Israel 2015/16


Ligat Ha'Al
State Cup
Liga Leumit

Ligat Ha'Al

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Hapoel Be'er-Sheva          26  20  4  2  48-17  64  Championship Playoff
 2.Maccabi Tel-Aviv            26  19  4  3  59-20  61  [C]  Championship Playoff
 3.Beitar Jerusalem            26  15  6  5  38-19  51  Championship Playoff
 4.Maccabi Haifa               26  10  8  8  33-25  38  Championship Playoff
 5.Bnei-Sakhnin                26  10  6 10  32-25  36  Championship Playoff
 6.Hapoel Raanana              26  10  6 10  29-31  36  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Bnei-Yehuda                 26   9  6 11  27-35  33  [P]  Relegation Playoff
 8.Maccabi Petah-Tikva         26   8  6 12  23-30  30  Relegation Playoff
 9.Hapoel Kfar-Saba            26   7  8 11  19-31  29  [P]  Relegation Playoff
10.Hapoel Acco                 26   8  5 13  18-36  29  Relegation Playoff
11.Ironi Kiriat-Shmona         26   6 10 10  25-31  28  Relegation Playoff
12.Hapoel Tel-Aviv             26   6  9 11  17-31  27  Relegation Playoff
13.Hapoel Haifa                26   5 10 11  27-37  25  Relegation Playoff
14.Maccabi Netanya             26   1  8 17  10-37  11  Relegation Playoff

Round 1
[Aug 22]
Maccabi Tel-Aviv            3-2 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Raanana              2-2 Hapoel Kfar-Saba            
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Maccabi Netanya             
Hapoel Acco                 0-1 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               0-3 Bnei-Yehuda                 
[Aug 23]
Ironi Kiriat-Shmona         1-3 Hapoel Be'er-Sheva          
[Aug 24]
Beitar Jerusalem            0-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 2
[Aug 29]
Hapoel Kfar-Saba            1-0 Maccabi Haifa               
Bnei-Sakhnin                2-3 Hapoel Raanana              
Hapoel Haifa                0-3 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Tel-Aviv             0-3 Ironi Kiriat-Shmona         
[Aug 30]
Maccabi Netanya             0-0 Beitar Jerusalem            
Hapoel Be'er-Sheva          0-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Aug 31]
Bnei-Yehuda                 0-2 Hapoel Acco                 

Round 3 [Sep 12]
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Maccabi Netanya             
Maccabi Petah-Tikva         3-1 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Haifa               0-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Raanana              2-3 Hapoel Be'er-Sheva          
Beitar Jerusalem            1-1 Hapoel Haifa                
Hapoel Acco                 1-0 Hapoel Kfar-Saba            
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 4
[Sep 19]
Hapoel Haifa                0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Bnei-Sakhnin                2-0 Hapoel Acco                 
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Maccabi Petah-Tikva         
Bnei-Yehuda                 2-1 Beitar Jerusalem            
Maccabi Netanya             1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
[Sep 20]
Maccabi Tel-Aviv            1-2 Hapoel Raanana              
[Sep 21]
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Maccabi Haifa               

Round 5
[Sep 25]
Hapoel Acco                 1-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Sep 26]
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 Hapoel Raanana              
Maccabi Netanya             1-2 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Haifa               0-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Sep 28]
Hapoel Tel-Aviv             3-1 Bnei-Yehuda                 
Beitar Jerusalem            3-1 Hapoel Kfar-Saba            

Round 6
[Oct 3]
Bnei-Yehuda                 1-2 Maccabi Netanya             
Hapoel Kfar-Saba            1-1 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Raanana              0-2 Maccabi Haifa               
Hapoel Haifa                1-4 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Tel-Aviv            5-0 Hapoel Acco                 
Hapoel Be'er-Sheva          5-2 Maccabi Petah-Tikva         
[Oct 5]
Bnei-Sakhnin                1-3 Beitar Jerusalem            

Round 7
[Oct 17]
Hapoel Tel-Aviv             0-4 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Haifa                0-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Acco                 0-1 Hapoel Raanana              
Maccabi Netanya             0-1 Hapoel Kfar-Saba            
Maccabi Petah-Tikva         1-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Oct 18]
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Maccabi Haifa               
[Oct 19]
Beitar Jerusalem            1-3 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 8
[Oct 24]
Bnei-Sakhnin                0-0 Maccabi Netanya             
Maccabi Petah-Tikva         0-2 Hapoel Raanana              
Hapoel Kfar-Saba            2-2 Hapoel Haifa                
Bnei-Yehuda                 2-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               4-0 Hapoel Acco                 
[Oct 25]
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Oct 26]
Maccabi Tel-Aviv            2-4 Beitar Jerusalem            

