Ivory Coast 2019/20


Ligue 1 MTN
Coupe Nationale
Coupe de la Ligue

Ligue 1 MTN

Table at abandonment:

 1.Racing Club d'Abidjan                 20  11  5  4  28-20  38       Champions
 2.San-Pédro FC (San Pédro)              20  11  2  7  22-17  35
 3.ASEC Mimosas (Abidjan)                20  10  4  6  29-16  34
 4.SO Armée (Yamoussoukro)               20   9  6  5  25-18  33  [C]
 5.Acad. F. Amadou Diallo (Djékanou)     20   9  5  6  27-21  32
 6.USC Bassam (Grand-Bassam)             20   7  9  4  21-15  30
 7.AS Tanda (Tanda)                      20   9  3  8  30-28  30
 8.AS Indenié (Abengourou)               20   6  9  5  16-17  27
 9.SOL FC (Abobo)                        20   7  6  7  17-19  27  [P]
10.Africa Sports (Abidjan)               20   5  8  7  21-29  23
11.Sporting Club de Gagnoa (Gagnoa)      20   4  9  7  21-22  21
12.Bouaké FC (Bouaké)                    20   4  7  9  19-23  19
----------------------------------------------------------------
13.Williamsville Athletic Club (Adjamé)  20   3  6 11  19-35  15
14.Issia Wazi FC (Issia)                 20   2  7 11  16-31  13  [P]

NB: competition abandoned on Jun 25; no clubs relegated

Round 1
[Aug 17]
Issia Wazi       0-2 Tanda            
WAC              2-2 SOA              
AFAD Djékanou    1-0 San-Pédro        
[Aug 18]
SOL              2-1 Bouaké           
USC Bassam       1-1 Gagnoa           
[Aug 19]
ASEC Mimosas     1-1 Racing Club      
[Aug 28]
Africa Sports    1-1 ASI Abengourou   

Round 2
[Aug 24]
San-Pédro        1-0 Bouaké           
Issia Wazi       1-2 SOL              
Racing Club      1-1 USC Bassam       
[Aug 25]
Gagnoa           1-1 ASI Abengourou   
[Aug 26]
ASEC Mimosas     1-0 AFAD Djékanou    
[Aug 29]
SOA              2-0 Tanda            
[Sep 5]
WAC              2-2 Africa Sports    

Round 3
[Aug 30]
Racing Club      2-1 WAC              
[Aug 31]
Bouaké           0-0 ASEC Mimosas     
[Sep 1]
SOA              0-0 ASI Abengourou   
Gagnoa           0-1 San-Pédro        
AFAD Djékanou    3-1 Issia Wazi       
Tanda            0-2 SOL              
[Sep 2]
Africa Sports    0-2 USC Bassam       

Round 4
[Oct 26]
Tanda            3-2 Gagnoa           
AFAD Djékanou    1-0 Africa Sports    
[Oct 27]
SOA              1-0 ASEC Mimosas     
Racing Club      0-3 Bouaké           
USC Bassam       2-1 Issia Wazi       
[Oct 28]
ASI Abengourou   1-0 WAC              
[Nov 7]
San-Pédro        1-0 SOL              

Round 5
[Nov 2]
Issia Wazi       0-1 SOA              
ASI Abengourou   0-2 AFAD Djékanou    
SOL              1-3 ASEC Mimosas     
[Nov 4]
USC Bassam       1-2 Bouaké           
Racing Club      2-0 Gagnoa           
[Nov 5]
Tanda            2-0 WAC              
[Nov 14]
Africa Sports    2-1 San-Pédro        

Round 6
[Nov 9]
Gagnoa           0-0 Bouaké           
[Nov 10]
San-Pédro        1-0 SOA              
WAC              0-0 USC Bassam       
Issia Wazi       0-2 ASEC Mimosas     
AFAD Djékanou    1-2 Racing Club      
[Nov 11]
SOL              1-2 ASI Abengourou   
Tanda            1-2 Africa Sports    

Round 7
[Nov 22]
WAC              1-2 AFAD Djékanou    
[Nov 23]
SOA              0-1 SOL              
Tanda            0-1 USC Bassam       
ASEC Mimosas     1-0 Gagnoa           
[Nov 24]
Bouaké           0-3 Issia Wazi       
ASI Abengourou   0-1 San-Pédro        
Africa Sports    1-0 Racing Club      

Round 8
[Nov 29]
AFAD Djékanou    2-2 Bouaké           
[Nov 30]
Gagnoa           2-2 SOA              
Tanda            0-1 ASI Abengourou   
ASEC Mimosas     1-1 USC Bassam       
[Dec 2]
Racing Club      1-0 SOL              
Africa Sports    1-1 Issia Wazi       
[Dec 12]
WAC              0-0 San-Pédro        

