Israel 2008/09


Ligat Ha'Al

Final Table:

 1.Maccabi Haifa               33  19 10  4  49-24  67  Champions
 2.Hapoel Tel-Aviv             33  17 10  6  49-28  61
 3.Beitar Jerusalem            33  16 12  5  47-28  57  [-3]
 4.Maccabi Netanya             33  14 12  7  40-32  54
 5.Bnei-Yehuda                 33  14  7 12  38-31  49
 6.Maccabi Tel-Aviv            33  11 11 11  36-35  44
 7.Maccabi Petah-Tikva         33   8 15 10  26-33  39
 8.M.S. Ashdod                 33  10  8 15  41-48  38
 9.Bnei-Sakhnin                33   7 12 14  26-41  33
10.Hapoel Petah-Tikva          33   8  7 18  30-42  31
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Hakoah Amidar Ramat-Gan     33   6 11 16  26-46  29  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
12.Ironi Kiriat-Shmona         33   6  9 18  24-44  27  Relegated

NB: Beitar Jerusalem 2 points deducted at start of season and 1 
    additional point due to racist behaviour of fans on Apr 18
    in their match away to Maccabi Petah-Tikva  

NB: top level extended to 16 clubs 2009/10; only 1 club is relegated
    and the top-5 of the 2nd level are promoted; the 11th-placed club
    of the top level play off against the 6th-placed club of the 2nd

Round 1
[Aug 30]
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Bnei-Yehuda
Maccabi Haifa               3-1 MS Ashdod
[Aug 31]
Bnei-Sakhnin                0-0 Beitar Jerusalem
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Maccabi Netanya    
[Sep 1]
Hakoah Amidar Ramat-Gan     2-2 Hapoel Tel-Aviv
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 Hapoel Petah-Tikva 

Round 2
[Sep 13]
Bnei-Yehuda                 2-2 Hakoah Amidar Ramat-Gan   
Maccabi Netanya             3-1 Hapoel Petah-Tikva 
MS Ashdod                   2-0 Ironi Kiriat-Shmona 
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Maccabi Haifa 
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Bnei-Sakhnin
[Sep 14]
Beitar Jerusalem            0-0 Maccabi Tel-Aviv      

Round 3
[Sep 20]
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Petah-Tikva          2-1 MS Ashdod                   
Bnei-Sakhnin                0-1 Maccabi Netanya             
Hakoah Amidar Ramat-Gan     2-4 Beitar Jerusalem            
[Sep 21]
Maccabi Haifa               1-0 Bnei-Yehuda                 
[Sep 22]
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 4
[Sep 27]
Bnei-Yehuda                 0-1 Ironi Kiriat-Shmona 
Bnei-Sakhnin                2-3 Maccabi Tel-Aviv      
Hapoel Tel-Aviv             3-2 Hapoel Petah-Tikva 
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Hakoah Amidar Ramat-Gan   
Maccabi Netanya             2-1 MS Ashdod                   
[Sep 28]
Beitar Jerusalem            1-1 Maccabi Haifa 

Round 5
[Oct 4]
Hakoah Amidar Ramat-Gan     0-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Haifa               3-1 Maccabi Petah-Tikva         
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Beitar Jerusalem            
Hapoel Petah-Tikva          1-0 Bnei-Yehuda                 
[Oct 5]
Maccabi Tel-Aviv            0-1 Maccabi Netanya             
[Oct 6]
MS Ashdod                   1-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 6
[Oct 18]
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Hakoah Amidar Ramat-Gan   
Bnei-Sakhnin                0-1 Maccabi Haifa               
Maccabi Petah-Tikva         2-1 Ironi Kiriat-Shmona 
Bnei-Yehuda                 1-0 MS Ashdod                   
Maccabi Netanya             0-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Oct 19]
Beitar Jerusalem            2-2 Hapoel Petah-Tikva          

Round 7
[Oct 25]
Hakoah Amidar Ramat-Gan     1-2 Maccabi Netanya             
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Petah-Tikva          0-1 Maccabi Petah-Tikva         
MS Ashdod                   1-2 Beitar Jerusalem            
Ironi Kiriat-Shmona         1-2 Bnei-Sakhnin                
[Oct 27]
Maccabi Haifa               3-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 8
[Nov 1]
Hakoah Amidar Ramat-Gan     0-3 Maccabi Haifa               
Maccabi Netanya             2-2 Bnei-Yehuda                 
Bnei-Sakhnin                0-3 Hapoel Petah-Tikva          
Maccabi Petah-Tikva         2-3 MS Ashdod                   
Maccabi Tel-Aviv            0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
[Nov 3]
Beitar Jerusalem            0-2 Hapoel Tel-Aviv             

Round 9
[Nov 8]
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Petah-Tikva          0-1 Maccabi Tel-Aviv            
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Hakoah Amidar Ramat-Gan     
MS Ashdod                   4-2 Bnei-Sakhnin                
Bnei-Yehuda                 0-3 Beitar Jerusalem            
[Nov 10]
Maccabi Haifa               2-3 Maccabi Netanya             

Round 10
[Nov 15]
Bnei-Sakhnin                1-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hakoah Amidar Ramat-Gan     0-1 Hapoel Petah-Tikva          
Maccabi Petah-Tikva         0-0 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Haifa               1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Tel-Aviv            2-2 MS Ashdod                   
[Nov 17]
Maccabi Netanya             1-2 Beitar Jerusalem            

Round 11
[Nov 22]
Hapoel Petah-Tikva          1-4 Maccabi Haifa               
Ironi Kiriat-Shmona         0-3 Maccabi Netanya             
MS Ashdod                   3-2 Hakoah Amidar Ramat-Gan     
Bnei-Yehuda                 2-0 Bnei-Sakhnin                
Beitar Jerusalem            1-1 Maccabi Petah-Tikva         
[Nov 24]
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Maccabi Tel-Aviv            

Round 12
[Nov 29]
Hapoel Tel-Aviv             3-0 Hakoah Amidar Ramat-Gan     
Maccabi Netanya             0-0 Maccabi Petah-Tikva         
MS Ashdod                   1-3 Maccabi Haifa               
Hapoel Petah-Tikva          3-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Yehuda                 3-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Dec 1]
Beitar Jerusalem            0-0 Bnei-Sakhnin                

Round 13
[Dec 6]
Hapoel Petah-Tikva          0-0 Maccabi Netanya             
Bnei-Sakhnin                2-1 Maccabi Petah-Tikva         
Hakoah Amidar Ramat-Gan     0-1 Bnei-Yehuda                 
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 MS Ashdod                   
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Beitar Jerusalem            
[Dec 8]
Maccabi Haifa               2-2 Hapoel Tel-Aviv             

Round 14
[Dec 12]
Maccabi Netanya             1-1 Bnei-Sakhnin                
[Dec 13]
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Petah-Tikva         0-0 Maccabi Tel-Aviv            
MS Ashdod                   4-1 Hapoel Petah-Tikva          
Beitar Jerusalem            3-0 Hakoah Amidar Ramat-Gan     
[Dec 15]
Bnei-Yehuda                 0-1 Maccabi Haifa               

