Jamaica 2000/01


Craven "A" National Premier League

'Regular Season' 

Overall Table:

 1.Harbour View (Kingston)            28 15  9  4 39-19 58 [4] [*28]   
 2.Tivoli Gardens (Kingston)          28 12  9  7 27-20 45
 3.Waterhouse (Kingston)              28 11 10  7 28-23 44 [1]
 4.Constant Spring (Constant Spring)  28 11  8  9 32-33 41
 5.Arnett Gardens (Kingston)          28  9 10  9 33-27 40 [3]
 6.Hazard United (May Pen)            28  7 12  9 13-16 33  [*4,*18,*20] 
 7.Reno (Savannah del Mar)            28  7 11 10 31-37 32  [*25,*28] 
 8.Wadadah (Montego Bay)              28  6 13  9 38-38 31
 9.Seba United (Montego Bay)          28  5 11 12 18-28 26  [*18,*20]
10.Olympic Gardens (Kingston)         28  5 11 12 26-44 26  [*4,*25]       

 [*4] w/o goals rd 4
[*18] w/o goals rd 18
[*20] w/o goals rd 20
[*25] w/o goals rd 25
[*28] w/o goals rd 28

NB: Waterhouse, Tivoli Gardens, Harbour View and Arnett Gardens 
    qualified for semifinals

First Stage 

Final Table:

 1.Harbour View (Kingston)             9  6  1  2 15- 5 19
 2.Waterhouse (Kingston)               9  5  2  2  7- 6 17
 3.Reno (Savannah del Mar)             9  4  2  3 13-11 14 
 4.Constant Spring (Constant Spring)   9  3  4  2 15-10 13
 5.Tivoli Gardens (Kingston)           9  3  4  2  9- 5 13
 6.Wadadah (Montego Bay)               9  2  4  3  9- 8 10
 7.Hazard United (May Pen)             9  2  4  3  2- 4 10  [*4]
 8.Arnett Gardens (Kingston)           9  2  3  4  9-14  9
 9.Seba United (Montego Bay)           9  2  3  4  7-12  9  
10.Olympic Gardens (Kingston)          9  2  1  6  7-18  7  [*4]

[*4] w/o goals rd 4

Round 1 [Sep 17]
Harbour View    2-0     Hazard United
Arnett Gardens  1-2     Constant Spring
Waterhouse      1-0     Tivoli Gardens
Reno            1-2     Seba United
Wadadah         1-1     Olympic Gardens

Round 2 [Sep 24]
Tivoli Gardens  2-1     Arnett Gardens
Olympic Gardens 0-4     Harbour View
Constant Spring 2-2     Wadadah
Hazard United   0-1     Reno
Seba United     1-1     Waterhouse

Round 3 [Oct 11] 
Harbour View    0-1     Seba 
Waterhouse      2-1     Constant Spring 
Arnett G        1-0     Hazard            
Olympic G       0-2     Tivoli G 
Wadadah         1-3     Reno

Round 4 [Oct 15]
Reno            3-1     Constant Spring
Waterhouse      1-0     Wadadah
Hazard          bt      Olympic G       [inferred]
Harbour View    0-0     Tivoli G
Arnett G        2-1     Seba

Round 5 [Oct 18,19]
Reno            5-3     Olympic Gardens 
Tivoli Gardens  3-0     Seba United 
Hazard          0-0     Wadadah 
Constant Spring 3-1     Harbour View 
Waterhouse      0-0     Arnett Gardens 

Round 6 [Oct 22] 
Tivoli Gardens  2-2     Reno 
Waterhouse      0-2     Hazard U. 
Arnett Gardens  1-4     Harbour View 
Constant Spring 5-0     Olympic Gardens 
Wadadah         3-1     Seba U. 

Round 7 [Oct 29?]
Olympic Gardens 2-0     Arnett G        [inferred]
Tivoli Gardens  0-0     Hazard U. 
Reno            0-1     Waterhouse 
Harbour View    1-0     Wadadah 
Seba U.         1-1     Constant Spring 

Round 8 [Nov 5]
Arnett Gardens  2-2     Wadadah
Constant Spring 0-0     Tivoli Gardens
Waterhouse      1-0     Olympic Gardens
Harbour View    1-0     Reno
Seba United     0-0     Hazard United
  
Round 9 [Nov 19]
Harbour View    2-0     Waterhouse
Hazard United   0-0     Constant Spring
Arnett Gardens  1-1     Reno
Olympic Gardens 1-0     Seba United
Wadadah         1-0     Tivoli Gardens

First Stage Final Table:

 1.Harbour View (Kingston)             9  6  1  2 15- 5 19
 2.Waterhouse (Kingston)               9  5  2  2  7- 6 17
 3.Reno (Savannah del Mar)             9  4  2  3 13-11 14 
 4.Constant Spring (Constant Spring)   9  3  4  2 15-10 13
 5.Tivoli Gardens (Kingston)           9  3  4  2  9- 5 13
 6.Wadadah (Montego Bay)               9  2  4  3  9- 8 10
 7.Hazard United (May Pen)             9  2  4  3  2- 4 10  [*4]
 8.Arnett Gardens (Kingston)           9  2  3  4  9-14  9
 9.Seba United (Montego Bay)           9  2  3  4  7-12  9  
10.Olympic Gardens (Kingston)          9  2  1  6  7-18  7  [*4]

[*4] w/o goals rd 4

End of Round Final [Nov 26]
Harbour View    1-0     Waterhouse

Harbour View obtain 3, Waterhouse 1 bonus point in the overall table.

