Israel 2016/17


Ligat Ha'Al
State Cup
Liga Leumit

Ligat Ha'Al

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Hapoel Be'er-Sheva          26  18  5  3  54-13  59        [C]  Championship Playoff
 2.Maccabi Tel-Aviv            26  17  5  4  45-19  56             Championship Playoff
 3.Maccabi Petah-Tikva         26  13  9  4  36-23  48             Championship Playoff
 4.Beitar Jerusalem            26  10 10  6  34-27  40             Championship Playoff
 5.Bnei-Sakhnin                26  10  9  7  26-26  39             Championship Playoff
 6.Maccabi Haifa               26  10  8  8  30-25  38             Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Ironi Kiriat-Shmona         26   9  8  9  35-33  35             Relegation Playoff
 8.Hapoel Haifa                26   8  4 14  29-36  28             Relegation Playoff
 9.M.S. Ashdod                 26   6 10 10  15-26  28        [P]  Relegation Playoff
10.Hapoel Raanana              26   7  7 12  14-29  28             Relegation Playoff
11.Bnei-Yehuda                 26   5 10 11  20-32  25             Relegation Playoff
12.Hapoel Kfar-Saba            26   4  9 13  17-34  21             Relegation Playoff
13.Hapoel Ashkelon             26   3  9 14  15-39  18        [P]  Relegation Playoff
14.Hapoel Tel-Aviv             26   5 11 10  18-26  17  [-9]       Relegation Playoff

NB: Hapoel Tel-Aviv 9 points deducted for financial reasons

Round 1
[Aug 20]
Bnei-Yehuda                 1-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Ashkelon             3-2 Hapoel Haifa                
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Hapoel Raanana              
[Aug 21]
Maccabi Petah-Tikva         2-2 Beitar Jerusalem            
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Hapoel Kfar-Saba            
[Aug 22]
Maccabi Haifa               1-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 2
[Aug 27]
Hapoel Haifa                1-0 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Raanana              0-1 Maccabi Petah-Tikva         
Bnei-Sakhnin                1-0 Maccabi Haifa               
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Aug 28]
Beitar Jerusalem            2-2 Ironi Kiriat-Shmona         
M.S. Ashdod                 1-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Aug 29]
Hapoel Kfar-Saba            1-1 Hapoel Ashkelon             

Round 3
[Sep 10]
Bnei-Yehuda                 1-1 Maccabi Haifa               
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 Hapoel Raanana              
Hapoel Haifa                1-2 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Bnei-Sakhnin                
[Sep 11]
Hapoel Ashkelon             0-0 M.S. Ashdod                 
Maccabi Tel-Aviv            2-2 Beitar Jerusalem            
[Sep 12]
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 4
[Sep 17]
Hapoel Tel-Aviv             3-3 Ironi Kiriat-Shmona         
M.S. Ashdod                 1-3 Hapoel Haifa                
Beitar Jerusalem            3-0 Hapoel Ashkelon             
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Bnei-Yehuda                 
[Sep 18]
Bnei-Sakhnin                0-1 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Raanana              0-3 Maccabi Tel-Aviv            
[Sep 19]
Maccabi Haifa               2-1 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 5
[Sep 24]
Ironi Kiriat-Shmona         2-2 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Kfar-Saba            1-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Ashkelon             0-0 Hapoel Raanana              
Hapoel Haifa                4-0 Beitar Jerusalem            
[Sep 25]
Bnei-Yehuda                 0-3 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Tel-Aviv            5-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Sep 26]
Maccabi Petah-Tikva         2-2 Maccabi Haifa               

Round 6
[Sep 21]
Bnei-Sakhnin                0-3 Maccabi Tel-Aviv            
[Oct 1]
Hapoel Raanana              2-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               0-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Hapoel Ashkelon             
M.S. Ashdod                 2-2 Bnei-Yehuda                 
Beitar Jerusalem            1-0 Hapoel Kfar-Saba            
[Oct 15]
Hapoel Be'er-Sheva          5-0 Maccabi Petah-Tikva         

Round 7
[Oct 22]
Bnei-Yehuda                 1-4 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Kfar-Saba            1-2 Hapoel Raanana              
Hapoel Haifa                0-2 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Ashkelon             0-1 Bnei-Sakhnin                
M.S. Ashdod                 0-0 Beitar Jerusalem            
[Oct 24]
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Tel-Aviv            0-2 Maccabi Haifa               

