Japan 2007

J.League (Japan Professional Football League) Division 1

Final Table:

 1.Kashima Antlers              34 22  6  6  60-36  72  Champions
 2.Urawa Red Diamonds           34 20 10  4  55-28  70
 3.Gamba Osaka                  34 19 10  5  71-37  67
 4.Shimizu S-Pulse              34 18  7  9  53-36  61
 5.Kawasaki Frontale            34 14 12  8  66-48  54
 6.Albirex Niigata              34 15  6 13  48-47  51
 7.Yokohama F.Marinos           34 14  8 12  54-35  50
 8.Kashiwa Reysol               34 14  8 12  43-36  50
 9.Jubilo Iwata                 34 15  4 15  54-55  49
10.Vissel Kobe                  34 13  8 13  58-48  47
11.Nagoya Grampus Eight         34 13  6 15  43-45  45
12.FC Tokyo                     34 14  3 17  49-58  45
13.JEF United Chiba             34 12  6 16  51-56  42
14.Oita Trinita                 34 12  5 17  42-60  41
15.Omiya Ardija                 34  8 11 15  24-40  35
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Sanfrecce Hiroshima          34  8  8 18  44-71  32  Relegation Play-off
------------------------------------------------------
17.Ventforet Kofu               34  7  6 21  33-65  27  Relegated
18.Yokohama FC                  34  4  4 26  19-66  16  Relegated

Round 1
[Mar 3]
FC Tokyo                  2-4  Sanfrecce Hiroshima              25,257
   [Lucas 49, 61 - Hisato Sato 13, 18, Ueslei 27, 52]
Yokohama F.Marinos        1-0  Ventforet Kofu                   24,466
   [Koji Yamase 5]
Oita Trinita              1-1  Albirex Niigata                  20,039
   [Yuki Fukaya 83 - Kisho Yano 53]
Kawasaki Frontale         1-0  Kashima Antlers                  20,295
   [Magnum 21]
Shimizu S-Pulse           1-0  Vissel Kobe                      18,333
   [Naoaki Aoyama 6]
Urawa Red Diamonds        2-1  Yokohama FC                      57,188
   [Takumi Wada og 25, Yuichiro Nagai 85 - Tatsuhiko Kubo 44]
Gamba Osaka               1-0  Omiya Ardija                     18,355
   [Bare 88]
[Mar 4]
Kashiwa Reysol            4-0  Jubilo Iwata                     10,960
   [Franca 24, 63, Minoru Suganuma 57, 73]
Nagoya Grampus Eight      2-0  JEF United Chiba                 18,410
   [Kim Jung-woo 76, Keisuke Honda 89]

Round 2
[Mar 10]
Ventforet Kofu            0-2  Nagoya Grampus Eight             11,791
   [Kim Jung-woo 50, Keiji Tamada 79]
Sanfrecce Hiroshima       1-1  Kashiwa Reysol                   12,891
   [Kazuyuki Toda 87 - Minoru Suganuma 37]
Jubilo Iwata              2-1  Oita Trinita                     11,452
   [Norihiro Nishi 68, Fabricio 82 - Daisuke Takahashi 76]
Omiya Ardija              0-2  FC Tokyo                         17,023
   [Yasuyuki Konno 27, Takashi Fukunishi 57]
JEF United Chiba          1-3  Shimizu S-Pulse                  15,373
   [Ilian Stoyanov 83 - Cho Jae-jin 16, Takuma Edamura 19, Teruyoshi
    Ito 20]
Yokohama FC               1-0  Yokohama F.Marinos               13,737
   [Tomonobu Hayakawa 7]
[Mar 11]
Kashima Antlers           0-1  Gamba Osaka                      18,406
   [Magno Alves 66]
Albirex Niigata           2-2  Urawa Red Diamonds               40,524
   [Kazuhisa Kawahara 88, Atomu Tanaka 89 - Yuichiro Nagai 30,
    Washington 64]
Vissel Kobe               1-1  Kawasaki Frontale                14,664
   [Leandro 61 - Kazuhiro Murakami 47]

Round 3
[Mar 17]
Oita Trinita              3-1  Omiya Ardija                     16,870
   [Takashi Miki 47, Shota Matsuhashi 65, Daiki Takamatsu 69 - Kota
    Yoshihara 76]
Urawa Red Diamonds        2-0  Ventforet Kofu                   39,494
   [Washington 57, 69]
Shimizu S-Pulse           0-1  Kashiwa Reysol                   11,460
   [Tadanari Ri 66]
JEF United Chiba          3-3  Kashima Antlers                  14,814
   [Naotake Hanyu 24, Koki Mizuno 27, Nenad Djordjevic 46 - Marquinhos
    23, 55, Masaki Chugo 40]
Yokohama F.Marinos        1-4  Vissel Kobe                      16,657
   [Yoshiharu Ueno 42 - Yoshito Okubo 38, 87, Leandro 65, 81]
Kawasaki Frontale         6-0  Yokohama FC                      18,621
   [Juninho 14, 48, Kazuhiro Murakami 23, Magnum 44, Masaru Kurotsu
    69, 80]
Gamba Osaka               3-0  Sanfrecce Hiroshima              14,123
   [Takahiro Futagawa 13, Yasuhito Endo 51, Bare 62]
[Mar 18]
Nagoya Grampus Eight      2-0  Albirex Niigata                  11,620
   [Frode Johnsen 33, Kim Jung-woo 69]
FC Tokyo                  0-1  Jubilo Iwata                     27,046
   [Hideto Suzuki 82]

Round 4
[Mar 31]
Ventforet Kofu            1-2  Gamba Osaka                      13,064
   [Alberto 37 - Ryuji Bando 73, Magno Alves 83]
Albirex Niigata           2-0  Kawasaki Frontale                31,500
   [Kisho Yano 73, Edmilson 87]
Jubilo Iwata              1-0  JEF United Chiba                 12,379
   [Robert Cullen 6]
Omiya Ardija              1-2  Shimizu S-Pulse                   7,737
   [Hiroshi Morita 86 - Takuma Edamura 35, Fernandinho 44]
Sanfrecce Hiroshima       1-3  Yokohama F.Marinos                9,337
   [ueslei 9 - Hideo Oshima 10, 51, Koji Yamase 46]
Kashiwa Reysol            2-0  FC Tokyo                         10,793
   [Minoru Suganuma 34, Masahito Koga 49]
Vissel Kobe               1-1  Kashima Antlers                  10,518
   [Yoshito Okubo 44 - Fabao 44]
[Apr 1]
Yokohama FC               1-2  Nagoya Grampus Eight             10,225
   [Hiroaki Namba 62 - Keita Sugimoto 64, Kei Yamaguchi 66]
Oita Trinita              2-2  Urawa Red Diamonds               27,163
   [Daiki Takamatsu 11, Yuki Fukaya 89 - Yuki Abe 30, 35]

Round 5
[Apr 7]
Ventforet Kofu            4-3  Vissel Kobe                       8,373
   [Ken Fujita 5, Takehito Shigehara 71, 75, Kazunori Hosaka 89 -
    Yusuke Kondo 44, 44, Hideo Tanaka 48]
FC Tokyo                  1-3  Albirex Niigata                  21,092
   [own goal 61 - Masataka Sakamoto 21, Marcio Richardes 52pen,
    Edmilson 55]
Nagoya Grampus Eight      2-3  Sanfrecce Hiroshima              16,825
   [Kei Yamaguchi 22, Takahiro Masukawa 62 - Ueslei 24, 77pen, Hisato
    Sato 72]
Gamba Osaka               2-2  Kawasaki Frontale                18,587
   [Tomokazu Myojin 38, Satoshi Yamaguchi 83 - Hiroyuki Taniguchi 13,
    Magnum 41]
Kashima Antlers           0-0  Omiya Ardija                     10,234
Yokohama F.Marinos        0-2  Kashiwa Reysol                   18,960
   [Tatsuya Suzuki 8, Yukihiko Sato 89]
Urawa Red Diamonds        2-1  Jubilo Iwata                     45,025
   [Washington 39, Robson Ponte 79 - Robert Cullen 32]
[Apr 8]
JEF United Chiba          4-0  Yokohama FC                      15,584
   [Koki Mizuno 27, Seiichiro Maki 65, Naotake Hanyu 70, Satoru
    Yamagishi 73]
Shimizu S-Pulse           2-0  Oita Trinita                     13,225
   [Daisuke Ichikawa 62, Cho Jae-jin 65]

Round 6
[Apr 14]
Omiya Ardija              1-0  Nagoya Grampus Eight              6,584
   [Mauricio Salles 26]
Yokohama FC               0-1  Kashima Antlers                  19,367
   [Atsushi Yanagisawa 25]
Sanfrecce Hiroshima       2-2  Ventforet Kofu                    7,181
   [Hisato Sato 17, Ueslei 45 - Takehito Shigehara 39, 64]
Albirex Niigata           2-1  Gamba Osaka                      32,686
   [Silvinho 44, Kisho Yano 82 - Yasuhito Endo 43]
Vissel Kobe               2-1  JEF United Chiba                 10,983
   [Yoshito Okubo 13, Yusuke Kondo 47 - Nenad Djordjevic 86]
Jubilo Iwata              1-0  Yokohama F.Marinos               11,864
   [Sho Naruoka 54]
[Apr 15]
Kashiwa Reysol            0-2  Urawa Red Diamonds               35,013
   [Washington 26, Shinji Ono 38]
Kawasaki Frontale         2-1  Shimizu S-Pulse                  21,208
   [Masaru Kurotsu 61, Juninho 63 - Shinji Okazaki 32]
Oita Trinita              0-0  FC Tokyo                         17,431

Round 7
[Apr 21]
FC Tokyo                  1-0  Yokohama FC                      22,168
   [Yasuyuki Konno 46]
Urawa Red Diamonds        1-2  Kawasaki Frontale                50,531
   [Satoshi Horinouchi 64 - Kazuki Ganaha 50, Magnum 56]
JEF United Chiba          1-0  Omiya Ardija                      9,481
   [Kohei Kudo 59]
Nagoya Grampus Eight      2-0  Vissel Kobe                      10,363
   [Frode Johnsen 40, Keita Sugimoto 41]
Ventforet Kofu            3-2  Kashiwa Reysol                   11,437
   [Katsuya Ishihara 38, Kazunari Hosaka 84, 86 - Yohei Kurakawa 33,
    Tadanari Ri 78]
Shimizu S-Pulse           1-2  Kashima Antlers                  12,738
   [Daisuke Ichikawa 39 - Atsushi Yanagisawa 32, 46]
Sanfrecce Hiroshima       0-0  Albirex Niigata                   8,326
[Apr 22]
Yokohama F.Marinos        5-0  Oita Trinita                     17,219
   [Yukihiro Yamase 11, Daisuke Sakata 41, 54, Ryuji Kawai 58, Koji
    Yamase 88]
Gamba Osaka               5-2  Jubilo Iwata                     14,495
   [Bare 7, 23, Sidiclei 14, Hideo Hashimoto 80, Takahiro Futagawa 86
    - Shinji Murai 69, 78]

Round 8
[Apr 28]
Yokohama FC               1-1  Shimizu S-Pulse                  15,008
   [Daisuke Ichikawa og 75 - Fernandinho 28]
Oita Trinita              0-4  Gamba Osaka                      20,806
   [Satoshi Yamaguchi 5, Magno Alves 7, 77, Ryuji Bando 71]
Omiya Ardija              1-2  Ventforet Kofu                    6,628
   [Chikara Fujimoto 56pen - Daisuke Sudo 36, Kentaro Hayashi 60]
Kashiwa Reysol            2-0  Nagoya Grampus Eight             11,077
   [Tadanari Ri 25, Minoru Suganuma 40]
Vissel Kobe               0-0  FC Tokyo                          9,213
Albirex Niigata           0-6  Yokohama F.Marinos               41,283
   [Yukihiro Yamase 37, Koji Yamase 38pen, Takayuki Yoshida 47,
    Daisuke Sakata 51, 56, Hideo Oshima 69]
Jubilo Iwata              4-2  Sanfrecce Hiroshima              10,131
   [Robert Cullen 4, 68, Kentaro Oi 38, Sho Naruoka 86 - Hisato Sato
    46, Ueslei 81]
[Apr 29]
Kawasaki Frontale         1-1  JEF United Chiba                 21,804
   [Chong Tese 66 - Koki Mizuno 81]
Kashima Antlers           0-1  Urawa Red Diamonds               36,146
   [Robson Ponte 56]

Round 9 [May 3]
Urawa Red Diamonds        1-1  JEF United Chiba                 57,440
   [Washington 27 - Hiroki Mizumoto 49]
Ventforet Kofu            1-0  Yokohama FC                      16,279
   [Tatsuya Masushima 63]
Kashiwa Reysol            0-0  Albirex Niigata                  13,481
FC Tokyo                  1-2  Kashima Antlers                  30,436
   [Paulo Wanchope 57 - Masaki Chugo 59, Chikashi Masuda 82]
Nagoya Grampus Eight      1-2  Oita Trinita                     14,146
   [Frode Johnsen 53 - Augusto 29, Masaru Matsuhashi 78]
Vissel Kobe               2-2  Gamba Osaka                      22,236
   [Yoshito Okubo 17, Hiroyuki Komoto 56 - Yasuhito Endo 16, Bare 64]
Sanfrecce Hiroshima       2-1  Omiya Ardija                     13,220
   [Hisato Sato 42, Yuichi Komano 89 - Yoshiyuki Kobayashi 41]
Yokohama F.Marinos        2-1  Kawasaki Frontale                33,498
   [Hideo Oshima 4, Koji Yamase 66 - Magnum 77]
Shimizu S-Pulse           2-1  Jubilo Iwata                     20,318
   [Cho Jae-jin 18, 40 - Masashi Nakayama 22pen]

Round 10 [May 6]
Yokohama FC               0-3  Vissel Kobe                       4,458
   [Park Kang-jo 33, 89, Yoshito Okubo 44]
Oita Trinita              1-2  Sanfrecce Hiroshima              20,224
   [Mu Kanazaki 65 - Hisato Sato 34, Ueslei 82]
Albirex Niigata           3-1  Ventforet Kofu                   39,507
   [Edmilson 58, 76, Masaki Fukai 89 - Takehito Shigehara 11]
Gamba Osaka               1-1  Shimizu S-Pulse                  18,223
   [Akihiro Ienaga 66 - Fernandinho 73]
Kashima Antlers           1-1  Yokohama F.Marinos               13,344
   [Masaki Chugo 52 - Takayuki Yoshida 21]
Omiya Ardija              1-1  Urawa Red Diamonds               33,162
   [Yoshiyuki Kobayashi 38 - Washington 73]
Kawasaki Frontale         5-2  FC Tokyo                         14,983
   [Masahiro Ohashi 2, 43, Masaru Kurotsu 11, Kazuhiro Murakami 44,
    Juninho 68 - LUcas 75, Naohiro Ishikawa 86]
Jubilo Iwata              1-0  Nagoya Grampus Eight             23,142
   [Robert Cullen 62]
JEF United Chiba          1-1  Kashiwa Reysol                   11,969
   [Satoru Yamagishi 71 - Tatsuya Yazawa 50]

Round 11
[May 12]
Yokohama F.Marinos        0-2  Nagoya Grampus Eight             19,074
   [Keiga Sugimoto 11, Shosuke Katayama 75]
Sanfrecce Hiroshima       0-2  Yokohama FC                      13,636
   [Hiroaki Namba 23, Kazuyoshi Miura 42]
Shimizu S-Pulse           3-1  Albirex Niigata                  12,197
   [Shinji Okazaki 4, Jungo Fujimoto 44pen, 73 - Edmilson 88pen]
Kashiwa Reysol            2-0  Oita Trinita                      9,374
   [Franca 8, Tadanari Lee 11]
Kashima Antlers           2-1  Jubilo Iwata                     13,259
   [Masaki Chugo 13, Marquinhos 76 - Takenori Hayashi 89]
FC Tokyo                  4-1  JEF United Chiba                 21,821
   [Lucas 26, Paulo Wanchope 46, Rychely 48, Koji Nakajima og 58 -
    Yuto Sato 68]
[May 13]
Ventforet Kofu            1-3  Kawasaki Frontale                12,686
   [Tatsuya Masushima 3 - Juninho 10, Magnum 26, Yusuke Mori 56]
Vissel Kobe               0-0  Omiya Ardija                      7,769
Urawa Red Diamonds        1-1  Gamba Osaka                      55,258
   [Washington 76 - Bare 17]

Round 12
[May 19]
Gamba Osaka               2-1  Kashiwa Reysol                   13,765
   [Bare 23, Takahiro Futagawa 38 - Lee Tadanari 44]
Albirex Niigata           1-1  Kashima Antlers                  38,268
   [Masaki Fukai 15 - Daiki Iwamasa 4]
Nagoya Grampus Eight      1-2  Urawa Red Diamonds               34,347
   [Frode Johnsen 35 - Nene 27, Washington 84]
Oita Trinita              2-0  Kawasaki Frontale                15,371
   [Augusto 26, Serginho 49]
Omiya Ardija              1-0  Yokohama FC                       9,466
   [Daisuke Tomita 83]
JEF United Chiba          1-3  Sanfrecce Hiroshima              10,983
   [Koki Mizuno 66 - Ueslei 6, 23, 36]
Ventforet Kofu            0-0  Shimizu S-Pulse                  12,422
[May 20]
Jubilo Iwata              2-3  Vissel Kobe                      12,149
   [Robert Cullen 28, Sho Naruoka 37 - Yusuke Kondo 10, Leandro 14, 76]
Yokohama F.Marinos        0-1  FC Tokyo                         25,811
   [Takashi Fukunishi 69]