Second Stage 

Final Table:

 1.Harbour View (Kingston)             9  6  2  1 16- 8 20 
 2.Arnett Gardens (Kingston)           9  5  3  1 18- 5 18
 3.Tivoli Gardens (Kingston)           9  5  2  2 10- 9 17  
 4.Olympic Gardens (Kingston)          9  3  4  2 14-12 13  
 5.Constant Spring (Constant Spring)   9  3  2  4  8-15 11
 6.Seba United (Montego Bay)           9  2  4  3  8- 8 10  [*18]
 7.Hazard United (May Pen)             9  2  3  4  7- 8  9  [*18]
 8.Reno (Savannah del Mar)             9  1  5  3  8-12  8
 9.Waterhouse (Kingston)               9  1  4  4  7-14  7
10.Wadadah (Montego Bay)               9  1  3  5 10-15  6

[*18] w/o goals rd 18

Round 10 [Nov 29] 
Constant Spring 2-6     Arnett G. 
Seba U.         0-0     Reno 
Olympic G.      3-3     Wadadah 
Tivoli G.       2-1     Waterhouse 
Harbour View    2-1     Hazard U.       [Dec 7] 

Round 11
[Dec 3]
Waterhouse      2-1     Seba U.
Arnett G.       1-1     Tivoli G.
Reno            0-0     Hazard U.
Constant Spring 2-1     Wadadah         [inferred]
Olympic G.      0-0     Harbour View    [inferred]

Round 12 [Dec 10] 
Arnett G.       3-0     Waterhouse 
Constant Spring 0-1     Harbour View 
Wadadah         0-2     Hazard U.       [inferred]
Olympic G.      1-1     Reno 
Seba U.         2-0     Tivoli G. 

Round 13 [Dec 17]
Harbour View    3-2     Seba U.
Waterhouse      1-1     Constant Spring
Tivoli G.       1-0     Olympic G.
Reno            1-3     Wadadah
Hazard U.       0-0     Arnett G.

Round 14 [Dec 20]
Tivoli G.       1-1     Harbour View
Constant Spring 2-1     Reno
Olympic G.      3-2     Hazard U.       
Seba U.         1-0     Arnett G.
Wadadah         1-1     Waterhouse

Round 15 [Dec 27]
Harbour View    0-3     Arnett G.
Hazard U.       1-0     Waterhouse
Olympic G.      4-0     Constant Spring
Reno            2-0     Tivoli G.
Wadadah         1-1     Seba U.

Round 16 [Dec 31] 
Waterhouse      1-1     Reno 
Arnett G.       3-0     Olympic G. 
Constant Spring 0-0     Seba U. 
Hazard U.       1-2     Tivoli G. 
Harbour View    2-0     Wadadah 

Round 17 [Jan 4]
Constant Spring 1-0     Hazard U.
Waterhouse      0-3     Harbour View
Reno            1-1     Arnett G.
Tivoli G.       2-1     Wadadah
Seba U.         1-2     Olympic G.

Round 18 [Jan 7]
Arnett G        1-0     Wadadah
Harbour View    4-1     Reno
Tivoli G        1-0     Constant Spring
Olympic G       1-1     Waterhouse
Hazard U.       1-1     Seba U.               [inferred]

Second Stage Final Table:

 1.Harbour View (Kingston)             9  6  2  1 16- 8 20 
 2.Arnett Gardens (Kingston)           9  5  3  1 18- 5 18
 3.Tivoli Gardens (Kingston)           9  5  2  2 10- 9 17  
 4.Olympic Gardens (Kingston)          9  3  4  2 14-12 13  
 5.Constant Spring (Constant Spring)   9  3  2  4  8-15 11
 6.Seba United (Montego Bay)           9  2  4  3  8- 8 10  [*18]
 7.Hazard United (May Pen)             9  2  3  4  7- 8  9  [*18]
 8.Reno (Savannah del Mar)             9  1  5  3  8-12  8
 9.Waterhouse (Kingston)               9  1  4  4  7-14  7
10.Wadadah (Montego Bay)               9  1  3  5 10-15  6

[*18] w/o goals rd 18

End of Round Final [Jan 14]
Harbour View    1-2     Arnett Gardens

Arnett Gardens obtain 3, Harbour View 1 bonus point in the overall table.

Overall Table:

 1.Harbour View (Kingston)            18 12  3  3 31-13 43 [4]   
 2.Tivoli Gardens (Kingston)          18  8  6  4 19-14 30        ok
 3.Arnett Gardens (Kingston)          18  7  6  5 27-19 29 [3] 
 4.Waterhouse (Kingston)              18  6  6  6 14-20 25 [1]          
 5.Constant Spring (Constant Spring)  18  6  6  6 23-25 24        ok
 6.Reno (Savannah del Mar)            18  5  7  6 21-23 22           
 7.Olympic Gardens (Kingston)         18  5  5  8 21-30 20  [*4]       
 8.Hazard United (May Pen)            18  4  7  7  9-12 19  [*4,*18] 
 9.Seba United (Montego Bay)          18  4  7  7 15-20 19  [*18]
10.Wadadah (Montego Bay)              18  3  7  8 19-23 16            

 [*4] w/o goals rd 4
[*18] w/o goals rd 18

NB: http://www.homeviewjamaica.com/jamfootballfed/Leagues_NatandPremier.html
    gave the following differing goal totals:
    Harbour View    31-14
    Arnett Gardens  27-19
    Waterhouse      16-20
    Reno            24-24
    Olympic Gardens 19-31
    Hazard United   12-14
    Seba United     16-19
    Wadadah         20-27

Third Stage

The 10 teams are divided into two zones but they will play in a cross zone format. 

