Israel 2012/13


Ligat Ha'Al
Liga Leumit

Ligat Ha'Al

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            26  19  2  5  61-20  59  Championship Playoff
 2.Maccabi Haifa               26  14  7  5  41-20  49  Championship Playoff
 3.Ironi Kiriat-Shmona         26  11 10  5  34-25  43  Championship Playoff
 4.Hapoel Tel-Aviv             26  12  6  8  33-29  42  Championship Playoff
 5.Bnei-Yehuda                 26  11  5 10  35-31  38  Championship Playoff
 6.Ironi Nir Ramat-HaSharon    26  11  4 11  28-30  37  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.M.S. Ashdod                 26  10  5 11  30-30  35  Relegation Playoff
 8.Beitar Jerusalem            26   8  9  9  36-42  33  Relegation Playoff
 9.Hapoel Be'er-Sheva          26   7  9 10  23-35  30  Relegation Playoff
10.Hapoel Haifa                26   6 10 10  28-40  28  Relegation Playoff
11.Maccabi Netanya             26   6  9 11  32-39  27  Relegation Playoff
12.Bnei-Sakhnin                26   6  8 12  25-45  26  Relegation Playoff
13.Hapoel Ramat-Gan            26   6  7 13  32-39  25  Relegation Playoff
14.Hapoel Acco                 26   5  9 12  29-42  24  Relegation Playoff

Round 1
[Aug 25]
M.S. Ashdod                 2-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Acco                 1-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Haifa                0-0 Maccabi Netanya             
Ironi Kiriat-Shmona         3-2 Beitar Jerusalem            
[Aug 26]
Hapoel Ramat-Gan            0-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Aug 27]
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Maccabi Haifa               

Round 2
[Sep 1]
Beitar Jerusalem            1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Bnei-Yehuda                 1-0 Hapoel Ramat-Gan            
Bnei-Sakhnin                1-3 M.S. Ashdod                 
Ironi Nir Ramat-HaSharon    3-1 Hapoel Acco                 
Maccabi Haifa               1-3 Ironi Kiriat-Shmona         
[Sep 2]
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Hapoel Haifa                
[Sep 3]
Maccabi Netanya             0-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 3
[Sep 13]
M.S. Ashdod                 2-1 Beitar Jerusalem            
[Sep 15]
Hapoel Acco                 5-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Maccabi Haifa               
Hapoel Haifa                1-3 Maccabi Tel-Aviv            
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Ramat-Gan            1-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Bnei-Yehuda                 

Round 4
[Sep 22] 
Beitar Jerusalem            0-1 Hapoel Acco                 
Bnei-Yehuda                 3-1 Hapoel Haifa                
Bnei-Sakhnin                1-3 Hapoel Ramat-Gan            
Maccabi Haifa               0-1 M.S. Ashdod                 
Maccabi Netanya             2-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Sep 23]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Sep 24]
Maccabi Tel-Aviv            4-0 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 5
[Sep 29]
M.S. Ashdod                 3-0 Maccabi Netanya             
Bnei-Yehuda                 2-2 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Acco                 0-0 Maccabi Haifa               
Hapoel Haifa                1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Ramat-Gan            2-2 Beitar Jerusalem            
Hapoel Tel-Aviv             1-0 Bnei-Sakhnin                
[Oct 1]
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 6
[Oct 6]
Bnei-Sakhnin                2-2 Bnei-Yehuda                 
Ironi Nir Ramat-HaSharon    2-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               2-0 Hapoel Ramat-Gan            
Maccabi Netanya             1-3 Hapoel Acco                 
Maccabi Tel-Aviv            2-1 M.S. Ashdod                 
[Oct 29]
Beitar Jerusalem            3-2 Hapoel Tel-Aviv             
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 7
[Oct 20]
M.S. Ashdod                 2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Acco                 0-2 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Haifa                0-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Ramat-Gan            1-1 Maccabi Netanya             
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-3 Bnei-Sakhnin                
[Oct 21]
Bnei-Yehuda                 1-2 Beitar Jerusalem            
[Oct 22]
Hapoel Tel-Aviv             3-0 Maccabi Haifa               

Round 8
[Nov 3]
Beitar Jerusalem            1-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 M.S. Ashdod                 
Bnei-Sakhnin                2-0 Hapoel Haifa                
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Hapoel Acco                 
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Hapoel Ramat-Gan            
[Nov 4]
Maccabi Netanya             2-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Nov 5]
Maccabi Haifa               1-1 Bnei-Yehuda                 

