Cape Verde Islands 1999

Championship played out in a tournament between the champions of the nine
islands.

Cape Verde National Championship  

Tables (without goals round 4):

Grupo A
1.Amarante              6   4   1   1   8- 5 13   [São Vicente]
2.Juventude             6   3   1   2   9-11 10   [Sal]
3.Solpotense            6   2   2   2  14- 8  8   [São Antão]
4.Ultramarina           6   0   2   4   3-10  2   [São Nicolau]
NB: Juventude and Solpotense with complete goal difference

Grupo B
1.Vulcânicos            6   4   1   1   8- 3 13   [Fogo]
2.Académica             6   3   2   1   7- 4 11   [Boavista]
3.Onze Unidos           6   2   0   4   5-11  6   [Maio]
4.Nô Pintcha            6   1   1   4   5- 7  4   [Brava]

Round 1
Grupo A
Amarante        0-0     Ultramarina
Solpotense      4-0     Juventude
Grupo B
Vulcânicos      3-1     Onze Unidos
Nô Pintcha      1-1     Académica

Round 2
Grupo A
Ultramarina     2-2     Solpotense
Juventude       3-0     Amarante
Grupo B
Onze Unidos     2-0     Nô Pintcha
Académica       1-1     Vulcânicos

Round 3
Grupo A
Solpotense      1-2     Amarante
Juventude       2-0     Ultramarina
Grupo B
Académica       3-1     Onze Unidos
Nô Pintcha      1-2     Vulcânicos
  
Round 4
Grupo A
Juventude       2-2     Solpotense
Ultramarina     lt      Amarante
Grupo B
Académica       bt      Nô Pintcha
Onze Unidos     bt      Vulcânicos

Round 5
Grupo A
Amarante        4-0     Juventude
Solpotense      4-0     Ultramarina
Grupo B
Vulcânicos      1-0     Académica
Nô Pintcha      3-1     Onze Unidos

Round 6
Group A
Amarante        2-1     Solpotense  
Juventude       2-1     Ultramarina
Group B
Vulcânicos      1-0     Nô Pintcha
Onze Unidos     0-2     Académica

Tables (without goals round 4):

Grupo A
1.Amarante              6   4   1   1   8- 5 13   [São Vicente]
2.Juventude             6   3   1   2   9-11 10   [Sal]
3.Solpotense            6   2   2   2  14- 8  8   [São Antão]
4.Ultramarina           6   0   2   4   3-10  2   [São Nicolau]
NB: Juventude and Solpotense with complete goal difference

Grupo B
1.Vulcânicos            6   4   1   1   8- 3 13   [Fogo]
2.Académica             6   3   2   1   7- 4 11   [Boavista]
3.Onze Unidos           6   2   0   4   5-11  6   [Maio]
4.Nô Pintcha            6   1   1   4   5- 7  4   [Brava]

Final

First Leg
Amarante        2-0     Vulcânicos   

Second Leg
Vulcânicos      1-1     Amarante    

Amarante wins first title in 38 years.


Islands Championships
=====================

Boa Vista
---------
Round 10 
Associao Académica      6-2     Sporting
Sal Rei                 5-2     África Show
Sanjoanense             3-3     Desportivo Estancia de Baixo
  
Top of final table:
1.Associao Académica    21
2.Operaria              21 
3.Sal-Rei               21 
  
Brava
-----
Round 10 
Nô Pintcha      3-1     Académica 
  
Top of table:
1.Nô Pintcha            19
2.Académica             13
  
Fogo
----
Round 8 [Apr]
Juventude       4-1   Desportivo
Botafogo        0-3   Académica
Cutelinho       0-1   Volcânicos
Nô Pintcha      bye

Round 14 
Vulcânicos      2-2     Académica 
Botafogo        0-0     Juventude
Desportivo      2-1     Nô Pintcha  
  