Zone A

 1.Waterhouse (Kingston)              10  5  4  1 14- 3 19
 2.Wadadah (Montego Bay)              10  3  6  1 19-15 15
 3.Harbour View (Kingston)            10  3  6  1  8- 6 15  [*28] 
 4.Reno (Savannah del Mar)            10  2  4  4 10-14 10  [*25,*28]
 5.Olympic Gardens (Kingston)         10  0  6  4  5-14  6  [*25]

[*25] w/o goals rd 25 (7) 
[*28] w/o goals rd 28 10) 

Zone B

 1.Constant Spring (Constant Spring)  10  5  2  3  9- 8 17
 2.Tivoli Gardens (Kingston)          10  4  3  3  8- 6 15
 3.Hazard United (May Pen)            10  3  5  2  4- 4 14  [*20]
 4.Arnett Gardens (Kingston)          10  2  4  4  6- 8 10   
 5.Seba United (Montego Bay)          10  1  4  5  3- 8  7  [*20]

[*20] w/o goals rd 20 (2)

Round 1 (19 overall)
[Jan 31]
Harbour View            0-0     Wadadah
Waterhouse              0-1     Reno
Arnett G.               1-1     Constant Spring
Tivoli G.               1-1     Hazard U.
[Feb 7]
Olympic G.              1-1     Seba U.         [crosszone]

Round 2 (20 overall) [Feb 4]
Reno                    0-0     Olympic G.
Wadadah                 0-0     Waterhouse
Constant Spring         0-1     Tivoli G.
Harbour View            1-1     Arnett G.       [crosszone]
Hazard U.               n/p     Seba U.         [Seba failed to show after the
  tyres of the team bus had been slashed by irate 'fans']
Hazard U.               bt      Seba U.         [inferred (awarded 0-0 win?)]

Round 3 (21 overall) [Feb 11]
Waterhouse              1-0     Harbour View
Wadadah                 3-1     Olympic G.
Tivoli G.               1-0     Arnett G.
Constant Spring         1-0     Seba U.
Reno                    1-1     Hazard U.       [crosszone]

Round 4 (22 overall) [Feb 18] 
Waterhouse              1-0     Tivoli G.       [crosszone]
Arnett G.               1-0     Seba U. 
Constant Spring         1-0     Hazard U. 
Reno                    1-1     Wadadah 
Harbour View            1-0     Olympic G.      [inferred]

Round 5 (23 overall) 
[Mar 7] 
Reno                    2-2     Harbour View 
Olympic G               1-1     Waterhouse 
Tivoli G                3-0     Seba U. 
Wadadah                 2-2     Constant Spring [crosszone]
[Apr 25]
Arnett G                0-0     Hazard U.   

Round 6 (24 overall) [Mar 18] 
Hazard U.               1-0     Tivoli G. 
Constant Spring         1-0     Arnett G. 
Wadadah                 1-1     Harbour View 
Olympic G.              0-0     Seba U.         [crosszone]
Reno                    0-1     Waterhouse   

Round 7 (25 overall)
[Apr 5] 
Olympic G.              lt      Reno            [1-2?] 
Waterhouse              4-1     Wadadah 
Hazard U.               0-0     Seba U. 
Tivoli G.               1-0     Constant Spring 
[Apr 18] 
Arnett G.               0-2     Harbour View    [crosszone]

Round 8 (26 overall) [Apr 8]
Olympic G.              1-1     Wadadah
Constant Spring         2-1     Seba U.
Waterhouse              0-0     Harbour View
Arnett G.               3-1     Tivoli G.
Hazard U.               1-0     Reno            [crosszone]

Round 9 (27 overall) 
[Apr 12]
Wadadah                 8-5     Reno
Olympic G.              1-1     Harbour View
Constant Spring         1-0     Hazard U.
Tivoli G.               0-0     Waterhouse      [crosszone]
[Apr 22]
Seba U.                 1-0     Arnett G.

Round 10 (28 overall) 
[Apr 14]
Waterhouse              6-0     Olympic G.
Seba U.                 0-0     Tivoli G.
Constant Spring         0-2     Wadadah         [crosszone]
Reno                    lt      Harbour View
[Apr 20]
Arnett G.               0-0     Hazard U.