Round 13
[May 26]
Yokohama FC               2-1  Oita Trinita                      4,935
   [Kazuyoshi Miura 21, Tomoya Uchida 73 - Shota Matsuhashi 78]
FC Tokyo                  0-1  Nagoya Grampus Eight             22,679
   [Frode Johnsen 32]
Vissel Kobe               2-1  Kashiwa Reysol                    9,173
   [Yoshito Okubo 13, 72 - Seydou Doumbia 67]
Kashima Antlers           2-0  Ventforet Kofu                   10,081
   [Daiki Iwamasa 28, Ryuta Sasaki 76]
JEF United Chiba          1-2  Gamba Osaka                      14,405
   [Tatsunori Arai 22 - Tomokazu Myojin 67, Yasuhito Endo 89]
Sanfrecce Hiroshima       2-1  Shimizu S-Pulse                  10,514
   [Kazuyuki Toda 74, Yosuke Kashiwagi 78 - Cho Jae-jin 65]
[May 27]
Urawa Red Diamonds        1-1  Yokohama F.Marinos               51,829
   [Nene 66 - Koji Yamase 50]
Kawasaki Frontale         1-1  Omiya Ardija                     14,033
   [Masahiro Ohashi 64 - Manabu Wakabayashi 89]
Jubilo Iwata              2-4  Albirex Niigata                  11,734
   [Marquinhos Parana 17, Kenichi Kaga 36 - Edmilson 3, 80, Kisho Yano
    52, Marcio Richardes 73]

Round 14
[Jun 9]
Kashiwa Reysol            0-0  Omiya Ardija                     12,730
Gamba Osaka               2-1  Yokohama FC                      19,752
   [Hideo Hashimoto 35, Yasuhito Endo 79pen - Kazuki Hiramoto 89]
Albirex Niigata           3-1  Vissel Kobe                      38,667
   [Marcio Richardes 36, 53, Edmilson 67 - Leandro 19]
Oita Trinita              2-2  Kashima Antlers                  21,804
   [Daisuke Takahashi 69, 89 - Shinzo Koroki 65, Daiki Iwamasa 81]
Yokohama F.Marinos        1-0  JEF United Chiba                 23,028
   [Takayuki Yoshida 78]
Nagoya Grampus Eight      2-2  Kawasaki Frontale                21,190
   [Toshiya Fujita 1pen, Frode Johnsen 65 - Juninho 22, Chong Tese 67]
[Jun 10]
Ventforet Kofu            1-6  Jubilo Iwata                     11,389
   [Tatsuya Masushima 84 - Ryoichi Maeda 17, 77, Yoshiaki Ota 21, 73,
    Naoya Kikuchi 56, Fabricio 63]
Shimizu S-Pulse           1-3  FC Tokyo                         15,322
   [Akihiro Hyodo 43 - Norio Suzuki 26, 46, Yuta Baba 72]
[Aug 1]
Urawa Red Diamonds        4-1  Sanfrecce Hiroshima              38,682
   [Marcus Tulio Tanaka 64, Robson Ponte 75, Tatsuya Tanaka 78,
    Washington 83 - Hisato Sato 54]

Round 15
[Jun 16]
Vissel Kobe               1-3  Oita Trinita                     13,966
   [Leandro 89 - Daisuke Takahashi 1, 68, Tsukasa Umesaki 40]
Kawasaki Frontale         0-0  Kashiwa Reysol                   15,244
Shimizu S-Pulse           1-1  Yokohama F.Marinos               15,078
   [Shinji Okazaki 63 - Kazumichi Takagi og 87]
Kashima Antlers           5-1  Sanfrecce Hiroshima              10,524
   [Masashi Motoyama 15, Marquinhos 50, Daiki Iwamasa 72, Yuzo Tashiro
    85, Shinzo Koroki 89 - Yosuke Kashiwagi 33]
Gamba Osaka               3-1  Nagoya Grampus Eight             20,473
   [Bare 63, 84, Sidiclei 75 - Takahiro Masukawa 7]
Omiya Ardija              2-1  Albirex Niigata                  16,795
   [Kota Yoshihara 68, Manabu Wakabayashi 88 - Mitsuru Chiyotanda 72]
Yokohama FC               1-2  Jubilo Iwata                     13,605
   [Kazuki Hiramoto 5 - Sho Naruoka 23, Ryoichi Maeda 49]
[Jun 17]
JEF United Chiba          3-2  Ventforet Kofu                   13,229
   [Seiichiro Maki 15, 38, Naotake Hanyu 70 - Katsuya Ishihara 25, 50]
FC Tokyo                  0-2  Urawa Red Diamonds               38,439
   [Tatsuya Tanaka 3, Jo Kanazawa og 65]

Round 16 [Jun 20]
Urawa Red Diamonds        2-0  Vissel Kobe                      16,709
   [Marcus Tulio Tanaka 38, Robson Ponte 44pen]
Kashiwa Reysol            0-1  Kashima Antlers                  10,273
   [Marquinhos 89]
FC Tokyo                  2-1  Ventforet Kofu                   17,264
   [Norio Suzuki 30, Lucas 59 - Takehito Shigehara 66]
Yokohama F.Marinos        0-0  Gamba Osaka                      13,956
Albirex Niigata           3-1  Yokohama FC                      36,182
   [Jun Uchida 14, Edmilson 27, 41pen - Daisuke Oku 81pen]
Jubilo Iwata              0-0  Omiya Ardija                      9,292
Nagoya Grampus Eight      1-2  Shimizu S-Pulse                   9,416
   [Tomohiro Tsuda 73 - Akihiro Hyodo 22, Takuro Yajima 42]
Sanfrecce Hiroshima       1-1  Kawasaki Frontale                 6,037
   [Ueslei 41pen - Juninho 12]
Oita Trinita              0-1  JEF United Chiba                 15,508
   [Satoru Yamagishi 73]

Round 17
[Jun 23]
Shimizu S-Pulse           0-1  Urawa Red Diamonds               20,300
   [Yuki Abe 24]
Kawasaki Frontale         2-3  Jubilo Iwata                     16,614
   [Juninho 20, Kengo Nakamura 58 - Ryoichi Maeda 3, 53, Sho Naruoka
    48]
JEF United Chiba          1-2  Albirex Niigata                  15,069
   [Naotake Hanyu 86 - Kisho Yano 49, Jun Uchida 80]
Yokohama FC               2-4  Kashiwa Reysol                    7,232
   [Takuya Yamada 58, Hiroaki Namba 53 - Lee Tadanari 38, 44, Yukihiko
    Sato 43, Seydou Doumbia 86]
Ventforet Kofu            2-0  Oita Trinita                     11,298
   [Katsuya Ishihara 22, Junya Kuno 89]
Gamba Osaka               6-2  FC Tokyo                         15,640
   [Takahiro Futagawa 34, Magno Alves 49, 83, Hideo Hashimoto 63,
    Ryuji Bando 73, 79 - Takashi Fukunishi 10, Norio Suzuki 15]
Vissel Kobe               3-2  Sanfrecce Hiroshima              10,362
   [Botti 48, Park Kang-jo 82, Yoshito Okubo 89pen - Yosuke Kashiwagi
    21, Ueslei 68]
[Jun 24]
Omiya Ardija              0-0  Yokohama F.Marinos               10,051
Kashima Antlers           2-1  Nagoya Grampus Eight             14,317
   [Chikashi Masuda 65, Marquinhos 70 - Frode Johnsen 71]

Round 18 [Jun 30]
Nagoya Grampus Eight      1-1  Ventforet Kofu                   10,264
   [Frode Johnsen 29 - Daisuke Sudo 68]
Yokohama FC               0-1  JEF United Chiba                 43,117
   [Satoru Yamagishi 9]
Kashima Antlers           1-2  FC Tokyo                         15,712
   [Marquinhos 21 - Lucas 47, Norio Suzuki 56]
Omiya Ardija              0-3  Gamba Osaka                      10,049
   [Akihiro Ienaga 63, Takahiro Futagawa 79, Magno Alves 88]
Kashiwa Reysol            1-3  Shimizu S-Pulse                  11,489
   [Seydou Doumbia 68 - Shinji Okazaki 23, 53, Jungo Fujimoto 33]
Albirex Niigata           2-1  Sanfrecce Hiroshima              40,858
   [Marcio Richardes 40, 58 - Hisato Sato 55]
Kawasaki Frontale         2-1  Vissel Kobe                      17,299
   [Kazuhiro Murakami 9, Juninho 89 - Yusuke Kondo 14]
Jubilo Iwata              0-2  Urawa Red Diamonds               35,072
   [Shinji Ono 1, 28]
Oita Trinita              0-3  Yokohama F.Marinos               20,315
   [Ryuji Kawai 35, Yuji Nakazawa 68, Koji Yamase 83]

Round 19
[Aug 11]
Urawa Red Diamonds        1-1  Kashiwa Reysol                   47,359
   [Marcus Tulio Tanaka 60 - Masahiro Koga 69]
JEF United Chiba          1-3  Kawasaki Frontale                16,070
   [Naotake Hanyu 33 - Juninho 67, 74, 88]
FC Tokyo                  1-2  Oita Trinita                     20,689
   [Takashi Fukunishi 3 - Daiki Takamatsu 48, Daisuke Takahashi 57]
Yokohama F.Marinos        8-1  Yokohama FC                      53,916
   [Hideo Oshima 30, 65, 72, 88, Daisuke Sakata 44, Koji Yamase 51, 74,
    Yukihiro Yamase 62 - Kazuki Hiramoto 82]
Shimizu S-Pulse           2-2  Omiya Ardija                     15,047
   [Cho Jae-jin 10, Fernandinho 53 - Daigo Kpbayashi 5, Kota Yoshihara
    18]
Gamba Osaka               3-1  Albirex Niigata                  18,112
   [Own goal 48, Bare 58, Akira Kaji 78 - Marcio Richardes 87]
Vissel Kobe               4-0  Jubilo Iwata                     12,624
   [Leandro 21, 73, Park Kang-jo 69, Yoshito Okubo 88]
[Aug 12]
Ventforet Kofu            0-1  Kashima Antlers                  14,316
   [Takuya Nozawa 34]
Sanfrecce Hiroshima       1-3  Nagoya Grampus Eight             12,595
   [Own goal 42 - Frode Johnsen 35, 66, Keita Sugimoto 88]

Round 20 [Aug 15]
Kashima Antlers           3-1  JEF United Chiba                 19,600
   [Toru Araiba 25, Mitsuo Ogasawara 31, 85 - Own goal 19]
Omiya Ardija              1-3  Vissel Kobe                       6,440
   [Kota Yoshihara 20 - Leandro 30, 73, Yoshito Okubo 88]
Kashiwa Reysol            2-0  Sanfrecce Hiroshima              10,636
   [Franca 44, Keisuke Ota 56]
Kawasaki Frontale         1-2  Yokohama F.Marinos               18,095
   [Chong Tese 85 - Hideo Oshima 36, Koji Yamase 62]
Yokohama FC               0-2  Ventforet Kofu                    5,606
   [Daisuke Sudo 11, 85]
Albirex Niigata           4-0  Nagoya Grampus Eight             42,015
   [Isao Homma 11, Kisho Yano 34, Edmilson 48, 79]
Jubilo Iwata              5-2 FC Tokyo                          14,854
   [Yoshiaki Ota 20, Marquinhos Parana 64, Kota Ueda 68, Sho Naruoka
    72, Ryoichi Maeda 84 - Sota Hirayamana]
Gamba Osaka               0-1  Urawa Red Diamonds 
Oita Trinita              3-4  Shimizu S-Pulse

Round 21
[Aug 18]
JEF United Chiba          3-2  Jubilo Iwata                     16,718
   [Seiichiro Maki 37, Yuto Sato 83, Tatsunori Arai 86 - Norihiro
    Nishi 24]
FC Tokyo                  0-1  Kashiwa Reysol                   25,373
   [Franca 52]
Yokohama FC               1-1  Gamba Osaka                       8,426
   [Takumi Wada 69 - Yasuhito Endo 67]
Ventforet Kofu            1-4  Urawa Red Diamonds               36,756
   [Katsuya Ishihara 46 - Tatsuya Tanaka 6, 63, Yuichiro Nagai 39,
    Keita Suzuki 42]
Shimizu S-Pulse           3-1  Kawasaki Frontale                19,073
   [Jungo Fujimoto 32, Fernandinho 35, Takuro Yajima 58 - Chong Tese
    57]
Nagoya Grampus Eight      0-3  Yokohama F.Marinos               15,703
   [Naoki Matsuda 55, own goal 63, Daisuke Sakata 82]
Sanfrecce Hiroshima       2-0  Oita Trinita                     10,402
   [Kota Hattori 29, Ueslei 71]
[Aug 19]
Omiya Ardija              1-2  Kashima Antlers                  13,889
   [Denis Marques 27 - Marquinhos 32, Chikashi Masuda 89]
Vissel Kobe               0-1  Albirex Niigata                   9,116
   [Marcio Richardes 12]

Round 22
[Aug 25]
Kashima Antlers           2-1  Yokohama FC                      15,957
   [Atsushi Yanagisawa 1, Shinzo Koroki 82 - Shingo Nejime 69]
Urawa Red Diamonds        3-2  FC Tokyo                         46,951
   [Tatsuya Tanaka 36, Satoshi Horinouchi 40, Robson Ponte 60 - Shingo
    Akamine 32, Yasuyuki Konno 69]
Kashiwa Reysol            1-0  JEF United Chiba                 10,801
   [Franca 78]
Kawasaki Frontale         4-1  Gamba Osaka                      19,789
   [Chong Tese 2, 51, Juninho 46, 50 - Magno Alves 28]
Jubilo Iwata              2-1  Ventforet Kofu                   12,757
   [Sho Naruoka 44, Ryoichi Maeda 56 - Michitaka Akimoto 68]
Nagoya Grampus Eight      5-0  Omiya Ardija                     10,804
   [Keiji Tamada 21, Toshiya Fujita 37, Tomohiro Tsuda 44, Keita
    Sugimoto 50, 62]
Oita Trinita              2-0  Vissel Kobe                      17,910
   [Daisuke Takahashi 21, 52]
[Aug 26]
Yokohama F.Marinos        2-2  Sanfrecce Hiroshima              19,007
   [Hideo Oshima 19, Hayuma Tanaka 71 - Koji Morisaki 12, Yosuke
    Kashiwagi 36]
Albirex Niigata           0-2  Shimizu S-Pulse                  39,912
   [Keisuke Iwashita 62, Cho Jae-jin 78]

Round 23 [Aug 29]
Omiya Ardija              1-1  Kashiwa Reysol                    6,149
   [Denis Marques 30 - Tadanari Lee 10]
JEF United Chiba          6-0  Oita Trinita                     10,447
   [Yuto Sato 37, satoru Yamagishi 65, Koki Mizuno 83, 89, Kohei Kudo
    87, Kota Aoki 90]
Kawasaki Frontale         1-1  Nagoya Grampus Eight             13,185
   [Juninho 89 - Keiji Tamada 37]
Yokohama F.Marinos        4-1  Jubilo Iwata                     10,828
   [Hideo Oshima 43, Norihisa Shimizu 55, Koji Yamase 58, Daisuke
    Sakata 71 - Kenichi Kaga 11]
Ventforet Kofu            0-1  Albirex Niigata                   9,038
   [Masataka Sakamoto 25]
Shimizu S-Pulse           1-0  Yokohama FC                      14,167
   [Cho Jae-jin 70]
Gamba Osaka               5-1  Kashima Antlers                  16,152
   [Bare 11, 34, Yasuhiro Endo 23, Ryuji Bando 47, 73 - Fabao 69]
Vissel Kobe               1-2  Urawa Red Diamonds               20,067
   [Keisuke Kurihara 79 - Tatsuya Tanaka 49, 74]
Sanfrecce Hiroshima       0-5  FC Tokyo                          7,122
   [Yohei Kajiyama 18, Shingo Akamine 54, Sota Hirayama 87, 89,
    Takashi Fukunishi 88]

Round 24
[Sep 1]
Kashima Antlers           4-1  Kawasaki Frontale                14,856
   [Takuya Nozawa 30, Mitsuo Ogasawara 37, Marquinhos 84, Shinzo
    Koroki 85 - Juninho 58]
Urawa Red Diamonds        0-1  Omiya Ardija                     49,810
   [Hiroshi Morita 60]
FC Tokyo                  3-1  Vissel Kobe                      23,968
   [Yasuyuki Konno 44, Lucas 68, 81 - Hiroyuki Komoto 27]
Yokohama FC               1-2  Sanfrecce Hiroshima               6,341
   [Kazuyoshi Miura 69 - Ueslei 54, 79]
Albirex Niigata           0-1  JEF United Chiba                 40,488
   [Tatsunori Arai 73]
Jubilo Iwata              0-1  Shimizu S-Pulse                  33,678
   [Cho Jae-jin 89]
Nagoya Grampus Eight      1-4  Gamba Osaka                      18,425
   [Keita Sugimoto 86 - Bare 14, 48, 72, Ryuji Bando 70]
[Sep 2]
Kashiwa Reysol            1-0  Yokohama F.Marinos               23,569
   [Own goal 1]
Oita Trinita              4-1  Ventforet Kofu                   14,830
   [Daisuke Takahashi 23, Tsukasa Umesaki 27, Daiki Takamatsu 73,
    Shingo Suzuki 86 - Dzenan Radoncic 9]

Round 25
[Sep 15]
Omiya Ardija              0-2  Jubilo Iwata                      8,432
   [Kota Ueda 71, Yoshiaki Ota 85]
JEF United Chiba          4-2  Vissel Kobe                      13,272
   [Koki Mizuno 19pen, 56, own goal 36, Kota Aoki 68 - Kunie Kitamoto
    59, Yosuke Ishibitsu 81]
Kawasaki Frontale         2-2  Oita Trinita                     15,535
   [Masahiro Ohashi 86, Yusuke Igawa 89 - Edmilson 66, Teppei
    Nishiyama 89]
Yokohama FC               0-2  FC Tokyo                         13,835
   [Takashi Fukunishi 34, Sota Hirayama 89]
Shimizu S-Pulse           2-0  Ventforet Kofu                   18,108
   [Takuro Yajima 63, Takuma Edamura 89]
Nagoya Grampus Eight      3-0  Kashima Antlers                  13,949
   [Keisuke Honda 18, 24, Keiji Tamada 79]
Sanfrecce Hiroshima       2-4  Urawa Red Diamonds               22,675
   [Ueslei 40, Koji Morisaki 82 - Tatsuya Tanaka 12, Makoto Hasebe 23,
    Yuichiro Nagai 37, Washington 84]
[Sep 16]
Albirex Niigata           1-2  Kashiwa Reysol                   40,574
   [Isao Honma 2 - Tadanari Lee 59, Iwao Yamane 71]
Gamba Osaka               0-2  Yokohama F.Marinos               19,419
   [Daisuke Sakata 61, 63]

