Japan Prefectoral Levels 2009


Japan is divided in 47 administrative sections called Prefecture (“ken” in Japanese).
Each prefecture organizes local championship managed by the local Football Association.
Composition, organization, format, schedule, promotion/relegation system could be different depending from the prefecture. Each one has at least a 2 divisions system except Hokkaidτ.
Each season at the end of the regular league, promotion play-off are organized between teams from several prefectures in the same region.
The format, composition, rules could also change. Results could be found in the 4th and 5th level (regional leagues) section.

Further information could be found on the JFA and prefectoral FA websites.

Note: () indicate the Region;

Informations are often available in Japanese only, translations are sometimes difficult and some mistranslations could appear.




1.	7th HOKKAIDO BLOCK LEAGUES (Hokkaido)

Teams are playing each other twice;
Winners from each block qualified for the promotion tournament.
·	Northern block
                              PTS GF – GA 
1. THANK FC KURIYAMA          20  31 – 18 +13 QUALIFIED
-------------------------------------------------------
2. Iwamizawa FC Kita shϋ kai  19  43 – 17 +26
3. Kyϋkushϋ kai               14  20 – 27 -7
4. Riogujo Asahikawa          12  23 – 38 -15
5. Naie FC                    11  22 – 26 -4
6. Wakkanai FC                10  16 – 29 -13

·	Center block
 

                   PTS GF – GA 
1. VANKEI FC        23 25 – 14 +11 QUALIFIED
--------------------------------------------
2. SSS Sheffield    19 22 – 11 +11
3. Sapporo Hyacinth 19 21 – 14 +7
4. Revolt Sapporo   10 28 – 21 +7
5. Otaru FC          8 18 – 23 -5
6. Big One S.C.      5  9 – 40 -31

·	Eastern block

                           PTS GF – GA 
1. MARSEIZ FC              26  46 – 9  +37    QUALIFIED
------------------------------------------------------
2.R.Superb Kushiro         22  45 – 12 +33
3.Tokachi Fairsky Genesis  18  32 – 15 +17
4.Bekkai SC                11  16 – 29 -13
5.Obihiro FC                6  12 – 28 -16
6.FC Cosmic                 1   8 – 66 -58

·	Southern block

                               PTS  GF – GA 
1. BLACKPECKER HAKODATE FC     25   34 – 14 +20 QUALIFIED
----------------------------------------------------------
2. Nippon Steel Muroran        23   25 – 7  +18
3. Shindτ Denki FC             14   23 – 20 +3
4. Komazawa OB FC              13   13 – 15 -2
5. Eneos Coala FC               9   17 – 25 -8
6. Watanabe kτgyτ Riverside FC  3    9 – 40 -31

2.	AOMORI (TOHOKU) “41th Aomori prefectoral soccer league 1”

Teams are playing each other twice;
Winner qualified for the Promotion tournament.

                                       PTS  GF – GA
1. LIBERO TSUGARU                       30  36 – 7  +29 CHAMPION
-------------------------------------------------------
2. Oirase machi soccer association      24  29 – 10 +19
3. FC Rokkashτ                          23  30 – 17 +13
4. Angel                                20  30 – 25  +5
5. Maritime self defense Aomori soccer  18  27 – 23  +4
6. Gonohe SC                            16  20 – 18  +2
7. Ground Self defense Hachinohe soccer 14  18 – 19 -1
8. Towada FC                            12  18 – 21 -3
9. Shichinohe SC                         7  13 – 19 -6
10. AC Kuroishi                          6  13 – 31 -18
11. Tengu No Ki                          4   9 – 20 -11  

3.	AKITA (TOHOKU) “24th Akita shakaijin soccer league - A-1 league”

2 GAMES REMAINING

Teams are playing each other once;
Winner qualified for the Promotion tournament.

                PTS  GF – GA
1. HOKUTO BANK         24 30 – 5 +25 CHAMPION 
-------------------------------------
2. Saruta industries   21 26 – 5 +21
3. TDK shinwakai       15 18 – 11 +7 
4. Nishime club        14 22 – 23 -1
5. Oga FC              11 16 – 19 -3
6. Aki.shτ. club       10 16 – 24 -8
7. Akita U. of med.     8 12 – 14 -2
8. Aki.Shτ shϋ Yϋ Kai   5  7 – 24 -17
9. Tennτ FC             3 14 – 38 -24
10. Τmagari SC          1  7 – 26 -19 


4.	IWATE (TOHOKU) “35th Iwate shakaijin soccer league 1”

Teams are playing each other twice;
Winner qualified for the Promotion tournament.

                           PTS  GF – GA
1. OMIYA CLUB            28  41 – 8 +33 CHAMPION
--------------------------------------
2. Hanamaki club         20  26 – 14 +12
3. Ofunato Sanriku FC    12  18 – 26 -8
4. Cerezo kitakami       10  16 – 26 -10
--------------------------------------
5. Kitakami minami Funky  9  14 – 24 -10 Relegation Play-off
---------------------------------------
6. Nanbu FC               7  17 – 34 -17 Relegated in league 2


5.	YAMAGATA (TOHOKU)“21st Yamagata pref. shakaijin soccer league 1”

Teams are playing each other once;
Winner qualified for the Promotion tournament.

