Yugoslavia 1999/2000

Final Table:

 1.Crvena zvezda Beograd        40 33  6  1  85- 19 105  Champions
 2.Partizan Beograd             40 32  5  3 111- 30 101  UEFA Cup
 3.Obilic Beograd               40 28  5  7  71- 32  89  [*]
 4.Rad Beograd                  40 17  9 14  56- 46  60
 5.Sutjeska Niksic              40 17  9 14  50- 50  60
 6.Cukaricki Stankom Beograd    40 15 11 14  42- 43  56 
 7.OFK Beograd                  40 15 10 15  58- 62  55
 8.Zeleznik Beograd             40 15  9 16  55- 47  54
 9.FK Zemun                     40 15  9 16  47- 57  54
10.Vojvodina Novi Sad           40 15  8 17  54- 40  53
11.Radnicki Nis                 40 16  4 20  50- 49  52
12.Buducnost Podgorica          40 15  7 18  45- 45  52
13.Radnicki Kragujevac          40 13 13 14  35- 41  52
14.Hajduk Rodic MB Kula         40 15  7 18  39- 46  52
15.Milicionar Beograd           40 14  9 19  52- 52  51
16.Sartid 1903 Smederevo        40 14  8 18  42- 47  50
------------------------------------------------------- 
17.Proleter Zrenjanin           40 12 10 18  36- 49  46  Relegated
18.Hajduk Beograd               40 14  3 23  56- 75  45  Relegated
19.Mogren Budva                 40 13  5 22  40- 70  44  Relegated
20.Spartak Subotica             40  8  5 27  34- 84  29  Relegated
21.Borac Cacak                  40  6  4 30  36-100  22  Relegated

[*] Obilic will not enter UEFA Cup 2000/01

NB: FK Pristina decided not to compete in the league this season.

Promoted: FK Beograd, Zeta Golubovic, Napredak Krusevac.  FK Beograd have
          withdrawn from the first division 2000/01; their place may be
          taken by Sartid Smederevo or FK Novi Sad.

Round 1 
[Jul 31]
Obilic         1-0 Rad
  [Milovanovic 26] 
Vojvodina      2-0 Radnicki K
  [Aleksic 25, Bogdanovic 40]
Cukaricki      2-2 Sutjeska
  [Nuhi 26, Budimirovic 31pen - Cujovic 63pen, Milosevic 84] 
Proleter       3-0 Spartak
  [Macanovic 50, Ljubenovic 57, Zakic 90] 
Hajduk K       2-0 OFK Beograd
  [Osmanovic 8, Djurdjevic 89] 
Mogren         1-1 Buducnost
  [Dimic 3pen - Nenadovic 90]
Sartid         1-2 Zemun
  [Katic 70 - Dobrijevic 16, Raca 83] 
Milicionar     0-2 Zeleznik
  [Panic 89, Preradovic 90]
Borac C        2-2 Crvena zvezda
  [Plazinic 35, Jelic 50 - Pantelic 10, Bunjevcevic 67]
[Aug 1]
Hajduk B       4-1 Radnicki N
  [Ivic 26, B. Popovic 50pen, 69pen, 77 - Djenic 30] 
Partizan       bye

Round 2 [Aug 7]
Zeleznik       5-3 Borac C
  [Spasic 22, Zivkovic 32, 42, Kizic 63, Tasic 71 - Maricic 38, Jelic 73pen]
Zemun          2-2 Milicionar
  [A. Celar 19, 73 - Radojicic 29, 53] 
Rad            3-1 Mogren
  [Kuzmanovski 30, 44pen, Zivkovic 74 - Djukanovic 89] 
OFK Beograd    4-2 Obilic
  [Divic 20, 51, Radjenovic 47, Dimitrijevic 83 - Sandulovic 8og, Zoric 63]
Partizan       2-1 Cukaricki
  [Sabo 37pen, Gerasimovski 76 - Borovic 89]
Radnicki K     2-0 Hajduk K
  [Spasic 48, Djukic 74] 
Spartak        1-0 Vojvodina
  [Puhalak 46] 
Sutjeska       4-3 Hajduk B
  [Perovic 8, Lazic 17, Cujovic 23, 90pen - B. Popovic 3, 22, Marutovic 61]
Buducnost      1-1 Sartid
  [D. Marasa 66 - Glogovac 83] 
Radnicki N     1-3 Proleter
  [Antic 90 - Zecevic 11, Milosavljevic 21, Trajkovski 82]
Crvena zvezda  bye
  
Round 3 [Aug 21]
Hajduk B      1-2 Partizan
  [B. Popovic 86 - Ilic 18, Pekovic 45] att: 2,000
Proleter      2-1 Sutjeska
  [Mirosavljevic 18, Marinkovic 61 - Perovic 63] att: 2,000
Vojvodina     2-0 Radnicki N
  [Jankovic 70, Bratic 81] att: 500
Hajduk K      3-0 Spartak
  [Gajic 22, 60, Zebic 53og] att: 2,000
Obilic        3-0 Radnicki K
  [Rankovic 22, 83, Zoric 23] att: 1,000
Mogren        1-1 OFK Beograd
  [Prijovic 90+ - Divic 40] att: 1,000 
Sartid        1-1 Rad
  [Stojic 26 - B. Stevanovic 37] att: 3,000
Milicionar    2-1 Buducnost
  [V. Stojkovic 54, Dancetovic 82pen - Orahovac 71] att: 500
Borac C       3-2 Zemun
  [D. Milekic 53 pen, Poledica 65, Maricic 85 - Saric 27, 48] att: 3,000
Crvena zvezda 0-0 Zeleznik
  att: 0 (Crvena zvezda  penalized)
Cukaricki     bye

Round 4
[Sep 10] 
Partizan      1-0 Proleter
  [Iliev 17] att: 4,000 
Zemun         0-4 Crvena zvezda
  [Jelic 60, Boskovic 73, 80, Pantelic 87] att: 5,000
[Sep 11] 
Rad           1-1 Milicionar 
  [Zivkovic 32 - Pantelic 64] att: 1,000 
OFK Beograd   0-1 Sartid
  [Vasiljevic 51] att: 500 
Radnicki K    0-0 Mogren 
  att: n/a
Spartak       0-0 Obilic 
  att: n/a
Sutjeska      1-0 Vojvodina
  [M. Radovic 18] att: 3,500
Cukaricki     1-0 Hajduk B
  [Budimirovic 59pen] att: 500
Buducnost     2-0 Borac 
  [Orahovac 53, Nedovic 57] att: 2,000
Radnicki N    1-0 Hajduk K
  [Vojvoda 89] att: 1,000
Zeleznik      bye 

Round 5
[Sep 18]
Proleter      0-0 Cukaricki
  att: 1,500
Zeleznik      2-1 Zemun
  [Slovic 22, Bozovic 84 - Djuric 21] att: 1,000
Hajduk K      0-0 Sutjeska
  att: 1,000
Obilic        2-1 Radnicki N
  [Lazetic 52, Radojcic 74 - Djenic 82] att: 500
Mogren        1-1 Spartak
  [Djukanovic 60pen - Djurasovic 50] att: 1,000
Sartid        1-2 Radnicki K
  [Katic 66pen - Djukic 2, DImitrijevic 55] att: 4,000
Milicionar    1-1 OFK Beograd
  [Dancetovic 42 - Sandulovic 25] att: 700
Borac         2-3 Rad
  [Plazinic 16, Gorcanin 37 - B. Stevanovic 66, Radovanovic 83,
   D. Stevanovic 87] att: 3,500
Crvena zvezda 3-0 Buducnost
  [Boskovic 36, Pjanovic 64pen, Acimovic 90] att: 0 (behind closed gates)
[Sep 19]
Vojvodina     2-2 Partizan
  [Krivokapic 16, Jankovic 55 - Dj.Tomic 45, Gerasimovski 73] att: 8,000
Hajduk B      bye

Round 6
[Sep 15]
Radnicki N    4-2 Mogren
  [Vojvoda 23, 90, Pajic 26pen, Vasiljevic 86 - Djukanovic 36, 88]
[Sep 21]
Obilic        2-1 Sutjeska
  [Radojicic 6, Kozos 38 - Koprivica 85] 
[Sep 22]
Cukaricki     0-1 Vojvodina
  [Bogdanovic]
Hajduk B      2-1 Proleter      
  [Davidovic, Nikolic - Marinkovic]
Rad           1-1 Crvena zvezda 
  [B. Stevanovic 90+pen - Pjanovic 18]
OFK Beograd   1-4 Borac
  [Ognjanovic - Toskic 2, Plazinic, Gardasevic]
Partizan      3-0 Hajduk K
  [Dj. Tomic pen, Ilijev, S. Ilic]
Radnicki K    1-0 Milicionar 
  [Djukic]
Spartak       1-0 Sartid   
  [Marinkovic]
Buducnost     1-0 Zeleznik
  [Nedovic]
Zemun         bye

Round 7 [Sep 25]
Crvena zvezda 3-1 OFK Beograd 
  [Gojkovic 8, Bunjevcevic 64, Jelic 67 - Andjelkovic 54] att: 3,000
Borac         0-1 Radnicki K 
  [Buzic 31] att: 3,000
Milicionar    2-0 Spartak
  [Djukic 48, Radojicic 85]  att: 300
Sartid        1-0 Radnicki N
  [Vojvodic 65] att: 2,500
Vojvodina     5-1 Hajduk B
  [Ristic 12, Jankovic 77, Bjelic 85, Vranjes 89, ? - B. Popovic 53] att: 500
Mogren        2-1 Sutjeska
  [Zirojevic 9, Radonjic 85 - Miljen Radovic 45] att: 2,000
Zeleznik      2-2 Rad
  [Zivkovic 53, Panic 83 - D. Stevanovic 24, 29] att: 1,000 
Hajduk K      2-0 Cukaricki
  [Ristovski 27pen, Bacic 81] att: 1,000
Zemun         2-0 Buducnost
  [Saric 50, G. Celar 69] att: 400
Obilic        3-0 Partizan  
  [Rankovic 21, Viciknez 53pen, Radojicic 70] att: 3,500 
Proleter      bye