Round 26
[Sep 22]
Oita Trinita              2-0  Yokohama FC                      21,371
   [Daiki Takamatsu 31, Masato Yamazaki 42]
Omiya Ardija              0-1  JEF United Chiba                  8,449
   [Daisuke Saito 32]
Vissel Kobe               5-0  Nagoya Grampus Eight              7,793
   [Keisuke Kurihara 5, Yoshito Okubo 38, 71, Keisuke Honda og 83,
    Naoshi Nakamura og 88]
Ventforet Kofu            2-1  Sanfrecce Hiroshima              11,606
   [Tatsuya Masushima 56, Alberto 89 - Kota Hattori 21]
Kashima Antlers           3-1  Albirex Niigata                  14,812
   [Yuzo Tashiro 11, 33, Takuya Nozawa 59 - Kisho Yano 3]
Yokohama F.Marinos        0-1  Urawa Red Diamonds               48,166
   [Yuichiro Nagai 65]
[Sep 23]
FC Tokyo                  2-0  Shimizu S-Pulse                  30,363
   [Kazumichi Takagi og 31, Shingo Akamine 32]
Jubilo Iwata              1-1  Gamba Osaka                      15,797
   [Robert Cullen 39 - Bare 89]
Kashiwa Reysol            4-0  Kawasaki Frontale                10,648
   [Tadanari Lee 48, Minoru Suganuma 51, Keisuke Ota 72, Alceu 76]

Round 27
[Sep 29]
Nagoya Grampus Eight      2-0  Kashiwa Reysol                    7,553
   [Kim Jung-woo 22, Yoshizumi Ogawa 54]
Jubilo Iwata              3-0  Yokohama FC                      10,752
   [Ryoichi Maeda 31, 43, Takayuki Chano 86]
Yokohama F.Marinos        0-2  Omiya Ardija                     12,923
   [Takashi Hirano 62, Kota Yoshihara 73]
Vissel Kobe               1-0  Shimizu S-Pulse                   9,097
   [Yoshito Okubo 19]
Gamba Osaka               1-0  Oita Trinita                     12,163
   [Bare 89]
[Sep 30]
Sanfrecce Hiroshima       0-1  Kashima Antlers                  13,492
   [Marquinhos 65]
Kawasaki Frontale         1-1  Ventforet Kofu                   13,438
   [Hiroyuki Taniguchi 89 - Ken Fujita 12]
Urawa Red Diamonds        1-0  Albirex Niigata                  47,755
   [Robson Ponte 87]
JEF United Chiba          3-2  FC Tokyo                         15,346
   [Tatsunori Arai 9, Kohei Kudo 30, Koki Mizuno 60pen - Yasuyuki
    Konno 68, Lucas 77pen]

Round 28
[Oct 6]
Kashima Antlers           3-2  Vissel Kobe                      10,503
   [Shinzo Koroki 16, 29, Yuzo Tashiro 49 - Yusuke Kondo 6, Kunie
    Kitamoto 89]
FC Tokyo                  2-1  Yokohama F.Marinos               21,939
   [Sota Hirayama 66, Naohiro Ishikawa 84 - Yukihiro Yamase 47]
Sanfrecce Hiroshima       0-1  Jubilo Iwata                      9,363
   [Sho Naruoka 83]
Albirex Niigata           1-0  Omiya Ardija                     38,507
   [Edmilson 89]
Kashiwa Antlers           1-2  Gamba Osaka                      10,640
   [Franca 51 - Ryuji Bando 64, Yasuhito Endo 68pen]
Ventforet Kofu            0-1  JEF United Chiba                 14,037
   [Kota Aoki 89]
Shimizu S-Pulse           3-0  Nagoya Grampus Eight             14,831
   [Cho Jae-jin 28, 49, 77]
[Oct 7]
Yokohama FC               0-1  Kawasaki Frontale                14,208
   [Juninho 26]
Urawa Red Diamonds        2-1  Oita Trinita                     18,511
   [Washington 4, 68 - Yoshiaki Fujita 60]

Round 29
[Oct 20]
Omiya Ardija              1-0  Sanfrecce Hiroshima              11,038
   [Manabu Wakabayashi 81]
Jubilo Iwata              1-3  Kashima Antlers                  25,961
   [Makoto Tanaka 87 - Marquinhos 58, Daiki Iwamasa 62, Atsushi
    Yanagisawa 89]
Kawasaki Frontale         4-3  Albirex Niigata                  14,440
   [Kengo Nakamura 20, 89, Satoshi Kukino 38, Juninho 39 - Edmilson
    25, Mitsuru Chiyotanda 56, Marcio Richardes 65]
Vissel Kobe               3-0  Yokohama FC                      12,318
   [Seiji Koga 9, 63, Hideo Tanaka 83]
JEF United Chiba          2-4  Urawa Red Diamonds               16,756
   [Reinaldo 54, Naotake Hanyu 77 - Washington 28, 38, Robson Ponte
    49, Tatsuya Tanaka 89]
Yokohama F.Marinos        0-2  Shimizu S-Pulse                  25,082
   [Takuro Yajima 54, 68]
Oita Trinita              2-1  Kashiwa Reysol                   14,671
   [Daiki Takamatsu 30, 64 - Franca 49]
[Oct 21]
Nagoya Grampus Eight      0-1  FC Tokyo                         18,025
   [Lucas 57]
Gamba Osaka               5-0  Ventforet Kofu                   16,071
   [Shinichi Terada 4, 73, Magno Alves 10, Takahiro Futagawa 38,
    Masafumi Maeda 84]


Round 30
[Oct 27]
Sanfrecce Hiroshima       2-2  JEF United Chiba                  9,680
   [Hisato Sato 31, Yuichi Komano 65 - Tatsunori Arai 89, Satoru
    Yamagishi 90]
Kashiwa Reysol            1-3  Vissel Kobe                       8,947
   [Keisuke Ota 44 - Gabriel 73, Leandro 75, 80]
Yokohama FC               0-1  Omiya Ardija                      4,114
   [Daigo Kobayashi 39]
Albirex Niigata           1-1  Jubilo Iwata                     34,446
   [Edmilson 37 - Ryoichi Maeda 20]
Kashima Antlers           3-0  Oita Trinita                      8,036
   [Daiki Iwamasa 31, Yuzo Tashiro 54, 80]
Ventforet Kofu            1-1  Yokohama F.Marinos                9,056
   [Alberto 38 - Hideo Oshima 20]
Shimizu S-Pulse           3-1  Gamba Osaka                      15,898
   [Takuro Yajima 12, Fernandinho 51, Cho Jae-jin 62 - Satoshi
    Yamaguchi 86]
[Oct 28]
FC Tokyo                  0-7  Kawasaki Frontale                30,494
   [Chong Tese 25, 29, 42, Yoshinobu Minowa 40, Magnum 74, Shuhei
    Terada 79, Juninho 85]
Urawa Red Diamonds        0-0  Nagoya Grampus Eight             52,314

Round 31
[Nov 10]
Kashiwa Reysol            1-1  Yokohama FC                       8,990
   [Hideaki Kitajima 75 - Shingo Nejime 83]
Yokohama F.Marinos        2-3  Kashima Antlers                  21,109
   [Hideo Oshima 2, Daisuke Sakata 80 - Takuya Nozawa 24, Marquinhos
    48, 52]
Albirex Niigata           2-1  FC Tokyo                         37,851
   [Edmilson 60, 83 - Naohiro Ishikawa 42]
Nagoya Grampus Eight      0-0  Jubilo Iwata                     17,529
Gamba Osaka               2-0  JEF United Chiba                 20,044
   [Bare 58, 61]
Vissel Kobe               4-1  Ventforet Kofu                   11,236
   [Leandro 7, Seiji Koga 48, Keisuke Kurihara 61, Arata Sugiyama og
    68 - Michitaka Akimoto 25]
[Nov 11]
Shimizu S-Pulse           3-1  Sanfrecce Hiroshima              16,508
   [Daisuke Ichikawa 28, Jungo Fujimoto 66, Fernandinho 82 - Yosuke
    Kashiwagi 27]
Kawasaki Frontale         1-1  Urawa Red Diamonds               23,355
   [Yuji Yabu 10 - Washington 32]
Omiya Ardija              1-2  Oita Trinita                     14,752
   [Yoshiyuki Kobayashi 3 - Yuki Fukaya 26, Shunsuke Maeda 88]

Round 32 [Nov 18]
Kashima Antlers           1-0  Kashiwa Reysol                   18,887
   [Yuji Funayama 42]
Urawa Red Diamonds        0-0  Shimizu S-Pulse                  56,368
JEF United Chiba          2-3  Yokohama F.Marinos               15,678
   [Reinaldo 67pen, Kohei Kudo 79 - Yuji Nakazawa 20, Hideo Oshima 80,
    Hayuma Tanaka 84]
FC Tokyo                  1-1  Gamba Osaka                      30,157
   [Lucas 76 - Magno Alves 44]
Yokohama FC               0-2  Albirex Niigata                   7,751
   [Edmilson 85pen, 89]
Ventforet Kofu            0-0  Omiya Ardija                     15,151
Jubilo Iwata              1-3  Kawasaki Frontale                13,172
   [Ryoichi Maeda 62 - Juninho 20, 77, Chong Tese 41]
Sanfrecce Hiroshima       1-1  Vissel Kobe                      13,555
   [Hisato Sato 47 - Leandro 65]
Oita Trinita              1-3  Nagoya Grampus Eight             27,811
   [Daiki Takamatsu 56 - Frode Johnsen 15, 67, 82]

Round 33 [Nov 24]
Urawa Red Diamonds        0-1  Kashima Antlers                  62,123
   [Takuya Nozawa 66]
Kashiwa Reysol            2-1  Ventforet Kofu                   11,021
   [Naoya Kondo 20, Tatsuya Suzuki 84 - Michitaka Akimoto 65]
FC Tokyo                  1-2  Omiya Ardija                     20,749
   [Naohiro Ishikawa 47 - Chikara Fujimoto 49, Leandro 89]
Kawasaki Frontale         3-0  Sanfrecce Hiroshima              16,813
   [Chong Tese 15, Juninho 45, Kengo Nakamura 47]
Yokohama F.Marinos        1-0  Albirex Niigata                  24,956
   [Ryuji Kawai 82]
Shimizu S-Pulse           2-2  JEF United Chiba                 18,577
   [Jungo Fujimoto 10, 20 - Seiichiro Maki 3, Nenad Djordjevic 64]
Nagoya Grampus Eight      0-0  Yokohama FC                      16,370
Gamba Osaka               1-1  Vissel Kobe                      20,109
   [Ryuji Bando 40 - Hiroto Mogi 89]
Oita Trinita              1-0  Jubilo Iwata                     23,381
   [Shingo Suzuki 15]

Round 34 [Dec 1]
Kashima Antlers           3-0  Shimizu S-Pulse                  31,384
   [Mitsuo Ogasawara 20, Masashi Motoyama 48, Marquinhos 58]
Omiya Ardija              1-1  Kawasaki Frontale                12,958
   [Masato Saito 89 - Chong Tese 21]
JEF United Chiba          0-2  Nagoya Grampus Eight             15,341
   [Yoshizumi Ogawa 63, Keiji Tamada 67]
Yokohama FC               1-0  Urawa Red Diamonds               46,697
   [Shingo Nejime 17]
Ventforet Kofu            0-1  FC Tokyo                         14,777
   [Lucas 87]
Albirex Niigata           0-2  Oita Trinita                     37,430
   [Masato Morishige 9, Shingo Suzuki 20]
Jubilo Iwata              4-0  Kashiwa Reysol                   13,923
   [Ryoichi Maeda 40, Takenori Hayashi 46, Kota Ueda 61, Yusuke
    Inuzuka 75]
Vissel Kobe               0-0  Yokohama F.Marinos               20,687
Sanfrecce Hiroshima       2-2  Gamba Osaka                      14,173
   [Hisato Sato 7, Tomoaki Makino 89 - Bare 27, Takahiro Futagawa 80]

Final Table:

 1.Kashima Antlers              34 22  6  6  60-36  72  Champions
 2.Urawa Red Diamonds           34 20 10  4  55-28  70
 3.Gamba Osaka                  34 19 10  5  71-37  67
 4.Shimizu S-Pulse              34 18  7  9  53-36  61
 5.Kawasaki Frontale            34 14 12  8  66-48  54
 6.Albirex Niigata              34 15  6 13  48-47  51
 7.Yokohama F.Marinos           34 14  8 12  54-35  50
 8.Kashiwa Reysol               34 14  8 12  43-36  50
 9.Jubilo Iwata                 34 15  4 15  54-55  49
10.Vissel Kobe                  34 13  8 13  58-48  47
11.Nagoya Grampus Eight         34 13  6 15  43-45  45
12.FC Tokyo                     34 14  3 17  49-58  45
13.JEF United Chiba             34 12  6 16  51-56  42
14.Oita Trinita                 34 12  5 17  42-60  41
15.Omiya Ardija                 34  8 11 15  24-40  35
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Sanfrecce Hiroshima          34  8  8 18  44-71  32  Relegation Play-off
------------------------------------------------------
17.Ventforet Kofu               34  7  6 21  33-65  27  Relegated
18.Yokohama FC                  34  4  4 26  19-66  16  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Dec 5]
Kyoto Sanga               2-1  Sanfrecce Hiroshima

Second Leg [Dec 8]
Sanfrecce Hiroshima       0-0  Kyoto Sanga

NB: Kyoto Sanga promoted, Sanfrecce Hiroshima relegated


TOP GOALSCORERS:
22 - Juninho (Kawasaki Frontale);
20 - Bare (Gamba Osaka);
19 - Edmilson (Albirex Niigata);
17 - Ueslei (Sanfrecce Hiroshima);
16 - Washington (Urawa Reds);
15 - Leandro (Vissel Kobe);
14 - Marquinhos (Kashima Antlers), Hideo Oshima (Yokohama F.Marinos),
     Yoshito Okubo (Vissel Kobe);
13 - Cho Jae-jin (Shimizu S-Pulse), Frode Johnsen (Nagoya Grampus
     Eight);
12 - Lucas (FC Tokyo), Chong Tese (Kawasaki Frontale), Ryoichi Maeda
     (Jubilo Iwata), Hisato Sato (Sanfrecce Hiroshima);
11 - Koji Yamase (Yokohama F.Marinos);
10 - Tadanari Lee (Kashiwa Reysol), Daisuke Sakata (Yokohama F.Marinos),
     Magno Alves (Gamba Osaka), Daisuke Takahashi (Oita Trinita).



Venues of games

Tokyo National Stadium ("Kokuritsu Kyogijo", NS) is opened for 
all clubs to hold its home game. 

* Venues by Clubs of Main and Assistance Stadium

Clubs         Main Stadium                 Assistance Stadium-1 (*1)
--------------------------------------------------------------------
Kashima A.    Kashima S.S.
Urawa         Saitama S. 2002           Urawa Komaba S.
Omiya         (Omiya F.S.)              Saitama S. 2002
Chiba         Fukuda Denshi Arena       (Ichihara S.)
Kashiwa R.    Kashiwa Hitachi S.        Kashiwanoha A.S.      
FC Tokyo      Ajinomoto S.
Kawasaki F.   Kashiwa Hitachi S.
Yokohama-FM   Nissan S.                 Yokohama Mitsuzawa F.S.
Yokohama FC   Yokohama Mitsuzawa F.S.   Nissan S.
Kofu          Kose Sports Park S.
Niigata       Niigata S. "Big Swan"
Shimizu       Nihondaira Sports S.
Iwata         Yamaha S.                 Shizuoka S. "Ecopa"
Nagoya        Nagoya Mizuho A.S.        Toyota S.
G-Osaka       Expo'70 Commemorative S.
Kobe          Kobe Wing S.              (Kobe Universiade S.)
Hiroshima     Hiroshima Big Arch        (Hiroshima S.)
Oita          Kyushu Sekiyu Dome   

Clubs         Assistance Stadium-2 (*2)    Assistance Stadium-3 (*3)
--------------------------------------------------------------------
Omiya         Urawa Komaba S.              (Kumagaya A.S.)



Emperor's Cup 2007

The 87th Emperor's Cup ("Tennou Hai")

1st Round
[Sep 16]
Viancone Fukushima          0-1 V-Varen Nagasaki
Ohara Gakuen JaSRA          4-5 Hachinohe University
Banditonce Kobe             5-0 Yamagata University
Tenri University            3-1 Tonan SC Gunma
Gainare Tottori             2-0 Saga University
Kanoya Taiiku Daigaku Club  1-1 Ryutsu Keizai University    [aet, 4-3 pen]
Barefoot Hokkaido           1-3 Osaka Univ. of H. & S. Sci.
FC Gifu                     3-1 Fukuoka Univ. of Education
Okinawa Kariyushi FC        7-0 Hisaeda FC
Hiroshima Shudo University  1-2 Japan Soccer College
Kamatamare Sanuki           1-4 Mitsubishi Motors Mizushima
Nirasaki Astros FC          0-8 TDK SC
Yokkaichi University        2-3 FC Mi-o Biwako Kusatsu
Oita Trinita U-18           0-1 Tokushima Vortis Amateur
Zweigen Kanazawa            3-2 Rosso Kumamoto              [aet]
FC Ganju Iwate              2-3 Saitama SC
FC Central Chugoku          2-5 Kindai Wakayama H.S.
Sagawa Printing SC          6-0 Maruoka Phoenix
Sony Sendai FC              2-1 Renofa Yamaguchi
[Sep 17]
Kochi University            1-3 Juntendo University

2nd Round
[Sep 22]
FC Kariya                   0-1 Zweigen Kanazawa
[Sep 23]
V-Varen Nagasaki            5-0 Hachinohe University
Banditonce Kobe             6-2 Tenri University
Gainare Tottori             1-3 Kanoya Taiiku Daigaku Club
Osaka Univ. of H. & S. Sci. 1-2 FC Gifu
Okinawa Kariyushi FC        3-1 Japan Soccer College
Mitsubishi Motors Mizushima 0-2 TDK SC
Tochigi SC                  2-1 FC Mi-o Biwako Kusatsu
University of Tsukuba       3-0 Tokushima Vortis Amateur
Honda FC                    2-0 Saitama SC
Toho Titanium               0-2 Juntendo University
Alo's Hokuriku              2-0 Sagawa Printing SC
Meiji University            3-2 Sony Sendai FC
[Sep 24]
Honda Lock                  3-1 Kindai Wakayama H.S.

