Japan 2014


J.League Division 1
Emperor's Cup
J.League Yamazaki Nabisco Cup
J.League Division 2
J.League Division 3
JFL

J.League Division 1

Table:

 1.Urawa Red Diamonds         14   9  2  3  19- 9  29
 2.Sagan Tosu                 14   9  1  4  23-12  28     
 3.Kawasaki Frontale          14   7  3  4  26-16  24
 4.Vissel Kobe                14   6  6  2  26-17  24  [+] 
 5.Kashima Antlers            14   8  0  6  25-16  24
 6.Kashiwa Reysol             14   6  5  3  16-14  23    
 7.Sanfrecce Hiroshima        14   6  4  4  17-15  22  
 8.Albirex Niigata            14   5  7  2  14-12  22
 9.Yokohama F. Marinos        14   6  2  6  15-11  20 
10.Shimizu S-Pulse            14   5  3  6  18-18  18
11.FC Tokyo                   14   5  3  6  14-14  18    
12.Vegalta Sendai             14   5  3  6  11-20  18  
13.Cerezo Osaka               14   4  4  6  17-16  16
14.Ventforet Kofu             14   4  4  6  11-14  16  
15.Nagoya Grampus             14   5  1  8  18-24  16    
-----------------------------------------------------
16.Gamba Osaka                14   4  3  7  14-19  15  [+] 
17.Omiya Ardija               14   3  4  7  17-24  13
18.Tokushima Vortis           14   1  1 12   3-33   4  [+] 

Round 1 
[Mar 1] 
Vegalta Sendai         1-2  Albirex Niigata                15,852 
  [Shingo Tomita 52 - Leo Silva 39, Roger Gaucho 89] 
Ventforet Kofu         0-4  Kashima Antlers                13,809 
  [Davi 11, 90+, Yasushi Endo 26, Gen Shoji 47] 
Nagoya Grampus         2-3  Shimizu S-Pulse                21,657 
  [Joshua Kennedy 20, Marcus Tulio Tanaka 36 – Toshiyuki Takagi 5, 
   Yasuhiro Hiraoka 73, Milivoje Novakovic 80] 
Cerezo Osaka           0-1  Sanfrecce Hiroshima            37,079 
  [Tsukasa Shiotani 71] 
Sagan Tosu             5-0  Tokushima Vortis               14,296 
  [Kim Min-Woo 35, Hiroyuki Taniguchi 45, Kei Ikeda 46, 
   Yohei Toyoda 60, 86] 
Kashiwa Reysol         1-1  FC Tokyo                       14,623 
  [Masato Kudo 63 – Hirotaka Mita 46] 
Gamba Osaka            0-1  Urawa Red Diamonds             18,438 
  [Tomoaki Makino 43] 
[Mar 2] 
Yokohama F. Marinos    2-0  Omiya Ardija                   23,166 
  [Jungo Fujimoto 17, Sho Ito 87] 
Kawasaki Frontale      2-2  Vissel Kobe                    14,011 
  [Yu Kobayashi 19, Kengo Nakamura 28 – Simplicio 18, 
   Ryo Matsumura 90+] 

Round 2 [Mar 8] 
Sanfrecce Hiroshima    2-1  Kawasaki Frontale              16,176 
  [Hisato Sato 57, Tsukasa Shiotani 90+ - Yu Kobayashi 45] 
Albirex Niigata        0-2  Gamba Osaka                    22,931 
  [Keisuke Iwashita 69, Kotaro Omori 82] 
Tokushima Vortis       0-2  Cerezo Osaka                   12,202 
  [Hotaru Yamaguchi 10, ? (T) 13 og] 
Omiya Ardija           1-2  Nagoya Grampus                  9,980 
  [Shohei Takahashi 70 – Keiji Tamada 53, Yoshizumi Ogawa 66] 
FC Tokyo               1-1  Ventforet Kofu                 22,398 
  [Edu 5 – Cristiano 72] 
Shimizu S-Pulse        0-1  Yokohama F. Marinos            17,877 
  [Manabu Saito 13] 
Vissel Kobe            1-1  Kashiwa Reysol                 13,143 
  [Pedro Junior 62 – Wataru Hashimoto 45] 
Urawa Red Diamonds     0-1  Sagan Tosu                     42,850 
  [Yohei Toyoda 9] 
Kashima Antlers        2-0  Vegalta Sendai                 15,033 
  [Yasushi Endo 31, 90] 

Round 3 [Mar 15] 
Yokohama F. Marinos    3-0  Tokushima Vortis               11,088 
  [Seitaro Tomisawa 14, Sho Ito 60, Jungo Fujimoto 77] 
Ventforet Kofu         1-1  Albirex Niigata                 9,106 
  [Kohei Morita 32 – Kengo Kawamata 73] 
Sanfrecce Hiroshima    0-2  Urawa Red Diamonds             24,734 
  [Shinzo Koroki 42, Genki Haraguchi 90+] 
Kashiwa Reysol         0-1  Nagoya Grampus                  9,265 
  [Joshua Kennedy 66] 
Kawasaki Frontale      3-4  Omiya Ardija                   13,498 
  [? (O) 12 og, Renato 70, Yoshito Okubo 86 – 
   Kosuke Kikuchi 4, 90, Akihiro Ienaga 29, Cho Young-Cheol 90+] 
Cerezo Osaka           4-1  Shimizu S-Pulse                20,323 
  [Yusuke Maruhashi 15, Tatsuya Yamashita 32, Gojko Kacar 87, 
   Kenyu Sugimoto 90+ - Genki Omae 23] 
Sagan Tosu             0-3  Kashima Antlers                13,013 
  [Takeshi Aoki 40, Shoma Doi 59, Yuta Toyokawa 72] 
Vegalta Sendai         0-0  Gamba Osaka                    13,380 
Vissel Kobe            2-1  FC Tokyo                       10,089 
  [Marquinhos 52, Ryota Morioka 62 – Edu 67] 

Round 4 [Mar 23] 
Albirex Niigata        1-0  Sagan Tosu                     21,278 
  [Leo Silva 30] 
Ventforet Kofu         1-0  Yokohama F. Marinos            12,281 
  [Katsuya Ishihara 68] 
Tokushima Vortis       0-2  Kashiwa Reysol                  8,097 
  [Wataru Hashimoto 77, Leandro Montera 85] 
Kashima Antlers        0-2  Cerezo Osaka                   32,099 
  [Ariajasuru Hasegawa 19, Diego Forlán 86] 
Urawa Red Diamonds     1-1  Shimizu S-Pulse                     0 
  [Genki Haraguchi 76 – Shun Nagasawa 19] 
Omiya Ardija           4-0  Vegalta Sendai                 10,465 
  [Daigo Watanabe 1, Tomoki Imai 45, Akihiro Ienaga 57, 60] 
Nagoya Grampus         2-1  Vissel Kobe                    10,737 
  [Ryota Isomura 16, Riki Matsuda 87 – Pedro Junior 8] 
Gamba Osaka            1-1  Sanfrecce Hiroshima            18,301 
  [Yasuhito Endo 25 – Hisato Sato 62] 
FC Tokyo               0-4  Kawasaki Frontale              23,172 
  [Yu Kobayashi 31, 79, Yoshito Okubo 45, 59] 

Round 5 
[Mar 28] 
Kawasaki Frontale      1-0  Nagoya Grampus                 12,431 
  [Yoshito Okubo 68] 
[Mar 29] 
Vegalta Sendai         1-1  Ventforet Kofu                 11,144 
  [Makoto Kakuda 37 – Naoaki Aoyama 77] 
Yokohama F. Marinos    1-3  Kashima Antlers                27,764 
  [Yuzo Kurihara 42 – Shoma Doi 54, Takuya Nozawa 80, 
   Gaku Shibasaki 87] 
Cerezo Osaka           0-0  Albirex Niigata                15,232 
Sanfrecce Hiroshima    3-1  Tokushima Vortis               11,766 
  [Tsukasa Shiotani 44, Naoki Ishihara 49, Gakuto Notsuda 66 – 
   Hiroyuki Takasaki 72] 
Kashiwa Reysol         2-2  Omiya Ardija                   11,568 
  [Wataru Hashimoto 27, Masato Kudo 52 – Shohei Takahashi 83, 85] 
Shimizu S-Pulse        1-3  FC Tokyo                       14,420 
  [Shun Nagasawa 5 – Hiroki Kawano 44, Masato Morishige 57, 
   Takuji Yonemoto 82] 
Ventforet Kofu         3-1  Urawa Red Diamonds             12,174 
  [Pedro Junior 60, 78, Marquinhos 90+ - Tsukasa Umesaki 35] 
Sagan Tosu             2-0  Gamba Osaka                    12,115 
  [Yohei Toyoda 72, Kim Min-Woo 82] 

Round 6 [Apr 6] 
Albirex Niigata        0-0  Yokohama F. Marinos            21,132 
Nagoya Grampus         2-5  Sanfrecce Hiroshima            12,214 
  [Joshua Kennedy 6, 85 – Hisato Sato 19, 63, Tsukasa Shiotani 56, 
   Naoki Ishihara 65, Gakuto Notsuda 88] 
Tokushima Vortis       0-4  Kawasaki Frontale               8,467 
  [? (T) 8 og, Yoshito Okubo 11, Yasuhito Morishima 60, 
   Junichi Inamoto 77] 
Omiya Ardija           0-3  Vissel Kobe                     9,870 
  [Marquinhos 21, Pedro Junior 45, Ryota Morioka 65] 
Kashiwa Reysol         2-1  Cerezo Osaka                   13,731 
  [Junya Tanaka 6, Leandro Montera 76 – Yusuke Maruhashi 90] 
Ventforet Kofu         0-1  Shimizu S-Pulse                10,144 
  [Shun Nagasawa 22] 
FC Tokyo               2-1  Sagan Tosu                     14,165 
  [Hiroki Kawano 50, Sota Hirayama 76 – Yohei Toyoda 85] 
Gamba Osaka            0-2  Kashima Antlers                12,899 
  [Davi 38, Kaio 83] 
Urawa Red Diamonds     4-0  Vegalta Sendai                 26,762 
  [Tadanari Lee 40, 66, Tomoya Ugajin 71, Keita Suzuki 80] 

Round 7 
[Apr 11] 
Kawasaki Frontale      1-1  Kashiwa Reysol                 12,379 
  [Masaki Yamamoto 73 – Leandro Montera 5] 
[Apr 12] 
Yokohama F. Marinos    0-2  Vegalta Sendai                 19,181 
  [Shingo Akamine 66, 81] 
Cerezo Osaka           2-2  Gamba Osaka                    42,723 
  [Diego Forlán 21, 62 – Hiroyuki Abe 42, 53] 
Kashima Antlers        1-2  Albirex Niigata                11,953 
  [Shoma Doi 31 – Kengo Kawamata 20, ? (K) 74 og] 
Shimizu S-Pulse        2-0  Omiya Ardija                   11,497 
  [Milivoje Novakovic 48, Genki Omae 90+] 
Nagoya Grampus         1-2  Urawa Red Diamonds             19,505 
  [Kensuke Nagai 10 – Genki Haraguchi 64, Shinzo Koroki 90+] 
Vissel Kobe            3-0  Tokushima Vortis               13,408 
  [Simplício 26, Marquinhos 42, Jung Woo-Young 68] 
Sagan Tosu             2-0  Ventforet Kofu                  8,276 
  [Kei Ikeda 23, Yohei Toyoda 46] 
Sanfrecce Hiroshima    1-0  FC Tokyo                       12,529 
  [Kazuhiko Chiba 80] 

Round 8 
[Apr 19] 
Vegalta Sendai         0-3  Sagan Tosu                     11,413 
  [Ryuhei Niwa 45, ? (V) 59 og, Ryota Hayasaka 90] 
Tokushima Vortis       0-4  Shimizu S-Pulse                 6,113 
  [Milivoje Novakovic 11, 19, Toshiyuki Takagi 76, Genki Omae 90+] 
Kashima Antlers        2-3  Vissel Kobe                    11,952 
  [Yasushi Endo 7, Davi 54 – Jung Woo-Young 25, Marquinhos 67, 
   Keijiro Ogawa 69] 
Kashiwa Reysol         0-0  Yokohama F. Marinos            11,436 
FC Tokyo               2-0  Cerezo Osaka                   40,761 
  [Sota Hirayama 66, Yoshinori Muto 77] 
Gamba Osaka            2-1  Omiya Ardija                   11,059 
  [Daiki Niwa 83, Yasuyuki Konno 88 – Kosuke Kikuchi 87] 
Urawa Red Diamonds     1-0  Kawasaki Frontale              35,239 
  [Tomoya Ugajin 68] 
Ventforet Kofu         2-0  Nagoya Grampus                  8,197 
  [Sho Sasaki 27, Katsuya Ishihara 77] 
[Apr 20] 
Albirex Niigata        0-0  Sanfrecce Hiroshima            21,452 

Round 9 [Apr 26] 
Kashiwa Reysol         3-2  Urawa Red Diamonds             12,367 
  [Akimi Barada 60, Junya Tanaka 72, 90+ - Genki Haraguchi 24, 
   Yuki Abe 75] 
Yokohama F. Marinos    0-1  FC Tokyo                       26,058 
  [Keigo Higashi 7] 
Shimizu S-Pulse        1-0  Vegalta Sendai                 11,188 
  [Yosuke Kawai 63] 
Tokushima Vortis       1-2  Albirex Niigata                 6,096 
  [Lee Yon-Jick 89 – Musashi Suzuki 35, Leo Silva 39] 
Nagoya Grampus         2-3  Sagan Tosu                      9,065 
  [Marcus Tulio Tanaka 40, Kensuke Nagai 84 – Yohei Toyoda 28, 
   Kim Min-Woo 55, Hiroyuki Taniguchi 90+] 
Vissel Kobe            2-2  Cerezo Osaka                   25,382 
  [Pedro Junior 41, Marquinhos 78 - Diego Forlán 54, 62] 
Kawasaki Frontale      2-1  Gamba Osaka                    19,164 
  [Jeci 5, Yoshito Okubo 90+ - Yasuhito Endo 19] 
Omiya Ardija           0-2  Ventforet Kofu                  9,882 
  [Sho Sasaki 36, Kohei Morita 65] 
Sanfrecce Hiroshima    0-3  Kashima Antlers                16,992 
  [Kaio 10, Shoma Doi 19, Yasushi Endo 54] 

Round 10 [Apr 29] 
FC Tokyo               0-1  Nagoya Grampus                 25,851 
  [Kisho Yano 48] 
Ventforet Kofu         0-1  Tokushima Vortis                8,665 
  [Yuya Hashiuchi 73] 
Albirex Niigata        1-1  Vissel Kobe                    23,442 
  [Kengo Kawamata 90 – Pedro Junior 67] 
Sagan Tosu             1-2  Sanfrecce Hiroshima            17,339 
  [Kota Mizunuma 13 – Satoru Yamagishi 17, Naoki Ishihara 82] 
Kashima Antlers        2-1  Shimizu S-Pulse                15,077 
  [? (S) 5 og, Luis Alberto 79 – Milivoje Novakovic 57] 
Vegalta Sendai         0-0  Kawasaki Frontale              13,040 
Urawa Red Diamonds     1-0  Yokohama F. Marinos            38,226 
  [Tadanari Lee 56] 
Gamba Osaka            1-2  Kashiwa Reysol                 13,845 
  [Lins 13 – Junya Tanaka 31, 45] 
Cerezo Osaka           1-1  Omiya Ardija                   19,367 
  [Kenyu Sugimoto 90+ - Zlatan Ljubijankic 70] 

Round 11 [May 3] 
Kashiwa Reysol         1-0  Kashima Antlers                13,650 
  [Masato Kudo 45] 
Yokohama F. Marinos    2-0  Gamba Osaka                    35,550 
  [Yoshihito Fujita 52, Yuji Nakazawa 61] 
Tokushima Vortis       0-1  Vegalta Sendai                  9,686 
  [Shingo Akamine 40] 
Kawasaki Frontale      2-0  Ventforet Kofu                 18,261 
  [Kentaro Moriya 53, ? (V) 58 og] 
Shimizu S-Pulse        0-1  Sagan Tosu                     17,286 
  [Naoyuki Fujita 43] 
Vissel Kobe            0-0  Sanfrecce Hiroshima            17,573 
Urawa Red Diamonds     1-0  FC Tokyo                       43,564 
  [Yuki Abe 79] 
Omiya Ardija           2-2  Albirex Niigata                12,105 
  [Zlatan Ljubijankic 39, Shohei Takahashi 54 – Atomu Tanaka 9, 
   Hideya Okamoto 56] 
Nagoya Grampus         1-2  Cerezo Osaka                   38,966 
  [Marcus Tulio Tanaka 58 – Yoichiro Kakitani 4, Diego Forlán 78] 

