Cameroon Women 2018


Championnat de Ligue 1 2018
Championnat de Division 2 2018
Coupe du Cameroon 2018
Tournoi de la Femme 2018

Championnat de Ligue 1 2018

Round 1
[Mar 21]
ASFF Diamaré             1-2 Awa FF
Vent du Nord             0-3 Louves Minproff 
Caiman                   1-0 Panthère Security
Social du Mbam           4-0 Green City    
Femina Stars             2-7 Eclair de Sa'a
[Mar 22]
Renaissance Women        1-2 Amazones FAP
 
Round 2
[Mar 18]
Eclair de Sa'a           1-4 Social du Mbam
[dates?]
Green City               0-2 Panthère Security
Renaissance Women        0-3 Awa FF
ASFF Diamaré             1-5 Louves Minproff 
Vent du Nord             1-2 Amazones FAP
Caiman                   3-1 Femina Stars             

Round 3
[Mar 27]
Vent du Nord             0-5 Awa FF
Renaissance Women        0-3 Louves Minproff 
ASFF Diamaré             2-5 Amazones FAP
Panthère Security        1-2 Eclair de Sa'a
Femina Stars             1-2 Green City
[Mar 28]
Social du Mbam           4-2 Caiman                   [also reported 5-2]
 
Round 4 [Apr ?]
Green City               4-1 ASFF Diamaré
Eclair de Sa'a           5-0 Vent du Nord
Caiman                   1-0 Renaissance Women
Amazones FAP             4-1 Femina Stars
Louves Minproff          2-0 Social du Mbam
Awa FF                   3-0 Panthère Security
        
Round 5 [Apr 5]
Eclair de Sa'a           2-0 Renaissance Women
Femina Stars             0-2 Louves Minproff 
Social du Mbam           1-2 Awa FF
Amazones FAP             2-0 Panthère Security
Caiman                   1-0 ASFF Diamaré        
Green City               3-0 Vent du Nord
 
Round 6 [Apr ?]
Caiman                   5-0 Vent du Nord
Louves Minproff          2-0 Panthère Security
Femina Stars             0-1 Awa FF
Green City               2-1 Renaissance Women
Amazones FAP             3-0 Social du Mbam
Eclair de Sa'a           3-0 ASFF Diamaré
 
Round 7 [Apr ?}
Eclair de Sa'a           2-1 Green City
Louves Minproff          3-0 Caiman
Amazones FAP             1-0 Awa FF
Vent du Nord             1-2 Panthère Security
Renaissance Women        1-2 Social du Mbam
ASFF Diamaré             awd Femina Stars             [awarded 3-0, Femina forfeited]
 
Round 8 [Apr 17]
Louves Minproff          7-1 Green City
Awa FF                   2-1 Eclair de Sa'a
Caiman                   1-1 Amazones FAP
ASFF Diamaré             1-4 Social du Mbam
Vent du Nord             0-0 Femina Stars
Renaissance Women        0-1 Panthère Security
 
Round 9 [Apr 22]
Amazones FAP             1-1 Louves Minproff          
Eclair de Sa'a           1-0 Caiman
Green City               0-4 Awa FF                   
ASFF Diamaré             1-0 Panthère Security
Social du Mbam           1-0 Femina Stars
Renaissance Women        drw Vent du Nord             

Round 10 [Apr 29?]
Panthères Security       0-1 Femina Stars
Amazones FAP             3-0 Eclair de Sa'a
Louves Minproff          4-0 Awa FF
Caiman                   0-0 Green City
Renaissance Women        0-2 ASFF Diamaré
Vent du Nord             0-6 Social du Mbam       

Round 11 [May 2?]
Renaissance Women        2-0 Femina Stars
Amazones FAP             2-1 Green City               [also reported 3-1]
Awa FF                   4-2 Caiman
Eclair de Sa'a           0-5 Louves Minproff 
Social du Mbam           1-0 Panthères Security
ASFF Diamaré             0-0 Vent du Nord

Halfway Table:

 1.Louves Minproff                     11  10  1  0  37- 3  31
 2.Amazones FAP                        11   9  2  0  26- 8  29
 3.Awa Football                        11   9  0  2  26-10  27
 4.Social du Mbam                      11   8  0  3  27-12  24
 5.Eclair de Sa'a                      11   7  0  4  24-18  21
 6.Caiman                              11   5  2  4  16-14  16
 7.Green City                          11   4  1  6  14-24  13
 8.ASFF Diamaré                        11   3  1  7  12-24  10
 9.Panthère Security                   11   3  0  8   6-14   9
10.Renaissance Women                   11   1  1  9   5-18   4  [*]
11.Femina Stars                        11   1  1  9   6-25   4
12.Vent du Nord                        11   0  3  8   2-31   3  [*]

[*] missing goals rd 9

Round 12 [May 22?]
Awa FF                   4-1 ASFF Diamaré
Louves Minproff          1-0 Vent du Nord
Panthère Security        2-1 Caiman
Green City               2-1 Social du Mbam
Eclair de Sa'a           1-2 Femina Stars
Amazones FAP             3-1 Renaissance Women    