3rd Round [Oct 7]
Shonan Bellmare             3-0 V-Varen Nagasaki
Sagawa Express SC           4-0 Banditonce Kobe
Montedio Yamagata           3-0 Kanoya Taiiku Daigaku Club
Tokushima Vortis            2-0 FC Gifu
Ehime FC                    1-0 Okinawa Kariyushi FC        [aet]
Consadole Sapporo           1-1 TDK SC                      [aet, 9-10 pen]
Avispa Fukuoka              4-0 Tochigi SC
Sagan Tosu                  1-0 University of Tsukuba
Mito Hollyhock              1-0 Zweigen Kanazawa
Tokyo Verdy 1969            0-1 Honda FC                    [aet]
Cerezo Osaka                4-2 Honda Lock
Vegalta Sendai              1-2 Juntendo University         [aet]
Thespa Kusatsu              0-0 Alo's Hokuriku              [aet, 5-4 pen]
Kyoto Sanga FC              0-1 Meiji University

4th Round
[Nov 4]
JEF United Chiba Ichihara   1-3 Oita Trinita
Shimizu S-Pulse             3-3 Meiji University            [aet, 5-4 pen]
Yokohama F. Marinos         4-1 Sagawa Express SC
Albirex Niigata             2-3 Sagan Tosu
FC Tokyo                    2-1 TDK SC
Jubilo Iwata                6-1 Juntendo University
Sanfrecce Hiroshima         3-0 Shonan Bellmare
Omiya Ardija                0-2 Yokohama FC
Avispa Fukuoka              0-2 Vissel Kobe
Kashima Antlers             2-0 Mito Hollyhock
Ventforet Kofu              3-1 Tokushima Vortis
Kashiwa Reysol              2-3 Honda FC
Nagoya Grampus Eight        3-1 Thespa Kusatsu
[Nov 7]
Gamba Osaka                 2-2 Montedio Yamagata           [aet, 5-3 pen]
Kawasaki Frontale           3-0 Cerezo Osaka
[Nov 28]
Urawa Red Diamonds          0-2 Ehime FC

1/8 Finals
[Dec 8]
Gamba Osaka                 3-1 Oita Trinita
Shimizu S-Pulse             5-3 Yokohama F. Marinos         [aet]
Sagan Tosu                  1-2 FC Tokyo
Ehime FC                    2-1 Yokohama FC
Vissel Kobe                 0-3 Kawasaki Frontale
Kashima Antlers             2-1 Ventforet Kofu              [aet]
Honda FC                    2-0 Nagoya Grampus Eight
[Dec 15]
Sanfrecce Hiroshima         2-0 Jubilo Iwata

Quarterfinals 
[Dec 22]
Gamba Osaka                 1-0 Shimizu S-Pulse             [aet]
Kashima Antlers             1-0 Honda FC                    [aet]
[Dec 23]
FC Tokyo                    0-2 Sanfrecce Hiroshima
Ehime FC                    0-2 Kawasaki Frontale

Semifinals [Dec 29]
Gamba Osaka                 1-3 Sanfrecce Hiroshima
Kawasaki Frontale           0-1 Kashima Antlers

Final [Jan 1, Tokyo National Stadium]
Sanfrecce Hiroshima         0-2 Kashima Antlers
  [Atsuto UCHIDA 8', DANILO Gabriel de Andrade 89']






2008 Xerox Super Cup [Feb 23, 2008]

Kashima Antlers   2-2   Sanfrecce Hiroshima      [PK 3-4] 

 Goals : 49m  1-0      Kashima    MOTOYAMA Masashi
         52m  2-0      Kashima    NOZAWA Takuya
         80m  2-1 (PK) Hiroshima  KUBO Tatsuhiko 
         85m  2-2      Hiroshima  SATO Hisato 
 PK    : Kashima   2 - 18-O 16-O 11-X 10-X 40-O
         Hiroshima 3 -  7-O  2-O  5-O  9-X 11-O
 Venue : Tokyo National Stadium
 Att.  : 27,245
 Ref.  : IEMOTO Masaaki (main), NAGI Toshiyuki, 
         TAKEDA Susumu

 Cautions : Kashima   - 07, 12m Iwamasa, 42m Aoki, 
                        79m Oiwa, AP Sogahata, 
                        AP Chugo
            Hiroshima - 33, 38m Ri, 60m Hattori, 
                        84m Jukic, 89m Sato
            (AG - After the Penalty Kicks)
 Sent-off : Kashima   - 12m Iwamasa (double cautions) 
                        AP Oiwa
            Hiroshima - 38m Ri (double cautions)

 Players:
 Kashima (4-4-2):
  GK : 21-SOGAHATA Hitoshi
  DF :  2-UCHIDA Atsuto, 3-IWAMASA Daiki (12m sent off),
        4-OIWA Go (after the PK, sent-off), 7-ARAIBA Toru
  MF : 15-AOKI Takeshi, 40-OGASAWARA Mitsuo, 
       10-MOTOYAMA Masashi, 8-NOZAWA Takuya
       (75m 16-CHUGO Masaki)
  FW : 18-MARQUINHOS, 9-TASHIRO Yuzo (83m 11-DANILO)
  Sub:  1-OZAWA Hideaki (GK); 19-INOHA Masahiko, 
  Coach: Oswaldo DE OLIVEIRA FILHO (BRA)
 Hiroshima (4-4-2):
  GK : 21-KIDERA Koichi
  DF : 24-MORIWAKI Ryota, 2-Ilian STOYANOV, 5-MAKINO Tomoaki, 
  MF : 16-RI Han-Jae (38m sent-off), 6-AOYAMA Toshihiro
       (73m 9-Stjepan JUKIC), 17-HATTORI Kota, 
       20-KUWADA Shin'ichiro (HT 15-TAKAHAGI Yojiro), 
        7-MORISAKI Koji
  FW : 11-SATO Hisato, 18-HIRASHIGE Ryuichi
       (57m KUBO Tatsuhiko)
  Sub:  1-SHIMODA Takashi (GK); 4-Dario DABAC, 
       14-TODA Kazuyuki, 23-YUSA Katsumi
  Coach: Mihailo PETROVIC (AUT)


Kashima got two title in 2007 season - J.League and 
the Emperor's Cup (All Japan Championship), 
so Hiroshima invited this tournament as the finalist 
of the EC. Hiroshima became the first winner, which 
plays in J.League Division 2 after this super cup.



J.League Awards:

MVP (Footballer of the year):
 Robson PONTE     (Urawa Red Diamonds)

Rookie of the Year:
 SUGENO Takanori  (Yokohama FC)

Coach of the Year: 
 Oswaldo DE OLIVEIRA FILHO  (Kashima Antlers)

Fair Play Award: 
* Prince Takamado Awards (as team award)
  Gamba Osaka
   (The second prized team in history)

* Personal Award
  SAKATA Daisuke  (Yokohama F.Marinos)
  ITO Teruyoshi   (Shimizu S-Pulse)
  SATO Hisato     (Sanfrecce Hiroshima)

Scoreing Champion:
 JUNINHO (Carlos Alberto Carvalho Dos Anjos Junior) 
  - 22 goals / 31 games

Best Eleven:
 GK - TSUZUKI Ryota        (Urawa Red Diamonds)
 DF - IWAMASA Daiki        (Kashima Antlers)
      TANAKA Marcus Tulio  (Urawa Red Diamonds)
      YAMAGUCHI Satoshi    (G-Osaka)
 MF - ABE Yuki             (Urawa Red Diamonds)
      SUZUKI Keita         (Urawa Red Diamonds)
      Robson PONTE         (Urawa Red Diamonds)
      NAKAMURA Kengo       (Kawasaki Frontale)
      ENDO Yasuhito        (Gamba Osaka)
 FW - JUNINHO              (Kawasaki Frontale)
      BARE                 (Gamba Osaka)
 * BARE's real name is "Jader Volnei SPINDLER".


Special Awards 2007: 

Referee of the Year:
OKADA Masayoshi

Assistant Referee ot fhe Year:
SAGARA Toru

J.League Best Pitch Award:
Tohoku Denryoku Big Swan Stadium
 (home of Albirex Niigata)

Distinguished Service Player Award:
HONDA Yasuto (retired in Kashima Antlers)
AMARAL (Wagner Pereira CARDOZO)
 (retired in Arte Takasaki (JFL), after Shonan Bellmare)
JO Shoji (retired in Yokohama FC)

Special Team Award
Urawa Red Diamonds




League Cup 2007



J.League Yamazaki Nabisco Cup (J.League Cup)

Six teams will advance to the Quarter Final - 
winners of each group, and best two teams of four 
runners-ups in group league results. 
Urawa Red Diamonds (Reds) and Kawasaki Frontale are 
seeded to QF, because of playing AFC CL.


Group League

Group A

Round 1 [Mar 21]
Hiroshima    0-3  G-Osaka
Kobe         1-4  Chiba

Round 2 [Mar 25]
G-Osaka      2-2  Kobe
Chiba        2-1  Hiroshima

Round 3 [Apr 4]
G-Osaka      0-1  Chiba
Hiroshima    2-0  Kobe

Round 4 [Apr 11]
Chiba        0-1  G-Osaka
Kobe         0-1  Hiroshima

Round 5 [May 9]
Chiba        0-1  Kobe
G-Osaka      0-1  Hiroshima

Round 6 [May 23]
Kobe         2-4  G-Osaka
Hiroshima    1-0  Chiba


1.Sanfrecce Hiroshima     6  4  0  2   6- 5  12  Qualified
-----------------------------------------------
2.Gamba Osaka             6  3  1  2  10- 6  10  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3.JEF U. Ichihara Chiba   6  3  0  3   7- 5   9
4.Vissel Kobe             6  1  1  4   6-13   4


Group B

Round 1 [Mar 21]
Kashiwa      2-1  Shimizu
Yokohama-FM  0-1  Omiya       

Round 2 [Mar 25]
Omiya        2-1  Kashiwa        
Shimizu      2-2  Yokohama-FM

Round 3 [Apr 4]
Kashiwa      0-0  Omiya
Yokohama-FM  2-0  Shimizu       

Round 4 [Apr 11]
Omiya        1-1  Yokohama-FM    
Shimizu      0-0  Kashiwa

Round 5 [May 9]
Omiya        1-2  Shimizu      
Yokohama-FM  3-0  Kashiwa        

Round 6 [May 23]
Kashiwa      3-0  Yokohama-FM
Shimizu      3-0  Omiya


1.Yokohama F.Marinos      6  2  2  2   8- 7   8  Qualified
-----------------------------------------------
2.Shimizu S-Pulse         6  2  2  2   8- 7   8
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3.Kashiwa Reysol          6  2  2  2   6- 6   8
4.Omiya Ardija            6  2  2  2   5- 7   8


Group C

Round 1 [Mar 21]
Oita         1-0  Yokohama-FC
Iwata        2-2  FC-Tokyo

Round 2 [Mar 25]
FC-Tokyo     0-2  Oita
Yokohama-FC  2-0  Iwata

Round 3 [Apr 4]
Iwata        0-1  Yokohama-FC
Oita         0-1  FC-Tokyo

Round 4 [Apr 11]
FC-Tokyo     2-1  Iwata         
Yokohama-FC  1-2  Oita

Round 5 [May 9]
FC-Tokyo     0-1  Yokohama-FC   
Iwata        1-0  Oita

Round 6 [May 23]
Yokohama-FC  1-2  FC-Tokyo
Oita         1-3  Iwata


1.FC Tokyo                6  3  1  2   7- 7  10  Qualified
-----------------------------------------------
2.Yokohama FC             6  3  0  3   6- 5   9
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3.Oita Trinita            6  3  0  3   6- 6   9
4.Jubilo Iwata            6  2  1  3   7- 8   7


Group D

Round 1 [Mar 21]
Kofu         2-1  Nagoya
Niigata      3-1  Kashima

Round 2 [Mar 25]
Kashima      2-1  Niigata
Nagoya       0-1  Kofu

Round 3 [Apr 4]
Kashima      0-1  Kofu
Nagoya       2-2  Niigata

Round 4 [Apr 11]
Kashima      2-1  Nagoya
Niigata      2-1  Kofu

Round 5 [May 9]
Kofu         0-0  Niigata
Nagoya       1-4  Kashima

Round 6 [May 23]
Kofu         0-3  Kashima
Niigata      0-0  Nagoya


1.Kashima Antlers         6  4  0  2  12- 7  12  Qualified
-----------------------------------------------
3.Ventforet Kofu          6  3  1  2   5- 6  10  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
2.Albirex Niigata         6  2  3  1   8- 6   9
4.Nagoya Grampus Eight    6  0  2  4   5-11   2




Final Tournament

It participate eight teams, six of qualifying group 
league, and Urawa and Kawasaki, which play in AFC CL.

Quarterfinals

First Legs
[Jul 7]
Urawa Reds                  1-1 Gamba Osaka
Ventforet Kofu              3-2 Kawasaki Frontale 
[Jul 8]
Sanfrecce Hiroshima         1-0 Kashima Antlers 
Yokohama F Marinos          0-1 FC Tokyo

Second Legs 
[Jul 14]
FC Tokyo                    2-4 Yokohama F Marinos
Gamba Osaka                 5-2 Urawa Reds
[Jul 15]
Kashima Antlers             3-1 Sanfrecce Hiroshima
Kawasaki Frontale           4-2 Ventforet Kofu         [aet]

Semifinals

First Legs [Oct 10]
Yokohama F Marinos          1-2 Kawasaki Frontale  
Gamba Osaka                 1-0 Kashima Antlers

Second Legs [Oct 13]
Kashima Antlers             3-2 Gamba Osaka
Kawasaki Frontale           4-2 Yokohama F Marinos

Final [Nov 3, at Tokyo National Stadium]
Kawasaki Frontale           0-1 Gamba Osaka



Second Level 2007


J.League (Japan Professional Football League) Division 2

Final Table:
                                GP  W  D  L  GF GA  Pts
 1.Consadole Sapporo            48 27 10 11  66-45  91  Champions - Promoted
 2.Tokyo Verdy 1969             48 26 11 11  90-57  89  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Kyoto Sanga                  48 24 14 10  80-59  86  Promotion Play-off
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Vegalta Sendai               48 24 11 13  72-54  83
 5.Cerezo Osaka                 48 24  8 16  72-55  80
 6.Shonan Bellmare              48 23  8 17  72-55  77
 7.Avispa Fukuoka               48 22  7 19  77-61  73
 8.Sagan Tosu                   48 21  9 18  63-66  72
 9.Montedio Yamagata            48 15 13 20  46-56  58
10.Ehime FC                     48 12  9 27  39-66  45
11.Thespa Kusatsu               48  7 21 20  42-71  42
12.Mito Hollyhock               48  8 10 30  32-70  34
13.Tokushima Vortis             48  6 15 27  31-67  33

Kyoto Sanga FC renamed its own name from "Kyoto Purple Sanga" for this
season. Fukuoka, Kyoto and C-Osaka were relegated from Div. 1 after
2006 season, and no team was promoted from JFL (amateur national league,
3rd level).

Round 1
[Mar 3]
Shonan Bellmare           1-2  Vegalta Sendai                    7,842
   [Adiel 5 - own goal 34, Yuki Nakashima 55]
Tokushima Vortis          2-1  Ehime FC                          6,566
   [Toshiaki Haji 34, Yasuaki Oshima 72 - Go Nakamura 54]
Kyoto Sanga               2-0  Consadole Sapporo                 7,788
   [Andre 17, Paulinho 64]
[Mar 4]
Tokyo Verdy 1969          5-0  Thespa Kusatsu                   10,275
   [Yuzo Funakoshi 1, Hulk 48, 89, Yukio Tsuchiya 73, Diego 83]
Mito Hollyhock            0-1  Montedio Yamagata                 6,543
   [Takumi Watanabe 76]
Sagan Tosu                0-5  Avispa Fukuoka                   14,124
   [Alex 6, 59, Takanori Nunobe 13, Hiroyuki Hayashi 57, Yusuke Tanaka
    69]

Round 2
[Mar 10]
Consadole Sapporo         1-0  Sagan Tosu                       13,568 
   [Seiya Fujita 29]
Avispa Fukuoka            1-1  Montedio Yamagata                 8,479
   [Alex 89 - Yohei Toyoda 29]
[Mar 11]
Thespa Kusatsu            0-0  Tokushima Vortis                  2,634
Kyoto Sanga               0-0  Shonan Bellmare                   4,538
Ehime FC                  1-3  Tokyo Verdy 1969                  6,311
   [Toshiya Tanaka 89 - Hulk 21, 73, Yuzo Funakoshi 59]
Cerezo Osaka              0-2  Vegalta Sendai                    6,285
   [Naoki Chiba 7, Ryang Yong-gi 51]

Round 3
[Mar 17]
Tokushima Vortis          0-3  Consadole Sapporo                 3,167
   [Davi 61, Seiya Fujita 65, Masaya Nishitani 78]
Vegalta Sendai            2-2  Tokyo Verdy 1969                 18,261
   [Naoki Sugai 28, Yuki Nakashima 54 - Ze Luis 56, Hulk 83]
Mito Hollyhock            1-3  Thespa Kusatsu                    1,684
   [Kasuhiko Shingyoji 8 - Kazuki Sakurada 48, Chika 60, Koji Matsuura
    89]
[Mar 18]
Montedio Yamagata         1-1  Kyoto Sanga                       5,254
   [Masaru Akiba 73 - Hiroki Nakayama 8]
Shonan Bellmare           2-1  Cerezo Osaka                      4,226
   [Naoki Ishihara 5, Nozomu Kato 89 - Ale 28]
Sagan Tosu                0-1  Ehime FC                          5,547
   [Shunsuke Oyama 22]

Round 4 [Mar 21]
Tokyo Verdy 1969          2-0  Cerezo Osaka                      8,065
   [Hulk 80, Yuzo Funakoshi 86]
Avispa Fukuoka            1-2  Vegalta Sendai                    8,418
   [Tatsunori Hisanaga 13 - Ryang Yong-gi 56, 71]
Kyoto Sanga               1-1  Tokushima Vortis                  5,318
   [Paulinho 85 - Toshiaki Haji 58]
Ehime FC                  0-0  Mito Hollyhock                    3,519
Consadole Sapporo         0-0  Shonan Bellmare                  13,279
Thespa Kusatsu            1-1  Sagan Tosu                        2,621
   [Nobuhito Toriizuka 71 - Yu Eto 25]