Round 12 
[May 6] 
Vegalta Sendai         4-3  Vissel Kobe                    12,945 
  [Wilson 55, 57, Yoshiaki Ota 74, Yuki Muto 76 – 
   Marquinhos 8, Pedro Junior 26, Keijiro Ogawa 72] 
FC Tokyo               0-1  Omiya Ardija                   23,722 
  [Yu Hasegawa 90+] 
Albirex Niigata        2-1  Shimizu S-Pulse                35,533 
  [Atomu Tanaka 55, ? (S) 90+ og – Yasuhiro Hiraoka 90] 
Kashima Antlers        1-2  Nagoya Grampus                 15,122 
  [Davi 43 – Yoshizumi Ogawa 35, Keiji Tamada 54] 
Sagan Tosu             1-0  Kashiwa Reysol                 14,457 
  [Ryota Hayasaka 5] 
Ventforet Kofu         0-0  Urawa Red Diamonds             36,505 
Gamba Osaka            3-0  Tokushima Vortis               12,654 
  [Takashi Usami 37, Hiroyuki Abe 75, Shu Kurata 90+] 
[Jul 15] 
Cerezo Osaka           1-2  Kawasaki Frontale 
Sanfrecce Hiroshima    1-2  Yokohama F. Marinos 

Round 13 [May 10] 
Nagoya Grampus         1-2  Gamba Osaka                    20,781 
  [Marcus Tulio Tanaka 88 – Hiroyuki Abe 66, Kotaro Omori 85] 
Yokohama F. Marinos    1-2  Sagan Tosu                     19,606 
  [Shunsuke Nakamura 90 – Kim Min-Woo 10, Kei Ikeda 16] 
Tokushima Vortis       0-0  FC Tokyo                        7,451 
Sanfrecce Hiroshima    1-1  Shimizu S-Pulse                12,960 
  [Tsukasa Shiotani 14 – Milivoje Novakovic 52] 
Vissel Kobe            1-0  Ventforet Kofu                 12,224 
  [Pedro Junior 9] 
Kawasaki Frontale      4-1  Kashima Antlers                17,451 
  [Yu Kobayashi 3, 57, Yoshito Okubo 83, 89 – Gaku Shibasaki 16] 
Cerezo Osaka           0-1  Vegalta Sendai                 15,479 
  [Ryang Yong-Gi 83] 
Omiya Ardija           0-2  Urawa Red Diamonds             13,348 
  [Shinzo Koroki 29, Yosuke Kashiwagi 68] 
Kashiwa Reysol         1-0  Albirex Niigata                11,003 
  [Daisuke Suzuki 73] 

Round 14 
[May 17] 
Ventforet Kofu         3-0  Kashiwa Reysol                 10,073 
  [Kohei Morita 20, Cristiano 50, Koki Mizuno 78] 
Urawa Red Diamonds     1-0  Cerezo Osaka                   54,350 
  [Takahiro Sekine 77] 
Shimizu S-Pulse        1-1  Vissel Kobe                    12,639 
  [Kota Sugiyama 66 – Keijiro Ogawa 61] 
Albirex Niigata        1-1  Nagoya Grampus                 24,176 
  [Tatsuya Tanaka 11 – Kensuke Nagai 5] 
Sagan Tosu             1-1  Omiya Ardija                   11,339 
  [Yohei Toyoda 83 – Yu Hasegawa 48] 
FC Tokyo               3-0  Gamba Osaka                    26,485 
  [Edu 1, 52, Yoshinori Muto 3] 
Kashima Antlers        1-0  Tokushima Vortis               13,544 
  [Shuhei Akasaki 25] 
[May 18] 
Vegalta Sendai         1-0  Sanfrecce Hiroshima            18,863 
  [Shingo Akamine 16] 
Kawasaki Frontale      0-3  Yokohama F. Marinos            19,668 
  [Yuzo Kurihara 43, Sho Ito 57, Yuji Nakazawa 88] 

Table: 

 1.Urawa Red Diamonds         14   9  2  3  19- 9  29
 2.Sagan Tosu                 14   9  1  4  23-12  28     
 3.Kawasaki Frontale          14   7  3  4  26-16  24
 4.Vissel Kobe                14   6  6  2  26-17  24  [+] 
 5.Kashima Antlers            14   8  0  6  25-16  24
 6.Kashiwa Reysol             14   6  5  3  16-14  23    
 7.Sanfrecce Hiroshima        14   6  4  4  17-15  22  
 8.Albirex Niigata            14   5  7  2  14-12  22
 9.Yokohama F. Marinos        14   6  2  6  15-11  20 
10.Shimizu S-Pulse            14   5  3  6  18-18  18
11.FC Tokyo                   14   5  3  6  14-14  18    
12.Vegalta Sendai             14   5  3  6  11-20  18  
13.Cerezo Osaka               14   4  4  6  17-16  16
14.Ventforet Kofu             14   4  4  6  11-14  16  
15.Nagoya Grampus             14   5  1  8  18-24  16    
-----------------------------------------------------
16.Gamba Osaka                14   4  3  7  14-19  15  [+] 
17.Omiya Ardija               14   3  4  7  17-24  13
18.Tokushima Vortis           14   1  1 12   3-33   4  [+] 

Top scorers: 

1.PEDRO Bispo Moreira JUNIOR (Vissel Kobe)           9 
2.OKUBO Yoshito (Kawasaki Frontale)                  8 
  TOYODA Yohei (Sagan Tosu)                          8 
4.Marcos Gomes de Araujo “MARQUINHOS” (Vissel Kobe)  7 
5.Diego FORLÁN (Cerezo Osaka)                        6 
  KOBAYASHI Yu (Kawasaki Frontale)                   6 
  Milivoje NOVAKOVIC (Shimizu S-Pulse)               6 
8.DAVI José Silva do Nascimento (Kashima Antlers)    5 
  ENDO Yasushi (Kashima Antlers)                     5 
  SHIOTANI Tsukasa (Sanfrecce Hiroshima)             5 
  TANAKA Junya (Kashiwa Reysol)                      5 

Round 15 [Jul 19] 
Urawa Red Diamonds      -  Albirex Niigata 
Shimizu S-Pulse         -  Kawasaki Frontale 
FC Tokyo                -  Kashima Antlers 
Omiya Ardija            -  Sanfrecce Hiroshima 
Kashiwa Reysol          -  Vegalta Sendai 
Nagoya Grampus          -  Tokushima Vortis 
Gamba Osaka             -  Ventforet Kofu 
Cerezo Osaka            -  Yokohama F. Marinos 
Vissel Kobe             -  Sagan Tosu 

Round 16 [Jul 23] 
Vegalta Sendai          -  Nagoya Grampus 
Kashima Antlers         -  Omiya Ardija 
Ventforet Kofu          -  Cerezo Osaka 
Albirex Niigata         -  FC Tokyo 
Gamba Osaka             -  Shimizu S-Pulse 
Sanfrecce Hiroshima     -  Kashiwa Reysol 
Tokushima Vortis        -  Urawa Red Diamonds 
Sagan Tosu              -  Kawasaki Frontale 
Yokohama F. Marinos     -  Vissel Kobe 

Round 17 [Jul 27] 
Urawa Red Diamonds      -  Kashima Antlers 
Shimizu S-Pulse         -  Kashiwa Reysol 
FC Tokyo                -  Vegalta Sendai 
Omiya Ardija            -  Tokushima Vortis 
Kawasaki Frontale       -  Albirex Niigata 
Nagoya Grampus          -  Yokohama F. Marinos 
Cerezo Osaka            -  Sagan Tosu 
Vissel Kobe             -  Gamba Osaka 
Sanfrecce Hiroshima     -  Ventforet Kofu 

Round 18 [Aug 2] 
Gamba Osaka             -  Yokohama F. Marinos 
Kashima Antlers         -  Sanfrecce Hiroshima 
FC Tokyo                -  Shimizu S-Pulse 
Tokushima Vortis        -  Ventforet Kofu 
Vegalta Sendai          -  Omiya Ardija 
Urawa Red Diamonds      -  Vissel Kobe 
Kashiwa Reysol          -  Kawasaki Frontale 
Albirex Niigata         -  Cerezo Osaka 
Sagan Tosu              -  Nagoya Grampus 

Round 19 [Aug 9] 
Shimizu S-Pulse         -  Tokushima Vortis 
Ventforet Kofu          -  Vegalta Sendai 
Omiya Ardija            -  Gamba Osaka 
Kawasaki Frontale       -  Urawa Red Diamonds 
Yokohama F. Marinos     -  Kashiwa Reysol 
Nagoya Grampus          -  Kashima Antlers 
Cerezo Osaka            -  FC Tokyo 
Vissel Kobe             -  Albirex Niigata 
Sanfrecce Hiroshima     -  Sagan Tosu 

Round 20 [Aug 16] 
Urawa Red Diamonds      -  Sanfrecce Hiroshima 
Gamba Osaka             -  Nagoya Grampus 
Kashima Antlers         -  Ventforet Kofu 
Vegalta Sendai          -  Shimizu S-Pulse 
Kashiwa Reysol          -  Vissel Kobe 
Albirex Niigata         -  Omiya Ardija 
Tokushima Vortis        -  Yokohama F. Marinos 
Sagan Tosu              -  FC Tokyo 
Kawasaki Frontale       -  Cerezo Osaka 

Round 21 [Aug 23] 
Shimizu S-Pulse         -  Kashima Antlers 
FC Tokyo                -  Urawa Red Diamonds 
Ventforet Kofu          -  Gamba Osaka 
Omiya Ardija            -  Sagan Tosu 
Albirex Niigata         -  Tokushima Vortis 
Nagoya Grampus          -  Kashiwa Reysol 
Vissel Kobe             -  Vegalta Sendai 
Yokohama F. Marinos     -  Kawasaki Frontale 
Sanfrecce Hiroshima     -  Cerezo Osaka 

Round 22 [Aug 30] 
Urawa Red Diamonds      -  Omiya Ardija 
Gamba Osaka             -  Albirex Niigata 
Tokushima Vortis        -  Sanfrecce Hiroshima 
Kashima Antlers         -  FC Tokyo 
Kashiwa Reysol          -  Ventforet Kofu 
Sagan Tosu              -  Shimizu S-Pulse 
Vegalta Sendai          -  Yokohama F. Marinos 
Nagoya Grampus          -  Kawasaki Frontale 
Cerezo Osaka            -  Vissel Kobe 

Round 23 [Sep 13] 
Omiya Ardija            -  Kashima Antlers 
FC Tokyo                -  Vissel Kobe 
Kawasaki Frontale       -  Tokushima Vortis 
Yokohama F. Marinos     -  Nagoya Grampus 
Ventforet Kofu          -  Sagan Tosu 
Albirex Niigata         -  Vegalta Sendai 
Shimizu S-Pulse         -  Urawa Red Diamonds 
Cerezo Osaka            -  Kashiwa Reysol 
Sanfrecce Hiroshima     -  Gamba Osaka 

Round 24 [Sep 20] 
Kashima Antlers         -  Yokohama F. Marinos 
Urawa Red Diamonds      -  Kashiwa Reysol 
Kawasaki Frontale       -  FC Tokyo 
Nagoya Grampus          -  Ventforet Kofu 
Gamba Osaka             -  Cerezo Osaka 
Vissel Kobe             -  Shimizu S-Pulse 
Sanfrecce Hiroshima     -  Albirex Niigata 
Tokushima Vortis        -  Omiya Ardija 
Sagan Tosu              -  Vegalta Sendai 

Round 25 [Sep 23] 
Vegalta Sendai          -  Kashima Antlers 
Omiya Ardija            -  Kawasaki Frontale 
Kashiwa Reysol          -  Sagan Tosu 
FC Tokyo                -  Tokushima Vortis 
Yokohama F. Marinos     -  Sanfrecce Hiroshima 
Ventforet Kofu          -  Vissel Kobe 
Albirex Niigata         -  Urawa Red Diamonds 
Shimizu S-Pulse         -  Gamba Osaka 
Cerezo Osaka            -  Nagoya Grampus 

Round 26 [Sep 27] 
Omiya Ardija            -  Shimizu S-Pulse 
FC Tokyo                -  Kashiwa Reysol 
Nagoya Grampus          -  Albirex Niigata 
Gamba Osaka             -  Sagan Tosu 
Tokushima Vortis        -  Kashima Antlers 
Kawasaki Frontale       -  Vegalta Sendai 
Yokohama F. Marinos     -  Ventforet Kofu 
Cerezo Osaka            -  Urawa Red Diamonds 
Sanfrecce Hiroshima     -  Vissel Kobe 

Round 27 [Oct 5] 
Vegalta Sendai          -  FC Tokyo 
Kashima Antlers         -  Gamba Osaka 
Urawa Red Diamonds      -  Tokushima Vortis 
Kashiwa Reysol          -  Sanfrecce Hiroshima 
Ventforet Kofu          -  Omiya Ardija 
Albirex Niigata         -  Kawasaki Frontale 
Shimizu S-Pulse         -  Cerezo Osaka 
Vissel Kobe             -  Nagoya Grampus 
Sagan Tosu              -  Yokohama F. Marinos 

Round 28 [Oct 18] 
Vegalta Sendai          -  Urawa Red Diamonds 
Kashima Antlers         -  Kashiwa Reysol 
Omiya Ardija            -  FC Tokyo 
Yokohama F. Marinos     -  Shimizu S-Pulse 
Albirex Niigata         -  Ventforet Kofu 
Gamba Osaka             -  Kawasaki Frontale 
Sanfrecce Hiroshima     -  Nagoya Grampus 
Tokushima Vortis        -  Vissel Kobe 
Sagan Tosu              -  Cerezo Osaka 

Round 29 [Oct 22] 
Urawa Red Diamonds      -  Ventforet Kofu 
Kashiwa Reysol          -  Gamba Osaka 
Shimizu S-Pulse         -  Albirex Niigata 
Nagoya Grampus          -  Vegalta Sendai 
Vissel Kobe             -  Kashima Antlers 
Omiya Ardija            -  Yokohama F. Marinos 
FC Tokyo                -  Sanfrecce Hiroshima 
Kawasaki Frontale       -  Sagan Tosu 
Cerezo Osaka            -  Tokushima Vortis 

Round 30 [Oct 26] 
Vegalta Sendai          -  Kashiwa Reysol 
Kashima Antlers         -  Urawa Red Diamonds 
Gamba Osaka             -  FC Tokyo 
Vissel Kobe             -  Omiya Ardija 
Tokushima Vortis        -  Nagiya Grampus 
Sagan Tosu              -  Albirex Niigata 
Yokohama F. Marinos     -  Cerezo Osaka 
Ventforet Kofu          -  Kawasaki Frontale 
Shimizu S-Pulse         -  Sanfrecce Hiroshima 

Round 31 
[Nov 2] 
Kashiwa Reysol          -  Tokushima Vortis 
Albirex Niigata         -  Kashima Antlers 
Nagoya Grampus          -  FC Tokyo 
Gamba Osaka             -  Vegalta Sendai 
Sagan Tosu              -  Vissel Kobe 
Kawasaki Frontale       -  Shimizu S-Pulse 
Cerezo Osaka            -  Ventforet Kofu 
[Nov 3] 
Yokohama F. Marinos     -  Urawa Red Diamonds 

Round 32 [Nov 22] 
Vegalta Sendai          -  Cerezo Osaka 
Kashima Antlers         -  Kawasaki Frontale 
Urawa Red Diamonds      -  Gamba Osaka 
Omiya Ardija            -  Kashiwa Reysol 
FC Tokyo                -  Albirex Niigata 
Ventforet Kofu          -  Sanfrecce Hiroshima 
Shimizu S-Pulse         -  Nagoya Grampus 
Vissel Kobe             -  Yokohama F. Marinos 
Tokushima Vortis        -  Sagan Tosu 

Round 33 [Nov 29] 
Vegalta Sendai          -  Tokushima Vortis 
Kashiwa Reysol          -  Shimizu S-Pulse 
Kawasaki Frontale       -  Sanfrecce Hiroshima 
Yokohama F. Marinos     -  Albirex Niigata 
Ventforet Kofu          -  FC Tokyo 
Nagoya Grampus          -  Omiya Ardija 
Gamba Osaka             -  Vissel Kobe 
Cerezo Osaka            -  Kashima Antlers 
Sagan Tosu              -  Urawa Red Diamonds 

Round 34 [Dec 6] 
Kashima Antlers         -  Sagan Tosu 
Urawa Red Diamonds      -  Nagoya Grampus 
Omiya Ardija            -  Cerezo Osaka 
FC Tokyo                -  Yokohama F. Marinos 
Albirex Niigata         -  Kashiwa Reysol 
Shimizu S-Pulse         -  Ventforet Kofu 
Vissel Kobe             -  Kawasaki Frontale 
Sanfrecce Hiroshima     -  Vegalta Sendai 
Tokushima Vortis        -  Gamba Osaka 


Emperor's Cup

No info yet. 


