Japan Emperor's Cup 2008

The 88th Emperor's Cup ("Tennou Hai")


Attendance Teams:
 J Div.1 = 18 teams : play from 4th round
 J Div.2 = 15 teams : play from 3rd round
 JFL     = 1 team (Tochigi SC, the top of 1st half of 2008 season), 
           and some teams which won in prefectual qualifyings
 Collage = 1 team (Osaka Univ. of Health and Sports sciences, 
           the champion of the Primeminister Cup in summer)
 Prefectual = 47 teams (one from each prefectures; see below)
 Total   = 82 Teams

Prefectual Teams (belongs league):
in Hokkaido: 
 Hokkaido  = Dohto Univ. (college)
in Tohoku: 
 Aomori    = Aomori Yamada High School (high school)
 Iwate     = Grulla Morioka (regional)
 Miyagi    = Sony Sendai FC (JFL)
 Akita     = TDK SC (JFL)
 Yamagata  = Yamagata Univ. (college)
 Fukushima = Fukushima United FC (prefectual)
in Kanto:
 Ibaraki   = Ryutsu Keizai Univ.(college)
 Tochigi   = Hitachi Tochigi UVA SC (regional 1st)
 Gunma     = Arte Takasaki (JFL)
 Saitama   = Shobi Univ. (college)
 Chiba     = JEF United Ichihara Chiba Reserves (JFL)
 Tokyo     = Kokushikan Univ. (college)
 Kanagawa  = Y.S.C.C. (regional)
 Yamanashi = Tamaho FC (prefectual)
in Hokushin'etsu:
 Niitaga   = Niigata Univ. of Management (college)
 Toyama    = Kataller Toyama (JFL)
 Ishikawa  = Zweigen Kanazawa (regional)
 Fukui     = Saurcos Fukui (regional)
 Nagano    = Matsumoto Yamaga FC (regional)
in Tokai:
 Shizuoka  = Honda FC (JFL)
 Aichi     = Aichi Gakuin Univ. (college)
 Gifu      = FC Gifu SECOND (prefectual)
 Mie       = Yokkaichi Univ. (collage)
in Kansai:
 Shiga     = SAGAWA SHIGA FC (JFL)
 Kyoto     = Sagawa Printing SC (JFL)
 Osaka     = Hannan Univ. (college)
 Hyogo     = Banditonce Kobe (regional)
 Nara      = Nara Sangyo Univ. (college)
 Wakayama  = Kainan FC (prefectual)
in Chugoku:
 Tottori   = Gainare Tottori (JFL)
 Shimane   = Dezzolla Shimane Esporte Clube (regional)
 Okayama   = Fagiano Okayama (JFL)
 Hiroshima = Fukuyama Univ. (college)
 Yamaguchi = Hitachi Kasado (regional)
in Shikoku:
 Tokushima = Tokushima Vortis Second (prefectual)
 Kagawa    = Kamatamare Sanuki (regional)
 Ehime     = Ehime Univ. (college)
 Kochi     = Kochi Univ. (college)
in Kyushu:
 Fukuoka   = New Wave Kitakyusyu (JFL)
 Saga      = Kyushu INAX (prefectual)
 Nagasaki  = Mitubishi Heavy Industries Nagasaki (regional)
 Kumamoto  = Ohzu High School (high school)
 Oita      = Nippon Bunri Univ. (college)
 Miyazaki  = Honda Lock (regional)
 Kagoshima = Volca Kagoshima (regional)
 Okinawa   = Okinawa Kariyushi FC (regional)