Round 5 [Mar 25]
Vegalta Sendai            1-1  Thespa Kusatsu                   13,210
   [Lopes 62 - Koji Matsuura 79]
Montedio Yamagata         0-1  Consadole Sapporo                 3,932
   [Masaya Nishitani 44]
Sagan Tosu                1-0  Tokushima Vortis                  4,278
   [Keiji Takachi 44]
Mito Hollyhock            1-4  Avispa Fukuoka                    1,063
   [Jun Muramatsu 62 - Lincoln 3, 22, Alex 15, Takanori Nunobe 49]
Shonan Bellmare           0-0  Ehime FC                          3,092
Cerezo Osaka              3-2  Kyoto Sanga                       5,238
   [Tatsuya Furuhashi 46, Ze Carlos 81, Kazuya Maeda 89 - Andre 30, 55]

Round 6
[Mar 31]
Consadole Sapporo         1-0  Cerezo Osaka                      4,990
   [Caue 75]
Thespa Kusatsu            2-0  Shonan Bellmare                   2,753
   [Nobuhito Toriizuka 89, Ryoji Ujihara 90]
[Apr 1]
Tokyo Verdy 1969          1-0  Montedio Yamagata                 6,068
   [Hulk 5]
Tokushima Vortis          0-0  Mito Hollyhock                    3,120
Kyoto Sanga               2-1  Avispa Fukuoka                    4,868
   [Paulinho 51, Andre 89 - Seiji Koga 63]
Ehime FC                  0-4  Vegalta Sendai                    2,489
   [Hiroki Bandai 19, 51, Lopes 57, Yuki Nakashima 74]

Round 7
[Apr 7]
Avispa Fukuoka            2-1  Tokyo Verdy 1969                 19,132
   [Kyohei Yamagata 11, Alex 89 - own goal 20]
Cerezo Osaka              3-0  Sagan Tosu                        3,905
   [Ze Carlos 1, Noriyuki Sakemoto 14, Tatsuya Furuhashi 31]
[Apr 8]
Montedio Yamagata         3-1  Ehime FC                          3,421
   [Masaru Akiba 63, Takumi Watanabe 82, Takuya Yokoyama 89 - Shuichi
    Akai 74]
Shonan Bellmare           2-1  Tokushima Vortis                  3,573
   [Ryuta Hara 14, Toshihide Saito 33 - Takuto Koyama 40]
Mito Hollyhock            0-2  Kyoto Sanga                       2,457
   [Paulinho 29, Yasumasa Nishino 37]
Vegalta Sendai            1-1  Consadole Sapporo                16,493
   [Hiroki Bandai 82 - Yushi Soda 41]

Round 8 [Apr 11]
Consadole Sapporo         0-0  Avispa Fukuoka                    2,161
Thespa Kusatsu            0-2  Montedio Yamagata                 2,147
   [Shogo Kobara 9, Tomotaka Kitamura 31]
Tokyo Verdy 1969          1-3  Kyoto Sanga                       2,800
   [Harutaka Ono 28 - Yasumasa Nishino 29, Takaaki Tokushige 51, 64]
Tokushima Vortis          2-2  Vegalta Sendai                    2,088
   [Ryunosuke Okamoto 12, Jungo Kono 71 - Atsushi Nagai 8, Lopes 16]
Ehime FC                  0-2  Cerezo Osaka                      2,512
   [Kota Fujimoto 53, Ze Carlos 77]
Sagan Tosu                5-1  Mito Hollyhock                    3,070
   [Anderson 14, 68, Koji Hirose 20, Yoshihito Fujita 26, 82 - Shogo
    Shiozawa 31]

Round 9
[Apr 14]
Vegalta Sendai            5-2  Sagan Tosu                       12,432
   [Ryang Yong-gi 27, Hiroki Bandai 46, 66, 79, Yuki Nakashima 59 -
    Yoshihito Fujita 21, Leonardo 62]
Kyoto Sanga               1-1  Thespa Kusatsu                    7,023
   [Hiroki Nakayama 76 - Koji Matsuura 89]
[Apr 15]
Shonan Bellmare           3-0  Tokyo Verdy 1969                  6,113
   [Nozomu Kato 73, Adiel 85, Daisuke Tonoike 89]
Avispa Fukuoka            1-0  Ehime FC                          7,557
   [Lincoln 80]
Montedio Yamagata         2-1  Cerezo Osaka                      4,596
   [Tomotaka Kitamura 51, Kohei Usui 87 - Noriyuki Sakemoto 76]
Mito Hollyhock            0-2  Consadole Sapporo                 2,385
   [Masaya Nishitani 16, Genki Nakayama 36]

Round 10
[Apr 21]
Thespa Kusatsu            0-3  Avispa Fukuoka                    5,385
   [Takanori Nunobe 18, Yusuke Tanaka 36, Alex 49]
Tokushima Vortis          0-1  Montedio Yamagata                 2,235
   [Yohei Toyoda 9]
Cerezo Osaka              0-0  Mito Hollyhock                    5,580
Ehime FC                  3-0  Kyoto Sanga                       2,715
   [Toshiya Tanaka 15, 49, Ryota Moriwaki 84]
[Apr 22]
Consadole Sapporo         4-3  Tokyo Verdy 1969                 18,385
   [Yushi Soda 2, Davi 10, 64, Seiya Fujita 16 - Shin Kanazawa 25, 59,
    Hulk 56]
Sagan Tosu                0-5  Shonan Bellmare                   3,760
   [Ryuta Hara 14, Nozomu Kato 18, Adiel 38, Naoki Ishihara 79, Koji
    Sakamoto 81]

Round 11 [Apr 25]
Montedio Yamagata         3-3  Vegalta Sendai                    6,604
   [Shogo Kobara 12, Yohei Toyoda 34, Katsuyuki Miyazawa 86 - Yuki
    Nakashima 5, own goal 20, Lopes 53]
Mito Hollyhock            0-2  Shonan Bellmare                     958
   [Koji Sakamoto 29, Naoki Ishihara 38]
Tokyo Verdy 1969          0-3  Tokushima Vortis                  2,481
   [Yukihiro Aoba 11, Cleberson 22, Toshiaki Haji 87]
Kyoto Sanga               1-1  Sagan Tosu                        3,529
   [Paulinho 20 - Yohsihito Fujita 10]
Ehime FC                  0-1  Thespa Kusatsu                    2,487
   [Chika 44]
Avispa Fukuoka            2-2  Cerezo Osaka                      6,694
   [Lincoln 16, Hiroyuki Hayashi 78 - Kazuya Maeda 56, Noboru Nakayama
    64]
       
Round 12
[Apr 28]
Cerezo Osaka              1-0  Thespa Kusatsu                    4,312
   [Yoichiro Kakitani 13]
Consadole Sapporo         1-0  Ehime FC                         13,781
   [Kengo Ishii 68]
[Apr 29]
Vegalta Sendai            2-0  Mito Hollyhock                   15,897
   [Shinya Tanoue 73, Yuki Nakashima 89]
Tokushima Vortis          0-1  Avispa Fukuoka                    3,941
   [Lincoln 86]
Sagan Tosu                2-1  Tokyo Verdy 1969                  7,023
   [Yoshihiro Fujita 37, Koji Hirose 62 - Shin Kanazawa 46]
Shonan Bellmare           0-4  Montedio Yamagata                 5,875
   [Tomotaka Kitamura 21, 57, Tatsuya Ishikawa 68, Kenta Kifuji 89]

Round 13 [May 3]
Vegalta Sendai            0-1  Kyoto Sanga                      19,033
   [Paulinho 25]
Montedio Yamagata         2-1  Sagan Tosu                        5,407
   [Yohei Toyoda 81, Takuya Yokoyama 86 - Yoshihito Fujita 26]
Thespa Kusatsu            2-1  Consadole Sapporo                 5,051
   [Ryoji Ujihara 33, 37 - Davi 31]
Avispa Fukuoka            2-0  Shonan Bellmare                   8,112
   [Lincoln 32, 51]
Tokyo Verdy 1969          1-5  Mito Hollyhock                    9,001
   [Own goal 9 - Masashi Owada 25, Hiromasa Kanazawa 31, Kohei Nishino
    53, 81, Yuya Iwadate 60]
Cerezo Osaka              1-1  Tokushima Vortis                  6,611
   [Tatsuya Furuhashi 50 - Cleberson 61]

Round 14 [May 6]
Consadole Sapporo         1-0  Vegalta Sendai                   12,070
   [Yushi Soda 9]
Mito Hollyhock            1-1  Tokushima Vortis                  1,067
   [Shogo Shiozawa 70 - Cleberson 24]
Kyoto Sanga               1-4  Tokyo Verdy 1969                  4,811
   [Andre 7 - Hulk 17, 35, 83, Diego 52]
Ehime FC                  0-1  Montedio Yamagata                 3,147
   [Ryosuke Nemoto 44]
Shonan Bellmare           3-2  Thespa Kusatsu                    3,375
   [Naoki Ishihara 11, Adiel 49, Toshihide Saito 82 - Ryoji Ujihara
    41, Yasunori Takada 55]
Sagan Tosu                1-0  Cerezo Osaka                      4,928
   [Koji Hirose 88]

Round 15
[May 12]
Ehime FC                  0-4  Shonan Bellmare                   3,187
   [Naoki Ishihara 27, Ryuta Hara 36, 80, Yuzo Tamura 89]
Tokushima Vortis          1-1  Sagan Tosu                        2,528
   [Toshiaki Haji 83 - Yoshiki Takahashi 7]
[May 13]
Thespa Kusatsu            1-3  Vegalta Sendai                    4,042
   [Kei Omoto 86 - Yuki Nakashima 19, Naoki Chiba 57, Shingo
    Kumabayashi 89]
Avispa Fukuoka            2-4  Kyoto Sanga                       8,742
   [Toru Miyamoto 18, Takanori Nunobe 29 - Andre 35, 54, 66, Daisuke
    Saito 43]
Montedio Yamagata         1-1  Tokyo Verdy 1969                  8,221
   [Kohei Usui 77 - Diego 72]
Cerezo Osaka              0-1  Consadole Sapporo                 6,272
   [Genki Nakayama 65]

Round 16
[May 19]
Consadole Sapporo         3-0  Mito Hollyhock                   15,251
   [Davi 1, Caue 31, Yushi Soda 83]
Thespa Kusatsu            0-1  Kyoto Sanga                       3,096
   [Takaaki Tokushige 89]
Avispa Fukuoka            1-2  Sagan Tosu                       13,372
   [Toru Miyamoto 33 - Yoshihito Fujita 60, Keiji Takachi 69]
[May 20]
Vegalta Sendai            1-2  Tokushima Vortis                 13,419
   [Yuki Nakashima 44 - Daiki Niwa 50, Yuki Ishida 88]
Tokyo Verdy 1969          1-0  Shonan Bellmare                  11,346
   [Tsuyoshi Yoshitake 82]
Cerezo Osaka              0-2  Ehime FC                          4,762
   [Toshiya Tanaka 18, Ryota Miki 58]

Round 17 [May 23]
Montedio Yamagata         0-0  Tokushima Vortis                  3,373
Mito Hollyhock            1-3  Cerezo Osaka                      1,291
   [Kohei Nishino 63 - Shinji Kagawa 14, Kazuya Maeda 30, Rui Komatsu
    54]
Tokyo Verdy 1969          4-2  Avispa Fukuoka                    3,504
   [Seitaro Tomisawa 43, Nozomi Hiroyama 44, own goal 63, Hulk 86 -
    Toru Miyamoto 61, Alex 89]
Shonan Bellmare           1-2  Consadole Sapporo                 3,872
   [Adiel 17 - Masaya Nishitani 56, Davi 80]
Kyoto Sanga               2-1  Ehime FC                          4,643
   [Kazuki Kuranuki 38, Andre 50 - Toshiya Tanaka 70]
Sagan Tosu                1-0  Vegalta Sendai                    4,398
   [Keiji Takachi 77]

Round 18
[May 26]
Thespa Kusatsu            1-0  Mito Hollyhock                    3,401
   [Yasunori Takada 81]
Tokushima Vortis          0-1  Tokyo Verdy 1969                  5,174
   [Nozomi Hiroyama 30]
Ehime FC                  0-2  Sagan Tosu                        3,069
   [Leonardo 67, Yoshihito Fujita 87]
[May 27]
Avispa Fukuoka            1-2  Consadole Sapporo                 7,445
   [Lincoln 15 - Masaya Nishitani 47, Kengo Ishii 89]
Vegalta Sendai            2-0  Montedio Yamagata                18,156
   [Hiroki Bandai 9, own goal 37]
Cerezo Osaka              1-4  Shonan Bellmare                   4,693
   [Yasuhito Morishima 71 - Ryuta Hara 24, Nozomu Kato 34, Adiel 59,
    Koji Sakamoto 76]

Round 19 [Jun 2]
Montedio Yamagata         1-1  Thespa Kusatsu                    4,733
   [Kohei Hayashi 89 - Koji Matsuura 66]
Tokyo Verdy 1969          0-1  Ehime FC                          4,885
   [Daisuke Aono 49]
Consadole Sapporo         2-0  Kyoto Sanga                       8,370
   [Genki Nakayama 37, Bruno Quadros 62]
Vegalta Sendai            2-1  Shonan Bellmare                  12,734
   [Yuki Nakashima 14, Kunimitsu Sekiguchi 29 - Ryuta Hara 1]
Avispa Fukuoka            2-1  Tokushima Vortis                  6,210
   [Seiji Koga 26, Kyohei Yamagata 78 - Toshiaki Haji 19]
Mito Hollyhock            0-1  Sagan Tosu                        1,547
   [Yoon Jong-hwan 82]

Round 20
[Jun 9]
Tokyo Verdy 1969          2-1  Vegalta Sendai                   10,190
   [Nozomi Hiroyama 31, 75 - Takayuki Nakahara 86]
Kyoto Sanga               3-0  Montedio Yamagata                 5,672
   [Kazuki Kuranuki 20, Paulinho 21, Daigo Watanabe 86]
[Jun 10]
Shonan Bellmare           2-0  Mito Hollyhock                    3,417
   [Adiel 44, 78]
Sagan Tosu                0-1  Consadole Sapporo                 9,617
   [Seiya Fujita 46]
Cerezo Osaka              2-0  Avispa Fukuoka                    4,364
   [Ze Carlos 6, Kazuya Maeda 79]
Tokushima Vortis          0-0  Thespa Kusatsu                    3,145

Round 21
[Jun 13]
Vegalta Sendai            1-0  Avispa Fukuoka                   11,301
   [Naoki Sugai 52]
Montedio Yamagata         1-2  Mito Hollyhock                    2,893
   [Yohei Toyoda 46 - Shogo Shiozawa 36, Kohei Nishino 73]
Thespa Kusatsu            0-0  Tokyo Verdy 1969                  5,142
Tokushima Vortis          0-4  Cerezo Osaka                      2,554
   [Tatsuya Furuhashi 3, 12, Rui Komatsu 30, Yasuhito Morishima 69]
Ehime FC                  2-1  Consadole Sapporo                 2,079
   [Shuichi Akai 38, Daisuke Aono 86 - Shinya Aikawa 86]
Sagan Tosu                2-0  Kyoto Sanga                       4,473
   [Leonardo 59, Takayuki Yamaguchi 82]

Round 22
[Jun 16]
Kyoto Sanga               5-1  Vegalta Sendai                    3,692
   [Paulinho 21, 55, 76, Yutaka Tahara 35, Kazuki Kuranuki 44 - Shinya
    Ranoue 83]
Consadole Sapporo         1-1  Tokushima Vortis                  8,103
   [Davi 59 - Takuto Koyama 55]
[Jun 17]
Shonan Bellmare           4-1  Sagan Tosu                        3,935
   [Ryuta Hara 47, Naoki Ishihara 50, Toshihide Saito 53, Genki
    Nagasato 89 - Yoshihito Fujita 16]
Avispa Fukuoka            2-0  Thespa Kusatsu                    7,711
   [Alex 18, Kiyokazu Kudo 84]
Mito Hollyhock            3-0  Ehime FC                          2,298
   [Takafumi Yoshimoto 15, Yoshikazu Suzuki 17, Kim Kisu 43]
Cerezo Osaka              1-0  Montedio Yamagata                14,623
   [Yasuhito Morishima 54]

Round 23
[Jun 23]
Vegalta Sendai            3-0  Ehime FC                         12,116
   [Ryang Yong-gi 43, Lopes 60, Naoki Sugai 89]
Montedio Yamagata         1-2  Avispa Fukuoka                    3,537
   [Katsuyuki Miyazawa 54 - Own goal 10, Alex 37]
Tokushima Vortis          0-2  Shonan Bellmare                   2,591
   [Ryuta Hara 18, Takahiro Yamaguchi 69]
[Jun 24]
Tokyo Verdy 1969          0-1  Consadole Sapporo                12,903
   [Yushi Soda 51]
Kyoto Sanga               2-1  Mito Hollyhock                    2,841
   [Yutaka Tahara 28, Paulinho 56 - Own goal 49]
Thespa Kusatsu            0-2  Cerezo Osaka                      3,665
   [Takuya Kokeguchi 72, Tatsuya Furuhashi 77]

Round 24
[Jun 27]
Consadole Sapporo         2-2  Thespa Kusatsu                   13,458
   [Masaya Nishitani 19, Hironobu Haga 59 - Ryoji Ujihara 40, Yasunori
    Takada 83]
Mito Hollyhock            1-3  Vegalta Sendai                    2,099
   [Takafumi Yoshimoto 24 - Hiroki Bandai 16, Shingo Tomita 19, Lopes
    78]
Shonan Bellmare           2-4  Kyoto Sanga                       7,968
   [Yuzo Tamura 19, Yoshio Kitajima 86 - Paulinho 3, Takaaki Tokushige
    41, Kazuki Kuranuki 52, Paulinho 84]
Cerezo Osaka              0-2  Tokyo Verdy 1969                  6,715
   [Hulk 29, Own goal 66]
Ehime FC                  0-0  Avispa Fukuoka                    2,107
Sagan Tosu                2-1  Montedio Yamagata                 3,630
   [Junya Yamashiro 79, Yoshiki Takahashi 85 - Tomotaka Kitamura 55]