Round 15
[Dec 20]
Hapoel Petah-Tikva          0-2 Hapoel Tel-Aviv
MS Ashdod                   3-3 Maccabi Netanya
Hakoah Amidar Ramat-Gan     2-2 Maccabi Petah-Tikva
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Bnei-Yehuda
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Bnei-Sakhnin                
[Dec 22]
Maccabi Haifa               0-0 Beitar Jerusalem

Round 16
[Jan 17]
Bnei-Sakhnin                0-1 Hakoah Amidar Ramat-Gan  
Hapoel Tel-Aviv             2-0 MS Ashdod    
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Maccabi Haifa     
Beitar Jerusalem            2-2 Ironi Kiriat-Shmona 
Bnei-Yehuda                 1-0 Hapoel Petah-Tikva    
[Jan 19]
Maccabi Netanya             1-0 Maccabi Tel-Aviv   

Round 17
[Jan 24]
Hakoah Amidar Ramat-Gan     0-1 Maccabi Tel-Aviv   
Maccabi Haifa               2-1 Bnei-Sakhnin  
MS Ashdod                   0-2 Bnei-Yehuda   
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 Maccabi Petah-Tikva  
Hapoel Petah-Tikva          0-2 Beitar Jerusalem  
[Jan 26]
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Maccabi Netanya   

Round 18
[Jan 31]
Bnei-Yehuda                 3-0 Hapoel Tel-Aviv  
Maccabi Petah-Tikva         2-1 Hapoel Petah-Tikva 
Bnei-Sakhnin                1-0 Ironi Kiriat-Shmona   
Maccabi Netanya             2-2 Hakoah Amidar Ramat-Gan   
Beitar Jerusalem            3-2 MS Ashdod    
[Feb 2]
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Maccabi Haifa     

Round 19
[Feb 7]
Bnei-Yehuda                 1-1 Maccabi Netanya   
Ironi Kiriat-Shmona         1-2 Maccabi Tel-Aviv   
MS Ashdod                   1-1 Maccabi Petah-Tikva  
Hapoel Petah-Tikva          1-1 Bnei-Sakhnin    
Maccabi Haifa               2-0 Hakoah Amidar Ramat-Gan  
[Feb 9]
Hapoel Tel-Aviv             4-0 Beitar Jerusalem  

Round 20
[Feb 21]
Maccabi Tel-Aviv            1-2 Hapoel Petah-Tikva  
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Hapoel Tel-Aviv 
Bnei-Sakhnin                0-2 MS Ashdod   
Hakoah Amidar Ramat-Gan     1-0 Ironi Kiriat-Shmona      
Beitar Jerusalem            1-0 Bnei-Yehuda       
[Feb 23]
Maccabi Netanya             2-0 Maccabi Haifa  

Round 21
[Feb 28]
Bnei-Yehuda                 1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Maccabi Haifa  
Hapoel Petah-Tikva          1-0 Hakoah Amidar Ramat-Gan     
MS Ashdod                   1-0 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Tel-Aviv             1-0 Bnei-Sakhnin                
[Mar 2]
Beitar Jerusalem            2-1 Maccabi Netanya             

Round 22
[Mar 7]
Maccabi Netanya             2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               1-0 Hapoel Petah-Tikva          
Bnei-Sakhnin                0-2 Bnei-Yehuda                 
Hakoah Amidar Ramat-Gan     1-1 MS Ashdod                   
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Beitar Jerusalem            
[Mar 9]
Maccabi Tel-Aviv            1-3 Hapoel Tel-Aviv             

Round 23
[Mar 14]
Maccabi Petah-Tikva         0-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Netanya             0-0 Hakoah Amidar Ramat-Gan     
MS Ashdod                   2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Petah-Tikva          1-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Mar 15]
Bnei-Yehuda                 0-1 Maccabi Haifa               
[Mar 16]
Beitar Jerusalem            2-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 24
[Mar 21]
Hakoah Amidar Ramat-Gan     1-1 Maccabi Tel-Aviv            
Bnei-Sakhnin                3-2 MS Ashdod                  
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Petah-Tikva          
Maccabi Haifa               0-0 Maccabi Petah-Tikva        
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Bnei-Yehuda  
[Mar 22]               
Maccabi Netanya             1-0 Beitar Jerusalem           

Round 25
[Apr 4]
Bnei-Yehuda                 2-0 Maccabi Netanya             
Maccabi Petah-Tikva         1-2 Hapoel Tel-Aviv             
Beitar Jerusalem            4-0 Hakoah Amidar Ramat-Gan     
Hapoel Petah-Tikva          2-2 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Tel-Aviv            3-2 Ironi Kiriat-Shmona         
[Apr 6]
MS Ashdod                   0-3 Maccabi Haifa               

Round 26
[Apr 11]
Bnei-Sakhnin                0-3 Maccabi Tel-Aviv            
Hakoah Amidar Ramat-Gan     1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               2-1 Hapoel Petah-Tikva          
Maccabi Netanya             1-2 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Tel-Aviv             1-0 MS Ashdod                   
[Apr 13]
Beitar Jerusalem            2-2 Bnei-Yehuda                 

Round 27
[Apr 18]
Hapoel Petah-Tikva          0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Bnei-Sakhnin                
MS Ashdod                   0-0 Maccabi Netanya             
Bnei-Yehuda                 1-0 Hakoah Amidar Ramat-Gan     
Maccabi Petah-Tikva         0-2 Beitar Jerusalem            
[Apr 19]
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Maccabi Haifa               

Round 28
[Apr 25]
Maccabi Haifa               2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hakoah Amidar Ramat-Gan     1-1 Bnei-Sakhnin                
Bnei-Yehuda                 1-1 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Netanya             1-0 Hapoel Petah-Tikva          
Beitar Jerusalem            2-1 MS Ashdod                   
[Apr 26]
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 29
[May 2]
Maccabi Petah-Tikva         0-2 Hakoah Amidar Ramat-Gan     
Maccabi Tel-Aviv            0-1 Maccabi Netanya             
MS Ashdod                   0-3 Bnei-Yehuda                 
Ironi Kiriat-Shmona         1-3 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Petah-Tikva          0-0 Beitar Jerusalem            
[May 4]
Bnei-Sakhnin                0-0 Maccabi Haifa               

Round 30
[May 9]
Maccabi Haifa               2-0 Hakoah Amidar Ramat-Gan  
Maccabi Netanya             1-3 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Yehuda                 2-1 Hapoel Petah-Tikva         
Maccabi Petah-Tikva         0-0 MS Ashdod        
Beitar Jerusalem            2-0 Maccabi Tel-Aviv       
[May 11]    
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Bnei-Sakhnin                

Round 31
[May 16]
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Bnei-Yehuda   
Bnei-Sakhnin                0-0 Maccabi Netanya    
Hakoah Amidar Ramat-Gan     0-0 MS Ashdod        
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Beitar Jerusalem      
Hapoel Petah-Tikva          2-0 Maccabi Petah-Tikva  
[May 18] 
Maccabi Haifa               1-0 Hapoel Tel-Aviv

Round 32
[May 23]
MS Ashdod                   1-0 Hapoel Petah-Tikva  
Beitar Jerusalem            3-0 Bnei-Sakhnin  
Bnei-Yehuda                 0-0 Ironi Kiriat-Shmona  
Maccabi Petah-Tikva         0-3 Maccabi Tel-Aviv 
Maccabi Netanya             0-2 Maccabi Haifa       
[May 25]
Hapoel Tel-Aviv             3-2 Hakoah Amidar Ramat-Gan

