Jamaica 2008/09


>National Premier League
Cup Tournaments
Second Level
Third and Lower Levels

National Premier League

National Premier League

Regular Stage

Final Table:

 1.Portmore United FC (Portmore)      33  19 10  4  41-17  67
 2.Harbour View FC (Kingston)         33  16 13  4  42-17  61
 3.Tivoli Gardens FC (Kingston)       33  17  8  8  47-28  59
 4.Boys' Town FC (Kingston)           33  15  9  9  49-38  54
 5.Arnett Gardens FC (Kingston)       33  12 11 10  29-26  47
 6.Waterhouse FC (Kingston)           33  11 12 10  40-38  45
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Saint George's SC                  33  11  9 13  30-34  42
 8.Rivoli United (Spanish Town)       33  10  7 16  32-47  37
 9.Sporting Central Academy           33   8 10 15  31-41  34
10.Meadhaven United (Kingston)        33   8  9 16  28-45  33
-------------------------------------------------------------
11.Village United FC (Falmouth)       33   5 12 16  26-49  27
12.Reno FC (Savannah del Mar)         33   4 14 15  32-47  26

Round 1 [Sep 21]
Portmore United    2-0 Rivoli United 
Tivoli Gardens     1-1 Meadhaven United
Boys' Town         1-0 Arnett Gardens  
Sporting Central   2-1 Reno 
Harbour View       4-0 Village United
Waterhouse         1-1 St George's

Round 2 [Sep 24]
Meadhaven United   2-2 Sporting Central 
St George's        0-0 Harbour View 
Reno               0-0 Tivoli Gardens
Rivoli United      0-1 Waterhouse 
Arnett Gardens     0-1 Portmore United 
Village United     1-1 Boys' Town

Round 3 
[Sep 28]
Meadhaven United   1-2 Harbour View       
Arnett Gardens     0-1 Waterhouse
Rivoli United      1-0 Sporting Central 
St George's        0-0 Tivoli Gardens
Reno               abd Boys' Town          [abandoned at 0-0 in 17'
Village United     1-1 Portmore United      due to storm]
[Oct 9]
Reno               1-1 Boys' Town          [replay]

Round 4
[Oct 5]
Tivoli Gardens     1-0 Village United
Sporting Central   2-1 Arnett Gardens
Harbour View       1-0 Rivoli United  
Boys' Town         abd St George's         [abandoned at 1-1 in 55'
[Oct 8]                                     due to heavy rain]
Waterhouse         3-1 Meadhaven United  
[Oct 16]
Boys' Town         2-1 St George's         [replay]
Portmore United    1-1 Reno

Round 5 [Oct 12]
St George's        1-1 Sporting Central  
Meadhaven United   0-1 Portmore United 
Rivoli United      2-2 Boys' Town
Village United     3-2 Waterhouse
Arnett Gardens     1-0 Tivoli Gardens
Reno               1-1 Harbour View

Round 6 [Oct 19]
Boys' Town         0-1 Harbour View     
St George's        2-0 Meadhaven United
Tivoli Gardens     2-1 Waterhouse
Arnett Gardens     0-0 Reno
Village United     3-2 Rivoli United
Portmore United    0-0 Sporting Central  

Round 7 
[Oct 22]
Boys' Town         2-0 Meadhaven United
Harbour View       0-1 Arnett Gardens
Portmore United    1-2 St George's 
Tivoli Gardens     3-1 Rivoli United
Waterhouse         2-2 Reno
[Oct 23]
Sporting Central   0-1 Village United

Round 8 [Oct 26]
Rivoli United      1-0 St George's 
Reno               2-1 Village United
Meadhaven United   0-1 Arnett Gardens
Waterhouse         3-3 Portmore United
Sporting Central   2-3 Boys' Town
Harbour View       1-0 Tivoli Gardens

Round 9 
[Nov 2]
Boys' Town         3-0 Waterhouse 
Harbour View       2-0 Sporting Central 
St George's        2-0 Arnett Gardens
Tivoli Gardens     2-1 Portmore United
Village United     1-2 Meadhaven United
[Nov 9]
Reno               2-1 Rivoli United	 

Round 10 [Nov 12]
Waterhouse         0-3 Harbour View
Sporting Central   0-3 Tivoli Gardens    
St George's        2-1 Reno      
Meadhaven United   4-3 Rivoli United	   
Arnett Gardens     1-1 Village United   
Portmore United    1-0 Boys' Town

Round 11 
[Nov 16]
Boys' Town         1-2 Tivoli Gardens
Portmore United    2-1 Harbour View
Village United     0-2 St George's
Meadhaven United   2-1 Reno
Rivoli United	   1-0 Arnett Gardens
Sporting Central   abd Waterhouse          [abandoned at 0-0 in 6' due
[date?]                                     to waterlogged pitch]
Sporting Central   0-1 Waterhouse          [replay] 

Round 1 Final Table:

 1.Harbour View FC (Kingston)         11   7  2  2  16- 5  23  End of Round Final
 2.Tivoli Gardens FC (Kingston)       11   6  3  2  14- 7  21  End of Round Final
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Saint George's SC                  11   5  4  2  13- 7  19
 4.Portmore United FC (Portmore)      11   5  4  2  14-10  19
 5.Boys' Town FC (Kingston)           11   5  3  3  16-11  18
 6.Waterhouse FC (Kingston)           11   4  3  4  15-18  15
 7.Reno FC (Savannah del Mar)         11   2  6  3  12-13  12
 8.Village United FC (Falmouth)       11   3  3  5  12-18  12
 9.Arnett Gardens FC (Kingston)       11   3  2  6   5- 9  11
10.Meadhaven United (Kingston)        11   3  2  6  13-19  11
11.Rivoli United (Spanish Town)       11   3  1  7  12-18  10
12.Sporting Central Academy           11   2  3  6   9-16   9

End of Round Final [Nov 23]
Harbour View       2-1 Tivoli Gardens

Round 12 
[Nov 30]
Arnett Gardens     0-1 Boys' Town 
Meadhaven United   0-2 Tivoli Gardens   
Reno               1-1 Sporting Central 
Village United     1-2 Harbour View
St George's        1-0 Waterhouse
[Dec 31]
Rivoli United      0-3 Portmore United  

Round 13 [Dec 17]
Sporting Central   1-1 Meadhaven United   
Harbour View       5-0 St George's       
Tivoli Gardens     2-0 Reno
Waterhouse         3-0 Rivoli United 
Portmore United    1-0 Arnett Gardens
Boys' Town         3-0 Village United

Round 14 [Dec 21]
Boys' Town         3-1 Reno
Harbour View       1-0 Meadhaven United
Portmore United    2-1 Village United
Sporting Central   0-2 Rivoli United
Tivoli Gardens     0-0 St George's       
Waterhouse         1-1 Arnett Gardens 

Round 15 [Dec 28]
Arnett Gardens     1-0 Sporting Central 
Meadhaven United   0-1 Waterhouse 
Reno               1-2 Portmore United 
Rivoli United      1-1 Harbour View 
St George's        2-1 Boys' Town     
Village United     0-1 Tivoli Gardens 