Round 25
[Jun 30]
Avispa Fukuoka            3-0  Mito Hollyhock                    8,118
   [Yusuke Tanaka 19, Lincoln 33, Alex 54]
Montedio Yamagata         1-0  Shonan Bellmare                   3,839
   [Takuya Yokoyama 89]
[Jul 1]
Vegalta Sendai            1-0  Cerezo Osaka                     15,450
   [Lopes 85]
Tokyo Verdy 1969          3-1  Sagan Tosu                        8,779
   [Harutaka Ono 3, Yuzo Funakoshi 40, Hulk 89 - Yoshihito Fujita 22]
Thespa Kusatsu            0-2  Ehime FC                          3,759
   [Yoshihiro Uchimura 47, 74]
Tokushima Vortis          0-4  Kyoto Sanga                       3,022
   [Yutaka Tahara 15, 37, Paulinho 27, Kazuki Kuranuki 58]

Round 26
[Jul 6]
Ehime FC                  0-1  Tokushima Vortis                  2,633
   [Toshiaki Haji 2]
[Jul 7]
Consadole Sapporo         1-1  Montedio Yamagata                 8,378
   [Davi 43 - Katsuyuki Miyazawa 29]
Mito Hollyhock            0-1  Tokyo Verdy 1969                  5,561
   [Hideki Nagai 78]
Shonan Bellmare           0-2  Avispa Fukuoka                    5,717
   [Alex 2, Toru Miyamoto 54]
Kyoto Sanga               1-1  Cerezo Osaka                     10,934
   [Daisuke Saito 25 - Kim Shin-young 74]
Sagan Tosu                2-0  Thespa Kusatsu                    5,623
   [Yoshihito Fujita 44, 47]

Round 27 [Jul 11]
Consadole Sapporo         2-1  Avispa Fukuoka                    6,220
   [Yushi Soda 9, Masaya Nishitani 80 - Yusuke Tanaka 32]
Vegalta Sendai            1-4  Tokyo Verdy 1969                 12,015
   [Naoki Sugai 79 - Hulk 20, 73, 89, Diego 65]
Montedio Yamagata         1-2  Kyoto Sanga                       1,944
   [Takuya Yokoyama 31 - Paulinho 44, Yutaka Tahara 75]
Mito Hollyhock            0-2  Shonan Bellmare                   1,076
   [Jean 85, Adiel 87]
Cerezo Osaka              3-1  Tokushima Vortis                  3,244
   [Tatsuya Furuhashi 44, Rui Komatsu 86, 89 - Takuto Koyama 73]
Sagan Tosu                0-1  Ehime FC                          3,731
   [Yuji Miyahara 69]

Round 28
[Jul 14]
Thespa Kusatsu            0-1  Shonan Bellmare                   2,061
   [Naoki Ishihara 37]
Tokyo Verdy 1969          1-1  Montedio Yamagata                 3,015
   [Hulk 89 - Ryosuke Nemoto 77]
Kyoto Sanga               1-0  Sagan Tosu                        2,507
   [Takaaki Tokushige 78]
[Jul 15]
Avispa Fukuoka            0-1  Vegalta Sendai                    9,406
   [Lopes 74]
[Jul 18]
Ehime FC                  0-2  Cerezo Osaka                      1,933
   [Kazuya Maeda 56, Shinji Kagawa 68]
[Sep 5]
Tokushima Vortis          3-0  Consadole Sapporo                 1,802
   [Koji Kataoka 29, Yuki Ishida 80, 82]

Round 29 [Jul 21]
Consadole Sapporo         2-2  Tokyo Verdy 1969                  8,720
   [Yushi Soda 84, Kengo Ishii 89 - Hulk 85, 88]
Montedio Yamagata         1-1  Vegalta Sendai                    9,190
   [Tomotaka Kitamura 44 - Atsushi Nagai 87]
Mito Hollyhock            1-2  Kyoto Sanga                       2,579
   [Shohei Ogura 56 - Paulinho 20, Yutaka Tahara 49]
Shonan Bellmare           1-1  Ehime FC                          3,532
   [Yoshio Kitajima 8 - Yoshihiro Uchimura 2]
Cerezo Osaka              2-1  Thespa Kusatsu                    3,882
   [Own goal 26, Rui Komatsu 54 - Ryoji Ujihara 8]
Sagan Tosu                2-1  Tokushima Vortis                  4,533
   [Yoshihito Fujita 27, Keiji Takachi 64 - Koji Kataoka 89]

Round 30 [Jul 25]
Vegalta Sendai            0-2  Consadole Sapporo                14,517
   [Genki Nakayama 19, Davi 46]
Thespa Kusatsu            1-5  Avispa Fukuoka                    2,078
   [Yuki Matsushita 70 - Alex 11, 31, 34, Ceccoli 37, Kyohei Yamagata
    38]
Tokyo Verdy 1969          4-0  Cerezo Osaka                      3,830
   [Kenta Togawa 9, Yukio Tsuchiya 20, Hulk 77, Hideki Nagai 89]
Kyoto Sanga               2-1  Shonan Bellmare                   8,517
   [Takaaki Tokushige 48, Takuya Mikami 54 - Jean 28]
Tokushima Vortis          0-1  Montedio Yamagata                 2,165
   [Takuya Yokoyama 61]
Ehime FC                  0-0  Mito Hollyhock                    2,166

Round 31
[Jul 28]
Consadole Sapporo         1-1  Sagan Tosu                        7,496
   [Masaya Nishitani 14 - Yoshihito Fujita 63]
Montedio Yamagata         1-0  Ehime FC                          3,293
   [Tomotaka Kitamura 66]
Mito Hollyhock            0-0  Thespa Kusatsu                    2,773
Shonan Bellmare           2-0  Tokushima Vortis                  3,639
   [Eduardo Marques 64, Adiel 70]
Avispa Fukuoka            2-1  Tokyo Verdy 1969                 17,361
   [Alex 21, Kohei Miyazaki 59 - Hideki Nagai 68]
[Jul 29]
Cerezo Osaka              4-3  Vegalta Sendai                    5,832
   [Tatsuya Furuhashi 37, 50, Rui Komatsu 66, Yasuhito Morishima 89 -
    Yuki Nakashima 18, Ryang Yong-gi 56, Naoki Sugai 82]

Round 32
[Aug 3]
Tokushima Vortis          0-3  Avispa Fukuoka                    2,093
   [Alex 36, 87, Lincoln 64]
[Aug 5]
Vegalta Sendai            1-1  Mito Hollyhock                   13,569
   [Lopes 28 - Shogo Shiozawa 21]
Thespa Kusatsu            0-3  Consadole Sapporo                 5,532
   [Genki Nakayama 35, Makoto Sunakawa 78, Seiya Fujita 87]
Cerezo Osaka              2-1  Kyoto Sanga                       3,416
   [Ale 18, Rui Komatsu 44 - Paulinho 26]
Ehime FC                  1-1  Tokyo Verdy 1969                  3,814
   [Shingo Hoshino 73 - Diego 24]
[Sep 5]
Sagan Tosu                2-1  Shonan Bellmare                   3,348
   [Keiji Takachi 11, Kim Shin-young 80 - Genki Nagasato 64]

Round 33
[Aug 11]
Consadole Sapporo         3-0  Cerezo Osaka                     17,453
   [Seiya Fujita 9, Davi 46, Masaya Nishitani 58]
Tokushima Vortis          1-2  Vegalta Sendai                    3,534
   [Taro Hasegawa 10 - Naoki Chiba 51, Lopes 85]
[Aug 12]
Montedio Yamagata         1-3  Sagan Tosu                        5,824
   [Kohei Hayashi 70 - Yoshihito Fujita 47, 74, Yosuke Nozaki 69]
Tokyo Verdy 1969          2-0  Mito Hollyhock                    4,382
   [Diego 22, Yuzo Funakoshi 32]
Kyoto Sanga               1-1  Thespa Kusatsu                    5,753
   [Andre 76 - Yasunori Takada 83]
Avispa Fukuoka            2-0  Ehime FC                         11,770
   [Kohei Miyazaki 44, Alex 54]

Round 34 [Aug 16]
Mito Hollyhock            1-1  Avispa Fukuoka                    2,071
   [Kazuhiko Shingyoji 63 - Takanori Nunobe 89]
Thespa Kusatsu            1-1  Montedio Yamagata                 3,733
   [Yasunori Takada 41 - Takuya Yokoyama 86]
Shonan Bellmare           1-0  Cerezo Osaka                      4,295
   [Nozomu Kato 55]
Kyoto Sanga               2-3  Consadole Sapporo                 5,809
   [Paulinho 44, Takaaki Tokushige 66 - Hiroyuki Nishijima 38, Davi
    76, Kengo Ishii 78]
Ehime FC                  3-0  Vegalta Sendai                    3,311
   [Susumu Oki 23, Tetsushi Kondo 46, Josimar 69]
Sagan Tosu                3-1  Tokyo Verdy 1969                  5,520
   [Yoshihito Fujita 1, Takuma Hidaka 9, Kim Shin-young 61 - Hulk 30]

Round 35
[Aug 19]
Consadole Sapporo         1-2  Shonan Bellmare                   6,591
   [Masaya Nishitani 40 - Ryuta Hara 38, Naoki Ishihara 76]
Vegalta Sendai            1-1  Thespa Kusatsu                   13,420
   [Naoya Tamura 67 - Chika 38]
Tokyo Verdy 1969          1-1  Kyoto Sanga                       6,070
   [Diego 89 - Takaaki Tokushige 73]
Cerezo Osaka              2-1  Sagan Tosu                        2,898
   [Rui Komatsu 29, Yasuhito Morishima 46 - Keiji Takachi 44]
Avispa Fukuoka            3-0  Montedio Yamagata                10,284
   [Alex 13, Lincoln 53, 65]
[Aug 20]
Tokushima Vortis          0-1  Mito Hollyhock                    2,206
   [Shohei Ogura 44]

Round 36
[Aug 24]
Ehime FC                  1-3  Thespa Kusatsu                    3,121
   [Josimar 68 - Yasunori Takada 25, 46, Yuki Matsushita 64]
[Aug 25]
Shonan Bellmare           0-1  Vegalta Sendai                    6,193
   [Lopes 89]
Sagan Tosu                0-0  Mito Hollyhock                   16,661
[Aug 26]
Montedio Yamagata         0-1  Consadole Sapporo                 4,069
   [Kengo Ishii 20]
Tokyo Verdy 1969          1-0  Tokushima Vortis                  5,243
   [Yuzo Funakoshi 1]
Kyoto Sanga               4-3  Avispa Fukuoka                    7,335
   [Paulinho 28, 66, Andre 68, Tiago 73 - Kohei Miyazaki 2, 6, Alex 31]

Round 37 [Aug 30]
Vegalta Sendai            1-0  Kyoto Sanga                      11,510
   [Own goal 54]
Montedio Yamagata         0-1  Cerezo Osaka                      2,100
   [Shinji Kagawa 89]
Mito Hollyhock            2-1  Consadole Sapporo                 1,779
   [Shogo Shiozawa 10, Kohei Nishino 16 - Davi 11]
Thespa Kusatsu            2-2  Sagan Tosu                        2,548
   [Yasunori Takada 44, Chika 63 - Keiji Takachi 14, Kazuya Iio 21]
Tokushima Vortis          1-1  Ehime FC                          3,423
   [Yuki Ishida 73 - Susumu Oki 58]
Avispa Fukuoka            0-1  Shonan Bellmare                   8,943
   [Naoki Ishihara 82]

Round 38 [Sep 2]
Consadole Sapporo         1-1  Ehime FC                          6,464
   [Tomohiko Ikeuchi 44 - Shota Arai 46]
Tokyo Verdy 1969          3-1  Thespa Kusatsu                    4,378
   [Hulk 7, 28, 56 - Kei Omoto 47]
Shonan Bellmare           1-1  Montedio Yamagata                 3,945
   [Ryuta Hara 36 - Takuya Yokoyama 60]
Kyoto Sanga               1-1  Tokushima Vortis                  5,581
   [Tiago 83 - Taro Hasegawa 32]
Cerezo Osaka              2-0  Mito Hollyhock                    2,711
   [Tatsuya Furuhashi 29, Shinji Kagawa 89]
Sagan Tosu                3-1  Avispa Fukuoka                   10,072
   [Koya Shimizu 38, Kim Shin-young 54, Yoshihito Fujita 81 - Takanori
    Nunobe 89]

Round 39
[Sep 9]
Vegalta Sendai            1-0  Sagan Tosu                       14,124
   [Hiroki Bandai 85]
Mito Hollyhock            0-1  Montedio Yamagata                 3,267
   [Tatsuya Ishikawa 58]
Thespa Kusatsu            0-0  Tokushima Vortis                  3,297
Ehime FC                  0-1  Kyoto Sanga                       3,241
   [Tiago 8]
Avispa Fukuoka            0-1  Cerezo Osaka                     12,925
   [Rui Komatsu 56]
[Sep 10]
Shonan Bellmare           1-1  Tokyo Verdy 1969                  3,982
   [Eduardo Marques 89 - Hulk 14]

Round 40
[Sep 15]
Consadole Sapporo         0-1  Vegalta Sendai                   22,303
   [Hiroki Bandai 46]
Montedio Yamagata         2-0  Thespa Kusatsu                    3,406
   [Masaru Akiba 36, Yohei Toyoda 61]
Kyoto Sanga               2-1  Mito Hollyhock                    4,259
   [Andre 1, 11 - Takafumi Yoshimoto 26]
Tokushima Vortis          2-0  Shonan Bellmare                   3,173
   [Yasutaka Kobayashi 23, Koji Kataoka 57]
[Sep 16]
Tokyo Verdy 1969          2-0  Avispa Fukuoka                    7,274
   [Hulk 31, 46]
Cerezo Osaka              4-2  Ehime FC                         14,537
   [Own goal 28, Rui Komatsu 34, 51, Tatsuya Furuhashi 59 - Josimar 3,
    Yoshihiro Uchimura 80]

Round 41
[Sep 22]
Mito Hollyhock            1-2  Tokyo Verdy 1969                  4,028
   [Yoshikazu Suzuki 18 - Hulk 58, Nozomi Hiroyama 83]
Shonan Bellmare           3-0  Consadole Sapporo                 5,370
   [Ryuta Hara 16, Toshihide Saito 63, Shota Suzuki 83]
[Sep 23]
Montedio Yamagata         2-0  Tokushima Vortis                  3,252
   [Katsuyuki Miyazawa 35, Takuya Yokoyama 85]
Thespa Kusatsu            1-1  Vegalta Sendai                    6,817
   [Ryoji Ujihara 24 - Kunimitsu Sekiguchi 49]
Ehime FC                  3-3  Avispa Fukuoka                    4,341
   [Kenichi Ego 25, Josimar 50, Ryota Miki 86 - Hisashi Jogo 12,
    Lincoln 29, Alex 56]
Sagan Tosu                0-2  Cerezo Osaka                      5,290
   [Tatsuya Furuhashi 16, Germano 76]

Round 42 [Sep 26]
Consadole Sapporo         3-0  Montedio Yamagata                 5,940
   [Davi 44, 46, Seiya Fujita 83]
Vegalta Sendai            0-1  Ehime FC                         11,831
   [Yoshihiro Uchimura 73]
Kyoto Sanga               1-2  Tokyo Verdy 1969                  6,466
   [Paulinho 42 - Kazunori Iio 8, Hulk 23]
Cerezo Osaka              2-2  Shonan Bellmare                   5,142
   [Tatsuya Furuhashi 15, Kazuya Maeda 59 - Adiel 55, Nozomu Kato 65]
Tokushima Vortis          2-2  Sagan Tosu                        2,520
   [Kenji Takahashi 1, Yuki Ishida 3 - Yoshihito Fujita 62, 79]
Avispa Fukuoka            3-2  Mito Hollyhock                    2,724
   [Hisashi Jogo 59, Alex 60, Lincoln 63 - Shogo Shiozawa 21, Hideyuki
    Nakamura 65]

Round 43
[Sep 29]
Montedio Yamagata         1-2  Avispa Fukuoka                    3,424
   [Hayato Sasaki 89 - Alex 4, 67]
Shonan Bellmare           2-2  Kyoto Sanga                       3,466
   [Naoki Ishihara 84, Genki Nagasato 89 - Andre 13, Yusuke Nakatani
    45]
Sagan Tosu                1-1  Thespa Kusatsu                    2,860
   [Own goal 69 - Masami Sato 53]
[Sep 30]
Mito Hollyhock            0-1  Vegalta Sendai                    3,172
   [Ryang Yong-gi 55]
Tokyo Verdy 1969          5-1  Consadole Sapporo                11,833
   [Diego 1, 14, 89, Harutaka Ono 51, Hulk 76 - Tomohiko Ikeuchi 87]
Ehime FC                  1-0  Tokushima Vortis                  6,381
   [Josimar 32]

Round 44 [Oct 10]
Vegalta Sendai            1-1  Montedio Yamagata                15,614
   [Kazunari Okayama 52 - Nobuyuki Zaizen 89]
Thespa Kusatsu            0-0  Mito Hollyhock                    2,865
Shonan Bellmare           3-1  Sagan Tosu                        3,220
   [Nozomu Kato 25, Eduardo Marques 65, Adiel 76 - Yoshihito Fujita 21]
Cerezo Osaka              1-0  Consadole Sapporo                 5,578
   [Tatsuya Furuhashi 35]
Tokushima Vortis          0-3  Tokyo Verdy 1969                  3,107
   [Nozomi Hiroyama 4, Shigenori Hagimura 64, Diego 85]
Avispa Fukuoka            1-1  Kyoto Sanga                       8,627
   [Takanori Nunobe 89 - Ryuzo Morioka 2]

Round 45
[Oct 13]
Consadole Sapporo         2-1  Thespa Kusatsu                    6,273
   [Davi 5, Makoto Sunakawa 18 - Kazuki Sakurada 89]
Tokyo Verdy 1969          3-0  Shonan Bellmare                   4,950
   [Hulk 7, Silva 31, Yukio Tsuchiya 54]
Sagan Tosu                0-3  Vegalta Sendai                    3,721
   [Naoki Chiba 25, Lopes 68, Hiroki Bandai 75]
[Oct 14]
Mito Hollyhock            1-0  Tokushima Vortis                  1,336
   [Takafumi Yoshimoto 20]
Kyoto Sanga               2-2  Cerezo Osaka                     14,304
   [Paulinho 25, Daigo Watanabe 76 - Yoichiro Kakitani 86, Tatsuya
    Furuhashi 89]
Ehime FC                  3-1  Montedio Yamagata                 2,546
   [Josimar 33, 46, Ryota Takasugi 52 - Tomotaka Kitamura 84]