Round 8
[Oct 29]
Bnei-Sakhnin                2-1 Hapoel Haifa                
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Raanana              0-0 M.S. Ashdod                 
Maccabi Haifa               5-0 Hapoel Ashkelon             
[Oct 30]
Maccabi Petah-Tikva         2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Maccabi Tel-Aviv            
[Oct 31]
Beitar Jerusalem            2-2 Bnei-Yehuda                 

Round 9
[Nov 5]
Bnei-Yehuda                 0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
M.S. Ashdod                 1-0 Hapoel Tel-Aviv             
Beitar Jerusalem            1-0 Hapoel Raanana              
Hapoel Haifa                0-0 Maccabi Haifa               
[Nov 6]
Hapoel Ashkelon             1-5 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Nov 7]
Hapoel Kfar-Saba            2-1 Bnei-Sakhnin                

Round 10
[Nov 19]
Bnei-Sakhnin                0-1 M.S. Ashdod                 
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Hapoel Ashkelon             
Maccabi Haifa               2-0 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Be'er-Sheva          5-1 Hapoel Haifa                
[Nov 20]
Hapoel Raanana              1-0 Bnei-Yehuda                 
Ironi Kiriat-Shmona         1-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Nov 21]
Beitar Jerusalem            1-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 11
[Nov 26]
Hapoel Raanana              0-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Haifa                2-1 Maccabi Petah-Tikva         
M.S. Ashdod                 1-1 Maccabi Haifa               
Ironi Kiriat-Shmona         4-1 Hapoel Ashkelon             
[Nov 27]
Hapoel Kfar-Saba            0-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Bnei-Yehuda                 1-0 Maccabi Tel-Aviv            
[Nov 28]
Beitar Jerusalem            0-1 Bnei-Sakhnin                

Round 12
[Dec 3]
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         0-0 Hapoel Kfar-Saba            
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Hapoel Ashkelon             
Hapoel Be'er-Sheva          5-0 M.S. Ashdod                 
[Dec 4]
Bnei-Sakhnin                1-1 Hapoel Raanana              
Bnei-Yehuda                 0-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Dec 5]
Maccabi Haifa               0-2 Beitar Jerusalem            

Round 13
[Dec 10]
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Kfar-Saba            2-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Ashkelon             1-0 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Raanana              1-1 Maccabi Haifa               
[Dec 11]
M.S. Ashdod                 2-2 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Haifa                2-4 Maccabi Tel-Aviv            
[Dec 12]
Beitar Jerusalem            1-3 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 14
[Dec 17]
Hapoel Kfar-Saba            1-1 Maccabi Tel-Aviv            
M.S. Ashdod                 0-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Sakhnin                1-1 Bnei-Yehuda                 
Beitar Jerusalem            1-1 Maccabi Petah-Tikva         
[Dec 18]
Hapoel Haifa                3-1 Hapoel Ashkelon             
Hapoel Raanana              1-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Dec 19]
Hapoel Tel-Aviv             0-2 Maccabi Haifa               

Round 15
[Dec 24]
Bnei-Yehuda                 1-1 Hapoel Haifa                
Hapoel Ashkelon             0-0 Hapoel Kfar-Saba            
Maccabi Tel-Aviv            1-0 M.S. Ashdod                 
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Beitar Jerusalem            
[Dec 25]
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Hapoel Raanana              
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Dec 26]
Maccabi Haifa               1-2 Bnei-Sakhnin                

Round 16
[Dec 31]
Hapoel Kfar-Saba            1-2 Hapoel Haifa                
Hapoel Raanana              0-3 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               1-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Tel-Aviv             0-1 Maccabi Petah-Tikva         
[Jan 1]
M.S. Ashdod                 1-0 Hapoel Ashkelon             
Bnei-Sakhnin                0-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Jan 2]
Beitar Jerusalem            1-0 Maccabi Tel-Aviv            

Round 17
[Jan 10]
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Ashkelon             1-1 Beitar Jerusalem            
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Maccabi Haifa               
[Jan 11]
Bnei-Yehuda                 1-1 Hapoel Kfar-Saba            
Maccabi Tel-Aviv            4-1 Hapoel Raanana              
Hapoel Haifa                0-1 M.S. Ashdod                 
[Jan 12]
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 18
[Jan 14]
M.S. Ashdod                 0-0 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Raanana              0-2 Hapoel Ashkelon             
Maccabi Haifa               0-2 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Bnei-Yehuda                 
[Jan 15]
Beitar Jerusalem            1-0 Hapoel Haifa                
[Jan 16]
Bnei-Sakhnin                5-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Tel-Aviv             0-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 19
[Jan 21]
Ironi Kiriat-Shmona         3-0 Maccabi Haifa               
Hapoel Haifa                1-0 Hapoel Raanana              
Hapoel Ashkelon             0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Jan 22]
Bnei-Yehuda                 2-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Kfar-Saba            0-2 Beitar Jerusalem            
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Bnei-Sakhnin                