Round 16 [Jan 4]
Boys' Town         1-0 Rivoli United
Harbour View       0-0 Reno
Portmore United    3-0 Meadhaven United
Sporting Central   0-1 St George's       
Tivoli Gardens     1-2 Arnett Gardens
Waterhouse         1-1 Village United

Round 17 [Jan 11]
Harbour View       0-1 Boys' Town   
Meadhaven United   1-0 St George's  
Waterhouse         0-1 Tivoli Gardens  
Reno               1-2 Arnett Gardens 
Rivoli United      2-2 Village United  
Sporting Central   0-1 Portmore United  

Round 18 [Jan 14]
Meadhaven United   1-1 Boys' Town     
Arnett Gardens     1-2 Harbour View    
St George's        0-0 Portmore United
Rivoli United      1-0 Tivoli Gardens  
Reno               4-1 Waterhouse     
Village United     0-1 Sporting Central 

Round 19 [Jan 18]
St George's        0-1 Rivoli United    
Village United     1-1 Reno        
Arnett Gardens     1-0 Meadhaven United   
Portmore United    0-0 Waterhouse         
Boys' Town         1-1 Sporting Central 
Tivoli Gardens     0-0 Harbour View  

Round 20 [Jan 25]
Waterhouse         6-2 Boys' Town 
Sporting Central   1-1 Harbour View  
Arnett Gardens     2-1 St George's  
Portmore United    2-0 Tivoli Gardens  
Meadhaven United   0-1 Village United
Rivoli United	   awd Reno                [awarded 0-3, originally 2-2]

Round 21 [Jan 28]
Boys' Town         2-1 Portmore United
Village United     1-1 Arnett Gardens
Reno               0-1 St George's
Rivoli United      0-0 Meadhaven United
Tivoli Gardens     4-1 Sporting Central
Harbour View       0-0 Waterhouse

Round 22 [Feb 8]
Tivoli Gardens     2-2 Boys' Town      
Harbour View       0-0 Portmore United
St George's        0-0 Village United   
Reno               0-1 Meadhaven United  
Arnett Gardens     1-1 Rivoli United	 
Waterhouse         2-0 Sporting Central   

Round 2 Table:

 1.Portmore United FC (Portmore)      11   7  3  1  15- 4  24  End of Round Final
 2.Boys' Town FC (Kingston)           11   6  3  2  18-14  21
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Harbour View FC (Kingston)         11   4  6  1  12- 5  18
 4.Tivoli Gardens FC (Kingston)       11   5  3  3  13- 8  18
 5.Arnett Gardens FC (Kingston)       11   5  3  3  12-10  18
 6.Waterhouse FC (Kingston)           11   4  4  3  15-10  16
 7.Saint George's SC                  11   4  3  4   6-10  15
 8.Rivoli United (Spanish Town)       11   3  4  4   8-14  13
 9.Reno FC (Savannah del Mar)         11   2  3  6  12-14   9
10.Meadhaven United (Kingston)        11   2  3  6   4-11   9
11.Village United FC (Falmouth)       11   1  5  5   8-14   8
12.Sporting Central Academy           11   1  4  6   6-15   7

End of Round Final [Feb 15]
Portmore United    2-1 Boys' Town      

Round 23 [Feb 22]
Portmore United    1-1 Rivoli United 
Tivoli Gardens     1-3 Meadhaven United
Boys' Town         0-1 Arnett Gardens  
Sporting Central   3-2 Reno 
Harbour View       1-0 Village United
Waterhouse         2-0 St George's

Round 24 [Mar 1]
Meadhaven United   0-2 Sporting Central 
St George's        0-2 Harbour View 
Reno               0-1 Tivoli Gardens
Rivoli United      2-0 Waterhouse 
Arnett Gardens     0-2 Portmore United 
Village United     1-1 Boys' Town

Round 25 [Mar 8]
Meadhaven United   0-3 Harbour View      
Arnett Gardens     1-1 Waterhouse
Rivoli United      1-2 Sporting Central 
St George's        3-0 Tivoli Gardens
Reno               0-5 Boys' Town     
Village United     0-1 Portmore United 

Round 26 [Mar 15]
Tivoli Gardens     4-1 Village United
Sporting Central   0-0 Arnett Gardens
Harbour View       1-0 Rivoli United 
Waterhouse         1-1 Meadhaven United  
Boys' Town         2-1 St George's     
Portmore United    3-0 Reno

Round 27 
[Mar 22]
St George's        1-1 Sporting Central  
Meadhaven United   0-0 Portmore United 
Rivoli United      1-1 Boys' Town
Village United     0-0 Waterhouse
Reno               2-2 Harbour View
[Apr 1]
Arnett Gardens     1-1 Tivoli Gardens

Round 28 [Mar 25]
Boys' Town         1-2 Harbour View     
St George's        2-2 Meadhaven United
Tivoli Gardens     0-2 Waterhouse
Arnett Gardens     2-2 Reno
Village United     1-3 Rivoli United
Portmore United    1-0 Sporting Central  

Round 29 [Mar 29]
Boys' Town         2-1 Meadhaven United
Harbour View       0-0 Arnett Gardens
Portmore United    2-0 St George's 
Tivoli Gardens     4-1 Rivoli United
Waterhouse         0-0 Reno
Sporting Central   4-0 Village United

Round 30 [Apr 8]
Rivoli United      1-0 St George's 
Reno               0-0 Village United
Meadhaven United   0-3 Arnett Gardens
Waterhouse         0-1 Portmore United
Sporting Central   1-1 Boys' Town
Harbour View       1-1 Tivoli Gardens

Round 31 [Apr 12]
Boys' Town         2-0 Waterhouse 
Harbour View       0-1 Sporting Central 
St George's        1-2 Arnett Gardens
Tivoli Gardens     2-0 Portmore United
Village United     1-2 Meadhaven United
Reno               1-2 Rivoli United	 

Round 32 [Apr 19]
Waterhouse         2-2 Harbour View
Sporting Central   1-2 Tivoli Gardens    
St George's        2-1 Reno      
Meadhaven United   2-0 Rivoli United	   
Arnett Gardens     0-0 Village United   
Portmore United    1-0 Boys' Town

Round 33 [Apr 29]
Boys' Town         0-4 Tivoli Gardens
Portmore United    0-0 Harbour View
Village United     2-1 St George's
Meadhaven United   0-0 Reno
Rivoli United	   0-2 Arnett Gardens
Sporting Central   1-2 Waterhouse         

Final Table:

 1.Portmore United FC (Portmore)      33  19 10  4  41-17  67
 2.Harbour View FC (Kingston)         33  16 13  4  42-17  61
 3.Tivoli Gardens FC (Kingston)       33  17  8  8  47-28  59
 4.Boys' Town FC (Kingston)           33  15  9  9  49-38  54
 5.Arnett Gardens FC (Kingston)       33  12 11 10  29-26  47
 6.Waterhouse FC (Kingston)           33  11 12 10  40-38  45
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Saint George's SC                  33  11  9 13  30-34  42
 8.Rivoli United (Spanish Town)       33  10  7 16  32-47  37
 9.Sporting Central Academy           33   8 10 15  31-41  34
10.Meadhaven United (Kingston)        33   8  9 16  28-45  33
-------------------------------------------------------------
11.Village United FC (Falmouth)       33   5 12 16  26-49  27
12.Reno FC (Savannah del Mar)         33   4 14 15  32-47  26


