Israel 2020/21


Ligat Ha'Al
Toto Cup

Ligat Ha'Al

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Table:

 1.Maccabi Haifa               23  17  2  4  48-18  53       Championship Playoff
 2.Maccabi Tel-Aviv            22  14  6  2  39-19  48  [C]  Championship Playoff
 3.M.S. Ashdod                 22  11  2  9  30-22  35
 4.Hapoel Be'er-Sheva          23   8  9  6  29-28  33
 5.Maccabi Petah-Tikva         22  10  3  9  21-20  33  [P]
 6.Maccabi Netanya             23   8  7  8  34-27  31
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Ironi Kiriat-Shmona         22   8  5  9  21-25  29
 8.Beitar Jerusalem            21   7  7  7  25-21  28
 9.Hapoel Haifa                22   7  7  8  27-30  28
10.Hapoel Hadera               23   6  7 10  21-26  25
11.Hapoel Tel-Aviv             23   5  8 10  15-26  23
12.Hapoel Kfar-Saba            22   6  4 12  18-28  22
13.Bnei-Yehuda                 22   5  6 11  14-30  21
14.Bnei-Sakhnin                22   5  5 12  10-32  20  [P]

Round 1
[Aug 29]
M.S. Ashdod                 0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Sakhnin                0-3 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Kfar-Saba            2-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Aug 30]
Hapoel Be'er-Sheva          3-2 Maccabi Netanya             
Hapoel Haifa                0-1 Beitar Jerusalem            
Hapoel Hadera               1-2 Maccabi Haifa               
Maccabi Tel-Aviv            1-2 Maccabi Petah-Tikva         
     
Round 2
[Sep 12]
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Hapoel Kfar-Saba            
Bnei-Yehuda                 2-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Sep 13]
Hapoel Tel-Aviv             0-2 M.S. Ashdod                 
Maccabi Haifa               3-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Sep 14]
Maccabi Netanya             7-0 Bnei-Sakhnin                
[Nov 4]
Beitar Jerusalem            4-0 Hapoel Hadera               

Round 3
[Sep 21]
M.S. Ashdod                 1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Kfar-Saba            3-1 Bnei-Yehuda                 
[Dec 8]
Bnei-Sakhnin                0-3 Maccabi Haifa               
[Dec 9]
Hapoel Haifa                2-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Dec 16]
Hapoel Hadera               2-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Tel-Aviv            2-2 Maccabi Netanya             
[Dec 17]
Beitar Jerusalem            1-0 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 4
[Sep 25]
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Nov 24]
Hapoel Haifa                2-1 Bnei-Yehuda                 
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Kfar-Saba            3-2 Maccabi Haifa               
[Nov 25]
Hapoel Hadera               4-0 Bnei-Sakhnin                
M.S. Ashdod                 4-0 Maccabi Netanya             
Beitar Jerusalem            1-2 Maccabi Petah-Tikva         

Round 5
[Oct 31]
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Netanya             3-0 Hapoel Kfar-Saba            
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Hadera               
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Beitar Jerusalem            
[Nov 1]
Bnei-Yehuda                 1-0 M.S. Ashdod                 
[Nov 2]
Hapoel Be'er-Sheva          2-2 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Haifa               2-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 6
[Nov 7]
Maccabi Netanya             2-1 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               2-1 M.S. Ashdod                 
Bnei-Yehuda                 1-0 Beitar Jerusalem            
[Nov 8]
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Sakhnin                1-2 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Hapoel Kfar-Saba            
[Nov 9]
Hapoel Tel-Aviv             1-0 Hapoel Hadera               

Round 7
[Nov 21]
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Maccabi Petah-Tikva         
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Bnei-Yehuda                 
M.S. Ashdod                 2-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Haifa                2-1 Maccabi Haifa               
[Nov 22]
Hapoel Hadera               0-1 Maccabi Tel-Aviv            
Beitar Jerusalem            1-1 Maccabi Netanya             

Round 8
[Nov 28]
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Hapoel Hadera               
Bnei-Sakhnin                1-0 M.S. Ashdod                 
Bnei-Yehuda                 1-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Nov 29]
Maccabi Netanya             0-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Hapoel Kfar-Saba            
[Nov 30]
Hapoel Be'er-Sheva          2-2 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               2-0 Beitar Jerusalem            

Round 9
[Dec 5]
Ironi Kiriat-Shmona         0-3 Maccabi Haifa               
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Haifa                0-2 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Maccabi Netanya             
[Dec 6]
Hapoel Hadera               1-1 Hapoel Kfar-Saba            
[Dec 7]
M.S. Ashdod                 3-2 Maccabi Tel-Aviv            
Beitar Jerusalem            1-2 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 10
[Dec 12]
Hapoel Kfar-Saba            0-1 M.S. Ashdod                 
Bnei-Yehuda                 0-3 Hapoel Hadera               
Maccabi Netanya             3-2 Maccabi Petah-Tikva         
[Dec 13]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Tel-Aviv            4-3 Hapoel Haifa                
[Dec 14]
Maccabi Haifa               1-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Feb 18]
Bnei-Sakhnin                0-0 Beitar Jerusalem            