Round 9
[Nov 10]
Bnei-Yehuda                 3-0 Maccabi Netanya             
Hapoel Acco                 2-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Bnei-Sakhnin                1-1 Beitar Jerusalem            
Hapoel Haifa                2-1 M.S. Ashdod                 
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-1 Maccabi Haifa               
[Nov 11]
Hapoel Ramat-Gan            1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Tel-Aviv             1-0 Maccabi Tel-Aviv            

Round 10
[Nov 17]
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Netanya             1-2 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Tel-Aviv            0-1 Bnei-Yehuda                 
[Nov 18]
Beitar Jerusalem            3-0 Hapoel Haifa                
[Nov 19]
Maccabi Haifa               0-0 Bnei-Sakhnin                
[Dec 4]
Hapoel Be'er-Sheva          3-2 Hapoel Ramat-Gan            
[Dec 12]
M.S. Ashdod                 2-0 Hapoel Acco                 

Round 11
[Nov 24]
Bnei-Sakhnin                0-0 Maccabi Netanya             
Hapoel Haifa                0-0 Hapoel Acco                 
Hapoel Ramat-Gan            0-1 M.S. Ashdod                 
Ironi Nir Ramat-HaSharon    3-4 Maccabi Tel-Aviv            
[Nov 25]
Bnei-Yehuda                 0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
[Nov 26]
Beitar Jerusalem            1-2 Maccabi Haifa               
Hapoel Tel-Aviv             4-1 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 12
[Dec 1]
Hapoel Acco                 0-3 Hapoel Ramat-Gan            
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Bnei-Yehuda                 
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Netanya             2-3 Beitar Jerusalem            
Maccabi Tel-Aviv            4-0 Bnei-Sakhnin                
[Dec 2] 
Hapoel Haifa                0-3 Maccabi Haifa               
[Dec 3]
M.S. Ashdod                 1-2 Hapoel Tel-Aviv             

Round 13
[Dec 8]
Bnei-Yehuda                 2-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Ramat-Gan            1-1 Hapoel Haifa                
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Haifa               1-0 Maccabi Netanya             
[Dec 9]
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Hapoel Acco                 
[Dec 10]
Beitar Jerusalem            1-1 Maccabi Tel-Aviv            
Bnei-Sakhnin                1-3 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 14
[Dec 15]
Bnei-Sakhnin                3-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Tel-Aviv             2-2 Hapoel Ramat-Gan            
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-0 M.S. Ashdod                 
Maccabi Netanya             0-0 Hapoel Haifa                
[Dec 16]
Beitar Jerusalem            2-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Yehuda                 2-1 Hapoel Acco                 
[Dec 17]
Maccabi Haifa               1-0 Maccabi Tel-Aviv            

Round 15
[Dec 22]
M.S. Ashdod                 1-2 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Acco                 0-2 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Haifa                2-2 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Ramat-Gan            1-0 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Maccabi Netanya             
[Dec 23]
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Beitar Jerusalem            
[Dec 24]
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 Maccabi Haifa               

Round 16
[Dec 29]
Bnei-Yehuda                 2-1 Hapoel Tel-Aviv             
Bnei-Sakhnin                2-1 Hapoel Acco                 
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-0 Hapoel Ramat-Gan            
Maccabi Haifa               2-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Netanya             3-4 Ironi Kiriat-Shmona         
[Dec 30]
Maccabi Tel-Aviv            6-2 Hapoel Haifa                
[Dec 31]
Beitar Jerusalem            1-1 M.S. Ashdod                 

Round 17
[Jan 5]
Hapoel Acco                 2-3 Beitar Jerusalem            
Hapoel Be'er-Sheva          1-3 Maccabi Netanya             
Hapoel Haifa                2-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Ramat-Gan            2-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Tel-Aviv             1-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Jan 6]
M.S. Ashdod                 1-4 Maccabi Haifa               
[Jan 7]
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 Maccabi Tel-Aviv            

Round 18
[Jan 12]
Bnei-Sakhnin                0-3 Hapoel Tel-Aviv             
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Haifa                
Ironi Nir Ramat-HaSharon    2-1 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Haifa               3-1 Hapoel Acco                 
Maccabi Netanya             2-0 M.S. Ashdod                 
[Jan 13]
Beitar Jerusalem            3-2 Hapoel Ramat-Gan            
[Jan 14]
Maccabi Tel-Aviv            5-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 19
[Jan 19]
M.S. Ashdod                 1-0 Maccabi Tel-Aviv            
Bnei-Yehuda                 0-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Acco                 4-4 Maccabi Netanya             
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Haifa                3-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Jan 20]
Hapoel Ramat-Gan            0-3 Maccabi Haifa               
[Jan 21]
Hapoel Tel-Aviv             0-2 Beitar Jerusalem            

