Japan (Women) 2008/09


Nadeshiko League (Japan Women's Football League) 2008

Division 1

* Japan Women's Football League have completed its contract with 
  moc Co.,LTD., so the league has changed its name to the original.
* TEPCO Mareeze, the champion of Div.2 in last season, has returned 
  to top the top division, instead of O-hara Gakuen JaSRA Ladies SC,
  the bottom of Div.1 in 2007.


Final Table:                        
                                      G  W  D  L  GF-GA  Pt   GD
 1. NTV Beleza                       21 17  2  2  73-22  53  +51  Champion
 2. INAC Leonessa                    21 14  3  4  56-26  45  +30
 3. Urawa Red Diamonds Ladies        21 13  4  4  46-18  43  +28
 4. TASAKI Perule FC                 21 11  1  9  42-38  34  + 4  Withdraw
 5. Okayama Yunogo Belle             21 10  3  8  30-29  33  + 1
 6. TEPCO Mareeze                    21  5  2 14  24-43  17  -19
 7. Albirex Niigata Ladies           21  3  2 16  21-51  11  -30
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8. Iga FC Kunoichi                  21  2  1 18  15-80   7  -65  Play-off

Note:
* The League Board allowed the withdraw of TASAKI Perule FC, 
  because of Tasaki Shinju Co.,Ltd., the management company of 
  Perule FC, was under serious financial problems. If new club
  may be found and succeed to Perule FC, new club will belong to 
  Division two in next season. 
* According to the withdraw of TASAKI Perule FC, the league 
  changed the regulation about promotion/relegation play-off.
  The worst rank team in Division 1, except TASAKI, will play
  against the runners-up in Division 2. No teams will fall down 
  to lower division in automatic.

Round 1
[Apr 12]
Urawa      4-1   Niigata    
[Apr 13]
Beleza     1-0   Mareeze   
TASAKI     5-0   Iga        
INAC       1-2   Yunogo     

Round 2 [Apr 19]
INAC       3-1   Mareeze    
Yunogo     1-1   Urawa      
Niigata    0-3   TASAKI     
Iga        0-13  Beleza     

Round 3 [Apr 26]
Beleza     3-3   INAC       
TASAKI     1-2   Urawa      
Iga        0-3   Yunogo     
Mareeze    4-2   Niigata    

Round 4 [Apr 29]
Urawa      1-0   Mareeze    
INAC       7-3   TASAKI     
Yunogo     2-4   Beleza     
Niigata    0-3   Iga        

Round 5
[May 3]
TASAKI     1-1   Yunogo    
[May 4]
Beleza     3-2   Niigata    
Urawa      1-1   INAC       
Mareeze    6-3   Iga       

Round 6 [May 11]
Beleza     1-4   Urawa      
Niigata    0-3   Yunogo     
Iga        0-1   INAC       
Mareeze    0-2   TASAKI     

Round 7 [Jun 15]
TASAKI     2-4   Beleza     
INAC       2-2   Niigata    
Urawa      7-0   Iga        
Yunogo     2-1   Mareeze    

Round 8
[Jun 21]
Niigata    1-1   Urawa      
[Jun 22]
Yunogo     0-3   INAC       
Iga        2-5   TASAKI    
Mareeze    1-3   Beleza     

Round 9 [Jun 29]
Beleza     3-1   Iga        
TASAKI     4-2   Niigata    
Urawa      1-0   Yunogo     
Mareeze    2-5   INAC       

Round 10 [Jul 6]
INAC       3-2   Urawa      
Yunogo     2-1   TASAKI     
Niigata    1-2   Beleza     
Iga        1-1   Mareeze    

Round 11 [Jul 13]
Beleza     3-2   Yunogo     
TASAKI     1-2   INAC       
Iga        0-3   Niigata    
Mareeze    0-4   Urawa      

Round 12 [Sep 7]
Urawa      1-2   TASAKI     
INAC       0-2   Beleza     
Yunogo     2-0   Iga        
Niigata    1-2   Mareeze    

Round 13 [Sep 14]
TASAKI     2-0   Mareeze    
INAC       1-0   Iga        
Urawa      2-1   Beleza     
Yunogo     2-0   Niigata    