Zone A

 1.Waterhouse (Kingston)              10  5  4  1 14- 3 19
 2.Wadadah (Montego Bay)              10  3  6  1 19-15 15
 3.Harbour View (Kingston)            10  3  6  1  8- 6 15  [*28] 
 4.Reno (Savannah del Mar)            10  2  4  4 10-14 10  [*25,*28]
 5.Olympic Gardens (Kingston)         10  0  6  4  5-14  6  [*25]

[*25] w/o goals rd 25 (7) 
[*28] w/o goals rd 28 10) 

Zone B

 1.Constant Spring (Constant Spring)  10  5  2  3  9- 8 17
 2.Tivoli Gardens (Kingston)          10  4  3  3  8- 6 15
 3.Hazard United (May Pen)            10  3  5  2  4- 4 14  [*20]
 4.Arnett Gardens (Kingston)          10  2  4  4  6- 8 10   
 5.Seba United (Montego Bay)          10  1  4  5  3- 8  7  [*20]

[*20] w/o goals rd 20 (2)

Overall Table:

 1.Harbour View (Kingston)            28 15  9  4 39-19 58 [4] [*28]   
 2.Tivoli Gardens (Kingston)          28 12  9  7 27-20 45
 3.Waterhouse (Kingston)              28 11 10  7 28-23 44 [1]
 4.Constant Spring (Constant Spring)  28 11  8  9 32-33 41
 5.Arnett Gardens (Kingston)          28  9 10  9 33-27 40 [3]
 6.Hazard United (May Pen)            28  7 12  9 13-16 33  [*4,*18,*20] 
 7.Reno (Savannah del Mar)            28  7 11 10 31-37 32  [*25,*28] 
 8.Wadadah (Montego Bay)              28  6 13  9 38-38 31
----------------------------------------------------------
 9.Seba United (Montego Bay)          28  5 11 12 18-28 26  [*18,*20]
10.Olympic Gardens (Kingston)         28  5 11 12 26-44 26  [*4,*25]       

 [*4] w/o goals rd 4
[*18] w/o goals rd 18
[*20] w/o goals rd 20
[*25] w/o goals rd 25
[*28] w/o goals rd 28

NB: Waterhouse, Tivoli Gardens, Harbour View and Arnett Gardens 
    qualified for semifinals

Relegated: Seba United, Olympic Gardens

NB: sources give the following differing goal totals:
    Waterhouse      30-23
    Constant Spring 31-33
    Reno            36-39
    Wadadah         39-43
    Hazard United   18-18
    Olympic Gardens 25-47
    Seba United     19-29


Semifinals

First Legs [Apr 29]
Arnett Gardens          2-0     Harbour View
Waterhouse              0-0     Tivoli Gardens

Second Legs [May 6]
Harbour View            3-2     Arnett Gardens
Tivoli Gardens          0-1     Waterhouse

Final

First Leg [May 9]
Arnett Gardens          2-1     Waterhouse

Second Leg [May 13] 
Waterhouse              1-2     Arnett Gardens 

Arnett Gardens (Kingston) Champions 2000/01.



"Jackie Bell Knockout Competition" 2000/01

[cup tournament for the Kingston and St. Andrew district]

Round 1 (only one result known)
Arnett Gardens  8-1 Cooreville Gardens      [Oct 6]

Round 5 (only one result known)
Shortwood Utd   2-1 Whitfield Town          [Nov 28]

Other known info:
Bull Bay eliminated (among others) Maverley/Hughenden and Duhaney Park 
Real Mona eliminated (among others) Shortwood United and Boys' Town 

Quarterfinals
[Jan 17]
Tivoli Gardens  0-1 Real Mona
Olympic Gardens 0-1 Bull Bay
[Jan 18]
Waterhouse      1-3 Constant Spring
Arnett Gardens  2-4 Harbour View

Semifinals [Mar 21] 
Harbour View    3-0 Real Mona 
Constant Spring 2-0 Bull Bay 

Final [Mar 24] 
Harbour View    3-1 Constant Spring 


National Federation Cup 

Round 1 [Feb 15] 
Hedonism                3-4     Galaxy 
Violet Kickers          3-2     Los Perfectos 
Maverley/Hughenden      2-1     Lewis Strikers 
Catherine Hall          6-0     Mile Gully 
Israel                  3-1     Rivoli 
Raiders                 2-1     Black Stars 
Bull Bay                1-0     Rockfort 
JDF                     5-2     Newland 
Brazil                  2-1     Ujama 
St. George's            5-4     Real Mona 
Duhaney Park            4-1     Invaders 
Tafari Lions            3-1     Central Link 

Round 2 [Feb 25]
Catherine Hall          0-2     Wadadah
Violet Kickers          4-1     Raiders
Olympic Gardens         2-1     Maverley/Hughenden
Galaxy                  4-3     JDF
St. George's            0-1     Rivoli
Bath                    0-3     Duhaney Park
Tafari Lions            1-3     Brazil
Bull Bay                1-1     Village United          [8-7 on pen]

Round 3 
[Mar 14] 
Duhaney Park            0-1     Constant Spring 
Rivoli                  1-5     Arnett Gardens 
Bull Bay                2-2     Tivoli Gardens          [5-4 on pen] 
Galaxy                  2-3     Harbour View 
Wadadah                 2-1     Hazard United 
Brazil                  0-6     Waterhouse 
Olympic Gardens         1-3     Seba United 
[Mar 15] 
Violet Kickers          0-2     Reno 

Quarterfinals [Mar 21]
Bull Bay                0-2     Arnett G.
Wadadah                 2-0     Seba
Waterhouse              0-0 [?] Reno                    [5-6 on pen]
Constant Spring         1-2     Harbour View

Semifinals [Mar 28] 
Harbour View            1-0     Arnett Gardens 
Reno                    1-1     Wadadah                 [4-5 on pen] 