Round 33
[May 31]
Maccabi Tel-Aviv            1-0 MS Ashdod     
Bnei-Sakhnin                3-1 Bnei-Yehuda      
Hakoah Amidar Ramat-Gan     1-0 Hapoel Petah-Tikva  
Ironi Kiriat-Shmona         1-2 Maccabi Petah-Tikva 
Hapoel Tel-Aviv             1-2 Maccabi Netanya      
[Jun 1]
Maccabi Haifa               1-1 Beitar Jerusalem

Final Table:

 1.Maccabi Haifa               33  19 10  4  49-24  67  Champions
 2.Hapoel Tel-Aviv             33  17 10  6  49-28  61
 3.Beitar Jerusalem            33  16 12  5  47-28  57  [-3]
 4.Maccabi Netanya             33  14 12  7  40-32  54
 5.Bnei-Yehuda                 33  14  7 12  38-31  49
 6.Maccabi Tel-Aviv            33  11 11 11  36-35  44
 7.Maccabi Petah-Tikva         33   8 15 10  26-33  39
 8.M.S. Ashdod                 33  10  8 15  41-48  38
 9.Bnei-Sakhnin                33   7 12 14  26-41  33
10.Hapoel Petah-Tikva          33   8  7 18  30-42  31
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Hakoah Amidar Ramat-Gan     33   6 11 16  26-46  29  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
12.Ironi Kiriat-Shmona         33   6  9 18  24-44  27  Relegated

NB: Beitar Jerusalem 2 points deducted at start of season and 1 
    additional point due to racist behaviour of fans on Apr 18
    in their match away to Maccabi Petah-Tikva  

NB: top level extended to 16 clubs 2009/10; only 1 club is relegated
    and the top-5 of the 2nd level are promoted; the 11th-placed club
    of the top level play off against the 6th-placed club of the 2nd

Promotion/Relegation Playoff 

First Leg [Jun 2]
Maccabi Akhi-Nazrat         2-1 Hakoah Amidar Ramat-Gan     

Second Leg [Jun 6]
Hakoah Amidar Ramat-Gan     1-2 Maccabi Akhi-Nazrat    

NB: Maccabi Akhi-Nazrat promoted, Hakoah Amidar Ramat-Gan relegated


Cups 2008/09


FA Cup

1/16 Finals
[Feb 13]
Bnei-Lod                    0-1 Hapoel Petah-Tikva     
[Feb 14]
Hapoel Ramat-Gan            0-1 Maccabi Haifa               [aet]
Hapoel Afula                0-1	Hapoel Ashkelon   
Hapoel Raanana              0-1 Bnei-Sakhnin           
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-1 Maccabi Ironi Kiriat-Ata    
Hapoel Bnei-Tamra           2-1 MS Dimona                   [aet]
Maccabi Ironi Netivot       0-3 Hapoel Acco          
Bnei-Yehuda                 0-0 Hapoel Om El Fahem          [aet, 10-9 pen]
Maccabi Akhi-Nazrat         2-1 Hapoel Haifa                
Hapoel Jerusalem            1-4 MS Ashdod                   [aet]
Sektzia Nes Tziona          1-1 Hapoel Nazrat-Ilit          [aet, 6-5 pen]
Hapoel Kfar-Saba            3-2 Maccabi Herzliya            [aet]
Hakoah Amidar Ramat-Gan     3-1 Hapoel Be'er-Sheva          [aet]
Maccabi Netanya             1-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Feb 15]
Ironi Kiriat-Shmona         3-4 Beitar Jerusalem    
[Feb 16]
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Maccabi Tel-Aviv         

1/8 Finals
[Mar 10]
Maccabi Netanya             1-0 Hapoel Bnei-Tamra  
[Mar 11]
Beitar Jerusalem            2-0 Hapoel Acco          
[Mar 12]
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Maccabi Haifa               [aet, 1-2 pen]
[Mar 17]
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    1-2 Hakoah Amidar Ramat-Gan
Hapoel Petah-Tikva          1-2 Hapoel Kfar-Saba  
Maccabi Akhi-Nazrat         4-2 Hapoel Ashkelon             [aet]
MS Ashdod                   1-0 Sektzia Nes Tziona 
[Mar 18]
Bnei-Yehuda                 0-2 Bnei-Sakhnin           

Quarterfinals [Apr 22]
Maccabi Netanya             1-0 Bnei-Sakhnin                [aet]
Hapoel Kfar-Saba            1-2 Beitar Jerusalem            
MS Ashdod                   2-2 Hakoah Amidar Ramat-Gan     [aet, 2-4 pen]
Maccabi Akhi-Nazrat         0-4 Maccabi Haifa

Semifinals [May 13]
Beitar Jerusalem            2-1 Hakoah Amidar Ramat-Gan
Maccabi Haifa               1-1 Maccabi Netanya             [aet, 5-4 pen]

Final [May 26]
Beitar Jerusalem            2-1 Maccabi Haifa



Toto Cup 2008/09 

Quarterfinals

First Legs
[Jan 5]
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Maccabi Haifa
[Jan 6]
Maccabi Netanya             1-4 MS Ashdod
Bnei-Yehuda                 21 Maccabi Tel-Aviv

Second Legs
[Jan 13]
MS Ashdod                   1-0 Maccabi Netanya
Maccabi Haifa               2-0 Hapoel Tel-Aviv             [aet, 3-4 pen]
[Jan 14]
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Bnei-Yehuda
[Jan 20; played over one leg at neutral venue (Ramat-Gan)]
Ironi Kiriat-Shmona         12 Bnei-Sakhnin  

Semifinals [Jan 28, both in Ramat-Gan]
Bnei-Sakhnin                04 MS Ashdod           
Maccabi Tel-Aviv            10 Hapoel Tel-Aviv   

Final [Feb 4, Ramat-Gan]
Maccabi Tel-Aviv            10 Ashdod   
  [Shivhon 60]



Second Level 2008/09



Liga Leumit

Final Table:

 1.Hapoel Haifa                33  17 11  5  44-28  62  Promoted
 2.Hapoel Acco                 33  17 10  6  50-23  61  Promoted
 3.Hapoel Be'er-Sheva          33  16 11  6  53-35  59  Promoted
 4.Hapoel Ramat-Gan            33  14 11  8  37-31  53  Promoted
 5.Hapoel Raanana              33  15  6 12  36-38  51  Promoted
------------------------------------------------------
 6.Maccabi Akhi-Nazrat         33  12  9 12  41-33  45  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Maccabi Herzliya            33  10  8 15  34-46  38
 8.Bnei-Lod                    33   8 13 12  34-38  37
 9.Hapoel Jerusalem            33   9 10 14  32-40  37
10.Hapoel Kfar-Saba            33   8 12 13  34-41  36
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Ironi Nir Ramat-HaSharon    33   8 12 13  37-50  36  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
12.Maccabi Ironi Kiriat-Ata    33   4  7 22  24-53  19  Relegated