Round 46
[Oct 20]
Thespa Kusatsu            1-0  Ehime FC                          3,910
   [Nobuhito Toriizuka 49]
Avispa Fukuoka            0-1  Consadole Sapporo                14,666
   [Yasuaki Okamoto 22]
[Oct 21]
Vegalta Sendai            2-1  Cerezo Osaka                     17,481
   [Naoki Sugai 37, Hiroki Bandai 61 - Kazuya Maeda 56]
Montedio Yamagata         0-2  Tokyo Verdy 1969                  3,619
   [Nozomi Hiroyama 44, Hulk 50]
Mito Hollyhock            0-2  Sagan Tosu                        1,306
   [Koya Shimizu 40, Yoshihito Fujita 64]
Tokushima Vortis          0-2  Kyoto Sanga                       4,236
   [Hiroki Nakayama 43, Paulinho 53]

Round 47 [Oct 24]
Consadole Sapporo         1-0  Tokushima Vortis                 10,733
   [Genki Nakayama 43]
Tokyo Verdy 1969          3-2  Sagan Tosu                        3,991
   [Hulk 2, 47, own goal 41 - Leonardo 50, Yosuke Nozaki 89]
Shonan Bellmare           2-1  Mito Hollyhock                    3,412
   [Jean 57, Nozomu Kato 61 - Kohei Nishino 34]
Kyoto Sanga               3-1  Ehime FC                          5,231
   [Paulinho 24, Yutaka Tahara 58, 75 - Josimar 12]
Cerezo Osaka              3-0  Montedio Yamagata                 5,148
   [Tatsuya Furuhashi 14, 79, Noriyuki Sakemoto 84]
Avispa Fukuoka            2-1  Thespa Kusatsu                    7,073
   [Lincoln 31, Shinya Kawashima 76 - Yuki Matsushita 27]

Round 48
[Oct 27]
Vegalta Sendai            1-0  Avispa Fukuoka                   14,820
   [Hiroki Bandai 53]
Ehime FC                  0-1  Consadole Sapporo                 4,079
   [Daigo Nishi 89]
[Oct 28]
Montedio Yamagata         0-1  Shonan Bellmare                   3,262
   [Eduardo Marques 60]
Thespa Kusatsu            2-2  Tokyo Verdy 1969                  5,224
   [Careca 9, Yasunori Takada 89 - Hulk 26, 71]
Tokushima Vortis          0-2  Cerezo Osaka                      4,807
   [Germano 71, Ze Carlos 89]
Sagan Tosu                3-0  Kyoto Sanga                       4,084
   [Yoshihito Fujita 25, Kim Shin-young 30, Hidenori Kato 33]

Round 49
[Nov 10]
Mito Hollyhock            1-0  Ehime FC                          1,054
   [Hiromasa Kanazawa 85]
Tokyo Verdy 1969          1-1  Vegalta Sendai                   16,342
   [Diego 77 - Ryang Yong-gi 9]
[Nov 11]
Shonan Bellmare           2-1  Thespa Kusatsu                    4,579
   [Shota Suzuki 38, own goal 85 - Careca 86]
Kyoto Sanga               2-1  Montedio Yamagata                10,523
   [Andre 38, own goal 52 - Hayato Sasaki 32]
Cerezo Osaka              4-0  Avispa Fukuoka                   20,170
   [Yasuhito Morishima 30, Masayuki Yanagisawa 73, Shinji Kagawa 75,
    Germano 89]
Sagan Tosu                1-0  Consadole Sapporo                 7,680
   [Yu Eto 50]

Round 50 [Nov 18]
Consadole Sapporo         2-2  Kyoto Sanga                      32,599
   [Yasuaki Okamoto 73, Kengo Ishii 76 - Daigo Watanabe 35, Yasumasa
    Nishino 89]
Vegalta Sendai            2-3  Shonan Bellmare                  18,313
   [Kazunari Okayama 29, Lopes 88 - Nozomu Kato 14, 64, Naoki Ishihara
    18]
Montedio Yamagata         1-0  Mito Hollyhock                    2,643
   [Leonardo 62]
Thespa Kusatsu            2-2  Cerezo Osaka                      3,862
   [Careca 21, 42 - Kazuya Maeda 49, Tatsuya Furuhashi 67]
Ehime FC                  1-2  Sagan Tosu                        3,117
   [Tetsushi Kondo 21 - Kim Shin-young 11, Yoshihito Fujita 49]
Avispa Fukuoka            2-0  Tokushima Vortis                  9,293
   [Lincoln 25, Alex 36]

Round 51 [Nov 25]
Mito Hollyhock            1-0  Cerezo Osaka                      4,563
   [Kohei Nishino 56]
Tokyo Verdy 1969          2-1  Ehime FC                         14,245
   [Yuzo Funakoshi 11, 79 - Yoshihiro Uchimura 36]
Shonan Bellmare           1-2  Avispa Fukuoka                    7,616
   [Naoki Ishihara 44 - Yusuke Tanaka 10, Alex 86]
Kyoto Sanga               1-0  Vegalta Sendai                   17,163
   [Toshiya Ishii 89]
Tokushima Vortis          2-2  Thespa Kusatsu                    5,739
   [Yuki Ishida 40, Shogo Nishikawa 89 - Nobuhito Toriizuka 52, Koji
    Matsuura 56]
Sagan Tosu                0-0  Montedio Yamagata                 8,760

Round 52 [Dec 1]
Consadole Sapporo         2-1  Mito Hollyhock                   28,090
   [Davi 43, 83 - Shogo Shiozawa 11]
Vegalta Sendai            2-0  Tokushima Vortis                 16,716
   [Lopes 48, Hiroki Bandai 68]
Thespa Kusatsu            1-1  Kyoto Sanga                       5,778
   [Takeshi Terada 89 - Yutaka Tahara 6]
Cerezo Osaka              2-2  Tokyo Verdy 1969                 13,126
   [Germano 36, Rui Komatsu 76 - Diego 14, Kazunori Iio 33]
Ehime FC                  2-1  Shonan Bellmare                   5,314
   [Tetsushi Kondo 79, Shuichi Akai 80 - Eduardo Marques 36]
Avispa Fukuoka            1-3  Sagan Tosu                       14,640
   [Shinya Kawashima 80 - Leonardo 12, Kim Shin-young 47, Megumu
    Yoshida 87]

Final Table:
                                GP  W  D  L  GF GA  Pts
 1.Consadole Sapporo            48 27 10 11  66-45  91  Champions - Promoted
 2.Tokyo Verdy 1969             48 26 11 11  90-57  89  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Kyoto Sanga                  48 24 14 10  80-59  86  Promotion Play-off
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Vegalta Sendai               48 24 11 13  72-54  83
 5.Cerezo Osaka                 48 24  8 16  72-55  80
 6.Shonan Bellmare              48 23  8 17  72-55  77
 7.Avispa Fukuoka               48 22  7 19  77-61  73
 8.Sagan Tosu                   48 21  9 18  63-66  72
 9.Montedio Yamagata            48 15 13 20  46-56  58
10.Ehime FC                     48 12  9 27  39-66  45
11.Thespa Kusatsu               48  7 21 20  42-71  42
12.Mito Hollyhock               48  8 10 30  32-70  34
13.Tokushima Vortis             48  6 15 27  31-67  33

Kyoto Sanga FC renamed its own name from "Kyoto Purple Sanga" for this
season. Fukuoka, Kyoto and C-Osaka were relegated from Div. 1 after
2006 season, and no team was promoted from JFL (amateur national league,
3rd level).

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Dec 5]
Kyoto Sanga               2-1  Sanfrecce Hiroshima

Second Leg [Dec 8]
Sanfrecce Hiroshima       0-0  Kyoto Sanga

NB: Kyoto Sanga promoted, Sanfrecce Hiroshima relegated

TOP GOALSCORERS:
37 - Hulk (Tokyo Verdy 1969);
26 - Alex (Avispa Fukuoka);
24 - Paulinho (Kyoto Sanga), Yoshihito Fujita (Sagan Tosu);
18 - Tatsuya Furuhashi (Cerezo Osaka);
17 - Davi (Consadole Sapporo);
16 - Lincoln (Avispa Fukuoka);
15 - Andre (Kyoto Sanga);
14 - Lopes (Vegalta Sendai), Hiroki Bandai (Vegalta Sendai);
13 - Diego (Tokyo Verdy 1969);
12 - Adiel (Shonan Bellmare), Naoki Ishihara (Shonan Bellmare), Rui
     Komatsu (Cerezo Osaka);
11 - Ryuta Hara (Shonan Bellmare);
10 - Masaya Nishitani (Consadole Sapporo), Yuki Nakashima (Vegalta
     Sendai), Nozomu Kato (Shonan Bellmare);
 9 - Yasunori Takada (Thespa Kusatsu), Yutaka Tahara (Kyoto Sanga).


Venues of games

Tokyo National Stadium (Kokuritsu Kyogijo, NS) is opened for 
all clubs, in J1 or J2, to hold its home game. 

* Venues by Clubs of Main and Assistance Stadium

Clubs         Main Stadium              Assistance Stadium-1 (*1)
-----------------------------------------------------------------
Sapporo       Sapporo Dome              Sapporo Atsubetsu Park S,
Sendai        Yurtec Stadium Sendai
Yamagata      Yamagata Park S.
Mito          Kasamatsu S.              Hitachinaka City S.
Kusatsu       Gunma Shikishima A.S.
Tokyo-V       Ajinomoto S.              (Komazawa A.S.)
Shonan        Hiratsuka S.
Kyoto         Kyoto Nishikyogoku S.
C. Osaka      Nagai S.                  Nagai 2nd S.
Tokushima     Tokushima Naruto S.
Ehime         Ehime A.S.
Tosu          Tosu S.                   (Saga S.)

Clubs         Assistance Stadium-2 (*2) Assistance Stadium-3 (*3)
---------------------------------------------------------------
Sapporo       Muroran Irie S.           (Hakodate Chiyogadai Park A.S.)
Mito          Mito Municipal A.S.
Tokyo-V       Nishigaoka S.S.

Clubs         Local Stadium-1(*4)       Local Stadium-2 (*5)
---------------------------------------------------------------
Sapporo       Nishigaoka S.S.
Kusatsu       Matsumotodaira F.S. "Alwin"  Kumagaya A.S.
Kyoto         Kagoshima Kamoike S.      Technoport Fukui S.


NB: A.S. = Athlete Stadium, F.S. = Football Stadium. S. = Stadium, 
    S.S. = Soccer Stadium
    "Assistance Stadiums" are in hometown area of each club, 
    and "Local Stadiums" are out of that.





Third Level 2007


9th Japan Football League (JFL)

NB: 
Two clubs have promoted from regional league, TDK SC (Akita, Tohoku) 
and FC Gifu (Gifu, Tokai). TDK was the winner, and FC Gifu was 
the runners-up in the National Regional League Final Tournament - 
see its further result in the 4th level page.
FC Gifu won in the Relegation/Promotion Play-off. And the loser, 
Honda Lock fell down from JFL to Kyusyu League in this season.

JFL reformed its system, the bottom two teams will be relegated to 
regional league automatically, and 16th rank team have to attend 
the relegation/promotion play-off against the 3rd rank team in 
the regional league final tournament. On the other hand, they will be 
promoted to JFL, the best two clubs in Regional League Final.

J.League, Japan Professional Football League recognised 
its semi-membership for three clubs - Rosso Kumamoto 
(continued from last season), Tochigi SC and Gainare Tottori 
(renamed from SC Tottori). 
The League still holds in congress the application from FC Gifu. 
If it'll share the 4th rank or better in JFL, the club will become 
a new J.League member, in Division 2 of next season.

Sagawa Express Co.Ltd., has annexed its two clubs of Tokyo and Osaka 
branches. New Sagawa Express SC plays in Shiga Prefecture.

JEF Chiba Reserves, renamed from JEF Chiba Club, is an organized team 
below JFF Chiba, which plays in J.League Divison 1.


Final Table:
                                    G   W  D  L  GF-GA   P
 1.Sagawa Express SC               34  26  5  3  81-31  83
 2.Rosso Kumamoto                  34  21  6  7  65-34  69  promoted to J2
 3.FC Gifu                         34  17  9  8  45-31  60  promoted to J2
 4.Alo's Hokuriku                  34  16 11  7  50-35  59
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Honda FC                        34  16 10  8  61-42  58
 6.YKK AP                          34  16  7 11  60-53  55
 7.Yokogawa Musashino FC           34  16  6 12  50-44  54
 8.Tochigi SC                      34  14 10 10  43-29  52
 9.JEF U. Ichihara Chiba Reserves  34  14 10 10  50-45  52
10.Ryutsu Keizai University        34  15  5 14  58-49  50
11.Sony Sendai FC                  34  13  5 16  46-59  44
12.Sagawa Printing SC              34  13  4 17  45-57  43
13.TDK SC                          34  11  9 14  49-47  42
14.Gainare Tottori                 34  10  9 15  42-51  39
15.Mitsubishi Motors Mizushima FC  34  11  2 21  36-53  35
16.FC Kariya                       34   8  4 22  36-59  28
17.FC Ryukyu                       34   7  6 21  38-82  27
18.Arte Takasaki                   34   1  4 29  17-71   7


Round 1 [Mar 18]
YKK AP                     4-2 Mitsubishi Mizushima
Alo's Hokuriku             1-0 FC Kariya
Honda FC                   0-1 FC Gifu
Sagawa Express             1-0 TDK SC
Rosso Kumamoto             2-1 Ryutsu Keizai University
Yokogawa Musashino         2-1 Sagawa Printing
Tochigi SC                 1-0 FC Ryukyu
Sony Sendai                0-1 JEF Reserves
Arte Takasaki              1-0 Gainare Tottori

Round 2 [Mar 21]
Gainare Tottori            1-1 Sony Sendai
JEF Reserves               2-3 Alo's Hokuriku
Sagawa Printing            0-1 Rosso Kumamoto
Ryutsu Keizai University   3-0 YKK AP
Mitsubishi Mizushima       2-1 Sagawa Express
TDK SC                     0-2 Honda FC
FC Gifu                    2-0 Arte Takasaki
FC Ryukyu                  0-0 Yokogawa Musashino
FC Kariya                  0-2 Tochigi SC

Round 3
[Mar 24]
Yokogawa Musashino         3-1 FC Kariya
[Mar 25]
Alo's Hokuriku             0-0 Gainare Tottori
YKK AP                     4-1 Sagawa Printing
Honda FC                   2-0 Mitsubishi Mizushima
Sagawa Express             4-0 Ryutsu Keizai University
Rosso Kumamoto             6-0 FC Ryukyu
Tochigi SC                 1-1 JEF Reserves
Sony Sendai                2-0 Arte Takasaki
FC Gifu                    1-0 TDK SC

Round 4
[Mar 31]
FC Kariya                  0-1 Rosso Kumamoto
Ryutsu Keizai University   1-1 Honda FC
[Apr 1]
FC Ryukyu                  2-3 YKK AP
Sony Sendai                1-3 FC Gifu
Arte Takasaki              0-0 Alo's Hokuriku
Gainare Tottori            0-2 Tochigi SC
Sagawa Printing            1-3 Sagawa Express
Mitsubishi Mizushima       0-1 TDK SC
[Apr 4]
JEF Reserves               0-0 Yokogawa Musashino

Round 5
[Apr 7]
Sagawa Express             4-0 FC Ryukyu
[Apr 8]
YKK AP                     4-3 FC Kariya
Rosso Kumamoto             0-1 JEF Reserves
Yokogawa Musashino         2-0 Gainare Tottori
Tochigi SC                 4-0 Arte Takasaki
Alo's Hokuriku             1-0 Sony Sendai
Sagawa Printing            0-2 Honda FC
TDK SC                     1-0 Ryutsu Keizai University
FC Gifu                    1-0 Mitsubishi Mizushima

Round 6
[Apr 14]
Arte Takasaki              0-1 Yokogawa Musashino
FC Kariya                  0-2 Sagawa Express
Sagawa Printing            1-0 TDK SC
[Apr 15]
JEF Reserves               1-1 YKK AP
Alo's Hokuriku             0-0 FC Gifu
Sony Sendai                0-1 Tochigi SC
Gainare Tottori            3-1 Rosso Kumamoto
FC Ryukyu                  2-1 Honda FC
Ryutsu Keizai University   0-1 Mitsubishi Mizushima

Round 7
[Apr 21]
Sagawa Express             1-1 JEF Reserves
Yokogawa Musashino         5-0 Sony Sendai
[Apr 22]
Honda FC                   1-3 FC Kariya
YKK AP                     1-1 Gainare Tottori
Rosso Kumamoto             1-0 Arte Takasaki
Tochigi SC                 1-1 Alo's Hokuriku
Mitsubishi Mizushima       1-1 Sagawa Printing
TDK SC                     2-2 FC Ryukyu
FC Gifu                    3-0 Ryutsu Keizai University

Round 8
[Apr 28]
Sony Sendai                1-3 Rosso Kumamoto
Arte Takasaki              0-1 YKK AP
JEF Reserves               2-2 Honda FC
Sagawa Printing            0-3 Ryutsu Keizai University
Gainare Tottori            0-3 Sagawa Express
[Apr 29]
Tochigi SC                 0-1 FC Gifu
Alo's Hokuriku             1-0 Yokogawa Musashino
FC Ryukyu                  2-1 Mitsubishi Mizushima
FC Kariya                  3-0 TDK SC

Round 9
[May 2]
Ryutsu Keizai University   1-0 FC Ryukyu
[May 3]
Honda FC                   1-1 Gainare Tottori
Sagawa Express             2-1 Arte Takasaki
YKK AP                     6-1 Sony Sendai
Rosso Kumamoto             2-0 Alo's Hokuriku
Yokogawa Musashino         0-2 Tochigi SC
Mitsubishi Mizushima       3-1 FC Kariya
TDK SC                     2-1 JEF Reserves
FC Gifu                    1-3 Sagawa Printing

