Italy (Women) Serie A 2002/03

Table:

Foroni Verona         33  12 11  0  1   51- 6
Lazio Enterprise      30  12 10  0  2   41-11
Torres Terra Sarda    30  12 10  0  2   28-12
Fiammamonza           28  12  9  1  2   27-11
Bardolino             22  12  7  1  4   24-16
Bergamo R             15  12  4  3  5   20-26
Aircargo Agliana      13  12  3  4  5   14-29
Torino                12  11  3  3  5   16-23
Como 2000             12  12  3  3  6   15-26
Milan                 11  12  3  2  7   15-23
Lucca 7                9  12  2  3  7   10-33
Ludos                  8  12  2  2  8   15-27
Tavagnacco Cosatto     7  11  2  1  8    8-27
Valdarno               6  12  1  3  8   10-24

Round 1 [Sep 14]
Aircargo Agliana    1 - 0 Tavagnacco Cosatto
Bardolino           2 - 2 Bergamo R    
Como 2000           2 - 3 Fiammamonza
Ludos               1 - 2 Lucca 7
Torino              1 - 3 Lazio Enterprise
Torres Terra Sarda  3 - 0 Milan
Valdarno            1 - 2 Foroni
 
Round 2 [Sep 21]
Bergamo R           1 - 0 Valdarno
Fiammamonza         1 - 1 Torino            
Foroni Verona       6 - 1 Como 2000
Lazio Enterprise   10 - 0 Aircargo Agliana
Lucca 7             1 - 5 Bardolino
Milan               4 - 2 Ludos
Tavagnacco Cosatto  1 - 3 Torres Terra Sarda
 
Round 3 [Oct 12]
Aircargo Agliana    0 - 3 Fiammamonza
Bardolino           2 - 0 Milan
Como 2000           2 - 1 Bergamo R
Ludos               0 - 1 Torres Terra Sarda
Lazio Entetprise    6 - 0 Tavagnacco
Torino              1 - 5 Foroni
Valdarno            1 - 1 Lucca 7

Round 4 [Oct 19]
Bergamo R           4 - 1 Torino
Fiammamonza         2 - 0 Lazio Enterprise
Foroni              7 - 0 Aircargo Agliana
Tavagnacco          2 - 2 Ludos
Lucca 7             0 - 3 Como 2000
Milan               1 - 1 Valdarno
Torres Terra Sarda  3 - 1 Bardolino

Round 5 [Oct 26]
Aircargo Agliana    3 - 3 Bergamo R
Bardolino           3 - 1 Ludos
Como 2000           1 - 4 Milan
Fiammamonza         3 - 0 Tavagnacco
Lazio Enterprise    2 - 1 Foroni
Torino              2 - 2 Lucca 7
Valdarno            0 - 1 Torres Terra Sarda

Round 6 [Nov 2]
Bergamo R           0 - 2 Lazio Enterprise 
Foroni              3 - 0 Fiammamonza
Tavagnacco          2 - 1 Bardolino 
Lucca 7             0 - 3 Aircargo Agliana
Ludos               3 - 2 Valdarno
Milan               2 - 3 Torino
Torres Terra Sarda  4 - 0 Como 2000

Round 7 [Nov 9]
Aircargo Agliana    1 - 1 Milan
Como 2000           3 - 2 Ludos
Fiammamonza         3 - 0 Bergamo R
Foroni              5 - 0 Tavagnacco 
Lazio Enterprise    3 - 0 Lucca 7
Torino              3 - 1 Torres Terra Sarda
Valdarno            0 - 3 Bardolino

Round 8 [Nov 16]
Bergamo R           1 - 6 Foroni
Bardolino           1 - 0 Como 2000
Tavagnacco          0 - 1 Valdarno
Lucca 7             0 - 4 Fiammamonza
Ludos               1 - 0 Torino
Milan               0 - 1 Lazio Enterpise
Torres Terra Sarda  3 - 1 Aircargo Agliana