Round 9
[Oct 31]
Hapoel Haifa                2-0 Bnei-Sakhnin                
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 Hapoel Acco                 
Hapoel Tel-Aviv             0-1 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Maccabi Haifa               
[Nov 1]
Bnei-Yehuda                 2-1 Hapoel Kfar-Saba            
Maccabi Netanya             0-2 Hapoel Be'er-Sheva          
[Nov 2]
Beitar Jerusalem            1-0 Hapoel Raanana              

Round 10
[Nov 7]
Hapoel Raanana              0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Bnei-Sakhnin                2-2 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Kfar-Saba            0-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Acco                 1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Maccabi Netanya             
[Nov 8]
Maccabi Haifa               0-2 Beitar Jerusalem            
[Nov 9]
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Hapoel Haifa                

Round 11
[Nov 21]
Hapoel Haifa                0-3 Maccabi Tel-Aviv            
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Kfar-Saba            1-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Netanya             1-3 Hapoel Raanana              
Bnei-Yehuda                 0-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Nov 22]
Beitar Jerusalem            1-0 Hapoel Acco                 
[Nov 23]
Hapoel Tel-Aviv             0-3 Maccabi Haifa               

Round 12
[Nov 28]
Maccabi Haifa               1-0 Maccabi Netanya             
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Raanana              2-2 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Beitar Jerusalem            
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Hapoel Kfar-Saba            
[Nov 29]
Maccabi Tel-Aviv            4-0 Bnei-Yehuda                 
[Nov 30]
Hapoel Acco                 0-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 13
[Dec 5]
Hapoel Tel-Aviv             0-1 Maccabi Petah-Tikva         
Bnei-Sakhnin                0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Netanya             0-0 Hapoel Acco                 
Bnei-Yehuda                 1-3 Hapoel Raanana              
Hapoel Kfar-Saba            0-0 Maccabi Tel-Aviv            
[Dec 6]
Beitar Jerusalem            2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
[Dec 7]
Hapoel Haifa                2-4 Maccabi Haifa               

Round 14
[Dec 12]
Bnei-Yehuda                 0-0 Maccabi Haifa               
Hapoel Haifa                3-1 Hapoel Acco                 
Hapoel Kfar-Saba            0-0 Hapoel Raanana              
Maccabi Netanya             0-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Beitar Jerusalem            
[Dec 13]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
[Dec 14]
Bnei-Sakhnin                0-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 15
[Dec 19]
Hapoel Raanana              1-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Hapoel Haifa                
Ironi Kiriat-Shmona         3-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Acco                 0-1 Bnei-Yehuda                 
Beitar Jerusalem            1-0 Maccabi Netanya             
[Dec 20]
Maccabi Haifa               1-1 Hapoel Kfar-Saba            
[Dec 21]
Maccabi Tel-Aviv            1-2 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 16
[Dec 26]   
Bnei-Sakhnin                1-2 Maccabi Haifa               
Bnei-Yehuda                 1-1 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Hapoel Acco                 
Maccabi Netanya             1-1 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Haifa                1-1 Beitar Jerusalem            
[Dec 27]
Maccabi Tel-Aviv            5-0 Ironi Kiriat-Shmona         
[Dec 28]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Hapoel Raanana              

Round 17
[Jan 2]
Hapoel Raanana              0-2 Maccabi Tel-Aviv            
Ironi Kiriat-Shmona         3-0 Maccabi Netanya             
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Acco                 2-2 Bnei-Sakhnin                
Beitar Jerusalem            1-0 Bnei-Yehuda                 
[Jan 3]
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Hapoel Haifa                
[Jan 4]
Maccabi Haifa               1-1 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 18
[Jan 9]
Bnei-Yehuda                 1-3 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Haifa                2-0 Maccabi Netanya             
Hapoel Raanana              1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Sakhnin                1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Hapoel Acco                 
[Jan 10]
Hapoel Kfar-Saba            1-0 Beitar Jerusalem            
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Maccabi Haifa               