J.League Yamazaki Nabisco Cup

Group A 

Round 1 [Mar 19] 
FC Tokyo               3-1  Kashima Antlers                10,353 
  [Hiroki Kawano 8, Kosuke Ota 10, Hirotaka Mita 71 – 
   Masashi Motoyama 72] 
Shimizu S-Pulse        4-0  Vegalta Sendai                  5,291 
  [Shun Nagasawa 21, Genki Omae 32, Milivoje Novakovic 68, 74] 
Gamba Osaka            2-0  Vissel Kobe                     8,378 
  [Lins 47, Akihiro Sato 53] 

Round 2 [Apr 2] 
Vegalta Sendai         1-1  FC Tokyo                        7,094 
  [Jiro Kamata 62 – Edu 77] 
Kashima Antlers        3-1  Sagan Tosu                      6,966 
  [Davi 38, Takahide Umebachi 83, Luis Alberto 87 – 
   Ryota Hayasaka 22] 
Shimizu S-Pulse        1-0  Gamba Osaka                     8,033 
  [Shun Nagasawa 33] 

Round 3 [Apr 16] 
Vegalta Sendai         1-2  Kashima Antlers                 7,583 
  [Yuki Muto 60 – Takuya Nozawa 41, Shuhei Akasaki 83] 
Vissel Kobe            0-3  FC Tokyo                        6,455 
  [Yoshinori Muto 35, Edu 48, Sota Hirayama 89] 
Sagan Tosu             0-2  Gamba Osaka                     4,972 
  [Kotaro Omori 34, Naoki Ogawa 73] 

Round 4 [May 21] 
FC Tokyo               2-3  Shimizu S-Pulse                 8,749 
  [Edu 18, 87 – Toshiyuki Takagi 8, Genki Omae 21, 
   Milivoje Novakovic 57] 
Gamba Osaka            2-1  Kashima Antlers                 8,103 
  [Shu Kurata 4, Koki Yonekura 80 – Davi 72] 
Vissel Kobe            3-2  Sagan Tosu                      3,850 
  [Ryo Matsumura 42, Marquinhos 54, Ryota Morioka 90 – 
   Ryuji Bando 89, 90+] 

Round 5 [May 24] 
Shimizu S-Pulse        1-2  Vissel Kobe                    11,815 
  [Milivoje Novakovic 63 – Jung Woo-Young 33, Takuya Iwanami 87] 
Sagan Tosu             2-0  Vegalta Sendai                  4,097 
  [Hiroyuki Taniguchi 32, Koki Kiyotake 57] 
Gamba Osaka            3-1  FC Tokyo                       12,818 
  [Takashi Usami 16, 53, Takaharu Nishino 68 – Yuhei Tokunaga 33] 

Round 6 [May 28] 
Vegalta Sendai         1-0  Gamba Osaka                     7,965 
  [Shingo Akamine 66] 
Kashima Antlers        0-3  Vissel Kobe                     6,054 
  [Kyohei Sugiura 9, Tsubasa Oya 57, Hideo Hashimoto 75] 
Sagan Tosu             2-0  Shimizu S-Pulse                 5,231 
  [Yohei Toyoda 39, Kota Mizunuma 76] 

Round 7 [Jun 1] 
Kashima Antlers        3-0  Shimizu S-Pulse                10,667 
  [Shoma Doi 16, Shuhei Akasaki 26, Yasushi Endo 90+] 
FC Tokyo               0-2  Sagan Tosu                     12,600 
  [Michihiro Yasuda 44, Kei Ikeda 57] 
Vissel Kobe            2-1  Vegalta Sendai                 11,044 
  [Ryota Morioka 1, Pedro Junior 90+ - Keita Fujimura 37] 

Final Table: 

1.Gamba Osaka                 6   4  0  2   9- 4  12  Qualified 
2.Vissel Kobe                 6   4  0  2  10- 9  12  Qualified 
----------------------------------------------------
3.Sagan Tosu                  6   3  0  3   9- 8   9     
4.Kashima Antlers             6   3  0  3  10-10   9
5.Shimizu S-Pulse             6   3  0  3   9- 9   9 
6.FC Tokyo                    6   2  1  3  10-10   7    
7.Vegalta Sendai              6   1  1  4   4-11   4  


Group B 

Round 1 [Mar 19] 
Kashiwa Reysol         2-1  Urawa Red Diamonds              9,585 
  [Junya Tanaka 43, Hirofumi Watanabe 79 – Tsukasa Umesaki 17] 
Nagoya Grampus         0-1  Ventforet Kofu                  4,772 
  [Cristiano 30] 
Tokushima Vortis       1-3  Albirex Niigata                 4,234 
  [Douglas 87 – Musashi Suzuki 16, 24, Atomu Tanaka 73] 

Round 2 [Apr 2] 
Ventforet Kofu         1-1  Kashiwa Reysol                  6,174 
  [Cristiano 84 – Leandro Montera 3] 
Albirex Niigata        3-3  Nagoya Grampus                  8,505 
  [Kim Jin-Su 17, Tatsuya Tanaka 29, Kei Koizumi 89 – 
   Marcus Tulio Tanaka 49, Asahi Yada 51, Yoshizumi Ogawa 60] 
Urawa Red Diamonds     2-1  Omiya Ardija                   20,697 
  [Tadanari Lee 16, Takuya Aoki 87 – Koji Hashimoto 30] 

Round 3 [Apr 16] 
Omiya Ardija           1-1  Kashiwa Reysol                  5,082 
  [Koji Hashimoto 37 – Wataru Hashimoto 55] 
Albirex Niigata        1-0  Ventforet Kofu                  7,765 
  [Musashi Suzuki 90+] 
Urawa Red Diamonds     4-3  Tokushima Vortis               16,294 
  [Toyofumi Sakano 32, Shinya Yajima 50, ? (T) 85 og, 
   Mizuki Hamada 90+ - Ryo Kubota 19, Daiki Kogure 61, Douglas 68] 

Round 4 [May 21] 
Omiya Ardija           0-2  Nagoya Grampus                  4,681 
  [Marcus Tulio Tanaka 61, Kisho Yano 83] 
Kashiwa Reysol         3-0  Albirex Niigata                 5,517 
  [Junya Tanaka 9, Akimi Barada 34, Hirofumi Watanabe 58] 
Tokushima Vortis       1-4  Ventforet Kofu                  3,574 
  [Junya Osaki 25 – Koki Mizuno 5, 45, Cristiano 20, 
   Kensuke Fukuda 90] 

Round 5 [May 24] 
Ventforet Kofu         3-0  Omiya Ardija                    7,534 
  [Cristiano 34, 44, Akito Kawamoto 90+] 
Albirex Niigata        0-1  Urawa Red Diamonds             15,965 
  [? (A) 88 og] 
Nagoya Grampus         2-1  Tokushima Vortis               11,579 
  [Keiji Tamada 28, Yoshizumi Ogawa 47 – Kim Jong-Min 26] 

Round 6 [May 28] 
Ventforet Kofu         1-2  Urawa Red Diamonds              9,074 
  [Cristiano 53 – Daisuke Nasu 8, Tsukasa Umesaki 74] 
Nagoya Grampus         1-0  Kashiwa Reysol                  5,941 
  [Marcus Tulio Tanaka 85] 
Tokushima Vortis       1-1  Omiya Ardija                    3,956 
  [Takeshi Hamada 52 – Kosuke Kikuchi 85] 

Round 7 [Jun 1] 
Urawa Red Diamonds     5-2  Nagoya Grampus                 33,837 
  [Yosuke Kashiwagi 18, Tadanari Lee 40, 76, Tomoaki Makino 60, 
   Kunimitsu Sekiguchi 88 – Kensuke Nagai 23, Riki Matsuda 72] 
Omiya Ardija           0-0  Albirex Niigata                 7,902 
Kashiwa Reysol         4-1  Tokushima Vortis                7,554 
  [Junya Tanaka 40, Masato Kudo 45, 54, Leandro Montera 67 – 
   Junya Osaki 83] 

Final Table: 

1.Urawa Red Diamonds          6   5  0  1  15- 9  15  Qualified 
2.Kashiwa Reysol              6   3  2  1  11- 5  11  Qualified  
-----------------------------------------------------
3.Ventforet Kofu              6   3  1  2  10- 5  10  
4.Nagoya Grampus              6   3  1  2  10-10  10    
5.Albirex Niigata             6   2  2  2   7- 8   8
6.Omiya Ardija                6   0  3  3   3- 9   3
7.Tokushima Vortis            6   0  1  5   8-18   1   


Quarterfinals [Sep 3, 7] 

Participants:
Sanfrecce Hiroshima   
Yokohama F. Marinos   
Kawasaki Frontale   
Cerezo Osaka 
Gamba Osaka 
Vissel Kobe 
Urawa Red Diamonds 
Kashiwa Reysol

Semifinals [Oct 9, 12] 

Final 





J.League Division 2

Promotion to J.League Division 1: 

Top 2 teams will be promoted automatically. The 3rd promoting club will be 
determined by a play-off held by 4 clubs (3rd - 6th placed clubs in the standings 
in the league matches). 

First Round: Two ties will be held: "3rd placed club - 6th placed club" and 
"4th placed club - 5th placed club". Each tie will be played as one match on 
the home stadium determined by the standings in the league matches 
(i.e. 3rd and 4th placed clubs' stadiums).

Final Round: A tie will be held by the two winners of the first round. The tie 
will be played as one match at a neutral venue, which is yet to be determined.

Tiebreakers: If the score ties by 90 minutes, neither extra time nor penalty shoot-out 
will be held: the winner is determined by the standings in the league matches.

Table:

 1.Shonan Bellmare            16  15  0  1  40- 7  45  [-] 
 2.Matsumoto Yamaga           16  10  3  3  27-15  33
-----------------------------------------------------
 3.Júbilo Iwata               16   9  4  3  27-15  31  [-] 
 4.Giravanz Kitakyushu        16   8  2  6  19-17  26
 5.Fagiano Okayama            16   7  5  4  15-13  26
 6.Oita Trinita               16   7  5  4  15-16  26  [-] 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 7.Tochigi SC                 16   7  4  5  18-13  25  
 8.JEF United Ichihara Chiba  16   6  6  4  19-21  24  
 9.Kyoto Sanga                16   6  5  5  23-22  23
10.V-Varen Nagasaki           16   5  7  4  22-18  22
11.Mito Hollyhock             16   6  4  6  18-17  22
12.Roasso Kumamoto            16   5  7  4  18-18  22
13.Montedio Yamagata          16   5  6  5  15-14  21 
14.FC Gifu                    16   6  3  7  22-22  21
15.Consadole Sapporo          16   5  5  6  16-15  20
16.Avispa Fukuoka             16   5  5  6  19-23  20   
17.Ehime FC                   16   5  4  7  13-13  19  
18.Yokohama FC                16   4  4  8  12-18  16
19.ThespaKusatsu Gunma        16   5  1 10  14-21  16  
20.Tokyo Verdy                16   3  5  8  11-18  14   
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
21.Kamatamare Sanuki          16   1  3 12  10-33   6  [+] 
-----------------------------------------------------
22.Kataller Toyama            16   1  2 13   8-32   5 


Round 1 [Mar 2] 
Tokyo Verdy            1-3  Matsumoto Yamaga               12,658 
  [Naoki Maeda 8 – Takayuki Funayama 5, 45, 88] 
FC Gifu                3-1  Kamatamare Sanuki              11,069 
  [Hiroaki Namba 32, Cristian Nazarit 51, Keiji Takachi 62 – 
   Kazuki Ganaha 65] 
Júbilo Iwata           0-1  Consadole Sapporo              11,730 
  [Makoto Sunakawa 16] 
Mito Hollyhock         2-1  Oita Trinita                    4,280 
  [Makito Yoshida 21, Kim Song-Gi 52 – Toshiya Sueyoshi 53] 
Yokohama FC            0-0  Ehime FC                        3,684 
Fagiano Okayama        0-0  Kataller Toyama                 9,577 
Giravanz Kitakyushu    1-3  Kyoto Sanga                     3,355 
  [Kazuki Hara 8 – Alessandro 25, Ryusuke Sakai 61, 
   Yusuke Higa 90] 
Roasso Kumamoto        2-1  Avispa Fukuoka                  9,679 
  [Shosuke Katayama 33, Takuya Sonoda 52 – Daisuke Sakata 57] 
JEF United Chiba       0-2  Tochigi SC                      8,395 
  [Yuji Senuma 32, Yosuke Yuzawa 90+] 
Shonan Bellmare        1-0  Montedio Yamagata               7,234 
  [Wellington 20] 
V-Varen Nagasaki       2-0  ThespaKusatsu Gunma             5,248 
  [Hiroshi Azuma 12, Koji Noda 71] 

Round 2 [Mar 9] 
Consadole Sapporo      1-1  Montedio Yamagata              16,064 
  [Shunsuke Maeda 20 – Diego Souza 39] 
Tochigi SC             1-1  Yokohama FC                     6,907 
  [Yuji Senuma 18 – Kazunori Iio 35] 
ThespaKusatsu Gunma    1-0  Tokyo Verdy                     3,855 
  [Ryuichi Hirashige 3] 
Kamatamare Sanuki      1-4  Júbilo Iwata                   10,421 
  [? (J) 36 og – Ryohei Yamazaki 20, 52, Ryoichi Maeda 49, 
   Yuichi Komano 63] 
V-Varen Nagasaki       0-3  Shonan Bellmare                 4,294 
  [Hirokazu Usami 43, Kosuke Taketomi 82, Yuichi Maruyama 89] 
Ehime FC               0-2  Mito Hollyhock                  4,327 
  [Kohei Mishima 54, Yudai Tanaka 58] 
FC Gifu                3-0  Kataller Toyama                 7,879 
  [Hiroaki Namba 33, ? (K) 58 og, Keiji Takachi 69] 
Avispa Fukuoka         1-0  Kyoto Sanga                     5,499 
  [Shoki Hirai 76] 
Roasso Kumamoto        0-1  Matsumoto Yamaga                5,521 
  [Sabia 70] 
Oita Trinita           1-0  Giravanz Kitakyushu             8,843 
  [Daiki Takamatsu 71] 
JEF United Chiba       1-0  Fagiano Okayama                 7,412 
  [Ryosuke Yamanaka 79] 

Round 3 [Mar 16] 
Montedio Yamagata      3-1  FC Gifu                         7,038 
  [Shun Ito 25, Hiroki Bandai 71, Diego Souza 75 – 
   Hiroaki Namba 72] 
Matsumoto Yamaga       0-0  V-Varen Nagasaki               14,048 
Kataller Toyama        1-2  Yokohama FC                     4,554 
  [Takuya Kokeguchi 9 – Yuki Nogami 30, Douglas 76] 
Avispa Fukuoka         1-1  Ehime FC                        3,742 
  [Hisashi Jogo 7 – Yusuke Murakami 22] 
Oita Trinita           1-0  Kamatamare Sanuki               7,053 
  [Daisuke Ito 48] 
Kyoto Sanga            0-0  Tochigi SC                      8,290 
Tokyo Verdy            1-1  JEF United Chiba                5,136 
  [Kyohei Yoshino 53 – Satoshi Yamaguchi 90] 
Shonan Bellmare        2-0  Consadole Sapporo               8,269 
  [Wellington 39, Shuhei Otsuki 64] 
Júbilo Iwata           3-1  Roasso Kumamoto                 7,998 
  [Ryoichi Maeda 7, 19, Daisuke Matsui 36 – Kazuki Saito 74] 
Giravanz Kitakyushu    1-0  Mito Hollyhock                  2,903 
  [Kazuki Hara 83] 
Fagiano Okayama        1-2  ThespaKusatsu Gunma             6,312 
  [Yohei Hayashi 88 – Ryosuke Tada 49, Ryuichi Hirashige 57] 

Round 4 [Mar 22] 
Mito Hollyhock         0-1  Fagiano Okayama                 4,695 
  [Yuichi Kubo 55] 
Kataller Toyama        1-2  Kyoto Sanga                     3,761 
  [Takuya Kokeguchi 28 – Masashi Oguro 70, Miloš Bajalica 83] 
FC Gifu                2-3  Shonan Bellmare                 7,222 
  [Cristian Nazarit 45, 90+ - Wellington 28, Ryota Nagaki 43, 
   Yuto Misao 86] 
Kamatamare Sanuki      0-5  Matsumoto Yamaga                2,916 
  [Yuzo Iwakami 1, ? (K) 10 og, Shogo Shiozawa 41, 
   Takayuki Funayama 70, 90+] 
Tochigi SC             3-0  ThespaKusatsu Gunma             4,174 
  [Yuji Senuma 66, 78, Tetsuya Okubo 76] 
Roasso Kumamoto        1-1  Oita Trinita                    9,492 
  [Takashi Sawada 54 – Yusuke Goto 86] 
Consadole Sapporo      3-0  Giravanz Kitakyushu             9,251 
  [Yoshihiro Uchimura 13, 21, Shinya Uehara 28] 
Yokohama FC            2-1  Montedio Yamagata               4,700 
  [Kosuke Onose 27, Masaru Kurotsu 70 – Yuki Nakashima 62] 
V-Varen Nagasaki       2-1  JEF United Chiba                3,757 
  [Koji Noda 24, Hiroaki Okuno 38 – Satoshi Yamaguchi 45] 
Ehime FC               2-1  Tokyo Verdy                     2,554 
  [Genta Omotehara 55, Kazuhisa Kawahara 90 – Daisuke Takagi 60] 
Júbilo Iwata           3-3  Avispa Fukuoka                  7,912 
  [Ryohei Yamazaki 5, Ryoichi Maeda 19, Yoshiro Abe 77 – 
   Lee Kwang-Seon 30, Daisuke Ishizu 65, Eijiro Takeda 82] 