Round 20
[Jan 28]
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Raanana              1-0 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Beitar Jerusalem            1-1 M.S. Ashdod                 
[Jan 29]
Bnei-Sakhnin                1-0 Hapoel Ashkelon             
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Hapoel Haifa                
[Jan 30]
Maccabi Haifa               2-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 21
[Feb 4]
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Haifa                0-1 Bnei-Sakhnin                
Bnei-Yehuda                 1-1 Beitar Jerusalem            
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Feb 5]
M.S. Ashdod                 0-1 Hapoel Raanana              
Hapoel Kfar-Saba            0-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Feb 6]
Hapoel Ashkelon             0-2 Maccabi Haifa               

Round 22
[Feb 11]
Maccabi Haifa               0-3 Hapoel Haifa                
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Hapoel Ashkelon             
Hapoel Raanana              0-4 Beitar Jerusalem            
[Feb 12]
Bnei-Sakhnin                1-0 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Tel-Aviv             2-0 M.S. Ashdod                 
[Feb 13]
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 23
[Feb 18]
Hapoel Kfar-Saba            0-2 Maccabi Haifa               
Bnei-Yehuda                 0-2 Hapoel Raanana              
M.S. Ashdod                 1-1 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Ironi Kiriat-Shmona         
[Feb 19]
Hapoel Ashkelon             0-1 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Haifa                0-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Feb 20]
Hapoel Tel-Aviv             1-2 Beitar Jerusalem            

Round 24
[Feb 25]
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Hapoel Raanana              
Hapoel Ashkelon             1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               0-1 M.S. Ashdod                 
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Bnei-Yehuda                 
[Feb 26]
Maccabi Petah-Tikva         3-1 Hapoel Haifa                
Bnei-Sakhnin                0-2 Beitar Jerusalem            
[Feb 27]
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Hapoel Kfar-Saba            

Round 25
[Mar 4]
Hapoel Haifa                1-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              0-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Tel-Aviv             1-2 Bnei-Yehuda                 
M.S. Ashdod                 0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Mar 5]
Hapoel Kfar-Saba            1-3 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Ashkelon             1-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Mar 6]
Beitar Jerusalem            0-1 Maccabi Haifa               

Round 26
[Mar 11]
Maccabi Petah-Tikva         0-1 M.S. Ashdod                 
Bnei-Sakhnin                0-0 Hapoel Tel-Aviv             
Ironi Kiriat-Shmona         1-2 Hapoel Kfar-Saba            
Maccabi Haifa               2-0 Hapoel Raanana              
[Mar 12]
Bnei-Yehuda                 0-0 Hapoel Ashkelon             
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Hapoel Haifa                
[Mar 13]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Beitar Jerusalem            

Final Table:

 1.Hapoel Be'er-Sheva          26  18  5  3  54-13  59        [C]  Championship Playoff
 2.Maccabi Tel-Aviv            26  17  5  4  45-19  56             Championship Playoff
 3.Maccabi Petah-Tikva         26  13  9  4  36-23  48             Championship Playoff
 4.Beitar Jerusalem            26  10 10  6  34-27  40             Championship Playoff
 5.Bnei-Sakhnin                26  10  9  7  26-26  39             Championship Playoff
 6.Maccabi Haifa               26  10  8  8  30-25  38             Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Ironi Kiriat-Shmona         26   9  8  9  35-33  35             Relegation Playoff
 8.Hapoel Haifa                26   8  4 14  29-36  28             Relegation Playoff
 9.M.S. Ashdod                 26   6 10 10  15-26  28        [P]  Relegation Playoff
10.Hapoel Raanana              26   7  7 12  14-29  28             Relegation Playoff
11.Bnei-Yehuda                 26   5 10 11  20-32  25             Relegation Playoff
12.Hapoel Kfar-Saba            26   4  9 13  17-34  21             Relegation Playoff
13.Hapoel Ashkelon             26   3  9 14  15-39  18        [P]  Relegation Playoff
14.Hapoel Tel-Aviv             26   5 11 10  18-26  17  [-9]       Relegation Playoff