Championhip Group

Final Table:

 1.Tivoli Gardens FC (Kingston)       38  21  9  8  54-30  72  [4 2 1 1 4-3 7]  Champions
 2.Portmore United FC (Portmore)      38  20 12  6  44-21  72  [4 1 1 2 3-4 4]
 3.Harbour View FC (Kingston)         38  18 15  5  48-23  69
 4.Boys' Town FC (Kingston)           38  16  9 13  58-49  57
 5.Arnett Gardens FC (Kingston)       38  15 11 12  36-32  56
 6.Waterhouse FC (Kingston)           38  12 13 13  45-46  49

Round 34 [May 3]
Tivoli Gardens     2-0 Harbour View
Arnett Gardens     3-2 Boys' Town
Portmore United    2-0 Waterhouse

Round 35 [May 6]
Harbour View       2-2 Waterhouse
Tivoli Gardens     3-2 Boys' Town
Portmore United    0-1 Arnett Gardens     

Round 36 [May 10]
Boys' Town         3-1 Portmore United     
Arnett Gardens     1-2 Harbour View        
Waterhouse         0-1 Tivoli Gardens     

Round 37 [May 13]
Portmore United    0-0 Tivoli Gardens     
Waterhouse         1-2 Arnett Gardens  
Harbour View       2-1 Boys' Town          

Round 38 [May 17]
Harbour View       0-0 Portmore United     
Tivoli Gardens     1-0 Arnett Gardens 
Waterhouse         2-1 Boys' Town          

Final Table:

 1.Tivoli Gardens FC (Kingston)       38  21  9  8  54-30  72  [4 2 1 1 4-3 7]  Champions
 2.Portmore United FC (Portmore)      38  20 12  6  44-21  72  [4 1 1 2 3-4 4]
 3.Harbour View FC (Kingston)         38  18 15  5  48-23  69
 4.Boys' Town FC (Kingston)           38  16  9 13  58-49  57
 5.Arnett Gardens FC (Kingston)       38  15 11 12  36-32  56
 6.Waterhouse FC (Kingston)           38  12 13 13  45-46  49


Relegation Group

Final Table:

 7.Rivoli United (Spanish Town)       38  12  9 17  40-54  45
 8.Saint George's SC                  38  11 10 17  34-47  43
 9.Village United FC (Falmouth)       38   9 13 16  33-52  40
10.Sporting Central Academy           38   9 12 17  38-48  39  [4 1 3 0 7-5 6]
-------------------------------------------------------------
11.Meadhaven United (Kingston)        38   9 12 17  36-53  39  [4 0 3 1 5-7 3]  Relegated
12.Reno FC (Savannah del Mar)         38   6 15 17  43-54  33  Relegated

Round 34 [May 3]
Reno               6-1 St George's
Sporting Central   0-0 Rivoli United 
Meadhaven United   0-1 Village United 

Round 35 [May 6]
Rivoli United      2-1 Reno               
Sporting Central   2-2 Meadhaven United    
St George's        1-2 Village United 

Round 36 [May 10]
Meadhaven United   1-1 St George's         
Rivoli United      1-1 Village United 
Reno               3-2 Sporting Central    

Round 37 [May 13]
Sporting Central   2-0 St George's  
Village United     1-0 Reno         
Rivoli United      3-4 Meadhaven United 

Round 38 [May 17]
St George's        1-2 Rivoli United       
Village United     2-1 Sporting Central    
Reno               1-1 Meadhaven United    

Final Table:

 7.Rivoli United (Spanish Town)       38  12  9 17  40-54  45
 8.Saint George's SC                  38  11 10 17  34-47  43
 9.Village United FC (Falmouth)       38   9 13 16  33-52  40
10.Sporting Central Academy           38   9 12 17  38-48  39  [4 1 3 0 7-5 6]
-------------------------------------------------------------
11.Meadhaven United (Kingston)        38   9 12 17  36-53  39  [4 0 3 1 5-7 3]  Relegated
12.Reno FC (Savannah del Mar)         38   6 15 17  43-54  33  Relegated

Topscorer:

25 Devon Hodges (Rivoli United)



Jamaica Cups 2008/09



Jamaica Football Federation Cup 2008/09

NB: known as Flow Champions Cup 2009

NB: top-6 premier league clubs (Portmore United, Harbour View, Tivoli Gardens,
    Boys' Town, Saint George's and Waterhouse) have bye to round 2

Round 1 
[Feb 18]
Arnett Gardens       1-2 Village United
Rae Town             1-2 Reno 
New Greens           0-1 Meadhaven United
Central Kingston     2-1 Frome 
Holland Police YC    2-1 Prospect Youth
[Feb 19]
Meadows              2-1 Albion Mountain
Humble Lion          1-2 Rivoli United
Duanvale             0-5 Sporting Central Academy
Brazil               3-1 Eagle Strikers       [aet]
Wadadah              0-0 Duhaney Park         [aet, 3-4 pen]

Round 2
[Mar 4]
Tivoli Gardens       3-0 Portmore United
Waterhouse           3-1 Sporting Central Academy
Rivoli United        2-0 Meadows 
Reno                 2-1 Saint George's 
Village United       3-0 Brazil 
Central Kingston     0-3 Boys' Town           [aet]
[Mar 5]
Holland Police YC    0-1 Duhaney Park 
[Mar 11]
Harbour View         1-0 Meadhaven United 

Quarterfinals [Mar 18]
Duhaney Park         0-4 Rivoli United
Waterhouse           6-0 Village United 
Tivoli Gardens       1-0 Reno
Harbour View         0-2 Boys' Town

Semifinals [Apr 5, both at Tony Spaulding Complex]
Rivoli United        0-4 Boys' Town
Tivoli Gardens       1-0 Waterhouse

Final [Apr 26, Tony Spaulding Complex]
Boys' Town           3-0 Tivoli Gardens
  [Peter Keyes 31, own goal 52, Kemar Petrekin 72]



Jackie Bell Knockout Competition 2008/09

NB: lower level clubs compete in five preliminary rounds; final
    two clubs join the 6 Kingston Premier League teams in the
    quarterfinals 

Round 1 [Oct 18]
August Town          3-1 Santos 
Whitfield Town       drw Allman/Woodford      [3-2 pen]
Stony Hill           lt  Shortwood
UTech                bt  New Kingston