Round 5 [Mar 30] 
Tochigi SC             0-2  Júbilo Iwata                    6,194 
  [Daisuke Matsui 36, Hidetaka Kanazono 72] 
ThespaKusatsu Gunma    2-0  Kataller Toyama                 1,814 
  [Ryuichi Hirashige 72, Kota Aoki 80] 
Matsumoto Yamaga       1-4  Shonan Bellmare                 9,124 
  [Masaki Iida 60 – Daisuke Kikuchi 37, 90+, Shuhei Otsuki 65, 
   Ryota Nagaki 90] 
Fagiano Okayama        1-1  Oita Trinita                    6,401 
  [Eiichi Katayama 85 – Daisuke Ito 52] 
Avispa Fukuoka         1-0  Yokohama FC                     5,181 
  [Shoki Hirai 90+] 
Giravanz Kitakyushu    2-1  Kamatamare Sanuki               1,573 
  [Kenta Hoshihara 38, Koki Kazama 70 – Keigo Numata 27] 
Montedio Yamagata      0-0  Mito Hollyhock                  4,270 
JEF United Chiba       3-0  Roasso Kumamoto                 5,957 
  [Kempes 2, ? (R) 56 og, Tatsuya Yazawa 71] 
Kyoto Sanga            1-1  Consadole Sapporo               4,703 
  [Alessandro 56 – Yoshihiro Uchimura 78] 
Ehime FC               0-0  FC Gifu                         3,532 
Tokyo Verdy            1-5  V-Varen Nagasaki                2,529 
  [Satoshi Tokiwa 70 – Masato Kurogi 51, Hiroaki Okuno 59, 
   Koichi Sato 61, 64, Rui Komatsu 78] 

Round 6 [Apr 5] 
Consadole Sapporo      1-0  Matsumoto Yamaga                9,723 
  [Ken Tokura 60] 
Mito Hollyhock         1-2  JEF United Chiba                4,140 
  [Keisuke Funatani 40 – Akihiro Hyodo 20, Tatsuya Yazawa 47] 
Kataller Toyama        0-3  Tokyo Verdy                     2,873 
  [Naoki Maeda 41, 43, Kazuki Hiramoto 55] 
FC Gifu                1-2  Avispa Fukuoka                  5,022 
  [Alessandro Santos 85 – Daisuke Sakata 68, Daisuke Ishizu 87] 
Kamatamare Sanuki      0-1  Tochigi SC                      1,450 
  [Yuji Senuma 86] 
V-Varen Nagasaki       1-1  Giravanz Kitakyushu             3,048 
  [Koichi Sato 44 – Tomoki Ikemoto 45] 
Júbilo Iwata           2-0  ThespaKusatsu Gunma             7,014 
  [Popó 54, Baek Sung-Dong 76] 
Montedio Yamagata      2-0  Ehime FC                        4,371 
  [Masaki Miyasaka 6, Takefumi Toma 64] 
Yokohama FC            0-1  Roasso Kumamoto                 3,719 
  [Kazuki Saito 35] 
Shonan Bellmare        2-0  Fagiano Okayama                 7,117 
  [Wataru Endo 53, Daisuke Kikuchi 88] 
Oita Trinita           0-3  Kyoto Sanga                     6,108 
  [Masashi Oguro 3, 60, 81] 

Round 7 [Apr 13] 
Tochigi SC             1-2  Matsumoto Yamaga                6,887 
  [Dudu 66 – Yuzo Iwakami 1, Masaki Iida 6] 
ThespaKusatsu Gunma    0-1  Mito Hollyhock                  6,407 
  [Tsukasa Ozawa 21] 
Oita Trinita           1-0  Consadole Sapporo               6,072 
  [Toshiya Sueyoshi 8] 
Yokohama FC            0-1  FC Gifu                         5,658 
  [Cristian Nazarit 15] 
Kyoto Sanga            2-2  Montedio Yamagata               6,565 
  [Masashi Oguro 39, 90+ - Masaki Miyasaka 9, 79] 
Ehime FC               4-0  Kataller Toyama                 2,272 
  [Go Nishida 34, 59, Keiji Yoshimura 56, Yusuke Murakami 70] 
Avispa Fukuoka         2-5  V-Varen Nagasaki                4,833 
  [Daisuke Sakata 51, Hisashi Jogo 62 – Hiroaki Okuno 10, 
   Takahiro Yamaguchi 12, Hiroshi Azuma 13, Koichi Sato 38, 45] 
Giravanz Kitakyushu    3-2  Júbilo Iwata                    3,970 
  [Tomoki Ikemoto 11, Daichi Kawashima 66, Koki Kazama 80 – 
   Hiroki Yamada 1, Popó 68] 
JEF United Chiba       0-6  Shonan Bellmare                 9,305 
  [Wellington 11, 32, Hirokazu Usami 28, Wataru Endo 34, 
   Daisuke Kikuchi 50, Kosuke Taketomi 81] 
Tokyo Verdy            0-1  Fagiano Okayama                 5,473 
  [Tomoyuki Arata 59] 
Roasso Kumamoto        4-1  Kamatamare Sanuki               6,574 
  [Yohei Kurakawa 3, Hayato Nakama 58, 89, Yasuaki Okamoto 75] 

Round 8 [Apr 20] 
Consadole Sapporo      1-0  ThespaKusatsu Gunma             8,536 
  [Shunsuke Maeda 64] 
Matsumoto Yamaga       2-2  Kyoto Sanga                    11,989 
  [Takayuki Funayama 74, Tomoya Inukai 90 – Kazushi Mitsuhira 78, 
   Masashi Oguro 85] 
Kataller Toyama        1-1  JEF United Chiba                5,733 
  [Yohei Onishi 55 – Taisuke Nakamura 51] 
FC Gifu                1-3  Tochigi SC                      5,460 
  [Cristian Nazarit 78 – Yusuke Kondo 18, Yuji Senuma 63, 
   Yosuke Yuzawa 85] 
V-Varen Nagasaki       2-1  Ehime FC                        3,340 
  [Naoya Ishigami 88, Hiroshi Azuma 90+ - Ryota Watanabe 74] 
Shonan Bellmare        4-0  Oita Trinita                    7,039 
  [Shuhei Otsuki 24, Wataru Endo 45, Shohei Okada 54, 
   Wellington 76] 
Júbilo Iwata           2-2  Yokohama FC                     9,346 
  [Ryoichi Maeda 21, Daisuke Matsui 43 – Masaru Kurotsu 5, 
   Ronaldo 80] 
Kamatamare Sanuki      1-1  Avispa Fukuoka                  2,015 
  [Yuki Fuke 86 – Hisashi Jogo 35] 
Montedio Yamagata      1-2  Roasso Kumamoto                 5,766 
  [Shota Kawanishi 83 – Takuya Sonoda 43, Kazuki Saito 64] 
Mito Hollyhock         1-1  Tokyo Verdy                     3,359 
  [Kenji Baba 62 – Satoshi Tokiwa 80] 
Fagiano Okayama        0-3  Giravanz Kitakyushu             6,117 
  [Tomoki Ikemoto 41, 63, Kazuki Hara 47] 

Round 9 [Apr 26] 
Tochigi SC             0-1  Mito Hollyhock                  4,069 
  [Kenji Baba 56] 
ThespaKusatsu Gunma    1-2  Avispa Fukuoka                  2,100 
  [Ryota Nagata 4 – Noriyoshi Sakai 86, Kota Morimura 89] 
Tokyo Verdy            0-1  Júbilo Iwata                    8,170 
  [Yoshiro Abe 87] 
Matsumoto Yamaga       1-0  FC Gifu                        13,657 
  [Yuzo Iwakami 74] 
Yokohama FC            1-3  Shonan Bellmare                 6,053 
  [Junki Koike 6 – Shohei Okada 17, 22, Wellington 43] 
Kyoto Sanga            0-0  Ehime FC                        6,163 
JEF United Chiba       1-1  Kamatamare Sanuki               6,581 
  [Tatsuya Yazawa 35 – Andrea de Bre 65] 
Giravanz Kitakyushu    0-1  Montedio Yamagata               3,367 
  [Yuki Nakashima 45] 
Oita Trinita           3-0  Kataller Toyama                 5,971 
  [Choi Jung-Han 15, 21, Yu Yasukawa 47] 
Roasso Kumamoto        1-1  V-Varen Nagasaki                7,355 
  [Takashi Sawada 35 – Kenta Furube 90+] 
Fagiano Okayama        2-0  Consadole Sapporo               6,381 
  [Kota Ueda 49, Yuzuru Shimada 85] 

Round 10 [Apr 29] 
FC Gifu                1-0  ThespaKusatsu Gunma             3,870 
  [Hiroaki Namba 32] 
Kamatamare Sanuki      0-1  Yokohama FC                     3,807 
  [Naoki Nomura 86] 
Avispa Fukuoka         0-1  Giravanz Kitakyushu             7,875 
  [Yuki Fuji 72] 
V-Varen Nagasaki       0-0  Oita Trinita                    6,121 
Kataller Toyama        3-2  Matsumoto Yamaga                6,781 
  [Shoya Nakajima 60, Gao Zhunyi 71, Takuya Kokeguchi 79 – 
   Yuzo Iwakami 83, Takayuki Funayama 87] 
Ehime FC               0-1  Tochigi SC                      2,935 
  [Yuji Senuma 25] 
Montedio Yamagata      0-2  Fagiano Okayama                 5,283 
  [Ryusuke Senoo 28, Shintaro Shimizu 45] 
Júbilo Iwata           2-0  JEF United Chiba                6,108 
  [Popó 50, Ryoichi Maeda 78] 
Consadole Sapporo      0-0  Tokyo Verdy                    10,163 
Mito Hollyhock         0-0  Roasso Kumamoto                 3,431 
Shonan Bellmare        3-0  Kyoto Sanga                     7,923 
  [Yuichi Maruyama 25, Kosuke Taketomi 45, Wataru Endo 46] 

Round 11 [May 3] 
Tochigi SC             2-1  Consadole Sapporo               5,775 
  [Yusuke Kondo 25, Kentaro Shigematsu 45 – Kengo Ishii 32] 
Matsumoto Yamaga       2-1  Ehime FC                       13,732 
  [Sabia 19, Takayuki Funayama 58 – Yuki Horigome 28] 
Avispa Fukuoka         1-2  Oita Trinita                    6,614 
  [Daisuke Ishizu 5 – Daisuke Ito 61, Koya Kazama 68] 
Montedio Yamagata      1-0  Kataller Toyama                 6,430 
  [Hiroki Bandai 90+] 
Tokyo Verdy            0-1  FC Gifu                        12,115 
  [Hiroaki Namba 40] 
Giravanz Kitakyushu    2-1  Yokohama FC                     5,581 
  [? (Y) 51 og, Hideo Oshima 78 – Yuki Nogami 30] 
Mito Hollyhock         0-1  Shonan Bellmare                 5,504 
  [Kosuke Taketomi 79] 
JEF United Chiba       3-2  ThespaKusatsu Gunma            11,833 
  [Kim Hyun-Hun 58, Shohei Otsuka 74, Kempes 87 – 
   Kota Aoki 41, Kazuki Segawa 56] 
Júbilo Iwata           1-0  V-Varen Nagasaki                9,257 
  [Ryoichi Maeda 58] 
Roasso Kumamoto        0-0  Fagiano Okayama                 7,581 
Kyoto Sanga            4-1  Kamatamare Sanuki               7,340 
  [Masashi Oguro 19, 54, Kazushi Mitsuhira 22, 59 – 
   Kazuya Okamura 90+] 

Round 12 [May 6] 
Consadole Sapporo      2-2  Roasso Kumamoto                12,302 
  [Shunsuke Maeda 55, Makoto Sunakawa 55 – Takuya Sonoda 40, 
   Yuji Yabu 67] 
Kataller Toyama        0-2  Giravanz Kitakyushu             4,021 
  [Daiki Watari 78, 80] 
V-Varen Nagasaki       1-1  Mito Hollyhock                  4,478 
  [Kenta Furube 73 – Kenji Baba 27] 
Oita Trinita           0-2  Matsumoto Yamaga               11,650 
  [Takayuki Funayama 82, Kohei Kiyama 85] 
Yokohama FC            0-2  Kyoto Sanga                     7,153 
  [Masashi Oguro 14, Yosuke Ishibitsu 45] 
Fagiano Okayama        1-1  Avispa Fukuoka                 10,743 
  [Shintaro Shimizu 26 – Hisashi Jogo 81] 
Kamatamare Sanuki      0-1  Tokyo Verdy                     3,388 
  [Koki Anzai 42] 
ThespaKusatsu Gunma    1-1  Montedio Yamagata               2,787 
  [Yosei Otsu 90+ - Diego Souza 27] 
Shonan Bellmare        2-1  Tochigi SC                      9,185 
  [Seiya Fujita 8, Ryota Nagaki 43 – Yusuke Kondo 24] 
Ehime FC               0-1  Júbilo Iwata                    8,295 
  [Hiroki Yamada 42] 
FC Gifu                2-2  JEF United Chiba                6,524 
  [Ryoto Higa 9, Tomohiro Tanaka 60 – Kempes 67, 76] 

Round 13 
[May 11] 
Montedio Yamagata      1-1  JEF United Chiba                5,812 
  [Kohei Higa 86 – Taisuke Nakamura 73] 
Mito Hollyhock         3-2  FC Gifu                         5,053 
  [Kenji Baba 54, Makito Yoshida 81, Keisuke Funatani 90 – 
   Cristian Nazarit 36, Keiji Takachi 55] 
Tochigi SC             0-1  Fagiano Okayama                 4,200 
  [Eiichi Katayama 19] 
Matsumoto Yamaga       2-0  Yokohama FC                    11,054 
  [Tomoya Inukai 70, Shogo Shiozawa 75] 
Kyoto Sanga            2-0  V-Varen Nagasaki                5,417 
  [Kazushi Mitsuhira 46, Masashi Oguro 85] 
Avispa Fukuoka         2-1  Kataller Toyama                 5,708 
  [Noriyoshi Sakai 16, Daisuke Ishizu 39 – Shoya Nakajima 63] 
ThespaKusatsu Gunma    1-0  Kamatamare Sanuki               2,929 
  [Daniel Lovinho 40] 
Tokyo Verdy            1-0  Giravanz Kitakyushu             3,478 
  [Satoshi Tokiwa 14] 
Júbilo Iwata           1-1  Oita Trinita                    7,739 
  [Ryoichi Maeda 35 – Yu Yasukawa 55] 
Roasso Kumamoto        1-3  Shonan Bellmare                 6,517 
  [Takashi Sawada 16 – Daisuke Kikuchi 47, Shuhei Otsuki 67, 
   Wellington 68] 
[May 12] 
Consadole Sapporo      0-1  Ehime FC                        6,646 
  [Naoya Fuji 20] 

Round 14 [May 18] 
Montedio Yamagata      0-0  Matsumoto Yamaga                6,276 
Fagiano Okayama        2-1  FC Gifu                        10,756 
  [Keita Goto 11, Yuki Oshitani 69 – Hiroaki Namba 81] 
Ehime FC               2-0  Kamatamare Sanuki               7,166 
  [Kanta Kondo 75, Nobuhisa Urata 85] 
V-Varen Nagasaki       1-1  Tochigi SC                      4,016 
  [Daisuke Fujii 47 – Koji Hirose 56] 
Oita Trinita           1-0  Yokohama FC                     7,034 
  [Koya Kazama 24] 
Giravanz Kitakyushu    2-1  ThespaKusatsu Gunma             2,766 
  [Koki Kazama 65, Koki Kotegawa 67 – Keita Nozaki 8] 
Roasso Kumamoto        0-0  Tokyo Verdy                     4,268 
Mito Hollyhock         5-1  Kyoto Sanga                     4,423 
  [Kenji Baba 32, Kohei Mishima 36, 85, Makito Yoshida 79, 
   Kohei Uchida 90+ - Kazushi Mitsuhira 7] 
JEF United Chiba       2-0  Consadole Sapporo               9,480 
  [Haruya Ide 34, Kempes 73] 
Shonan Bellmare        2-0  Avispa Fukuoka                  8,069 
  [Ryohei Yoshihama 86, 90+] 
Kataller Toyama        0-1  Júbilo Iwata                    8,018 
  [Yuki Kobayashi 45] 