Round 11
[Dec 19]
Hapoel Haifa                2-1 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Hadera               1-1 M.S. Ashdod                 
Bnei-Yehuda                 1-1 Maccabi Netanya             
Maccabi Petah-Tikva         1-2 Maccabi Haifa               
[Dec 20]
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Tel-Aviv             0-3 Hapoel Be'er-Sheva          
[Dec 21]
Beitar Jerusalem            0-0 Maccabi Tel-Aviv            

Round 12
[Dec 22]
M.S. Ashdod                 0-1 Hapoel Haifa                
Hapoel Hadera               2-1 Maccabi Netanya             
Maccabi Haifa               3-0 Bnei-Yehuda                 
[Dec 23]
Bnei-Sakhnin                0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Be'er-Sheva          1-2 Maccabi Petah-Tikva         
[Dec 24]
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Kfar-Saba            1-1 Beitar Jerusalem            

Round 13
[Dec 26]
Hapoel Haifa                0-0 Hapoel Hadera               
Maccabi Netanya             0-2 Maccabi Haifa               
[Dec 27]
Maccabi Petah-Tikva         0-0 Bnei-Sakhnin                
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Hapoel Kfar-Saba            
Bnei-Yehuda                 0-2 Hapoel Be'er-Sheva          
[Dec 28]
Beitar Jerusalem            1-2 M.S. Ashdod                 
Hapoel Tel-Aviv             0-4 Maccabi Tel-Aviv            

Round 14
[Jan 2]
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Hapoel Kfar-Saba            
Maccabi Haifa               1-0 Hapoel Hadera               
Maccabi Netanya             0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Beitar Jerusalem            3-3 Hapoel Haifa                
[Jan 3]
Bnei-Yehuda                 1-1 Bnei-Sakhnin                
[Jan 4]
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 18]
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 M.S. Ashdod                 

Round 15
[Jan 5]
Hapoel Haifa                0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Maccabi Haifa               
[Jan 6]
Bnei-Sakhnin                0-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Hadera               0-4 Beitar Jerusalem            
[Jan 7]
Hapoel Kfar-Saba            2-0 Maccabi Petah-Tikva         
M.S. Ashdod                 2-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Bnei-Yehuda                 

Round 16
[Jan 23]
Hapoel Tel-Aviv             2-2 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         2-1 M.S. Ashdod                 
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Beitar Jerusalem            
Maccabi Haifa               3-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Netanya             1-3 Maccabi Tel-Aviv            
[Jan 24]
Bnei-Yehuda                 1-3 Hapoel Kfar-Saba            
[Jan 25]
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Hapoel Hadera               

Round 17
[Jan 26]
Hapoel Haifa                1-2 Maccabi Petah-Tikva         
Beitar Jerusalem            0-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Jan 27]
M.S. Ashdod                 4-0 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Maccabi Netanya             
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Maccabi Haifa               
[Jan 28]
Hapoel Hadera               0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Sakhnin                1-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 18
[Jan 30]
Maccabi Netanya             3-0 M.S. Ashdod                 
[Jan 31]
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               3-0 Hapoel Kfar-Saba            
[Feb 1]
Bnei-Yehuda                 0-2 Hapoel Haifa                
Bnei-Sakhnin                0-2 Hapoel Hadera               
Hapoel Be'er-Sheva          0-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 24]
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Beitar Jerusalem            

Round 19
[Feb 6]
Hapoel Haifa                0-0 Maccabi Netanya             
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Bnei-Sakhnin                
M.S. Ashdod                 1-0 Maccabi Haifa               
[Feb 7]
Hapoel Hadera               1-1 Hapoel Tel-Aviv             
[tba]
Ironi Kiriat-Shmona          -  Maccabi Petah-Tikva         
Beitar Jerusalem             -  Bnei-Yehuda                 

Round 20
[Feb 9]
Bnei-Sakhnin                0-1 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Be'er-Sheva          0-3 M.S. Ashdod                 
[Feb 10]
Maccabi Petah-Tikva         0-2 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Hapoel Hadera               
Maccabi Haifa               2-0 Hapoel Haifa                
[Feb 11]
Maccabi Netanya             1-2 Beitar Jerusalem            
[Feb 24]
Bnei-Yehuda                 1-0 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 21
[Feb 13]
Hapoel Haifa                2-2 Hapoel Be'er-Sheva          
M.S. Ashdod                 0-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 14]
Hapoel Hadera               1-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Feb 15]
Ironi Kiriat-Shmona         1-4 Maccabi Netanya             
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Bnei-Yehuda                 
Beitar Jerusalem            0-3 Maccabi Haifa               

