Japan 1997


J-League 

First Stage

Pos Prev Team                   Gm Wn(OT/PK) Ls(OT/PK) GF- GA  Dif Pnt
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
 1. ( 1) Kashima Antlers        16 13( 0/ 1)  3         32- 15  17  37
 2. ( 2) Yokohama Flugels       16 12( 1/ 0)  4         35- 16  19  35
 3. ( 3) Kashiwa Reysol         16 11( 1/ 0)  5( 1/ 1)  34- 18  16  32
 4. ( 5) Bellmare Hiratsuka     16 10( 2/ 0)  6         25- 20   5  28
 5. ( 4) Yokohama Marinos       16 11( 3/ 1)  5         31- 31   0  28
 6. ( 7) Jubilo Iwata           16  9( 1/ 0)  6( 3/ 0)  32- 21  11  26
 7. ( 6) Shimizu S-Pulse        16  9( 2/ 0)  7( 2/ 0)  25- 24   1  25
 8. ( 8) Gamba Osaka            16  8         8         28- 23   5  24
 9. ( 9) Urawa Red Diamonds     16  8( 1/ 1)  8         25- 24   1  21
10. (10) Sanfrecce Hiroshima    16  8( 1/ 1)  8( 2/ 0)  22- 23  -1  21
11. (11) Cerezo Osaka           16  7( 0/ 1)  9( 2/ 1)  21- 26  -5  19
12. (12) Nagoya Grampus Eight   16  6        10( 1/ 0)  18- 24  -6  18
13. (14) Kyoto Purple Sanga     16  6        10( 1/ 1)  19- 32 -13  18
14. (13) Vissel Kobe            16  6( 1/ 0) 10( 2/ 0)  24- 34 -10  17
15. (15) JEF United Ichihara    16  5( 2/ 0) 11         21- 34 -13  13
16. (16) Verdy Kawasaki         16  4( 2/ 0) 12( 1/ 2)  16- 27 -11  10
17. (17) Avispa Fukuoka         16  3        13( 2/ 0)  11- 27 -16   9

Round 1
Kashima Antlers      5  Vissel Kobe          2
Kashiwa Reysol       0  Shimizu S-Pulse      1
Yokohama Flugels     3  Avispa Fukuoka       1
Nagoya Grampus Eight 2  Cerezo Osaka         3
Gamba Osaka          4  Bellmare Hiratsuka   1
Jubilo Iwata         2  Sanfrecce Hiroshima  1
Urawa Red Diamonds   2  Yokohama Marinos     3
Verdy Kawasaki       0  JEF United Ichihara  2
Kyoto Purple Sanga idle

Round 2
Yokohama Marinos     0  Gamba Osaka          4
JEF United Ichihara  2  Kyoto Purple Sanga   4
Shimizu S-Pulse      0  Urawa Red Diamonds   1
Bellmare Hiratsuka   0  Verdy Kawasaki       2
Cerezo Osaka         0  Yokohama Flugels     2
Sanfrecce Hiroshima  2  Kashiwa Reysol       3
Avispa Fukuoka       0  Jubilo Iwata         1 [OT]
Vissel Kobe          2  Nagoya Grampus Eight 1 [OT]
Kashima Antlers idle

Round 3
Nagoya Grampus Eight 0  Kashima Antlers      2
Yokohama Flugels     3  Vissel Kobe          1
Jubilo Iwata         1  Cerezo Osaka         2
Kashiwa Reysol       2  Avispa Fukuoka       1
Urawa Red Diamonds   0  Sanfrecce Hiroshima  1
Verdy Kawasaki       2  Yokohama Marinos     2 [OT, 3-5 pen]
Gamba Osaka          4  Shimizu S-Pulse      1
Kyoto Purple Sanga   0  Bellmare Hiratsuka   2
JEF United Ichihara idle

Round 4 [Apr 23]
Avispa Fukuoka       0  Urawa Red Diamonds   3
Kashima Antlers      1  Yokohama Flugels     0
Shimizu S-Pulse      2  Verdy Kawasaki       1 [OT]
Sanfrecce Hiroshima  2  Gamba Osaka          0
Yokohama Marinos     3  Kyoto Purple Sanga   1
Cerezo Osaka         2  Kashiwa Reysol       2 [OT, 5-4 pen]
Vissel Kobe          1  Jubilo Iwata         2
Bellmare Hiratsuka   1  JEF United Ichihara  0
Nagoya Grampus Eight idle

Round 5 [Apr 26]
Jubilo Iwata         1  Kashima Antlers      2
Kashiwa Reysol       3  Vissel Kobe          1 
JEF United Ichihara  1  Yokohama Marinos     2
Urawa Red Diamonds   1  Cerezo Osaka         2
Verdy Kawasaki       1  Sanfrecce Hiroshima  2
Gamba Osaka          0  Avispa Fukuoka       1
Kyoto Purple Sanga   1  Shimizu S-Pulse      3
Yokohama Flugels     2  Nagoya Grampus Eight 0
Bellmare Hiratsuka idle

Round 6 [May 4]
Kashima Antlers      0  Kashiwa Reysol       4
Cerezo Osaka         0  Gamba Osaka          2
Nagoya Grampus Eight 0  Jubilo Iwata         2
Vissel Kobe          0  Urawa Red Diamonds   2
Shimizu S-Pulse      2  JEF United Ichihara  1
Sanfrecce Hiroshima  1  Kyoto Purple Sanga   0
Avispa Fukuoka       1  Verdy Kawasaki       2 [OT]
Yokohama Marinos     2  Bellmare Hiratsuka   4
Yokohama Flugels idle

Round 7 [May 7]
JEF United Ichihara  3  Sanfrecce Hiroshima  2 [OT]
Kashiwa Reysol       1  Nagoya Grampus Eight 0
Urawa Red Diamonds   1  Kashima Antlers      3
Verdy Kawasaki       0  Cerezo Osaka         2
Bellmare Hiratsuka   1  Shimizu S-Pulse      2
Jubilo Iwata         3  Yokohama Flugels     1
Kyoto Purple Sanga   1  Avispa Fukuoka       0
Gamba Osaka          2  Vissel Kobe          3
Yokohama Marinos idle

Round 8 [May 10]
Nagoya Grampus Eight 3  Urawa Red Diamonds   1
Kashima Antlers      1  Gamba Osaka          2
Sanfrecce Hiroshima  0  Bellmare Hiratsuka   1 [OT]
Shimizu S-Pulse      1  Yokohama Marinos     2 [OT]
Avispa Fukuoka       2  JEF United Ichihara  1
Cerezo Osaka         1  Kyoto Purple Sanga   2
Yokohama Flugels     2  Kashiwa Reysol       0
Vissel Kobe          2  Verdy Kawasaki       4
Jubilo Iwata idle

Round 9 [May 17]
Bellmare Hiratsuka   2  Avispa Fukuoka       1
Kashiwa Reysol       2  Jubilo Iwata         1
Yokohama Marinos     4  Sanfrecce Hiroshima  2
JEF United Ichihara  3  Cerezo Osaka         0
Gamba Osaka          0  Nagoya Grampus Eight 1
Verdy Kawasaki       1  Kashima Antlers      1 [OT, 2-3 pen]
Kyoto Purple Sanga   0  Vissel Kobe          2
Urawa Red Diamonds   1  Yokohama Flugels     3 [Jul 2; first abandoned at 0-1]
Shimizu S-Pulse free

Round 10 [May 24]
Nagoya Grampus Eight 1  Verdy Kawasaki       0
Cerezo Osaka         0  Bellmare Hiratsuka   2
Vissel Kobe          2  JEF United Ichihara  3 [OT]
Jubilo Iwata         2  Urawa Red Diamonds   0
Avispa Fukuoka       1  Yokohama Marinos     3
Sanfrecce Hiroshima  1  Shimizu S-Pulse      0
Yokohama Flugels     2  Gamba Osaka          1
Kashima Antlers      4  Kyoto Purple Sanga   0
Kashiwa Reysol idle

Round 11 [May 28]
Urawa Red Diamonds   3  Kashiwa Reysol       2 [OT]
Verdy Kawasaki       0  Yokohama Flugels     4
Yokohama Marinos     3  Cerezo Osaka         2 [OT]
JEF United Ichihara  0  Kashima Antlers      2
Shimizu S-Pulse      1  Avispa Fukuoka       0
Bellmare Hiratsuka   3  Vissel Kobe          0
Gamba Osaka          3  Jubilo Iwata         1
Kyoto Purple Sanga   1  Nagoya Grampus Eight 3
Sanfrecce Hiroshima free

Round 12 [May 31]
Kashima Antlers      2  Bellmare Hiratsuka   1
Nagoya Grampus Eight 3  JEF United Ichihara  2
Yokohama Flugels     0  Kyoto Purple Sanga   1
Jubilo Iwata         0  Verdy Kawasaki       1 [OT]
Kashiwa Reysol       4  Gamba Osaka          1
Cerezo Osaka         1  Shimizu S-Pulse      2 [OT]
Avispa Fukuoka       0  Sanfrecce Hiroshima  1
Vissel Kobe          2  Yokohama Marinos     1
Urawa Red Diamonds idle