Round 8
[Oct 2]
Rad           5-1 Zemun
  [B. Stevanovic 18, 34, Predic 29, Zivkovic 85, 87 - Stolica 40] att: 700
OFK Beograd   1-1 Zeleznik
  [Ognjanovic 20 - Bozovic 74] att: 800
Radnicki K    1-1 Crvena zvezda
  [Djukic 64 - Pantelic 88] att: 20,000
Spartak       1-1 Borac
  [Kopunovic 60 - Poledica 86] att: 2,000
Sutjeska      4-1 Sartid
  [Branezac 11, 58, Cujovic 21, Vucinic 76 - Savic 28] att: 2,000
Cukaricki     1-2 Obilic
  [Aleksic 75 - Rankovic 11, Radojicic 25] att: 500
Hajduk B      1-1 Hajduk K
  [D. Popovic 86 - Djurdjevic 13] att: 2,000
Radnicki N    1-0 Milicionar
  [Vujacic 6] att: 2,000
[Oct 3]
Proleter      0-1 Vojvodina
  [Bratic 51] att: 4,000
Partizan      2-0 Mogren
  [Gerasimovski 53, S.Ilic 78] att: 1,000
Buducnost     bye

Round 9 [Oct 13]
Hajduk K      1-1 Proleter 
  [Djurdjevic 43 - Simanic 55] att: 1,500
Mogren        1-3 Cukaricki
  [Djukanovic 27 - Djorovic 19, 57, Pretnjaca 70] att: 700
Sartid        1-3 Partizan
  [Antunovic 37 - S.Ilic 1, 58, Ivic 34] att: 10,000
Borac         0-2 Radnicki N
  [Vujacic 77, Krstic 87] att: 2,500
Milicionar    2-1 Sutjeska
  [D.Stojkovic 63, Dancetovic 80 - Barac 65] att: 1,000
Obilic        3-2 Hajduk B
  [Filipovic 24, Radojicic 68, Kozos 88 - B.Popovic 18, 89] att: 500
Crvena zvezda 4-0 Spartak
  [Pantelic 14, 55, Gvozdenovic 34, Gojkovic 41] att: 1,000
Zeleznik      3-1 Radnicki K
  [Zivkovic 45, 59, Spasic 80 - Isailovic 42og] att: 1,000
Zemun         2-1 OFK Beograd  
  [Brankovic 28, G. Celar 33 - Radjenovic 77] att: 1,000
Buducnost     1-0 Rad
  [Djurovic 15] att: n/a
Vojvodina     bye

Round 10
[?]
Hajduk B      1-0 Mogren
[Oct 15]
Radnicki N    1-2 Crvena zvezda 
  [Vojvoda 88 - Gojkovic 22, Pantelic 59] att: 10,000
OFK Beograd   2-1 Buducnost
  [Divic 40, Radjenovic 42pen - Nenadovic 38] att:  500
Radnicki K    1-0 Zemun
  [Z.Stevanovic 74] att: 4,000
Spartak       1-0 Zeleznik
  [Kopunovic 64] att: 1,500 
Sutjeska      2-1 Borac
  [Cujovic 13, Miljan Radovic 54 - Toksic 34] att: 3,000
Partizan      2-1 Milicionar
  [Kezman 25pen, 90pen - Mulina 38] att: 500
Proleter      0-2 Obilic
  [Lazetic 11, Viciknez 66] att: 1,000 
Cukaricki     2-1 Sartid 
  [Budimirovic 24pen, Aleksic 26 - Vojvodic 78] att: 400
Vojvodina     1-2 Hajduk K
  [Belic 28 - Djurdjevic 15, Radivojevic 19] att: 1,000
Rad           bye

Round 11
[Oct 10]
Milicionar    2-0 Cukaricki
  [Dancetovic 44, 78] att: 500
[Oct 23]
Mogren        2-0 Proleter
  [Zirojevic 10, Zizic 90] att:700
Obilic        2-0 Vojvodina
  [Simonovic 33, Viciknez 59] att: 2,000
Crvena zvezda 5-0 Sutjeska
  [Boskovic 2, Pjanovic 67, 82, Bunjevcevic 73, Jelic 87] att: 100
Borac         0-1 Partizan
  [Dj. Tomic 45pen] att: 7,000
Zeleznik      3-1 Radnicki N
  [Kizic 4, Zivkovic 32, Ilic 90 - Djenic 7] att: 800
Zemun         1-0 Spartak
  [Z.Tomic 89] att: 500
Rad           0-1 OFK Beograd
  [Radjenovic 18pen] att: 600
Sartid        4-2 Hajduk B
  [Vojvodic 32pen, 45pen, 86, Jovic 90 - D.Popovic 65, B.Popovic 90] att: 2,500
Buducnost     2-0 Radnicki K
  [Radonjic 44, Orahovac 75] att: 1,500
Hajduk K      bye

Round 12
[Oct 30]
Radnicki K    1-2 Rad
  [Visinski 67 og - D.Stevanovic 25, B.Stevanovic 35] att: 3,500
Spartak       2-2 Buducnost
  [Koroman 11, Marinkovic 50 - Maras 20, 65] att: 1,000
Radnicki N    2-3 Zemun
  [Vojvoda 6, 31 - Stolica 43, Saric 46, Jolovic 75] att: 7,000
Sutjeska      2-1 Zeleznik      
  [Radovic 8pen, Cujovic 64 - Perisic 5] att: 2,000
Partizan      2-0 Crvena zvezda
  [S.Ilic 15, Kezman 87] att: 35,000
Hajduk B      5-1 Milicionar
  [D.Popovic 23, Ivic 41, 53, B.Popovic 72, Zdravkovic 74 - Dancetovic 61] att:300
Proleter      1-1 Sartid
  [Zakic 22 - Kocic 55] att: 1,000
Hajduk K      0-2 Obilic
  [Lazetic 11, Radojicic 27] att: 1,500
[Oct 31]
Cukaricki     2-0 Borac
[Nov 10]
Vojvodina     3-0 Mogren
  [Belic 11, Rakic 56, 57] att: 150
OFK Beograd   bye

Round 13 [Nov 3]
Zeleznik      0-1 Partizan
  [S. Ilic 59] att: 1,000 
Crvena zvezda 1-0 Cukaricki
  [Pjanovic 74] att: 500
Zemun         1-1 Sutjeska
  [Indjic 62 - Milosevic 90] att: 1,000
Mogren        1-0 Hajduk K
Rad           1-0 Spartak
Sartid        1-0 Vojvodina
OFK Beograd   1-1 Radnicki K
  [Sandulovic 29 - Antonijevic 59] att: 150
Milicionar    0-0 Proleter
Borac         0-1 Hajduk B
Buducnost     1-0 Radnicki N
Obilic        bye

Round 14
[Nov 5]
Partizan      4-1 Zemun
  [Obradovic 22, 27, 76, Kezman 87pen - Indjic 48] no attendance, Partizan penalized
[Nov 6]
Spartak       1-2 OFK Beograd
  [Puhalak 29 - Andjelkovic 14, 19] att: 1,000
Sutjeska      1-0 Buducnost
  [Brazenac 67] att: 3,000
Cukaricki     0-0 Zeleznik
  att: 500
Hajduk B      0-3 Crvena zvezda
  [Pjanovic 2, 79, Jelic 84] att: 500
Proleter      1-1 Borac
  [Vukasinovic 84 - D.Milikic 86] att: 500
Vojvodina     0-1 Milicionar
  [Radojicic 65] att: 1,500
Hajduk K      0-0 Sartid
  att: 1000
Obilic        2-0 Mogren
  [Radojicic 33, Simonovic 69] att: 300
Radnicki N    3-0 Rad
  [Polic 40, Vojvoda 46, Vasiljevic 57] att: 6,000
Radnicki K    bye

Round 15
[Nov 20]
Sartid        2-3 Obilic
  [Vojvodic 67pen, Katic 86 - Lazetic 33, Zoric 40] att: 2,000
Milicionar    1-0 Hajduk K
  [Dancetovic 22pen] att: 200
Borac C       2-3 Vojvodina
  [Mihajlovic 54, Stanisic 68 - Calinsek 23, Bukvic 56, Rakic 88] att: 1,000 
Crvena zvezda 4-0 Proleter
  [Pjanovic 35, 39, Jelic 53, Bunjevcevic 88] att: 300
Zeleznik      3-1 Hajduk B
  [Slovic 17, Nikolic 72, Randjelovic 90 - B.Popovic 82] att: 300
Rad           2-1 Sutjeska
  [Visinka 18, Huseinovic 79 - Branezac 45] att: 600  
OFK Beograd   1-0 Radnicki N
  [Andjelkovic 34] att: 500  
Radnicki K    3-1 Spartak
  [Buzic 28, 60, Stevanovic 68 - Fraciskovic 12] att: 1,500
Buducnost     1-4 Partizan
  [Orahovac 34 - Kezman 12, 20, 56, Obradovic 68] att: 8,000
[Nov 21]
Zemun         0-1 Cukaricki
  [Aleksic 40] att: 500
Mogren        bye

Round 16
[Nov 27]
Sutjeska      3-2 OFK Beograd 
  [Kostic 20, Stanojevic 24pen, Branazec 62 - D.Petkovic 28, Divic 68]
Hajduk B      2-1 Zemun
  [B.Popovic 16, Ivic 67 - Saric 78]
Proleter      0-0 Zeleznik 
Vojvodina     1-2 Crvena zvezda
  [Bukvic 30 - Bunjevcevic 22, 72]
Hajduk K      4-0 Borac C
  [Gajic 14, 72, Milojevic 34, Djurdjevic 80]
Obilic        1-0 Milicionar
  [Radojicic 90]
Mogren        1-0 Sartid 
  [Radojevic 60]
Partizan      1-0 Rad
  [V.Ivic 45]
Radnicki N    0-0 Radnicki K 
[Nov 28]
Cukaricki     abd Buducnost            [abandoned due to fog]
[Apr 5]
Cukaricki     1-1 Buducnost
Spartak       bye

Round 17 [Dec 1]
Borac C       0-2 Obilic
  [Novic 9, FIlipovic 51]
Milicionar    5-0 Mogren
  [Radojicic 16, 36, 58, Markovic 42, Mulina 90]
Buducnost     2-0 Hajduk B
  [Nenadovic 30, Vukicevic 47] 
Crvena zvezda 2-0 Hajduk K
  [Acimovic 21pen, Mirkovic 82]
Zeleznik      1-0 Vojvodina
  [Ilic 82] 
Zemun         2-0 Proleter
  [Veselinovic 25, Djuric 86]
Rad           2-0 Cukaricki
  [Knezevic 22, Vidojevic 90]
OFK Beograd   2-2 Partizan
  [Djurkovic 1, 80 - Kezman 41pen, V.Ivic 60]
Radnicki K    3-0 Sutjeska
  [Milosavljevic 29, Stevanovic 63, Ristic 63]
Spartak       1-1 Radnicki N
  [Puhalek 65 - Tucakovic 85]
Sartid        bye