Round 2
[Oct 21]
Maxfield Park        5-1 ISCF
Olympic Gardens      0-0 Barbican             [aet, 2-4 pen]
Police Nationals     0-0 Mountain View        [aet, 4-2 pen]
[Oct 23]
Liguanea United      w/o Greenwich Town       [forfeit Greenwich]
Swallowfield United  0-0 Rockfort             [aet, 4-5 pen]            
Cooreville Gardens   awd Brown's Town         [pitch unprepared, awarded to Brown's Town]  
Maverley/Hughenden   0-1 Port Royal 
[Oct 25]
Central Kingston     0-1 Molynes United 
Duhaney Park         1-0 Cavalier SC 
UWI                  4-1 Pembroke Hall 
Bull Bay             2-0 Real Mona 
[Oct 28]
Whitfield Town       0-7 Constant Spring 
Shortwood            1-0 Meadforest           [aet]
Seaview Gardens      awd JDF                  [pitch unprepared, awarded to JDF]  
UTech                1-4 Rae Town

NB: ISCF =  Island Special Constabulary Force 

Round 3 
[Nov 1]
Rae Town             4-0 Port Royal 
August Town          0-1 Bull Bay 
Duhaney Park         3-0 Rockfort
Ligunea United       0-1 Maxfield Park
[Nov 4]
Brown's Town         1-0 JDF
Police Nationals     0-1 Molynes United 
Shortwood            1-2 UWI
Constant Spring      0-0 Barbican             [aet, 5-4 pen]

Round 4 [Nov 8]
Duhaney Park         bt  Maxfield Park
Constant Spring      bt  Molynes United 
UWI                  lt  Brown's Town 
Bull Bay             lt  Rae Town

Round 5 [Nov 15]
Duhaney Park         1-0 Constant Spring 
Rae Town             2-1 Brown's Town

NB: Duhaney Park and Rae Town qualified for quarterfinals

Quarterfinals
[Jan 7]
Tivoli Gardens       2-1 Boys' Town           
[Jan 8]
Duhaney Park         1-0 Waterhouse 
[Jan 21]
Harbour View         4-2 Rae Town             [aet]
[Jan 22]
Meadhaven United     1-0 Arnett Gardens

Semifinals [Feb 1]
Tivoli Gardens       3-0 Duhaney Park 
Harbour View         1-1 Meadhaven United     [aet, 1-3 pen]

Final [Feb 12]
Tivoli Gardens       1-0 Meadhaven United     [aet]
  [Christopher Jackson 97]




Second Level

Kingston Super League | South-Central Super League | Eastern Super League | Western Super League | Promotion Playoff



KSAFA Super League

Final Table:

 1.August Town                        22  14  7  1  53- 9  49  Promotion Playoff
 - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Cavaliers                          22  15  4  3  48-19  49
 3.Santos                             22  13  5  4  31-16  44
 4.Jamaica Defence Force              22   9 10  3  29-20  37
 5.Bull Bay                           22   9  8  5  19-17  35
 6.Constant Spring                    22   9  4  9  28-27  31
 7.Real Mona                          22   8  4 10  24-29  28
 8.Maverley/Hughenden                 22   8  3 11  34-43  27
 9.Duhaney Park                       22   5  5 12  19-31  20
10.Mountain View United               22   5  4 13  17-38  19
-------------------------------------------------------------
11.Liguanea United                    22   5  1 16  20-47  16  Relegated
12.Police National                    22   2  5 15  18-44  11  Relegated

Round 1 [Dec 6]
August Town        6-0 Liguanea
Bull Bay           1-0 Real Mona 
Constant Spring    2-1 Maverley/Hughenden
JDF                1-0 Cavaliers
Police National    0-1 Duhaney Park
Santos             2-0 Mountain View

Round 2 [Dec 13]
Cavaliers          1-0 Santos
Duhaney Park       1-2 JDF
Liguanea           1-3 Constant Spring 
Maverley/Hughenden 1-1 Police National 
Mountain View      0-1 Bull Bay 
Real Mona          0-6 August Town 

Round 3 [Dec 20]
August Town        5-1 Mountain View
Cavaliers          2-1 Duhaney Park
Constant Spring    1-3 Real Mona
JDF                5-1 Maverley/Hughenden
Police National    4-2 Liguanea 
Santos             1-1 Bull Bay 

Round 4 [Jan 3]
Bull Bay           1-2 August Town
Duhaney Park       1-2 Santos
Liguanea           0-1 JDF 
Maverley/Hughenden 2-3 Cavaliers
Mountain View      0-2 Constant Spring 
Real Mona FC       0-0 Police National

Round 5 [Jan 10]
Cavaliers          3-1 Liguanea
Constant Spring    0-1 Bull Bay
Duhaney Park       awd Maverley/Hughenden  [awarded 0-3; originally 2-0,
JDF                0-2 Real Mona            Duhaney Park used ineligible
Police National    2-2 Mountain View        player]
Santos             1-1 August Town 

Round 6 [Jan 17]
August Town        0-0 Constant Spring
Bull Bay           1-0 Police National
Liguanea           awd Duhaney Park        [awarded 3-0; originally 0-1,
Maverley/Hughenden 1-2 Santos               Duhaney Park used ineligible
Mountain View      1-3 JDF                  player]
Real Mona          1-1 Cavaliers

Round 7 [Jan 24]
Cavaliers          3-1 Mountain View
Duhaney Park       2-1 Real Mona
JDF                1-1 Bull Bay
Maverley/Hughenden 2-1 Liguanea
Police National    0-2 August Town
Santos             awd Constant Spring     [awarded 3-0; originally 0-1,
                                            Constant Spring used
Round 8                                     ineligible player]
[Jan 31]
August Town        1-1 JDF
Bull Bay           1-1 Cavaliers
Liguanea           0-3 Santos
Real Mona          1-0 Maverley/Hughenden
[Feb 4?]
Constant Spring    3-0 Police National
[date?]
Mountain View      2-2 Duhaney Park   

Round 9 [Feb 7]
Cavaliers          1-1 August Town   
Duhaney Park       0-1 Bull Bay        
JDF                2-0 Constant Spring 
Maverley/Hughenden 3-2 Mountain View  
Real Mona          2-1 Liguanea        
Santos             1-0 Police National

Round 10 [Feb 14]
August Town        0-0 Duhaney Park    
Bull Bay           awd Maverley/Hughenden  [awarded 0-3; originally 4-0,
Constant Spring    2-0 Cavaliers            Bull Bay used ineligible
Mountain View      1-0 Liguanea             player]
Police National    1-2 JDF             
Santos             3-1 Real Mona     

Round 11 [Feb 21]
Cavaliers          2-1 Police National 
Duhaney Park       0-0 Constant Spring 
JDF                1-0 Santos          
Liguanea           1-1 Bull Bay        
Maverley/Hughenden 1-3 August Town     
Real Mona          0-0 Mountain View  

Round 12 [Feb 28]
Cavaliers          2-0 JDF            
Duhaney Park       1-1 Police National 
Liguanea           0-2 August Town     
Maverley/Hughenden 1-1 Constant Spring 
Mountain View      0-1 Santos          
Real Mona          1-0 Bull Bay      

Round 13 [Mar 7]
August Town        1-0 Real Mona       
Bull Bay           1-0 Mountain View   
Constant Spring    3-1 Liguanea        
JDF                0-1 Duhaney Park    
Police National    1-4 Maverley/Hughenden  
Santos             0-2 Cavaliers     