Round 13 [Jul 5]
Bellmare Hiratsuka   1  Nagoya Grampus Eight 0 [Jul 2]
JEF United Ichihara  0  Yokohama Flugels     4
Sanfrecce Hiroshima  2  Cerezo Osaka         2 [OT, 3-2 pen]
Verdy Kawasaki       1  Kashiwa Reysol       3
Gamba Osaka          1  Urawa Red Diamonds   2
Yokohama Marinos     0  Kashima Antlers      3
Shimizu S-Pulse      2  Vissel Kobe          4
Kyoto Purple Sanga   0  Jubilo Iwata         6
Avispa Fukuoka idle
 
Round 14 [Jul 9]
Nagoya Grampus Eight 0  Yokohama Marinos     1
Kashiwa Reysol       3  Kyoto Purple Sanga   2 [OT]
Vissel Kobe          0  Sanfrecce Hiroshima  1 [OT]
Jubilo Iwata         4  JEF United Ichihara  1
Kashima Antlers      0  Shimizu S-Pulse      1
Cerezo Osaka         2  Avispa Fukuoka       0
Urawa Red Diamonds   2  Verdy Kawasaki       0
Yokohama Flugels     2  Bellmare Hiratsuka   1
Gamba Osaka idle

Round 15 [Jul 12]
Bellmare Hiratsuka   2  Jubilo Iwata         1 [OT]
Sanfrecce Hiroshima  2  Kashima Antlers      3
JEF United Ichihara  1  Kashiwa Reysol       0
Verdy Kawasaki       0  Gamba Osaka          1 
Yokohama Marinos     1  Yokohama Flugels     0
Shimizu S-Pulse      3  Nagoya Grampus Eight 1
Avispa Fukuoka       0  Vissel Kobe          1
Kyoto Purple Sanga   1  Urawa Red Diamonds   1 [OT, 3-4 pen]
Cerezo Osaka idle

Round 16 [Jul 16]
Kashima Antlers      2  Avispa Fukuoka       0
Nagoya Grampus Eight 1  Sanfrecce Hiroshima  0
Yokohama Flugels     4  Shimizu S-Pulse      3 [OT]
Jubilo Iwata         3  Yokohama Marinos     4 [OT]
Kashiwa Reysol       2  Bellmare Hiratsuka   0
Urawa Red Diamonds   3  JEF United Ichihara  0
Gamba Osaka          0  Kyoto Purple Sanga   3
Vissel Kobe          1  Cerezo Osaka         2
Verdy Kawasaki idle

Round 17 [Jul 19]
Sanfrecce Hiroshima  2  Yokohama Flugels     3
Bellmare Hiratsuka   3  Urawa Red Diamonds   2
JEF United Ichihara  1  Gamba Osaka          3
Cerezo Osaka         0  Kashima Antlers      1
Yokohama Marinos     0  Kashiwa Reysol       3
Shimizu S-Pulse      1  Jubilo Iwata         2
Avispa Fukuoka       3  Nagoya Grampus Eight 2
Kyoto Purple Sanga   2  Verdy Kawasaki       1
Vissel Kobe idle

Standings as per 19 Jul 1997 (after 17 rounds)

Pos Prev Team                   Gm Wn(OT/PK) Ls(OT/PK) GF- GA  Dif Pnt
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
 1. ( 1) Kashima Antlers        16 13( 0/ 1)  3         32- 15  17  37
 2. ( 2) Yokohama Flugels       16 12( 1/ 0)  4         35- 16  19  35
 3. ( 3) Kashiwa Reysol         16 11( 1/ 0)  5( 1/ 1)  34- 18  16  32
 4. ( 5) Bellmare Hiratsuka     16 10( 2/ 0)  6         25- 20   5  28
 5. ( 4) Yokohama Marinos       16 11( 3/ 1)  5         31- 31   0  28
 6. ( 7) Jubilo Iwata           16  9( 1/ 0)  6( 3/ 0)  32- 21  11  26
 7. ( 6) Shimizu S-Pulse        16  9( 2/ 0)  7( 2/ 0)  25- 24   1  25
 8. ( 8) Gamba Osaka            16  8         8         28- 23   5  24
 9. ( 9) Urawa Red Diamonds     16  8( 1/ 1)  8         25- 24   1  21
10. (10) Sanfrecce Hiroshima    16  8( 1/ 1)  8( 2/ 0)  22- 23  -1  21
11. (11) Cerezo Osaka           16  7( 0/ 1)  9( 2/ 1)  21- 26  -5  19
12. (12) Nagoya Grampus Eight   16  6        10( 1/ 0)  18- 24  -6  18
13. (14) Kyoto Purple Sanga     16  6        10( 1/ 1)  19- 32 -13  18
14. (13) Vissel Kobe            16  6( 1/ 0) 10( 2/ 0)  24- 34 -10  17
15. (15) JEF United Ichihara    16  5( 2/ 0) 11         21- 34 -13  13
16. (16) Verdy Kawasaki         16  4( 2/ 0) 12( 1/ 2)  16- 27 -11  10
17. (17) Avispa Fukuoka         16  3        13( 2/ 0)  11- 27 -16   9

Top Scorers (after 17 rounds/16 games)
 
  1. Edilson Silva Ferreira           Bra  Kashiwa Reysol           14
     Valber da Silva Costa            Bra  Yokohama Flugels         14
  3. Akihiro Nagashima                Jpn  Vissel Kobe              13
  4. Mazinho                          Bra  Kashima Antlers          11
  5. Patrick Mboma                    Cam  Gamba Osaka              10
  6. Wagner Augusto Lopes             Bra  Bellmare Hiratsuka        9
     Hiroaki Morishima                Jpn  Cerezo Osaka              9
     Paulo Roberto Jamelli            Bra  Kashiwa Reysol            9
     Masahiro Fukuda                  Jpn  Urawa Red Diamonds        9
 10. Masanobu Matsunami               Jpn  Gamba Osaka               8
     Rade Bogdanovic                  Yug  JEF United Ichihara       8
     Hiroki Hattori                   Jpn  Yokohama Flugels          8
     Shouji Jou                       Jpn  Yokohama Marinos          8

Second Stage
 
Pos Prev Team                   Gm Wn(OT/PK) Ls(OT/PK) GF- GA  Dif Pnt
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
 1. ( 1) Jubilo Iwata          16 14( 2/ 0)  2         40- 14  26  40
 2. ( 3) Gamba Osaka           16 12( 2/ 0)  4( 1/ 0)  38- 23  15  34
 3. ( 4) Yokohama Marinos      16 12( 4/ 0)  4         42- 28  14  32
 4. ( 2) Kashima Antlers       16 11( 2/ 0)  5( 1/ 0)  46- 23  23  31
 5. ( 6) Nagoya Grampus Eight  16 10         6         23- 24  -1  30
 6. ( 5) Shimizu S-Pulse       16 10( 1/ 0)  6( 3/ 0)  27- 16  11  29
 7. ( 7) Urawa Red Diamonds    16  9( 1/ 0)  7( 2/ 0)  26- 21   5  26
 8. ( 8) Cerezo Osaka          16  9( 1/ 1)  7( 3/ 0)  32- 30   2  24
 9. ( 9) Bellmare Hiratsuka    16  8( 1/ 1)  8( 1/ 1)  30- 32  -2  21
10. (10) Kashiwa Reysol        16  7( 1/ 0)  9( 0/ 1)  29- 31  -2  20
11. (11) Yokohama Flugels      16  7( 1/ 1)  9( 2/ 0)  23- 27  -4  18
12. (14) Verdy Kawasaki        16  6( 2/ 0) 10         22- 38 -16  16
13. (12) Sanfrecce Hiroshima   16  5        11( 2/ 0)  21- 27  -6  15
14. (13) JEF United Ichihara   16  6( 3/ 0) 10( 3/ 1)  22- 32 -10  15
15. (15) Avispa Fukuoka        16  4( 0/ 1) 12( 3/ 0)  18- 31 -13  10
16. (16) Kyoto Purple Sanga    16  3        13( 2/ 1)  21- 38 -17   9
17. (17) Vissel Kobe           16  3( 2/ 0) 13         19- 44 -25   7

Round 1 [Jul 30]
JEF United Ichihara  1  Urawa Red Diamonds   0  [OT]
Yokohama Marinos     1  Jubilo Iwata         4
Bellmare Hiratsuka   7  Kashiwa Reysol       4
Shimizu S-Pulse      3  Yokohama Flugels     1
Kyoto Purple Sanga   3  Gamba Osaka          2
Cerezo Osaka         3  Vissel Kobe          1
Sanfrecce Hiroshima  1  Nagoya Grampus Eight 0
Avispa Fukuoka       1  Kashima Antlers      3
Verdy Kawasaki idle