Round 9
[Dec 4]
SOA              2-1 Bouaké           
USC Bassam       1-1 AFAD Djékanou    
ASEC Mimosas     4-0 Tanda            
[Dec 5]
Issia Wazi       1-1 ASI Abengourou   
WAC              0-1 Gagnoa           
SOL              1-1 Africa Sports    
[Dec 19]
San-Pédro        0-3 Racing Club      

Round 10
[Dec 7]
SOA              0-1 AFAD Djékanou    
[Dec 8]
Issia Wazi       1-1 WAC              
SOL              1-1 Gagnoa           
ASI Abengourou   2-0 ASEC Mimosas     
[Dec 9]
Racing Club      3-2 Tanda            
Africa Sports    1-1 Bouaké           
[Jan 3]
San-Pédro        0-2 USC Bassam       

Round 11
[Dec 13]
SOL              1-2 AFAD Djékanou    
[Dec 14]
Gagnoa           0-0 Issia Wazi       
Africa Sports    1-0 ASEC Mimosas     
[Dec 15]
Bouaké           3-2 WAC              
ASI Abengourou   0-1 Racing Club      
USC Bassam       2-2 SOA              
[Dec 16]
San-Pédro        1-1 Tanda            

Round 12
[Dec 21]
Gagnoa           3-0 Africa Sports    
AFAD Djékanou    0-2 Tanda            
USC Bassam       0-0 SOL              
[Dec 22]
Bouaké           1-2 ASI Abengourou   
Racing Club      1-2 SOA              
San-Pédro        1-2 Issia Wazi       
ASEC Mimosas     3-1 WAC              

Round 13
[Dec 28]
Issia Wazi       1-1 Racing Club      
SOA              1-1 Africa Sports    
ASI Abengourou   1-1 USC Bassam       
AFAD Djékanou    1-1 Gagnoa           
[Dec 29]
Bouaké           3-0 Tanda            
[Dec 30]
WAC              1-0 SOL              
[Jan 6]
ASEC Mimosas     0-1 San-Pédro        

Halfway Table:

 1.Racing Club d'Abidjan                 13   7  3  3  18-13  24
 2.Acad. F. Amadou Diallo (Djékanou)     13   7  3  3  17-12  24
 3.ASEC Mimosas (Abidjan)                13   6  3  4  16- 9  21
 4.USC Bassam (Grand-Bassam)             13   4  8  1  15-10  20
 5.SO Armée (Yamoussoukro)               13   5  5  3  15-12  20  [C]
 6.AS Indenié (Abengourou)               13   5  5  3  12-10  20
 7.San-Pédro FC (San Pédro)              13   6  2  5   9-11  20
 8.Africa Sports (Abidjan)               13   4  6  3  13-15  18
 9.Bouaké FC (Bouaké)                    13   4  4  5  17-16  16
10.SOL FC (Abobo)                        13   4  3  6  12-14  15  [P]
11.Sporting Club de Gagnoa (Gagnoa)      13   2  7  4  12-13  13
12.AS Tanda (Tanda)                      13   4  1  8  13-21  13
----------------------------------------------------------------
13.Issia Wazi FC (Issia)                 13   2  5  6  12-17  11  [P]
14.Williamsville Athletic Club (Adjamé)  13   1  5  7  11-19   8

Round 14
[Jan 25]
Gagnoa           0-1 USC Bassam       
Bouaké           0-0 SOL              
Tanda            2-1 Issia Wazi       
ASI Abengourou   1-1 Africa Sports    
[Jan 26]
SOA              2-0 WAC              
Racing Club      2-1 ASEC Mimosas     
[Feb 6]
San-Pédro        0-1 AFAD Djékanou    

Round 15
[Jan 31]
ASI Abengourou   1-1 Gagnoa           
AFAD Djékanou    1-3 ASEC Mimosas     
[Feb 1]
SOL              1-0 Issia Wazi       
Tanda            0-0 SOA              
[Feb 3]
USC Bassam       1-3 Racing Club      
Africa Sports    2-2 WAC              
[Feb 12]
Bouaké           0-2 San-Pédro        

Round 16
[Jan 7]
SOL              1-1 Tanda            
[Feb 8]
WAC              1-2 Racing Club      
ASEC Mimosas     1-0 Bouaké           
[Feb 9]
Issia Wazi       1-6 AFAD Djékanou    
San-Pédro        3-2 Gagnoa           
ASI Abengourou   0-2 SOA              
USC Bassam       3-0 Africa Sports    