Round 20
[Jan 26]
Beitar Jerusalem            0-1 Bnei-Yehuda                 
Bnei-Sakhnin                0-4 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 M.S. Ashdod                 
Maccabi Netanya             1-1 Hapoel Ramat-Gan            
Maccabi Tel-Aviv            4-0 Hapoel Acco                 
[Jan 27]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               3-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 21
[Feb 2]
M.S. Ashdod                 0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Acco                 1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Haifa                1-3 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Ramat-Gan            0-1 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Tel-Aviv             0-3 Maccabi Netanya             
[Feb 3]
Bnei-Yehuda                 2-0 Maccabi Haifa               
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-0 Beitar Jerusalem            

Round 22
[Feb 9]
M.S. Ashdod                 1-1 Hapoel Haifa                
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Hapoel Acco                 
Ironi Kiriat-Shmona         3-1 Hapoel Ramat-Gan            
Maccabi Haifa               4-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Netanya             3-5 Bnei-Yehuda                 
[Feb 10]
Beitar Jerusalem            2-2 Bnei-Sakhnin                
[Feb 11]
Maccabi Tel-Aviv            4-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 23
[Feb 16]
Hapoel Acco                 3-1 M.S. Ashdod                 
Bnei-Sakhnin                0-1 Maccabi Haifa               
Hapoel Ramat-Gan            3-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-0 Maccabi Netanya             
[Feb 17]
Hapoel Haifa                3-0 Beitar Jerusalem            
[Feb 18]
Bnei-Yehuda                 2-3 Maccabi Tel-Aviv            

Round 24
[Feb 23]
M.S. Ashdod                 2-3 Hapoel Ramat-Gan            
Hapoel Acco                 1-3 Hapoel Haifa                
Hapoel Be'er-Sheva          1-2 Hapoel Tel-Aviv             
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Feb 24]
Maccabi Haifa               4-1 Beitar Jerusalem            
Maccabi Netanya             0-0 Bnei-Sakhnin                

Round 25
[Mar 2]
Bnei-Yehuda                 1-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Bnei-Sakhnin                0-3 Maccabi Tel-Aviv            
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Ramat-Gan            1-2 Hapoel Acco                 
Hapoel Tel-Aviv             1-1 M.S. Ashdod                 
[Mar 3]
Beitar Jerusalem            1-1 Maccabi Netanya             
[Mar 4]
Maccabi Haifa               1-1 Hapoel Haifa                

Round 26
[Mar 9]
Hapoel Acco                 0-0 Hapoel Tel-Aviv             
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Be'er-Sheva          0-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Haifa                2-1 Hapoel Ramat-Gan            
Maccabi Netanya             1-2 Maccabi Haifa               
[Mar 10]
Maccabi Tel-Aviv            5-0 Beitar Jerusalem            
[Mar 11]
M.S. Ashdod                 2-1 Bnei-Yehuda                 

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            26  19  2  5  61-20  59  Championship Playoff
 2.Maccabi Haifa               26  14  7  5  41-20  49  Championship Playoff
 3.Ironi Kiriat-Shmona         26  11 10  5  34-25  43  Championship Playoff
 4.Hapoel Tel-Aviv             26  12  6  8  33-29  42  Championship Playoff
 5.Bnei-Yehuda                 26  11  5 10  35-31  38  Championship Playoff
 6.Ironi Nir Ramat-HaSharon    26  11  4 11  28-30  37  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.M.S. Ashdod                 26  10  5 11  30-30  35  Relegation Playoff
 8.Beitar Jerusalem            26   8  9  9  36-42  33  Relegation Playoff
 9.Hapoel Be'er-Sheva          26   7  9 10  23-35  30  Relegation Playoff
10.Hapoel Haifa                26   6 10 10  28-40  28  Relegation Playoff
11.Maccabi Netanya             26   6  9 11  32-39  27  Relegation Playoff
12.Bnei-Sakhnin                26   6  8 12  25-45  26  Relegation Playoff
13.Hapoel Ramat-Gan            26   6  7 13  32-39  25  Relegation Playoff
14.Hapoel Acco                 26   5  9 12  29-42  24  Relegation Playoff


Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            36  25  5  6  78-30  80  Champions
 2.Maccabi Haifa               36  19 10  7  62-33  67
 3.Hapoel Tel-Aviv             36  17  7 12  47-45  58
 4.Bnei-Yehuda                 36  16  7 13  50-40  55
 5.Ironi Kiriat-Shmona         36  14 11 11  45-38  53
 6.Ironi Nir Ramat-HaSharon    36  12  4 20  31-50  40

Round 27
[Mar 16]
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Mar 17]
Maccabi Haifa               1-0 Bnei-Yehuda                 

Round 28 [Mar 30]
Bnei-Yehuda                 1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Maccabi Haifa               

Round 29
[Apr 2]
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Haifa               6-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Apr 3]
Ironi Kiriat-Shmona         1-3 Maccabi Tel-Aviv            

Round 30 [Apr 6]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-3 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Haifa               3-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 31 [Apr 13]
Hapoel Tel-Aviv             2-2 Maccabi Haifa               
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Bnei-Yehuda                 2-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 32
[Apr 20]
Hapoel Tel-Aviv             1-4 Ironi Kiriat-Shmona         
[Apr 21]
Bnei-Yehuda                 2-1 Maccabi Haifa               
[Apr 22]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 33
[Apr 27]
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Bnei-Yehuda                 
[Apr 27]
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Apr 29]
Maccabi Haifa               2-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 34
[May 4]
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
[May 5] 
Ironi Nir Ramat-HaSharon    2-1 Maccabi Haifa               
[May 6]
Bnei-Yehuda                 0-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 35
[May 11]
Bnei-Yehuda                 2-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Ironi Kiriat-Shmona         1-2 Maccabi Haifa               
[May 13]
Hapoel Tel-Aviv             2-4 Maccabi Tel-Aviv            

Round 36
[May 18]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               3-2 Hapoel Tel-Aviv             
[May 20]
Maccabi Tel-Aviv            0-3 Bnei-Yehuda                 

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            36  25  5  6  78-30  80  Champions
 2.Maccabi Haifa               36  19 10  7  62-33  67
 3.Hapoel Tel-Aviv             36  17  7 12  47-45  58
 4.Bnei-Yehuda                 36  16  7 13  50-40  55
 5.Ironi Kiriat-Shmona         36  14 11 11  45-38  53
 6.Ironi Nir Ramat-HaSharon    36  12  4 20  31-50  40

Relegation Playoff

Final Table:

 7.M.S. Ashdod                 33  12  7 14  38-40  43
 8.Hapoel Be'er-Sheva          33  10 11 12  32-39  41
 9.Hapoel Haifa                33   9 12 12  36-45  39
10.Beitar Jerusalem            33   9 12 12  44-54  39
11.Hapoel Acco                 33   8 13 12  39-48  37
12.Bnei-Sakhnin                33   8 13 12  31-49  37
------------------------------------------------------
13.Maccabi Netanya             33   8 11 14  38-50  35  Relegated
14.Hapoel Ramat-Gan            33   7  9 17  37-47  30  Relegated

Round 27
[Mar 16]
M.S. Ashdod                 1-2 Hapoel Acco                 
Hapoel Haifa                3-0 Maccabi Netanya             
Hapoel Be'er-Sheva          1-2 Bnei-Sakhnin                
[Mar 17]
Beitar Jerusalem            1-2 Hapoel Ramat-Gan            

Round 28
[Mar 30]
Hapoel Acco                 2-0 Maccabi Netanya             
Hapoel Ramat-Gan            1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Apr 1]
M.S. Ashdod                 2-2 Beitar Jerusalem            
Bnei-Sakhnin                0-0 Hapoel Haifa                

Round 29
[Apr 6]
Hapoel Haifa                1-0 Hapoel Ramat-Gan            
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 M.S. Ashdod                 
Maccabi Netanya             1-1 Bnei-Sakhnin                
[Apr 8]
Beitar Jerusalem            2-2 Hapoel Acco                 

Round 30 [Apr 13]
Hapoel Acco                 1-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Ramat-Gan            0-0 Maccabi Netanya             
M.S. Ashdod                 1-0 Hapoel Haifa                
Beitar Jerusalem            1-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 31
[Apr 20]
Hapoel Haifa                3-1 Beitar Jerusalem            
Maccabi Netanya             2-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Hapoel Acco                 
[Apr 23]
Bnei-Sakhnin                1-0 Hapoel Ramat-Gan            