Round 14 [Sep 21]
Beleza     5-0   TASAKI     
Niigata    0-3   INAC       
Iga        0-1   Urawa      
Mareeze    0-8   Yunogo   
  
Round 15 [Oct 12]
Beleza     4-0   Mareeze   
TASAKI     3-1   Iga        
INAC       3-1   Yunogo     
Urawa      1-0   Niigata    

Round 16 [Oct 19]
INAC       3-0   Mareeze    
Yunogo     0-1   Urawa      
Niigata    0-3   TASAKI     
Iga        0-6   Beleza     

Round 17 [Oct 26]
Beleza     3-0   Niigata    
TASAKI     0-2   Yunogo     
Urawa      0-3   INAC       
Mareeze    2-1   Iga        

Round 18
[Nov 2]
Urawa      1-0   Mareeze    
TASAKI     2-1   INAC       
Yunogo     0-5   Beleza     
[Nov 3]
Niigata    1-0   Iga        

Round 19
[Nov 8]
INAC       0-2   Beleza     
TASAKI     0-2   Urawa      
[Nov 9]
Iga        1-2   Yunogo     
Mareeze    3-1   Niigata    

Round 20 [Nov 16]
Beleza     1-1   Urawa      
Niigata    2-1   Yunogo     
Iga        0-7   INAC       
Mareeze    0-1   TASAKI    

Round 21 [Nov 23]
Beleza     4-1   TASAKI     
Urawa      1-2   Iga        
INAC       4-2   Niigata    
Yunogo     1-1   Mareeze    

Final Table:                        
                                      G  W  D  L  GF-GA  Pt   GD
 1. NTV Beleza                       21 17  2  2  73-22  53  +51  Champion
 2. INAC Leonessa                    21 14  3  4  56-26  45  +30
 3. Urawa Red Diamonds Ladies        21 13  4  4  46-18  43  +28
 4. TASAKI Perule FC                 21 11  1  9  42-38  34  + 4  Withdraw
 5. Okayama Yunogo Belle             21 10  3  8  30-29  33  + 1
 6. TEPCO Mareeze                    21  5  2 14  24-43  17  -19
 7. Albirex Niigata Ladies           21  3  2 16  21-51  11  -30
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8. Iga FC Kunoichi                  21  2  1 18  15-80   7  -65  Play-off

Note:
* The League Board allowed the withdraw of TASAKI Perule FC, 
  because of Tasaki Shinju Co.,Ltd., the management company of 
  Perule FC, was under serious financial problems. If new club
  may be found and succeed to Perule FC, new club will belong to 
  Division two in next season. 
* According to the withdraw of TASAKI Perule FC, the league 
  changed the regulation about promotion/relegation play-off.
  The worst rank team in Division 1, except TASAKI, will play
  against the runners-up in Division 2. No teams will fall down 
  to lower division in automatic.

Final Goal Ranking
 1. ONO Shinobu       Beleza   20
 2. Pretinha *        INAC     18
    YONETSU Miwa      INAC     14
 4. OTANI Mio         TASAKI   13
    ANDO Kozue        Urawa    13
 6. ARAKAWA Eriko     Beleza   11
 7. KITAMOTO Ayako    Urawa    10
 8. MIYAMA Aya        Yunogo    9
    OISHI Sayaka      TASAKI    9
    NAGASATO Yuki     Beleza    9

 * Pretinha = Delma Gonçalves, BRA

Promotion/Relegation Play-off
[Dec 13]
Iga FC Kunoichi     2-2  Speranza FC Takatsuki  [aet, pk 2-4]
   (Div.1 8th)               (Div.2 2nd)
    [Hanae YAMASHIRO 29, 67 - Emi ITAMI 31, Keiko KASHIWABARA 79]
* Speranza will be promoted to Division 1, and Iga will be
   relegated to lower division in 2009 season.




