Kazakhstan 2004

Final Table:

 1.Qayrat QTJ Almaty         36  25  8  3  70-21  83  Champions
 2.Irtysh Pavlodar           36  24  7  5  56-16  79  UEFA Cup
 3.Tobol Qostanay            36  22 11  3  87-27  77
 4.FK Aqtobe LenTo           36  22  8  6  52-19  74
 5.FK Atyrau                 36  20 11  5  49-31  71
 6.Yesil Bogatyr Petropavl   36  18  5 13  53-40  59
 7.FK Taraz                  36  16 11  9  35-23  59
 8.Yekibastuzets Yekibastuz  36  17  7 12  42-27  58
 9.Shakhtyor Qaraghandy      36  16  9 11  44-28  57
10.Jenis Astana              36  15  6 15  45-44  48  [-3]
11.Oqjetpes Kokshetau        36  10 13 13  26-39  43  [+]
12.Vostok Oskemen            36  11  7 18  42-54  40  [3 0 1 10- 4 9]
13.Ordabasy Shymkent         36  11  7 18  37-43  40  [2 0 2  6- 7 6]
14.Jetisu Taldyqorghan       36  11  7 18  34-55  40  [1 0 3  5-10 3]
15.Yassy Sayram              36   9  8 19  30-49  35  [+]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
16.FK Almaty                 36   4  8 24  22-53  20  [+]  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
17.FK Semey                  36   4  1 31  25-84  13  Relegated
 -.Qaysar Qyzylorda          36   9  4 23  24-61  31  [*1]  Expelled
 -.Aq Jayiq Oral             36   7  4 25  24-83  25  [*2]  Expelled

NB: Jenis Astana 3 pts deducted for unsettled debt owed
    to FK Rostov (Russia) (payment for forward Mehmet Aksu).

[*1] Qaysar were expelled from the championship after Round 30 for
     voluntary leaving the field in the match against Yesil Bogatyr and
     attempting assailing the referee; all their remaining matches were
     awarded 0-3 against them.
[*2] Aq Jayiq Oral were expelled after Round 36 for repeated violations
     of the regulations; all their remaining matches were awarded 0-3
     against them.

Name changes:
Batys Oral have become Aq Jayiq Oral
Yassy-Rahat Turkestan have become Yassy Sayram and were relocated to Sayram
Khimik Stepnogorsk have become Oqjetpes Kokshetau; they are officially from
  Kokshetau though they are playing home matches in Stepnogorsk
Cesna Almaty have become FK Almaty
Yelimay were renamed FK Semey

Round 1 [Apr 3]
FK Taraz      0-0 Irtysh
  [Att: 11,000]
Ordabasy      0-1 Yekibastuzets
  [Sergey Kalabukhin 8 pen. Att: 9,500]
Qayrat QTJ    2-0 Yesil Bogatyr
  [Alibek Buleshev 63, Renat Abdulin 72. Att: 6,000]
Jetisu        0-0 Tobol
  [Att: 4,500]
Aqtobe LenTo  0-0 Shakhtyor
  [Att: 7,000]
FK Atyrau     2-0 Jenis
  [Omar Berdyyew 26, Sergey Kostyuk 77. Att: 8,000]
Oqjetpes      2-0 Yassy
  [Anatoliy Malkov 52, 84. Att: 5,000]
Vostok        2-2 Qaysar
  [Andrey Piskaryov 61, Pavel Udalov 84 pen -
   Viktor Koziy 51, Marat Sarsenov 71 pen. Att: 5,000]
Semey         2-0 Aq Jayiq
  [Sergey Misulev 42 pen, Marat Iskulov 70. Att: 6,000]
Almaty        bye

Round 2 [Apr 6]
FK Taraz      0-0 Yekibastuzets
  [Att: 5,000]
Ordabasy      1-0 Irtysh
  [Quanysh Qarakulov 86 pen. Att: 8,000]
Qayrat        2-2 Tobol
  [Samat Smakov 29, Arsen Tlehugov 89 - Valeriy Garkusha 6, 21. Att: 3,000]
Jetisu        1-0 Yesil Bogatyr
  [Yuriy Zvonarenko 73. Att: 4,600]
Aqtobe LenTo  0-0 Jenis
  [Missed PK: Yevgeniy Lunyov(J) 2. Att: 8,000]
FK Atyrau     1-1 Shakhtyor
  [Vladimir Gurtuyev 25 - Igor Soloshenko 15. Att: 7,200]
Semey         2-3 Qaysar
  [Sergey Misulev 59, Nikolai Komlichenko 74 - Marat Sarsenov 18,
   Viktor Koziy 29, Baqyt Qyzylbayev 61. Att: 6,000]
Oqjetpes      0-0 FK Almaty
  [Att: 2,500]
Vostok        0-1 Aq Jayiq
  [Vladimir Redkin 13. Missed PK: Pavel Udalov(V) 27. Att: 3,500]
Yassy         bye