Round 32 [Apr 27]
M.S. Ashdod                 1-1 Bnei-Sakhnin                
Beitar Jerusalem            1-3 Maccabi Netanya             
Hapoel Acco                 2-1 Hapoel Ramat-Gan            
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Hapoel Haifa                

Round 33 [May 4]
Hapoel Ramat-Gan            1-2 M.S. Ashdod                 
Bnei-Sakhnin                0-0 Beitar Jerusalem            
Hapoel Haifa                1-1 Hapoel Acco                 
Maccabi Netanya             0-3 Hapoel Be'er-Sheva          

Final Table:

 7.M.S. Ashdod                 33  12  7 14  38-40  43
 8.Hapoel Be'er-Sheva          33  10 11 12  32-39  41
 9.Hapoel Haifa                33   9 12 12  36-45  39
10.Beitar Jerusalem            33   9 12 12  44-54  39
11.Hapoel Acco                 33   8 13 12  39-48  37
12.Bnei-Sakhnin                33   8 13 12  31-49  37
------------------------------------------------------
13.Maccabi Netanya             33   8 11 14  38-50  35  Relegated
14.Hapoel Ramat-Gan            33   7  9 17  37-47  30  Relegated


Liga Leumit

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Maccabi Petah-Tikva         30  17  8  5  52-22  59  Promotion Group
 2.Hapoel Nazrat-Ilit          30  15  9  6  38-23  54  Promotion Group
 3.Hapoel Raanana              30  13 10  7  39-26  49  Promotion Group
 4.Hapoel Petah-Tikva          30  13  8  9  38-35  47  Promotion Group
 5.Hapoel Jerusalem            30  11 12  7  35-28  45  Promotion Group
 6.Hapoel Rishon LeZion        30  10 12  8  36-32  42  Promotion Group
 7.Maccabi Herzliya            30  10 11  9  31-29  41  Promotion Group
 8.Bnei-Lod                    30   9 12  9  30-30  39  Promotion Group
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Maccabi Yavne               30  10  8 12  38-42  38  Relegation Group
10.Maccabi Om El Fahem         30   9  9 12  29-33  36  Relegation Group
11.Sektzia Nes Tziona          30   7 12 11  29-37  33  Relegation Group
12.Hakoah Amidar Ramat-Gan     30   9  8 13  35-49  33  [-2]  Relegation Group
13.Maccabi Akhi-Nazrat         30   8  7 15  36-41  31  Relegation Group
14.Beitar Tel-Aviv Ramla       30   7  9 14  34-50  30  Relegation Group
15.Hapoel Ashkelon             30   7  9 14  30-48  30  Relegation Group
16.Hapoel Kfar-Saba            30   9  8 13  32-37  26  [-9]  Relegation Group

Playoff Stage

Promotion Group | Relegation Group

Promotion Group

Final Table:

 1.Maccabi Petah-Tikva         37  21 10  6  66-29  73  Promoted
 2.Hapoel Raanana              37  20 10  7  56-33  70  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Hapoel Nazrat-Ilit          37  19 10  8  48-30  67
 4.Hapoel Jerusalem            37  15 12 10  48-39  57
 5.Hapoel Petah-Tikva          37  15  8 14  45-48  53
 6.Hapoel Rishon LeZion        37  11 15 11  44-43  48
 7.Maccabi Herzliya            37  10 14 13  33-39  44
 8.Bnei-Lod                    37  10 13 14  37-42  43

Relegation Group

Final Table:

 9.Maccabi Yavne               37  13 10 14  48-52  49
10.Maccabi Akhi-Nazrat         37  13  8 16  49-47  47
11.Hakoah Amidar Ramat-Gan     37  12 10 15  46-59  44  [-2]
12.Maccabi Om El Fahem         37  10 11 16  39-44  41
13.Hapoel Ashkelon             37  10 11 16  38-57  41
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Beitar Tel-Aviv Ramla       37   9 13 15  45-58  40  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
15.Sektzia Nes Tziona          37   7 16 14  33-47  37  Relegated
16.Hapoel Kfar-Saba            37  10 11 16  37-45  32  [-9]  Relegated

Promoted: Hapoel Afula and Hapoel Katamon

Promotion/Relegation Playoff
  
First Leg [May 24]
Beitar Kfar-Saba            1-1 Beitar Tel-Aviv Ramla 

Second Leg [May 28]
Beitar Tel-Aviv Ramla       3-1 Beitar Kfar-Saba            

NB: both remained at former level


2011/12.

2013/14.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 26 Sep 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.