                     PTS  GF – GA
1. SAKATA MIGAKUTOMO CLUB  21   49 – 3  +46 CHAMPION
-------------------------------------------
2. FC Parafrente Yonezawa  18  38 – 8  +30
3. Oyama SC                10  20 – 11 +9
4. FC Urchins              10  13 – 29 -16
5. Yamagata FC              9  15 – 32 -17
6. Hagino club              7  14 – 20 -6
7. Tozawa FC                7  15 – 14 +1
8. Ultra                    0   2 – 25 -23


6.	MIYAGI (TOHOKU)

2 GAMES REMAINING
Teams are playing each other once;
Winner qualified for the Promotion tournament.

                            PTS  
1. TOHOKU RICOH           33 Champion
-------------------------------------
2. Minami Sendai FC       31
3. Miyagi teachers SC     29
4. Shichigahama SC        25
5. Duo Park FC            19
6. El.power Nostalgia FC  18
7. Sendai Sasuke FC       15
8. Shichigo club          10
9. Rokugo club             6

7.	FUKUSHIMA (TOHOKU)

Teams are playing each other twice;
Winner qualified for the Promotion tournament.


                   PTS  GF – GA
1. FC SCHEINEN FUKUSHIMA 25  33 – 15 +18 CHAMPION
-------------------------------------------
2. Abrasion              23  23 – 7  +16
3. Kureha                12  15 - 18 -3 
4. NC Kurabu             11  11 – 22 -22
5. Olympus Aizu FC        8  12 – 21 -9
6. Panasonic Fukushima    6   5 – 16 -11


8.	IBARAKI (KANTO)

Teams are playing each other twice;
Winner qualified for the Promotion tournament.


                 PTS GF – GA
1. KASHIMA SAWAYAKA   27  28 – 15 +13 CHAMPION
---------------------------------------
2. J.A.E.A. FC        27  31 – 22 +9
3. Hitachi Mito       25  32 – 22 +10
4. Ibaraki teachers   20  30 – 22 +8
5. Kamisu club        20  21 – 21 0
6. Tostem             19  23 – 25 -2
7. Free gun FC        16  25 – 36 -11
8. Cycle Tτkai         7  14 – 41 -27

9.	KANAGAWA (KANTO)

Teams are playing each other twice;
Top 2 qualified for the Promotion tournament.

                           PTS  GF – GA
1. NIHON KΤGAKUIN F.MARINOS 26  27 – 15 +12 CHAMPION
2. Mutsuura FC              21  25 – 10 +15 Play-off
---------------------------------------------
3. Kanagawa club            21  17 – 17 0
4. Yokohama Takeru FC       18  33 – 20 +13
5. Sagami Osawa FC          18  19 – 18 +1
6. Yokohama GSFC Cobra      16  21 – 21 0
7. Hiratsuka Soccer Club    15  23 – 21 +2
8. Footwork club            13  16 – 24 -8 
9. Brezza Sagamihara        11  15 – 21 -6
10. Verdrero Kohoku FC      10  19 – 24 -5
11. FC Asahi                10  18 – 25 -7
12. Hitachi Odawara          3   9 – 31 -22

10.	GUNMA (KANTO) “40th Gunma Soccer league 1”

Teams are playing each other twice;
Winner qualified for the Promotion tournament.

                       PTS GF – GA
1. GIRAFFE Akabori SC   23 25 – 20 +5 CHAMPION
--------------------------------------
2. Gunma teachers SC    20 27 – 20 +7
3. Kasukawa Corriente   17 23 – 17 +6
4. FC Gunma             16 16 – 18 -2
5. Shibukawa Hayabusa   15 26 – 31 -5
6. Maebashi Soccer club 15 20 – 30 -10
7. Liberty Tatebayashi  14 22 – 23 -1

*7 teams instead of 8 following Tonan Maebashi 2008 promotion into Kantτ League 2.

11.	TOCHIGI (KANTO)

                         PTS 
1. ASHIKAGA MIKURIYA UTD  33  39 – 15 +24 CHAMPION
2. Utsunomiya FC          31  28 – 12 +14 Play-off
-----------------------------------------
3. FC Mooka21             29  37 – 17 +20
4. Bajelvo Yazaki         20  18 – 26 -8
5. JBUS Utsunomiya FC     19  29 – 23 +6
6. FCFR Fighters          14  22 – 34 -12
7. (Ageogane club)        12  18 – 25 -7
8. Shirazawa club          0   4 – 40 -36


12.	SAITAMA (KANTO)

Teams are playing each other twice;
Top 4 qualified for the Promotion tournament.