NB: Hapoel Tel-Aviv 9 points deducted for financial reasons

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Hapoel Be'er-Sheva          36  26  7  3  73-18  85        [C]  Champions
 2.Maccabi Tel-Aviv            36  22  6  8  61-28  72
 3.Beitar Jerusalem            36  16 12  8  53-36  60
 4.Maccabi Petah-Tikva         36  15 11 10  42-34  56
 5.Bnei-Sakhnin                36  13  9 14  32-46  48
 6.Maccabi Haifa               36  12  9 15  34-41  45

Round 27
[Mar 18]
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Beitar Jerusalem            
[Mar 19]
Hapoel Be'er-Sheva          4-0 Maccabi Haifa               

Round 28
[Apr 1]
Maccabi Haifa               3-2 Beitar Jerusalem            
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Maccabi Tel-Aviv            
[Apr 2]
Bnei-Sakhnin                1-0 Maccabi Petah-Tikva         

Round 29
[Apr 8]
Beitar Jerusalem            3-0 Bnei-Sakhnin                
[Apr 9]
Maccabi Petah-Tikva         1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Maccabi Haifa               

Round 30
[Apr 15]
Maccabi Haifa               0-1 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Apr 17]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Beitar Jerusalem            

Round 31 [Apr 22]
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Maccabi Haifa               
Bnei-Sakhnin                1-3 Hapoel Be'er-Sheva          
Beitar Jerusalem            1-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 32
[Apr 25]
Bnei-Sakhnin                1-3 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Haifa               0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Apr 26]
Beitar Jerusalem            2-1 Maccabi Petah-Tikva         

Round 33 [Apr 29]
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Bnei-Sakhnin                
Beitar Jerusalem            2-0 Maccabi Haifa               
Maccabi Tel-Aviv            1-2 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 34
[May 6]
Bnei-Sakhnin                1-5 Beitar Jerusalem            
[May 7]
Maccabi Haifa               0-2 Maccabi Tel-Aviv            
[May 8]
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Maccabi Petah-Tikva         

Round 35
[May 13]
Bnei-Sakhnin                1-0 Maccabi Haifa               
[May 14]
Maccabi Petah-Tikva         2-1 Maccabi Tel-Aviv            
[May 15]
Beitar Jerusalem            1-1 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 36 [May 20]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Haifa               0-0 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Tel-Aviv            0-2 Beitar Jerusalem            

Final Table:

 1.Hapoel Be'er-Sheva          36  26  7  3  73-18  85        [C]  Champions
 2.Maccabi Tel-Aviv            36  22  6  8  61-28  72
 3.Beitar Jerusalem            36  16 12  8  53-36  60
 4.Maccabi Petah-Tikva         36  15 11 10  42-34  56
 5.Bnei-Sakhnin                36  13  9 14  32-46  48
 6.Maccabi Haifa               36  12  9 15  34-41  45

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Ironi Kiriat-Shmona         33  10  9 14  44-48  39
 8.Hapoel Haifa                33  10  7 16  39-46  37
 9.M.S. Ashdod                 33   7 15 11  22-32  36        [P]
10.Hapoel Raanana              33   9  9 15  22-40  36
11.Bnei-Yehuda                 33   8 11 14  26-39  35
12.Hapoel Ashkelon             33   7 11 15  24-42  32        [P]
------------------------------------------------------
13.Hapoel Kfar-Saba            33   7 10 16  23-40  31             Relegated
14.Hapoel Tel-Aviv             33   8 14 11  29-34  29  [-9]       Relegated

NB: Hapoel Tel-Aviv 9 points deducted for financial reasons

Round 27
[Mar 18]
Ironi Kiriat-Shmona         2-3 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Haifa                1-4 Hapoel Ashkelon             
[Mar 19]
Hapoel Raanana              0-2 Bnei-Yehuda                 
[Mar 20]
M.S. Ashdod                 0-0 Hapoel Kfar-Saba            

Round 28
[Apr 1]
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Bnei-Yehuda                 
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Hapoel Haifa                
[Apr 2]
Hapoel Kfar-Saba            0-2 Hapoel Raanana              
[Apr 3]
Hapoel Ashkelon             0-0 M.S. Ashdod                 

Round 29
[Apr 8]
Hapoel Haifa                3-3 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Raanana              0-2 Hapoel Ashkelon             
Bnei-Yehuda                 1-0 Hapoel Kfar-Saba            
[Apr 9]
M.S. Ashdod                 1-1 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 30
[Apr 22]
Hapoel Ashkelon             1-0 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Haifa                1-1 M.S. Ashdod                 
Ironi Kiriat-Shmona         2-3 Hapoel Raanana              
[Apr 24]
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Hapoel Kfar-Saba            