Round 17
[Feb 14]
Gagnoa           1-2 Tanda            
[Feb 15]
WAC              0-2 ASI Abengourou   
Issia Wazi       0-0 USC Bassam       
Africa Sports    3-1 AFAD Djékanou    
[Feb 16]
SOL              1-0 San-Pédro        
Bouaké           1-1 Racing Club      
ASEC Mimosas     1-2 SOA              

Round 18
[Feb 22]
WAC              2-7 Tanda            
Bouaké           0-1 USC Bassam       
Gagnoa           3-1 Racing Club      
San-Pédro        2-0 Africa Sports    
AFAD Djékanou    0-0 ASI Abengourou   
[Feb 23]
SOA              2-1 Issia Wazi       
ASEC Mimosas     4-1 SOL              

Round 19
[Mar 2]
Racing Club      0-0 AFAD Djékanou    
[Mar 3]
USC Bassam       0-1 WAC              
SOA              2-3 San-Pédro        
ASEC Mimosas     2-0 Issia Wazi       
[Mar 4]
ASI Abengourou   0-0 SOL              
Bouaké           0-1 Gagnoa           
Africa Sports    2-4 Tanda            

Round 20
[Mar 7]
USC Bassam       0-1 Tanda            
Gagnoa           1-1 ASEC Mimosas     
Issia Wazi       1-1 Bouaké           
AFAD Djékanou    1-2 WAC              
[Mar 8]
SOL              1-0 SOA              
San-Pédro        3-0 ASI Abengourou   
Racing Club      1-0 Africa Sports    

NB: competition suspended due to Covid-19 pandemic and abandoned on Jun 25;
    Racing Club declared champions, no clubs relegated

Table at abandonment:

 1.Racing Club d'Abidjan                 20  11  5  4  28-20  38       Champions
 2.San-Pédro FC (San Pédro)              20  11  2  7  22-17  35
 3.ASEC Mimosas (Abidjan)                20  10  4  6  29-16  34
 4.SO Armée (Yamoussoukro)               20   9  6  5  25-18  33  [C]
 5.Acad. F. Amadou Diallo (Djékanou)     20   9  5  6  27-21  32
 6.USC Bassam (Grand-Bassam)             20   7  9  4  21-15  30
 7.AS Tanda (Tanda)                      20   9  3  8  30-28  30
 8.AS Indenié (Abengourou)               20   6  9  5  16-17  27
 9.SOL FC (Abobo)                        20   7  6  7  17-19  27  [P]
10.Africa Sports (Abidjan)               20   5  8  7  21-29  23
11.Sporting Club de Gagnoa (Gagnoa)      20   4  9  7  21-22  21
12.Bouaké FC (Bouaké)                    20   4  7  9  19-23  19
----------------------------------------------------------------
13.Williamsville Athletic Club (Adjamé)  20   3  6 11  19-35  15
14.Issia Wazi FC (Issia)                 20   2  7 11  16-31  13  [P]

NB: competition abandoned on Jun 25; no clubs relegated


Coupe Nationale 2020

NB: 57th edition

Round 1 [Jan 24-27]
Les Séraphins            2-3 OC Taabo
Mouna FC                 3-1 COSAP
LYS Sassandra            3-1 Abidjan City
Lanfira FC               0-2 Espoir Koumassi
Mousou FC                1-1 Guerry FC                [1-4 pen]
Stade d'Abidjan          1-3 ISCA
Schadrac FC              2-3 Espérance Bouaké               
Ivoire Académie          0-5 Séwé Sport
OFC Adiaké               0-1 Deux Plateaux FC
RFC Aboisso              5-1 ATFDD de Koro
Stella Club              1-2 FC OSA
ES Bingerville           1-2 Reveil Club Daloa
CO Bouaflé               3-0 Yopougon FC
Siguilolo FC             0-2 RC Koumassi
US Fermiers              1-0 ASC Bouaké
Agir FC                  0-3 RFC Yamoussoucro
EBC Arrah                0-2 US Niablé
Marahoué FC              2-1 Edus Aboisso
ESP Issia                1-1 ES Agboville             [7-6 pen]
Sirocco FC               1-1 Songon FC                [4-5 pen]
Sacraboutou Sport        0-1 JCAT
Alliance Indénie         0-2 EFYM
AS Denguélé              1-1 Zoman FC                 [4-3 pen]
G 27                     2-0 NZI FC
FC Solidarité            w/o AS Athletic              [Athletic dns]
JAC Zouenoula            w/o Sabé Sport               [Sabé Sport withdrew]
Sugar FC                 w/o AS Divo                  [Divo withdrew]
Gballet Sport Buyo       w/o CO Monajocé              [Monajocé withdrew]
ES Bafing                bt  ASC Ouragahiou       
CO Korhogo               bt  IFER                     
Cosmos FC                1-3 ADFCA
FC Borotou               bye