Round 15 
[May 24] 
Tochigi SC             1-1  Roasso Kumamoto                 3,536 
  [Yosuke Yuzawa 60 – Yuji Yabu 29] 
Yokohama FC            0-0  JEF United Chiba                5,887 
Ehime FC               1-0  Shonan Bellmare                 2,851 
  [Kazuhisa Kawahara 7] 
Kyoto Sanga            0-3  ThespaKusatsu Gunma             9,085 
  [Tatsuki Kobayashi 66, Kota Aoki 71, Daniel Lovinho 77] 
Tokyo Verdy            1-1  Oita Trinita                    3,250 
  [Satoshi Tokiwa 62 – Choi Jung-Han 6] 
Avispa Fukuoka         0-1  Montedio Yamagata               3,583 
  [Yuki Nakashima 12] 
Matsumoto Yamaga       2-1  Júbilo Iwata                   15,597 
  [Takayuki Funayama 3, Masaki Iida 30 – Ryoichi Maeda 90+] 
Fagiano Okayama        2-1  V-Varen Nagasaki                7,290 
  [? (V) 67 og, Shintaro Shimizu 68 – Kohei Shimoda 70] 
Kamatamare Sanuki      2-1  Kataller Toyama                 2,772 
  [Song Han-Ki 34, Kazuya Okamura 77 – Takuya Kokeguchi 26] 
[May 25] 
Consadole Sapporo      4-0  Mito Hollyhock                  6,966 
  [Kengo Ishii 47, Ken Tokura 49, Kazumasa Uesato 79, Renan 90+] 
FC Gifu                1-1  Giravanz Kitakyushu             4,330 
  [Keiji Takachi 61 – Kazuki Hara 70] 

Round 16 
[May 31] 
ThespaKusatsu Gunma    0-2  Yokohama FC                     4,115 
  [? (T) 43 og, Yuki Matsushita 65] 
Júbilo Iwata           1-1  Fagiano Okayama                 8,016 
  [Popó 18 – Eiichi Katayama 11] 
V-Varen Nagasaki       1-1  Kamatamare Sanuki               3,031 
  [Koichi Sato 45 – Song Han-Ki 59] 
Consadole Sapporo      1-1  Avispa Fukuoka                  8,851 
  [Paulão 90+ - Daisuke Ishizu 82] 
Giravanz Kitakyushu    0-1  Tochigi SC                      3,112 
  [Dudu 59] 
Roasso Kumamoto        2-0  Kataller Toyama                 3,580 
  [Yasuaki Okamoto 34, Yuji Yabu 39] 
Mito Hollyhock         1-2  Matsumoto Yamaga                5,060 
  [Tsukasa Ozawa 89 – Takayuki Funayama 7, ? (MH) 21 og] 
Shonan Bellmare        1-0  Tokyo Verdy                    12,400 
  [Shunsuke Kikuchi 64] 
Oita Trinita           1-0  Montedio Yamagata               5,824 
  [Masaya Matsumoto 53] 
JEF United Chiba       1-0  Ehime FC                        8,083 
  [Kempes 34] 
[Jun 1] 
FC Gifu                2-1  Kyoto Sanga                     6,060 
  [Hiroaki Namba 62, Cristian Nazarit 73 – Koki Arita 90] 

Table: 

 1.Shonan Bellmare            16  15  0  1  40- 7  45  [-] 
 2.Matsumoto Yamaga           16  10  3  3  27-15  33
-----------------------------------------------------
 3.Júbilo Iwata               16   9  4  3  27-15  31  [-] 
 4.Giravanz Kitakyushu        16   8  2  6  19-17  26
 5.Fagiano Okayama            16   7  5  4  15-13  26
 6.Oita Trinita               16   7  5  4  15-16  26  [-] 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 7.Tochigi SC                 16   7  4  5  18-13  25  
 8.JEF United Ichihara Chiba  16   6  6  4  19-21  24  
 9.Kyoto Sanga                16   6  5  5  23-22  23
10.V-Varen Nagasaki           16   5  7  4  22-18  22
11.Mito Hollyhock             16   6  4  6  18-17  22
12.Roasso Kumamoto            16   5  7  4  18-18  22
13.Montedio Yamagata          16   5  6  5  15-14  21 
14.FC Gifu                    16   6  3  7  22-22  21
15.Consadole Sapporo          16   5  5  6  16-15  20
16.Avispa Fukuoka             16   5  5  6  19-23  20   
17.Ehime FC                   16   5  4  7  13-13  19  
18.Yokohama FC                16   4  4  8  12-18  16
19.ThespaKusatsu Gunma        16   5  1 10  14-21  16  
20.Tokyo Verdy                16   3  5  8  11-18  14   
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
21.Kamatamare Sanuki          16   1  3 12  10-33   6  [+] 
-----------------------------------------------------
22.Kataller Toyama            16   1  2 13   8-32   5 

Top scorers: 

1.FUNAYAMA Takayuki (Matsumoto Yamaga)                    11 
  OGURO Masashi (Kyoto Sanga)                             11 
3.MAEDA Ryoichi (Júbilo Iwata)                             9 
4.WELLINGTON Luis de Sousa (Shonan Bellmare)               8 
5.NAMBA Hiroaki (FC Gifu)                                  7 
  Cristian NAZARIT (FC Gifu)                               7 
  SENUMA Yuji (Tochigi SC)                                 7 
8.Everton KEMPES dos Santos Gonçalves (JEF United Chiba)   6 
  SATO Koichi (V-Varen Nagasaki)                           6 


Round 17 [Jun 7] 
Kataller Toyama         -  Shonan Bellmare 
Fagiano Okayama         -  Matsumoto Yamaga 
Montedio Yamagata       -  Tochigi SC 
Júbilo Iwata            -  Mito Hollyhock 
Kyoto Sanga             -  Tokyo Verdy 
Ehime FC                -  ThespaKusatsu Gunma 
Kamatamare Sanuki       -  Consadole Sapporo 
Yokohama FC             -  V-Varen Nagasaki 
Avispa Fukuoka          -  JEF United Chiba 
Giravanz Kitakyushu     -  Roasso Kumamoto 
Oita Trinita            -  FC Gifu 

Round 18 [Jun 14] 
Tochigi SC              -  Oita Trinita 
Kataller Toyama         -  Mito Hollyhock 
FC Gifu                 -  Júbilo Iwata 
Ehime FC                -  Fagiano Okayama 
Tokyo Verdy             -  Avispa Fukuoka 
ThespaKusatsu Gunma     -  Roasso Kumamoto 
Yokohama FC             -  Consadole Sapporo 
Shonan Bellmare         -  Kamatamare Sanuki 
V-Varen Nagasaki        -  Montedio Yamagata 
JEF United Chiba        -  Kyoto Sanga 
Matsumoto Yamaga        -  Giravanz Kitakyushu 

Round 19 [Jun 21] 
Consadole Sapporo       -  Kataller Toyama 
Mito Hollyhock          -  Avispa Fukuoka 
Tokyo Verdy             -  Tochigi SC 
Matsumoto Yamaga        -  ThespaKusatsu Gunma 
FC Gifu                 -  V-Varen Nagasaki 
Kamatamare Sanuki       -  Montedio Yamagata 
Giravanz Kitakyushu     -  JEF United Chiba 
Júbilo Iwata            -  Shonan Bellmare 
Fagiano Okayama         -  Yokohama FC 
Roasso Kumamoto         -  Kyoto Sanga 
Oita Trinita            -  Ehime FC 

Round 20 [Jun 28] 
Consadole Sapporo       -  FC Gifu 
Montedio Yamagata       -  Júbilo Iwata 
Yokohama FC             -  Tokyo Verdy 
Kataller Toyama         -  V-Varen Nagasaki 
Kamatamare Sanuki       -  Mito Hollyhock 
Avispa Fukuoka          -  Tochigi SC 
JEF United Chiba        -  Matsumoto Yamaga 
Shonan Bellmare         -  Giravanz Kitakyushu 
Kyoto Sanga             -  Fagiano Okayama 
Ehime FC                -  Roasso Kumamoto 
ThespaKusatsu Gunma     -  Oita Trinita 

Round 21 [Jul 5] 
Tochigi SC              -  Kataller Toyama 
Tokyo Verdy             -  Montedio Yamagata 
Yokohama FC             -  Mito Hollyhock 
Matsumoto Yamaga        -  Avispa Fukuoka 
Giravanz Kitakyushu     -  Ehime FC 
V-Varen Nagasaki        -  Consadole Sapporo 
Kyoto Sanga             -  Júbilo Iwata 
Fagiano Okayama         -  Kamatamare Sanuki 
Roasso Kumamoto         -  FC Gifu 
Oita Trinita            -  JEF United Chiba 
ThespaKusatsu Gunma     -  Shonan Bellmare 

Round 22 [Jul 20] 
Consadole Sapporo       -  Oita Trinita 
Montedio Yamagata       -  Giravanz Kitakyushu 
Mito Hollyhock          -  ThespaKusatsu Gunma 
Tochigi SC              -  JEF United Chiba 
Kataller Toyama         -  Kamatamare Sanuki 
FC Gifu                 -  Yokohama FC 
Avispa Fukuoka          -  Fagiano Okayama 
V-Varen Nagasaki        -  Matsumoto Yamaga 
Shonan Bellmare         -  Roasso Kumamoto 
Júbilo Iwata            -  Tokyo Verdy 
Ehime FC                -  Kyoto Sanga 

Round 23 [Jul 26] 
Montedio Yamagata       -  ThespaKusatsu Gunma 
Yokohama FC             -  Júbilo Iwata 
Matsumoto Yamaga        -  Tokyo Verdy 
Kamatamare Sanuki       -  FC Gifu 
Giravanz Kitakyushu     -  Oita Trinita 
JEF United Chiba        -  V-Varen Nagasaki 
Shonan Bellmare         -  Kataller Toyama 
Kyoto Sanga             -  Avispa Fukuoka 
Fagiano Okayama         -  Tochigi SC 
Ehime FC                -  Consadole Sapporo 
Roasso Kumamoto         -  Mito Hollyhock 

Round 24 [Jul 30] 
Consadole Sapporo       -  Yokohama FC 
Mito Hollyhock          -  V-Varen Nagasaki 
JEF United Chiba        -  Montedio Yamagata 
Tokyo Verdy             -  Kyoto Sanga 
Matsumoto Yamaga        -  Roasso Kumamoto 
Kataller Toyama         -  Ehime FC 
Júbilo Iwata            -  Kamatamare Sanuki 
FC Gifu                 -  Fagiano Okayama 
Avispa Fukuoka          -  Shonan Bellmare 
Oita Trinita            -  Tochigi SC 
ThespaKusatsu Gunma     -  Giravanz Kitakyushu 

Round 25 [Aug 3] 
Montedio Yamagata       -  Oita Trinita 
Tochigi SC              -  Kamatamare Sanuki 
Yokohama FC             -  Kataller Toyama 
Júbilo Iwata            -  Matsumoto Yamaga 
Ehime FC                -  Avispa Fukuoka 
Giravanz Kitakyushu     -  Consadole Sapporo 
V-Varen Nagasaki        -  FC Gifu 
Shonan Bellmare         -  JEF United Chiba 
Kyoto Sanga             -  Mito Hollyhock 
Fagiano Okayama         -  Tokyo Verdy 
Roasso Kumamoto         -  ThespaKusatsu Gunma 

Round 26 [Aug 10] 
Consadole Sapporo       -  Kyoto Sanga 
Mito Hollyhock          -  Giravanz Kitakyushu 
ThespaKusatsu Gunma     -  V-Varen Nagasaki 
Matsumoto Yamaga        -  Tochigi SC 
Kataller Toyama         -  Montedio Yamagata 
Kamatamare Sanuki       -  Roasso Kumamoto 
Avispa Fukuoka          -  Júbilo Iwata 
Oita Trinita            -  Tokyo Verdy 
JEF United Chiba        -  Yokohama FC 
FC Gifu                 -  Ehime FC 
Fagiano Okayama         -  Shonan Bellmare 

Round 27 [Aug 17] 
Montedio Yamagata       -  Consadole Sapporo 
Tochigi SC              -  Shonan Bellmare 
ThespaKusatsu Gunma     -  FC Gifu 
Tokyo Verdy             -  Mito Hollyhock 
Yokohama FC             -  Kamatamare Sanuki 
Ehime FC                -  Matsumoto Yamaga 
Giravanz Kitakyushu     -  Fagiano Okayama 
V-Varen Nagasaki        -  Avispa Fukuoka 
Júbilo Iwata            -  Kataller Toyama 
Kyoto Sanga             -  Oita Trinita 
Roasso Kumamoto         -  JEF United Chiba 

Round 28 
[Aug 24] 
Mito Hollyhock          -  Ehime FC 
Tokyo Verdy             -  Yokohama FC 
Matsumoto Yamaga        -  Montedio Yamagata 
Kataller Toyama         -  Roasso Kumamoto 
Kamatamare Sanuki       -  Kyoto Sanga 
Avispa Fukuoka          -  FC Gifu 
Giravanz Kitakyushu     -  V-Varen Nagasaki 
Oita Trinita            -  ThespaKusatsu Gunma 
Shonan Bellmare         -  Júbilo Iwata 
Fagiano Okayama         -  JEF United Chiba 
[Aug 25] 
Consadole Sapporo       -  Tochigi SC 

Round 29 [Aug 31] 
Montedio Yamagata       -  Shonan Bellmare 
Yokohama FC             -  Avispa Fukuoka 
FC Gifu                 -  Tokyo Verdy 
Kamatamare Sanuki       -  Fagiano Okayama 
V-Varen Nagasaki        -  Kataller Toyama 
JEF United Chiba        -  Mito Hollyhock 
Júbilo Iwata            -  Tochigi SC 
Kyoto Sanga             -  Giravanz Kitakyushu 
Ehime FC                -  Oita Trinita 
Roasso Kumamoto         -  Consadole Sapporo 
ThespaKusatsu Gunma     -  Matsumoto Yamaga 

Round 30 [Sep 6] 
Consadole Sapporo       -  V-Varen Nagasaki 
Mito Hollyhock          -  Montedio Yamagata 
Tochigi SC              -  Ehime FC 
Tokyo Verdy             -  Kamatamare Sanuki 
Yokohama FC             -  ThespaKusatsu Gunma 
Shonan Bellmare         -  Matsumoto Yamaga 
Kataller Toyama         -  FC Gifu 
Kyoto Sanga             -  JEF United Chiba 
Fagiano Okayama         -  Júbilo Iwata 
Giravanz Kitakyushu     -  Avispa Fukuoka 
Oita Trinita            -  Roasso Kumamoto 

Round 31 [Sep 14] 
Tochigi SC              -  Tokyo Verdy 
ThespaKusatsu Gunma     -  Kyoto Sanga 
JEF United Chiba        -  Giravanz Kitakyushu 
Matsumoto Yamaga        -  Fagiano Okayama 
Kataller Toyama         -  Oita Trinita 
FC Gifu                 -  Consadole Sapporo 
Kamatamare Sanuki       -  Shonan Bellmare 
Ehime FC                -  Montedio Yamagata 
Avispa Fukuoka          -  Mito Hollyhock 
V-Varen Nagasaki        -  Júbilo Iwata 
Roasso Kumamoto         -  Yokohama FC 

Round 32 
[Sep 19] 
V-Varen Nagasaki        -  Yokohama FC 
[Sep 20] 
Montedio Yamagata       -  Kyoto Sanga 
ThespaKusatsu Gunma     -  Consadole Sapporo 
JEF United Chiba        -  FC Gifu 
Tokyo Verdy             -  Kataller Toyama 
Shonan Bellmare         -  Mito Hollyhock 
Matsumoto Yamaga        -  Kamatamare Sanuki 
Júbilo Iwata            -  Giravanz Kitakyushu 
Fagiano Okayama         -  Ehime FC 
Roasso Kumamoto         -  Tochigi SC 
Oita Trinita            -  Avispa Fukuoka 

Round 33 [Sep 23] 
Consadole Sapporo       -  Fagiano Okayama 
Mito Hollyhock          -  Júbilo Iwata 
Tochigi SC              -  Montedio Yamagata 
Yokohama FC             -  Oita Trinita 
Kataller Toyama         -  ThespaKusatsu Gunma 
FC Gifu                 -  Roasso Kumamoto 
Kyoto Sanga             -  Shonan Bellmare 
Kamatamare Sanuki       -  V-Varen Nagasaki 
Ehime FC                -  JEF United Chiba 
Avispa Fukuoka          -  Tokyo Verdy 
Giravanz Kitakyushu     -  Matsumoto Yamaga 

Round 34 [Sep 28] 
Montedio Yamagata       -  Kamatamare Sanuki 
ThespaKusatsu Gunma     -  Tochigi SC 
JEF United Chiba        -  Tokyo Verdy 
Shonan Bellmare         -  FC Gifu 
Matsumoto Yamaga        -  Consadole Sapporo 
Kataller Toyama         -  Avispa Fukuoka 
Júbilo Iwata            -  Ehime FC 
Kyoto Sanga             -  Yokohama FC 
Fagiano Okayama         -  Mito Hollyhock 
Roasso Kumamoto         -  Giravanz Kitakyushu 
Oita Trinita            -  V-Varen Nagasaki 