Round 18 [Dec 4]  
Obilic        1-1 Crvena zvezda 
  [Babeu 3 - Bunjevcevic 77] att: 5,000
Sutjeska      1-0 Spartak
  [Stanojevic 26] att: 500
Partizan      4-0 Radnicki K
  [S.Ilic 24, 56, 74, Trobok 50] att: 500
Cukaricki     3-3 OFK Beograd
  [Djorovic 17, Aleksic 28, Dudic 52 - Djurkovic 3, Petkovic 23, 
   Andjelkovic 58] att: 300
Hadjuk B      2-2 Rad
  [Todorovic 55, Maksimovic 90 - Topalovic 32, Stevanovic 45] att: 1,000
Proleter      1-0 Buducnost 
  [Ljubenovic 86] att: 1,000
Vojvodina     3-3 Zemun
  [Bukvic 20, Belic 72, Jankovic 88 - Stolica 75, Raca 85, 87]
Hajduk K      1-0 Zeleznik
  [Djurdjevic 3] att: 700 
Mogren        3-1 Borac 
  [Dragutinovic 56, Djukanovic 59, Belada 75 - Maricic 60] att: 1,000
Sartid        0-2 Milicionar
  [Stojkovic 53, Dancetovic 80] att: 1,500
Radnicki N    bye

Round 19 [Dec 11]
Borac         1-0 Sartid
  [Mikic 47]
Crvena zvezda 2-0 Mogren
  [Jelic 26, Pantelic 87pen]
Zeleznik      0-3 Obilic 
  [Radojicic 10, Lazetic 80, Aleksic 86]
Zemun         1-1 Hajduk K
  [Kruscic 12 - Radivojevic 45]
Rad           2-2 Proleter
  [Huseinovic 53, Stevanovic 89 - Milosavljevic 15, Zecevic 65] 
OFK Beograd   2-1 Hajduk B
  [Andjelkovic 44, 55 - B. Popovic 49]
Spartak       0-6 Partizan
  [Kezman 20, 68, 74, V. Ivic 45, 70, S. Ilic 68]
Buducnost     4-0 Vojvodina
Radnicki N    2-0 Sutjeska
Radnicki K    1-3 Cukaricki
Milicionar    bye

Round 20 [Dec 15]
Partizan      5-2 Radnicki N
  [V. Ivic 6, Obradovic 39, S.Ilic 56pen, 63, Delibasic 72 - Trajkovic 45,
   T.Stamenkovic 66] att: 300
Cukaricki     2-1 Spartak 
  [Pepic 35, Pecelj 89 - Ivljanin 37] att: 300
Hajduk B      2-1 Radnicki K
  [Joksimovic 47, D.Popovic 56 - Antonijevic 67] att: 200
Proleter      2-1 OFK Beograd
  [Mirosavljevic 2, 47 - DJurdjevic 28] att: 500
Vojvodina     3-2 Rad 
  [Jankovic 10, Rakic 51, Miladinovic 60 - Huseinovic 5, Knezevic 55] att: 500
Obilic        1-0 Zemun 
  [Lazetic 18] att: 200
Mogren        2-1 Zeleznik 
  [Djukanovic 33pen, 88pen - Ilic 53]
Sartid        1-2 Crvena zvezda  
  [Vojvodic 90 - Gojkovic 11, Jelic 52] att: 1,500
Milicionar    7-4 Borac 
  [M.Radojicic 49, 53, Pantelic 55, Djukic 61, Mulina 66, 76, Dancetovic 86pen 
   - Mijailovic 52, Plazinic 56, Dragutinovic 73, Miricic 87pen] att: 100
Hajduk K      awd Buducnost        [awarded 0-3; abanonded at 0-1 in 40']
  [Nenadovic 17] att: 500
Sutjeska      bye

Round 21
[Dec 18]
Crvena zvezda 3-2 Milicionar
  [Boskovic 29, Acimovic 60, 70 - M.Radojicic 17, Mulina 58] att: 300
Zemun         2-0 Mogren
  [Raca 72, G.Celar 82] att: 200
Buducnost     0-2 Obilic
  [Simonovic 31, Aleksic 70] att: 2,000
OFK Beograd   2-0 Vojvodina
  [Divic 45, Radjenovic 47] att: 200
Radnicki K    0-0 Proleter
  att: 300
Spartak       2-0 Hajduk B
  [Kuntic 66, Puhalak 74] att: 200
Radnicki N    3-0 Cukaricki
  [I.Ilic 26, 40pen, Vojvoda 69] att: 500
Sutjeska      2-2 Partizan 
  [Boskovic 26, Branezac 49 - V.Ivic 45, Kezman 85] att: 6,500
[Dec 19]
Rad           2-0 Hajduk K
  [Huseinovic 51, Malbasa 52og] att: 300
Zeleznik      1-0 Sartid
  [Spasic 33] att: 300
Borac         bye

Round 22 [Feb 12]
Sutjeska      0-0 Cukaricki
  att: 3,000
Radnicki N    2-0 Hajduk B
  [Tucakovic 20, Ljubisavljevic 90] att: 3,000
Spartak       1-3 Proleter
  [Jevric 67 - Mirosavljevic 9, 64, Zecic 50] att: 1,000
Radnicki K    2-1 Vojvodina
  [Buzic 28, Jeremic 80 - Bogdanovic 43] att: 4,000
OFK Beograd   1-0 Hajduk K
  [Todorovic 49] att: 500
Rad           2-3 Obilic
  [Topalovic 26pen, Vidojevic 85 - Salihovic 16, 38, Lazetic 74] att: 3,00
Buducnost     4-1 Mogren
  [Kostic 7, 57, 59, Mares 14 - Djukanovic 78] att: 1,000
Zemun         0-0 Sartid
  att: 750
Zeleznik      2-2 Milicionar
  [Spasic 13, Slovic 87 - Krisanovic 19, Radojcic 45] att: 750
Crvena zvezda 4-0 Borac     
  [Pjanovic 4, Lerinc 13, Miljkovic 28, Mirkovic 64] att: 1,500
Partizan      bye

Round 23 [Feb 16]
Borac         2-1 Zeleznik 
  [Plazinic 75, Markovic 81 - Slovic 17] att: 1,500 
Milicionar    1-0 Zemun 
  [Dancetovic 45] att: 800
Sartid        2-0 Buducnost 
  [Efimov 67, Vojvodic 80] att: 2,500
Mogren        1-2 Rad 
  [Djukanovic 15 - Tomic 45, Stevanovic 81] att: 700
Obilic        2-2 OFK Beograd 
  [G. Radojicic 45, Aleksic 47 - Andjelkovic 26, Popovic 81] att: 700
Hajduk K      0-1 Radnicki K
  [Buzic 76] att: 1,500
Vojvodina     4-1 Spartak 
  [Jankovic 27, 45, Belic 73, Rakic 89 - Marinkovic 78] att: 300
Proleter      0-0 Radnicki N
  att: 1,000
Cukaricki     0-2 Partizan 
  [Tomic 63, 88] att: 1,000
Hajduk B      2-0 Sutjeska 
  [Simic 40, Filipovic 86], att: 300
Crvena zvezda bye

Round 24 [Feb 19]
Partizan      4-2 Hajduk B
  [V. Ivic 2, 81, Ilijev 36, Trobok 52 - Filipovic 14, Todorovic 65] att: 1,000
Sutjeska      3-1 Proleter
  [Kostic 2, Kojic 38, I. Radovic 43 - Zecevic 90] att: 500
Radnicki N    2-1 Vojvodina
  [Ilic 67 pen, Krstic 78 - Krivokapic 83] att: 8,000
Spartak       1-3 Hajduk K
  [Cujovic 39 - Osmanovic 41, 62, Kozos 76] att: 500
Radnicki K    0-0 Obilic
  att: 10,000
OFK Beograd   3-1 Mogren
  [Divic 9, 57, 88 - Radojevic 79]
Rad           0-1 Sartid
  [Bogdanovic 51] att: 1,500
Buducnost     2-1 Milicionar
  [Djurovic 14, Kostic 88pen - D. Stojkovic 86] att: 2,000
Zemun         2-1 Borac
  [Celar 45, Jelovac 87 - Mijajlovic 45] att: 1,000
Zeleznik      1-3 Crvena zvezda   
  [Kizic 33 - Ilic 41, Pjanovic 14pen, 82]
Cukaricki     bye

Round 25 [Feb 26]
Crvena zvezda 1-1 Zemun 
  [Boskovic 48pen - Djuric 9] att: 5,000
Borac         2-1 Buducnost 
  [Markovic 5, Drgutinovic 53 - Nedovic 45] att: 1,500
Milicionar    0-3 Rad 
  [Stevanovic 27, 51, Zivkovic 88] att: 1,000 
Sartid        1-0 OFK Beograd 
  [Mrdak 87] att: 6,000
Mogren        2-1 Radnicki K
  [Belada 44, Djukanovic 64 - Dimitrijevic 25] att: 800 
Obilic        2-0 Spartak 
  [Sarac 8, Zoric 37pen] att: 300
Hajduk K      1-0 Radnicki N
  [Markovic 43] att: 1,500
Vojvodina     1-1 Sutjeska 
  [Milosevic 72 og - Branezac] att: 800
Proleter      0-2 Partizan 
  [S. Ilic 42, V. Ivic 75] att: 5,000 
Hajduk B      1-0 Cukaricki 
  [Todorovic 58] att: 300
Zeleznik      bye

Round 26 [Mar 1]
Cukaricki     2-0 Proleter     
  [65' M. Dudic, 76' Budimirovic pen] att: 2000
Partizan      4-1 Vojvodina
  [44' Stojanoski, 52' Kezman, 65' V.Ivic, 70' Kezman; 80' Habu] att: 2,000
Sutjeska      1-0 Hajduk K
  [81' Radovic] att: 400
Radnicki N    2-1 Obilic
  [32' Vojvoda, 52' Djenic; 57' G.Radojicic] att: 12,000
Spartak       3-0 Mogren
Radnicki K    1-0 Sartid
  [84' Radosavljevic] att: 6,000
OFK Beograd   2-1 Milicionar
  [40' Djurkovic, 65' Divic; 90' Zivkovic] att: 1,000
Rad           3-0 Borac
  [51' Zivkovic, 59' Jerenic, 59' Stevanovi] att: 600
Buducnost     0-2 Crvena zvezda
  [73' Georgioski, 90' Stevanovic] att: 8,000
Zemun         1-1 Zeleznik
  [60' Stolica; 35' Kizic] att: 600
Hajduk B      bye