Round 1
[Aug 29]
Hapoel Acco                 0-4 Hapoel Haifa
Hapoel Kfar-Saba            2-0 Maccabi Ironi Kiriat-Ata
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-0 Hapoel Be'er-Sheva  
[Aug 30]
Hapoel Raanana              1-0 Maccabi Herzliya 
Maccabi Akhi-Nazrat         3-0 Bnei-Lod
[Sep 1]
Hapoel Jerusalem            2-3 Hapoel Ramat-Gan  

Round 2
[Sep 12]
Maccabi Akhi-Nazrat         2-1 Hapoel Acco      
Bnei-Lod                    0-0 Maccabi Ironi Kiriat-Ata
Hapoel Be'er-Sheva          0-2 Hapoel Jerusalem   
[Sep 13]
Hapoel Ramat-Gan            1-0 Hapoel Kfar-Saba  
Hapoel Haifa                2-0 Hapoel Raanana
[Sep 15]
Maccabi Herzliya            1-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon  

Round 3
[Sep 19]
Hapoel Raanana              0-0 Maccabi Akhi-Nazrat         
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Acco                 3-0 Bnei-Lod                    
[Sep 20]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-2 Hapoel Haifa                
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    0-1 Hapoel Ramat-Gan            
Hapoel Jerusalem            1-2 Maccabi Herzliya            

Round 4
[Sep 26]
Bnei-Lod                    0-3 Hapoel Ramat-Gan            
Hapoel Acco                 1-0 Hapoel Raanana
Hapoel Haifa                2-0 Hapoel Jerusalem   
[Sep 27]
Maccabi Akhi-Nazrat         1-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon  
Maccabi Herzliya            1-1 Hapoel Kfar-Saba  
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Maccabi Ironi Kiriat-Ata

Round 5
[Oct 3]
Hapoel Raanana              1-1 Bnei-Lod                    
Hapoel Ramat-Gan            1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    0-0 Maccabi Herzliya            
[Oct 4]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-2 Hapoel Acco                 
Hapoel Kfar-Saba            1-1 Hapoel Haifa                
[Oct 6]
Hapoel Jerusalem            1-0 Maccabi Akhi-Nazrat         

Round 6
[Oct 17]
Hapoel Acco                 3-0 Hapoel Jerusalem            
Hapoel Haifa                2-0 Maccabi Ironi Kiriat-Ata    
Maccabi Herzliya            0-2 Hapoel Ramat-Gan            
[Oct 18]
Bnei-Lod                    0-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Raanana              1-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon  
Maccabi Akhi-Nazrat         1-1 Hapoel Kfar-Saba            

Round 7
[Oct 24]
Hapoel Kfar-Saba            1-0 Hapoel Acco                 
Hapoel Ramat-Gan            1-1 Hapoel Haifa                
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-0 Bnei-Lod                    
[Oct 25]
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    1-0 Maccabi Akhi-Nazrat         
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Maccabi Herzliya            
Hapoel Jerusalem            0-2 Hapoel Raanana              

Round 8
[Oct 31]
Hapoel Acco                 0-0 Maccabi Ironi Kiriat-Ata    
Hapoel Haifa                1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Raanana              3-2 Hapoel Kfar-Saba            
[Nov 1]
Bnei-Lod                    1-0 Maccabi Herzliya            
[Nov 3]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-1 Hapoel Jerusalem            
Maccabi Akhi-Nazrat         3-0 Hapoel Ramat-Gan            

Round 9
[Nov 7]
Hapoel Be'er-Sheva          0-2 Maccabi Akhi-Nazrat         
Maccabi Herzliya            1-2 Hapoel Haifa                
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    1-2 Hapoel Raanana              
[Nov 8]
Hapoel Ramat-Gan            1-1 Hapoel Acco                
Hapoel Kfar-Saba            3-2 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Jerusalem            0-0 Bnei-Lod                    

Round 10
[Nov 14]
Bnei-Lod                    1-2 Hapoel Haifa                
Hapoel Acco                 0-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Raanana              0-0 Hapoel Ramat-Gan            
[Nov 15]
Maccabi Akhi-Nazrat         4-1 Maccabi Herzliya            
[Nov 17]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    2-0 Maccabi Ironi Kiriat-Ata    
Hapoel Jerusalem            1-1 Hapoel Kfar-Saba            

Round 11
[Nov 21]
Hapoel Haifa                1-0 Maccabi Akhi-Nazrat         
Hapoel Kfar-Saba            0-2 Bnei-Lod                    
Hapoel Ramat-Gan            2-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    0-1 Hapoel Jerusalem            
[Nov 22]
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Hapoel Raanana              
[Nov 24]
Maccabi Herzliya            0-1 Hapoel Acco                

Round 12
[Nov 28]
Bnei-Lod                    1-1 Maccabi Akhi-Nazrat         
Hapoel Haifa                2-2 Hapoel Acco                
Hapoel Ramat-Gan            0-1 Hapoel Jerusalem            
[Nov 29]
Maccabi Herzliya            1-3 Hapoel Raanana              
[Dec 1]
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    0-2 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Be'er-Sheva          2-3 Ironi Nir Ramat-HaSharon    

Round 13
[Dec 5]
Hapoel Jerusalem            1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Raanana              0-2 Hapoel Haifa                
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    1-1 Bnei-Lod                    
[Dec 6]
Hapoel Acco                 2-1 Maccabi Akhi-Nazrat         
[Dec 8]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    3-0 Maccabi Herzliya            
Hapoel Kfar-Saba            0-0 Hapoel Ramat-Gan            

Round 14
[Dec 12]
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Ramat-Gan            3-1 Maccabi Ironi Kiriat-Ata    
[Dec 13]
Maccabi Herzliya            2-1 Hapoel Jerusalem            
Maccabi Akhi-Nazrat         1-2 Hapoel Raanana              
[Dec 15]
Bnei-Lod                    0-0 Hapoel Acco                
Hapoel Haifa                0-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    

Round 15
[Dec 19]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    2-2 Maccabi Akhi-Nazrat         
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Jerusalem            0-1 Hapoel Haifa
[Dec 20]
Hapoel Ramat-Gan            3-3 Bnei-Lod     
[Dec 22]
Hapoel Raanana              0-1 Hapoel Acco
Hapoel Kfar-Saba            1-3 Maccabi Herzliya

Ropund 16
[Jan 16]
Hapoel Acco                 3-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon
Maccabi Herzliya            1-2 Maccabi Ironi Kiriat-Ata 
[Jan 17]
Bnei-Lod                    0-1 Hapoel Raanana  
[Jan 19]
Maccabi Akhi-Nazrat         2-2 Hapoel Jerusalem  
Hapoel Haifa                0-0 Hapoel Kfar-Saba 
[Feb 17]
Hapoel Be'er-Sheva          0-1 Hapoel Ramat-Gan  

Round 17
[Jan 23]
Hapoel Jerusalem            0-0 Hapoel Acco      
Hapoel Kfar-Saba            1-3 Maccabi Akhi-Nazrat   
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    0-1 Hapoel Haifa     
[Jan 24]
Hapoel Ramat-Gan            1-0 Maccabi Herzliya  
[Jan 26]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-2 Hapoel Raanana  
Hapoel Be'er-Sheva          2-2 Bnei-Lod      