                      PTS  GF – GA
1. SAKADO CITY         36  40 – 13 +27 CHAMPION
2. Pioneer Kawagoe     30  38 – 14 +24 Play-off
3. Hanno Sebojitas     24  30 – 26 +4  Play-off
4. Aventura Kawaguchi  19  23 – 24 -1  Play-off
------------------------------------------------
5. FC Seibudai         19  23 – 26 -3
6. Urawa reds amateur  15  11 – 30 -19
7. Koshigaya FC         8  10 – 33 -23
-----------------------------------------------------------------
8. Kawaguchi SC         7  21 – 30 -9 Relegated in League 2


13.	TΤKYΤ (KANTO)”43rd Tτkyτ shakaijin soccer league 1”

Teams are playing each other once;
Top 3 qualified for the Promotion tournament.

                            PTS  GF – GA
1. TOSHIBA FUCHU SC          36  49 – 8  +41 CHAMPION
2. Tτkyτ MNFI                34  32 – 7  +25 Play-off
3. Sagawa computer system    29  37 – 13 +24 Play-off
------------------------------------------------------
4. Tτkyτ Bay FC              22  22 – 17 +5
5. FC Shinjuku               21  23 – 18 +5
6. Police soccer section     21  27 – 23 +4
7. Tτkyτ 23 soccer club      17  23 – 24 -1
8. Τme Football Club         15  17 – 24 -7
9. Mitsubishi corp. daikokai 15  13 – 28 -15
10.Astra Club                14  17 – 24 -10
11.Progress Tτkyτ            14  22 – 31 -9
12.Musashino FC              14  19 – 32 -13
13.Τme FC Diego              10  22 – 38 -16
14.FC Aoyama                  3  15 – 51 -36

14.	CHIBA (KANTO)

Teams are playing each other twice;
Top 2 qualified for the Promotion tournament.

                    PTS  GF – GA
1. JUNTENDO UNIV.    27  29 – 10 +19*CHAMPION
2. Makuta FC         27  31 – 16 +15 Play-off
----------------------------------------------
3. Urayasu JSC       26  30 – 13 +17
4. Chiba teachers SC 26  29 – 12 +17
5. Oyamada FC        26  27 – 20 +7
6. Kashiwa FC        25  26 – 17 +9
7. JSC Chiba         24  34 – 22 +12
8. Int’l Budo Univ.  18  20 – 25 -5
9. FC Tokigane       17  20 – 22 -2
10. Ichikawa SC      15  21 – 24 -3
11. Funabashi FC      12  26 – 25 +1
12. NSC Kimitsu       7   9 – 21 -12
13. Sakura SC         5  15 – 54 –39
14. Tsuga FC          4  11 – 47 -33

*Juntendo Univ. did not enter the promotion tournament

15.	YAMANASHI (KANTO)

In the Yamanashi Super league, teams are playing each other twice.

Yamanashi Super league (YSL)
1. TAMAHO CLUB          16  +16 Champion
2. Nirasaki Astros      11  +13 Play-off
----------------------------------------
3. Koyu club             5  -12
4. Family club Chizuka   1   -17

Yamanashi league 1

Teams are playing each other once.
Top team will be promoted in the Yamanashi Super league (YSL) 2010.
1 game remaining

1. Otsuki FC Monarchs   15  +16 Promoted in YSL
-------------------------------
2. Hikawa club          15  +7
3. FC Koun              12  +13
4. Technicalsports      11  +1
5. Misaka soccer section 9  +3
6. OZ                    6  -6
7. Fϋrinkazan            3 -22
8. Futaba club           1 -10


Top 2 qualified for the promotion tournament

16.	NAGANO (HOKU-SHINETSU)

Teams are playing each other once;
Top team qualified for the Promotion tournament.


                      PTS GF – GA
1. ARTISTA TΤBU         23 44 – 10 +34 Champion
--------------------------------------
2. FC Avies            20 23 – 13 +10
3. Nakano Esperanza    18 19 – 17 +2
4. Azalee Iida         16 19 – 14 +5
5. Ikeda FC            15 24 – 24 0
6. Forza Matsumoto     12 23 – 18 +5
7. Macsalto            11 22 – 19 +3
8. Estrella            8  11 – 21 -10
9. Suzaka city         3   9 – 31 -22
10.Nissei resin Indus. 3  20 – 47 -27


17.	NIIGATA (HOKU-SHINETSU)

Teams are playing each other once;
Top team qualified for the Promotion tournament.

PTS  GF – GA
1. 05’ KAMO FC              21 28 – 0 +28* Champion
---------------------------------------------------
2. Nagaoka Billboard FC     18 21 – 7 +14 Play-off
3. Niigata J.S.C.           13 32 – 8 +24
4. Naoetsu FC               11 10 – 8 +2
5. Michy’s                   9 19 – 28 -9 
6. Apple Sports College      7 11 – 21 -10
7. Nagaoka U. of technology  3 11 – 25 -14 
8. Sanjτ Eleven SC           0  6 – 40 -36

*did not enter the Promotion Play-off

18.	ISHIKAWA (HOKU-SHINETSU)

Teams are playing each other once;
Top team qualified for the Promotion tournament.