Round 27 [Mar 4]
Zeleznik      1-0 Buducnost
  [Zivkovic 36] a: 500
Crvena zvezda 1-0 Rad
  [Pjanovic 78] a: 8,000
Borac         0-2 OFK Beograd
  [Andjelkovic 35, Divic 90] a: 1,500
Milicionar    1-0 Radnicki K
  [Stojkovic 65] a: 500
Sartid        2-0 Spartak
  [Efimov 25, Antunovic 27] a: 8,000
Mogren        2-0 Radnicki N
  [Djukanovic 23, 33] a: 600
Sutjeska      1-2 Obilic
  [Branezec 77 - Aleksic 35, Radojicic 57] a: 3,000
Hajduk K      0-5 Partizan
  [V. Ivic 7, 60, S. Ilic 43, Kezman 78, Iliev 90] a: 5,000
Vojvodina     2-0 Cukaricki
  [Bogdanovic 55, Belic 83] a: 500
Proleter      2-0 Hajduk B
  [Mirosavljevic 13, 24] a: 1,000
Zemun         bye

Round 28 [Mat 11]
Hajduk B      2-2 Vojvodina
  [Dragicevic 3, R.Popivc 40pen - A.Cekic 2, Cilinsek 45] att: 300
Cukaricki     0-0 Hajduk K
  att: 150
Sutjeska      2-0 Mogren
  [Magazom 45, Todorovic 56] att: 2,000
Radnicki N    2-1 Sartid
  [P. Stamenkovic 19, Mrdak 40 og - Antunovic 50] att: 7,000
Spartak       3-2 Milicionar
  [Stjepanovic 9, Poljakovic 35, Ivljanin 76 - Stanisic 22, Zivkovic 63] att: 500
Radnicki K    1-1 Borac
  [Buzic 82 - Djedovic 53] att: 3,000
OFK Beograd   1-2 Crvena zvezda
  [Divic 88 pen - Georgioski 17, Stevanovic 87] att: 5,000
Rad           1-0 Zeleznik
  [Zivkovic 73] att: 600
Buducnost     1-0 Zemun
Partizan      0-1 Obilic
  [Zimonjic 89] att: 10,000 
Proleter      bye

Round 29 [Mar 15]
Sartid        0-0 Sutjeska
  att: 3,000
Zemun         2-1 Rad
  [Jolovic 27, Bojanic 82 - Zivkovic 67] att: 1,000
Zeleznik      4-3 OFK Beograd
  [Kizic 8, Zivkovic 57, Spasic 82, Petkovic 90 - Divic 22, 63, Begovic 74] att: 500
Crvena zvezda 1-0 Radnicki K
  [Gojkovic 26] att: 4,000
Borac         1-0 Spartak
  [Cosic 38] att: 600
Milicionar    0-0 Radnicki N 
  att: 1,000
Mogren        0-7 Partizan 
  [S. Ilic 14, N. Mikovic 26og, Iliev 34, 61, 70, Obradovic 51, V. Ivic 65] att: 3,000
Obilic        0-1 Cukaricki
  [Georgijevski 63] att: 300
Hajduk K      3-1 Hajduk B
  [Osmanovic 79, 90, Djurasinovic 86 - Nikolic 88] att: 1,000
Vojvodina     2-1 Proleter
  [Jankovic 2, 67 - Marinkovic 52] att: 1,000
Buducnost     bye

Round 30 [Mar 18]
Cukaricki     1-0 Mogren
  [Stojakovic 66]
Proleter      1-0 Hajduk K
  [Mirosavljevic 29]
Hajduk B      0-3 Obilic
  [Zimonjic 34, 50, G.Radojicic 60] att: 600
Sutjeska      2-0 Milicionar
  [Perovic 22, Savic 56] att: 500
Radnicki N    4-1 Borac
  [Zirojevic 1, Tagi 7, 65, Trajkovic 57 - Markovic 8] att: 5,000
Spartak       0-2 Crvena zvezda
  [Stevanovic 74, 86] att: 2,500
Radnicki K    0-0 Zeleznik
  att: 500
OFK Beograd   1-1 Zemun
  [Popovic III 83 - G. Celar 79] att: 500
Rad           1-0 Buducnost
  [Zovkovic 24] att: 500
Partizan      4-0 Sartid
  [Kezman 4, 26, S.Ilic 33, 59] att: 2,000
Vojvodina     bye

Round 31 [Mar 22]
C.zvezda      1-0 Radnicki N
Borac         0-2 Sutjeska
Milicionar    0-1 Partizan
Sartid        1-1 Cukaricki
Mogren        3-0 Hajduk B
Obilic        3-1 Proleter
Hajduk K      1-1 Vojvodina
Buducnost     3-1 OFK Beograd
Zemun         2-0 Radnicki K
Zeleznik      3-0 Spartak
Rad           bye

Round 32 [Mar 25]
Vojvodina     1-1 Obilic
  [Jankovic 85 - Simonovic 4]
Proleter      1-2 Mogren
  [Zoric 70 - Radojevic 42, Belada 83]
Hajduk B      3-0 Sartid
  [D.Popovic 21pen, Joksimovic 70, Bakrac 90]
Cukaricki     1-1 Milicionar
  [Borovic 22 - Djukic 49]
Partizan      8-1 Borac
  [Dj.Tomic 1, Stojanovski 32, Kezman 35, 79, V.Ivic 41, Krstajic 61, 
   Pekovic 67, Rankovic 87 - Gocanin 87]
Sutjeska      0-1 C.zvezda
  [D.Stevanovic 89]
Radnicki N    2-0 Zeleznik
  [Zirojevic 6, Vojvoda 43]
Spartak       2-1 Zemun
  [Stjepanovic 18, Pekovic 68 - Dulic 90og]
OFK Beograd   0-0 Rad
Hajduk K      bye

Round 33
[Apr 1]
Rad           1-1 Radnicki K
  [Rankovic 57 - Buzic 27]
Zemun         1-0 Radnicki N
  [Golijanin 61pen]
Zeleznik      3-1 Sutjeska
  [Petkovic 20, Zivkovic 65,67 - Bursac 78]
Borac         1-2 Cukaricki
  [Dragutinovic 67 - Djorovic 17, 52]
Milicionar    2-0 Hajduk B
  [Spalevic 48, Bogdanovic 82]
Sartid        2-0 Proleter
  [Efimov 30, Andjelkovic 63]
Mogren        0-0 Vojvodina
Obilic        1-0 Hajduk K
  [Babeu 18]
Buducnost     4-0 Spartak
  [Lucic 9pen, 62pen, Kostic 58, 73]
[Apr 2]
C.zvezda      2-1 Partizan
  [Pjanovic 42, Savic 51og - Kezman 73]
OFK Beograd   bye

Round 34 [Apr 8]
Partizan      1-1 Zeleznik
  [Dj. Tomic 52 - Kizic 45]
Vojvodina     0-1 Sartid
  [Coluka 80]
Hajduk K      1-0 Mogren
  [Osmanovic 2]
Proleter      3-0 Milicionar
  [Mladenovic 24, Mirosavljevic 32, 70]
Hajduk B      3-0 Borac
  [Jevic 12, R.Popovic 35, Tucovic 90]
Cukaricki     0-1 C.zvezda
  [Lerinc 24]   
Sutjeska      0-0 Zemun
Radnicki N    1-0 Buducnost
  [Vojvoda 52]
Spartak       2-3 Rad
  [Cujovic 40, Franciskovic 73 - B.Stevanovic 19,20,80]
Radnicki K    0-0 OFK Beograd
Obilic        bye

Round 35 [Apr 15]
Mogren        4-0 Obilic
  [Djukanovic 26, 40, 73, N.Vojvodic 76]
OFK Beograd   3-0 Spartak
  [Radjenovic 2, Divic 70, 83pen]
Rad           2-1 Radnicki N
  [Jeremic 29, B.Stevanovic I 41 - Golovic 30]
Zemun         0-3 Partizan
  [S.Ilic 17, Kezman 79, S.Djurovic II 90og]
Zeleznik      1-2 Cukaricki
  [Kizic 24 - Nuhi 49, Djurovic III 78]
Crvena zvezda 3-0 Hajduk B
  [Boskovic 8, Gojkovic 59, Mirkovic 82]
Borac         0-1 Proleter
  [Zecevic 13]
Milicionar    0-0 Vojvodina
Sartid        4-0 Hajduk K
  [Andjelkovic 5, 45, Antunovic 46, 69]
Buducnost     0-0 Sutjeska
Radnicki K    bye

Round 36 [Apr 22]
Obilic        1-0 Sartid
  [Kovacevic 21] 
Hajduk K      2-0 Milicionar
  [Osmanovic 45pen, 83]
Proleter      0-1 Crvena zvezda
  [Pjanovic 21]
Hajduk B      2-1 Zeleznik 
  [Todorovic 61, Joksimovic 74 - Spasic II 79]
Cukaricki     1-2 Zemun 
  [Aleksic II 73 - Krusic 55pen, Djuric 82]
Sutjeska      1-0 Rad 
  [Boskovic II 75]
Radnicki N    4-0 OFK Beograd
  [I.Ilic II 26, Vojvoda 79, Zenic 80, Kristic 82] 
Spartak       2-1 Radnicki K
Vojvodina     4-0 Borac 
  [Bogdanovic I 34, 57, Sakic 49, Zagorac 66]
Partizan      4-1 Buducnost
  [V.Ivic I 25, 45, 70, Dj.Tomic I 76 - Nedojevic 8]  
Mogren        bye

Round 37 [Apr 29]
Radnicki K    2-0 Radnicki N
OFK Beograd   2-3 Sutjeska
Rad           1-2 Partizan
  [Vidojevic 55 - Kezman 43, Krstajic 64]
Zemun         0-3 Hajduk B
  [D.Popovic II 53, 57, Joksimovic 88]
Zeleznik      3-0 Proleter
Crvena zvezda 4-0 Vojvodina
  [Markovic 18, D.Stevanovic II 61, D.Ilic IV 80, Gojkovic 85]
Borac         1-3 Hajduk K
Milicionar    1-0 Obilic
  [Mulina 67]
Sartid        3-1 Mogren
Buducnost     0-0 Cukaricki
Spartak       bye