Round 2 [Aug 2]
JEF United Ichihara  3  Verdy Kawasaki       1
Bellmare Hiratsuka   3  Gamba Osaka          4
Vissel Kobe          0  Kashima Antlers      5
Sanfrecce Hiroshima  1  Jubilo Iwata         3
Yokohama Marinos     0  Urawa Red Diamonds   2
Shimizu S-Pulse      2  Kashiwa Reysol       3  [OT]
Cerezo Osaka         2  Nagoya Grampus Eight 3
Avispa Fukuoka       0  Yokohama Flugels     1  [OT]
Kyoto Purple Sanga idle

Round 3 [Aug 6]
Urawa Red Diamonds   3  Shimizu S-Pulse      4
Verdy Kawasaki       1  Bellmare Hiratsuka   2
Jubilo Iwata         2  Avispa Fukuoka       1
Nagoya Grampus Eight 3  Vissel Kobe          0
Gamba Osaka          3  Yokohama Marinos     4
Kashiwa Reysol       2  Sanfrecce Hiroshima  1
Yokohama Flugels     1  Cerezo Osaka         2  [OT]
Kyoto Purple Sanga   2  JEF United Ichihara  3  [OT]
Kashima Antlers idle

Round 4 [Aug 9]
Bellmare Hiratsuka   2  Kyoto Purple Sanga   1
Vissel Kobe          2  Yokohama Flugels     3
Sanfrecce Hiroshima  1  Urawa Red Diamonds   2
Kashima Antlers      7  Nagoya Grampus Eight 0
Yokohama Marinos     7  Verdy Kawasaki       2
Shimizu S-Pulse      1  Gamba Osaka          2
Cerezo Osaka         1  Jubilo Iwata         4
Avispa Fukuoka       1  Kashiwa Reysol       1  [0T, 5-3 pen]
JEF United Ichihara idle

Round 5 [Aug 15,16]
Kyoto Purple Sanga   1  Yokohama Marinos     4
JEF United Ichihara  0  Bellmare Hiratsuka   0  [OT, 5-6 pen]
Urawa Red Diamonds   1  Avispa Fukuoka       2
Kashiwa Reysol       0  Cerezo Osaka         1
Verdy Kawasaki       1  Shimizu S-Pulse      0  [OT]
Yokohama Flugels     5  Kashima Antlers      3
Jubilo Iwata         2  Vissel Kobe          1
Gamba Osaka          3  Sanfrecce Hiroshima  0
Nagoya Grampus Eight idle

Round 6 [Aug 20]
Kashima Antlers      2  Jubilo Iwata         0
Yokohama Marinos     2  JEF United Ichihara  1  [OT]
Shimizu S-Pulse      1  Kyoto Purple Sanga   0
Nagoya Grampus Eight 2  Yokohama Flugels     1
Cerezo Osaka         1  Urawa Red Diamonds   2
Vissel Kobe          2  Kashiwa Reysol       4
Sanfrecce Hiroshima  3  Verdy Kawasaki       1
Avispa Fukuoka       0  Gamba Osaka          1
Bellmare Hiratsuka idle

Round 7 [Aug 23]
Bellmare Hiratsuka   1  Yokohama Marinos     3
JEF United Ichihara  0  Shimizu S-Pulse      3
Gamba Osaka          3  Cerezo Osaka         2 [OT]
Verdy Kawasaki       2  Avispa Fukuoka       0
Kashiwa Reysol       3  Kashima Antlers      5
Jubilo Iwata         1  Nagoya Grampus Eight 3
Kyoto Purple Sanga   0  Sanfrecce Hiroshima  3
Urawa Red Diamonds   2  Vissel Kobe          0
Yokohama Flugels idle

Round 8 [Aug 30]
Shimizu S-Pulse      3  Bellmare Hiratsuka   1
Kashima Antlers      1  Urawa Red Diamonds   0
Vissel Kobe          0  Gamba Osaka          4
Yokohama Flugels     0  Jubilo Iwata         2
Nagoya Grampus Eight 1  Kashiwa Reysol       0
Cerezo Osaka         5  Verdy Kawasaki       3
Sanfrecce Hiroshima  3  JEF United Ichihara  0
Avispa Fukuoka       4  Kyoto Purple Sanga   2
Yokohama Marinos idle

Round 9 [Sep 3]
JEF United Ichihara  2  Avispa Fukuoka       1
Urawa Red Diamonds   3  Nagoya Grampus Eight 0
Verdy Kawasaki       2  Vissel Kobe          0
Yokohama Marinos     1  Shimizu S-Pulse      0  [OT]
Bellmare Hiratsuka   2  Sanfrecce Hiroshima  0
Kyoto Purple Sanga   1  Cerezo Osaka         1  [OT, 6-7 pen]
Gamba Osaka          2  Kashima Antlers      1  [OT]
Kashiwa Reysol       0  Yokohama Flugels     2
Jubilo Iwata idle

Round 10 [Sep 6]
Nagoya Grampus Eight 0  Gamba Osaka          1
Kashima Antlers      5  Verdy Kawasaki       0
Jubilo Iwata         2  Kashiwa Reysol       1
Sanfrecce Hiroshima  2  Yokohama Marinos     3  [OT]
Yokohama Flugels     1  Urawa Red Diamonds   3
Vissel Kobe          4  Kyoto Purple Sanga   2
Avispa Fukuoka       1  Bellmare Hiratsuka   2
Cerezo Osaka         1  JEF United Ichihara  0
Shimizu S-Pulse idle

Round 11 [Sep 10]
Kashima Antlers      2  Sanfrecce Hiroshima  1  [OT]
Kashiwa Reysol       1  JEF United Ichihara  2
Urawa Red Diamonds   4  Kyoto Purple Sanga   1
Jubilo Iwata         3  Bellmare Hiratsuka   1
Nagoya Grampus Eight 2  Shimizu S-Pulse      1
Gamba Osaka          2  Verdy Kawasaki       1
Vissel Kobe          4  Avispa Fukuoka       3  [OT]
Yokohama Flugels     2  Yokohama Marinos     3
Cerezo Osaka idle

Round 12 [Sep 13]
Verdy Kawasaki       2  Nagoya Grampus Eight 0
Bellmare Hiratsuka   5  Cerezo Osaka         4  [OT]
Shimizu S-Pulse      1  Sanfrecce Hiroshima  0
Gamba Osaka          2  Yokohama Flugels     1
JEF United Ichihara  3  Vissel Kobe          4  [OT]
Urawa Red Diamonds   0  Jubilo Iwata         1  [OT]
Yokohama Marinos     4  Avispa Fukuoka       1
Kyoto Purple Sanga   3  Kashima Antlers      2
Kashiwa Reysol idle

Round 13 [Sep 20]
Bellmare Hiratsuka   2  Kashima Antlers      5
Yokohama Marinos     2  Vissel Kobe          1
Kyoto Purple Sanga   1  Yokohama Flugels     2
Gamba Osaka          1  Kashiwa Reysol       2
JEF United Ichihara  1  Nagoya Grampus Eight 2
Shimizu S-Pulse      2  Cerezo Osaka         0
Sanfrecce Hiroshima  1  Avispa Fukuoka       3
Verdy Kawasaki       1  Jubilo Iwata         6
Urawa Red Diamonds idle

Round 14 [Sep 24]
Kashima Antlers      2  JEF United Ichihara  1  [OT]
Kashiwa Reysol       3  Urawa Red Diamonds   0
Yokohama Flugels     0  Verdy Kawasaki       1
Jubilo Iwata         1  Gamba Osaka          0  [OT]
Nagoya Grampus Eight 1  Kyoto Purple Sanga   2
Cerezo Osaka         2  Yokohama Marinos     3  [OT]
Vissel Kobe          0  Bellmare Hiratsuka   1
Avispa Fukuoka       0  Shimizu S-Pulse      1  [OT]
Sanfrecce Hiroshima idle

Round 15 [Sep 27]
Kashima Antlers      2  Yokohama Marinos     1
Kashiwa Reysol       2  Verdy Kawasaki       1
Jubilo Iwata         2  Kyoto Purple Sanga   1
Nagoya Grampus Eight 2  Bellmare Hiratsuka   1
Vissel Kobe          0  Shimizu S-Pulse      3
Cerezo Osaka         3  Sanfrecce Hiroshima  1
Urawa Red Diamonds   1  Gamba Osaka          4
Yokohama Flugels     1  JEF United Ichihara  2  [OT]
Avispa Fukuoka idle

Round 16 [Oct 1]
Yokohama Marinos     1  Nagoya Grampus Eight 2
Sanfrecce Hiroshima  2  Vissel Kobe          0
Shimizu S-Pulse      2  Kashima Antlers      0
Kyoto Purple Sanga   0  Kashiwa Reysol       1
JEF United Ichihara  0  Jubilo Iwata         5
Verdy Kawasaki       1  Urawa Red Diamonds   2
Bellmare Hiratsuka   0  Yokohama Flugels     0  [OT, 4-5 pen]
Avispa Fukuoka       0  Cerezo Osaka         2
Gamba Osaka idle