                      PTS  GF – GA
1. DAITOKU PELADA      16  13 – 4 +9 Champion
----------------------------------------------
2. FC Ton              13  12 – 7 +5
3. Kahoku FC Meale     13   8 – 8 0  
4. Lionpower Komatsu   12  12 – 7 +5
5. Kanazawa U. of Med. 10  12 - 9
6. Kigoshi IOS          7  13 – 16 -3
7. Impulse FC           7  10 – 19 -9
8. FC Southern          2  10 – 20 -10

19.	FUKUI (HOKU-SHINETSU)

First round, teams are playing each other once; then teams are divided in 2 groups: Top 4 (playing for the league title) and bottom 4;
Top team qualified for the Promotion tournament.

FINAL RANKING (Top 4/Bottom 4):
                   PTS  
1. FUKUI KSC       26 +23 Champion
----------------------------------
2. Okuetsu FC      20  +13
3. Panasonic Fukui 18  +4
4. Takefu club      8 -13
- - - - - - - - - - - - - 
5. Selecao Fukui   14  -1    
6. Harue club      13  -4 
7. Sabae Azzurri   12  -2
8. Awara club       1  -20


20.	TOYAMA (HOKU-SHINETSU)

Teams are playing each other once;
Top team qualified for the Promotion tournament.

                      PTS  GF – GA
1. TOYAMA SHINJΤ CLUB   25 39 – 9 +30 Champion
----------------------------------------------
2. Toyama Phoenix       20 29 – 10 +19
3. Giocatore Takaoka    19 31 – 18 +13
4. Mizuhashi club      16 21 – 15 +6
5. Tateyama Bears       11 13 – 20 -7
6. Fujikoshi club       11  9 – 19 -10
7. FC Viento            10 22 – 23 -1
8. Namerikawa club       8 11 – 25 -14
9. Raicho club           4 10 – 24 -14
10.FC Jupiter            2  8 – 30 -22


21.	SHIZUOKA (TOKAI)

Teams are playing each other once
Top 2 qualified for the promotion play-off

                            Pts  GF - GA
1. FUJIEDA MY FOOTBALL CLUB  28  39 – 7  +32 CHAMPION*
2. S.B.R.                    22  32 – 13 +19 play-off
3. Azulclaro Numazu          20  32 – 30 +2  play-off
-----------------------------------------------------
4. Yamaha motors             17  37 – 27 +10
5. Fujieda city hall Shimizu 17  25 – 25  0
6. Fujine club               16  23 – 24 -1
7. Shizuoka univ. club       15  26 – 26  0
8. Fujitsu Numazu            14  19 – 26 -7
9. Yoshida Bisτ              14  20 – 30 -10
10.Toshiba machine           12  26 – 34 -8
11.Honda Hamamatsu            9  26 – 47 -21
12.Jubilo SS OB               6  15 – 36 -21

*Fujieda My FC did not enter the promotion tournament. The team merged with Tτkai league 1 Shizuoka FC and enter automatically the Tτkai league.

22.	GIFU (TOKAI)

Teams are playing each other once
Top 2 qualified for the promotion play-off


                     Pts  GF - GA
1. FC GIFU SECOND     27  50 – 2  +48 CHAMPION
2. NK Kani            15  12 – 16 –4 Play-off
---------------------------------------------
3. Alma Ogaki         14  23 – 15 +8
4. FC Oribe           14  20 – 16 +4
5. Nagara club        14  22 – 24 -2
6. Yoro club          11  18 – 28 -10
7. FC Kawasaki         8  14 – 22 -8
8. FC Rivers           8  13 – 23 -10
9. Morishin’s          7  14 – 22 -8
10. Techno Watanabe FC 6   8 – 25 -17

23.	MIE (TOKAI)

Regular league: Teams are playing each other once then they are split into 2 groups: Top 4 (playing for the title) and Bottom 5.

Top 2 qualified for the promotion play-off

                      Pts  GF - GA
1. HONDA SUZUKA FC  29  37 – 8  +29 CHAMPION
2. Kmew Iga FC      27  30 – 10 +20 play-off
--------------------------------------------
3. FC Ueno          18  30 – 25 +5
4. AC Leo           15  18 – 20 -2
- - - - - - - - - - - - - - - - - - 
5. Pixy BC          19  14 – 19 -5
6. JSR              17  12 – 16 -4
7. Fuji el. Suzuka  13  21 – 28 -7 
8. Suzuka FC        12  10 – 25 -15
9. S.W.A.T.          3   8 – 31 -23

24.	AICHI (TOKAI)

Regular league: Teams are playing each other once then they are split into 2 groups: Top 4 (playing for the title) and Bottom 4.