Round 38 [May 3]
Mogren        3-1 Milicionar 
  [Stankovic 20, Radjenovic 22, Djukanovic 60pen - Mulina 45]
Obilic        6-0 Borac 
  [S.Zoric I 9, 45, 87, Ocokoljic 27, Manojlovic 51, 54]
Hajduk K      1-3 Crvena zvezda
  [Djurdjevic 10 - Pjanovic 3, 49, B.Georgijevski I 68]
Proleter      1-0 Zemun
  [Mirosavljevic 68]
Hajduk B      0-2 Buducnost
  [Orahovac 72, 84] 
Cukaricki     1-1 Rad
  [Gusnic 61 - D.Tomic II 65] 
Sutjeska      0-1 Radnicki K
  [Jesic 9]
Radnicki N    2-0 Spartak
  [I.Ilic 55, Krstic 59]
Vojvodina     1-0 Zeleznik
  [Tanasijevic 45] 
Partizan      3-0 OFK Beograd 
  [Iliev 19, Dj.Tomic I 21, Delibasic]
Sartid        bye

Round 39 [May 6]
Spartak       0-2 Sutjeska
  [Vucinic 22, Branazec 38] 
Radnicki K    1-1 Partizan
  [Radosavljevic 81 - Kezman 88]
OFK Beograd   3-1 Cukaricki
  [Divic 31pen, Radjenovic 56, Curkovic 60 - Djorovic 88]
Rad           2-1 Hajduk B
  [Vidojevic 7, Jovanovic 66 - D.Popovic II 58]
Zemun         2-1 Vojvodina
  [G.Celar I 6, 20 - Krivokapic 87]
Zeleznik      2-0 Hajduk K
  [S.Spasic II 8, Slovic 81]
Crvena zvezda 2-0 Obilic 
  [Pjanovic 34, 53pen]
Borac         0-1 Mogren 
  [Stanojevic 68]
Milicionar    1-1 Sartid
  [Mulina 35pen - Andjelkovic 50]
Buducnost     2-0 Proleter
  [Vukicevic 60, Camaj 74]
Radnicki N    bye

Round 40 [May 13]
Sartid        2-0 Borac 
  [Mudrinic 13, Andjelkovic 56pen]
Mogren        0-2 Crvena zvezda 
  [Pjanovic 57pen, B.Boskovic I 90]
Obilic        2-0 Zeleznik 
  [Zimonjic 56, G.Radojicic I 90]
Hajduk K      3-1 Zemun
  [Osmanovic 6, Djurdjevic 17, 37 - Indjic 45]
Vojvodina     2-0 Buducnost 
  [Jankovic 26, 69]
Proleter      2-0 Rad
  [Mirosavljevic 43, 87] 
Hajduk B      1-2 OFK Beograd
  [Bakrac I 87 - Djurkovic 20, Divic 43]
Cukaricki     2-0 Radnicki K
  [Corovic 43, G.Aleksic II 50]
Partizan      7-2 Spartak
  [Kezman 6, 60, 75, Trobok 14, Dj.Tomic I 27pen, 80, Vukic 49 - Kandja 50, 
   Franciskovic 55] 
Sutjeska      3-2 Radnicki N
  [M.Radovic 54, Kojic 73, Branezac 85 - Stojanovic 90, ?]
Milicionar    bye

Round 41 [May 17]
Crvena zvezda 2-0 Sartid
  [Pjanovic 8, 68] 
Radnicki N    0-1 Partizan
  [Duljaj 67]
Radnicki K    3-1 Hajduk B
  [Radosavljevic 55, 60, Jovanovic 62 - Bakrac I 88]
Spartak       2-3 Cukaricki
  [Franciskovic 5, Ivlajnin 31 - G.Aleksic II 38, 57, Huseinovic 89]
OFK Beograd   3-1 Proleter
  [Divic 8, Djuricic 56, Djurkovic 59 - ?] 
Rad           1-0 Vojvodina 
  [Topalov 20]
Buducnost     0-2 Hajduk K
  [Stamatovic 75, 81]
Zemun         2-1 Obilic
  [G.Celar 12, Jelovac 41 - Zimonjic 1] 
Zeleznik      4-0 Mogren 
  [S.Spasic II 8, 42, Kizic 26, Stanisavljevic 45]
Borac         0-5 Milicionar 
  [Katic 8, Krisanovic 23, 90, Tesic 77, 87]
Sutjeska      bye

Round 42 [May 20]
Milicionar    1-2 Crvena zvezda
  [Spalevic 85 - Bajcetic 19, Markovic 37]
Sartid        3-2 Zeleznik
  [Andjelkovic 14, Antunovic 28, Mudrinic 35 - Slovic 31, Stanisavljevic 45] 
Mogren        1-2 Zemun 
Obilic        3-1 Buducnost
  [Vargec 25, S.Zoric I 44pen, Kovacevic 90 - Ivanisevic 49]
Hajduk K      2-1 Rad  
  [Antic 8, Markoski 36 - Galovac 85]
Vojvodina     3-0 OFK Beograd
  [Belic 30, I.Bogdanovic I 61, Jankovic 64] 
Proleter      1-1 Radnicki K
  [Mirosavljevic 11 - Stanojlovic 33]
Hajduk B      3-2 Spartak 
Cukaricki     2-0 Radnicki N
  [Budimirovic 68, Nuhi 71]
Partizan      2-0 Sutjeska
  [Stojanoski 81, Kezman 90] 
Borac         bye

Final Table:

 1.Crvena zvezda Beograd        40 33  6  1  85- 19 105  Champions
 2.Partizan Beograd             40 32  5  3 111- 30 101  UEFA Cup
 3.Obilic Beograd               40 28  5  7  71- 32  89  [*]
 4.Rad Beograd                  40 17  9 14  56- 46  60
 5.Sutjeska Niksic              40 17  9 14  50- 50  60
 6.Cukaricki Stankom Beograd    40 15 11 14  42- 43  56 
 7.OFK Beograd                  40 15 10 15  58- 62  55
 8.Zeleznik Beograd             40 15  9 16  55- 47  54
 9.FK Zemun                     40 15  9 16  47- 57  54
10.Vojvodina Novi Sad           40 15  8 17  54- 40  53
11.Radnicki Nis                 40 16  4 20  50- 49  52
12.Buducnost Podgorica          40 15  7 18  45- 45  52
13.Radnicki Kragujevac          40 13 13 14  35- 41  52
14.Hajduk Rodic MB Kula         40 15  7 18  39- 46  52
15.Milicionar Beograd           40 14  9 19  52- 52  51
16.Sartid 1903 Smederevo        40 14  8 18  42- 47  50
------------------------------------------------------- 
17.Proleter Zrenjanin           40 12 10 18  36- 49  46  Relegated
18.Hajduk Beograd               40 14  3 23  56- 75  45  Relegated
19.Mogren Budva                 40 13  5 22  40- 70  44  Relegated
20.Spartak Subotica             40  8  5 27  34- 84  29  Relegated
21.Borac Cacak                  40  6  4 30  36-100  22  Relegated

[*] Obilic will not enter UEFA Cup 2000/01

NB: FK Pristina decided not to compete in the league this season.

Promoted: FK Beograd, Zeta Golubovic, Napredak Krusevac.  FK Beograd have
          withdrawn from the first division 2000/01; their place was taken
          by originally relegated Sartid 1903 Smederevo.

Topscorers:
 
27 - Mateja Kezman (Partizan)
22 - Mihajlo Pjanovic (C.zvezda)
21 - Petar Divic (OFK Beograd)
19 - Vladimir Ivic I (Partizan) and Sasa Ilic I (Partizan)
17 - Dragan Djukanovic (Mogren) 
15 - Nenad Mirosavljevic (Proleter) and Gabrijel Radojicic I (Obilic)
14 - Bogic Popovic I (Hajduk B) and Zoran Jankovic (Vojvodina)
13 - Malesija Vojvoda (Radnicki N)
12 - Slobodan Zivkovic I and Sladjan Spasic II (Zeleznik), and Sasa Branezac (Sutjeska)
11 - Djordje Tomic I (Partizan), Milan Radojicic II (Milicionar), Dejan Osmanovic (Hajduk K), Nemanja Corovic (Cukaricki)
       and Dragan Popovic II (Hajduk B)
10 - Goran Celar (Zemun), Borislav Stevanovic I (Rad), Srdjan Djurdjevic (Hajduk K) i Nemanja Dancetovic (Milicionar)
 9 - Dragan Stevanovic II (C.zvezda), Aleksandar Zivkovic II (Rad) i Darko Vojvodic (Sartid)
 

Yugoslavia Cup 1999/2000

First Round (1/16 Finals)
[Nov 24]
Zeleznik Beograd          3-2 CSK
Zeleznicar L              2-3 FK Zemun
Vojvodina Novi Sad        2-1 FK Becej
Zeta                      2-2 Buducnost Podgorica        [7-6 pen]
Partizan Beograd          4-2 Spartak Subotica
Borac Cacak               1-3 Milicionar Beograd
Celik Uniprom             1-1 Radnicki Nis               [4-3 pen]
Balkan Bukovica           2-1 Hajduk Beograd
FK Bor                    0-3 Crvena zvezda Beograd
Napredak Krusevac         3-1 Rad Beograd
OFK Kikinda               0-0 Radnicki Kragujevac        [3-4 pen]
Cukaricki Stankom Beograd 2-0 Proleter Zrenjanin
[Nov 25]
Buducnost Banatski Dvor   1-0 OFK Beograd
Obilic Beograd            3-1 Radnicki Beograd
Pristina                  awd Mogren                     [walkover Mogren]
        
Second Round 
[Dec 8]
Zeta Podgorica            1-2 Obilic        
  [B. Brnovic 66 - Filipovic 61, Radojicic 64]
Napredak Krusevac         2-0 Mogren Budva
  [Kojicic 38pen, Stefanovic 62]
Sartid 1903 Smederevo     0-3 Crvena zvezda   
  [Jelic 22, 61pen, ?]
Buducnost Banatski Dvor   1-1 Celik Uniprom              [aet, 2-4 pen]  
  [Salma 65 - Maratbasic 55] 
Radnicki Kragujevac       1-0 Cukaricki Stankom Beograd
  [Jesic 55]
Zeleznik                  1-0 Vojvodina 
  [Zivkovic 62pen]
Zemun                     0-0 Partizan                   [aet, 4-3 pen]
[played later]
Balkan Bukovica           0-2 Milicionar

Quarter Finals [Apr 5]
Crvena zvezda             1-0 Radnicki Kragujevac
  [Micic 65]
Milicionar                1-1 Obilic                     [aet, 5-4 pen]
Celik Niksic              0-5 FK Zemun
Napredak Krusevac         0-0 Zeleznik                   [aet, 3-1 pen]

Semifinals [Apr 19]
Milicionar                0-3 Crvena zvezda
  [Georgijevski I 7, Lerinc 41, Boskovic I 56]  att: 6,000
Napredak Krusevac         0-0 Zemun                      [aet, 5-4 pen]
  att: 25,000

Final [May 10]
Crvena zvezda             4-0 Napredak Krusevac
  [Mihailo Pjanovic 13pen, 38, Dejan Ilic 55, Ivan Vukomanovic 58]
Crvena zvezda: Aleksandar Kocic; Ivan Dudic, Dejan Ilic, Ivan Vukomanovic, Stevo Glogovac,
               Goran Bunjevcevic, Ivan Gvozdenovic (Milivoje Vitakic 55), Leo Lerinc, 
               Goran Drulic, Mihailo Pjanovic (Dragan Micic 72), Branko Boskovic 
               (Jovan Gojkovic 59). 
Napredak: Slavoljub Krnjinac; Goran Atanackovic, Sasa Antic, Dragisa Krstic,
          Miroslav Mijatovic, Bojan Zajic, Zivojin Vidojevic, Dejan Dragnjevic, 
          Ivan Stefanovic, Branislav Kojicic, Slobodan Filipovic (Ivan Petrovic 59). 