Round 17 [Oct 4]
Kashima Antlers      1  Cerezo Osaka         2
Kashiwa Reysol       2  Yokohama Marinos     3
Urawa Red Diamonds   1  Bellmare Hiratsuka   0  [OT]
Verdy Kawasaki       2  Kyoto Purple Sanga   1  [OT]
Yokohama Flugels     2  Sanfrecce Hiroshima  1
Jubilo Iwata         2  Shimizu S-Pulse      0
Nagoya Grampus Eight 2  Avispa Fukuoka       0
Gamba Osaka          4  JEF United Ichihara  3
Vissel Kobe idle

Pos Prev Team                  Gm Wn(OT/PK) Ls(OT/PK) GF- GA  Dif Pnt
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
 1. ( 1) Jubilo Iwata          16 14( 2/ 0)  2         40- 14  26  40
 2. ( 3) Gamba Osaka           16 12( 2/ 0)  4( 1/ 0)  38- 23  15  34
 3. ( 4) Yokohama Marinos      16 12( 4/ 0)  4         42- 28  14  32
 4. ( 2) Kashima Antlers       16 11( 2/ 0)  5( 1/ 0)  46- 23  23  31
 5. ( 6) Nagoya Grampus Eight  16 10         6         23- 24  -1  30
 6. ( 5) Shimizu S-Pulse       16 10( 1/ 0)  6( 3/ 0)  27- 16  11  29
 7. ( 7) Urawa Red Diamonds    16  9( 1/ 0)  7( 2/ 0)  26- 21   5  26
 8. ( 8) Cerezo Osaka          16  9( 1/ 1)  7( 3/ 0)  32- 30   2  24
 9. ( 9) Bellmare Hiratsuka    16  8( 1/ 1)  8( 1/ 1)  30- 32  -2  21
10. (10) Kashiwa Reysol        16  7( 1/ 0)  9( 0/ 1)  29- 31  -2  20
11. (11) Yokohama Flugels      16  7( 1/ 1)  9( 2/ 0)  23- 27  -4  18
12. (14) Verdy Kawasaki        16  6( 2/ 0) 10         22- 38 -16  16
13. (12) Sanfrecce Hiroshima   16  5        11( 2/ 0)  21- 27  -6  15
14. (13) JEF United Ichihara   16  6( 3/ 0) 10( 3/ 1)  22- 32 -10  15
15. (15) Avispa Fukuoka        16  4( 0/ 1) 12( 3/ 0)  18- 31 -13  10
16. (16) Kyoto Purple Sanga    16  3        13( 2/ 1)  21- 38 -17   9
17. (17) Vissel Kobe           16  3( 2/ 0) 13         19- 44 -25   7

Top Scorers (after 34 rounds/32 games)

  1. Patrick Mboma                    Cam  Gamba Osaka              25
  2. Edilson Silva Ferreira           Bra  Kashiwa Reysol           23
  3. Mazinho                          Bra  Kashima Antlers          22
     Akihiro Nagashima                Jpn  Vissel Kobe              22
  5. Masahiro Fukuda                  Jpn  Urawa Red Diamonds       21
     Julio Salinas                    Esp  Yokohama Marinos         21
  7. Valber da Silva Costa            Bra  Yokohama Flugels         20
  8. Wagner Lopes                     Jpn  Bellmare Hiratsuka       18
     Masashi Nakayama                 Jpn  Jubilo Iwata             18
 10. Paulo Roberto Jamelli            Bra  Kashiwa Reysol           14


Championship Playoff

First Leg [Dec 6]
Jubilo Iwata           - Kashima Antlers         3- 2     (OT)  17,269
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
(h1) 0. Nakayama 1-0, (h2) 1. Nakayama 2-0, 17. Bismarck 2-1,
43. Mazinho 2-2, (o2) 14. Shimizu 3-2. At Iwata. Referee: Okada.

Second Leg [Dec 13]
Kashima Antlers        - Jubilo Iwata            0- 1
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
(h2) 36. Nakayama 0-1

Jubilo Iwata Champions 1997.


Japan Second Level 1997

JFL

The JFL is about to start on its 6th season; the first round will be
played on Sunday 20 April. Last year's champion Honda Giken Hamamatsu
have announced that they would apply for J.League associate membership
on Friday 18 April (today); if everything goes as planned, they will
be accepted at the Executive Board Meeting in June (along with
Kawasaki Frontale I think) and be eligible for promotion to the
J.League at the end of the season (if they end in the top two of
course).

Also the J.League has started accepting applications of teams that
want to be in the second division of the J.League when it starts in
two years' time; the deadline is somewhere in May, and the decision
will be made in October I think. This process is not limited to JFL
teams, teams that are in the regional leagues now can also apply, and
the conditions are apparently less strict than for J.League
(associate) membership.

Also, it seems that Tokyo Gas and NTT Kanto have applied (or are going to
apply) for the second division of the J.League.

JFL 1997 Final Standings (2 November 1997)

Pos r29 Team                   Gm Wn(OT/PK) Ls(OT/PK)  GF- GA Diff Pnt
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
 1.( 1) Consadole Sapporo      30 26( 2/ 0)  4( 0/ 1)  77- 26   51  76  Promoted
 2.( 2) Tokyo Gas              30 24( 2/ 1)  6( 1/ 0)  70- 30   40  68
 3.( 3) Kawasaki Frontale      30 23( 2/ 0)  7( 3/ 0)  87- 36   51  67
 4.( 4) Honda Giken Hamamatsu  30 23( 2/ 1)  7( 1/ 0)  60- 37   23  65
 5.( 5) Montedio Yamagata      30 19( 1/ 0) 11( 2/ 0)  57- 36   21  56
 6.( 6) Ventforet Kofu         30 19( 3/ 1) 11( 2/ 1)  59- 41   18  52
 7.( 8) Vortis Tokushima       30 14( 1/ 0) 16( 3/ 1)  50- 45    5  41
 8.(10) Brummel Sendai         30 15( 1/ 2) 15( 1/ 1)  37- 43   -6  40
 9.( 7) NTT Kanto              30 14( 3/ 0) 16( 1/ 1)  48- 49   -1  39
10.( 9) Fukushima FC           30 13( 1/ 0) 17( 0/ 1)  38- 54  -16  38
11.(11) Sagan Tosu             30 13( 3/ 2) 17( 0/ 2)  38- 49  -11  32
12.(12) Oita Trinity           30 11( 4/ 0) 19( 5/ 1)  42- 64  -22  29
13.(13) Nippon Denso           30 11( 2/ 2) 19( 2/ 1)  29- 49  -20  27
14.(14) Seinoh Transports      30  5        25( 3/ 1)  24- 67  -43  15
15.(15) Jatco                  30  6( 1/ 3) 24( 2/ 1)  25- 70  -45  11
16.(16) Mito Hollyhock         30  4( 0/ 1) 26( 2/ 1)  24- 69  -45  10

Round 1 (20 April 1997)
Brummel Sendai         - NTT Kanto               0- 3
Montedio Yamagata      - Seinou Transports       3- 0
Mito Hollyhock         - Consadole Sapporo       0- 2
Tokyo Gas              - Fukushima FC            1- 0
Kawasaki Frontale      - Jatco                   4- 0
Honda Giken Hamamatsu  - Kofu Club               2- 1
Vortis Tokushima       - Oita FC                 2- 1    (OT)
Sagan Tosu             - Nippon Denso            0- 0   (3-1)
 
Round 2 (26/27 April 1997)
(Saturday 26 April 1997)
Oita Trinity           - Brummel Sendai          1- 2    (OT)
Nippon Denso           - Montedio Yamagata       2- 1
(Sunday 27 April 1997)
Fukushima FC           - Honda Giken Hamamatsu   0- 1
Ventforet Kofu         - Sagan Tosu              2- 3    (OT)
Jatco                  - Consadole Sapporo       0- 3
Seino Transports       - Vortis Tokushima        0- 3
Mito Hollyhock         - Tokyo Gas               1- 3
NTT Kanto              - Kawasaki Frontale       0- 1
 
Round 3 (4/5 May 1997)
(Sunday 4 May 1997)
Consadole Sapporo      - NTT Kanto               1- 0
Brummel Sendai         - Vortis Tokushima        2- 0
Montedio Yamagata      - Ventforet Kofu          2- 3
Tokyo Gas              - Jatco                   4- 1
Sagan Tosu             - Fukushima FC            4- 1
Honda Giken Hamamatsu  - Mito Hollyhock          3- 2
(Monday 5 May 1997)
Kawasaki Frontale      - Oita Trinity            4- 0
Seino Transports       - Nippon Denso            0- 3
 
Round 4 (Sunday 11 May 1997)
Ventforet Kofu         - Nippon Denso            2- 1    (OT)
Mito Hollyhock         - Sagan Tosu              0- 2
Oita Trinity           - Consadole Sapporo       1- 2
Brummel Sendai         - Seino Transports        2- 1
Fukushima FC           - Montedio Yamagata       2- 1
NTT Kanto              - Tokyo Gas               0- 3
Jatco                  - Honda Giken Hamamatsu   1- 2
Vortis Tokushima       - Kawasaki Frontale       0- 1    (OT)
 