Round 31
[Apr 27]
Bnei-Yehuda                 0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              0-2 Hapoel Haifa                
[Apr 29]
M.S. Ashdod                 2-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Kfar-Saba            1-0 Hapoel Ashkelon             

Round 32 [May 6]
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Hapoel Ashkelon             
M.S. Ashdod                 2-2 Hapoel Raanana              
Ironi Kiriat-Shmona         1-4 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Haifa                1-1 Bnei-Yehuda                 

Round 33 [May 13]
Hapoel Kfar-Saba            1-0 Hapoel Haifa                
Hapoel Ashkelon             2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Yehuda                 2-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Raanana              1-1 Hapoel Tel-Aviv             

Final Table:

 7.Ironi Kiriat-Shmona         33  10  9 14  44-48  39
 8.Hapoel Haifa                33  10  7 16  39-46  37
 9.M.S. Ashdod                 33   7 15 11  22-32  36        [P]
10.Hapoel Raanana              33   9  9 15  22-40  36
11.Bnei-Yehuda                 33   8 11 14  26-39  35
12.Hapoel Ashkelon             33   7 11 15  24-42  32        [P]
------------------------------------------------------
13.Hapoel Kfar-Saba            33   7 10 16  23-40  31             Relegated
14.Hapoel Tel-Aviv             33   8 14 11  29-34  29  [-9]       Relegated

NB: Hapoel Tel-Aviv 9 points deducted for financial reasons


Gvia HaMedina (State Cup)


Round 7
Hapoel Rishon LeZion		Hapoel Hadera				53
Hapoel Ramat Gan		Beitar Kfar Saba			40
Hapoel Nazareth Illit		Ironi Nesher				10
Beitar Haifa			Maccabi Sha'arayim			02
Hapoel Bik'at HaYarden		Maccabi Ironi Kiryat Ata		14
Hapoel Umm al-Fahm		Maccabi Jaffa				1-1 (a.e.t.pen:1-4)
Hapoel Nir Ramat HaSharon	Hapoel Katamon				30
Hapoel Asi Gilboa		Hapoel Iksal				24
Maccabi Tzur Shalom F.C.	Hapoel Petah Tikva			31
A.S. Holon			Hapoel Jerusalem			05
Ihud Bnei Kafr Qara		Hapoel Hod HaSharon			01
F.C. Tzeirei Rahat		F.C. Kfar Qassem			11 (a.e.t.pen:02)
Bnei Lod			Hapoel Kfar Shalem			41
Maccabi Herzliya		Hapoel Afula				23

Round 8
Maccabi Sha'arayim		Bnei Sakhnin				13
Hapoel Be'er Sheva		Maccabi Tzur Shalom			20
Beitar Jerusalem		Hapoel Kfar Saba			30
Hapoel  Tel Aviv		Hapoel Nir Ramat HaSharon		10
Hapoel Ra'anana			Maccabi Ahi Nazareth			41
Hapoel Hod HaSharon		Ironi Kiryat Shmona			01 (a.e.t.)
Ironi  Kiryat Ata		Hapoel Ramat Gan			03
Hapoel Iksal			S.C. Ashdod				13 (a.e.t.)
Beitar Tel Aviv Ramla		Hapoel Nazareth Illit			21
Hapoel  Haifa			F.C. Kfar Qassem			61
Hapoel Ashqelon			Maccabi Jaffa				52
Hapoel Acre			Bnei Yehuda				3-3 (a.e.t.pen:3-4)
Hapoel Jerusalem		Hapoel Afula				32
Maccabi Netanya			Hapoel Rishon LeZion			12 (a.e.t.)
Maccabi Haifa			Maccabi Petah Tikva			02
Bnei Lod			Maccabi Tel Aviv			03


Round of 16
[Jan 24-25]	
Hapoel Jerusalem		Hapoel Ramat Gan			0-0 (a.e.t.pen:3-4)
S.C. Ashdod			Beitar Tel Aviv Ramla			1-1 (a.e.t.pen:5-4)
Beitar Jerusalem		Bnei Sakhnin				21
Hapoel Haifa			Hapoel Rishon LeZion			30
Hapoel Ashkelon			Bnei Yehuda				04
Hapoel Tel Aviv			Maccabi Petah Tikva			02
Hapoel Be'er Sheva		Ironi Kiryat Shmona			12
Hapoel Ra'anana			Maccabi Tel Aviv			1-1 (a.e.t.pen:2-4)