Second Level 1999/2000

Second League North

Final Table:
  
 1. Beograd                        34   22   6   6   65-35   72   Promoted  [*]
---------------------------------------------------------------
 2. Novi Sad                       34   19   5  10   62-41   62
 3. Radnicki/Jugopetrol (Beograd)  34   19   4  11   64-45   61
 4. Zvezdara (Beograd)             34   19   4  11   54-37   61
 5. Vrbas                          34   17   8   9   45-37   59
 6. Mladost (Apatin)               34   15   6  13   55-32   51
 7. BSK (Borca)                    34   15   6  13   53-42   51
 8. Kolubara (Lazarevac)           34   14   9  11   43-38   51
 9. Cement (Beocin)                34   14   8  12   42-34   50
10. CSK (Celarevo)                 34   15   5  14   41-37   50
11. Teleoptik (Zemun)              34   15   5  14   57-55   50
12. Zeljeznicar (Beograd)          34   14   7  13   52-52   49
---------------------------------------------------------------
13. Becej                          34   12   8  14   39-53   44   Relegated
14. Big Bull (Bacinci)             34   12   7  15   47-45   43   Relegated
15. Kabel (Novi Sad)               34   12   4  18   40-54   40   Relegated
16. Dinamo (Pancevo)               34    8   9  17   33-51   33   Relegated
17. OFK Kikinda (Kikinda)          34    5   7  22   28-65   22   Relegated
18. Palilulac (Beograd)            34    4   2  28   17-84   14   Relegated

[*] FK Beograd have withdrawn from the first division 2000/01; their place mwas
    taken by originally relegated Sartid 1903 Smederevo.

Second League West

Final Table:

 1. Zeta (Golubovci)               34   26   6   2   91-25   84   Promoted
---------------------------------------------------------------
 2. Mladost (Lucani)               34   23   6   5   70-26   70   [-5]
 3. Novi Pazar                     34   19   4  11   61-28   61
 4. Bane (Raska)                   34   16  13   5   54-31   61
 5. Sloboda (Uzice)                34   16   9   9   59-34   57
 6. Zlatibor (Uzice)               34   16   4  14   50-42   52
 7. Rudar (Pljevlja)               34   14  10  10   39-37   52
 8. Bokelj (Kotor)                 34   15   6  13   38-33   51
 9. Sloga (Kraljevo)               34   13   7  14   23-46   46
10. Javor (Ivanjica)               34   11  11  12   50-47   44
11. Mladost (Podgorica)            34   12   5  17   41-49   41
12. Sumadija (Kragujevac)          34   11   6  17   27-45   39
13. Celik (Niksic)                 34   11   5  18   47-41   38
14. Jedinstvo (Bijelo Polje)       34    9  10  15   31-45   37
---------------------------------------------------------------
15. Lovcen (Cetinje)               34    9  10  15   34-48   37   Relegated
16. Grbalj (Kotor)                 34   10   6  18   25-61   36   Relegated
17. Ibar (Rozaje)                  34    7   8  19   34-74   29   Relegated
18. Berane                         34    3   4  27   22-84   13   Relegated

Second League East

Final Table:
 
 1. Napredak (Krusevac)            32   23   3   6   70-28   72   Promoted
---------------------------------------------------------------
 2. Zeljeznicar (Lajkovac)         32   17   9   6   58-27   60
 3. Buducnost (Valjevo)            32   16   6  10   59-38   54
 4. Jedinstvo (Paracin)            32   15   8   9   54-28   53
 5. OFK Nis (Nis)                  32   14   7  11   41-31   49
 6. Radnicki (Svilajnac)           32   15   4  13   45-40   49
 7. Trajal (Krusevac)              32   14   5  13   36-45   47
 8. ZSK (Valjevo)                  32   13   6  13   41-37   45
 9. Loznica                        32   11   9  12   38-39   42
10. Mladi radnik (Pozarevac)       32   11   7  14   39-54   40
11. Dubocica (Leskovac)            32   10   8  14   30-42   38
12. Temnic/Lipa (Varvarin)         32   11   5  16   30-52   38
13. Bor                            32    9   9  14   33-35   36
14. Vucje                          32   10   5  17   46-59   35
15. Rudar (Kostolac)               32   11   2  19   39-54   35
---------------------------------------------------------------
16. Rudar (Aleksinacki Rudnici)    32    9   8  15   36-65   35   Relegated
17. Radjevac (Krupanj)             32    9   7  16   31-52   34   Relegated
18. Crvena zvezda (Gnjilane)       withdrew                       Relegated


Third Level 1999/2000

Serbian Leagues
---------------

Group "Vojvodina"

 1. Mladost (Lukicevo)             40   30   4   6   86-37   94   Promoted
 2. Buducnost (Banatski Dvor)      40   28   6   6   95-26   90   Promoted
---------------------------------------------------------------
 3. Elan (Srbobran)                40   23   7  10   65-41   76
 4. Veternik                       40   22   5  13   74-49   71
 5. Srem (Sremska Mitrovica)       40   21   7  12   97-58   70
 6. AIK (Backa Topola)             40   19   9  12   64-39   66
 7. Radnicki (Bajmok)              40   20   6  14   66-59   66
 8. Solunac (Karadjordjevo)        40   20   4  16   66-45   64
 9. Jedinstvo (Kacarevo)           40   19   5  16   73-53   62
10. Backa (Backa Palanka)          40   18   7  15   53-44   61
11. Begej (Zitiste)                40   17   8  15   60-52   59
12. Indjija                        40   18   5  17   67-64   59
---------------------------------------------------------------
13. Tekstilac (Odzaci)             40   18   4  18   53-57   58   Relegated
14. Sutjeska (Backo Dobro Polje)   40   16   3  21   57-74   51   Relegated
15. Vrsac/Jedinstvo (Vrsac)        40   15   6  19   51-70   51   Relegated
16. Proleter (Ravno Selo)          40   13  10  17   65-83   49   Relegated
17. Mladost (Backi Jarak)          40   13   5  22   55-82   44   Relegated
18. Radnicki (Nova Pazova)         40   11   7  22   46-65   40   Relegated
19. Radnicki (Sombor)              40    8  10  22   43-83   34   Relegated
20. Zadrugar (Lazarevo)            40    4   7  29   37-98   19   Relegated
21. Sloven (Ruma)                  40    3   3  34   30-124  12   Relegated


Group "Beograd"

 1. Bezanija (Beograd)             34   23   8   3   68-28   77   Promoted
 2. Mladi Obilic (Beograd)         34   24   4   6   70-30   76   Promoted but withdrew
---------------------------------------------------------------
 3. Rakovica                       34   15  11   8   50-38   56   Promoted
 4. Polet (Mirosaljci)             34   16   7  11   43-36   55
 5. Balkan (Beograd)               34   14   8  12   42-35   50
 6. Graficar (Beograd)             34   13   8  13   53-40   47
 7. Vozdovac (Beograd)             34   12  11  11   52-48   47
 8. Trudbenik (Beograd)            34   12  10  12   44-38   46
 9. GSP Polet (Beograd)            34   13   5  16   44-67   44
10. Zarkovo (Beograd)              34   12   6  16   48-46   42
11. Dorcol (Beograd)               34   11   9  14   41-40   42
12. Crvena zvezda (Mali Mokri Lug) 34   11   8  15   39-45   41
13. Sindjelic (Beograd)            34   10  11  13   40-49   41
14. Mladenovac                     34   12   5  17   44-68   39   [-2]
15. BASK (Beograd)                 34    9  11  14   50-57   22
16. Srem (Jakovo)                  34    9   8  17   32-50   35
---------------------------------------------------------------
17. BSK (Batajnica)                34   10   5  19   37-61   35   Relegated
18. PKB (Padinska Skela)           34    8   9  17   32-53   33   Relegated


Group "Dunav"

 1. Jedinstvo (Ub)                 38   28   8   2  103-32   92   Promoted
---------------------------------------------------------------
 2. Sloga (Lipnicki Sor)           38   27   6   5   93-31   87
 3. Macva (Bogatic)                38   21   7  10   72-42   70
 4. Macva (Sabac)                  38   19   7  12   64-36   64
 5. Radnicki Zorka (Sabac)         38   19   6  13   60-49   63
 6. Zeljeznicar (Smederevo)        38   19   5  14   79-51   62
 7. Sloga (Petrovac)               38   17   9  12   60-38   60
 8. Ribnica (Mionica)              38   16  12  10   57-46   60
 9. Gucevo (Banja Koviljaca)       38   15   7  16   54-37   52
10. Borac (Veliko Laole)           38   15   7  16   48-62   52
11. Mladost Gosa (Smed. Palanka)   38   14   9  15   48-50   51
12. VGSK (Veliko Gradiste)         38   17   2  19   71-83   53
13. Jabucje                        38   13  10  15   66-67   49
14. Karadjordje (Misar)            38   14   5  19   69-69   47
15. Napredak (Nabrdje)             38   13   8  17   60-82   47
16. Selevac                        38   13   5  20   50-83   44
---------------------------------------------------------------
17. Radnicki (Koceljeva)           38   12   5  21   46-58   41   Relegated
18. Morava (Velika Plana)          38   11   8  19   44-61   41   Relegated
19. MIP (Pozarevac)                38    9   5  24   42-84   32   Relegated
20. Mladi radnik (Radinac)         38    2   1  35   18-143   7   Relegated