Final [Apr 1]
Harbour View            3-0     Wadadah



Second Level 2000/01

National A League

Round 1 [Oct 4] 
Rivoli          0-2     Village U. 
Rockfort        abd     Duhaney Park    [abd at 0-0 in '45] 
Black Stars     0-0     JDF 
St.George's     1-1     Mile Gully 
Violet K.       1-0     Maverley/H. 
Galaxy          2-0     Central Link 
Rockfort        2-2     Duhaney Park    [Nov 9] 
Brazil          bye

Round 2 [Oct 11] 
Violet K.       1-0     Black Stars 
Mile Gully       -      Rockfort 
St.George's      -      Rivoli 
Village U.      1-1     JDF 
Duhaney Park     -      Maverley/H. 
Brazil          1-2     Galaxy 
Central Link    bye

Round 3 [Oct 15] 
Rivoli          2-1     Duhaney Park 
Central Link    3-2     Maverley/H. 
JDF             0-0     Rockfort 
Violet K.       2-1     Brazil 
Galaxy          5-0     Mile Gully 
Black Stars     ppd     St.George's 
Village U.      bye

Round 4 [Oct 18, ppd] 
JDF             0-2     Violet K. 
Galaxy          2-1     Rivoli                  [Nov 9] 
Rockfort        1-1     Maverley/H.  
Brazil          lt      Black Stars
Mile Gully      1-4     Village United
Duhaney Park    1-0     Central Link
St. George's    bye

Round 5 [Oct 25] 
Central Link    1-0     Rockfort 
Black Stars     1-0     Rivoli 
Duhaney Park    2-1     Violet K. 
Village U.      0-0     Galaxy 
Brazil          3-0     JDF 
Maverley/H.     3-1     St.George's 
Mile Gully      bye

Round 6 [Oct 29] 
Black Stars     3-2     Central Link 
Violet K.       2-2     Mile Gully 
Rivoli          3-0     Rockfort 
Village U.      1-0     Maverley/H.             [Nov 9] 
Duhaney Park    4-1     Brazil 
St.George's     1-5     Galaxy 
JDF             bye

Round 7 [Nov 1] 
Rivoli          4-0     JDF 
Central Link    3-1     Brazil 
Rockfort        2-1     St.George's 
Village U.      3-1     Violet K. 
Galaxy          0-0     Black Stars 
Maverley/H.     3-0     Mile Gully 
Duhaney Park    bye

Round 8 [Nov 19]
Rivoli          5-0     Brazil
St.George's     2-0     Central Link
Village United  6-0     Rockfort
Galaxy          2-1     Violet Kickers
Black Stars     2-1     Duhaney Park
Mile Gully      0-0     JDF
Maverley/H.     bye

Round 9 [Nov 5] 
Rivoli          4-0     Mile Gully 
Black Stars     1-0     Rockfort 
Central Link    1-1     Village U. 
Duhaney Park    3-0     JDF 
Brazil          2-1     St.George's 
Galaxy          2-0     Maverley/H. 
Violet K.       bye

Round 10 [Nov 16]
Duhaney Park    0-0     Village U. 
Galaxy          2-1     Rockfort 
Black Stars     1-0     Mile Gully 
Violet Kickers  1-1     Central Link 
Maverley/H.     2-1     Brazil 
JDF             2-1     St. George's  
Rivoli U.       bye 

Round 11 [Nov 22] 
Central Link    1-0     Mile Gully
Violet K.       2-1     Rivoli
Maverley/H.     2-1     Black Stars
Brazil          2-3     Village U.
Duhaney Park    3-2     St.George's
JDF             0-1     Galaxy
Rockfort        bye

Missing Round [Oct 22?, home/away unknown]
Violet Kickers  0-2     St. George's
Central Link    2-0     JDF
Maverley/H.     2-0     Rivoli
Brazil          1-0     Rockfort    
Village United  2-1     Black Stars
Mile Gully      1-1     Duhaney Park    
Galaxy          bye

Round 12 (actually Round 1, postponed)
Duhaney Park    1-0     Galaxy 
Village U.      5-0     St. George's 
Central Link    2-0     Rivoli
Violet K.       2-1     Rockfort 
JDF             2-0     Maverley/H. 
Brazil          5-0     Mile Gully  
Black Stars     bye 

Table based on known results:

 1.Village United (Falmouth)      12  8  4  0  28- 7  28  Qualified for End of Round Final
 2.Galaxy United (May Pen)        12  9  2  1  23- 6  27  Qualified for End of Round Final
 3.Duhaney Park FC (Duhaney Park) 11  6  3  2  19-11  21 
 4.Central Link (Spanish Town)    12  6  2  4  16-13  20
 5.Black Stars (St. Ann's Bay)    11  6  2  3  10- 8  20  [*4]
 6.Violet Kickers (Montego Bay)   12  6  2  4  16-15  20
 7.Maverley/Hughenden (Kingston)  11  5  1  5  15-13  16 
 8.Rivoli United (Spanish Town)   11  5  0  6  20-12  15 
 9.Brazil (St. Ann's Bay?)        12  4  0  8  18-21  12  [*4]
10.Jamaica Def. Force (Kingston)  12  2  4  6   5-17  10
11.St George's United             10  2  1  7  11-23   7  [district Portland; home town unknown]
12.Rockfort United (Rockfort)     11  1  3  7   7-20   6 
13.Mile Gully FC (Mile Gully)     11  0  4  7   5-27   3      