Top 2 qualified for the promotion play-off


            Pts  GF - GA
1. FC GOAL         40  51 – 14 +37 CHAMPION
2. Nagoya West     39  36 – 13 +23 play-off
--------------------------------------------
3. J tekt          33  39 – 21 +18
4. Aichi FC        25  30 – 25 +5
5. Toyota motors   22  30 – 33 -3
6. Chita Cresc     21  29 – 33 -4
------------------------------------
7. Tokai Rica      25  23 – 18 +5
8. Seto FC         24  18 – 27 -9
9. Owari club      19  22 – 26 -4
10.Daido steel     17  29 – 25 +4
11.FC Tsushima      8  11 – 36 -25
12.Aichi chosen     4   9 – 56 -47

25.	KYOTΤ (KANSAI)

Regular league: Teams are playing each other Twice,
Top 4 qualified for the Final round

                            PTS  GF – GA
1. KYOTO FUSHIMI SHΫ YΫ KAI  28  22 – 6  +16 Qualified
2. MITSUBISHI MOTORS KYOTO   22  21 – 11 +10 Qualified
3. KUMIYAMA FC               19  33 – 12 +21 Qualified
4. MITSUBA KICKERS A         17  19 – 14 +5  Qualified
------------------------------------------------------
5. FC Cracks                 14  15 – 15  0
6. FC Backers 2002           13  14 – 20 -6
7. FC Makishima              10  10 – 15 -5
8. Keiko FC                  10  15 - 23 -8
9. Nagaoka kyo club          10  19 – 31 -12 Play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
10. Nissha printing           7  16 – 27 -11 Relegated in league 2
11. Kyoto Fukei               5   5 – 15 -10 Relegated in league 2

FINAL ROUND

Teams are playing each other once
Top 2 qualified for the Promotion tournament.

1. MITSUBA KICKERS A         7  5 – 2 +3 Champion
2. KUMIYAMA FC               6  7 – 3 +4 Play-off
----------------------------------------
3. Mitsubishi motors Kyoto   4  6 – 6  0
4. Kyoto Fushima shϋ yϋ kai  0  2 – 9 -7



26.	NARA (KANSAI)

Regular league: teams are playing each other twice;
Top 4 qualified for the Final round
                     PTS  GF – GA
1. DAIWA CLUB         29  27 – 9  +18 Qualified
2. TAKADA FC FORET    24  27 – 9  +18 Qualified
3. ATLETICO           23  33 – 19 +14 Qualified
4. FC TAKADA 2001     20  28 – 14 +14 Qualified
--------------------------------------------
5. Porvenir Kashiwara 19  26 – 18 +8
6. Horyuji FC         16  29 – 17 +12
7. FC Kicks Takatori  16  20 – 19 +1
8. FC Kashihara       15  14 – 20 -6
-----------------------------------------------
9. Unebi club         13  14 – 30 -16 Play-off
10.Solestrella Nara    7  14 – 30 -16 Play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
11.Nara HS OB          4  12 – 31 -19 Relegated in league 2
12.Shinjτ FC           4  12 – 41 -29 Relegated in league 2

Final round: 
teams are playing each other once
Top 2 qualify for the promotion tournament

1. ATLETICO        9?  9 – 3 +6 CHAMPION
2. Daiwa club      3?  6 – 8 -2 Play-off
----------------------------------------
3. Takada FC Foret 3?  3 – 4 -1
4. FC Takada 2001  3  3 – 6 -3

27.	WAKAYAMA (KANSAI)

Teams are playing each other once
Top 2 qualified for the promotion tournament

                PTS  GF – GA
1. KIHOKU FC           27  40 – 10 +30 CHAMPION
2. Kainan FC           21  33 – 9  +24 Play-off
-----------------------------------------------
3. Kishϋ FC            17  21 – 12 +9
4. Hashimoto FC        13  24 – 15 +9
5. Hidaka SC           13  11 – 17 -6
6. Daimon FC           10  20 – 17 +3
7. Wakayama prefecture 10  11 – 18 -7
8. Kugel FC             9  13 – 30 -17
-------------------------------------------------
9. Fantasista FC        9  16 – 38 -22 Play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Tanabe SC            3  11 – 34 -23 Relegated in league 2


28.	SHIGA (KANSAI)

Regular league: teams are playing each other twice;
Top 4 qualified for the Final round
                  PTS  GF – GA
1. FC TOJITSU      29  48 – 9  +39 Qualify
2. VIOLA SC        23  34 – 16 +18 Qualify
3. MORIYAMA 2000   23  27 – 9  +18 Qualify
4. BSC U-23        19  28 – 21 +7  Qualify
------------------------------------------
5. Ritto FC        17  22 – 27  -5
6. Matches FC      15  15 – 26 -11
7. BSC Rosage      13  13 – 18 -5
8. FC Terror       11  19 – 23 -4
9. FC Koka         10  14 – 26 -12 
--------------------------------------
10.SFC Top         10  13 – 29  -16 Play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.J-Forza Shiga    9  15 – 24  -9 Relegated in league 2
12.Zeze FC          9  12 – 32  -20 Relegated in league 2