Final Table:
1.Vulcânicos    32
2.Académica     30
3.Botafogo      23
4.Juventude     11     
5.Cutelinho      7     
6.Desportivo     6     
7.Nô Pintcha     4

Maio
----
Champions: Onze Unidos

Sal
---
Round 2
Palmeiras       1-0   Académica
Académico       1-1   Santa Maria
Verdum          1-1   Juventude

Table:
1.Santa Maria      4
2.Palmeiras        3
3.Académica        3
4.Verdum           2
5.Juventude        1
6.Académico        1

Round 10
Santa Maria     4-3     Verdum
Académico       6-0     Académica
Juventude       4-1     Palmeiras

Champions: Juventude

Santo Antão
------------

Zona Norte

Round 4
Rosariense      1-2     Solpontense
Beira-Mar       1-6     Paulense
  
Table: 
1.Solpontense     12
2.Paulense         7
3.Rosariense       4     
4.Beira-Mar        0
  
Champions: Solpotense

Zona Sul 

Round 1 [Jan 17]
Sanjoanense     2-1   Sporting
Académica       drw   Marítimo      [1-2?]
Round 2 [Feb 14]
Académica       1-0   Marítimo
Sporting        2-1   Sanjoanense
Round 3
Sanjoanense     1-0   Académica
Marítimo        bt    Sporting
Round 4 [Apr 8]
Sporting        1-4   Académica       
Marítimo        1-0   Sanjoanense

Table:
 1.Académica      4  2  1  1   +3   7
 2.Marítimo       4  2  1  1        7
 3.Sanjoanense    4  2  0  2  4- 4  6
 4.Sporting       4  1  0  3        3

Champions: Maritimo

Overall championship Santo Antão
Maritimo        2-1     Solpotense
Solpotense      3-1     Maritimo

Champions: Solpotense

São Nicolau
-----------

[Feb 2]
Atlético        4-0   Belo Hirozonte
Ribeira Brava   2-0   Caleijao
Ultramarina     3-0   Talho

Table:
1.Atlético        16
2.Ribeira Brava   13
3.Ultramarina     13
4.Belo Horizonte   6
5.Caleijao         4
6.Talho            0

São Vicente
-----------
Round 1 [Feb 7]
CS Mindelense   0-0   Associação Académica do Mindelo
Derby           3-2   Amarante
Batuque         2-1   Falcões do Norte
Ribeira Bote    1-1   Castilho

Round 2 [Feb 14]
Derby           4-1   Castilho
Batuque         0-0   CS Mindelense
Amarante        3-2   Académica
Ribeira Bote    0-4   Falcoes do Norte

Round 6 [Mar 14?]
Castilho        0-0   Mindelense
Falcoes         1-3   Amarante
Académica       2-2   Ribeira Bote
Batuque         2-1   Derby

Round 9 [Apr]
Amarante        3-1   Académica
Derby           2-0   Castilho  
Falcoes         2-0   Ribeira Bote
Mindelense      bt    Batuque

Round 10 
Ribeira Bote    3-1   Mindelense
Derby           1-0   Falcoes 
Académica       2-1   Castilho
Batuque         drw   Amarante

Round 14
Ribeira Bote    0-5     Batuque
Castilho        0-2     Amarante
Mindelense      2-0     Falcoes 
Derby           3-1     Académica  

Table:
1.Amarante                            14 11  1  2       34  [33?]
2.Batuque                             14 10  2  2       32 
3.Derby                               14  9  1  4       28
4.Clube Sportivo Mindelense (Mindelo) 14  5  5  4       20
5.Falcões do Norte                    14  4  3  7       15 
6.Associação Académica do Mindelo     14  3  2  9       11
7.Castilho                            14  2  3  9        9 
8.Ribeira Bote                        14  2  3  9        9   



1998.

2000.

list of champions.


About this document

With thanks to José Batalha (vilamona@clix.pt)

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 12 Aug 2000

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 1999/2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.