Group "Morava"

 1. Zastava (Kragujevac)           38   24   8   6   66-25   80   Promoted
---------------------------------------------------------------
 2. Metalac (Gornji Milanovac)     38   22  12   4   66-24   78
 3. Jedinstvo (Uzice)              38   18   7  13   60-39   61
 4. Sumadija (Arandjelovac)        38   17   7  14   68-57   58
 5. Sevojno                        38   14  11  13   58-43   53
 6. Sloga (Pozega)                 38   14  11  13   53-38   53
 7. Takovo (Gornji Milanovac)      38   15   8  15   51-50   53
 8. Remont (Cacak)                 38   13  12  13   56-51   51
 9. Metalac/Trgovacki (Kraljevo)   38   13  12  13   55-55   51
10. Badnjevac                      38   14   9  15   50-58   51
11. Kraljevo/Hajduk (Kraljevo)     38   14   8  16   46-46   50
12. Karadjordje (Topola)           38   12  13  13   54-48   49
13. Polet (Ljubic)                 38   14   7  17   46-50   49
14. FAP (Priboj)                   38   14   6  18   47-51   48
15. Rudar (Baljevac)               38   15   3  20   61-70   48
16. Goc (Vrnjacka Banja)           38   14   6  18   56-67   48
17. Omladinac (Zablace)            38   13   8  17   38-50   47
---------------------------------------------------------------
18. Vodojaza (Grosnica)            38   14   5  19   41-65   47   Relegated
19. Polimlje (Prijepolje)          38   13   5  20   40-89   44   Relegated
20. Gruza                          38   10   8  20   31-67   38   Relegated


Group "Timok"

 1. Rudar (Bor)                    38   27   4   7   86-26   85   Promoted but withdrew
---------------------------------------------------------------
 2. Napredak (Kusiljevo)           38   24   4  10   80-41   76   Promoted
 3. Zupa (Aleksandrovac)           38   19   8  11   59-34   65
 4. Kopaonik (Brus)                38   20   4  14   58-59   64
 5. Majdanpek                      38   17   8  13   66-37   59
 6. Timok (Zajecar)                38   17   6  15   67-49   57
 7. 14. oktobar (Krusevac)         38   16   7  15   49-41   55
 8. SFS Borac (Paracin)            38   16   6  16   66-60   54
 9. Djerdap (Kladovo)              38   15   7  16   70-61   52
10. Juhor (Obrez)                  38   16   4  18   57-79   52
11. Jagodina                       38   14   9  15   58-69   51
12. Timocanin (Knjazevac)          38   15   5  18   59-68   50
13. Hajduk Veljko (Negotin)        38   15   5  18   55-64   50
14. Slatina                        38   14   8  16   58-69   50
15. Sloga (Despotovac)             38   15   5  18   53-66   50
16. Cement (Popovac)               38   14   7  17   55-64   49
17. Policajac (Bor)                38   13   8  17   51-68   47
---------------------------------------------------------------
18. Morava (Cuprija)               38   14   3  21   56-81   45   Relegated
19. Putevi (Zajecar)               38   12   3  23   46-78   39   Relegated
20. Borac (Bivolje)                38    9   5  24   43-84   32   Relegated


Group "Nis"

 1. Zeleznicar (Nis)               38   27   5   6   96-30   86   Promoted
---------------------------------------------------------------
 2. Zitoradja                      38   22   8   8  116-35   74
 3. Radnicki (Pirot)               38   19   7  12  105-59   64
 4. Car Konstantin (Nis)           38   19   5  14   76-46   62
 5. Sindjelic (Nis)                38   19   4  15   71-56   61
 6. Jastrebac (Blace)              38   18   5  15   71-52   59
 7. BSK (Bujanovac)                38   17   6  15   61-59   57
 8. Dinamo (Vranje)                38   16   8  14   57-49   56
 9. Radan (Lebane)                 38   18   2  18   63-63   56
10. Pukovac                        38   16   6  16   32-57   54
11. Mladost (Vinarce)              38   15   8  15   58-52   53
12. Jedinstvo (Bela Palanka)       38   16   5  17   62-65   53
13. Progres (Pirot)                38   16   5  17   57-68   53
14. Svrljig                        38   14  10  14   54-52   52
15. Jastrebac (Nis)                38   14  10  14   70-73   52
16. Vlasina (Vlasotince)           38   15   6  17   62-74   51
---------------------------------------------------------------
17. Pusta Reka (Bojnik)            38   15   5  18   66-79   50   Relegated
18. Radnik (Surdulica)             38   14   5  19   72-82   47   Relegated
19. Koca (Niska Banja)             38    7   5  26   41-120  26   Relegated
20. Morava (Vladicin Han)          38    5   1  32   31-157  16   Relegated
                              


Montenegro League
-----------------

 1. Iskra (Danilovgrad)            28   19   5   4   55-13   62         Promoted
 2. Zabjelo (Podgorica)            28   15   6   7   51-28   50   [-1]  Promoted
---------------------------------------------------------------
 3. Crvena stijena (Tolosi)        28   14   3  11   34-35   45
 4. Petrovac                       28   11  10   7   44-26   43
 5. Decic (Tuzi)                   28   11   7  10   30-26   40
 6. Gusinje                        28   10   9   9   33-37   39
 7. Arsenal (Tivat)                28   10   7  11   36-36   37
 8. Zora (Spuz)                    28   10   7  11   35-42   37
 9. Ribnica (Konik)                28   10   6  12   42-45   36
10. Rumija (Bar)                   28    7  14   7   30-27   35
11. Kom (Zlatica)                  28   10   5  13   36-41   35
12. Jezero (Plav)                  28   10   5  13   27-43   34   [-1]
---------------------------------------------------------------
13. Polimlje (Murino)              28   10   4  14   28-49   33   [-1]  Relegated
14. Bratstvo (Cijevna)             28    9   5  14   36-43   32         Relegated
15. Cetinje                        28    5   5  18   34-60   19   [-1]  Relegated
16. Gorstak (Kolasin)              withdrew                             Relegated


Fourth Level 1999/2000

Serbia - Zonal Leagues
-----------------------

Vojvodina - "East"

 1. Radnicki (Sutjeska)              34   24   5   5   87-20   77   Promoted
-----------------------------------------------------------------
 2. Radnicki (Kovin)                 34   23   4   7  107-33   73
 3. Crvena zvezda (Vojvoda Stepa)    34   18   5  11   53-37   59
 4. Radnik (Stari Tamis)             34   16   8  10   72-42   56
 5. Bilecanin (Secanj)               34   17   5  12   69-48   56
 6. Sloboda (Novi Kozarci)           34   16   6  12   69-57   54
 7. Proleter (Banatski Karlovac)     34   16   8  10   51-39   53   [-3]
 8. Buducnost (Alibunar)             34   14   9  11   38-25   51
 9. Radnicki (Zrenjanin)             34   16   4  14   69-50   49   [-3]
10. Rusanda (Melenci)                34   15   4  15   61-44   49
11. Partizan (Uljma)                 34   14   7  13   52-51   49
12. BAK (Bela Crkva)                 34   14   7  13   50-65   49
13. Tehnodunav (Glogonj)             34   13   9  12   49-47   48
-----------------------------------------------------------------
14. Naftagas (Elemir)                34   14   5  15   70-49   39         Relegated
15. Omladinac (Opovo)                34   11   7  16   58-69   22         Relegated
16. Dolina (Padina)                  34    7   8  19   40-101  29         Relegated
17. Crvena zvezda (Pavlis)           34    4   2  28   15-136  13   [-1]  Relegated
18. Spartak (Debeljaca)              34    1   3  30   20-117   5   [-1]  Relegated


Vojvodina - "West"

 1. Vojvodina (Tovarisevo)           34   26   6   2   92-26   84   Promoted
-----------------------------------------------------------------
 2. Borac (Sajkas)                   34   24   4   6   99-30   76
 3. Radnicki (Sid)                   34   21   4   9   92-44   67
 4. Prvi maj (Ruma)                  34   19   3  12   86-52   60
 5. Sajkas (Kovilj)                  34   16   8  10   73-44   56
 6. Jadran (Golubinci)               34   17   5  12   63-48   56
 7. Sremac (Vojka)                   34   17   4  13   62-51   55
 8. Tvrdava (Bac)                    34   17   4  13   57-47   55
 9. Hajduk (Visnjicevo)              34   17   4  13   49-47   55
10. Jedinstvo (Stara Pazova)         34   17   3  14   56-48   54
-----------------------------------------------------------------
11. Kulpin                           34   16   3  15   69-60   51   Relegated
12. Jugovic (Kac)                    34   14   7  13   70-62   49   Relegated
13. Lifam (Stara Pazova)             34   12   8  14   52-45   44   Relegated
14. ZSK (Zabalj)                     34   11   7  16   50-60   40   Relegated
15. LSK (Lacarak)                    34   12   4  18   56-71   40   Relegated
16. Petrovaradin                     34    4   4  26   36-97   16   Relegated
17. Donji Srem (Pecinci)             34    2   5  27   29-125  11   Relegated
18. Podrinje (Macvanska Mitrovica)   34    1   3  30   28-162   6   Relegated


Vojvodina - "North"

 1. Granicar (Đala)                  34   27   4   3  104-24   85   Promoted but withdrew
-----------------------------------------------------------------
 2. Crvenka                          34   22   3   9   98-37   69   Promoted
 3. Polet (Karavukovo)               34   21   6   7   92-46   69
 4. Tavankut                         34   16   8  10   59-41   56
 5. Sever (Subotica)                 34   14   9  11   52-33   51
 6. Backa (Subotica)                 34   15   4  15   70-48   49
 7. Stanisic                         34   15   4  14   63-80   49
 8. Palic                            34   14   6  14   66-57   48
 9. BSK (Backi Brestovac)            34   13   7  14   58-53   46
10. Radnicki (Ratkovo)               34   14   3  17   46-63   45
11. Polet (Rastina)                  34   14   5  15   74-60   44   [-3]
12. Lipar                            34   14   2  18   58-74   44
13. Panonija                         34   13   5  15   51-70   44
-----------------------------------------------------------------
14. Sikara (Sombor)                  34   14   6  14   51-55   43   [-5]  Relegated
15. Sombor 92 (Sombor)               34   10   6  18   47-63   36         Relegated
16. Sloga (Conoplja)                 34    8   3  23   52-86   26   [-1]  Relegated
17. PIK (Prigrevica)                 34    8   6  19   38-108  26   [-4]  Relegated
18. AFK (Ada)                        34    7   3  23   38-119  24         Relegated