Round 13
Louves Minproff          8-0 ASFF Diamaré             
Amazones FAP             3-1 Vent du Nord             
Awa FF                   6-2 Renaissance Women        
Social du Mbam           4-1 Eclair de Sa'a           
Green City               3-1 Panthère Security
Caiman                   2-1 Femina Stars             
 
Round 14 [May 30]
Caiman                   0-0 Social du Mbam
Green City               3-1 Femina Stars 
Eclair de Sa'a           4-1 Panthère Security
Amazones FAP             6-0 ASFF Diamaré   
Louves Minproff          3-0 Renaissance Women
Awa FF                   4-1 Vent du Nord

Table:

 1.Louves Minproff                     14  13  1  0         40
 2.Amazones FAP                        14  12  2  0         38
 3.Awa Football                        14  12  0  2         36
 4.Social du Mbam                      14   9  1  4         28
 5.Eclair de Sa'a                      14   8  0  6         24
 6.Green City                          14   7  1  6         22
 7.Caiman                              14   6  3  5         20
 8.Panthère Security                   14   4  0 10         12
 9.ASFF Diamaré                        14   3  1 10         10
10.Femina Stars                        14   2  1 11          7
11.Renaissance Women                   14   1  1 12          4
12.Vent du Nord                        14   0  3 11          3
 
Round 15
[Jun 8]
Social du Mbam           awd Louves Minproff          [awarded 3-0, Louves failed
Panthère Security        0-1 Awa FF                    to present player licenses]
Femina Stars            0-11 Amazones FAP 
[date ?]
Renaissance Women         -  Caiman
Vent du Nord              -  Eclair de Sa'a
ASFF Diamaré              -  Green City    

Round 16
[Jun 11]
Panthère Security        2-3 Amazones FAP             
[Jun 13]
Louves Minproff         10-0 Femina Stars             
Awa FF                   2-0 Social du Mbam           
[date ?]
Renaissance Women        1-1 Eclair de Sa'a           
ASFF Diamaré             1-1 Caiman                   
Vent du Nord             1-3 Green City               

Round 17
[Jun ?]
Renaissance Women        2-2 Green City
ASFF Diamaré             0-2 Eclair de Sa'a
Vent du Nord             0-2 Caiman
Social du Mbam           lt  Amazones FAP
Awa FF                    -  Femina Stars
Panthère Security        lt  Louves Minproff  
 
Round 18 [Jun/Jul ?]
Green City               1-2 Eclair de Sa'a  
Caiman                   1-0 Louves Minproff  
Awa FF                    -  Amazones FAP    
Panthère Security         -  Vent du Nord             
Social du Mbam            -  Renaissance Women        
Femina Stars              -  ASFF Diamaré             

Round 19 [Jul 7,8?]
Eclair de Sa'a           0-2 Awa FF
Green City               1-6 Louves Minproff 
Amazones FAP             4-0 Caiman
Social du Mbam            -  ASFF Diamaré
Femina Stars              -  Vent du Nord
Panthère Security         -  Renaissance Women
 
Round 20 [Jul ?]
Caiman                   1-2 Eclair de Sa'a
Panthère Security        1-1 ASFF Diamaré
Femina Stars             0-2 Social du Mbam
Vent du Nord             4-2 Renaissance Women
Louves Minproff           -  Amazones FAP
Awa FF                    -  Green City

Round 21
Femina Stars             awd Panthère Security        [awarded 0-3, Femina forfeited]
Eclair de Sa'a           0-3 Amazones FAP
Awa FF                   3-4 Louves Minproff 
Green City               1-2 Caiman
ASFF Diamaré             2-1 Renaissance Women
Social du Mbam            -  Vent du Nord        
 
Round 22
Femina Stars             awd Renaissance Women        [awarded 0-3, Femina forfeited]
Green City               2-1 Amazones FAP
Caiman                   0-2 Awa FF
Louves Minproff          4-0 Eclair de Sa'a
Panthère Security        0-1 Social du Mbam
Vent du Nord             0-6 ASFF Diamaré  
 
Top Final  Table:

 1.Awa Football                        22  18  1  3  57-18  55   Champions
 2.Amazones FAP                        22                   52
 3.Louves Minproff                     22                   52
 
Relegated: Femina Stars, Renaissance Women (Guider) and Vent du Nord.

Promoted: Canon de Yaoundé, Maranatha de Douala, Figuil Filles.

Championnat de Division 2 2018

NB: played in ten regional leagues whose winners play off for three promotion spots

Région du Centre

Participating Teams (6):
   Renovation de Bafia
   Reines FC
   Dauphin
   Canon de Yaoundé
   Académie Tenga
   Inter Sports [aka Moussissi]
 
Round 1 [Sep 22]
 
Round 2 [Sep 29]
Canon                   19-0 Académie Tenga
 
Canon de Yaoundé promoted to Division 1.