1/4 Finals
[Feb 7-8 and Feb 28-Mar 1]
* Quarter finals have 2 legs.
S.C. Ashdod			Bnei Yehuda				14 02 Agg: 1-6
Hapoel Haifa			Hapoel Ramat Gan			11 12 Agg: 34
Maccabi Petah Tikva		Maccabi Tel Aviv			01 12	Agg: 1-3
Beitar Jerusalem		Ironi Kiryat Shmona			20 01 Agg: 21



1/2 Finals
[Apr 4-5]
Beitar Jerusalem		Maccabi Tel Aviv			1-2	
Bnei Yehuda			Hapoel Ramat Gan			1-0	
		
Final

[May 25 ]	
Bnei Yehuda			Maccabi Tel Aviv			00 (a.e.t.pen:43 )

Liga Leumit

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:
 
 1.Maccabi Netanya             30  17 12  1  65-32  54  [-9]  [R]  Promotion Group
 2.Hapoel Acco                 30  15  9  6  50-30  54        [R]  Promotion Group
 3.Hapoel Ramat-Gan            30  15  7  8  46-28  52             Promotion Group
 4.Beitar Tel-Aviv Ramla       30  11 11  8  49-35  44             Promotion Group
 5.Hapoel Petah-Tikva          30  11  9 10  39-38  42             Promotion Group
 6.Hapoel Katamon (Jerusalem)  30  12  6 12  40-46  42             Promotion Group
 7.Maccabi Akhi-Nazrat         30   9 13  8  37-30  40             Promotion Group
 8.Bnei-Lod                    30  11  6 13  39-52  39             Promotion Group
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Hapoel Afula                30   8 14  8  42-46  38             Relegation Group
10.Hapoel Rishon LeZion        30   8 12 10  28-29  36             Relegation Group
11.Maccabi Herzliya            30   8 11 11  37-44  35             Relegation Group
12.Ironi Nesher                30   7 13 10  22-32  34        [P]  Relegation GroupRelegation Group
14.Hapoel Nazrat-Ilit          30   7 10 13  25-43  31             Relegation Group
15.Hapoel Jerusalem            30   7  8 15  22-38  29             Relegation Group
16.Maccabi Sha'arayim          30   6 10 14  28-35  28        [P]  Relegation Group

Playoff Stage

Promotion Group | Relegation Group

Promotion Group

Final Table:

 1.Maccabi Netanya             37  22 13  2  80-41  70  [-9]  [R]  Promoted
 2.Hapoel Acco                 37  17 11  9  58-41  62        [R]  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Beitar Tel-Aviv Ramla       37  16 11 10  67-39  59  
 4.Hapoel Ramat-Gan            37  15 10 12  53-46  55
 5.Hapoel Katamon (Jerusalem)  37  15  8 14  55-56  53
 6.Hapoel Petah-Tikva          37  14 11 12  55-51  52  [-3]
 7.Bnei-Lod                    37  13  8 16  49-62  47
 8.Maccabi Akhi-Nazrat         37  10 15 12  45-52  45

Relegation Group

Final Table:

 9.Ironi Nir Ramat-HaSharon    37  12 11 14  38-42  47  
10.Hapoel Rishon LeZion        37  11 13 13  38-39  46
11.Hapoel Afula                37   9 18 10  55-59  45
12.Ironi Nesher                37   9 16 12  26-35  43        [P]
13.Maccabi Herzliya            37  10 13 14  45-55  43
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Hapoel Nazrat-Ilit          37   9 13 15  32-53  40             Relegation Playoff
------------------------------------------------------
15.Hapoel Jerusalem            37   9 11 17  29-44  38             Relegated
16.Maccabi Sha'arayim          37   8 12 17  40-50  36        [P]  Relegated

Promoted: Hapoel Hadera and Hapoel Marmorek

Promotion/Relegation Playoff
  
First Leg [May 26]
M.S. Kafr Qasim             1-1 Hapoel Nazrat-Ilit          

Second Leg [May 30]
Hapoel Nazrat-Ilit          2-1 M.S. Kafr Qasim             [aet]

NB: both remain at former level    

2015/16.

2017/18.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Kobi Hayat and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Kobi Hayat and Karel Stokkermans
Last updated: 23 Aug 2018

(C) Copyright Kobi Hayat, Karel Stokkermans and RSSSF 2016/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.