Round 18
[Jan 30]
Bnei-Lod                    4-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon 
Hapoel Raanana              1-0 Hapoel Jerusalem  
Maccabi Herzliya            1-1 Hapoel Be'er-Sheva    
[Feb 2]  
Hapoel Acco                 2-1 Hapoel Kfar-Saba   
Maccabi Akhi-Nazrat         2-0 Maccabi Ironi Kiriat-Ata  
[Feb 3]
Hapoel Haifa                0-0 Hapoel Ramat-Gan        

Round 19
[Feb 6]
Hapoel Jerusalem            4-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    0-2 Hapoel Acco     
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Hapoel Haifa  
[Feb 7]
Hapoel Ramat-Gan            0-0 Maccabi Akhi-Nazrat  
[Feb 9]
Maccabi Herzliya            0-4 Bnei-Lod      
Hapoel Kfar-Saba            1-1 Hapoel Raanana  

Round 20
[Feb 20]
Hapoel Haifa                1-1 Maccabi Herzliya  
Hapoel Raanana              1-0 Maccabi Ironi Kiriat-Ata 
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-1 Hapoel Kfar-Saba  
[Feb 21]
Hapoel Acco                 2-0 Hapoel Ramat-Gan  
[Feb 23]
Bnei-Lod                    0-2 Hapoel Jerusalem  
Maccabi Akhi-Nazrat         0-1 Hapoel Be'er-Sheva  

Round 21
[Feb 27]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Hapoel Acco                 
Hapoel Kfar-Saba            1-0 Hapoel Jerusalem  
Maccabi Herzliya            1-0 Maccabi Akhi-Nazrat         
[Mar 2]
Hapoel Ramat-Gan            3-1 Hapoel Raanana              
Hapoel Haifa                1-2 Bnei-Lod                    
[Mar 6]
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    1-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    

Round 22
[Mar 6]
Hapoel Acco                 0-1 Maccabi Herzliya            
Hapoel Raanana              0-4 Hapoel Be'er-Sheva         
Maccabi Akhi-Nazrat         0-0 Hapoel Haifa                
[Mar 7]
Bnei-Lod                    1-2 Hapoel Kfar-Saba            
[Mar 9]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-0 Hapoel Ramat-Gan            
Hapoel Jerusalem            0-0 Maccabi Ironi Kiriat-Ata 

Round 23
[Mar 13]
Hapoel Kfar-Saba            1-1 Bnei-Lod                    
Hapoel Ramat-Gan            1-1 Hapoel Be'er-Sheva         
Maccabi Akhi-Nazrat         3-0 Maccabi Herzliya            
[Mar 14]
Hapoel Acco                 5-0 Maccabi Ironi Kiriat-Ata 
[Mar 15]
Hapoel Jerusalem            1-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Mar 16]
Hapoel Raanana              0-1 Hapoel Haifa                

Round 24
[Mar 20]
Bnei-Lod                    0-1 Hapoel Jerusalem
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Hapoel Raanana     
Hapoel Haifa                3-1 Maccabi Akhi-Nazrat      
[Mar 21]
Hapoel Acco                 0-0 Hapoel Ramat-Gan           
[Mar 23]
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    3-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Herzliya            2-0 Hapoel Kfar-Saba         

Round 25
[Apr 3]
Hapoel Raanana              1-3 Hapoel Acco                 
Hapoel Jerusalem            3-1 Maccabi Herzliya            
Hapoel Kfar-Saba            3-0 Hapoel Haifa     
[Apr 4]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-1 Bnei-Lod                    
[Apr 6]
Hapoel Ramat-Gan            2-1 Maccabi Ironi Kiriat-Ata    
Maccabi Akhi-Nazrat         0-3 Hapoel Be'er-Sheva          

Roud 26
[Apr 10]
Hapoel Acco                 1-0 Maccabi Akhi-Nazrat         
Hapoel Haifa                3-0 Hapoel Jerusalem            
Maccabi Herzliya            1-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Apr 11]
Hapoel Ramat-Gan            0-2 Hapoel Raanana              
[Apr 13]
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    2-0 Bnei-Lod                    
Hapoel Be'er-Sheva          2-2 Hapoel Kfar-Saba            

Round 27
[Apr 17]
Hapoel Jerusalem            1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Hapoel Acco                 
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-2 Hapoel Haifa                
[Apr 18]
Bnei-Lod                    0-0 Maccabi Herzliya            
[Apr 19]
Hapoel Raanana              2-1 Maccabi Ironi Kiriat-Ata    
Maccabi Akhi-Nazrat         1-0 Hapoel Ramat-Gan            

Round 28
[Apr 24]
Hapoel Acco                 1-1 Hapoel Jerusalem            
Hapoel Be'er-Sheva          3-3 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    3-4 Maccabi Herzliya            
[Apr 25]
Hapoel Ramat-Gan            3-1 Hapoel Kfar-Saba            
[Apr 26]
Hapoel Haifa                awd Bnei-Lod                    [awarded 0-2;
Hapoel Raanana              1-2 Maccabi Akhi-Nazrat          originally 3-0]

Round 29
[May 1]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    3-3 Hapoel Acco                 
Bnei-Lod                    1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Jerusalem            0-1 Hapoel Ramat-Gan            
[May 2]
Hapoel Kfar-Saba            1-1 Hapoel Raanana              
[May 4]
Maccabi Herzliya            0-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Akhi-Nazrat         1-1 Maccabi Ironi Kiriat-Ata    

Round 30
[May 8]
Hapoel Be'er-Sheva          3-2 Maccabi Herzliya      
Hapoel Ramat-Gan            3-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon
Maccabi Akhi-Nazrat         1-0 Hapoel Kfar-Saba 
[May 9]
Hapoel Raanana              2-0 Hapoel Jerusalem  
[May 11]
Hapoel Acco                 0-0 Bnei-Lod                   
Hapoel Haifa                3-1 Maccabi Ironi Kiriat-Ata    

Round 31 [May 15]
Bnei-Lod                    2-1 Hapoel Ramat-Gan   
Hapoel Haifa                2-1 Hapoel Be'er-Sheva   
Hapoel Jerusalem            0-2 Maccabi Akhi-Nazrat 
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-1 Hapoel Raanana 
Maccabi Herzliya            0-0 Hapoel Acco   
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    1-2 Hapoel Kfar-Saba    

Round 32 [May 22]
Hapoel Acco                 7-1 Hapoel Haifa
Hapoel Be'er-Sheva          3-2 Maccabi Ironi Kiriat-Ata  
Hapoel Kfar-Saba            2-2 Hapoel Jerusalem
Hapoel Raanana              1-0 Bnei-Lod  
Hapoel Ramat-Gan            0-4 Maccabi Herzliya 
Maccabi Akhi-Nazrat         0-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon 

Round 33 [May 29]
Bnei-Lod                    4-2 Maccabi Akhi-Nazrat   
Hapoel Be'er-Sheva          0-2 Hapoel Acco 
Hapoel Haifa                0-0 Hapoel Ramat-Gan   
Ironi Nir Ramat-HaSharon    2-0 Hapoel Kfar-Saba  
Maccabi Herzliya            2-1 Hapoel Raanana    
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    2-3 Hapoel Jerusalem     

Final Table:

 1.Hapoel Haifa                33  17 11  5  44-28  62  Promoted
 2.Hapoel Acco                 33  17 10  6  50-23  61  Promoted
 3.Hapoel Be'er-Sheva          33  16 11  6  53-35  59  Promoted
 4.Hapoel Ramat-Gan            33  14 11  8  37-31  53  Promoted
 5.Hapoel Raanana              33  15  6 12  36-38  51  Promoted
------------------------------------------------------
 6.Maccabi Akhi-Nazrat         33  12  9 12  41-33  45  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Maccabi Herzliya            33  10  8 15  34-46  38
 8.Bnei-Lod                    33   8 13 12  34-38  37
 9.Hapoel Jerusalem            33   9 10 14  32-40  37
10.Hapoel Kfar-Saba            33   8 12 13  34-41  36
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Ironi Nir Ramat-HaSharon    33   8 12 13  37-50  36  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
12.Maccabi Ironi Kiriat-Ata    33   4  7 22  24-53  19  Relegated


Promotion/Relegation Playoff 1st/2nd Level

First Leg [Jun 2]
Maccabi Akhi-Nazrat         2-1 Hakoah Amidar Ramat-Gan     

Second Leg [Jun 6]
Hakoah Amidar Ramat-Gan     1-2 Maccabi Akhi-Nazrat    

NB: Maccabi Akhi-Nazrat promoted, Hakoah Amidar Ramat-Gan relegated


Promotion/Relegation Playoff 2nd/3rd Level

First Leg [Jun 2]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    2-1 Maccabi Kfar-Kana 

Second Leg [Jun 5]
Maccabi Kfar-Kana           0-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    

NB: both clubs remain at previous level


Third Level 2008/09


Liga Artzit

Final Table:

 1.Sektzia Nes Tziona          33  19 10  4  62-25  67  Promoted
 2.Hapoel Ashkelon             33  18  9  6  46-24  63  Promoted
 3.Hapoel Marmorek             33  17  9  7  60-28  60  Promoted
 4.Hapoel Rishon LeZion        33  16  8  9  58-33  56  Promoted
 5.Ironi Bat-Yam               33  16  7 10  42-31  55  Promoted
 6.Beitar/Shimshon Tel-Aviv    33  15  8 10  44-34  53  Promoted
 7.Hapoel Nazrat-Ilit          33  14  7 12  37-25  49  Promoted
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Maccabi Kfar-Kana           33  12  8 13  40-42  44  Promotion Playoff
------------------------------------------------------
 9.Hapoel Bnei-Tamra           33   8  9 16  41-45  33
10.Hapoel Om El Fahem          33   7 10 16  22-59  30  [-1]
11.Hapoel Bnei-Jadida          33   5  5 23  25-60  20
12.Maccabi Tirat-Carmel        33   3  6 24  30-101 15

Round 1 
[Sep 5]
Ironi Bat-Yam               0-2 Hapoel Rishon LeZion     
Maccabi Tirat-Carmel        1-1 Hapoel Bnei-Tamra       
Hapoel Nazrat-Ilit          1-2 Sektzia Nes Tziona 
Hapoel Om El Fahem          0-2 Hapoel Marmorek         
Beitar/Shimshon             0-0 Hapoel Ashkelon
[Sep 6]
Maccabi Kfar-Kana           3-1 Hapoel Bnei-Jadida   

Round 2
[Sep 12]
Hapoel Marmorek             0-1 Hapoel Ashkelon    
Hapoel Om El Fahem          2-1 Maccabi Tirat-Carmel   
Hapoel Rishon LeZion        4-1 Maccabi Kfar-Kana   
Hapoel Bnei-Tamra           0-2 Hapoel Nazrat-Ilit
[Sep 13]
Sektzia Nes Tziona          3-2 Ironi Bat-Yam   
Hapoel Bnei-Jadida          0-1 Beitar/Shimshon    

Round 3
[Sep 19]
Ironi Bat-Yam               2-1 Hapoel Bnei-Tamra  
Maccabi Kfar-Kana           3-0 Sektzia Nes Tziona         
Hapoel Nazrat-Ilit          0-0 Hapoel Om El Fahem   
Hapoel Ashkelon             2-1 Hapoel Bnei-Jadida    
Beitar/Shimshon             3-2 Hapoel Rishon LeZion     
[Sep 20]
Maccabi Tirat-Carmel        1-3 Hapoel Marmorek       

Round 4
[Sep 26]
Maccabi Tirat-Carmel        0-2 Hapoel Nazrat-Ilit    
Hapoel Marmorek             4-1 Hapoel Bnei-Jadida  
Hapoel Bnei-Tamra           0-0 Maccabi Kfar-Kana  
[Sep 27]
Hapoel Om El Fahem          0-2 Ironi Bat-Yam    
Hapoel Rishon LeZion        0-1 Hapoel Ashkelon    
Sektzia Nes Tziona          0-0 Beitar/Shimshon  

Round 5
[Oct 3]
Ironi Bat-Yam               6-0 Maccabi Tirat-Carmel 
Hapoel Bnei-Jadida          1-2 Hapoel Rishon LeZion  
Hapoel Nazrat-Ilit          2-0 Hapoel Marmorek        
Hapoel Ashkelon             2-0 Sektzia Nes Tziona   
Beitar/Shimshon             1-0 Hapoel Bnei-Tamra     
[Oct 4]
Maccabi Kfar-Kana           0-0 Hapoel Om El Fahem   

Round 6
[Oct 17]
Hapoel Nazrat-Ilit          1-0 Ironi Bat-Yam 
Maccabi Tirat-Carmel        3-1 Maccabi Kfar-Kana         
Hapoel Marmorek             2-1 Hapoel Rishon LeZion        
Hapoel Om El Fahem          0-2 Beitar/Shimshon       
[Oct 18]
Hapoel Bnei-Tamra           1-2 Hapoel Ashkelon    
Sektzia Nes Tziona          4-0 Hapoel Bnei-Jadida     

Round 7
[Oct 24]
Ironi Bat-Yam               2-1 Hapoel Marmorek     
Maccabi Kfar-Kana           0-1 Hapoel Nazrat-Ilit    
Hapoel Ashkelon             3-1 Hapoel Om El Fahem   
Beitar/Shimshon             4-0 Maccabi Tirat-Carmel      
[Oct 25]
Hapoel Bnei-Jadida          0-2 Hapoel Bnei-Tamra   
Hapoel Rishon LeZion        3-0 Sektzia Nes Tziona   

Round 8
[Oct 31]
Maccabi Tirat-Carmel        2-2 Hapoel Ashkelon  
Hapoel Nazrat-Ilit          0-0 Beitar/Shimshon       
Hapoel Marmorek             3-3 Sektzia Nes Tziona   
Hapoel Om El Fahem          1-0 Hapoel Bnei-Jadida
Ironi Bat-Yam               0-0 Maccabi Kfar-Kana           
[Nov 1]
Hapoel Bnei-Tamra           1-2 Hapoel Rishon LeZion     

Round 9 [Nov 7]
Beitar/Shimshon             0-1 Ironi Bat-Yam               
Maccabi Kfar-Kana           3-1 Hapoel Marmorek             
Hapoel Bnei-Jadida          2-2 Maccabi Tirat-Carmel        
Hapoel Ashkelon             2-0 Hapoel Nazrat-Ilit          
Hapoel Rishon LeZion        2-2 Hapoel Om El Fahem          
Sektzia Nes Tziona          3-2 Hapoel Bnei-Tamra          