Round 5 (Thursday 15 May 1997)
Fukushima FC           - Nippon Denso            1- 0
Seino Transports       - Ventforet Kofu          1- 4
Montedio Yamagata      - Mito Hollyhock          2- 0
Tokyo Gas              - Oita Trinity            3- 2    (OT)
Consadole Sapporo      - Vortis Tokushima        5- 1
Kawasaki Frontale      - Brummel Sendai          3- 0
Honda Giken Hamamatsu  - NTT Kanto               1- 0
Sagan Tosu             - Jatco                   1- 2
 
Round  6 (18 and 20 May 1997)
(Sunday 18 May)
NTT Kanto              - Sagan Tosu              2- 0
Jatco                  - Montedio Yamagata       0- 3
Oita Trinity           - Honda Giken Hamamatsu   1- 2
Brummel Sendai         - Consadole Sapporo       0- 1
Fukushima FC           - Ventforet Kofu          2- 2  (3-4)
Mito Hollyhock         - Nippon Denso            0- 1
Vortis Tokushima       - Tokyo Gas               1- 2
(Tuesday 20 May)
Kawasaki Frontale      - Seinoh Transports       3- 0
 
Round  7 (Sunday 25 May 1997)
Consadole Sapporo      - Kawasaki Frontale       4- 3   (OT)
Montedio Yamagata      - NTT Kanto               1- 2   (OT)
Seinoh Transports      - Fukushima FC            0- 2
Tokyo Gas              - Brummel Sendai          5- 0
Ventforet Kofu         - Mito Hollyhock          2- 1   (OT)
Jatco                  - Nippon Denso            0- 1
Honda Giken Hamamatsu  - Vortis Tokushima        2- 0
Sagan Tosu             - Oita Trinity            1- 0
 
Round  8 (30 and 31 May, 1 June 1997)
(Friday 30 May)
Oita Trinity           - Montedio Yamagata       0- 1
(Saturday 31 May)
Mito Hollyhock         - Fukushima FC            0- 2
Kawasaki Frontale      - Tokyo Gas               3- 0
(Sunday 1 June)
Brummel Sendai         - Honda Giken Hamamatsu   1- 1  (3-4)
Ventforet Kofu         - Jatco                   3- 0
NTT Kanto              - Nippon Denso            1- 2   (OT)
Vortis Tokushima       - Sagan Tosu              1- 1  (3-5)
Consadole Sapporo      - Seinoh Transports       3- 0
 
Round  9 (Saturday 7 June 1997)
Tokyo Gas              - Consadole Sapporo       0- 0  (6-5)
Ventforet Kofu         - NTT Kanto               3- 2
Fukushima FC           - Jatco                   3- 1
Honda Giken Hamamatsu  - Kawasaki Frontale       2- 4
Nippon Denso           - Oita Trinity            3- 3  (5-4)
Seinoh Transports      - Mito Hollyhock          4- 1
Sagan Tosu             - Brummel Sendai          2- 1
Montedio Yamagata      - Vortis Tokushima        2- 1
 
Round 10 (12, 13 and 14 June 1997)
(Thursday 12 June)
Kawasaki Frontale      - Sagan Tosu              5- 0
(Friday 13 June)
Consadole Sapporo      - Honda Giken Hamamatsu   1- 0
(Saturday 14 June)
Oita Trinity           - Ventforet Kofu          2- 0
Brummel Sendai         - Montedio Yamagata       1- 3
NTT Kanto              - Fukushima FC            2- 0
Tokyo Gas              - Seinoh Transports       2- 0
Jatco                  - Mito Hollyhock          1- 0   (OT)
Vortis Tokushima       - Nippon Denso            1- 0   (OT)
 
Round 11 (Saturday 21 June 1997)
Mito Hollyhock         - NTT Kanto               2- 3
Ventforet Kofu         - Vortis Tokushima        4- 0
Fukushima FC           - Oita Trinity            4- 3   (OT)
Honda Giken Hamamatsu  - Tokyo Gas               3- 2
Nippon Denso           - Brummel Sendai          1- 0   (OT)
Seinoh Transports      - Jatco                   1- 1  (2-4)
Sagan Tosu             - Consadole Sapporo       0- 2
Montedio Yamagata      - Kawasaki Frontale       1- 2   (OT)

Round 12 (27 and 29 June, 1 July 1997)
(Friday 27 June 1997)
Consadole Sapporo      - Montedio Yamagata       3- 0
(Sunday 29 June 1997)
Brummel Sendai         - Ventforet Kofu          2- 0
Kawasaki Frontale      - Nippon Denso            1- 0
Oita Trinity           - Mito Hollyhock          4- 2
NTT Kanto              - Jatco                   3- 2
Honda Giken Hamamatsu  - Seinoh Transports       1- 2
Vortis Tokushima       - Fukushima FC            3- 0
(Tuesday 1 July 1997)
Tokyo Gas              - Sagan Tosu              5- 2

Round 13 (Sunday 6 July 1997)
Montedio Yamagata      - Tokyo Gas               1- 0
Fukushima FC           - Brummel Sendai          1- 0
Jatco                  - Oita Trinity            0- 1   (OT)
Mito Hollyhock         - Vortis Tokushima        1- 6
Ventforet Kofu         - Kawasaki Frontale       3- 0
Nippon Denso           - Consadole Sapporo       1- 6
Seinoh Transports      - NTT Kanto               1- 2
Sagan Tosu             - Honda Giken Hamamatsu   3- 0

Round 14 (12, 13, and 15 July 1997)
(Saturday 12 July 1997)
Consadole Sapporo      - Ventforet Kofu          3- 0
(Sunday 13 July 1997)
Oita Trinity           - NTT Kanto               2- 1
Brummel Sendai         - Mito Hollyhock          1- 0
Tokyo Gas              - Nippon Denso            2- 1
Honda Giken Hamamatsu  - Montedio Yamagata       3- 0
Vortis Tokushima       - Jatco                   5- 1
Sagan Tosu             - Seinoh Transports       2- 1   (OT)
(Tuesday 15 July 1997)
Kawasaki Frontale      - Fukushima FC            3- 1

Round 15 (19 and 20 July 1997)
(Saturday 19 July 1997)
Mito Hollyhock         - Kawasaki Frontale       2- 1
Ventforet Kofu         - Tokyo Gas               1- 0   (OT)
(Sunday 20 July 1997)
Jatco                  - Brummel Sendai          2- 2  (1-4)
Fukushima FC           - Consadole Sapporo       2- 5
Montedio Yamagata      - Sagan Tosu              2- 1
NTT Kanto              - Vortis Tokushima        2- 1   (OT)
Nippon Denso           - Honda Giken Hamamatsu   0- 3
Seinoh Transports      - Oita Trinity            1- 2

Round 16 (Sunday 17 August 1997)
Consadole Sapporo      - Mito Hollyhock          6- 1
Fukushima FC           - Tokyo Gas               1- 2
Jatco                  - Kawasaki Frontale       0- 6
Ventforet Kofu         - Honda Giken Hamamatsu   1- 2   (OT)
NTT Kanto              - Brummel Sendai          0- 3
Nippon Denso           - Sagan Tosu              1- 3
Seinoh Transports      - Montedio Yamagata       1- 4
Oita Trinity           - Vortis Tokushima        2- 3

Round 17 (22, 23 and 24 August 1997)
(Friday 22 August 1997)
Consadole Sapporo      - Fukushima FC            2- 0
(Saturday 23 August 1997)
Tokyo Gas              - Ventforet Kofu          3- 0
Oita Trinity           - Seinoh Transports       1- 0   (OT)
(Sunday 24 August 1997)
Brummel Sendai         - Jatco                   2- 0
Honda Giken Hamamatsu  - Nippon Denso            2- 1
Vortis Tokushima       - NTT Kanto               1- 5
Sagan Tosu             - Montedio Yamagata       0- 1
Kawasaki Frontale      - Mito Hollyhock          1- 0

Round 18 (Thursday 28 August 1997)
Ventforet Kofu         - Consadole Sapporo       2- 0
Fukushima FC           - Kawasaki Frontale       2- 6
Seinoh Transports      - Sagan Tosu              2- 1
Montedio Yamagata      - Honda Giken Hamamatsu   1- 0   (OT)
NTT Kanto              - Oita Trinity            3- 2   (OT)
Nippon Denso           - Tokyo Gas               1- 3
Jatco                  - Vortis Tokushima        1- 3
Mito Hollyhock         - Brummel Sendai          1- 2

Round 19 (Sunday 31 August 1997)
Consadole Sapporo      - Brummel Sendai          3- 0
Tokyo Gas              - Vortis Tokushima        1- 0
Ventforet Kofu         - Fukushima FC            3- 0
Honda Giken Hamamatsu  - Oita Trinity            4- 0
Montedio Yamagata      - Jatco                   2- 1
Nippon Denso           - Mito Hollyhock          1- 0
Seinoh Transports      - Kawasaki Frontale       1- 5
Sagan Tosu             - NTT Kanto               4- 1