Round 35 [Oct 4] 
Mito Hollyhock          -  Consadole Sapporo 
Tochigi SC              -  Kyoto Sanga 
JEF United Chiba        -  Avispa Fukuoka 
Tokyo Verdy             -  Roasso Kumamoto 
Shonan Bellmare         -  Ehime FC 
FC Gifu                 -  Montedio Yamagata 
Kamatamare Sanuki       -  ThespaKusatsu Gunma 
Giravanz Kitakyushu     -  Kataller Toyama 
Oita Trinita            -  Júbilo Iwata 

Round 36 [Oct 11] 
Consadole Sapporo       -  JEF United Chiba 
Montedio Yamagata       -  V-Varen Nagasaki 
Mito Hollyhock          -  Kataller Toyama 
Tochigi SC              -  Giravanz Kitakyushu 
ThespaKusatsu Gunma     -  Fagiano Okayama 
Tokyo Verdy             -  Shonan Bellmare 
Matsumoto Yamaga        -  Oita Trinita 
Júbilo Iwata            -  FC Gifu 
Kyoto Sanga             -  Roasso Kumamoto 
Ehime FC                -  Yokohama FC 
Avispa Fukuoka          -  Kamatamare Sanuki 

Round 37 [Oct 19] 
JEF United Chiba        -  Oita Trinita 
Yokohama FC             -  Tochigi SC 
Shonan Bellmare         -  V-Varen Nagasaki 
Kataller Toyama         -  Consadole Sapporo 
Kyoto Sanga             -  Matsumoto Yamaga 
Fagiano Okayama         -  Montedio Yamagata 
Kamatamare Sanuki       -  Ehime FC 
Avispa Fukuoka          -  ThespaKusatsu Gunma 
Giravanz Kitakyushu     -  Tokyo Verdy 
Roasso Kumamoto         -  Júbilo Iwata 

Round 38 [Oct 26] 
Consadole Sapporo       -  Shonan Bellmare 
Montedio Yamagata       -  Yokohama FC 
Mito Hollyhock          -  Kamatamare Sanuki 
Tochigi SC              -  Avispa Fukuoka 
ThespaKusatsu Gunma     -  JEF United Chiba 
Tokyo Verdy             -  Ehime FC 
Matsumoto Yamaga        -  Kataller Toyama 
Júbilo Iwata            -  Kyoto Sanga 
Giravanz Kitakyushu     -  FC Gifu 
V-Varen Nagasaki        -  Roasso Kumamoto 
Oita Trinita            -  Fagiano Okayama 

Round 39 [Nov 1] 
Mito Hollyhock          -  Yokohama FC 
JEF United Chiba        -  Júbilo Iwata 
Tokyo Verdy             -  Consadole Sapporo 
Shonan Bellmare         -  ThespaKusatsu Gunma 
Kataller Toyama         -  Tochigi SC 
FC Gifu                 -  Oita Trinita 
Fagiano Okayama         -  Kyoto Sanga 
Kamatamare Sanuki       -  Giravanz Kitakyushu 
Ehime FC                -  V-Varen Nagasaki 
Avispa Fukuoka          -  Matsumoto Yamaga 

Round 40 [Nov 9] 
Consadole Sapporo       -  Kamatamare Sanuki 
Montedio Yamagata       -  Avispa Fukuoka 
Tochigi SC              -  FC Gifu 
ThespaKusatsu Gunma     -  Júbilo Iwata 
Yokohama FC             -  Fagiano Okayama 
Matsumoto Yamaga        -  JEF United Chiba 
Kyoto Sanga             -  Kataller Toyama 
Giravanz Kitakyushu     -  Shonan Bellmare 
V-Varen Nagasaki        -  Tokyo Verdy 
Roasso Kumamoto         -  Ehime FC 
Oita Trinita            -  Mito Hollyhock 

Round 41 [Nov 15] 
Mito Hollyhock          -  Tochigi SC 
JEF United Chiba        -  Kataller Toyama 
Tokyo Verdy             -  ThespaKusatsu Gunma 
Shonan Bellmare         -  Yokohama FC 
Júbilo Iwata            -  Montedio Yamagata 
FC Gifu                 -  Matsumoto Yamaga 
Fagiano Okayama         -  Roasso Kumamoto 
Kamatamare Sanuki       -  Oita Trinita 
Ehime FC                -  Giravanz Kitakyushu 
Avispa Fukuoka          -  Consadole Sapporo 
V-Varen Nagasaki        -  Kyoto Sanga 

Round 42 [Nov 23] 
Consadole Sapporo       -  Júbilo Iwata 
Montedio Yamagata       -  Tokyo Verdy 
Tochigi SC              -  V-Varen Nagasaki 
ThespaKusatsu Gunma     -  Ehime FC 
Yokohama FC             -  Giravanz Kitakyushu 
Matsumoto Yamaga        -  Mito Hollyhock 
Kataller Toyama         -  Fagiano Okayama 
Kyoto Sanga             -  FC Gifu 
Kamatamare Sanuki       -  JEF United Chiba 
Avispa Fukuoka          -  Roasso Kumamoto 
Oita Trinita            -  Shonan Bellmare 





J3 League

NB: The first edition  

Promotion to J.League Division 2: 

For promotion the club must hold J2 lisence 
1st placed club will be promoted to J2 automatically if it meets promotion criteria.
2nd placed club will be promoted to J2 if it meets promotion criteria and wins a 
home-and-away play-off against a J2 club. 


 1.Machida Zelvia             14   9  4  1  29- 6  31   
-----------------------------------------------------
 2.Nagano Parceiro            14   8  5  1  20- 9  29
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Zweigen Kanazawa           14   8  3  3  21- 7  27 
 4.SC Sagamihara              14   7  2  5  21-17  23 
 5.Gainare Tottori            14   6  4  4  11-10  22  [-] 
 6.Grulla Morioka             14   6  3  5  25-16  21 
 7.Fukushima United           14   5  2  7  12-15  17 
 8.Blaublitz Akita            14   5  2  7  16-23  17
 9.FC Ryukyu                  14   4  3  7  15-23  15
10.J.League U-22 team         14   5  0  9  12-28  15  [@]
11.Fujieda MYFC               14   3  3  8  18-27  12 
12.YSCC Yokohama              14   1  3 10   8-27   6 

[@] A special team, composed of best J1 and J2 youngsters in order to prepare them to 2016 Olympics. 


Round 1 [Mar 9] 
Machida Zelvia         3-0  Fujieda MYFC                    4,569 
  [Keisuke Endo 1, Koji Suzuki 53, Tetsuya Kijima 57] 
YSCC Yokohama          1-1  Blaublitz Akita                 1,477 
  [Norimasa Nakanishi 75 – Leonardo 18] 
SC Sagamihara          0-4  Zweigen Kanazawa                2,873 
  [Yuji Sakuda 52, Kosuke Ota 62, Kazuhiro Sato 67, 
   Shohei Kiyohara 76] 
Gainare Tottori        0-0  Grulla Morioka                  3,962 
Nagano Parceiro        1-0  Fukushima United                4,312 
  [Shunta Takahashi 17] 
FC Ryukyu              3-0  J-22 team                       1,517 
  [Jumpei Obata 55, 75, Shota Aoki 78] 

Round 2 [Mar 16] 
Machida Zelvia         0-0  Nagano Parceiro                 3,416 
SC Sagamihara          2-0  YSCC Yokohama                   2,183 
  [Yuya Sano 55, Hidetoshi Miyuki 90+] 
Zweigen Kanazawa       1-1  Gainare Tottori                 2,573 
  [Kosuke Ota 59 – Ryuji Hirota 29] 
Fujieda MYFC           2-4  J-22 team                       2,513 
  [Ken Hisatomi 50, Takahiro Tanio 85 – Yu Kimura 16, 
   Nikki Havenaar 22, Tomoya Koyamatsu 76, Ryosuke Tamura 90+] 
FC Ryukyu              2-0  Blaublitz Akita                   935 
  [Daichi Okumiya 51, Yu Tomidokoro 63] 
Fukushima United       0-2  Grulla Morioka                  2,053 
  [Toshikazu Soya 71, Akira Takase 90+] 

Round 3 [Mar 23] 
Grulla Morioka         6-1  J-22 team                       3,048 
  [Akira Takase 3, Yusei Okada 9, Ryota Doi 28, 33, 
   Kodai Sato 76, 83 – Tomoya Koyamatsu 68] 
Blaublitz Akita        2-2  Fukushima United                2,096 
  [Leonardo 16, Hirochika Miyoshi 34 – Junya Kuno 18, ? (B) 63 og] 
YSCC Yokohama          1-1  Machida Zelvia                  1,819 
  [Akio Yoshida 2 – Keisuke Endo 22] 
Nagano Parceiro        2-1  Zweigen Kanazawa                3,073 
  [Yuji Unozawa 65, 79 – Kazuhiro Sato 74] 
Fujieda MYFC           2-2  FC Ryukyu                         856 
  [Masato Mizuki 58, 82 – Takahiro Urashima 10, Noritaka Fujisawa 19] 
Gainare Tottori        1-0  SC Sagamihara                   2,535 
  [Eijiro Mori 74] 

Round 4 
[Mar 29] 
Zweigen Kanazawa       4-0  YSCC Yokohama                     658 
  [Shohei Kiyohara 2, Masao Tsuji 29, 39, 85] 
[Mar 30] 
Blaublitz Akita        1-2  J-22 team                       1,273 
  [Takashi Fujii 71 – Shota Kaneko 11, Masatoshi Ishida 86] 
Machida Zelvia         2-0  SC Sagamihara                   2,163 
  [Kota Fukatsu 12, Satoru Hoshino 76] 
Nagano Parceiro        1-4  Fujieda MYFC                    1,655 
  [Naoki Hatada 54 – Tsugutoshi Oishi 6, 15, 31, 52] 
FC Ryukyu              0-1  Grulla Morioka                    863 
  [Yusei Okada 82] 
Fukushima United       0-1  Gainare Tottori                   504 
  [Eijiro Mori 90+] 

Round 5 
[Apr 6] 
Grulla Morioka         1-4  Machida Zelvia                  1,405 
  [Yusei Okada 3 – Takafumi Suzuki 10, Shota Saito 77, ? (G) 82 og, 
   Koji Suzuki 87] 
YSCC Yokohama          0-2  J-22 team                         897 
  [Sho Kagami 37, Shota Kaneko 90] 
SC Sagamihara          3-0  Blaublitz Akita                 3,315 
  [Tetsuya Kanno 73, Fehr Mobi 78, Naohiro Takahara 86] 
Fujieda MYFC           0-0  Fukushima United                1,046 
Gainare Tottori        1-1  Nagano Parceiro                 1,832 
  [Kenta Togawa 31 – Yuji Unozawa 88] 
[Apr 16] 
Zweigen Kanazawa       2-1  FC Ryukyu                       1,113 
  [Kazuhiro Sato 5, Ryosuke Ochi 75 – Kenya Maeshiro 83] 

Round 6 [Apr 13] 
Blaublitz Akita        2-1  Grulla Morioka                  1,771 
  [Hirochika Miyoshi 23, 83 – Ryota Doi 75] 
Machida Zelvia         0-0  Zweigen Kanazawa                2,968 
Nagano Parceiro        0-0  YSCC Yokohama                   2,235 
Fujieda MYFC           0-2  Gainare Tottori                 1,113 
  [Tatsuya Okamoto 13, Kazuaki Mawatari 69] 
FC Ryukyu              0-0  SC Sagamihara                   1,021 
Fukushima United       0-1  J-22 team                       1,074 
  [Shogo Nakahara 32] 

Round 7 [Apr 20] 
Grulla Morioka         0-0  Nagano Parceiro                 1,200 
YSCC Yokohama          0-1  Fukushima United                  998 
  [Kazuto Ishido 74] 
SC Sagamihara          2-1  Fujieda MYFC                    3,223 
  [Naohiro Takahara 50, ? (F) 85 og – Takahiro Tanio 60] 
Zweigen Kanazawa       1-0  Blaublitz Akita                 1,562 
  [Kazuhiro Sato 84] 
Gainare Tottori        1-0  J-22 team                       2,545 
  [Tatsuya Okamoto 66] 
FC Ryukyu              1-7  Machida Zelvia                    856 
  [Kiichi Tomori 42 – Takafumi Suzuki 4, Koji Suzuki 24, 49, 
   Tetsuya Kijima 29, Shota Saito 82, Keisuke Endo 90, 90+] 

Round 8 [Apr 26] 
Blaublitz Akita        1-0  Gainare Tottori                 1,611 
  [Shinya Hatta 30] 
Machida Zelvia         4-0  J-22 team                       2,497 
  [Koji Suzuki 5, 12, 34, 38] 
Fujieda MYFC           1-2  YSCC Yokohama                     680 
  [Tsugutoshi Oishi 83 – Kazuya Oizumi 18, Akio Yoshida 28] 
Fukushima United       1-2  SC Sagamihara                   1,001 
  [Junya Kuno 66 – Keita Sogabe 5, Yuki Matsumoto 27] 
Nagano Parceiro        1-0  FC Ryukyu                       1,803 
  [Shunta Takahashi 1] 
Zweigen Kanazawa       2-0  Grulla Morioka                  1,514 
  [Masao Tsuji 20, Kazuhiro Sato 63] 

Round 9 [Apr 29] 
Grulla Morioka         4-1  Fujieda MYFC                    1,004 
  [Ryota Doi 32, 38, Kodai Sato 53, Kohei Yoshioka 78 – 
   Tsugutoshi Oishi 90+] 
Blaublitz Akita        1-2  Nagano Parceiro                 1,833 
  [Takashi Fujii 41 – Yuki Sato 2, 54] 
Fukushima United       0-1  Zweigen Kanazawa                  928 
  [Kosuke Ota 73] 
YSCC Yokohama          1-4  FC Ryukyu                         848 
  [Kosuke Matsuda 83 – Shota Aoki 6, 24, Noritaka Fujisawa 16, 51] 
SC Sagamihara          0-1  J-22 team                       4,079 
  [Shuto Hira 81] 
Gainare Tottori        0-1  Machida Zelvia                  3,486 
  [Hiroki Todaka 24] 

Round 10 [May 4] 
YSCC Yokohama          0-2  Gainare Tottori                 1,247 
  [Kazuaki Mawatari 6, 12] 
Grulla Morioka         2-3  SC Sagamihara                   1,763 
  [Ryota Doi 32, Toshikazu Soya 90+ - Jun Suzuki 9, 20, 
   Fehr Mobi 53] 
Machida Zelvia         4-1  Blaublitz Akita                 3,554 
  [Hiroki Todaka 4, Ryuto Otake 10, Takafumi Suzuki 37, 
   Koji Suzuki 78 – Kyohei Maeyama 53] 
Fujieda MYFC           0-0  Zweigen Kanazawa                1,184 
Nagano Parceiro        1-0  J-22 team                       8,011 
  [Shinichi Mukai 39] 
FC Ryukyu              1-3  Fukushima United                  935 
  [Keitaro Koga 2 – Akira Ando 45, 90+, Yasutaka Kobayashi 78] 

Round 11 
[May 10] 
Grulla Morioka         3-0  YSCC Yokohama                   1,201 
  [Ryota Doi 45, Ryota Kobayashi 55, Keisuke Matsumoto 90+] 
[May 11] 
Blaublitz Akita        2-1  Fujieda MYFC                    2,378 
  [Hirochika Miyoshi 13, 17 – Tsugutoshi Oishi 2] 
SC Sagamihara          2-2  Nagano Parceiro                 4,258 
  [Wessley 23, Naohiro Takahara 85 – Yuji Unozawa 43, 51] 
Gainare Tottori        0-0  FC Ryukyu                       2,100 
Fukushima United       1-0  Machida Zelvia                  1,197 
  [Yasutaka Kobayashi 28] 
Zweigen Kanazawa       2-0  J-22 team                       3,309 
  [Yasuhito Tomita 15, Shohei Kiyohara 29] 

Round 12 [May 18] 
Machida Zelvia         1-1  Grulla Morioka                  3,049 
  [Koji Suzuki 61 – Ryota Doi 78] 
YSCC Yokohama          2-3  SC Sagamihara                   1,254 
  [Akio Yoshida 41, Shuhei Shirai 50 – Tetsuya Kanno 79, 82, 
   Wessley 90] 
Fujieda MYFC           3-1  J-22 team                       1,070 
  [Tsugutoshi Oishi 6, Yusuke Ishii 27, Yuichiro Edamoto 43 – 
   Genta Miura 42] 
Gainare Tottori        1-4  Blaublitz Akita                 2,941 
  [Tatsuya Okamoto 56 – Hirochika Miyoshi 27, Shingo Kumabayashi 45, 90+, 
   Hayato Mine 77] 
FC Ryukyu              1-0  Zweigen Kanazawa                  575 
  [Kazuya Kawabata 12] 
Nagano Parceiro        3-0  Fukushima United                2,508 
  [Kazuki Arinaga 19, Yuji Unozawa 26, Yuki Sato 74] 