Nadeshiko League Award 2008

Fair Play Award:
 NTV Beleza

MVP:
 SAWA Homare      (NTV Beleza, 2nd)

Top Scorer Award:
 ONO Shinobu      (NTV Beleza, 20 goals, 2nd)

Rookie of the Year:
 IWABUCHI Mana    (NTV Beleza)

Fighting Spirits Award:
 Pretinha         (INAC Leonessa, 1st)

Coach of the Champion Team:
 MATSUDA Takeo    (NTV Beleza, 4th)

Best Eleven:
 GK: YAMAGO Nozomi     (Urawa Reds Ladies, 8th)
 DF: IKEDA Hiromi *    (TASAKI Perule, 10th)
     YANO Kyoko        (Urawa Reds Ladies, 2nd)
     KINGA Yukari      (NTV Beleza, 2nd)
     IWASHIMIZU Azusa  (NTV Beleza, 3rd)
 MF: SAWA Homare       (NTV Beleza, 9th)
     MIYAMA Aya        (Yunogo Belle, 2st)
     HARA Ayumi        (INAC Leonessa, 3rd)
 FW: ONO Shinobu       (NTV Beleza, 6th)
     Pretinha          (INAC Leonessa, 1st)
     ANDO Kozue        (Urawa Reds Ladies, 5th)

 * IKEDA Hiromi was married, and changed 
   the surname of herself, from "ISOZAKI".
Special Awards;
 MVP from supporters:
  MIYAMA Aya      (Yunogo Belle, 2st)
 

 Playing for 20 seasons:
  ONODERA Shiho   (NTV Beleza)

 JFA Special Awards:
  "Nadeshiko Japan", Japan Women's National Team




Division 2

Final Table:
                                      G  W  D  L  GF-GA   P   GD
 1. JEF U. Ichihara Chiba Ladies     16 13  3  0  76-10  42  +66  Promoted
 ---------------------------------------------------------------
 2. Speranza FC Takatsuki            16 12  4  0  68-19  40  +49  Play-off
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. AS Elfen Sayama FC               16 10  2  4  55-14  32  +41
 4. O-hara Gakuen JaSRA Ladies SC    16  7  4  5  26-26  25    0
 5. Fukuoka J.Anclas                 16  7  2  7  49-24  23  +25
 6. Bunny's Kyoto SC                 16  4  1 11  20-52  13  -32
 7. Shimizu Dai-Hachi Pleiades       16  2  5  9  21-38  11  -17
 8. Kagoshima Kamoike FC Asahina     16  3  1 12  19-83  10  -64
 9. Renaissance Kumamoto FC          16  3  0 13   8-76   9  -68

Note:
* Kagoshima Kamoike FC Asahina is an associate member in this season.
  The League recognized the club to become a official member in next 
  2009 season.

Round 1 [Apr 13]
O-hara     7-0   Kagoshima  
JEF       12-0   Kumamoto   
Fukuoka    1-1   Shimizu    
Takatsuki  2-0   Kyoto      

Round 2 [Apr 20]
Kyoto      0-7   Sayama     
Shimizu    1-7   Takatsuki  
Kumamoto   1-6   Fukuoka    
Kagoshima  0-11  JEF        

Round 3
[Apr 27]
Sayama     1-2   Takatsuki  
Shimizu    0-3   JEF        
Kumamoto   0-1   O-hara     
[Apr 29]
Kyoto      2-1   Fukuoka    

Round 4 [May 4]
O-hara     2-1   Shimizu    
JEF        7-1   Kyoto      
Fukuoka    0-1   Sayama     
Kagoshima  0-1   Kumamoto   

Round 5
[May 10]
Kyoto      0-1   O-hara     
[May 11]
Takatsuki  3-1   Fukuoka    
Sayama     1-3   JEF        
Shimizu    4-1   Kagoshima  

Round 6 [May 18]
O-hara     1-6   Sayama     
JEF        2-2   Takatsuki  
Kumamoto   1-0   Shimizu    
Kagoshima  3-2   Kyoto      

Round 7 [Jun 15]
Fukuoka    1-2   JEF        
Kyoto      1-3   Kumamoto   
Takatsuki  3-3   O-hara     
Sayama     9-1   Kagoshima  

Round 8 [Jun 22]
O-hara     0-0   Fukuoka    
Shimizu    1-2   Kyoto      
Kumamoto   0-3   Sayama     
Kagoshima  2-9   Takatsuki  

Round 9 [Jun 29]
JEF        2-1   O-hara     
Fukuoka    8-0   Kagoshima  
Takatsuki  6-0   Kumamoto   
Sayama     1-1   Shimizu    

Round 10 [Jul 6]
JEF        2-1   Kagoshima  
Fukuoka   11-0   Kumamoto   
Takatsuki  2-2   Shimizu    
Sayama     4-0   Kyoto      