Round 20 (Thursday 4 September 1997)
Fukushima FC           - Seinoh Transports       0- 1
Vortis Tokushima       - Honda Giken Hamamatsu   1- 2
Mito Hollyhock         - Ventforet Kofu          1- 5
NTT Kanto              - Montedio Yamagata       0- 2
Nippon Denso           - Jatco                   4- 3
Brummel Sendai         - Tokyo Gas               3- 1
Kawasaki Frontale      - Consadole Sapporo       3- 4   (OT)
Oita Trinity           - Sagan Tosu              2- 3   (OT)

Round 21 (7 and 8 September 1997)
(Sunday 7 September 1997)
Fukushima FC           - Mito Hollyhock          1- 2
Jatco                  - Ventforet Kofu          0- 3
Honda Giken Hamamatsu  - Brummel Sendai          4- 0
Nippon Denso           - NTT Kanto               0- 0  (4-3)
Montedio Yamagata      - Oita Trinity            1- 2
Seinoh Transports      - Consadole Sapporo       1- 2
Sagan Tosu             - Vortis Tokushima        0- 1
(Monday 8 September 1997)
Tokyo Gas              - Kawasaki Frontale       4- 3   (OT)

Round 22 (Thursday 18 September 1997)
Vortis Tokushima       - Montedio Yamagata       2- 1
NTT Kanto              - Ventforet Kofu          0- 1
Consadole Sapporo      - Tokyo Gas               2- 1
Brummel Sendai         - Sagan Tosu              2- 0
Mito Hollyhock         - Seinoh Transports       2- 0
Kawasaki Frontale      - Honda Giken Hamamatsu   1- 3
Jatco                  - Fukushima FC            0- 1
Oita Trinity           - Nippon Denso            1- 0

Round 23 (Sunday 21 September 1997)
Montedio Yamagata      - Brummel Sendai          3- 1
Ventforet Kofu         - Oita Trinity            3- 1
Seinoh Transports      - Tokyo Gas               1- 2
Fukushima FC           - NTT Kanto               2- 3
Mito Hollyhock         - Jatco                   0- 0   (5-6)
Honda Giken Hamamatsu  - Consadole Sapporo       2- 1
Nippon Denso           - Vortis Tokushima        1- 5
Sagan Tosu             - Kawasaki Frontale       0- 3

Round 24 (27 and 28 September 1997)
(Saturday 27 September 1997)
Tokyo Gas              - Honda Giken Hamamatsu   5- 0
Kawasaki Frontale      - Montedio Yamagata       2- 1
Brummel Sendai         - Nippon Denso            1- 0
(Sunday 28 September 1997)
Consadole Sapporo      - Sagan Tosu              4- 0
Oita Trinity           - Fukushima FC            1- 2
NTT Kanto              - Mito Hollyhock          3- 2
Jatco                  - Seinoh Transports       0- 1
Vortis Tokushima       - Ventforet Kofu          3- 0

Round 25 (Thursday 2 October 1997)
Fukushima FC           - Vortis Tokushima        3- 1
Ventforet Kofu         - Brummel Sendai          1- 1  (3-4)
Seinoh Transports      - Honda Giken Hamamatsu   2- 3   (OT)
Nippon Denso           - Kawasaki Frontale       1- 4
Montedio Yamagata      - Consadole Sapporo       4- 1
Mito Hollyhock         - Oita Trinity            1- 2
Jatco                  - NTT Kanto               0- 3
Sagan Tosu             - Tokyo Gas               0- 2

Round 26 (5 and 6 October 1997)
(Sunday 5 October 1997)
Tokyo Gas              - Montedio Yamagata       2- 1
Honda Giken Hamamatsu  - Sagan Tosu              2- 1
NTT Kanto              - Seinoh Transports       2- 1
Vortis Tokushima       - Mito Hollyhock          2- 1
Oita Trinity           - Jatco                   2- 1   (OT)
Consadole Sapporo      - Nippon Denso            1- 0
Brummel Sendai         - Fukushima FC            0- 1
(Monday 6 October 1997)
Kawasaki Frontale      - Ventforet Kofu          2- 3

Round 27 (11 and 12 October 1997)
(Saturday 11 October 1997)
Mito Hollyhock         - Montedio Yamagata       0- 4
(Sunday 12 October 1997)
Brummel Sendai         - Kawasaki Frontale       2- 3
Ventforet Kofu         - Seinoh Transports       3- 0
Jatco                  - Sagan Tosu              1- 1  (4-1)
NTT Kanto              - Honda Giken Hamamatsu   0- 1
Nippon Denso           - Fukushima FC            0- 1
Vortis Tokushima       - Consadole Sapporo       0- 2
Oita Trinity           - Tokyo Gas               0- 4

Round 28 (18, 19, 22 October 1997)
(Saturday 18 October 1997)
Tokyo Gas              - NTT Kanto               3- 1
Kawasaki Frontale      - Vortis Tokushima        1- 0
(Sunday 19 October 1997)        
Montedio Yamagata      - Fukushima FC            2- 1
Seinoh Transports      - Brummel Sendai          1- 3
Sagan Tosu             - Mito Hollyhock          1- 1  (3-4)
Honda Giken Hamamatsu  - Jatco                   1- 5
Nippon Denso           - Ventforet Kofu          0- 2
(Wednesday 22 October 1997)
Consadole Sapporo      - Oita Trinity            2- 1

Round 29 (25 and 26 October 1997)
(Saturday 25 October 1997)
Jatco                  - Tokyo Gas               1- 4
(Sunday 26 October 1997)        
Fukushima FC           - Sagan Tosu              2- 0
NTT Kanto              - Consadole Sapporo       3- 5
Ventforet Kofu         - Montedio Yamagata       2- 5
Mito Hollyhock         - Honda Giken Hamamatsu   0- 3
Nippon Denso           - Seinoh Transports       2- 0
Vortis Tokushima       - Brummel Sendai          1- 0
Oita Trinity           - Kawasaki Frontale       1- 7

Round 30 (29 October and 2 November 1997)
(Wednesday 29 October 1997)
Consadole Sapporo      - Jatco                   1- 0
(Sunday 2 November 1997)
Brummel Sendai         - Oita Trinity            3- 0
Montedio Yamagata      - Nippon Denso            2- 1
Tokyo Gas              - Mito Hollyhock          1- 0
Kawasaki Frontale      - NTT Kanto               2- 1
Honda Giken Hamamatsu  - Fukushima FC            5- 0
Vortis Tokushima       - Seinoh Transports       3- 0
Sagan Tosu             - Ventforet Kofu          2- 0

JFL 1997 Final Standings (2 November 1997)

Pos r29 Team                   Gm Wn(OT/PK) Ls(OT/PK)  GF- GA Diff Pnt
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
 1.( 1) Consadole Sapporo      30 26( 2/ 0)  4( 0/ 1)  77- 26   51  76  Promoted
 2.( 2) Tokyo Gas              30 24( 2/ 1)  6( 1/ 0)  70- 30   40  68
 3.( 3) Kawasaki Frontale      30 23( 2/ 0)  7( 3/ 0)  87- 36   51  67
 4.( 4) Honda Giken Hamamatsu  30 23( 2/ 1)  7( 1/ 0)  60- 37   23  65
 5.( 5) Montedio Yamagata      30 19( 1/ 0) 11( 2/ 0)  57- 36   21  56
 6.( 6) Ventforet Kofu         30 19( 3/ 1) 11( 2/ 1)  59- 41   18  52
 7.( 8) Vortis Tokushima       30 14( 1/ 0) 16( 3/ 1)  50- 45    5  41
 8.(10) Brummel Sendai         30 15( 1/ 2) 15( 1/ 1)  37- 43   -6  40
 9.( 7) NTT Kanto              30 14( 3/ 0) 16( 1/ 1)  48- 49   -1  39
10.( 9) Fukushima FC           30 13( 1/ 0) 17( 0/ 1)  38- 54  -16  38
11.(11) Sagan Tosu             30 13( 3/ 2) 17( 0/ 2)  38- 49  -11  32
12.(12) Oita Trinity           30 11( 4/ 0) 19( 5/ 1)  42- 64  -22  29
13.(13) Nippon Denso           30 11( 2/ 2) 19( 2/ 1)  29- 49  -20  27
14.(14) Seinoh Transports      30  5        25( 3/ 1)  24- 67  -43  15
15.(15) Jatco                  30  6( 1/ 3) 24( 2/ 1)  25- 70  -45  11
16.(16) Mito Hollyhock         30  4( 0/ 1) 26( 2/ 1)  24- 69  -45  10

Top Scorers, Final Standings (after 30 rounds)

(spellings of foreign names and readings of Japanese names unreliable)

  1. Jorge Dely Valdes                Pan  Consadole Sapporo        40
  2. Mtair                            Nig  Kawasaki Frontale        21
  3. Bettinho                         Bra  Kawasaki Frontale        19
     Angelo                           Bra  Montedio Yamagata        19
  5. Amarao                           Bra  Tokyo Gas                18