Round 13 
[May 24] 
Zweigen Kanazawa       0-1  Machida Zelvia                  2,516 
  [Koji Suzuki 36] 
[May 25] 
Grulla Morioka         1-2  Fukushima United                1,351 
  [Ryota Doi 88 – Kento Sugino 36, Takahiro Ohara 59] 
Blaublitz Akita        1-0  SC Sagamihara                   1,917 
  [Takashi Fujii 90+] 
Fujieda MYFC           2-1  YSCC Yokohama                     887 
  [Tsugutoshi Oishi 3, Masaya Sato 90+ - Akio Yoshida 45] 
Gainare Tottori        1-0  J-22 team                       2,338 
  [Kazuaki Mawatari 53] 
FC Ryukyu              0-2  Nagano Parceiro                   864 
  [Yuji Unozawa 69, Yoshinori Katsumata 90] 

Round 14 [Jun 1] 
Grulla Morioka         3-0  Blaublitz Akita                 1,430 
  [Akira Takase 8, 61, Ryota Kobayashi 34] 
YSCC Yokohama          0-1  Machida Zelvia                  1,741 
  [Takafumi Suzuki 90+] 
SC Sagamihara          4-0  FC Ryukyu                       2,755 
  [? (R) 20 og, Wessley 23, Yusei Kudo 59, Yuki Matsumoto 83] 
Fukushima United       2-0  Gainare Tottori                 1,152 
  [Junya Kuno 14, Kazuto Ishido 82] 
Nagano Parceiro        4-0  J-22 team                       2,325 
  [Yoshinori Katsumata 33, Kazuki Arinaga 81, Yuji Unozawa 84, 
   Kenichi Nozawa 90+] 
Zweigen Kanazawa       3-1  Fujieda MYFC                    8,115 
  [Shogo Omachi 58, 73, Junichi Tanaka 67 – Desmond N’Ze 55] 

Table: 

 1.Machida Zelvia             14   9  4  1  29- 6  31   
-----------------------------------------------------
 2.Nagano Parceiro            14   8  5  1  20- 9  29
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Zweigen Kanazawa           14   8  3  3  21- 7  27 
 4.SC Sagamihara              14   7  2  5  21-17  23 
 5.Gainare Tottori            14   6  4  4  11-10  22  [-] 
 6.Grulla Morioka             14   6  3  5  25-16  21 
 7.Fukushima United           14   5  2  7  12-15  17 
 8.Blaublitz Akita            14   5  2  7  16-23  17
 9.FC Ryukyu                  14   4  3  7  15-23  15
10.J.League U-22 team         14   5  0  9  12-28  15 
11.Fujieda MYFC               14   3  3  8  18-27  12 
12.YSCC Yokohama              14   1  3 10   8-27   6 

Top scorers: 

1.SUZUKI Koji (Machida Zelvia)         11 
2.DOI Ryota (Grulla Morioka)            9 
  OISHI Tsugutoshi (Fujieda MYFC)       9 
4.UNOZAWA Yuji (Nagano Parceiro)        8 
5.MIYOSHI Hirochika (Blaublitz Akita)   6 
6.SATO Kazuhiro (Zweigen Kanazawa)      5 


Round 15 [Jun 8] 
Grulla Morioka          -  Zweigen Kanazawa 
Blaublitz Akita         -  Fukushima United 
Gainare Tottori         -  YSCC Yokohama 
Machida Zelvia          -  SC Sagamihara 
FC Ryukyu               -  J-22 team 
Fujieda MYFC            -  Nagano Parceiro 

Round 16 
[Jun 14] 
Zweigen Kanazawa        -  J-22 team 
[Jun 15] 
Blaublitz Akita         -  YSCC Yokohama 
SC Sagamihara           -  Gainare Tottori 
Fukushima United        -  Machida Zelvia 
Nagano Parceiro         -  Grulla Morioka 
Fujieda MYFC            -  FC Ryukyu 

Round 17 
[Jun 21] 
Zweigen Kanazawa        -  SC Sagamihara 
[Jun 22] 
Grulla Morioka          -  J-22 team 
Gainare Tottori         -  Fujieda MYFC 
FC Ryukyu               -  Blaublitz Akita 
Machida Zelvia          -  Nagano Parceiro 
YSCC Yokohama           -  Fukushima United 

Round 18 
[Jul 19] 
Blaublitz Akita         -  Machida Zelvia 
[Jul 20] 
Fukushima United        -  FC Ryukyu 
SC Sagamihara           -  J-22 team 
Nagano Parceiro         -  Gainare Tottori 
YSCC Yokohama           -  Zweigen Kanazawa 
Fujieda MYFC            -  Grulla Morioka 

Round 19 [Jul 27] 
Grulla Morioka          -  YSCC Yokohama 
SC Sagamihara           -  Fujieda MYFC 
Nagano Parceiro         -  Blaublitz Akita 
FC Ryukyu               -  Gainare Tottori 
Machida Zelvia          -  J-22 team 
Zweigen Kanazawa        -  Fukushima United 

Round 20 
[Aug 2] 
YSCC Yokohama           -  Nagano Parceiro 
[Aug 3] 
Grulla Morioka          -  FC Ryukyu 
Fukushima United        -  SC Sagamihara 
Blaublitz Akita         -  J-22 team 
Fujieda MYFC            -  Machida Zelvia 
Gainare Tottori         -  Zweigen Kanazawa 

Round 21 [Aug 10] 
SC Sagamihara           -  Grulla Morioka 
FC Ryukyu               -  YSCC Yokohama 
Fukushima United        -  J-22 team 
Blaublitz Akita         -  Fujieda MYFC 
Nagano Parceiro         -  Zweigen Kanazawa 
Machida Zelvia          -  Gainare Tottori 

Round 22 [Aug 24] 
Fukushima United        -  Fujieda MYFC 
SC Sagamihara           -  Nagano Parceiro 
Gainare Tottori         -  Grulla Morioka 
Machida Zelvia          -  FC Ryukyu 
YSCC Yokohama           -  J-22 team 
Zweigen Kanazawa        -  Blaublitz Akita 

Round 23 
[Aug 30] 
YSCC Yokohama           -  SC Sagamihara 
[Aug 31] 
Grulla Morioka          -  Zweigen Kanazawa 
Blaublitz Akita         -  FC Ryukyu 
Nagano Parceiro         -  Machida Zelvia 
Fujieda MYFC            -  J-22 team 
Gainare Tottori         -  Fukushima United 

Round 24 [Sep 7] 
Machida Zelvia          -  J-22 team 
YSCC Yokohama           -  Grulla Morioka 
SC Sagamihara           -  Gainare Tottori 
Nagano Parceiro         -  Blaublitz Akita 
Zweigen Kanazawa        -  Fukushima United 
FC Ryukyu               -  Fujieda MYFC 

Round 25 
[Aug 17] 
Grulla Morioka          -  J-22 team 
[Sep 13] 
Fukushima United        -  YSCC Yokohama 
[Sep 14] 
Blaublitz Akita         -  Machida Zelvia 
Zweigen Kanazawa        -  Nagano Parceiro 
Fujieda MYFC            -  SC Sagamihara 
FC Ryukyu               -  Gainare Tottori 

Round 26 
[Sep 20] 
Blaublitz Akita         -  Zweigen Kanazawa 
[Sep 21] 
Fukushima United        -  Grulla Morioka 
SC Sagamihara           -  Machida Zelvia 
Gainare Tottori         -  Fujieda MYFC 
FC Ryukyu               -  Nagano Parceiro 
[tba] 
YSCC Yokohama           -  J-22 team 

Round 27 
[Oct 4] 
Zweigen Kanazawa        -  YSCC Yokohama 
[Oct 5] 
Grulla Morioka          -  Fujieda MYFC 
Fukushima United        -  Blaublitz Akita 
Machida Zelvia          -  Gainare Tottori 
SC Sagamihara           -  FC Ryukyu 
Nagano Parceiro         -  J-22 team 

Round 28 
[Oct 11] 
Blaublitz Akita         -  YSCC Yokohama 
[Oct 12] 
Machida Zelvia          -  Zweigen Kanazawa 
SC Sagamihara           -  J-22 team 
Fujieda MYFC            -  Fukushima United 
Gainare Tottori         -  Nagano Parceiro 
FC Ryukyu               -  Grulla Morioka 

Round 29 
[Oct 18] 
Fukushima United        -  J-22 team 
YSCC Yokohama           -  FC Ryukyu 
[Oct 19] 
Grulla Morioka          -  Machida Zelvia 
Nagano Parceiro         -  SC Sagamihara 
Zweigen Kanazawa        -  Fujieda MYFC 
Gainare Tottori         -  Blaublitz Akita 

Round 30 
[Nov 1] 
Fujieda MYFC            -  Nagano Parceiro 
[Nov 2] 
Blaublitz Akita         -  Grulla Morioka 
Machida Zelvia          -  YSCC Yokohama 
SC Sagamihara           -  Fukushima United 
Gainare Tottori         -  Zweigen Kanazawa 
FC Ryukyu               -  J-22 team 

Round 31 
[Nov 8] 
Zweigen Kanazawa        -  J-22 team 
[Nov 9] 
Grulla Morioka          -  SC Sagamihara 
Fukushima United        -  Nagano Parceiro 
Machida Zelvia          -  FC Ryukyu 
YSCC Yokohama           -  Gainare Tottori 
Fujieda MYFC            -  Blaublitz Akita 

Round 32 [Nov 16] 
Machida Zelvia          -  Fukushima United 
YSCC Yokohama           -  Fujieda MYFC 
SC Sagamihara           -  Blaublitz Akita 
Nagano Parceiro         -  Grulla Morioka 
Gainare Tottori         -  J-22 team 
FC Ryukyu               -  Zweigen Kanazawa 

Round 33 [Nov 23] 
Grulla Morioka          -  Gainare Tottori 
Blaublitz Akita         -  J-22 team 
Fukushima United        -  FC Ryukyu 
Nagano Parceiro         -  YSCC Yokohama 
Zweigen Kanazawa        -  SC Sagamihara 
Fujieda MYFC            -  Machida Zelvia 




JFL

Competition format: 
Two single round-robin stages will be held; the winners of each stage 
will determine the champion in the post-season home and away championship playoffs. 
If the same team manages to win both stages, no playoffs will be held, 
and they will be automatically declared champions.


First Stage 

 1.Honda FC                   12  10  1  1  33-10  31 
-----------------------------------------------------
 2.Kagoshima United           12  10  1  1  20- 5  31  [+] 
 3.Sagawa Printing Kyoto      12   9  0  3  20- 9  27
 4.Sony Sendai                12   7  2  3  24-11  23
 5.Verspah Oita               12   6  4  2  17- 9  22
 6.Renofa Yamaguchi           12   7  0  5  24-12  21  [+] 
 7.Yokogawa Musashino         12   3  3  6  14-17  12
 8.Azul Claro Numazu          12   2  5  5  10-14  11  [+] 
 9.Vanraure Hachinohe         12   3  2  7  11-18  11  [+] 
10.Fagiano Okayama Next       12   2  4  6   9-21  10  [+] 
11.Tochigi Uva                12   2  3  7   8-18   9
12.Honda Lock                 12   2  3  7  10-23   9
13.MIO Biwako Shiga           12   2  3  7   9-29   9
14.Maruyasu Okazaki           12   1  5  6  10-23   8  [+] 

Notes: Hoyo Oita changed name to Verspah Oita. 
       Maruyasu Industries SC changed name to FC Maruyasu Okazaki. 
       Volca Kagoshima and FC Kagoshima merged into Kagoshima United FC. 

Round 1 [Mar 16] 
Honda FC               3-1  Renofa Yamaguchi                1,400 
  [Daiki Kagawa 4, Kazuya Sunamori 62, Junichiro Shibata 76 – 
   Kazuhito Kishida 68] 
Sony Sendai            2-0  Azul Claro Numazu                 553 
  [Yuta Uchino 22, 27] 
Yokogawa Musashino     1-0  Vanraure Hachinohe                960 
  [Takuma Kojo 35] 
MIO Biwako Shiga       1-1  Fagiano Okayama Next            1,156 
  [Daichi Okamoto 4 – Tsuyoshi Shinchu 90+] 
Tochigi Uva            2-0  Honda Lock                        669 
  [Manabu Wakabayashi 44, Mutsuki Anma 69] 
Verspah Oita           0-1  Kagoshima United                  842 
  [Isao Taniguchi 79] 
Sagawa Printing        3-0  Maruyasu Okazaki                  503 
  [Noriaki Fujimoto 11, Takajin Moriya 33, Daiki Oizumi 90+] 

Round 2 
[Mar 22] 
Renofa Yamaguchi       2-0  Tochigi Uva                     2,260 
  [Yatsunori Shimaya 24, Wataru Ikenaga 77] 
Fagiano Okayama Next   0-1  Verspah Oita                      640 
  [Takaki Fukumitsu 43] 
Maruyasu Okazaki       1-4  Honda FC                        1,176 
  [Taishi Kusaka 18 – Yuya Suzuki 10, Daiki Kagawa 45, 47, 
   Kiichi Iga 72] 
[Mar 23] 
Honda Lock             2-3  MIO Biwako Shiga                  339 
  [Hiroshi Harada 50, Tatsuki Kishita 86 – Shungo Matsunaga 7, 
   ? (H) 30 og, Daichi Okamoto 78] 
Kagoshima United       4-0  Yokogawa Musashino              3,542 
  [Yuya Yamada 40, Hiroto Yamamoto 45, Isao Taniguchi 71, 
   Makoto Nakasuji 77] 
Azul Claro Numazu      2-1  Sagawa Printing                 1,872 
  [Ryoji Mano 48, Yusuke Inuzuka 60 – Kenichi Yoshiki 18] 
[Apr 17] 
Vanraure Hachinohe     0-3  Sony Sendai                       230 
  [Gen Nakamura 40, Ryo Hosomi 83, Yuta Uchino 90+] 

Round 3 
[Mar 29] 
Sagawa Printing        2-0  Vanraure Hachinohe                351 
  [Hiroaki Takahashi 67, Kenichi Yoshiki 90] 
Sony Sendai            0-0  Kagoshima United                  345 
Yokogawa Musashino     1-1  Fagiano Okayama Next              335 
  [Hiromu Sano 44 – Go Dai-Mu 85] 
Verspah Oita           1-1  Honda Lock                        262 
  [Takaki Fukumitsu 16 – Tatsuki Kishita 32] 
MIO Biwako Shiga       1-0  Tochigi Uva                       281 
  [Daichi Okamoto 73] 
[Mar 30] 
Honda FC               0-0  Azul Claro Numazu                 503 
Renofa Yamaguchi       5-0  Maruyasu Okazaki                1,649 
  [Kazuhito Kishida 25, 81, Yuya Torikai 30, Wataru Ikenaga 85, 
   Toru Sato 87] 

Round 4 
[Apr 5] 
Fagiano Okayama Next   0-2  Sony Sendai                       388 
  [Yusuke Furo 57, Gen Nakamura 77] 
Azul Claro Numazu      0-1  Maruyasu Okazaki                2,402 
  [Taishi Kusaka 90+] 
[Apr 6] 
MIO Biwako Shiga       1-4  Renofa Yamaguchi                  353 
  [Katsutoshi Yoshioka 90 – Yuya Torikai 25, 89, 
   Kazuhito Kishida 35, 64] 
Tochigi Uva            0-0  Verspah Oita                      461 
Honda Lock             0-4  Yokogawa Musashino                418 
  [Masahito Endo 14, Daisuke Eiro 16, Hiromu Sano 51, 
   Tsuyoshi Kaneko 89] 
Kagoshima United       2-1  Sagawa Printing                 2,245 
  [Hiroto Yamamoto 69, 89 – Shun Aso 20] 
Vanraure Hachinohe     0-2  Honda FC                        1,604 
  [Kazuya Sunamori 41, Junichiro Shibata 73] 

Round 5 
[Apr 12] 
Verspah Oita           3-0  MIO Biwako Shiga                  183 
  [Takaki Fukumitsu 19, Makoto Nakamura 54, Yusuke Hamanaka 55] 
[Apr 13] 
Honda FC               2-1  Kagoshima United                  843 
  [Tatsuya Furuhashi 52, Kiichi Iga 74 – Yuki Kuriyama 26] 
Sagawa Printing        2-0  Fagiano Okayama Next              339 
  [Noriaki Fujimoto 20, Hiroshi Otsuki 73] 
Sony Sendai            0-1  Honda Lock                        592 
  [Hiroshi Ichihara 18] 
Maruyasu Okazaki       1-1  Vanraure Hachinohe                306 
  [Taishi Kusaka 60 – Katsuya Narumi 85] 
Renofa Yamaguchi       1-0  Azul Claro Numazu                 701 
  [Kazuhito Kishida 47] 
Yokogawa Musashino     0-1  Tochigi Uva                       643 
  [Minoru Ichikawa 15] 