Round 19
[Jan 16]
Hapoel Tel-Aviv             0-1 Hapoel Kfar-Saba            
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Haifa                
Maccabi Netanya             0-2 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Jan 17]
Maccabi Haifa               2-0 Hapoel Raanana              
[Jan 18]
Hapoel Acco                 0-3 Maccabi Tel-Aviv            
Beitar Jerusalem            1-0 Bnei-Sakhnin                

Round 20
[Jan 23]
Bnei-Yehuda                 1-0 Hapoel Haifa                
Bnei-Sakhnin                1-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Raanana              3-1 Hapoel Acco                 
Hapoel Kfar-Saba            1-0 Maccabi Netanya             
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Maccabi Petah-Tikva         
[Jan 24]
Maccabi Haifa               0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Beitar Jerusalem            

Round 21
[Jan 30]
Maccabi Netanya             0-2 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Haifa                1-1 Hapoel Kfar-Saba            
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Tel-Aviv             0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Raanana              1-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Jan 31]
Hapoel Acco                 1-1 Maccabi Haifa               
[Feb 1]
Beitar Jerusalem            2-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 22
[Feb 6]
Hapoel Kfar-Saba            1-2 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Haifa               4-0 Maccabi Petah-Tikva         
Bnei-Sakhnin                0-0 Hapoel Haifa                
Hapoel Acco                 1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Maccabi Netanya             
[Feb 7]
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Feb 8]
Hapoel Raanana              0-2 Beitar Jerusalem            

Round 23
[Feb 13]
Bnei-Yehuda                 0-2 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Haifa                1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Hapoel Kfar-Saba            
Maccabi Petah-Tikva         1-2 Hapoel Acco                 
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Hapoel Raanana              
[Feb 14]
Maccabi Netanya             1-3 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 15]
Beitar Jerusalem            3-0 Maccabi Haifa               

Round 24
[Feb 20]  
Hapoel Raanana              1-0 Maccabi Netanya             
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Hapoel Haifa                
Bnei-Sakhnin                2-0 Hapoel Kfar-Saba            
Maccabi Petah-Tikva         0-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               0-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Feb 21]
Hapoel Acco                 1-3 Beitar Jerusalem            
[Feb 22]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Bnei-Yehuda                 

Round 25
[Feb 27]
Hapoel Haifa                1-1 Hapoel Raanana              
Maccabi Netanya             0-3 Maccabi Haifa               
Bnei-Sakhnin                3-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Yehuda                 0-1 Maccabi Tel-Aviv            
Beitar Jerusalem            2-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Feb 28]
Hapoel Kfar-Saba            1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
[Feb 29]
Hapoel Tel-Aviv             0-2 Hapoel Acco                 

Round 26
[Mar 5]
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Tel-Aviv            5-0 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Raanana              0-2 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Acco                 1-1 Maccabi Netanya             
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Beitar Jerusalem            
[Mar 6]
Maccabi Haifa               3-2 Hapoel Haifa                
[Mar 7]
Hapoel Be'er-Sheva          2-2 Bnei-Sakhnin                

Final Table:

 1.Hapoel Be'er-Sheva          26  20  4  2  48-17  64  Championship Playoff
 2.Maccabi Tel-Aviv            26  19  4  3  59-20  61  [C]  Championship Playoff
 3.Beitar Jerusalem            26  15  6  5  38-19  51  Championship Playoff
 4.Maccabi Haifa               26  10  8  8  33-25  38  Championship Playoff
 5.Bnei-Sakhnin                26  10  6 10  32-25  36  Championship Playoff
 6.Hapoel Raanana              26  10  6 10  29-31  36  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Bnei-Yehuda                 26   9  6 11  27-35  33  [P]  Relegation Playoff
 8.Maccabi Petah-Tikva         26   8  6 12  23-30  30  Relegation Playoff
 9.Hapoel Kfar-Saba            26   7  8 11  19-31  29  [P]  Relegation Playoff
10.Hapoel Acco                 26   8  5 13  18-36  29  Relegation Playoff
11.Ironi Kiriat-Shmona         26   6 10 10  25-31  28  Relegation Playoff
12.Hapoel Tel-Aviv             26   6  9 11  17-31  27  Relegation Playoff
13.Hapoel Haifa                26   5 10 11  27-37  25  Relegation Playoff
14.Maccabi Netanya             26   1  8 17  10-37  11  Relegation Playoff


Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Hapoel Be'er-Sheva          36  25  8  3  66-24  83  Champions
 2.Maccabi Tel-Aviv            36  24  9  3  76-24  81  [C]
 3.Beitar Jerusalem            36  18  6 12  46-37  60
 4.Maccabi Haifa               36  14 11 11  45-42  53
 5.Bnei-Sakhnin                36  13  9 14  46-40  48
 6.Hapoel Raanana              36  11  9 16  38-48  42

Round 27
[Mar 12]
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Hapoel Raanana              
[Mar 14]
Beitar Jerusalem            3-2 Maccabi Haifa               

Round 28
[Mar 19]
Bnei-Sakhnin                2-0 Beitar Jerusalem            
[Mar 20]
Hapoel Raanana              3-0 Maccabi Haifa               
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 29
[Apr 2]
Maccabi Haifa               3-3 Bnei-Sakhnin                
[Apr 3]
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Hapoel Raanana              
[Apr 4]
Beitar Jerusalem            0-2 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 30
[Apr 9]
Hapoel Raanana              2-3 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Maccabi Haifa               
[Apr 11]
Maccabi Tel-Aviv            3-2 Beitar Jerusalem            

Round 31
[Apr 16]
Bnei-Sakhnin                1-4 Hapoel Be'er-Sheva          
[Apr 17]
Maccabi Haifa               0-0 Maccabi Tel-Aviv            
[Apr 18]
Beitar Jerusalem            1-0 Hapoel Raanana              

Round 32
[Apr 24]
Maccabi Haifa               1-0 Beitar Jerusalem            
[Apr 25]
Hapoel Raanana              1-4 Hapoel Be'er-Sheva          
Bnei-Sakhnin                0-0 Maccabi Tel-Aviv            

Round 33
[Apr 30]
Maccabi Haifa               2-0 Hapoel Raanana              
[May 1]
Beitar Jerusalem            0-3 Bnei-Sakhnin                
[May 2]
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 34
[May 7]
Bnei-Sakhnin                0-1 Maccabi Haifa               
[May 9]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Beitar Jerusalem            
Hapoel Raanana              1-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 35 [May 14]
Beitar Jerusalem            0-2 Maccabi Tel-Aviv            
Bnei-Sakhnin                1-1 Hapoel Raanana              
Maccabi Haifa               2-1 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 36 [May 21]
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Raanana              1-2 Beitar Jerusalem            
Maccabi Tel-Aviv            6-0 Maccabi Haifa               

Final Table:

 1.Hapoel Be'er-Sheva          36  25  8  3  66-24  83  Champions
 2.Maccabi Tel-Aviv            36  24  9  3  76-24  81  [C]
 3.Beitar Jerusalem            36  18  6 12  46-37  60
 4.Maccabi Haifa               36  14 11 11  45-42  53
 5.Bnei-Sakhnin                36  13  9 14  46-40  48
 6.Hapoel Raanana              36  11  9 16  38-48  42

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Maccabi Petah-Tikva         33  13  7 13  34-35  46
 8.Bnei-Yehuda                 33  13  7 13  37-43  46  [P]
 9.Hapoel Tel-Aviv             33  10 12 11  30-37  42
10.Hapoel Kfar-Saba            33   9 11 13  23-37  38  [P]
11.Ironi Kiriat-Shmona         33   8 12 13  32-39  36
12.Hapoel Haifa                33   7 13 13  38-48  34
------------------------------------------------------
13.Hapoel Acco                 33   9  7 17  27-48  34  Relegated
14.Maccabi Netanya             33   1  9 23  14-50  12  Relegated

Round 27
[Mar 19]
Maccabi Petah-Tikva         2-1 Hapoel Haifa                
Bnei-Yehuda                 1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Kfar-Saba            0-3 Hapoel Tel-Aviv             
[Mar 20]
Hapoel Acco                 4-1 Maccabi Netanya             

Round 28
[Apr 2]
Bnei-Yehuda                 1-2 Maccabi Petah-Tikva         
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Maccabi Netanya             
Hapoel Tel-Aviv             1-0 Hapoel Acco                 
[Apr 3]
Hapoel Haifa                0-0 Hapoel Kfar-Saba            

Round 29
[Apr 9]
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Acco                 2-3 Hapoel Haifa                
[Apr 10]
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Netanya             0-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 30
[Apr 16]
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Haifa                2-1 Maccabi Netanya             
[Apr 17]
Bnei-Yehuda                 3-1 Hapoel Acco                 