Round 14 
[Mar 14]
Bull Bay           1-1 Santos          
Duhaney Park       0-3 Cavaliers       
Liguanea           2-1 Police National 
Mountain View      0-6 August Town     
Real Mona          1-3 Constant Spring
[Mar 17]
Maverley/Hughenden 1-1 JDF             

Round 15 [Mar 21]
August Town        2-0 Bull Bay      
Cavaliers          4-5 Maverley/Hughenden  
Constant Spring    0-1 Mountain View   
JDF                1-0 Liguanea        
Police National    1-3 Real Mona       
Santos             1-0 Duhaney Park    

Round 16 [Mar 28]
August Town        0-0 Santos          
Bull Bay           1-0 Constant Spring 
Liguanea           0-4 Cavaliers       
Maverley/Hughenden 1-0 Duhaney Park    
Mountain View      2-1 Police National 
Real Mona          1-1 JDF           

Round 17 [Apr 4]
Cavaliers          2-1 Real Mona       
Constant Spring    awd August Town         [awarded 0-3]
Duhaney Park       3-0 Liguanea        
JDF                0-0 Mountain View   
Police National    1-0 Bull Bay        
Santos             1-0 Maverley/Hughenden

Round 18 [Apr 11]
August Town        2-1 Police National 
Bull Bay           2-2 JDF             
Constant Spring    1-2 Santos          
Liguanea           1-3 Maverley/Hughenden  
Mountain View      0-2 Cavaliers       
Real Mona          2-1 Duhaney Park  

Round 19 [Apr 18]
Cavaliers          0-0 Bull Bay        
Duhaney Park       3-0 Mountain View
JDF                0-0 August Town     
Maverley/Hughenden 0-2 Real Mona       
Police National    0-1 Constant Spring 
Santos             2-3 Liguanea       

Round 20 [Apr 25]
August Town        0-1 Cavaliers       
Bull Bay           0-0 Duhaney Park    
Constant Spring    2-2 JDF             
Liguanea           2-1 Real Mona       
Mountain View      awd Maverley/Hughenden  [awarded 3-0, originally 1-1]
Police National    0-2 Santos   
     
Round 21 
[May 2]
JDF                2-2 Police National 
Liguanea           1-0 Mountain View   
Maverley/Hughenden 1-3 Bull Bay        
Real Mona          1-2 Santos        
[May 5]
Cavaliers          3-1 Constant Spring 
Duhaney Park       1-4 August Town     

Round 22 [May 9]
August Town        6-0 Maverley/Hughenden  
Bull Bay           1-0 Liguanea        
Constant Spring    3-1 Duhaney Park    
Mountain View      1-0 Real Mona       
Police National    0-8 Cavaliers       
Santos             1-1 JDF           

Final Table:

 1.August Town                        22  14  7  1  53- 9  49  Promotion Playoff
 - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Cavaliers                          22  15  4  3  48-19  49
 3.Santos                             22  13  5  4  31-16  44
 4.Jamaica Defence Force              22   9 10  3  29-20  37
 5.Bull Bay                           22   9  8  5  19-17  35
 6.Constant Spring                    22   9  4  9  28-27  31
 7.Real Mona                          22   8  4 10  24-29  28
 8.Maverley/Hughenden                 22   8  3 11  34-43  27
 9.Duhaney Park                       22   5  5 12  19-31  20
10.Mountain View United               22   5  4 13  17-38  19
-------------------------------------------------------------
11.Liguanea United                    22   5  1 16  20-47  16  Relegated
12.Police National                    22   2  5 15  18-44  11  Relegated


South Central Confederation Super League

Start Oct 18

Participants (12):
  Naggo Head
  Bodles
  Newlands
  Tru-Juice
  Humble Lions
  Original Hazard
  Morgan's Pass
  Monymusk
  Tafari Lions
  Black River United
  Hillstars 
  Newgreen

Champions: Humble Lions (Clarendon)


Eastern Confederation Super League

[date?]
Eagle Strikers     2-1 Manchioneal      

[Mar 28,29]
Axum               4-2 Eagle Strikers  

Top of Table (Apr 3):

 1.St Ann Bauxite                                          32 
 2.York Sports Club                                        31
 3.Manchioneal                                             26
 4.Star Cosmos
 5.Bath
 6.Brazil

NB: top-4 qualify for semifinals;
    Eagle Strikers, Port Morant and Axum occupied bottom-3 places

[Apr 4]
Rising Stars        -  Port Morant 
[Apr 5]
Manchioneal         -  Eagle Strikers
St Ann Bauxite      -  York Sports Club 
Axum                -  Star Cosmos 
Brazil              -  Bath 

Champions: Brazil (St Ann)


Western Confederation Super League

Promoted clubs 2008:
Violet Kickers (St James)
Grange Hill (Westmoreland) 
Clarks Town (Trelawny) 
Bamboo FC (Hanover)

Round 1 
[Nov 22]
Granville          2-0 Violet Kickers
Seba United        4-0 Mount Salem 
[Nov 24]
Clark's Town       2-2 Wadadah
Mount Pelier       1-0 Bamboo
Salt Spring        1-2 Frome
[Nov 25]
Grange Hill        4-0 Negril 

Round 2 [Nov 30]
Bamboo             1-1 Seba United
Mount Salem        lt  Clarks Town 
Violet Kickers     bt  Negril 
Frome              0-0 Granville 
Wadadah            lt  Salt Spring
Grange Hill        drw Mount Pelier 

Round 3 [Dec 2]
Seba United        2-0 Grange Hill 
Mount Pelier       1-0 Violet Kickers
Negril             1-2 Frome 
Granville          2-0 Wadadah 
Salt Spring        4-1 Clark's Town 
Bamboo             1-1 Mount Salem 

NB: Wadadah were expelled on Dec 9 for alleged non-payment of their
    entrance fee but reinstated Dec 23

Round 4
[Dec 9]
Grange Hill        0-1 Bamboo             
Mount Salem        1-0 Salt Spring
Clark's Town       1-1 Granville 
Violet Kickers     1-3 Seba United        
Frome              1-0 Mount Pelier  
[Dec 30]
Wadadah            5-0 Negril

Round 5 
[Dec 16]
Seba United        2-1 Frome 
Negril             bt  Clark's Town 
Granville          bt  Salt Spring
Bamboo             bt  Violet Kickers 
Grange Hill        drw Mount Salem 
[Jan 8]
Mount Pelier       0-0 Wadadah

Round 6
[Dec 13?]
Negril             lt  Salt Spring         
Granville          drw Bamboo
Mount Salem        drw Frome
Mount Pelier       lt  Clark's Town 
Violet Kickers     lt  Grange Hill
[Dec 27?]
Wadadah            1-0 Seba United

Round 7 [Jan 4]
Seba United        6-0 Clark's Town 
Negril             0-3 Granville
Bamboo             1-2 Frome               [also reported 0-2]
Grange Hill        0-3 Wadadah       
Mount Salem        0-1 Violet Kickers     
Mount Pelier       0-0 Salt Spring