Round 6 
[Apr 19] 
Verspah Oita           2-1  Renofa Yamaguchi                  558 
  [Yuma Tsubata 2, Yudai Nakashima 89 – Yatsunori Shimaya 84] 
Kagoshima United       1-0  Maruyasu Okazaki                1,549 
  [Akira Akao 18] 
[Apr 20] 
MIO Biwako Shiga       0-3  Yokogawa Musashino                224 
  [Rikuya Sumida 63, Yuga Watanabe 86, Daiki Koyama 90] 
Tochigi Uva            0-5  Sony Sendai                       394 
  [Takahito Seta 14, Yusuke Matsuoka 42, Gen Nakamura 70, 
   Yuta Uchino 77, 87] 
Honda Lock             3-1  Sagawa Printing                   275 
  [Yuta Kushima 3, Hiroshi Ichihara 9, Hiroshi Harada 90+ - 
   Ryusei Saito 89] 
Fagiano Okayama Next   0-5  Honda FC                          759 
  [Junichiro Shibata 9, Tatsuya Furuhashi 46, Daiki Kagawa 52, 
   Taisuke Fukaya 69, Keita Miyauchi 88] 
Vanraure Hachinohe     1-1  Azul Claro Numazu                 543 
  [Monji Kumagai 63 – Riki Kitawaki 29] 

Round 7 [Apr 27] 
Honda FC               2-1  Honda Lock                        765 
  [Hiroki Kurimoto 85, Taisuke Fukaya 90+ - Ryohei Suwazono 59] 
Sagawa Printing        1-0  Tochigi Uva                       395 
  [Kazuma Sato 13] 
Sony Sendai            3-0  MIO Biwako Shiga                  483 
  [Yuta Uchino 32, Gen Nakamura 38, Hidetoshi Tanaka 64] 
Yokogawa Musashino     1-1  Verspah Oita                      601 
  [Masahito Endo 18 – Makoto Nakamura 66] 
Azul Claro Numazu      0-1  Kagoshima United                1,895 
  [Makoto Nakasuji 67] 
Renofa Yamaguchi       2-0  Vanraure Hachinohe              1,577 
  [Kiyohiro Hirabayashi 35, Kazuhito Kishida 81] 
Maruyasu Okazaki       1-2  Fagiano Okayama Next              311 
  [Tomohide Fukugasako 21 – Kosuke Fujioka 19, Ryo Iida 82] 

Round 8 
[May 4] 
Yokogawa Musashino     1-2  Renofa Yamaguchi                1,082 
  [Takanori Kanamori 90+ - Yatsunori Shimaya 41, Hideo Okamoto 79] 
Verspah Oita           2-2  Sony Sendai                       435 
  [Takaki Fukumitsu 21, 39 – Gen Nakamura 4, Yusuke Matsuoka 55] 
MIO Biwako Shiga       0-1  Sagawa Printing                   676 
  [Kazuma Sato 82] 
Tochigi Uva            0-2  Honda FC                          674 
  [Daiki Kagawa 37, Junichiro Shibata 57] 
Honda Lock             1-1  Maruyasu Okazaki                  546 
  [Tatsuki Kishita 12 – Takayasu Shoji 45] 
Kagoshima United       2-1  Vanraure Hachinohe              2,479 
  [Akira Akao 46, Makoto Nakasuji 77 – Takafumi Sudo 80] 
[May 6] 
Fagiano Okayama Next   2-2  Azul Claro Numazu                 543 
  [Kosuke Fujioka 56, Hidemasa Kobayashi 81 - ? (F) 69 og, 
   Seiya Murakami 82] 

Round 9 
[May 10] 
Sony Sendai            3-1  Yokogawa Musashino                371 
  [Ryo Hosomi 8, Yuta Uchino 39, Yusuke Furo 69 – 
   Tsuyoshi Kaneko 90+] 
Maruyasu Okazaki       2-2  Tochigi Uva                       250 
  [Taishi Kusaka 80, Yuya Hirano 90+ - Kenta Takazakura 12, 
   Manabu Wakabayashi 84] 
Renofa Yamaguchi       1-2  Kagoshima United                2,088 
  [Kazuhito Kishida 79 – Shodai Maeda 20, Akira Akao 90+] 
[May 11] 
Honda FC               5-0  MIO Biwako Shiga                1,659 
  [Masashi Sudo 36, Hiroki Kurimoto 49, 90+, Takahiro Tsuchiya 64, 
   Yuhei Nakagawa 73] 
Sagawa Printing        3-1  Verspah Oita                      440 
  [Ryusei Saito 18, Kazuma Sato 21, Yoshiki Nakai 51 – 
   Kyohei Kuroki 88] 
Vanraure Hachinohe     0-2  Fagiano Okayama Next              693 
  [Tsuyoshi Shinchu 55, 74] 
Azul Claro Numazu      3-0  Honda Lock                      1,542 
  [Jun Yanagisawa 30, 65, Kazuki Okaniwa 68] 

Round 10 
[May 17] 
Sony Sendai            1-0  Renofa Yamaguchi                  459 
  [Gen Nakamura 49] 
Yokogawa Musashino     0-1  Sagawa Printing                   482 
  [Kazuma Sato 17] 
Verspah Oita           2-0  Honda FC                          203 
  [Takaki Fukumitsu 31, Makoto Nakamura 62] 
MIO Biwako Shiga       2-2  Maruyasu Okazaki                  738 
  [Shingo Kinoshita 27, Kim Do-Hun 64 – Yuya Hirano 73, 
   Taishi Kusaka 78] 
[May 18] 
Tochigi Uva            2-2  Azul Claro Numazu               1,474 
  [Minoru Ichikawa 25, Mutsuki Anma 57 – Eiichiro Ozaki 17, 
   Fumiya Kogure 67] 
Honda Lock             0-1  Vanraure Hachinohe                466 
  [Takuya Sugai 87] 
Fagiano Okayama Next   0-1  Kagoshima United                  616 
  [Yuya Yamada 73] 

Round 11 
[May 24] 
Honda FC               3-1  Yokogawa Musashino                728 
  [Tatsuya Furuhashi 6, Daiki Kagawa 65, 88 – Shunsuke Hayashi 42] 
Sagawa Printing        2-0  Sony Sendai                       305 
  [Kenichi Yoshiki 45, Shun Aso 64] 
Kagoshima United       4-0  Honda Lock                      1,638 
  [Yuya Yamada 47, Makoto Nakasuji 58, 76, Shohei Yanagizaki 84] 
Azul Claro Numazu      0-0  MIO Biwako Shiga                1,016 
[May 25] 
Vanraure Hachinohe     2-1  Tochigi Uva                       614 
  [Shinya Sugai 11, Kei Nishimura 49 – Yoshitaka Odaka 23] 
Renofa Yamaguchi       4-0  Fagiano Okayama Next            2,105 
  [Kiyohiro Hirabayashi 9, 87, Kazuhito Kishida 60, Toru Sato 77] 
Maruyasu Okazaki       0-1  Verspah Oita                      214 
  [Kazuumi Hara 36] 

Round 12 
[May 31] 
Sony Sendai            3-5  Honda FC                          920 
  [Hidetoshi Tanaka 30, 48, Gen Nakamura 62 – Hiroki Kurimoto 10, 
   Junichiro Shibata 45, 54, Kazuya Sunamori 59, Daiki Kagawa 66] 
MIO Biwako Shiga       1-5  Vanraure Hachinohe                647 
  [Kazunari Asahi 85 – Michiho Tamada 19, Kenta Kaneko 53, 63, 87, 
   Kei Nishimura 72] 
[Jun 1] 
Sagawa Printing        2-1  Renofa Yamaguchi                  532 
  [Koya Iwasaki 63, Noriaki Fujimoto 86 – Hideo Okamoto 90+] 
Yokogawa Musashino     1-1  Maruyasu Okazaki                  558 
  [Masahiro Tomaru 22 – Taishi Kusaka 73] 
Verspah Oita           3-0  Azul Claro Numazu                 235 
  [Yuma Tsubata 13, 36, Takaki Fukumitsu 70] 
Tochigi Uva            0-1  Kagoshima United                  507 
  [Yuya Yamada 42] 
Honda Lock             1-1  Fagiano Okayama Next              534 
  [Kohei Yoshimura 22 – Ryo Iida 37] 

Table: 

 1.Honda FC                   12  10  1  1  33-10  31 
-----------------------------------------------------
 2.Kagoshima United           12  10  1  1  20- 5  31  [+] 
 3.Sagawa Printing Kyoto      12   9  0  3  20- 9  27
 4.Sony Sendai                12   7  2  3  24-11  23
 5.Verspah Oita               12   6  4  2  17- 9  22
 6.Renofa Yamaguchi           12   7  0  5  24-12  21  [+] 
 7.Yokogawa Musashino         12   3  3  6  14-17  12
 8.Azul Claro Numazu          12   2  5  5  10-14  11  [+] 
 9.Vanraure Hachinohe         12   3  2  7  11-18  11  [+] 
10.Fagiano Okayama Next       12   2  4  6   9-21  10  [+] 
11.Tochigi Uva                12   2  3  7   8-18   9
12.Honda Lock                 12   2  3  7  10-23   9
13.MIO Biwako Shiga           12   2  3  7   9-29   9
14.Maruyasu Okazaki           12   1  5  6  10-23   8  [+] 

Top scorers: 

1.KISHIDA Kazuhito (Renofa Yamaguchi)      9 
2.KAGAWA Daiki (Honda FC)                  8 
3.FUKUMITSU Takaki (Verspah Oita)          7 
  NAKAMURA Gen (Sony Sendai)               7 
  UCHINO Yuta (Sony Sendai)                7 
6.KUSAKA Taishi (Maruyasu Okazaki)         6 
  SHIBATA Junichiro (Honda FC)             6 
8.NAKASUJI Makoto (Kagoshima United)       5 


Round 13 
[Jun 7] 
Maruyasu Okazaki        -  Sony Sendai 
Renofa Yamaguchi        -  Honda Lock 
Fagiano Okayama Next    -  Tochigi Uva 
[Jun 8] 
Honda FC                -  Sagawa Printing 
Kagoshima United        -  MIO Biwako Shiga 
Vanraure Hachinohe      -  Verspah Oita 
Azul Claro Numazu       -  Yokogawa Musashino 


Second Stage 

 1.Honda FC                    0   0  0  0   0- 0   0 
-----------------------------------------------------
 2.Sagawa Printing Kyoto       0   0  0  0   0- 0   0
 3.Sony Sendai                 0   0  0  0   0- 0   0
 4.Yokogawa Musashino          0   0  0  0   0- 0   0
 5.Verspah Oita                0   0  0  0   0- 0   0
 6.MIO Biwako Shiga            0   0  0  0   0- 0   0
 7.Tochigi Uva                 0   0  0  0   0- 0   0
 8.Honda Lock                  0   0  0  0   0- 0   0
 9.Fagiano Okayama Next        0   0  0  0   0- 0   0  [+] 
10.Kagoshima United            0   0  0  0   0- 0   0  [+] 
11.Vanraure Hachinohe          0   0  0  0   0- 0   0  [+] 
12.Azul Claro Numazu           0   0  0  0   0- 0   0  [+] 
13.Maruyasu Okazaki            0   0  0  0   0- 0   0  [+] 
14.Renofa Yamaguchi            0   0  0  0   0- 0   0  [+] 

Round 1 
[Jul 19] 
Honda FC                -  Tochigi Uva 
Sony Sendai             -  Verspah Oita 
Maruyasu Okazaki        -  Honda Lock 
[Jul 20] 
Vanraure Hachinohe      -  Kagoshima United 
Renofa Yamaguchi        -  Yokogawa Musashino 
Sagawa Printing         -  MIO Biwako Shiga 
[Jul 21] 
Azul Claro Numzau       -  Fagiano Okayama Next 

Round 2 
[Jul 26] 
Honda Lock              -  Azul Claro Numazu 
Fagiano Okayama Next    -  Vanraure Hachinohe 
Yokogawa Musashino      -  Sony Sendai 
MIO Biwako Shiga        -  Honda FC 
Kagoshima United        -  Renofa Yamaguchi 
[Jul 27] 
Tochigi Uva             -  Maruyasu Okazaki 
Verspah Oita            -  Sagawa Printing 

Round 3 
[Aug 2] 
Azul Claro Numazu       -  Tochigi Uva 
Honda FC                -  Verspah Oita 
Sagawa Printing         -  Yokogawa Musashino 
Renofa Yamaguchi        -  Sony Sendai 
[Aug 3] 
Vanraure Hachinohe      -  Honda Lock 
Kagoshima United        -  Fagiano Okayama Next 
Maruyasu Okazaki        -  MIO Biwako Shiga 

Round 4 
[Aug 9] 
Verspah Oita            -  Maruyasu Okazaki 
Honda Lock              -  Kagoshima United 
Yokogawa Musashino      -  Honda FC 
[Aug 10] 
Fagiano Okayama Next    -  Renofa Yamaguchi 
MIO Biwako Shiga        -  Azul Claro Numazu 
[Aug 17] 
Tochigi Uva             -  Vanraure Hachinohe 
[tba] 
Sony Sendai             -  Sagawa Printing 

Round 5 
[Aug 23] 
Honda Lock              -  Sony Sendai 
[Aug 24] 
Fagiano Okayama Next    -  Sagawa Printing 
Vanraure Hachinohe      -  Maruyasu Okazaki 
Azul Claro Numazu       -  Renofa Yamaguchi 
MIO Biwako Shiga        -  Verspah Oita 
Kagoshima United        -  Honda FC 
[tba] 
Tochigi Uva             -  Yokogawa Musashino 

Round 6 
[Aug 30] 
Verspah Oita            -  Tochigi Uva 
Maruyasu Okazaki        -  Azul Claro Numazu 
Sagawa Printing         -  Kagoshima United 
Yokogawa Musashino      -  Honda Lock 
[Aug 31] 
Sony Sendai             -  Fagiano Okayama Next 
Honda FC                -  Vanraure Hachinohe 
Renofa Yamaguchi        -  MIO Biwako Shiga 

Round 7 
[Sep 20] 
Maruyasu Okazaki        -  Renofa Yamaguchi 
[Sep 21] 
Honda Lock              -  Verspah Oita 
Kagoshima United        -  Sony Sendai 
Vanraure Hachinohe      -  Sagawa Printing 
Azul Claro Numazu       -  Honda FC 
Tochigi Uva             -  MIO Biwako Shiga 
[tba] 
Fagiano Okayama Next    -  Yokogawa Musashino 

Round 8 
[Sep 27] 
Sagawa Printing         -  Honda FC 
Yokogawa Musashino      -  Azul Claro Numazu 
Honda Lock              -  Renofa Yamaguchi 
[Sep 28] 
Sony Sendai             -  Maruyasu Okazaki 
Verspah Oita            -  Vanraure Hachinohe 
MIO Biwako Shiga        -  Kagoshima United 
Tochigi Uva             -  Fagiano Okayama Next 

Round 9 [Oct 5] 
Honda FC                -  Sony Sendai 
Fagiano Okayama Next    -  Honda Lock 
Kagoshima United        -  Tochigi Uva 
Vanraure Hachinohe      -  MIO Biwako Shiga 
Azul Claro Numazu       -  Verspah Oita 
Maruyasu Okazaki        -  Yokogawa Musashino 
Renofa Yamaguchi        -  Sagawa Printing 

Round 10 
[Oct 11] 
Verspah Oita            -  Yokogawa Musashino 
Honda Lock              -  Honda FC 
[Oct 12] 
MIO Biwako Shiga        -  Sony Sendai 
Tochigi Uva             -  Sagawa Printing 
Kagoshima United        -  Azul Claro Numazu 
Vanraure Hachinohe      -  Renofa Yamaguchi 
[tba] 
Fagiano Okayama Next    -  Maruyasu Okazaki 

Round 11 
[Oct 25] 
Sony Sendai             -  Tochigi Uva 
Yokogawa Musashino      -  MIO Biwako Shiga 
[Oct 26] 
Honda FC                -  Fagiano Okayama Next 
Sagawa Printing         -  Honda Lock 
Maruyasu Okazaki        -  Kagoshima United 
Azul Claro Numazu       -  Vanraure Hachinohe 
Renofa Yamaguchi        -  Verspah Oita 

Round 12 
[Nov 1] 
Maruyasu Okazaki        -  Sagawa Printing 
[Nov 2] 
Honda Lock              -  Tochigi Uva 
Kagoshima United        -  Verspah Oita 
Vanraure Hachinohe      -  Yokogawa Musashino 
Azul Claro Numazu       -  Sony Sendai 
Renofa Yamaguchi        -  Honda FC 
[tba] 
Fagiano Okayama Next    -  MIO Biwako Shiga 

Round 13 [Nov 9] 
Honda FC                -  Maruyasu Okazaki 
Sagawa Printing         -  Azul Claro Numazu 
Sony Sendai             -  Vanraure Hachinohe 
Yokogawa Musashino      -  Kagoshima United 
Verspah Oita            -  Fagiano Okayama Next 
MIO Biwako Shiga        -  Honda Lock 
Tochigi Uva             -  Renofa Yamaguchi 





2013.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Andrei Balitskiy for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Andrei Balitskiy (andrei-balitsky@yandex.ru)
Last updated: 17 Jul 2014

(C) Copyright Andrei Balitskiy and RSSSF 2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.