[*4] w/o goals rd 4

Reported Table: 

 1.Village United (Falmouth)     28  Qualified for End of Round Final
 2.Galaxy United (May Pen)       26  Qualified for End of Round Final
 3.Duhaney Park FC               24 
 4.Black Stars (St. Ann's Bay)   21 
 5.Central Link (Spanish Town)   20
 6.Violet Kickers (Montego Bay)  20
 7.Rivoli United (Spanish Town)  18
  .Maverley/Hughenden (Kingston)
 9.Brazil (St. Ann's Bay?) 
  .Jamaica Def. Force (Kingston)
  .Rockfort United                9  [inferred]
  .St George's United             8  [inferred]
13.Mile Gully FC (Mile Gully)     4      

NB: Village United are unbeaten (8 wins, 4 draws)

Mid-Season Final [Dec 7]
Village United  2-0     Galaxy United

Round 13 [Dec 10] 
St. George's    0-1     Village U. 
Galaxy          3-0     Duhaney Park 
Rockfort        0-4     Violet K. 
Mile Gully      2-1     Brazil          [first win for M.G.] 
Rivoli          2-0     Central Link 
Maverley/H.     2-0     JDF 
Black Stars     bye 

Round 14 [Dec 17] 
Village U.      5-1     Rivoli
Central Link    4-1     Galaxy
Duhaney Park    0-0     Rockfort
Violet K.       1-1     Maverley/H.
Black Stars     0-0     JDF
Mile Gully      1-0     St. George's 
Brazil          bye

Round 15
[Dec 20]
JDF             1-2     Village U.
Galaxy          8-2     Brazil          [corrected from 4-1]
Rockfort        3-1     Mile Gully
Rivoli          6-1     St. George's
Maverley/H.     1-0     Duhaney Park
[Jan 11]
Black Stars     2-0     Violet K.
Central Link    bye

Round 16 [Dec 27] 
Duhaney Park    1-1     Rivoli 
Central Link    1-1     Maverley/H. 
Rockfort        1-0     JDF 
Brazil          1-2     Violet K. 
St. George's    0-4     Black Stars 
Mile Gully      1-4     Galaxy 
Village U.      bye 

Round 17 
[Dec 31]
Rivoli          0-3     Galaxy
Duhaney Park    bt      Central Link    [inferred]
Maverley/H.     4-0     Rockfort
Violet K.        -      JDF
Village U.      bt      Mile Gully
[Jan 24]
Brazil          0-0     Black Stars
St. George's    bye

Round 18 
[Jan 7]
Black Stars     1-0     Village U.
Maverley/H.     2-2     Rivoli
Central Link    6-1     JDF
Duhaney Park    2-1     Mile Gully
[Feb 20]
Rockfort        3-2     Brazil
St. George's    ppd     Violet K.
Galaxy  bye

Round 19 [Jan 17]
Village U.      4-0     Maverley/H.
Central Link    0-0     Black Stars
Rockfort        1-1     Rivoli
Brazil          1-2     Duhaney Park
Mile Gully      1-1     Violet K.
Galaxy          2-1     St. George's
JDF             bye

Round 20 
[Jan 21]
Violet K.       2-0     Village U.
Rivoli          6-0     JDF
Maverley/H.     6-0     Mile Gully
Brazil          1-1     Central Link
Rockfort        0-0     St. George's
[Feb 20]
Black Stars     3-3     Galaxy          
Duhaney Park    bye

Round 21 [Jan 31] 
Village U.      0-0     Duhaney Park 
Galaxy          2-1     Rockfort 
Central Link    1-2     Violet K. 
Mile Gully      0-3     Black Stars 
Brazil          2-1     Maverley/H. 
St. George's    3-0     JDF 
Rivoli          bye 

Round 22 [Feb 4]
JDF             2-0     Brazil
St. George's    3-1     Maverley/H.
Black Stars     2-2     Rivoli
Galaxy          5-0     Village U.
Duhaney Park    4-2     Violet K.
Rockfort        2-0     Central Link
Mile Gully      bye      

Round 23 [Feb 11]
Duhaney Park    1-1     Black Stars
Galaxy          3-3     Violet K.
Central Link    2-1     St. George's
Rockfort        1-0     Village U.
JDF             1-0     Mile Gully
Rivoli          1-1     Brazil
Maverley/H.     bye

Round 24 [Feb 18] 
St. George's    2-2     Duhaney Park 
Black Stars     2-1     Maverley/H. 
Galaxy          2-1     JDF 
Village U.      2-1     Brazil 
Central Link    1-0     Mile Gully 
Rivoli          2-2     Violet K. 
Rockfort        bye 

Round 25 [Feb 22] [returns round 9]
JDF             0-1     Duhaney Park
Village U.      1-0     Central Link
Maverley/H.     2-1     Galaxy
Mile Gully      0-8     Rivoli          [Mile Gully started with just 9 players]
Rockfort        1-4     Black Stars     [played later]
St. George's    1-1     Brazil
Violet K.       bye

Table based on known results:

 1.Galaxy United (May Pen)        24 17  4  3  60-24  53
 2.Village United (Falmouth)      24 15  5  4  43-19  50  [*17]
 3.Black Stars (St. Ann's Bay)    23 12  8  3  32-16  43  [*4]
 4.Duhaney Park FC (Duhaney Park) 23 11  8  4  32-23  41  [*17]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Violet Kickers (Montego Bay)   22 10  6  6  35-30  36
 6.Central Link (Spanish Town)    24 10  5  9  32-25  35  [*17]
 7.Maverley/Hughenden (Kingston)  23 10  4  9  37-29  34 
 8.Rivoli United (Spanish Town)   23  9  6  8  52-30  33 
 9.Rockfort United (Rockfort)     23  6  6 11  20-38  21  
10.Brazil (St. Ann's Bay?)        24  5  4 15  31-46  19  [*4]
11.Jamaica Def. Force (Kingston)  23  4  5 14  11-40  17
12.St George's United             21  4  4 13  23-43  16  [district Portland; home town unknown]
13.Mile Gully FC (Mile Gully)     23  2  5 16  12-57  11  [*17]     

 [*4] w/o goals rd 4
[*17] w/o goals rd 17

NB: top-4 after 24 matches (26 rounds) enter playoffs.

Reported Final Table (computed from round 13 on): 

 1.Galaxy United (May Pen)       52  Qualified
 2.Village United (Falmouth)     50  Qualified
 3.Black Stars (St. Ann's Bay)   45  Qualified
 4.Duhaney Park (Duhaney Park)   44  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Central Link (Spanish Town)   38
 6.Rivoli United (Spanish Town)  36  [GD 54-25]
 7.Violet Kickers (Montego Bay)  36
  .Maverley/Hughenden (Kingston)
  .Rockfort United               27
10.Brazil (St. Ann's Bay?)       18
11.Jamaica Def. Force (Kingston) 18
-----------------------------------
12.St George's United            17  Relegated   
13.Mile Gully FC (Mile Gully)    11  Relegated

NB: top-4 after 24 matches (26 rounds) enter playoffs.

Playoffs

Semifinals

First Legs 
[Mar 2] 
Village U.      1-0     Black Stars 
[date not known]
Duhaney Park    1-0     Galaxy

Second Legs [Mar 4]
Galaxy          0-2     Duhaney Park
Black Stars     0-0     Village United

Final

First Leg [Mar 8] 
Duhaney Park    2-1     Village United 

Second Leg [Mar 11] 
Village United  2-0     Duhaney Park            [asdet] 

Village United 2nd division champions, promoted together with Duhaney Park


Third Level 2000/01

Some explanation: There are three regional "confeds", Western, Southern,
and Eastern. Each consists of four parishes, and promotes one team to the
National "A" League each year.

Each parish has a league setup, and traditionally, the winners of each
parish league would play off with the other parish champions in their
confed. However, a lot of clubs had difficulty making the financial
adjustment from parish to national play, so the Southern and Eastern
confeds have for several years run a "super league", an intermediate level
between the parish and national leagues. The super league winner goes to
the A League, and the parish league winners advance to the super league.
The Western Confed continued to use the old system through 2000/01, but
has started their own Super League this season.

Results are broken down by Confed and then Parish.

Western Confed
--------------

Group 1: Waterworks, Boulevard Strikers, Flames, Granville
Group 2: Frome, Altobar, Harmony, Hedonism II

Waterworks 3-1 Blvd Strikers
Granville 0-1 Flames
Frome 2-1 Altobar
Harmony 0-0 Hedonism II (waterlogged pitch)

Waterworks 0-0 Flames
Granville 1-0 Blvd Strikers
Frome 2-1 Hedonism II
Altobar 0-1 Harmony

Blvd Strikers 0-3 Flames
Waterworks 1-1 Granville
Harmony 1-2 Frome
Hedonism II def Altobar (Altobar failed to appear)

Group 1
Flames 7
Waterworks 5
Granville 4
Blvd Strikers 0

Group 2
Frome 9
Harmony 4
Hedonism II 4
Altobar 0

Final
Flames 0-1 1-4 Frome

Frome promoted to A League

Trelawny

Coopers Pen 36
Hampden 35
Harmony 34
Flames    32
Invaders 30
Other teams: Clarkstown, Duanvale, Spicy Hill, Martha Brae, Ethiopian
Youth (withdrew in midseason)

Semifinals
Flames 1-0 0-1 Coopers Pen [5-4pk]
Harmony 3-0 1-1 Hampden

Final
Harmony 1-0 0-0 Flames [Both matches at Falmouth]
[Orlando Grey 52]

Hanover

Second Round Groups
Zone A: Esher, Hedonism II, Red Carpet, Middlesex, Central
Zone B: Waterworks, Lookout, Claremont, Couples, Galaxy

Semifinals
Waterworks 1-1 1-1 Esher (3-2pk)
Hedonism 3-1 1-1 Lookout

Final
Hedonism II 1-3 1-3 Waterworks

Westmoreland

Semifinals
Reno 2-0 1-0 Boulevard Strikers
Frome 2-1 1-2 Petersfield [4-2pk]

Final
Reno 1-0 1-2 Frome (3-2pk)

Boulevard Strikers 4-0 Petersfield (Playoff for second Western Confed
spot, as Reno are ineligible)

St. James

Premier League ("Hart Shield")

First Stage (Top 4 in each group advance)

Group 1
Catherine Hall 28
Altobar 23
Granville 22
Seaview 21
Glendevon 14
Hot & Spicy 9
Belmont 2

Group 2
Fogo United 25
Mount Salem 22
Tomorrow's People 22
Juniors 19
Sting 12
Railway Gardens 8
Survivors 6