Round 9 [Nov 23]
Aircargo Agliana    1 - 1 Ludos
Bergamo R           3 - 1 Tavagnacco
Como 2000           2 - 2 Valdarno
Fiammamonza         1 - 0 Milan
Foroni              7 - 0 Lucca 7
Lazio Enterprise    1 - 2 Torres Terra Sarda
Torino              1 - 2 Bardolino

Round 10 [Nov 30]
Torino              1 - 2 Bardolino
Bardolino           1 - 0 Aircargo Agliana
Lucca7              2 - 2 Bergamo R
Ludos               2 - 6 Lazio Enterprise
Milan               0 - 6 Foroni Verona
Tavagnacco Cosatto  2 - 0 Como 2000
Torres Terra Sarda  4 - 2 Fiammamonza
Valdarno            1 - 2 Torino

Round 11 [Dec 7]
Aircargo Agliana    4 - 0 Valdarno
Bergamo R           2 - 1 Milan
Fiammamonza         2 - 0 Ludos
Foroni              2 - 0 Torres Terra Sarda
Lazio Enterprise    3 - 2 Bardolino
Lucca 7             2 - 0 Tavagnacco
Torino              1 - 1 Como 2000

Round 12 [Dec 14]
Bardolino           1 - 3 Fiammamonza
Como 2000           0 - 0 Aircargo Agliana
Ludos               0 - 0 Foroni
Milan               2 - 0 Lucca 7
Torino               ppd  Tavagnacco Cosatto
Torres Terra Sarda  3 - 1 Bergamo R
Valdarno            1 - 4 Lazio Enterprise

Foroni Verona         33  12 11  0  1   51- 6
Lazio Enterprise      30  12 10  0  2   41-11
Torres Terra Sarda    30  12 10  0  2   28-12
Fiammamonza           28  12  9  1  2   27-11
Bardolino             22  12  7  1  4   24-16
Bergamo R             15  12  4  3  5   20-26
Aircargo Agliana      13  12  3  4  5   14-29
Torino                12  11  3  3  5   16-23
Como 2000             12  12  3  3  6   15-26
Milan                 11  12  3  2  7   15-23
Lucca 7                9  12  2  3  7   10-33
Ludos                  8  12  2  2  8   15-27
Tavagnacco Cosatto     7  11  2  1  8    8-27
Valdarno               6  12  1  3  8   10-24

Topscorers:
17: Gazzoli (Foroni)
16: Panico (Lazio Enterprise)
13: Guarino (Foroni)
12: Parejo (Torres Terra Sarda)
11: Pasqui (Bardolino)
10: Marsico (Lazio Enterprise)
 8: Sodini (Torino, 1 penalty), Gabbiadini (Bergamo R, 1), Placchi (Foroni),
 7: Colasuonno (Torres Terra Sarda), Boni (Bardolino, 1)



Serie A2

Table:

Vallassinese          24   8  8  0  0  33- 4
Gravina               19   9  6  1  2  24-15
Reggiana              19   9  6  1  2  28-13
Vigor Senigallia      15   9  4  3  2  20-17
Tradate Abbitate      13   8  3  4  1  13- 9
Atletico Oristano     11   9  3  2  4  10-13
Packcenter Imolese    10   9  3  1  5  18-15
Venezia Jesolo        10   9  3  1  5  13-17
Mantova               10   9  2  4  3   7-15
Sporting Casalnuovo    9   9  3  0  6  12-25
Olbia                  5   9  1  2  6   7-23
Palermo                4   9  1  1  7   7-26

Round 1 [Oct 6]
Palermo             0 - 0 Olbia
Gravina             2 - 1 Atl. Oristano
Mantonva            0 - 0 Venezia Jesolo
Tradate Abbiate     3 - 1 Pack. Imolese
Vallassinese        4 - 0 Sp. Casalnuovo
Vigor Senigallia    2 - 6 Reggiana