Round 31
[Apr 30]
Hapoel Acco                 1-3 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Kfar-Saba            2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Tel-Aviv             3-3 Hapoel Haifa                
[May 1]
Maccabi Netanya             0-1 Bnei-Yehuda                 

Round 32
[May 7]
Bnei-Yehuda                 2-4 Hapoel Tel-Aviv             
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 Hapoel Haifa                
Hapoel Kfar-Saba            0-0 Hapoel Acco                 
[May 8]
Maccabi Petah-Tikva         2-1 Maccabi Netanya             

Round 33
[May 14]
Maccabi Netanya             1-1 Hapoel Kfar-Saba            
[May 15]
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Maccabi Petah-Tikva         
[May 16]
Hapoel Acco                 1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Haifa                1-1 Bnei-Yehuda                 

Final Table:

 7.Maccabi Petah-Tikva         33  13  7 13  34-35  46
 8.Bnei-Yehuda                 33  13  7 13  37-43  46  [P]
 9.Hapoel Tel-Aviv             33  10 12 11  30-37  42
10.Hapoel Kfar-Saba            33   9 11 13  23-37  38  [P]
11.Ironi Kiriat-Shmona         33   8 12 13  32-39  36
12.Hapoel Haifa                33   7 13 13  38-48  34
------------------------------------------------------
13.Hapoel Acco                 33   9  7 17  27-48  34  Relegated
14.Maccabi Netanya             33   1  9 23  14-50  12  Relegated


Gvia HaMedina (State Cup)

Round 7 [Dec 22-23]
Hapoel Nazareth Illit  Ironi Nesher  22 (a.e.t.pen:43)
Hapoel Bnei Lod   Maccabi Ahi Nazereth 12
Bnei Yeechalal Rehovot  Hakoah Ramat Gan 13
Hapoel Jerusalem  Hapoel Rishon LeZion 13
Beitar Tel Aviv Ramla  Hapoel Petah Tikva 20
Maccabi Yavne   Ironi Tiberias  20
Hapoel Kafr Kanna  Ironi Baqa al-Gharbiyye 13
Hapoel Herzliya   Hapoel Ramat HaSharon 11 (a.e.t.pen:03)
Hapoel Ashkelon   Maccabi Sha'arayim 20
S.C. Ashdod   Ironi Kiryat Ata 21
S.C. Haifa Robi Shapira  Maccabi Kabilio Jaffa 01
Maccabi Herzliya  Hapoel Ihud Bnei Jatt 21
Beitar Kfar Saba  Sektzia Ma'alot  22 (a.e.t.pen:43)
Hapoel Marmorek   Sektzia Nes Tziona 04

Round 8 [Jan 12-14]
*Top level clubs enter in this round
Ironi Baqa al-Gharbiyye  Hapoel Ashkelon  03
Maccabi Yavne   Hapoel Ramat Gan 22 (a.e.t.pen:45)
S.C. Ashdod   Maccabi Ahi Nazareth 20  
Maccabi Petah Tikva  Ironi Kiryat Shmona 20
Maccabi Netanya   Sektzia Nes Tziona 01
Beitar Kfar Saba  Bnei Sakhnin  12 (a.e.t.)
Hapoel Haifa   Maccabi Kabilio Jaffa 31
Bnei Yehuda   Hapoel Acre  21
Hapoel Katamon Jerusalem Hapoel Rishon LeZion 02
Maccabi Kiryat Gat  Hapoel Be'er Sheva 01
Hapoel Ra'anana   Hakoah Ramat Gan 30
Hapoel Kfar Saba  Hapoel Afula  20
Maccabi Herzliya  Beitar Tel Aviv Ramla 12
Hapoel Nazareth Illit  Hapoel Tel Aviv  33 (a.e.t.pen:24)
Maccabi Haifa   Beitar Jerusalem 21
Hapoel Ramat HaSharon  Maccabi Tel Aviv 13

1/8 Finals [Jan 26-28]
Maccabi Haifa   Hapoel Haifa  10
Hapoel Rishon LeZion  Maccabi Tel Aviv 12 (a.e.t.)
Hapoel Kfar Saba  Hapoel Tel Aviv  21
Maccabi Petah Tikva  Hapoel Be'er Sheva 12
F.C. Ashdod   Bnei Yehuda  12
Hapoel Ashkelon   Hapoel Ramat Gan 20  
Hapoel Ra'anana   Beitar Tel Aviv Ramla 00 (a.e.t.pen:45)
Sektzia Nes Tziona  Bnei Sakhnin  00 (a.e.t.pen:45)