Round 8
[Jan 10]
Frome              bt  Grange Hill
[Jan 11]
Seba United        bt  Salt Spring 
Mount Pelier       lt  Granville
Violet Kickers     lt  Wadadah
Clark's Town       bt  Bamboo
Negril             bt  Mount Salem

Round 9 [Jan 17?]
Seba United        1-0 Granville
Frome              5-0 Violet Kickers
Wadadah            0-0 Mount Salem
Negril             2-1 Mount Pelier
Clark's Town       3-1 Grange Hill
Bamboo             2-1 Salt Spring

Round 10
[Jan 23]
Mount Salem        0-2 Mount Pelier      
Salt Spring        0-2 Violet Kickers  
[Jan 24]
Negril             0-0 Seba United
Clark's Town       1-1 Frome
Granville          0-0 Grange Hill
Wadadah            1-1 Bamboo 

Round 11 [Jan 28]
Frome              3-1 Wadadah
Bamboo             bt  Negril
Granville          3-0 Mount Salem
Mount Pelier       0-1 Seba United
Violet Kickers     bt  Clark's Town 
Grange Hill        drw Salt Spring     

Table:

 1.Seba United                        11   8  2  1  25- 5  26
 2.Frome                              11   7  3  1  19- 7  24
 3.Granville                          11   6  4  1         22
 4.Wadadah                            11   4  4  3         16
 5.Bamboo                             11   4  4  3         16
 6.Clark's Town                       11   4  3  4         15
 7.Mount Pelier                       11   3  3  5         12
 8.Violet Kickers                     11   4  0  7         12
 9.Salt Spring                        11   3  2  6         11
10.Negril                             11   3  1  7         10
11.Grange Hill                        11   2  4  5         10
12.Mount Salem                        11   1  4  6          7

Mid-Season Final [Feb 1, Jarrett Park]
Seba United        3-2 Frome         

Round 12 [Feb 8]
Violet Kickers     2-1 Granville        
Mount Salem        0-5 Seba United  
Wadadah            3-0 Clark's Town       
Bamboo             1-1 Mount Pelier       
Frome              bt  Salt Spring        
Negril             lt  Grange Hill        

Round 13 
[Feb 15]
Seba United        3-0 Bamboo
Clark's Town       abd Mount Salem         [abandoned at 0-2]
Negril             2-0 Violet Kickers 
Granville          3-0 Frome 
Salt Spring        1-3 Wadadah 
[Feb 25]
Mount Pelier       1-0 Grange Hill 

Round 14 [Feb 21,22]
Grange Hill        0-4 Seba United  
Violet Kickers     1-3 Mount Pelier  
Frome              1-1 Negril
Wadadah            awd Granville           [awarded 0-3; originally 1-0,
Clark's Town       0-1 Salt Spring          Wadadah used ineligible player]
Mount Salem        1-3 Bamboo

Round 15 [Feb 28, Mar 1]
Bamboo             1-2 Grange Hill       
Salt Spring        0-0 Mount Salem     
Granville          awd Clark's Town        [awarded 3-0, Clark's Town dns]
Seba United        4-0 Violet Kickers  
Mount Pelier       1-0 Frome
Negril             0-1 Wadadah            

Round 16 [Mar 7,8]
Frome              1-0 Seba United
Wadadah            bt  Mount Pelier
Clarke's Town      bt  Negril
Salt Spring        lt  Granville
Violet Kickers     bt  Bamboo 
Mount Salem        drw Grange Hill

Roudn 17 [Mar 14,15]
Salt Spring        bt  Negril           
Bamboo             1-1 Granville      
Frome              0-1 Mount Salem        
Clark's Town       0-6 Mount Pelier      
Grange Hill        1-0 Violet Kickers    
Seba United        1-0 Wadadah       

Round 18 [Mar 21,22]
Clark's Town       3-2 Seba United      
Granville          3-1 Negril            
Frome              bt  Bamboo  
Wadadah            5-0 Grange Hill        
Violet Kickers     drw Mount Salem     
Salt Spring        lt  Mount Pelier      

Round 19 [Mar 28,29]
Grange Hill        lt  Frome      
Salt Spring        0-1 Seba United       
Granville          3-0 Mount Pelier  
Wadadah            bt  Violet Kickers    
Bamboo             bt  Clark's Town      
Mount Salem        bt  Negril            

Table:

 1.Seba United                        19  14  2  3         44
 2.Granville                          19  12  5  2         41
 3.Frome                              19  11  4  4         37
 4.Wadadah                            19  10  4  5         34
 5.Mount Pelier                       19   8  4  7         28
 6.Bamboo                             19   6  6  7         24
 7.Clark's Town                       18   6  3  9         21
 8.Grange Hill                        19   5  5  9         20
 9.Violet Kickers                     19   6  1 12         19
10.Salt Spring                        19   5  3 11         18
11.Mount Salem                        18   3  7  8         16
12.Negril                             19   4  2 13         14

Round 20
Granville           -  Seba United   
Violet Kickers      -  Frome
Mount Salem        bt  Wadadah 
Mount Pelier       drw Negril
Grange Hill         -  Clark's Town
Salt Spring         -  Bamboo

Round 21
Mount Pelier       1-1 Mount Salem  
Violet Kickers      -  Salt Spring     
Seba United         -  Negril
Frome               -  Clark's Town   
Grange Hill         -  Granville
Bamboo             1-1 Wadadah   


Semifinals

First Legs [Apr 23, Jarrett Park, Montego Bay]    
Granville          0-0 Frome
Wadadah            2-1 Seba United

Second Legs [Apr 26, Jarrett Park, Montego Bay]
Frome              0-0 Granville           [aet, 4-2 pen]
Seba United        1-0 Wadadah             [aet, 2-4 pen]

Final

First Leg [May 2, Frome Sports Ground]
Frome              0-2 Wadadah
  [Jeremy Bucknor 90+2, Damion Chambers 90+3]

Second Leg [May 14, Jarrett Park, Montego Bay]
Wadadah            3-1 Frome
  [Jeremy Bucknor 14, 73, Oniel Selvin 50; Adrian Robinson 82]



Promotion Playoff

between 4 regional winners; 2 clubs promoted

Final Table:

 1.August Town (Kingston)              6   3  2  1  12- 4  11  Promoted
 2.Humble Lions (York)                 6   2  4  0   7- 3  10  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Wadadah (Montego Bay)               6   2  2  2   7-10   8
 4.Brazil (St Ann)                     6   0  2  4   5-14   2

Round 1 [May 20]
August Town        2-0 Wadadah
Brazil             0-1 Humble Lions

Round 2 
[May 24]
Humble Lions       1-1 August Town  
[May 27] 
Wadadah            2-2 Brazil

Round 3 [May 31]
Wadadah            0-3 Humble Lions  
August Town        4-1 Brazil              

Round 4 [Jun 3]
Wadadah            2-1 August Town        
Humble Lions       1-1 Brazil             

Round 5 [Jun 6]
August Town        0-0 Humble Lions      
Brazil             1-2 Wadadah            

Round 6 [Jun 10]
Humble Lions       1-1 Wadadah        
Brazil             0-4 August Town        

Final Table:

 1.August Town (Kingston)              6   3  2  1  12- 4  11  Promoted
 2.Humble Lions (York)                 6   2  4  0   7- 3  10  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Wadadah (Montego Bay)               6   2  2  2   7-10   8
 4.Brazil (St Ann)                     6   0  2  4   5-14   2



Third and Lower Levels


KSAFA (Kingston) League
=======================

KSAFA Major League (Kingston)

NB: 3rd level

Round 1 [Jan 24]
Olympic Gardens    3-0 Meadforest             [also reported 5-0]
Seaview Gardens    0-2 Port Royal         
Barbican           0-1 Brown's Town  
Central Kingston   2-1 Rae Town 
Rockfort           3-0 Molynes United
Swallowfield       2-2 Cooreville Gardens

Round 2 
[Jan 31]
Meadforest         0-1 Rockfort    
Port Royal         1-0 Olympic Gardens
Cooreville Gardens 0-1 Barbican  
Molynes United     0-1 Central Kingston 
Brown's Town       1-1 Seaview Gardens
[Feb 1]
Rae Town           3-0 Swallowfield

Round 3 [Feb 7]
Barbican           1-2 Rae Town
Central Kingston   0-2 Swallowfield
Molynes United     2-0 Meadforest
Olympic Gardens    0-1 Brown's Town 
Rockfort           1-1 Port Royal
Seaview Gardens    0-0 Cooreville Gardens 

Round 4
[Feb 14]
Brown's Town       1-3 Rockfort
Meadforest         0-1 Central Kingston  
Port Royal         3-0 Molynes United 
Swallowfield       1-3 Barbican
[Feb 15]
Cooreville Gardens 1-1 Olympic Gardens 
Rae Town           0-0 Seaview Gardens 

Round 5 [Feb 21]
Rockfort           2-0 Cooreville Gardens
Meadforest         2-1 Port Royal         
Central Kingston   1-3 Barbican     
Seaview Gardens    1-3 Swallowfield       
Molynes United     1-2 Brown's Town       
Olympic Gardens    0-0 Rae Town 

Table:

 1.Rockfort                            5   4  1  0  10- 2  13
 2.Port Royal                          5   3  1  1   8- 3  10
 3.Brown's Town                        5   3  1  1   6- 5  10
 4.Barbican                            5   3  0  2   8- 5   9
 5.Central Kingston                    5   3  0  2   5- 6   9
 6.Rae Town                            5   2  2  1   6- 3   8
 7.Swallowfield                        5   2  1  2   8- 9   7
 8.Olympic Gardens                     5   1  2  2   4- 3   5
 9.Cooreville Gardens                  5   0  3  2   3- 6   3
10.Seaview Gardens                     5   0  3  2   2- 6   3
11.Molynes United                      5   1  0  4   3- 9   3
12.Meadforest                          5   1  0  4   2- 8   3

KSAFA Syd Bartlett League (Kingston)

NB: 4th level

Round 1 [Jan 25]
Greenwich          2-1 New Kingston
UTech              0-5 UWI
Maxfield Park      2-3 ISCF 
Allman/Woodford    2-3 Shortwood 
Pembroke Hall      0-2 Whitfield
Stony Hill         bye

Round 2 [Feb 1]
ISCF               2-1 Greenwich
New Kingston       2-1 UTech
Shortwood          0-0 Maxfield Park
UWI                1-1 Stony Hill
Whitfield          1-1 Allman/woodford
Pembroke Hall      bye

Round 3 [Feb 8]
Greenwich          4-0 Shortwood 
Maxfield Park      1-2 Whitfield
Stony Hill         ppd Pembroke Hall   
UTech              1-1 ISCF 
UWI                0-0 New Kingston
Allman/Woodford    bye

Round 4 [Feb 15]
ISCF               0-1 UWI
New Kingston       1-0 Stony Hill         
Pembroke Hall      0-2 Allman/Woodford    
Shortwood          2-2 UTech              
Whitfield          1-2 Greenwich          
Maxfield Park      bye

Round 5
[Feb 22]
Maxfield Park      0-0 Pembroke Hall   
Stony Hill         2-0 Allman/Woodford    
UTech              1-1 Whitfield
UWI                0-2 Shortwood 
[Feb 24]
New Kingston        -  ISCF 
Greenwich          bye

Table:

 1.Greenwich                           4   3  0  1   9- 4   9
 2.University of the West Indies       5   2  2  1   7- 3   8
 3.Whitfield                           5   2  2  1   7- 5   8
 4.Shortwood                           5   2  2  1   7- 8   8
 5.Island Special Constabulary Force   4   2  1  1   6- 5   7
 6.New Kingston                        4   2  1  1   4- 3   7
 7.Stony Hill                          3   1  1  1   3- 2   4
 8.Allman/Woodford                     4   1  1  2   5- 6   4
 9.UTech                               5   0  3  2   5-11   3
10,Maxfield Park                       4   0  2  2   3- 5   2
11.Pembroke Hall                       3   0  1  2   0- 4   1




Saint Ann
=========

St Ann Major League

[Apr 18]
Benfica            4-2 Parry Town 
[Apr 23]
Famous             3-1 Juventus 
Ocho Rios          5-0 Syndicate 
Benfica            2-2 Lewis Strikers
[Apr 26]
Benfica             -  Juventus

Top of Table:

 1.Benfica                                                 37
 2.FC Ocho Rios                                            33

NB: winners promoted to Eastern Confederation Super League


Saint James
===========

Saint James Senior League

NB: 3rd level; 12 participants

NB: Seba Youths were renamed Abes Academy 

Round 1 [Feb 5]
Granville City     3-0 Fogo 
Mountain Villa     1-0 ACES FC 
Gully Ambassadors  0-2 Abes Academy           
Salt Spring Roses  0-2 Tomorrow's People 
Melbourne Strikers 1-0 Champions Youth Club
Juniors            0-0 Catherine Hall

Round 2 [Feb 9]
Catherine Hall     0-0 Gully Ambassadors
Champions YC       bt  Mountain Villa
Tomorrow's People  bt  Granville City 
Abes Academy       bt  Juniors 
Fogo               0-2 Melbourne Strikers
ACES FC            drw Salt Spring Roses

Round 3 [Feb 12]
Tomorrow's People   -  Juniors
Mountain Villa      -  Abes Academy           
Melbourne Strikers  -  Catherine Hall
Granville City      -  ACES FC 
Champions YC        -  Salt Spring Roses 
Gully Ambassadors   -  Fogo 

Table:

 1.Tomorrow's People                   2   2  0  0          6
 2.Abes Academy                        2   2  0  0          6
 3.Melbourne Strikers                  2   2  0  0   3- 0   6
 4.Granville City                      2   1  0  1          3
 5.Champions Youth Club                2   1  0  1          3
 6.Mountain Villa                      2   1  0  1          3
 7.Catherine Hall                      2   0  2  0   0- 0   2
 8.ACES FC                             2   0  1  1          1
 9.Juniors                             2   0  1  1          1
10.Salt Spring Roses                   2   0  1  1          1
11.Gully Ambassadors                   2   0  1  1   0- 2   1
12.Fogo FC                             2   0  0  2   0- 5   0