Round 10 
[Nov 14]
Ironi Bat-Yam               1-0 Hapoel Ashkelon             
Maccabi Kfar-Kana           0-0 Beitar/Shimshon             
Maccabi Tirat-Carmel        1-4 Hapoel Rishon LeZion       
Hapoel Marmorek             4-1 Hapoel Bnei-Tamra           
[Nov 15]
Hapoel Nazrat-Ilit          0-0 Hapoel Bnei-Jadida          
Hapoel Om El Fahem          0-0 Sektzia Nes Tziona          

Round 11
[Nov 21]
Hapoel Ashkelon             4-0 Maccabi Kfar-Kana           
Hapoel Rishon LeZion        2-0 Hapoel Nazrat-Ilit          
Beitar/Shimshon             1-2 Hapoel Marmorek             
[Nov 22]
Hapoel Bnei-Tamra           0-0 Hapoel Om El Fahem          
[Dec 2]
Hapoel Bnei-Jadida          0-2 Ironi Bat-Yam               
Sektzia Nes Tziona          2-0 Maccabi Tirat-Carmel        

Round 12
[Nov 28]
Hapoel Rishon LeZion        0-0 Ironi Bat-Yam               
Hapoel Bnei-Jadida          2-3 Maccabi Kfar-Kana    
Hapoel Marmorek             0-1 Hapoel Om El Fahem    
Hapoel Ashkelon             2-1 Beitar/Shimshon             
Hapoel Bnei-Tamra           3-1 Maccabi Tirat-Carmel    
[Nov 29]
Sektzia Nes Tziona          2-0 Hapoel Nazrat-Ilit       

Round 13 [Dec 5]
Ironi Bat-Yam               1-3 Sektzia Nes Tziona  
Maccabi Kfar-Kana           0-0 Hapoel Rishon LeZion  
Maccabi Tirat-Carmel        2-2 Hapoel Om El Fahem     
Hapoel Nazrat-Ilit          1-1 Hapoel Bnei-Tamra     
Hapoel Ashkelon             0-0 Hapoel Marmorek    
Beitar/Shimshon             2-0 Hapoel Bnei-Jadida 

Round 14
[Dec 12]
Hapoel Bnei-Tamra           3-2 Ironi Bat-Yam            
Hapoel Marmorek             0-0 Maccabi Tirat-Carmel  
Hapoel Om El Fahem          0-1 Hapoel Nazrat-Ilit 
Hapoel Rishon LeZion        0-1 Beitar/Shimshon 
[Dec 13]
Sektzia Nes Tziona          1-0 Maccabi Kfar-Kana  
[Feb 17]
Hapoel Bnei-Jadida          0-1 Hapoel Ashkelon 

Round 15
[Dec 19]
Ironi Bat-Yam               0-0 Hapoel Om El Fahem  
Maccabi Kfar-Kana           0-0 Hapoel Bnei-Tamra        
Hapoel Nazrat-Ilit          5-0 Maccabi Tirat-Carmel  
Hapoel Ashkelon             0-2 Hapoel Rishon LeZion  
Beitar/Shimshon             0-2 Sektzia Nes Tziona          
[Dec 20]
Hapoel Bnei-Jadida          1-1 Hapoel Marmorek      

Round 16
[Jan 16]
Maccabi Tirat-Carmel        0-2 Ironi Bat-Yam               
Hapoel Marmorek             1-0 Hapoel Nazrat-Ilit          
Hapoel Rishon LeZion        1-1 Hapoel Bnei-Jadida          
[Jan 17]
Sektzia Nes Tziona          0-0 Hapoel Ashkelon             
[Jan 27]
Hapoel Om El Fahem          1-1 Maccabi Kfar-Kana           
Hapoel Bnei-Tamra           1-1 Beitar/Shimshon             

Round 17
[Jan 23]
Ironi Bat-Yam               0-2 Hapoel Nazrat-Ilit          
Maccabi Kfar-Kana           3-1 Maccabi Tirat-Carmel  
Hapoel Ashkelon             1-0 Hapoel Bnei-Tamra        
Hapoel Rishon LeZion        0-0 Hapoel Marmorek      
Beitar/Shimshon             1-1 Hapoel Om El Fahem  
[Jan 24]
Hapoel Bnei-Jadida          0-3 Sektzia Nes Tziona          

Round 18
[Jan 30]
Hapoel Marmorek             4-0 Ironi Bat-Yam    
Maccabi Tirat-Carmel        0-2 Beitar/Shimshon            
Hapoel Nazrat-Ilit          4-1 Maccabi Kfar-Kana  
[Jan 31]
Hapoel Om El Fahem          1-0 Hapoel Ashkelon            
Hapoel Bnei-Tamra           3-1 Hapoel Bnei-Jadida          
Sektzia Nes Tziona          0-1 Hapoel Rishon LeZion        

Round 19
[Feb 6]
Maccabi Kfar-Kana           1-0 Ironi Bat-Yam             
Hapoel Ashkelon             2-2 Maccabi Tirat-Carmel      
Hapoel Rishon LeZion        0-0 Hapoel Bnei-Tamra           
Beitar/Shimshon             2-1 Hapoel Nazrat-Ilit         
[Feb 7]
Hapoel Bnei-Jadida          0-1 Hapoel Om El Fahem          
Sektzia Nes Tziona          0-0 Hapoel Marmorek             

Round 20
[Feb 20]
Ironi Bat-Yam               1-0 Beitar/Shimshon  
Maccabi Tirat-Carmel        1-2 Hapoel Bnei-Jadida 
Hapoel Nazrat-Ilit          2-1 Hapoel Ashkelon              
Hapoel Marmorek             0-0 Maccabi Kfar-Kana          
Hapoel Bnei-Tamra           0-0 Sektzia Nes Tziona          
[Feb 21]
Hapoel Om El Fahem          1-1 Hapoel Rishon LeZion           

Round 21
[Feb 27]
Hapoel Ashkelon             1-1 Ironi Bat-Yam     
Hapoel Bnei-Jadida          0-1 Hapoel Nazrat-Ilit      
Hapoel Rishon LeZion        6-1 Maccabi Tirat-Carmel  
Beitar/Shimshon             2-1 Maccabi Kfar-Kana           
[Feb 28]
Sektzia Nes Tziona          5-0 Hapoel Om El Fahem  
[Mar 3]
Hapoel Bnei-Tamra           3-0 Hapoel Marmorek    

Round 22 [Mar 6]
Ironi Bat-Yam               1-0 Hapoel Bnei-Jadida      
Maccabi Kfar-Kana           1-2 Hapoel Ashkelon     
Maccabi Tirat-Carmel        0-2 Sektzia Nes Tziona    
Hapoel Nazrat-Ilit          0-0 Hapoel Rishon LeZion     
Hapoel Marmorek             2-0 Beitar/Shimshon 
Hapoel Om El Fahem          0-2 Hapoel Bnei-Tamra           