Round 10
[May 6]
Yokogawa Musashino         1-1 FC Gifu
Tochigi SC                 0-2 Rosso Kumamoto
Alo's Hokuriku             2-1 YKK AP
Sony Sendai                2-4 Sagawa Express
Arte Takasaki              0-1 Honda FC
Gainare Tottori            1-1 TDK SC
FC Kariya                  3-2 Ryutsu Keizai University
FC Ryukyu                  0-1 Sagawa Printing
[May 9]
JEF Reserves               1-0 Mitsubishi Mizushima

Round 11 [May 13]
Honda FC                   2-2 Sony Sendai
Sagawa Express             4-0 Alo's Hokuriku
YKK AP                     2-2 Tochigi SC
Rosso Kumamoto             3-2 Yokogawa Musashino
Ryutsu Keizai University   1-0 JEF Reserves
Mitsubishi Mizushima       0-2 Gainare Tottori
TDK SC                     2-0 Arte Takasaki
FC Gifu                    1-0 FC Ryukyu
Sagawa Printing            0-1 FC Kariya

Round 12
[May 19]
Tochigi SC                 0-1 Sagawa Express
Alo's Hokuriku             1-2 Honda FC
Sony Sendai                1-3 TDK SC
Arte Takasaki              1-3 Mitsubishi Mizushima
FC Kariya                  2-2 FC Ryukyu
[May 20]
JEF Reserves               2-1 Sagawa Printing
Rosso Kumamoto             0-1 FC Gifu
Yokogawa Musashino         2-0 YKK AP
Gainare Tottori            1-0 Ryutsu Keizai University

Round 13
[May 26]
Gainare Tottori            1-2 Sagawa Printing
[May 27]
Honda FC                   2-2 Tochigi SC
Sagawa Express             4-3 Yokogawa Musashino
YKK AP                     1-2 Rosso Kumamoto
FC Ryukyu                  3-3 JEF Reserves
Ryutsu Keizai University   3-1 Arte Takasaki
Mitsubishi Mizushima       0-1 Sony Sendai
TDK SC                     2-2 Alo's Hokuriku
FC Gifu                    1-0 FC Kariya

Round 14
[Jun 2]
Yokogawa Musashino         1-0 Honda FC
Gainare Tottori            3-1 FC Ryukyu
[Jun 3]
JEF Reserves               2-0 FC Kariya
YKK AP                     0-0 FC Gifu
Rosso Kumamoto             1-1 Sagawa Express
Tochigi SC                 0-0 TDK SC
Alo's Hokuriku             0-1 Mitsubishi Mizushima
Sony Sendai                2-0 Ryutsu Keizai University
Arte Takasaki              1-2 Sagawa Printing

Round 15
[Jun 9]
Sagawa Express             2-4 YKK AP
FC Kariya                  1-0 Gainare Tottori
[Jun 10]
Honda FC                   2-4 Rosso Kumamoto
FC Ryukyu                  3-1 Arte Takasaki
Sagawa Printing            1-2 Sony Sendai
Ryutsu Keizai University   1-1 Alo's Hokuriku
Mitsubishi Mizushima       1-0 Tochigi SC
TDK SC                     1-1 Yokogawa Musashino
FC Gifu                    1-2 JEF Reserves

Round 16
[Jun 16]
Sagawa Express             2-1 FC Gifu
Tochigi SC                 1-1 Ryutsu Keizai University
Alo's Hokuriku             1-0 Sagawa Printing
Arte Takasaki              1-1 FC Kariya
Yokogawa Musashino         1-2 Mitsubishi Mizushima
Gainare Tottori            1-1 JEF Reserves
[Jun 17]
YKK AP                     1-0 Honda FC
Rosso Kumamoto             3-0 TDK SC
Sony Sendai                4-1 FC Ryukyu

Round 17
[Jun 23]
Sagawa Printing            2-2 Tochigi SC
FC Gifu                    4-2 Gainare Tottori
[Jun 24]
Honda FC                   2-2 Sagawa Express
JEF Reserves               2-1 Arte Takasaki
FC Kariya                  1-2 Sony Sendai
FC Ryukyu                  0-2 Alo's Hokuriku
Ryutsu Keizai University   3-1 Yokogawa Musashino
Mitsubishi Mizushima       1-0 Rosso Kumamoto
TDK SC                     0-1 YKK AP

Round 18
[Jun 29]
Ryutsu Keizai University   1-4 Rosso Kumamoto
FC Gifu                    0-1 Honda FC
[Jun 30]
JEF Reserves               3-1 Sony Sendai
Sagawa Printing            0-2 Yokogawa Musashino
Gainare Tottori            2-1 Arte Takasaki
[Jul 1]
FC Kariya                  0-1 Alo's Hokuriku
FC Ryukyu                  1-0 Tochigi SC
TDK SC                     0-1 Sagawa Express
Mitsubishi Mizushima       0-1 YKK AP

Round 19
[Jul 6]
FC Gifu                    0-0 Alo's Hokuriku
[Jul 7]
Yokogawa Musashino         1-0 Arte Takasaki
Rosso Kumamoto             3-2 Gainare Tottori
Tochigi SC                 0-0 Sony Sendai
Honda FC                   4-0 FC Ryukyu
[Jul 8]
YKK AP                     2-2 JEF Reserves
Mitsubishi Mizushima       1-4 Ryutsu Keizai University
TDK SC                     1-2 Sagawa Printing
Sagawa Express             3-2 FC Kariya

Round 20
[Jul 14]
Sony Sendai                2-3 Yokogawa Musashino
Sagawa Printing            2-1 Mitsubishi Mizushima
Alo's Hokuriku             1-0 Tochigi SC
FC Kariya                  1-3 Honda FC
Gainare Tottori            3-1 YKK AP
[Jul 15]
Arte Takasaki              1-2 Rosso Kumamoto
[Jul 16]
JEF Reserves               0-5 Sagawa Express
Ryutsu Keizai University   2-1 FC Gifu
FC Ryukyu                  0-8 TDK SC

Round 21
[Jul 21]
Yokogawa Musashino         1-0 Alo's Hokuriku
Honda FC                   4-2 JEF Reserves
Rosso Kumamoto             1-1 Sony Sendai
FC Gifu                    0-2 Tochigi SC
[Jul 22]
Mitsubishi Mizushima       3-4 FC Ryukyu
TDK SC                     5-2 FC Kariya
YKK AP                     2-1 Arte Takasaki
Ryutsu Keizai University   0-3 Sagawa Printing
Sagawa Express             2-0 Gainare Tottori

Round 22
[Jul 28]
Sony Sendai                0-1 YKK AP
Tochigi SC                 1-0 Yokogawa Musashino
Alo's Hokuriku             2-1 Rosso Kumamoto
FC Kariya                  1-0 Mitsubishi Mizushima
Gainare Tottori            0-1 Honda FC
[Jul 29]
JEF Reserves               3-2 TDK SC
Arte Takasaki              1-4 Sagawa Express
FC Ryukyu                  3-3 Ryutsu Keizai University
Sagawa Printing            0-0 FC Gifu

Round 23
[Aug 3]
Sagawa Printing            3-1 FC Ryukyu
FC Gifu                    1-1 Yokogawa Musashino
[Aug 4]
Sagawa Express             3-0 Sony Sendai
Rosso Kumamoto             1-0 Tochigi SC
Honda FC                   2-2 Arte Takasaki
[Aug 5]
Ryutsu Keizai University   1-0 FC Kariya
Mitsubishi Mizushima       2-1 JEF Reserves
TDK SC                     1-2 Gainare Tottori
YKK AP                     1-3 Alo's Hokuriku

Round 24
[Aug 11]
Yokogawa Musashino         2-3 Rosso Kumamoto
Alo's Hokuriku             2-2 Sagawa Express
Sony Sendai                1-0 Honda FC
FC Kariya                  0-3 Sagawa Printing
[Aug 12]
Arte Takasaki              1-2 TDK SC
JEF Reserves               0-0 Ryutsu Keizai University
FC Ryukyu                  0-1 FC Gifu
Gainare Tottori            0-1 Mitsubishi Mizushima
[Aug 25]
Tochigi SC                 2-0 YKK AP

Round 25
[Aug 16]
Mitsubishi Mizushima       4-0 Arte Takasaki
[Aug 18]
Honda FC                   2-2 Alo's Hokuriku
[Aug 19]
FC Ryukyu                  3-4 FC Kariya
TDK SC                     2-3 Sony Sendai
YKK AP                     5-1 Yokogawa Musashino
Sagawa Express             psp Tochigi SC             [postponed due to thunder shower]
FC Gifu                    1-1 Rosso Kumamoto
[Aug 26]
Ryutsu Keizai University   4-2 Gainare Tottori
[Sep 12]
Sagawa Printing            0-2 JEF Reserves
[Sep 28]
Sagawa Express             1-0 Tochigi SC

Round 26
[Sep 8]
Sony Sendai                2-0 Mitsubishi Mizushima
Arte Takasaki              1-3 Ryutsu Keizai University
JEF Reserves               1-0 FC Ryukyu
FC Kariya                  2-1 FC Gifu
Rosso Kumamoto             1-2 YKK AP
Alo's Hokuriku             2-2 TDK SC
[Sep 9]
Tochigi SC                 0-3 Honda FC
Yokogawa Musashino         0-3 Sagawa Express
Sagawa Printing            2-4 Gainare Tottori

Round 27
[Oct 13]
Sagawa Express             1-0 Rosso Kumamoto
Sagawa Printing            2-0 Arte Takasaki
[Oct 14]
Honda FC                   3-0 Yokogawa Musashino
FC Ryukyu                  1-2 Gainare Tottori
Ryutsu Keizai University   4-1 Sony Sendai
Mitsubishi Mizushima       1-2 Alo's Hokuriku
TDK SC                     1-1 Tochigi SC
FC Gifu                    3-3 YKK AP
FC Kariya                  0-3 JEF Reserves

Round 28
[Oct 20]
Rosso Kumamoto             1-1 Honda FC
Sony Sendai                2-3 Sagawa Printing
Arte Takasaki              1-2 FC Ryukyu
Yokogawa Musashino         4-1 TDK SC
Gainare Tottori            1-1 FC Kariya
[Oct 21]
YKK AP                     0-3 Sagawa Express
Tochigi SC                 5-0 Mitsubishi Mizushima
Alo's Hokuriku             3-1 Ryutsu Keizai University
JEF Reserves               1-2 FC Gifu

Round 29
[Oct 27]
Arte Takasaki              0-1 Tochigi SC
Gainare Tottori            2-2 Yokogawa Musashino
[Oct 28]
Mitsubishi Mizushima       2-3 FC Gifu
Honda FC                   4-1 Sagawa Printing
Sony Sendai                3-0 Alo's Hokuriku
JEF Reserves               0-1 Rosso Kumamoto
FC Kariya                  1-2 YKK AP
FC Ryukyu                  1-3 Sagawa Express
Ryutsu Keizai University   0-1 TDK SC

Round 30
[Nov 3]
YKK AP                     4-0 FC Ryukyu
Rosso Kumamoto             1-0 FC Kariya
Tochigi SC                 2-2 Gainare Tottori
Alo's Hokuriku             7-0 Arte Takasaki
FC Gifu                    3-2 Sony Sendai
Yokogawa Musashino         2-0 JEF Reserves
[Nov 7]
TDK SC                     2-0 Mitsubishi Mizushima
[Nov 28]
Honda FC                   0-6 Ryutsu Keizai University
Sagawa Express             1-0 Sagawa Printing

Round 31
[Nov 10]
FC Kariya                  0-1 Yokogawa Musashino
Sagawa Printing            2-2 YKK AP
[Nov 11]
Arte Takasaki              0-1 Sony Sendai
Gainare Tottori            2-1 Alo's Hokuriku
JEF Reserves               0-2 Tochigi SC
FC Ryukyu                  0-4 Rosso Kumamoto
Ryutsu Keizai University   4-1 Sagawa Express
Mitsubishi Mizushima       1-2 Honda FC
TDK SC                     0-0 FC Gifu

Round 32
[Nov 17]
Rosso Kumamoto             1-1 Mitsubishi Mizushima
Sony Sendai                2-1 FC Kariya
Alo's Hokuriku             2-0 FC Ryukyu
Yokogawa Musashino         3-2 Ryutsu Keizai University
Gainare Tottori            0-3 FC Gifu
[Nov 18]
Sagawa Express             1-1 Honda FC
YKK AP                     0-3 TDK SC
Tochigi SC                 1-2 Sagawa Printing
Arte Takasaki              0-4 JEF Reserves

Round 33
[Nov 24]
Sagawa Printing            0-3 Alo's Hokuriku
Ryutsu Keizai University   2-3 Tochigi SC
FC Kariya                  0-0 Arte Takasaki
[Nov 25]
JEF Reserves               2-1 Gainare Tottori
Honda FC                   3-0 YKK AP
FC Ryukyu                  2-2 Sony Sendai
Mitsubishi Mizushima       0-1 Yokogawa Musashino
TDK SC                     2-2 Rosso Kumamoto
FC Gifu                    1-3 Sagawa Express

Round 34 [Dec 2]
Honda FC                   4-1 TDK SC
Sagawa Express             3-1 Mitsubishi Mizushima
YKK AP                     0-1 Ryutsu Keizai University
Rosso Kumamoto             6-3 Sagawa Printing
Yokogawa Musashino         1-2 FC Ryukyu
Tochigi SC                 2-1 FC Kariya
Alo's Hokuriku             3-3 JEF Reserves
Sony Sendai                1-0 Gainare Tottori
Arte Takasaki              0-2 FC Gifu


Final Table:
                                    G   W  D  L  GF-GA   P
 1.Sagawa Express SC               34  26  5  3  81-31  83
 2.Rosso Kumamoto                  34  21  6  7  65-34  69  promoted to J2
 3.FC Gifu                         34  17  9  8  45-31  60  promoted to J2
 4.Alo's Hokuriku                  34  16 11  7  50-35  59
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Honda FC                        34  16 10  8  61-42  58
 6.YKK AP                          34  16  7 11  60-53  55
 7.Yokogawa Musashino FC           34  16  6 12  50-44  54
 8.Tochigi SC                      34  14 10 10  43-29  52
 9.JEF U. Ichihara Chiba Reserves  34  14 10 10  50-45  52
10.Ryutsu Keizai University        34  15  5 14  58-49  50
11.Sony Sendai FC                  34  13  5 16  46-59  44
12.Sagawa Printing SC              34  13  4 17  45-57  43
13.TDK SC                          34  11  9 14  49-47  42
14.Gainare Tottori                 34  10  9 15  42-51  39
15.Mitsubishi Motors Mizushima FC  34  11  2 21  36-53  35
16.FC Kariya                       34   8  4 22  36-59  28
17.FC Ryukyu                       34   7  6 21  38-82  27
18.Arte Takasaki                   34   1  4 29  17-71   7

NB: Rosso Kumamoto and FC Gifu were filled the condisions - 
    the 4th rank or better in JFL, founding its management company, 
    and so on. So, J.League decided that these two clubs will be join 
    in its Division 2 as new members from 2008 season. 
    At same time, Rosso Kumamoto renames to "Roasso Kumamoto", includes 
    Aso mountain, famous for the one of the largest volcanic caldera.
    Sagawa Express SC wasn't J.League semi-member, so it didn't promote.


    It was announced, Alo's Hokuriku and YKK AP merged into new club, 
    Kataller Toyama for 2008. Alo's was disbanned, and YKK was succeeded 
    to Kataller. 
    According to these incidents, JFL cuts no teams to regional leagues, 
    nor the relegation play-off. In its regulation, two bottom teams, 
    17th and 18th, had to be relegated, and 16th team went to the play-off.
 
    In new season, these three teams will be promoted from each regional 
    leagues: Fagiano Okayama (Chugoku, Okayama Pref; as a semi-member of 
    J.League), New Wave Kitakyushu (Kyushu, Fukuoka Pref.) and FC Mi-o 
    Biwako Kusatsu (Kansai, Shiga Pref.).


JFL Awards

 Team Awards

  Champion              Sagawa Express SC
                         (Sagawa Express Co., Ltd. SC)
  Runners-Up            Rosso Kumamoto
  3rd Rank              FC Gifu
  Fair Play Award       none

 Personal Awards

  MVP                   GOKYU Sho           (Sagawa Express SC)
                         - 34 games, 30 goals
  Best Scorer           GOKYU Sho           (Sagawa Express SC)
                         - 30 goals
  Rookie of the Year    KIMOTO Keisuke      (Alo's Hokuriku)
                         - 31 games, 6 goal
  Coach of the Year     NAKAGUCHI Masafumi  (Sagawa Express SC)
                         - 26 wins, 5 draws, 3 losts (as Champion)
  Encourage Award       HOTTA Toshiaki      (Tochigi SC)
                         - because of the 92 games successive 
                           full-time playing record
  Good Referee Award    YAMAUCHI Hiroshi


 Best XI

  GK - MORITA Koichiro     (Sagawa Express SC)
  DF - TOMIYAMA Takuya     (Sagawa Express SC)
       KAGEYAMA Takashi    (Sagawa Express SC)
       HORIKIRI Ryosuke    (Honda FC)
       ISHII Masayuki      (Honda FC)
  MF - YAMANE Nobumitsu    (Sagawa Express SC)
       HORI Kento          (Sagawa Express SC)
       SHIMADA Syogo       (Sagawa Express SC)
       KOMORIDA Tomoaki    (Rosso Kumamoto)
  FW - GOKYU Sho           (Sagawa Express SC) 
       TAKAHASHI Yasushi   (Rosso Kumamoto)

 Supporter Award

  Best Supporters Award    Rosso Kumamoto supporters, FC Gifu supporters

2006.

2007 (4th and lower levels).

2008.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Masanori "Komabano" Nakanishi, Atsushi "Jun" Fujioka and Hamdan Saaid for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Masanori "Komabano" Nakanishi (HQM07536@nifty.ne.jp), Atsushi "Jun" Fujioka (rsssf at nexus.if0.org) and Hamdan Saaid (hrs97@rocketmail.com)
Last updated: 14 Mar 2008

(C) Copyright Masanori "Komabano" Nakanishi, Atsushi "Jun" Fujioka, Hamdan Saaid and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.