Quarterfinals

Group A: Altobar, Granville, Juniors, Fogo United
Group B: Catherine Hall, Seaview, Tomorrow's People, Mount Salem

Semifinal
Granville 2-2 1-0 Catherine Hall
Altobar 1-1 2-1 Seaview (3-2agg)

Final
Granville 2-0 1-1 Altobar

Division One

First Stage (top 4 in each group advance)

Group 1
Seba Youth 23
Montego Bay CC 22
Paradise Strikers 20
Tornado 16
Melbourne 11 [1 match missing]
Hollywood 10 [1 match missing]
Bogue 6

Group 2
Black Diamond 21
Lottery 19
Boys' Club 14
Kings 12
Providence 9
Wadadah Youth 6

Quarterfinals (Top 2 in each group advance)

Zone 1
Seba Youth 12
Boys' Club 11

Zone 2
Black Diamond 13
Montego Bay CC 10

Black Diamond 2-2 1-1 Boys' Club [8-7pk]
Seba Youth 3-1 2-2 Montego Bay CC

Black Diamond 1-1 1-1 Seba Youth (4-2pk)

Division Two

Semifinals
Barrett Town 1-0 1-1 Revelation
Salt Spring 3-1 1-1 West Green

Third Place: Revelation 3-1 West Green
Final: Salt Spring 2-0 ?-? Barrett Town (Salt Spring won)


Southern Confed
---------------

Participants: Value P, Santico (St. Elizabeth) Los Perfectos, Hill Stars
(Manchester) Humble Lion, Israel (Clarendon), Black Lion, Braeton (St.
Catherine).

Champions: Israel

St. Catherine

Division One

Semifinals
Naggo Head 1-0 3-3 Windsor Lions
Old Harbour Utd 0-0 1-1 Dunbeholden [6-5pk]

Final
Naggo Head 0-1 0-0 Old Harbour Utd  [Both matches at Prison Oval, Spanish
Town]
[Kameel Wolfe 88]

Waterloo was the Division Two champion.

St. Elizabeth

Final
Tafari Lions 3-1 Super Action

Third Place
Foster Youths 3-0 Leeds

Clarendon

Super League

Semifinals
Platinum def. Hazard
Traxx 3-1 1-0 Cross

Final
Platinum 2-0 3-1 Traxx

Division One

Semifinals
Original Hazard 2-1 1-1 Rocky Sharks
New Longsville 3-0 0-2 York Town

Final
Original Hazard - - New Longsville

Divison Two

Final
Pennant Wood 2-1 1-1 Springfield

Eastern Confed
--------------

Participants: Raiders, Axum, Star Cosmos, Albion Mountain (St. Mary)
Progressive Utd, Ujama (Portland) Bath, Berlin (St. Thomas) Benfica,
Manchester United (St. Ann)

Semifinals
Star Cosmos 4-0 3-1 Ujama
Axum 0-0 2-2 Progressive Utd (6-5pk)

Final
Axum 3-1 1-0 Star Cosmos

Axum of Annotto Bay is the first team from St. Mary to qualify for a
national competition in 20 years.


St. Ann

Quarterfinalists: Corners All-Stars, Lewis Strikers, Napoli FC, Volvo Utd,
Great Pond, Content Gardens
Non-qualifiers: Mammee Bay, Greenwich Strikers, Hill Stars, Faiths Pen,
Discovery Bay Utd

Semifinals
Corners All-Stars 4-3 3-1 Napoli FC
Lewis Strikers 0-1 2-0 Volvo Utd

Final
Lewis Strikers 2-0 0-0 Corners All-Stars [Both Matches at Drax Hall]

Portland

Division One

Non-semifinalists: Norwich, Unity (maybe more?)

Semifinals
Farkland 0-0 - Oneaissance
Taurus 1-1 - Manchioneal

Final
Farkland 3-0 0-2 Taurus
[Hugh Rankine 52, Claudewell Afflick 75, Everton Barrett 85]
[Radcliffe Bennett 18, Lincoln Martin 74]

Division Two

Semifinals
Paradise 0-0 1-0 Port Antonio PYC
Challenger 4-0 - Lookout

Final
Challenger 1-0 Paradise (asdet)
[Garfield Fuller 106]

Promotion Playoff: Paradise 1-1 - Norwich

Portland FA Cup 2000/01
Winners: Progressive FC

St. Thomas

Semifinals
Port Morant All-Stars 2-1 3-1 Yallahs
York 0-1 2-0 Iyante

Final
Port Morant All-Stars 1-2 2-0 York (asdet)

Division Two

Semifinals
Paul Bogle 3-1 2-2 South Haven
Heartease 2-1 7-0 Prospect

Final
Paul Bogle 2-1 Heartease
[Jermain Brown 66, Ian Douglas 74; Kirk Plummer]

St. Mary

Semifinals
Fraserwood 3-0 1-0 Albany
Yellow Star 0-0 5-0 Black Spears

Final
Fraserwood 4-0 1-1 Yellow Star

Division Two

Semifinals
Stone Cold 1-2 2-0 Emanuel Faith
Tower Isle 2-0 1-1 Rangers



1999/00

2001/02

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and James Goloboy for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and James Goloboy
Last updated: 2 May 2007

(C) Copyright Hans Schöggl, James Goloboy and RSSSF 2000/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.