Zone "Beogradska"

 1. Zmaj (Zemun)                     42   26  11   5   88-24   89   Promoted
 2. Komgrap (Beograd)                42   28   5   9   85-34   89   Promoted
 3. Radnicki (Obrenovac)             42   24   9   9   88-40   81   Promoted
-----------------------------------------------------------------
 4. Buducnost (Dobanovci)            42   20  11  11   79-55   71
 5. Lokomotiva (Beograd)             42   18  11  13   57-46   65
 6. Prva iskra (Baric)               42   20   4  18   50-55   64
 7. Knezevac/Kijevo                  42   18   9  15   57-49   63
 8. Borac (Lazarevac)                42   17  11  14   73-64   62
 9. Pekar (Beograd)                  42   17  11  14   60-51   62
10. Vinca                            42   16  10  16   56-51   58
11. Napredak (Medosevac)             42   15  10  17   60-68   55
12. Sremcica                         42   15   9  18   55-50   54
13. Studentski grad (Beograd)        42   15   9  18   55-64   54
14. Borac (Ostruznica)               42   14  12  16   47-62   54
15. Postar (Beograd)                 42   14  11  17   53-51   53
16. Radnicki (Mladenovac)            42   14  10  18   64-80   52
-----------------------------------------------------------------
17. Bratstvo/Pobeda (Beograd)        42   14  10  18   52-75   52   Relegated
18. TEK Sloga (Veliki Crljeni)       42   13  13  16   57-58   52   Relegated
19. PKB (Kovilovo)                   42   12  11  19   63-59   47   Relegated
20. Institut (Zemun Polje)           42   11   7  24   46-77   40   Relegated
21. Mladost (Cvetovac)               42   11   5  26   42-97   38   Relegated
22. Stepojevac                       42    6   9  27   30-107  27   Relegated


Zone "Sumadijska"

 1. Omladinac (Novo Selo)            34                        83   Promoted
-----------------------------------------------------------------
 2. Polet 17. jul (Rvati)            34                        67
 3. Sumadinac (Natalinci)            34                        54
 4. Josanica (Novi Pazar)            34                        54
 5. Erdoglija (Kragujevac)           34                        54
 6. Misaca                           34                        53
 7. Ibar (Mataruska Banja)           34                        52
 8. Slavija (Kragujevac)             34                        52
 9. Arsenal (Kragujevac)             34                        51
10. Partizan (Partizani)             34                        51
11. Sumadinac (Stojnik)              34                        51
-----------------------------------------------------------------
12. Polet (Ratina)                   34                        50   Relegated
13. Braca Vukovic (Ladjevci)         34                        49   Relegated
14. Beloševac 1926 (Belosevac)       34                        44   Relegated
15. Partizan (Cerovac)               34                        44   Relegated
16. Cibukovac (Kraljevo)             34                        31   Relegated
17. Sloga (Batocina)                 34                        28   Relegated
18. Marjan (Knic)                    34                        14   Relegated


Zone "Posavska"

 1. Radnicki (Klupci)                34                        81   Promoted
-----------------------------------------------------------------
 2. Gradac/Krusik (Valjevo)          34                        81
 3. Mladost (Vracevic)               34                        59
 4. Tamnava (Mali Borak)             34                        50
 5. Kalenic                          34                        48
 6. Zvizdar                          34                        47
 7. Rudar (Brasena)                  34                        47
 8. Osecina                          34                        46
 9. Provo                            34                        46
10. Majur                            34                        46
11. Stolice                          34                        46
12. Drina (Ljubovija)                34                        45
-----------------------------------------------------------------
13. Sloga (Duvaniste)                34                        44   Relegated
14. Kacer (Belanovica)               34                        44   Relegated
15. Jedinstvo (Mali Zvornik)         34                        40   Relegated
16. Napredak (Uzvece)                34                        40   Relegated
17. Rudar (Donje Crniljevo)          34                        39   Relegated
18. Luk (Vocnjak)                    34                        31   Relegated


Zone "Podunavska"

 1. Sapine                           34                        74   Promoted
-----------------------------------------------------------------
 2. Napredak (Simicevo)              34                        64
 3. SASK (Saraorci)                  34                        62
 4. Zvizd (Kucevo)                   34                        54
 5. RSK (Rabrovo)                    34                        54
 6. Borac (Zabari)                   34                        51
 7. Napredak (Markovac)              34                        51
 8. Udarnik (Lozovik)                34                        51
 9. Napredak (Poljana)               34                        51
10. Zadrugar (Osanica)               34                        50
-----------------------------------------------------------------
11. Vucak                            34                        48   Relegated
12. Jedinstvo (Bozevac)              34                        46   Relegated
13. Radnik (Smederevska Palanka)     34                        43   Relegated
14. Obilic (Zivica)                  34                        43   Relegated
15. Zeleznicar (Pozarevac)           34                        39   Relegated
16. Vrbovac                          34                        34   Relegated
17. Seljak (Mihajlovac)              34                        30   Relegated
18. Carevac                          withdrew                       Relegated


Zone "Moravicka"

 1. Crnokosa (Kosjeric)              32                        65   Promoted
-----------------------------------------------------------------
 2. Polet (Cacak)                    32                        64
 3. Jedinstvo (Konjevici)            32                        60
 4. Autoprevoz (Cacak)               32                        58
 5. Mladost (Atenica)                32                        55
 6. Sloga (Bajina Basta)             32                        49
 7. Dragacevo (Guca)                 32                        47
 8. Kotroman (Mokra Gora)            32                        47
 9. Zlatar (Nova Varos)              32                        41
10. Vujan (Prislonica)               32                        41
11. Zlatibor (Cajetina)              32                        40
12. Mladi rudar (Gruza?)             32                        37
13. Sloga (Sjenica)                  32                        37
-----------------------------------------------------------------
14. Secica (Seca Reka)               32                        32   Relegated
15. Sloboda (Cacak)                  32                        31   Relegated
16. Savinac (Visibaba)               32                        31   Relegated
17. Zeleznicar (Pozega)              32                        24   Relegated
18. Avijaticar (Vranjani)            withdrew                       Relegated


Zone "Timocka"

 1. BSK (Bogovina)                   34                        75   Promoted
-----------------------------------------------------------------
 2. 92 (Zajecar)                     34                        75
 3. Ozren (Sokobanja)                34                        66
 4. Kablovi (Zajecar)                34                        60
 5. Hemicar (Prahovo)                34                        58
 6. Sloga (Kobišnica)                34                        54
 7. Brodoremont (Kladovo)            34                        53
 8. Radnicki (Lubnica)               34                        48
 9. IMT (Knjazevac)                  34                        48
10. Porec (Donji Milanovac)          34                        45
11. Rudar (Grljan)                   34                        43
12. Ostrelj                          34                        43
13. Rtanj (Boljevac)                 34                        40
14. Brestovac                        34                        39
-----------------------------------------------------------------
15. Kvarc (Rgotina)                  34                        36   Relegated
16. OFK Zlot (Zlot)                  34                        34   Relegated
17. Porcelan (Zajecar)               34                        30   Relegated
18. Mladost (Zajecar)                34                        23   Relegated


Zone "Juznomoravska"

 1. MSK (Manastiriste)             Promoted
----------------------------
 2. Sloga (Leskovac?)                                        
 3. Manojlovce                                              
 4. Lemind (Leskovac)                                       
 5. Buducnost (Orasje?)                                      
 6. Veternica (Leskovac)                                    
 7. Jedinstvo (Gornje Stopanje)         
 8. Alaknice                                            
 9. Polet (?)                                              
10. Jedinstvo (Grdelica)                                    
11. Pcinja (Trgovište)                                      
12. Gradac (Konopnica)                                      
13. Jedinstvo (S?)                                           
14. Moravac (Pecenjevce?)                                    
15. Levosoje                                                
16. Zeleznicar (Brestovac)                                  


Zone "Niska"

 1. Toplicanin (Prokuplje)         Promoted
----------------------------
 2. Buducnost (Prva Kutina)
 3. Kosanica (Kursumlija)
 4. Omladinac (Malosiste)
 5. Balkanski (Dimitrovgrad)
 6. Napredak (Aleksinac)
 7. Luznica (Babusnica)
 8. Zemljoradnik (?)
 9. Jastrebac (?)
10. FIAZ (?)
11. EI Borac (Nis)
12. Mladost (Medosevac?)
13. Morava (Vladicin Han)
14. Novoselac (Novo Selo)
15. Rudar (?)
16. Buducnost (Popovac)


    Zone "Pomoravska" - Composition of group

 1. Gradjanski (Svilajnac)
 2. Prva Petoletka (Trstenik)
 3. Rembas (Resavica)
 4. Moravac (Krusar)
 5. Jasika
 6. Morava (Ribare)
 7. Car Lazar (Krusevac)
 8. Jastrebac (Veliki Siljegovac?)
 9. Radnicki (Cuprija)
10. Dragocvet
11. Sloga (Cicevac)
12. Blagotin (Poljna)
13. Mladi borac (Sedlare)
14. Citluk
15. Put (Jagodina)
16. Vinogradar (Zleginje)
17. Polet (Milutovac?)
18. Levac/Radnik (Rekovac)



Montenegro - Regional Leagues
-----------------------------

Composition of groups:

 Region "South"		   Region "Central" (probably)	     Region "North" (probably)

 1. Mornar (Bar)	   1. Crvena zvezda (Danilovgrad)    1. Brskovo (Mojkovac)
 2. Igalo		   2. Graficar (Podgorica)	     2. Donje Luge (Berane)		
 3. Sloga (Bar)		   3. Partizan (Podgorica)	     3. Zupanica (Rozaje)
 4. Sloga (Radovici)	   ...				     4. Tekstilac (Bijelo Polje)
 5. Orjen (Zelenika)					     5. Komovi (Andrijevica)
 6. Bijela						     6. Pljevlja		  
 7. Mogren "B" (Budva)					     ...
 8. Bokelj "B" (Kotor)						
 9. Lovcen "B" (Cetinje)


1998/99.

2000/01.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Misha Miladinovich and Dragan Krsmanovic for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Misha Miladinovich (mmiladinovich@sprint.ca) and Dragan Krsmanovic (krsa@ptt.yu)
Last updated: 6 Jun 2008

(C) Copyright Misha Miladinovich, Dragan Krsmanovic and RSSSF 1999/2008
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.