Round 2 [Oct 13]
Atl. Oristano       0 - 0 Tradate Abbiate
Olbia               0 - 4 Vallassinese
Pack. Imolese       1 - 2 Mantova
Reggiana            2 - 3 Gravina
Sp. Casalnuovo      3 - 1 Vigor Senigallia
Venezia Jesolo      4 - 2 Palermo

Round 3 [Oct 20]
Palermo             0 - 1 Pack. Imolese
Mantova             1 - 1 Atl. Oristano
Reggiana            1 - 1 Sp. Casalnuovo
Tradate Abbiate     0 - 0 Gravina
Vallassinese        2 - 1 Venezia Jesolo
Vigor Senigallia    3 - 3 Olbia

Round 4 [Nov 10]
Atl. Oristano       3 - 2 Palermo
Gravina             4 - 1 Mantova
Olbia               1 - 0 S. Casalnuovo
Pack. Imolese       1 - 2 Vallassinese
Tradate Abbiate     0 - 3 Reggiana
Venezia Jesolo      1 - 3 Vigor Senigallia

Round 5 [Nov 17]
Palermo             1 - 3 Gravina
Mantova             1 - 1 Tradate Abbiate
Reggiana            3 - 1 Olbia
Sp.Casalnuovo       2 - 1 Venezia Jesolo
Vallassinese        2 - 0 Atl.Oristano
Vigor Senigallia    3 - 1 Pack.Imolese

Round 6 [Nov 24]
Atl.Oristano        0 - 1 Vigor Senigallia
Gravina             2 - 4 Vallassinese
Mantova             1 - 0 Reggiana
Pack.Imolese        5 - 1 Sp.Casalnuovo
Tradate Abbiate     5 - 1 Palermo
Venezia Jesolo      2 - 0 Olbia

Round 7 [Dec 1]
Olbia               0 - 5 Pack.Imolese
Palermo             1 - 0 Mantova
Reggiana            5 - 1 Venezia Jesolo
S.Casalnuovo        3 - 1 Atletico Oristano
Vigor Senigallia    4 - 0 Gravina
Vallassinese         ppd  Tradate Abbiate

Round 8 [Dec 8]
Atl.Oristano        1 - 0 Olbia
Gravina             5 - 0 S.Casalnuovo
Mantova             0 - 6 Vallassinese
Pack.Imolese        0 - 1 Venezia Jesolo
Palermo             0 - 1 Reggiana
Tradate Abbiate     2 - 2 Vigor Senigallia

Round 9 [Dec 15]
Olbia               2 - 5 Gravina
Reggiana            3 - 3 Pack.Imolese
S.Casalnuovo        1 - 2 Tradate Abbiae
Vallassinese        9 - 0 Palemro
Venezia Jesolo      2 - 3 Atletico Oristano
Vigor Senigallia    1 - 1 Mantova

Table:

Vallassinese          24   8  8  0  0  33- 4
Gravina               19   9  6  1  2  24-15
Reggiana              19   9  6  1  2  28-13
Vigor Senigallia      15   9  4  3  2  20-17
Tradate Abbitate      13   8  3  4  1  13- 9
Atletico Oristano     11   9  3  2  4  10-13
Packcenter Imolese    10   9  3  1  5  18-15
Venezia Jesolo        10   9  3  1  5  13-17
Mantova               10   9  2  4  3   7-15
Sporting Casalnuovo    9   9  3  0  6  12-25
Olbia                  5   9  1  2  6   7-23
Palermo                4   9  1  1  7   7-26




2001/02.

2003/04.

list of champions.

list of final tables.

list of 2nd level champions.

list of youth champions.

list of cup winners.

list of super cup finals.

list of topscorers.

list of foundation dates.

list of regional cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Alberto Novello for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alberto Novello (alberto81@tin.it)
Last updated: 19 Dec 2002

(C) Copyright Alberto Novello and RSSSF 2002
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.