Final round:

Top 2 qualify for the promotion play-off

1. FC TOJITSU      9  7 – 0  +7 CHAMPION
2. Moriyama 2000   4  3 – 3  0  Play-off 
-----------------------------------------
3. BSC U-23        3  5 – 6  -1 
4. Viola SC        2  3 – 9  -6


29.	HYOGO (KANSAI)

Teams are playing each other twice
Top 2 qualified for the Promotion tournament

                   PTS  GF – GA
1. KANSAI U. CLUB        40  37 – 16 +21 CHAMPION
2. Yanmar Osaki          37  52 – 28 +24 Play-off
--------------------------------------------------
3. Central SC            36  35 – 18 +17
4. FC Kakogawa           28  23 – 24 -1 
5. Estrella Tsuda        24  30 – 27 +3
6. Takasago Mineiro FC   23  24 – 25 -1
7. Tatsuno FC            23  23 – 25 -2
8. Nihon shokubai Himeji 19  16 – 28 -12
--------------------------------------------------------------
9. Kobe FC Senior C      12  20 – 42 -22 Relegated in league 2
10.Kaneka FC              7  12 – 39 -27 Relegated in league 2


30.	OSAKA (KANSAI)

Teams are playing each other once
Top 2 qualify for the promotion tournament
                         PTS  GF – GA
1. FC OSAKA               40  62 – 11  +51 Champion
2. Kishiwada club         32  22 – 9  +13 Play-off
----------------------------------------------------
3. Shinyo kaiun           28  37 – 24 +13
4. Toyonaka FC            26  21 – 22 -1
5. East Osaka FC          24  28 – 21 +7
6. Takatsuki SC           23  23 – 22  +1
7. Hannan Panics FC       22  35 – 16 +19
8. Suita Giocatore Senri  21  25 – 22 +3
9. Hokoku engineering     21  24 – 24  0
10.Katano FC              21  25 – 27 -2
11.Riseisha FC            21  15 – 28 -13
12.Osaka gas              19  19 – 23 -4
13.Chukkudan 1967         18  18 – 25 -7
----------------------------------------------------
14.Hermano Osaka          15  18 – 38 -20 Play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
15.Hokusetsu FC           10  12 – 37 -25 Relegated in league 2
16.FC Kaneyama             3  10 – 45 -35 Relegated in league 2


31.	TOTTORI (CHUGOKU)“33rd Tottori shakaijin soccer league 1”

Teams are playing each other twice;
Top 2 qualified for the Promotion tournament.

                      PTS  GF – GA
1. SC TOTTORI DREAMERS 22  30 – 0 +30 Champion
2. Tottori K.F.C.      15  16 – 13 +3 Play-off
-----------------------------------------------
3. Kirschen            11  12 – 13 -2
4. Hotta Wonderland     9   9 – 12 -3
5. FC Wing              0  11 – 40 -29

32.	HIROSHIMA (CHUGOKU)

Teams are playing each other once;
Top 2 qualified for the Promotion tournament.

                          PTS  GF – GA
1. FUJI XEROX HIROSHIMA SC 36  36 – 2  +34 Champion
2. Hiroshima Fujita SC     30  43 – 18 +25 Play-off
--------------------------------------------------
3. Chugoku electric        25  28 – 16 +12
4. Hiroshima teachers SC   21  43 – 27 +16
5. Hiroshima Taiken        18  21 – 19 +2
6. Next FC                 18  21 – 23 -2
7. Shinonome SC            15  21 – 16 +5
8. Dandelion               14  24 – 26 -2
9. H’ide                   14  17 – 26 -9
10.Yoko SC                 13  19 – 26 -7
11.Nisshin steel           11  22 – 32 -10
12.Innoshima club           6   9 – 41 -32
13.Misuzugaoka SC           2   8 – 40 -32

33.	SHIMANE(CHUGOKU)

Teams are playing each other twice;
Top 2 qualified for the Promotion tournament.

                    PTS 
1. VOLADOR MATSUE   37  +48 Champion
2. SC Matsue        36  +47 Play-off
--------------------------------------
3. Hamada FC Cosmos 28  +9
4. Izumo  FC        26 +17
5. Iwami FC         16  -1
6. Atletico Masuda  11 -17
7. Forza Hikawa     10 -15
8. T.S.C. 24         0 -88

34.	OKAYAMA (CHUGOKU)

Each teams playing each others once.
Top 2 qualified for the play-off

                        PTS  GF – GA
1. FAGIANO OKAYAMA NEXT  36  61 – 2  +59 Champion
2. Kibi int’l univ.      33  28 – 6  +22 play-off 
--------------------------------------------------
3. RK Classic.           28  36 – 11 +25
4. Hero Bizen            17  15 – 19 -4
5. FC Mizushima          16  15 – 13 +2
6. Mimasaka Granja       15  18 – 22 -4
7. FC Force              15  16 – 23 -7
8. Okayama club          14  16 – 24 -8
9.  Mitsui club          13  15 – 19 -4
10. All Sanyo            11  18 – 25 -7
11. SCD Okayama          11  15 – 30 -15
12. Okayama teachers      8  13 – 33 -20 
13. Hagihara industries   1   7 – 46 -39
  