Round 2
[Feb 21]
Deux Plateaux FC         0-0 Mouna FC                 [4-2 pen]
RC Koumassi              2-3 Songon FC                
[Feb 22]
CO Korhogo               w/o US Niablé
ES Bafing                0-2 CO Bouaflé               
EFYM                     1-2 JCAT
ESP Issia                bt  FC Solidarité            
US Fermiers              2-1 Espoir Koumassi
Sugar FC                 1-1 RFC Aboisso              [2-3 pen]
OC Taabo                 unk Reveil Club Daloa        [both qualified?!]
[Feb 23]
LYS Sassandra            1-0 FC OSA
Séwé Sport               w/o JAC Zouenoula            
RFC Yamoussoucro         w/o Gballet Sport Buyo       
ISCA                     2-0 Espérance Bouaké         
AS Denguélé              0-0 ADFCA                    [2-4 pen]
[Feb 24]
G 27                     bt  Guerry FC                
Marahoué FC              bye
FC Borotou               bye

Round 3 [Ligue 1 teams enter]
[Mar 13]
LYS Sassandra            1-1 Songon FC                [8-9 pen]
CO Bouaflé               2-1 OC Taabo                 
[Mar 14]
RFC Aboisso              1-3 Deux Plateaux FC          
Bouaké FC                3-0 AS Tanda            
Marahoué FC              0-2 FC San-Pédro        
ADFCA                    0-2 G 27                     
RFC Yamoussoucro         1-2 Africa Sports    
AFAD Djékanou            3-1 SOL              
Séwé Sport               1-0 USC Bassam       
Reveil Club Daloa        1-0 JCAT
[Mar 15]
ISCA                     3-1 FC Borotou
ASI Abengourou           2-2 SOA                      [4-2 pen]
Issia Wazi               1-3 US Fermiers              
ESP Issia                0-1 CO Korhogo               
WAC                      1-1 SC Gagnoa                [4-2 pen]
Racing Club              2-1 ASEC Mimosas     

NB: competition abandoned on Jun 25 due to Covid-19 pandemic


Coupe de la Ligue 2019/20

NB: seventh edition

1/16 Final
[Oct 16]
SOL FC                   0-1 AS Denguélé
Stella Club              0-2 Stade d'Abidjan              
ASI d'Abengourou         1-0 CO Korhogo
Songon FC                2-0 US Fermier
EFYM                     1-1 Espérance de Bouaké      [3-1 pen]
[Oct 17]
Racing Club Abidjan      0-0 Jeunesse Club Abidjan    [4-5 pen]
Siguilolo FC             1-1 RFC Aboisso              [4-3 pen]
Cosmos                   1-3 COSAP
ADFCA                    1-1 LYS FC Sassandra         [1-3 pen]
[Oct 18]
SC Gagnoa                2-1 SOA
ES Bafing                0-1 Africa Sports
USC Bassam               2-1 Sewé Sport  
OFC Adiaké               0-2 FC Mouna 
[Oct 19]
FC San Pedro             0-1 Bouaké FC
ES Bingerville           0-0 ASEC Mimosas             [3-5 pen]
[Oct 23]
Williamsville AC         2-1 AFAD Djékanou            
 
1/8 Finals
[Oct 23]
SC Gagnoa                1-0 FC Mouna                 
EFYM                     1-2 AS Denguélé              
Bouaké                   1-3 LYS FC Sassandra         
[Oct 24]
Stade d'Abidjan          0-1 Siguilolo FC             
COSAP                    2-0 Songon FC                
ASI d'Abengourou         0-1 USC Bassam               
ASEC Mimosas             2-0 Jeunesse Club Abidjan    
[Oct 31]
Williamsville AC         0-1 Africa Sports            

Quarterfinals [all matches at Parc des Sports, Treichville]
[Nov 20]
USC Bassam               2-2 Africa Sports            [5-3 pen]
SC Gagnoa                0-1 ASEC Mimosas             
[Nov 21]
COSAP                    1-1 Siguilolo FC             [4-2 pen]
LYS FC Sassandra         1-0 AS Denguélé              

Semifinals [Dec 11]
USC Bassam               1-0 LYS FC Sassandra
COSAP                    0-3 ASEC Mimosas
 
Final [Dec 18, Parc des Sports, Treichville]
USC Bassam               1-0 ASEC Mimosas
  [Diarrassouba 33]


2018/19

list of champions

list of cup winners

list of league cup winners

list of super cup winners

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 2 Jul 2020

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.