Coupe du Cameroon 2017

Round 1
[Aug 9]
Académie Tenga Mabalmayo     0-5 Lékié Fille d’Obala
Asbo Caysa                   5-2 Jeunesse
Sporting                     2-3 Espérance de Ngousso
Louves Minproff              3-0 Social du Mbam
Canon                        1-2 Eclair de Sa'a             
Bokito Filles                0-7 AS Green City   
[Aug 10]
Awa Football                 0-2 Amazones FAP                 [aet]
[dates?]
Green City Academy           bt  AS Moussissi de Soa
Eding Dreams                0-19 Panthère Security  
AS Patriotes                 bt  AS Lifa de Yaoundé
AS Fjamboutou de Garoua      lt  Amazones de Septentrion
Renaissancede  Garoua       0-19 Renaissance de  Figuil
Soleil Sport de Garoua      0-12 Vent du Nord
Tsanaga Sport Academy        2-1 Madjema Filles
ASFF Diamaré de Maroua       3-1 Hakuna Matata de Kaele      
Ngadeu Filles de Ngaoundéré 16-0 Union Fille des Ngaoundéré         
Renaissance FF de Douala     awd Caiman                       [Renaissance dns]
Mbanga City                  awd Maranatha de Douala          [Mbanga dns]
AS Ladies de Douala          awd Sawa United                  [AS Ladies dns]
Ndé Football de Bangangté    4-1 Noun Sport de Foumban
Charité de Bandjun          10-0 Chérubin
Dynamic de Bafoussam         1-6 Sim's Ladies de Bafoussam
AS Fort Foot de Bamendjou    awd Panthère FC de Bagangté      [Bamendjou dns]     
Bafut Queens FC              0-6 Bui Dynamic of Kumbo
Abakwa Girls Bamenda         0-1 Gentile Ladies Bamenda
Red Stars de Djakiri         awd Ita Mbong of Nkambé          [Nkambé dns]
Vision Athletic              0-2 Vision Sport Bamenda  
Reine FF de Yaoundé          bye
Dynamo FC de Ngaoundéré      bye
AS Estuaires Filles (Douala) bye
 
Round 2
[Aug 13]
Asbo Caysa                   0-7 Eclair de Sa'a
Lékié Fille d'Obala          2-1 Espérance de Ngousso
Panthère Security           19-0 Reine FF de Yaoundé
Louves Minproff              6-0 AS Green City
Caiman de Douala             4-1 AS Estuaires Filles de Douala
Green City Academy           4-3 Sporting de Yaoundé   
Amazones FAP                 7-0 AS Patriotes 
[Aug 14]
Maranatha de Douala          bt  Sawa United
Charité de Bandjoun          unk Sim's Ladies                 [both apparently progressed]
Panthère de Bagangté         lt  Ndé Football de Bagangté
AS Solidarité de Dschang     bt  Noun Sport de Foumban
Ngadeu Filles                bt  Dynamo FC de Ngaoundéré
Amazones du Septentrion      lt  Renaissance de Figuil
Vent du Nord                 bt  Soleil Sport de Garoua
Tsanaga Sport Academy        lt  ASFF Diamaré de Maroua       
 
Round 3
[Aug 16]
Lékié Filles d'Obala         1-3 Eclair de Sa'a               
[Aug 18]
Amazones FAP                 3-2 Panthère Security            [aet]
Louves Minproff              7-0 Green City Academy
Maranthana de Douala         lt  Caiman de Douala
Charité de Bandjoun          unk Ndé Football de Bagangté     [neither to quarterfinals]
AS Solidarité de Dschang     lt  Sim's Ladies
Ngadeu Filles                lt  ASFF Diamaré de Maroua           
Renaissance de Figuil        bt  Vent du Nord
[Aug 19]
Gentile Ladies               lt  Vision Sport

Quarterfinals [Aug 25?]
Renaissance de Figuil        0-5 Amazones FAP
ASFF Diamaré de Maroua       3-2 Caiman de Douala
Louves Minproff              8-0 Vision Sport
Sim's Ladies                1-10 Eclair du Sa'a  
 
Semifinals [Aug 30]
ASFF Diamaré de Maroua       0-3 Eclair du Sa'a  
Louves Minproff              2-2 Amazones FAP                 [aet, 3-1 pen]

Final [Nov 9, Stade militaire de Yaoundé]
Louves Minproff              5-0 Eclair du Sa'a  
  [Glwadys Ewodo 4, 9pen, Ngo Mback 3-0, Kiomegne Vanessa 4-0, Beyene Ariane 5-0; half-time: 4-0]

Tournoi de la Femme 2018

NB: 8th edition

Final [Mar 8, Douala, Parc des Princes de Bali]
Dél. SEPL                4-3 Mairie de Douala I

NB: Dél. SEPL = Délégation des Sports et de l’Education Physique du Littoral
 

2017

2019

list of champions

list of (various) cup winners


About this document

Sources: http://www.camerounsports.info/football/championnat-feminin-d1, https://www.omnisportstotalfoot.com/

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 21 Feb 2019

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.