Round 23
[Mar 13]
Hapoel Rishon LeZion        0-3 Hapoel Bnei-Jadida  
Hapoel Nazrat-Ilit          0-1 Hapoel Ashkelon   
Beitar/Shimshon             1-4 Sektzia Nes Tziona  
Hapoel Marmorek             3-1 Maccabi Tirat-Carmel   
Ironi Bat-Yam               1-0 Hapoel Om El Fahem   
[Mar 14]
Hapoel Bnei-Tamra           4-1 Maccabi Kfar-Kana 

Round 24
[Mar 20]
Hapoel Bnei-Jadida          0-2 Maccabi Kfar-Kana 
Maccabi Tirat-Carmel        0-3 Ironi Bat-Yam                    
Hapoel Ashkelon             0-1 Beitar/Shimshon             
Hapoel Rishon LeZion        3-0 Hapoel Nazrat-Ilit          
[Mar 21]
Hapoel Om El Fahem          1-0 Hapoel Bnei-Tamra           
Sektzia Nes Tziona          2-2 Hapoel Marmorek             

Round 35
[Apr 3]
Hapoel Nazrat-Ilit          0-1 Hapoel Bnei-Jadida          
Beitar/Shimshon             1-3 Hapoel Rishon LeZion        
Hapoel Marmorek             1-1 Hapoel Ashkelon             
Ironi Bat-Yam               1-1 Sektzia Nes Tziona          
Maccabi Kfar-Kana           1-0 Hapoel Om El Fahem          
[Apr 4]
Hapoel Bnei-Tamra           7-0 Maccabi Tirat-Carmel        

Round 26
[Apr 10]
Maccabi Tirat-Carmel        0-4 Maccabi Kfar-Kana           
Hapoel Ashkelon             0-0 Ironi Bat-Yam               
Hapoel Rishon LeZion        0-2 Hapoel Marmorek             
Hapoel Nazrat-Ilit          0-0 Beitar/Shimshon             
[Apr 11]
Hapoel Bnei-Jadida          1-0 Hapoel Om El Fahem          
Sektzia Nes Tziona          3-2 Hapoel Bnei-Tamra           

Round 27
[Apr 17]
Beitar/Shimshon             6-1 Hapoel Bnei-Jadida          
Hapoel Marmorek             2-0 Hapoel Nazrat-Ilit          
Ironi Bat-Yam               1-3 Hapoel Rishon LeZion        
Hapoel Om El Fahem          6-0 Maccabi Tirat-Carmel        
[Apr 18]
Hapoel Bnei-Tamra           0-1 Hapoel Ashkelon             
Maccabi Kfar-Kana           0-1 Sektzia Nes Tziona          

Round 28
[Apr 24]
Hapoel Ashkelon             1-2 Maccabi Kfar-Kana           
Hapoel Rishon LeZion        3-0 Hapoel Bnei-Tamra           
Hapoel Nazrat-Ilit          0-1 Ironi Bat-Yam               
Beitar/Shimshon             1-0 Hapoel Marmorek             
[Apr 25]
Hapoel Bnei-Jadida          2-3 Maccabi Tirat-Carmel        
Sektzia Nes Tziona          7-0 Hapoel Om El Fahem          

Round 29 [May 1]
Hapoel Marmorek             3-0 Hapoel Bnei-Jadida          
Ironi Bat-Yam               1-1 Beitar/Shimshon             
Hapoel Bnei-Tamra           1-1 Hapoel Nazrat-Ilit          
Maccabi Kfar-Kana           2-0 Hapoel Rishon LeZion        
Hapoel Om El Fahem          1-3 Hapoel Ashkelon             
Maccabi Tirat-Carmel        0-3 Sektzia Nes Tziona          

Round 30
[May 8]
Hapoel Ashkelon             5-1 Maccabi Tirat-Carmel        
Hapoel Rishon LeZion        5-0 Hapoel Om El Fahem          
Hapoel Nazrat-Ilit          2-1 Maccabi Kfar-Kana           
Beitar/Shimshon             3-0 Hapoel Bnei-Tamra           
Hapoel Marmorek             2-0 Ironi Bat-Yam               
[May 9]
Sektzia Nes Tziona          1-1 Hapoel Bnei-Jadida          

Round 31
[May 15]
Hapoel Bnei-Tamra           2-4 Hapoel Marmorek             
Maccabi Tirat-Carmel        1-5 Hapoel Rishon LeZion        
[May 16]
Hapoel Bnei-Jadida          1-2 Ironi Bat-Yam               
Maccabi Kfar-Kana           4-1 Beitar/Shimshon             
Hapoel Om El Fahem          0-6 Hapoel Nazrat-Ilit          
Sektzia Nes Tziona          0-0 Hapoel Ashkelon             

Round 32 [May 22]
Hapoel Ashkelon             2-1 Hapoel Bnei-Jadida
Hapoel Rishon LeZion        0-4 Sektzia Nes Tziona   
Hapoel Nazrat-Ilit          2-0 Maccabi Tirat-Carmel 
Beitar/Shimshon             2-0 Hapoel Om El Fahem 
Hapoel Marmorek             3-0 Maccabi Kfar-Kana  
Ironi Bat-Yam               3-0 Hapoel Bnei-Tamra  

Round 33
[May 29]
Hapoel Bnei-Jadida          1-0 Hapoel Bnei-Tamra  
Maccabi Kfar-Kana           1-3 Ironi Bat-Yam    
Sektzia Nes Tziona          1-0 Hapoel Nazrat-Ilit  
Hapoel Ashkelon             3-1 Hapoel Rishon LeZion    
[May 30]
Hapoel Om El Fahem          0-8 Hapoel Marmorek  
Maccabi Tirat-Carmel        5-3 Beitar/Shimshon   

Final Table:

 1.Sektzia Nes Tziona          33  19 10  4  62-25  67  Promoted
 2.Hapoel Ashkelon             33  18  9  6  46-24  63  Promoted
 3.Hapoel Marmorek             33  17  9  7  60-28  60  Promoted
 4.Hapoel Rishon LeZion        33  16  8  9  58-33  56  Promoted
 5.Ironi Bat-Yam               33  16  7 10  42-31  55  Promoted
 6.Beitar/Shimshon Tel-Aviv    33  15  8 10  44-34  53  Promoted
 7.Hapoel Nazrat-Ilit          33  14  7 12  37-25  49  Promoted
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Maccabi Kfar-Kana           33  12  8 13  40-42  44  Promotion Playoff
------------------------------------------------------
 9.Hapoel Bnei-Tamra           33   8  9 16  41-45  33
10.Hapoel Om El Fahem          33   7 10 16  22-59  30  [-1]
11.Hapoel Bnei-Jadida          33   5  5 23  25-60  20
12.Maccabi Tirat-Carmel        33   3  6 24  30-101 15

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Jun 2]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    2-1 Maccabi Kfar-Kana 

Second Leg [Jun 5]
Maccabi Kfar-Kana           0-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    

NB: both clubs remain at previous level


Fourth Level 2008/09

NB: Ahva Arraba and Maccabi Be'er-Sheva were promoted from the
    2008/09 fourth level (Liga Alef) to the extended second level
    (Liga Leumit) 2009/10

2007/08.

2009/10.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans and Roberto Di Maggio for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Karel Stokkermans and Roberto Di Maggio
Last updated: 28 Aug 2009

(C) Copyright Karel Stokkermans, Roberto Di Maggio and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.