Japan Cup (Emperor's Cup) 1997

First Round [Nov 30]
Brummel Sendai (Miyagi)        - Sanga SC (Nagano)                7- 0
Iwami FC (Shimane)             - Juntendou Univ (Kantou U)        0- 7
Mitsubishi Heavy Ind. Nagasaki - Hatsushiba Hashimoto HS          2- 1
                    (Nagasaki)                        (Wakayama)
Mito Hollyhock (Ibaragi)       - Hokkaidou El. Power (Hokkaidou)  3- 0
Nirasaki Astros (Yamanashi)    - NTT Kanto (JFL)                  0- 2
Mitsubishi Motors Mizushima    - Yamagata FC (Yamagata)           0- 0 (6-7)
                     (Okayama)
Kusatsu East HS (Shiga)        - Sagan Tosu (JFL)                 0- 3
Nara Ind Univ (Nara)           - Nippon Steel Oita (Oita)         3- 1
Saga Com HS (Saga)             - Oita Trinity (JFL)               1- 5
Mindhouse TC (Mie)             - Momoyama Gakuin Univ             0- 3
                                                   (Kansai Stud)
Kansai Univ (Osaka)            - Tokyo Gas (JFL)                  0- 9
Ehime FC Youth (Ehime)         - Arose Hokuriku (Toyama)          2- 1
Blaze Kumamoto (Kumamoto)      - Honda Giken Hamamatsu (JFL)      0- 2
Kwansei Gakuin Univ (Hyougo)   - Arvilex Niigata (Niigata)        2- 6
Jatco (Shizuoka)               - Okinawa Int'l Univ (Okinawa)     1- 0
Kagawa Shiun Club (Kagawa)     - Waseda Univ (Kantou U)           1- 0
Seino Transports (Gifu)        - Kouchi Univ (Kouchi)             5- 0
Mooka HS (Tochigi)             - Kokushikan Univ (Kantou U)       1- 5
SC Tottori (Tottori)           - Kawasaki Frontale (JFL)          0- 7
Luminosso Sayama (Saitama)     - Nippon Steel Kamaishi (Iwate)    4- 1
Kanagawa Univ (Kanagawa)       - Ventforet Kofu (JFL)             1- 3
Fukuoka Univ (Fukuoka)         - Akita City Hall (Akita)          5- 1
Aoyama Gakuin Univ (Tokyo)     - Denso (JFL)                      1- 0
FC Primero (Fukushima)         - Hannan Univ (Kansai Stud)        0- 1
Maebashi Com HS (Gunma)        - Fukushima FC (JFL)               0- 6
Nagoya Bank (Aichi)            - Fukui Teachers' Committtee       3- 4
                                                        (Fukui)
Kyouiku Kenkyuusha (Kyoto)     - Montedio Yamagata (JFL)          0- 5
Houshou HS (Miyazaki)          - Tatara Gakuen HS (Yamaguchi)     3- 2
Kagoshima Voc HS (Kagoshima)   - Consadole Sapporo (JFL)          1- 2
Hiroshima Univ (Hiroshima)     - Aster Aomori (Aomori)            2- 3
Tokushima (Tokushima)          - Teyhens FC (Ishikawa)            8- 1
Mun Funabashi HS (Chiba)       - Komazawa Univ (Kantou U)         0- 2

Second Round [Dec 7]
Brummel Sendai (Miyagi)        - Juntendou Univ (Kantou U)        0- 1
Verdy Kawasaki (J.League)      - Mitsubishi Heavy Ind. Nagasaki   2- 0
                                                      (Nagasaki)
Mito Hollyhock (Ibaragi)       - Avispa Fukuoka (J.League)        1- 2
NTT Kanto (JFL)                - Yamagata FC (Yamagata)           1- 0
Sagan Tosu (JFL)               - Nara Ind Univ (Nara)             4- 0
Oita Trinity (JFL)             - Momoyama Gakuin Univ             1- 1 (5-3)
                                                  (Kansai Stud)
Tokyo Gas (JFL)                - Ehime FC Youth (Ehime)           2- 1 (OT)
Honda Giken Hamamatsu (JFL)    - Arvilex Niigata (Niigata)        3- 1
Jatco (Shizuoka)               - Kagawa Shiun Club (Kagawa)       6- 0
Seino Transports (Gifu)        - Kokushikan Univ (Kantou U)       1- 2
Kawasaki Frontale (JFL)        - Luminosso Sayama (Saitama)       3- 0
Ventforet Kofu (JFL)           - Fukuoka Univ (Fukuoka)           2- 1
Aoyama Gakuin Univ (Tokyo)     - Hannan Univ (Kansai Stud)        0- 1
Fukushima FC (JFL)             - Fukui Teachers' Committtee       1- 0
                                                        (Fukui)
Montedio Yamagata (JFL)        - Houshou HS (Miyazaki)            8- 0
Consadole Sapporo (JFL)        - Aster Aomori (Aomori)            4- 1
Vortis Tokushima (Tokushima)   - Komazawa Univ (Kantou U)         1- 3

Third Round [Dec 14,17]
Kashima Antlers (J.League)     - Juntendou Univ (Kantou U)        4- 1
Verdy Kawasaki (J.League)      - Avispa Fukuoka (J.League)        0- 2
Urawa Red Diamonds (J.League)  - NTT Kanto (JFL)                  2- 1
Gamba Osaka (J.League)         - Sagan Tosu (JFL)                 3- 2 (OT)
Yokohama Marinos (J.League)    - Momoyama Gakuin Univ             5- 0
Nagoya Grampus Eight (J.League)- Tokyo Gas (JFL)                  1- 3
Kyoto Purple Sanga (J.League)  - Honda Giken Hamamatsu (JFL)      3- 2 (OT)
Bellmare Hiratsuka (J.League)  - Jatco (Shizuoka)                 7- 0
Kashiwa Reysol (J.League)      - Kokushikan Univ (Kantou U)       4- 1
Vissel Kobe (J.League)         - Kawasaki Frontale (JFL)          2- 0
Cerezo Osaka (J.League)        - Ventforet Kofu (JFL)             5- 1
Jubilo Iwata (J.League)        - Hannan Univ (Kansai Stud)        3- 0
Shimizu S-Pulse (J.League)     - Fukushima FC (JFL)               3- 0
Sanfrecce Hiroshima (J.League) - Montedio Yamagata (JFL)          3- 1
JEF United Ichihara (J.League) - Consadole Sapporo (JFL)          1- 0
Yokohama Flugels (J.League)    - Komazawa Univ (Kantou U)         4- 3

Fourth Round [Dec 20]
Kashima Antlers (J.League)     - Avispa Fukuoka (J.League)        6- 0
Urawa Red Diamonds (J.League)  - Gamba Osaka (J.League)           1- 2 (OT)
Yokohama Marinos (J.League)    - Tokyo Gas (JFL)                  1- 2
Kyoto Purple Sanga (J.League)  - Bellmare Hiratsuka (J.League)    1- 5
Kashiwa Reysol (J.League)      - Vissel Kobe (J.League)           2- 1
Cerezo Osaka (J.League)        - Jubilo Iwata (J.League)          2- 3
Shimizu S-Pulse (J.League)     - Sanfrecce Hiroshima (J.League)   3- 1
JEF United Ichihara (J.League) - Yokohama Flugels (J.League)      1- 2

Quarterfinals [Dec 23]
Kashima Antlers (J.League)     - Gamba Osaka (J.League)           3- 0
Tokyo Gas (JFL)                - Bellmare Hiratsuka (J.League)    3- 2 (OT)
Kashiwa Reysol (J.League)      - Jubilo Iwata (J.League)          1- 2
Shimizu S-Pulse (J.League)     - Yokohama Flugels (J.League)      1- 6

Semifinals [Dec 28]

Kashima Antlers        - Tokyo Gas               3- 1           32,308
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
(h1) 8. Jorginho 1-0, 21. Bismarck 2-0, (h2) 18. Okamoto 2-1,
41. Mazinho 3-1. Shots: 22-9. At Tokyo National Stadium.

Jubilo Iwata           - Yokohama Flugels        2- 3           10,957
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
(h1) 21. Shimizu 1-0, (h2) 9. Hattori 1-1, 20. Fujita 2-1,
33. Yamaguchi 2-2, 45. Hattori 2-3. Shots: 15-14.
At Kobe Universiad Memorial Stadium.

Final [Jan 1]

Kashima Antlers        - Yokohama Flugels        3- 0           48,016
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
(h1) 4. Masuda 1-0, 25. Mazinho 2-0, (h2) 42. Yanagisawa 3-0. At Tokyo
National Stadium. Referee: Okada. Shots: 14-7 (h1/h2 8-4/6-3);
GK 7-18 (3-9/4-9); CK 5-3 (1-2/4-1); FK 25-26 (8-14/17-12);
possession 57%-43%.

Kashima Antlers - GK Satou, DF Narahashi, Akita, Okuno, Souma,
 MF Honda, Jorginho, Bismarck, Masuda, FW Mazinho, Yanagisawa.
Yokohama Flugels - GK Narazaki, DF K.Satou, Maeda, Satsukawa, Miura,
 MF Okuno, Sampaio, Yamaguchi, Harada, FW Fernando, Hattori.
 Subs: Mitsuoka (h2-18 for Harada).
 Cards: Harada, Sampaio, Yamaguchi.