35.	YAMAGUCHI(CHUGOKU)

Teams are playing each other twice;
Top 2 qualified for the Promotion tournament

PTS  GF – GA
1. TOKUYAMA             22 30 – 18 +12 Champion 
2. Indigo FC            17 19 – 19  0  Play-off 
------------------------------------------------
3. Yamaguchi Godo Gas   16 23 – 21 +2
4. Hagi SC              13 24 – 28 -4
5. Iwakuni SC           10 26 – 26  0
6. Alicia                9 13 – 25 -12

36.	KOCHI (SHIKOKU)

Teams are playing each other once;
Top team qualified for the Promotion tournament

2 to 3 GAMES REMAINING
                        PTS  GF – GA
1. Kochi U. FC          25
--------------------------------------
2. Kuroshio FC          24 
3. Vamos                15
4. FC Yanagimachi       14
5. Kochi U. of medecine 14
6. Showa club           13
7. Nakamura FC          12
8. A. mama               7
9. FC Noichi             7
10. Nankoku SC           5
11. Asakura Shϋ kyu kai  4
12. Ceruleosso           0

37.	KAGAWA(SHIKOKU)

	Teams are playing each other once;
	Top team qualified for the Promotion tournament


                         PTS  GF – GA
1. R.VELHO                25  35 – 4  +31 Champion
--------------------------------------------------
2. Takashτ club           24  32 – 6  +24
3. Yashima FC             15  20 - 17 +3
4. Shikoku electric FC    13   9 – 10 -1
5. Tadotsu Football Club  12  16 – 17 -1 
6. FC Mentirosa           12  13 – 21 -8
7. Mitsubishi chemical FC  9  12 – 26 -14  
8. Seto Kτgei club            9   9 – 24 -15
9. Nagao FC 1980           6  14 – 20 -6
10.Shido Soccer Club       6  12 – 27 -15

38.	EHIME(SHIKOKU)

	Teams are playing each other once;
	Top team qualified for the Promotion tournament

                PTS  GF – GA
1. K.F.C.        27  35 – 6  +29  CHAMPION
--------------------------------------
2. Ehime U.      25  38 – 10 +28 
3. Matsuyama U.  25  36 – 11 +25  
4. Torey Ehime   23  28 – 11 +17  
5. Hisaeda FC    18  25 – 19 +6  
6. Tanbara FC    14  20 – 20 0
7. Saijτ FC      14  14 – 30 -16
8. Yawatahama FC 13  16 – 35 -19
9. Sun club      12  18 – 30 -12
10.Imabari club   8  10 – 32 -22
11. Seiyo FC      5  10 – 30 -20 
12. FC Poporo     4  12 – 28 -16

39.	TOKUSHIMA(SHIKOKU)

	Teams are playing each other once;
	Top team qualified for the Promotion tournament


1. SHΫ YΫ KAI          25  38 – 13 +25 Champion   
---------------------------------------------------
2. Celeste             21  23 – 15 +8
3. Tokushima Univ.     19  24 – 11 +13
4. Yoshino club        19  25 – 17 +8
5. FC Naruto           19  22 – 18 +4
6. Hyppocrates         17  22 – 16 +6
7. Ishii FC            17  20 – 18 +2
8. Tokushima city hall 17  15 – 14 +1
9. Byakkotai           10  17 – 20 -3
10.N.J.                10  15 – 27 -12 
11.FC Serious           8  13 – 39 -26 
12.Libertι Awa          2   7 – 33 -26


40.	FUKUOKA (KYΫSHΫ) “35th Fukuoka shakaijin soccer league 1”

	Teams are playing each other twice;
	Won= 2pts; Draw= 1pt; Loss= 0pt
	Top team qualified for the Promotion tournament

                           PTS  GF – GA
1. KYUSHU MITSUBISHI MOTORS’15  22 – 8  +14 CHAMPION
--------------------------------------------
2. Nanakuma Tombies         12  23 – 11 +12
3. Miyake club              12  21 – 22 -1
4. Scarecrows               10  19 – 18 +1
5. Saigawa FC                9  26 – 36 -10
6. Shϋ kyu club Iizuka       2  11 – 27 -12

41.	SAGA(KYΫSHΫ)

	Teams are playing each other once;
	Top team qualified for the Promotion tournament