Round 11 [Jul 13]
Kyoto      0-6   Takatsuki  
Shimizu    1-6   Fukuoka    
Kumamoto   0-10  JEF        
Kagoshima  2-2   O-hara     

Round 12
[Aug 24]
Fukuoka    5-1   Kyoto      
[Aug 31]
O-hara     3-0   Kumamoto   
JEF        4-0   Shimizu    
Takatsuki  2-1   Sayama     

Round 13 [Sep 7]
Sayama     3-4   Fukuoka    
Kyoto      1-6   JEF        
Shimizu    1-1   O-hara     
Kumamoto   1-2   Kagoshima  

Round 14
[Sep 14]
O-hara     2-1   Kyoto      
JEF        0-0   Sayama     
Kagoshima  3-2   Shimizu    
[Sep 15]
Fukuoka    1-3   Takatsuki  

Round 15
[Sep 21]
Takatsuki  ppd   JEF        (due to thunder storm)
Sayama     1-0   O-hara     
Kyoto      3-2   Kagoshima  
Shimizu    4-0   Kumamoto   
[Nov 15]
Takatsuki  2-2   JEF        

Round 16
[Oct 12]
O-hara     1-3   Takatsuki  
Kumamoto   0-4   Kyoto      
Kagoshima  0-7   Sayama     
[Oct 13]
JEF        4-0   Fukuoka    

Round 17 [Oct 19]
Fukuoka    0-1   O-hara     
Takatsuki 11-1   Kagoshima  
Kyoto      2-2   Shimizu    
Sayama     8-0   Kumamoto   

Round 18
[Sep 23]
Kagoshima  1-4   Fukuoka    
[Oct 26]
O-hara     0-6   JEF        
Shimizu    0-2   Sayama     
Kumamoto   1-5   Takatsuki 

Final Table:
                                      G  W  D  L  GF-GA   P   GD
 1. JEF U. Ichihara Chiba Ladies     16 13  3  0  76-10  42  +66  Promoted
 ---------------------------------------------------------------
 2. Speranza FC Takatsuki            16 12  4  0  68-19  40  +49  Play-off
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. AS Elfen Sayama FC               16 10  2  4  55-14  32  +41
 4. O-hara Gakuen JaSRA Ladies SC    16  7  4  5  26-26  25    0
 5. Fukuoka J.Anclas                 16  7  2  7  49-24  23  +25
 6. Bunny's Kyoto SC                 16  4  1 11  20-52  13  -32
 7. Shimizu Dai-Hachi Pleiades       16  2  5  9  21-38  11  -17
 8. Kagoshima Kamoike FC Asahina     16  3  1 12  19-83  10  -64
 9. Renaissance Kumamoto FC          16  3  0 13   8-76   9  -68

Note:
* Kagoshima Kamoike FC Asahina is an associate member in this season.
  The League recognized the club to become a official member in next 
  2009 season.

Final Goal Ranking
 1. KAWAMURA Mari     Fukuoka     26
 2. AIZAWA Mai        Takatsuki   17
 3. KASHIWABARA Keiko Takatsuki   15
 4. ITAMI Emi         Takatsuki   12
 5. SHIMIZU Yuka      JEF         12

Promotion/Relegation Play-off
[Dec 13]
Iga FC Kunoichi     2-2  Speranza FC Takatsuki  [aet, pk 2-4]
   (Div.1 8th)               (Div.2 2nd)
    [Hanae YAMASHIRO 29, 67 - Emi ITAMI 31, Keiko KASHIWABARA 79]
* Speranza will be promoted to Division 1, and Iga will be
   relegated to lower division in 2009 season.



Nadeshiko League Award 2008

Fair Play Award:
 JEF United Ichihara Chiba Ladies
 Speranza FC Takatsuki

MVP in Division 2:
 SHIMIZU Yuka     (JEF Ladies, 1st)


2007/08.

2009/10.

list of champions.


About this document

Prepared and maintained by Masanori "Komabano" Nakanishi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Masanori "Komabano" Nakanishi (HQM07536@nifty.ne.jp)
Last updated: 8 May 2009

(C) Copyright Masanori "Komabano" Nakanishi and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.