Japan League Cup (Nabisco Cup) 1997

Group A

Shimizu S-Pulse        - Bellmare Hiratsuka      0- 0
JEF United Ichihara    - Brummel Sendai          4- 0
Brummel Sendai         - Shimizu S-Pulse         0- 2
Bellmare Hiratsuka     - JEF United Ichihara     1- 2
Bellmare Hiratsuka     - Brummel Sendai          6- 0
Shimizu S-Pulse        - JEF United Ichihara     2- 0
JEF United Ichihara    - Bellmare Hiratsuka      3- 1
Shimizu S-Pulse        - Brummel Sendai          1- 1
Brummel Sendai         - Bellmare Hiratsuka      3- 4
JEF United Ichihara    - Shimizu S-Pulse         3- 0
Bellmare Hiratsuka     - Shimizu S-Pulse         2- 2
Brummel Sendai         - JEF United Ichihara     1- 3

Standings              Games  W  D  L   GF-GA Pnt
1. JEF United Ichihara    6   5  0  1   15- 5  15 -- to quarterfinals
2. Shimizu S-Pulse        6   2  3  1    7- 6   9
3. Bellmare Hiratsuka     6   2  2  2   14-10   8
4. Brummel Sendai         6   0  1  5    5-20   1
 
Group B
 
Verdy Kawasaki         - Yokohama Marinos        1- 1
Gamba Osaka            - Consadole Sapporo       3- 3
Yokohama Marinos       - Gamba Osaka             3- 4
Consadole Sapporo      - Verdy Kawasaki          2- 2
Yokohama Marinos       - Consadole Sapporo       1- 3
Verdy Kawasaki         - Gamba Osaka             1- 2
Verdy Kawasaki         - Consadole Sapporo       2- 2
Gamba Osaka            - Yokohama Marinos        1- 2
Gamba Osaka            - Verdy Kawasaki          0- 1
Consadole Sapporo      - Yokohama Marinos        1- 2
Consadole Sapporo      - Gamba Osaka             1- 0
Yokohama Marinos       - Verdy Kawasaki          1- 2

Standings              Games  W  D  L   GF-GA Pnt
1. Consadole Sapporo      6   2  3  1   12-10   9 -- to quarterfinals
2. Verdy Kawasaki         6   2  3  1    9- 8   9
3. Gamba Osaka            6   2  1  3   10-11   7
4. Yokohama Marinos       6   2  1  3   10-12   7

Group C
 
Kashima Antlers        - Cerezo Osaka            2- 4
Sagan Tosu             - Urawa Red Diamonds      0- 0
Urawa Red Diamonds     - Kashima Antlers         1- 1
Cerezo Osaka           - Sagan Tosu              2- 0
Kashima Antlers        - Sagan Tosu              5- 0
Cerezo Osaka           - Urawa Red Diamonds      1- 1
Kashima Antlers        - Urawa Red Diamonds      0- 0
Sagan Tosu             - Cerezo Osaka            0- 0
Urawa Red Diamonds     - Cerezo Osaka            3- 1
Sagan Tosu             - Kashima Antlers         1- 4
Cerezo Osaka           - Kashima Antlers         3- 4
Urawa Red Diamonds     - Sagan Tosu              4- 0

Standings              Games  W  D  L   GF-GA Pnt
1. Kashima Antlers        6   3  2  1   16- 9  11 -- to quarterfinals
2. Urawa Red Diamonds     6   2  4  0    9- 3  10 -- to quarterfinals
3. Cerezo Osaka           6   2  2  2   11-10   8
4. Sagan Tosu             6   0  2  4    1-15   2
 
Group D
 
Kashiwa Reysol         - Vissel Kobe             5- 1
Nagoya Grampus Eight   - Sanfrecce Hiroshima     2- 1
Vissel Kobe            - Nagoya Grampus Eight    1- 1
Sanfrecce Hiroshima    - Kashiwa Reysol          0- 2
Nagoya Grampus Eight   - Kashiwa Reysol          1- 1
Sanfrecce Hiroshima    - Vissel Kobe             1- 0
Kashiwa Reysol         - Sanfrecce Hiroshima     3- 0
Nagoya Grampus Eight   - Vissel Kobe             3- 0
Kashiwa Reysol         - Nagoya Grampus Eight    1- 1
Vissel Kobe            - Sanfrecce Hiroshima     2- 2
Vissel Kobe            - Kashiwa Reysol          2- 1
Sanfrecce Hiroshima    - Nagoya Grampus Eight    4- 2

Standings              Games  W  D  L   GF-GA Pnt
1. Kashiwa Reysol         6   3  2  1   13- 5  11 -- to quarterfinals
2. Nagoya Grampus Eight   6   2  3  1   10- 8   9 -- to quarterfinals
3. Sanfrecce Hiroshima    6   2  1  3    8-11   7
4. Vissel Kobe            6   1  2  3    6-13   5
 
Group E
 
Yokohama Flugels       - Jubilo Iwata            1- 2
Kyoto Purple Sanga     - Avispa Fukuoka          1- 0
Jubilo Iwata           - Kyoto Purple Sanga      2- 1
Avispa Fukuoka         - Yokohama Flugels        1- 1
Avispa Fukuoka         - Jubilo Iwata            1- 1
Kyoto Purple Sanga     - Yokohama Flugels        0- 1
Yokohama Flugels       - Avispa Fukuoka          1- 0
Kyoto Purple Sanga     - Jubilo Iwata            1- 3
Yokohama Flugels       - Kyoto Purple Sanga      1- 0
Jubilo Iwata           - Avispa Fukuoka          4- 2
Avispa Fukuoka         - Kyoto Purple Sanga      2- 2
Jubilo Iwata           - Yokohama Flugels        0- 0

Standings              Games  W  D  L   GF-GA Pnt
1. Jubilo Iwata           6   4  2  0   12- 6  14 -- to quarterfinals
2. Yokohama Flugels       6   3  2  1    5- 3  11 -- to quarterfinals
3. Kyoto Purple Sanga     6   1  1  4    5- 9   4
4. Avispa Fukuoka         6   0  3  3    6-10   3

     
Quarterfinal first leg (Oct 15)
Nagoya Grampus Eight   - JEF United Ichihara     4- 0            4,033
Consadole Sapporo      - Kashima Antlers         1- 2           12,983
Urawa Red Diamonds     - Jubilo Iwata            0- 0           14,411
Yokohama Flugels       - Kashiwa Reysol          0- 1            4,093

Quarterfinal second leg (Oct 18)
JEF United Ichihara    - Nagoya Grampus Eight    1- 1            3,527
Kashima Antlers        - Consadole Sapporo       7- 0           14,579
Jubilo Iwata           - Urawa Red Diamonds      3- 2           10,091
Kashiwa Reysol         - Yokohama Flugels        0- 3            6,766


Semifinal first leg (Nov 1)
Kashima Antlers        - Nagoya Grampus Eight    1- 0           13,361
Yokohama Flugels       - Jubilo Iwata            1- 0            5,844

Semifinal second leg (Nov 8)
Nagoya Grampus Eight   - Kashima Antlers         0- 0            9,948
Jubilo Iwata           - Yokohama Flugels        2- 0    (OT)    8,699

Final [Nov 22,29]
Jubilo Iwata           - Kashima Antlers         1- 2           10,437
  (h1) 33. Akita 0-1, (h2) 29. Nakayama 1-1, 41. Jorginho 1-2 (PK)
Kashima Antlers        - Jubilo Iwata            5- 1           14,444
  (h1) 23. Souma 1-0, 28. Mazinho 2-0, (h2) 5. Mazinho 3-0,
   6. Hasegawa 4-0, 28. Shimizu 4-1, 39. Akita 5-1. 

Scorers ranking

  1. Jorge Dely Valdes          Pan  Consadole Sapporo       8 
     Rade Bogdanovic            Yug  JEF United Ichihara     8 
     Edilson                    Bra  Kashiwa Reysol          8 
     Wagner Lopes               Jpn  Bellmare Hiratsuka      8 


Japan Super Cup 1997

The 1997 Super Cup, between the league champions (Kashima Antlers) and
the Emperor's Cup winners (Verdy Kawasaki) of 1996, was held on a
rainy Saturday 5 April 1997 in the National Stadium in Tokyo. It was
the fourth clash between these two teams since the end of last season:
Verdy had whipped Kashima 5-0 in the last game of the 1996 regular
competition, then Kashima had taken revenge in the semifinal of the
much-maligned J.League Champions' Final, and Verdy had struck back
again with a victory in the semifinal of the Emperor's Cup. Logically
speaking, it was Kashima's turn this time...
 
Kashima Antlers        - Verdy Kawasaki          3- 2        +/-30,000
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
(h1) 8. Hashiratani 0-1, 26. Mazinho 1-1, (h2) 23. Magrao 1-2,
27. Yanagisawa 2-2, 34. Yanagisawa 3-2. Referee: Petrovic.
Shots 6-10, freekicks 26-27, corner kicks 7-9.


1996.

1998.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Eric Visser for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Eric Visser (ericv@gol.com)
Last updated: 1 Dec 1999

(C) Copyright Eric Visser and RSSSF 1999
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.