Round 22
[Feb 27]
Bnei-Sakhnin                0-1 Hapoel Haifa                
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Hapoel Hadera               
Bnei-Yehuda                 0-1 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Netanya             0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Haifa               4-2 Ironi Kiriat-Shmona         
[Feb 28]
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Beitar Jerusalem            
[Mar 1]
Maccabi Tel-Aviv            3-1 M.S. Ashdod                 

Round 23
[Mar 2]
Hapoel Hadera               0-0 Bnei-Yehuda                 
[Mar 3]
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Maccabi Netanya             
Ironi Kiriat-Shmona         2-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Tel-Aviv             1-2 Maccabi Haifa               
[Mar 4]
M.S. Ashdod                  -  Hapoel Kfar-Saba            
Beitar Jerusalem             -  Bnei-Sakhnin                
Hapoel Haifa                 -  Maccabi Tel-Aviv            

Round 24
[Mar 6]
Maccabi Netanya              -  Bnei-Yehuda                 
Maccabi Haifa                -  Maccabi Petah-Tikva         
[Mar 7]
Bnei-Sakhnin                 -  Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Kfar-Saba             -  Hapoel Haifa                
Hapoel Be'er-Sheva           -  Hapoel Tel-Aviv             
[Mar 8]
M.S. Ashdod                  -  Hapoel Hadera               
Maccabi Tel-Aviv             -  Beitar Jerusalem            

Table:

 1.Maccabi Haifa               23  17  2  4  48-18  53       Championship Playoff
 2.Maccabi Tel-Aviv            22  14  6  2  39-19  48  [C]  Championship Playoff
 3.M.S. Ashdod                 22  11  2  9  30-22  35
 4.Hapoel Be'er-Sheva          23   8  9  6  29-28  33
 5.Maccabi Petah-Tikva         22  10  3  9  21-20  33  [P]
 6.Maccabi Netanya             23   8  7  8  34-27  31
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Ironi Kiriat-Shmona         22   8  5  9  21-25  29
 8.Beitar Jerusalem            21   7  7  7  25-21  28
 9.Hapoel Haifa                22   7  7  8  27-30  28
10.Hapoel Hadera               23   6  7 10  21-26  25
11.Hapoel Tel-Aviv             23   5  8 10  15-26  23
12.Hapoel Kfar-Saba            22   6  4 12  18-28  22
13.Bnei-Yehuda                 22   5  6 11  14-30  21
14.Bnei-Sakhnin                22   5  5 12  10-32  20  [P]

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Relegation Playoff


Toto Cup

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Bnei Sakhnin                 3   2  1  0   4- 1   7  Final
 2.Maccabi Haifa                3   2  0  1   2- 1   6  5th Pl.
 3.Ironi Kiryat Shmona          3   0  2  1   3- 4   2  11th Pl.
 4.Hapoel Haifa                 3   0  1  2   2- 5   1  13th Pl.

Group B
 1.Maccabi Netanya              3   2  0  1   4- 1   6  3rd Pl.
 2.Hapoel Kfar Saba             3   1  1  1   5- 5   4  7th Pl.
 3.Maccabi Petah Tikva          3   1  1  1   3- 5   4  9th Pl.
 4.Hapoel Hadera                3   0  2  1   2- 3   2  13th Pl.

Group C
 1.Beitar Jerusalem             3   1  2  0   2- 0   5  3rd Pl.
 2.Bnei-Yehuda                  3   1  1  1   4- 5   4  7th Pl.
 3.Hapoel Tel Aviv              3   1  1  1   1- 3   4  9th Pl.
 4.M.S. Ashdod                  3   1  0  2   5- 4   3  11th Pl.

2020 Super Cup Final [Aug 8-13]
Hapoel Be'er-Sheva          0-2 0-2 Maccabi Tel-Aviv
NB: winners to Toto Cup final, losers to 5th place match

13th Place Match [Aug 23]
Hapel Hadera                4-2 Hapoel Haifa

11th Place Match [Aug 23]
Ironi Kiryat Shmona         2-0 M.S. Ashdod

9th Place Match [Aug 24]
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Maccabi Petah Tikva         [1-4 pen]

7th Place Match [Aug 24]
Bnei-Yehuda                 2-1 Hapoel Kfar Saba              

5th Place Match [Aug 22]
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Maccabi Haifa

Third Place Match [Aug 22] 
Beitar Jerusalem            1-0 Maccabi Netanya

Final [Aug 22, Doha Stadium, Sakhnin]
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Bnei Sakhnin    
 

2019/20.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans and Roberto Di Maggio the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Karel Stokkermans and Roberto Di Maggio
Last updated: 4 Mar 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans, Roberto Di Maggio and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.