Mid-Season Final [Mar 15]
Tomorrow's People  1-0 Salt Spring Roses

NB: two players of Salt Spring Roses fielded two ineligible players
    (also active for Flames in the Trelawny Major League); as a 
    result Salt Spring Roses lost 11 points in the overall table,
    from matches against Champions YC (1-0), Melbourne Strikers (3-2),
    Fogo United (1-0), Granville City (1-1) and ACES FC (1-1)

Table (Mar 25; after 13 rounds):

 1.Tomorrow's People                                       27
 2.Granville City                                          23
 3.Abes Academy                                            23
 4.Melbourne Strikers                                      20
 5.Mountain Villa                                          20
 6.ACES FC                                                 17
 7.Gully Ambassadors                                       17
 8.Fogo FC                                                 16
 9.Catherine Hall                                          15
10.Juniors                                                 12
11.Champions Youth Club                                    11
12.Salt Spring Roses                                       11

Round 14 [Mar 26]
Tomorrow's People   -  Juniors
Abes Academy        -  Mountain Villa
Melbourne Strikers  -  Catherine Hall
Granville City      -  ACES FC 
Champions YC        -  Salt Spring Roses 
Fogo                -  Gully Ambassadors   

Top of Table (May 1):

 1.Tomorrow's People                                       35
 2.Granville City                                          31
 3.Mountain Villa                                          30
 4.Catherine Hall                                          28
 5.Melbourne Strikers                                      28


Semifinals

First Legs 
[May 10]
Tomorrow's People  1-1 Melbourne Strikers
[May 11]
Catherine Hall      -  Granville City 

Second Legs [May 14, Jarrett Park, Montego Bay]
Melbourne Strikers 2-1 Tomorrow's People 
Granville City      -  Catherine Hall     

NB: Catherine Hall beat Granville 1-0 on aggregate

Final

First Leg [May 18, Jarrett Park, Montego Bay]
Melbourne Strikers 1-2 Catherine Hall     

Second Leg [May 21]
Catherine Hall     5-2 Melbourne Strikers  


Saint James Division One

Mid-Season Final
Barrett Town       bt  Rosemount   

NB: 4th level; 12 participants

Round 13 [Mar 24]
Revelations        2-1 Copperwood Strikers
Rosemount          1-1 Montego Bay Boys Club
Barrett Town       0-0 Marl Road 
West Green         3-1 Maldon
Seaview            3-0 Defenders  
Little Miami       1-1 Firehouse

Round 14 [Mar 27]
Revelations        1-0 Marl Road 
Rosemount          5-1 Defenders 
Barrett Town       2-2 Little Miami 
Firehouse          1-0 Montego Bay Boys Club
West Green         0-0 Seaview 
Copperwood         1-1 Maldon

Table (Mar 28):

 1.Revelations (Lethe)                14  11  0  3         33
 2.Rosemount                          14  10  1  3         31
 3.Barrett Town                                            27
 4.West Green                                              24
 5.Seaview                                                 23
  .
12.Little Miami

Final

First Leg [May 12]
Revelations        3-0 Barrett Town   

NB: both finalists promoted


Trelawny Major League
=====================

NB: 3rd level; 12 participants

Round 1
[Jan 24]
Holland            1-0 Palmento United 
Upsetter           3-2 Kings Together 
[Jan 27]
Exidus             drw Flames 
Duanvale           drw Kinloss
[Jan 28]
Preston            lt  Dromilly 
Harmony            drw Brits United 

Round 2
[Jan 31]
Kings Together     0-2 Holland
[Feb 1]
Kinloss            2-3 Harmony
Dromilly           0-3 Exidus
[dates?; inferred]
Flames             drw Preston
Brits United       bt  Duanvale
Palmento United    ppd Upsetter 

Round 3
[Feb 4]
Exidus             1-0 Preston
Holland            0-0 Dromilly
Harmony            1-0 Flames
[Feb 5]
Duanvale           bt  Kings Together         [Duanvale scored 5]
Upsetter           bt  Kinloss
Brits United       bt  Palmento United 

Round 4
[Feb 7]
Upsetter           1-0 Flames
Exidus             2-0 Kings Together 
Holland            2-1 Harmony
[Feb 8]
Preston            1-1 Brits United   
Dromilly           2-1 Kinloss 
Duanvale           2-1 Palmento United 

Round 5 [Feb 14]
Kinloss             -  Holland 
Duanvale            -  Preston 
Brits United        -  Flames 
Upsetter            -  Dromilly 
Harmony             -  Kings Together
Exidus              -  Palmento United

Table (Feb 11):

 1.Exidus                              4   3  1  0         10
 2.Holland United                      4   3  1  0   5- 1  10
 3.Upsetter                            3   3  0  0          9
 4.Brits United                        4   2  2  0          8
 5.Duanvale                            4   2  1  1          7
 6.Harmony                             4   2  1  1          7
 7.Dromilly                            4   2  1  1          7
 8.Flames                              4   0  2  2          2  [6?!]
 9.Preston                             4   0  2  2          2
10.Kinloss                             4   0  1  3          1
11.Palmento United                     3   0  0  3          0
12.Kings Together                      4   0  0  4          0

[Mar 14]
Harmony            0-0 Upsetter
Duanvale           0-0 EXidus

Moved Matches
[Mar 18]
Palmento United     -  Upsetters 
[Mar 21]
Palmento United     -  Kinloss 

Top of Table (Mar 15):

 1.Harmony                            11                   25  Mid-Season Final
 2.Duanvale                           11                   21  Mid-Season Final
 3.Brits United                       11                   20
 4.Exidus                             11                   19
 5.Holland United                     11                   18
 6.Dromilly                           11                   18

Mid-Season Final [Mar 29]
Harmony            bt  Duanvale  


Round 15 [Apr 25,26]
Kings Together     2-3 Exidus
Harmony            1-1 Holland United

Table (Apr 27):

 1.Harmony                            15  10  3  2  25-13  33
 2.Exidus                             15   9  4  2  25-13  31
 3.Holland United                                          28
 4.Duanvale                                                28
 5.Brits United                                            24
 6.Kinloss                                                 21
 7.Dromilly                                                21
 8.Flames                                                  21
 9.Upsetter                                                18
10.Palmento United                                         15
11.Kings Together                                           3 
12.Preston                                                  3 




Westmoreland Major League
=========================

NB: 3rd level; 12 participants; first two stages in 2 groups
               (5 matches each), third stage round robin (11
               matches each)

first round champions: Paul Island
second round champions: Poolside

Second Round Final [Feb 12]
Poolside           1-1 Westmoreland Police YC [3-2 pen]

Top of Table (Feb 15):

 1.Russia                             10                   24
 2.Poolside                           10                   22
 3.Westmoreland Police Youth Club     10                   18
 4.Paul Island                        10                   17

Round 11 
[Feb 16]
Paul Island         -  Savanah Strikers
Perry Strikers      -  Russia 
Roaring River       -  Straths


2007/08

2009/10

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 27 Aug 2010

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2008/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.