                     PTS  GF – GA
1. KAKUJΤ FC          21  30 – 8  +22 
--------------------------------------
2. Karatsu Medura SC  18  34 – 4  +30
3. Ojτ club           18  28 – 10 +18
4. Nisshin club       12  15 – 17 -2  
5. Kashima 2.28        8  17 – 18 -1
6. FC Figaro           8  10 – 18 -8 
7. Sumco V.            7  10 – 18 -8
8. Saga Nanyo club     6  13 – 45 -32
9. Omachi club         4  10 – 29 -19

42.	KUMAMOTO(KYΫSHΫ)  « 44th Kumamoto shakaijin soccer league 1 »

	Teams are playing each other once;
	Top team qualified for the Promotion tournament

                            PTS 
1. KUMAMOTO TEACHERS GROUP  24  +27  CHAMPION
---------------------------------------------
2. Well-B Kumamoto          24  +11
3. Sports no mori Otsu      17  +5
4. Shimazu motors           16  +7
5. Honda Kumamoto           16  +1
6. Dynamits Yatsushiro      15  +5
7. Marygold                 10  0
8. Astil FC                  7  -28
9. Kumamoto univ of sc.      2  -12
10.OASO 1985                 4  -16

43.	MIYAZAKI(KYΫSHΫ)  « 36th Miyazaki shakaijin soccer league 1 »

Teams are played each other once
Top team qualified for Promotion tournament

                          PTS GF – GA 
1. MSU FC                  22 45 – 8  +37 CHAMPION
-------------------------------------------
2. Estrela Miyazaki        17 28 - 17 +11
3. Terakado Takeshi        15 21 - 15 +6        
4. Nobeoka city SC         11 21 - 19 +2
5. Dinamo Miyakonojτ       11 27 – 33 -6
6. Saito Sparks             9 15 – 20 -5
7. Tano Wings               7 17 – 28 -11        
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
8. Miyazaki prefecture SC   4 15 – 28 -13 Play-off
---------------------------------------------------      
9. Rakushϋ club             4 14 - 35 -21 Relegated       

44.	KAGOSHIMA(KYΫSHΫ)

	Teams are playing each other once;
	Top team qualified for the Promotion tournament

                        PTS  GF – GA
1. OSUMI NIFS UNITED FC 17  23 – 5  +18 CHAMPION   
---------------------------------------
2. Kagoshima bank FC    10  12 – 6  +6
3. Ibusuki Soccer club  10   9 – 9  0
4. FC Zcock              9   7 – 10 -3
5. Liberty FC            8   8 – 6  +2
6. FC Swallows           8  13 – 15 -2
7. Calciatore Kinpo      7   7 – 13 -6
8. NST Dreams            4  6 – 21 -15

45.	OITA(KYΫSHΫ)

	Teams are playing each other once;
	Top team qualified for the Promotion tournament

                      PTS  GF – GA
1. HOYO ATLETICO ELAN   25  39 – 5 +34 CHAMPION
--------------------------------------
2. NBU Braves           22  23 – 11 +12
3. Nakatsu club         19  33 – 6 +27
4. Yabakei FC           17  24 – 14 +10
5. Oita FC Valente 2017 13  32 – 17 +15
6. Scudetto              9  11 – 25 -14
7. FC Inter Minami       8  12 – 21 -9
8. AS Volare             8  10 – 24 -14
9. NCO. SC               5   9 – 32 -23
10.Notsuhara club       -3   5 – 43 -38

46.	NAGASAKI(KYΫSHΫ)

Teams are playing each other once;
Top team qualified for the Promotion tournament

1. KUNIMI FC                    24 34 – 10 +24 CHAMPION
-------------------------------------------------------
2. MD Nagasaki                  17 21 – 16 +5
3. Isahaya club                 16 18 – 14 +4
4. Omura Maritime  SD Soccer SC 14 22 – 12 +10
5. Tarami drunkers              13 22 - 19 +5
6. Sasebo SC                    13 20 - 16 -3
7. Nishi ariake SC              12 12 – 15 -3
8. FC Kool Omura                 7 11 – 17 -4
9. Shimahara SC                  7  9 – 23 -14
10.Togitsu club                  1  7 – 35 -28

47.	OKINAWA(KYΫSHΫ)

	Teams are playing each other once;
	Top team qualified for the Promotion tournament

                  PTS  GF – GA
1. FC NAHA         22  24 – 8 +16 CHAMPION
--------------------------------------
2. Okinawa city SC 21  17 – 9  +8  
3. Kitanaka club   19  16 – 11 +5
4. Kochinda FC     17  19 – 12 +7
5. Boasorte        11  14 – 18 -4
6. Life denshi     10  19 – 21 -2
7. Yokatsu club    10  15 – 18 -3
8. Yomitan AP      10  11 – 19 -8
9. Minatogawa FC    7  11 – 19 -8
10. Gadis Chatan    2  11 – 22 -11






2009 (4th and lower levels).

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Gregory Herbert for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Gregory Herbert (gherbert27@yahoo.fr)
Last updated: 19 Feb 2010

(C) Copyright Gregory Herbert and RSSSF 2010
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.