1st Round
[Sep 13]
#   Home team               -   Visitor team
04  Yokkaichi Univ.        1-3  Honda FC                              970
05  Saurcos Fukui          2-1  Nara Sangyo Univ.         [aet]       616
07  Fagiano Okayama        6-0  Hitachi Kasado                      1,479
09  Banditonce Kobe        0-1  Kataller Toyama                       885
10  Zweigen Kanazawa       4-3  SAGAWA SHIGA FC           [aet]     2,145
13  Dohto Univ.            4-1  Shobi Univ.                           523
19  Tokushima Vortis 2nd   2-1  Kochi Univ.                           282
20  Kamatamare Sanuki      1-0  Gainare Tottori                       592
23  TDK SC                 2-3  Osaka Univ. of H. S.      [aet]       773
[Sep 14]
01  Sagawa Printing SC     7-1  Aichi Gakuin Univ.                    408
02  Kainan FC              0-2  Ehime Univ.                           583
03  FC Gifu SECOND         0-1  Hannan Univ.                        1,028
06  Niigata Univ. Man.     1-5  Matsumoto Yamaga FC                   662
08  Fukuyama Univ.         0-3  Volca Kagoshima                     1,704
11  Ryutsu Keizai Univ.    4-2  Y.S.C.C.                              516
12  Tamaho FC              0-10 Sony Sendai FC                        287
14  Fukushima United FC    1-4  Kokushikan Univ.                      579
15  Kyushu INAX            1-3  Okinawa Kariyushi FC                  602
16  Ohzu High School       2-1  Nippon Bunri Univ.                    884
17  Mitubishi HI Nagasaki  3-0  Dezzolla Shimane EC                   670
18  New Wave Kitakyusyu    1-1  Honda Lock           [aet, PK4-2]   2,145
21  Hitachi Tochigi UVA    2-0  Aomori Yamada High School             545
22  Arte Takasaki          0-2  JEF Chiba Reserves                    380
24  Grulla Morioka         5-1  Yamagata Univ.                        634

2nd Round
[Sep 20]
27  Saurcos Fukui          0-4  Matsumoto Yamaga FC                   705
28  Fagiano Okayama        2-0  Volca Kagoshima                     1,274
30  Ryutsu Keizai Univ.    2-3  Sony Sendai FC            [aet]       313
33  Mitubishi HI Nagasaki  3-0  New Wave Kitakyusyu                   446
34  Tokushima Vortis 2nd   2-1  Kamatamare Sanuki                     390
36  Osaka Univ. of H. S.   3-0  Grulla Morioka                        370
[Sep 21]
25  Sagawa Printing SC     5-1  Ehime Univ.                           369
26  Hannan Univ.           0-4  Honda FC                              507
29  Kataller Toyama        1-2  Zweigen Kanazawa                      410
31  Dohto Univ.            1-6  Kokushikan Univ.                    1,084
32  Okinawa Kariyushi FC   2-1  Ohzu High School                      471
35  Hitachi Tochigi UVA    2-1  JEF Chiba Reserves                    509

3rd Round [Oct 12]
37  Ehime FC               2-1  Sagawa Printing SC                  1,569
38  Sagan Tosu             4-0  Honda FC                            2,307
39  Shonan Bellmare        1-1  Matsumoto Yamaga FC  [aet, PK4-5]   2,580
40  Ventforet Kofu         1-0  Fagiano Okayama                     4,420
41  Tochigi SC             1-1  Roasso Kumamoto      [aet, PK5-3]   3,011
42  FC Gifu                1-0  Zweigen Kanazawa                    1,515
43  Cerezo Osaka           1-0  Sony Sendai FC                      2,403
44  Tokushima Vortis       0-1  Kokushikan Univ.          [aet]     1,174
45  Yokohama FC            2-1  Okinawa Kariyushi FC                2,358
46  Vegalta Sendai         2-0  New Wave Kitakyusyu                 6,357
47  Thaspa Kusatsu         2-0  Tokushima Vortis 2nd                1,693
48  Avispa Fukuoka         0-1  Mito Hollyhock            [aet]     1,738
49  Montedio Yamagata      4-1  Hitachi Tochigi UVA       [aet]     2,185
50  Sanfrecce Hiroshima    6-0  Osaka Univ. of H. S.                1,271