1/4 Finals [Feb 9-10]
Quarter final has two legs:
Hapoel Be'er Sheva  Beitar Tel Aviv Ramla 2-0,2-0 (agg. 4-0)      
Bnei Yehuda   Maccabi Haifa    2-2,1-4 (agg. 3-6)
Bnei Sakhnin   Hapoel Ashkelon  3-0,0-2 (agg. 3-2)
Hapoel Kfar Saba  Maccabi Tel Aviv 0-3,0-2 (agg. 0-5)

1/2 Finals [Apr 20-21]
Maccabi Tel Aviv  Bnei Sakhnin  3-2
Maccabi Haifa   Hapoel Be'er Sheva 3-1

Final [May 24]
Maccabi Haifa   Maccabi Tel Aviv        1-0
  [Ezra]

NB: 6th cup for Maccabi Haifa, first since 18 years


Liga Leumit

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:
 
 1.M.S. Ashdod                 30  16  9  5  52-32  57  [R]  Promotion Group
 2.Hapoel Ashkelon             30  13 11  6  50-31  50  [P]  Promotion Group
 3.Hapoel Petah-Tikva          30  13  8  9  40-37  47  [R]  Promotion Group
 4.Maccabi Herzliya            30  12 10  8  36-29  46  Promotion Group
 5.Maccabi Akhi-Nazrat         30  13  5 12  34-35  44  Promotion Group
 6.Hapoel Katamon (Jerusalem)  30  12  8 10  36-42  44  [P]  Promotion Group
 7.Bnei-Lod                    30  11 10  9  34-30  43  Promotion Group
 8.Hapoel Ramat-Gan            30  10 12  8  40-32  42  Promotion Group
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Beitar Tel-Aviv Ramla       30  13  3 14  42-46  42  Relegation Group
10.Hapoel Afula                30  10 11  9  43-39  41  Relegation Group
11.Hapoel Rishon LeZion        30  11  8 11  42-43  41  Relegation Group
12.Ironi Nir Ramat-HaSharon    30  10 10 10  43-38  40  Relegation Group
13.Maccabi Yavne               30   8  9 13  37-41  33  Relegation Group
14.Hapoel Jerusalem            30   7 10 13  26-37  31  Relegation Group
15.Hapoel Nazrat-Ilit          30   6 10 14  26-40  28  Relegation Group
16.Maccabi Kiriat-Gat          30   3 10 17  18-47  19  Relegation Group

Playoff Stage

Promotion Group | Relegation Group

Promotion Group

Final Table:

 1.M.S. Ashdod                 37  19 13  5  66-38  70  [R]  Promoted
 2.Hapoel Ashkelon             37  16 14  7  62-40  62  [P]  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Hapoel Ramat-Gan            37  14 14  9  56-38  56
 4.Hapoel Katamon (Jerusalem)  37  15 11 11  44-49  56  [P]
 5.Maccabi Herzliya            37  14 13 10  50-43  55
 6.Hapoel Petah-Tikva          37  13 13 11  54-55  52  [R]
 7.Maccabi Akhi-Nazrat         37  15  6 16  40-49  51
 8.Bnei-Lod                    37  11 11 15  36-42  44

Relegation Group

Final Table:

 9.Beitar Tel-Aviv Ramla       37  19  4 14  60-50  61
10.Ironi Nir Ramat-HaSharon    37  13 11 13  57-49  50
11.Hapoel Afula                37  13 11 13  53-53  50
12.Hapoel Rishon LeZion        37  13  9 15  51-53  48
13.Hapoel Nazrat-Ilit          37  11 11 15  44-47  44
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Hapoel Jerusalem            37   9 13 15  39-50  40  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
15.Maccabi Yavne               37   9  9 19  44-58  36  Relegated
16.Maccabi Kiriat-Gat          37   5 11 21  28-70  26  Relegated

Promoted: Maccabi Sha'arayim and Ironi Nesher 

Promotion/Relegation Playoff
  
First Leg [May 27]
M.S. Kafr Qasim             0-1 Hapoel Jerusalem            

Second Leg [May 31]
Hapoel Jerusalem            2-1 M.S. Kafr Qasim             

NB: both remain at former level


2014/15.

2016/17.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Kobi Hayat and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Kobi Hayat and Karel Stokkermans
Last updated: 1 Sep 2016

(C) Copyright Kobi Hayat, Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.