4th Round
[Nov 2]
52  Yokohama F.Marinos     1-0  Consadore Sapporo                   5,728
54  Vissel Kobe            8-0  Matsumoto Yamaga FC                 3,268
56  Jubilo Iwata           3-1  Tochigi SC                          4,088
57  Nagoya Grampus         1-0  FC Gifu                             7,597
58  Omiya Ardija           1-0  Cerezo Osaka                        3,574
59  Kashima Antlers        2-2  Kokushikan Univ.     [aet, PK3-0]   5,286
61  Albirex Niigata        2-0  Yokohama FC                         7,607
63  Kashiwa Raysol         1-0  Thaspa Kusatsu                      4,596
64  Kyoto Sanga F.C.       3-0  Mito Hollyhock                      2,802
66  Tokyo Verdy            0-1  Sanfrecce Hiroshima                 5,411
[Nov 3]
51  Urawa Red Diamonds     1-0  Ehime FC                  [aet]    16,724
62  FC Tokyo               2-1  Vegalta Sendai                     10,528
65  Kawasaki Frontale      3-1  Montedio Yamagata                   8,221
[Nov 5]
53  Oita Trinita           0-2  Sagan Tosu                          5,512
60  Shimizu S-Pulse        1-0  JEF United Ichihara Chiba           4,214
[Nov 16]
55  Gamba Osaka            2-1  Ventforet Kofu            [aet]     3,694


5th Round (1/8 Finals)
[Nov 15]
67  Urawa Red Diamonds     2-2  Yokohama F.Marinos   [aet, PK3-0]  10,303
68  Sagan Tosu             5-2  Vissel Kobe                         2,856
70  Nagoya Grampus         2-1  Omiya Ardija                        4,371
71  Kashima Antlers        3-4  Shimizu S-Pulse           [aet]     5,158
38  Sagan Tosu             4-0  Honda FC                            2,307
72  Albirex Niigata        2-3  FC Tokyo                            3,211
38  Sagan Tosu             4-0  Honda FC                            2,307
73  Kashiwa Raysol         1-0  Kyoto Sanga F.C.                    5,023
74  Kawasaki Frontale      0-2  Sanfrecce Hiroshima                 4,858
[Nov 26]
69  Jubilo Iwata           1-3  Gamba Osaka                         2,648

Quarter Finals 
[Dec 20]
75  Sagan Tosu             1-3  Yokohama F.Marinos                    
77  Shimizu S-Pulse        1-2  FC Tokyo                              
78  Kashiwa Raysol         3-2  Sanfrecce Hiroshima       [aet]            
[Dec 25]
76  Gamba Osaka            2-1  Nagoya Grampus                        

Semi Finals [Dec 29]
79  Yokohama F.Marinos     0-1  Gamba Osaka                      
80  FC Tokyo               1-2  Kashiwa Raysol                     

Final [Jan 1, 2009]
81  Gamba Osaka            1-0  Kashiwa Raysol            [aet]                    



Names of teams:
 Osaka Univ. of H. S. = Osaka Univ. of Health and Sports sciences
 Niitaga Univ. Man.   = Niigata Univ. of Management
 Mitsubishi Nagasaki  = Mitsubishi Heavy Industries Nagasaki
 Dezzolla Shimane EC  = Dezzolla Shimane Esporte Clube
 JEF Chiba Reserves   = JEF United Ichihara Chiba Reserves
 Hitachi Tochigi UVA  = Hitachi Tochigi UVA SC
 JEF United Chiba     = JEF United Ichihara Chiba 


Super Cup 2009 [Feb 28]
    Kashima Antlers        3-0  Gamba Osaka    

2007.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Masanori "Komabano" Nakanishi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Masanori "Komabano" Nakanishi (HQM07536@nifty.ne.jp)
Last updated: 6 Mar 2009

(C) Copyright Masanori "Komabano" Nakanishi and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.