Round 3 [Apr 12]
Qaysar        0-0 FK Taraz
  [Att: 4,500]
Aq Jayiq      0-3 Ordabasy
  [Sherzod Nazarov 31, Sergey Kozulin 70, Oleksandr Sukharev 82. Att: 6,500]
Yassy         2-0 Semey
  [Muhtor Qurbonov 40, Dilmurod Nazarov 54. Att: 8,000]
FK Almaty     0-1 Vostok
  [Viktor Goncharov 43. Att: 4,800]
Jenis         2-0 Oqjetpes
  [Yevgeniy Lunyov 83, Everson "Ratinho" Rodriguez 86. Att: 7,000]
Yesil Bogatyr 0-2 Aqtobe LenTo
  [Arturas Fomenka 75, Oleg Litvinenko 89. Att: 8,000]
Tobol         1-1 FK Atyrau
  [Pyotr Badlo 90+2 - Denis Rodionov 65. Att: 7,500]
Irtysh        2-1 Jetisu
  [Murat Tleshev 61 pen, Lubomir Kubica 67 - Yevgeniy Glukhov 41. Att: 10,000]
Yekibastuzets 1-0 Qayrat
  [Vadim Khinchagov 42. Att: 6,000]
Shakhtyor     bye

Round 4 [Apr 15]
Qaysar        2-0 Ordabasy
  [Marat Sarsenov 60 pen, Daurenbek Tajimbetov 85. Att: 4,500]
Yassy         0-0 Vostok
  [Att: 5,000]
FK Almaty     4-0 Semey
  [Andrey Travin 12, Yerlan Urazayev 16,
   Artyom Kuchin(S) 43 og, Sergey Ostapenko 54. Att: 2,500]
Aq Jayiq      1-0 FK Taraz
  [Marat Iskakov 60. Att: 4,500]
Shakhtyor     0-0 Oqjetpes
  [Att: 13,000]
Yesil Bogatyr 0-0 FK Atyrau
  [Att: 5,000]
Tobol         1-0 Aqtobe LenTo
  [Valeriy Garkusha 53. Att: 6,500]
Irtysh        1-0 Qayrat
  [Muslim Agayew 67 pen. Att: 11,000]
Yekibastuzets 1-2 Jetisu
  [Denis Proskurin 39 - Yuriy Zvonarenko 17, 29. Att: 4,000]
Jenis         bye

Round 5
[Apr 20]
Yassy         1-0 Qaysar
  [Muhtor Qurbonov 3 pen. Att: 6,500]
[Apr 21]
FK Taraz      0-0 Qayrat
  [Att: 8,100]
Ordabasy      2-1 Jetisu
  [Aleksandr Krokhmal 71, Andrey Vaganov 80 - Ruslan Gumar 17. Att: 5,500]
Aqtobe LenTo  0-1 Irtysh
  [Sergey Skorykh 45. Att: 8,000]
FK Atyrau     0-0 Yekibastuzets
  [Att: 8,000]
Oqjetpes      1-1 Tobol
  [Oleg Lashnikov 53 - Maksim Nizovtsev 39. Att: 4,000]
Semey         1-2 Shakhtyor
  [Nikolai Komlichenko 63 - Ruslan Imankulov 78, Sergey Surodeyev(Sem) 80 og. Att: 5,500]
Vostok        0-0 Jenis
  [Att: 4,000]
Aq Jayiq      1-1 FK Almaty
  [Marat Iskakov 3 - Maksim Teplukhin 82. Att: 5,000]
Yesil Bogatyr bye

Round 6 [Apr 24]
Jetisu        1-4 FK Taraz
  [Sergey Kirov 69 - Yuriy Danchenko 15, Oleh Mochulyak 50, 83,
   Ruslan Romanchuk 53. Att: 3,500]
Qayrat        3-0 Ordabasy
  [Arsen Tlehugov 43, 85, 90. Att: 7,500]
Aqtobe LenTo  0-1 Yekibastuzets
  [Vadim Khinchagov 46. Att: 4,000]
FK Atyrau     1-0 Irtysh
  [Vladimir Gurtuyev 40. Att: 7,000]
Qaysar        1-0 FK Almaty
  [Marat Sarsenov 59 pen. Att: 4,600]
Aq Jayiq      0-1 Yassy
  [Asqar Jadigerov 85. Att: 5,000]
Semey         1-2 Jenis
  [Artyom Gavrilenko 89 - Yevgeniy Lunyov 12, Nikita Khokhlov 21. Att: 3,000]
Vostok        1-0 Shakhtyor
  [Hamlet Mkhitaryan 90+3 pen. Att: 4,000]
Oqjetpes      0-0 Yesil Bogatyr
  [Att: 3,000]
Tobol         bye                  

Round 7 
[May 1]
FK Almaty     1-0 FK Taraz
  [Sergey Ostapenko 33. Att: 2,500]
[May 2]
Qayrat        1-1 Aqtobe LenTo
  [Jafar Irismetov 27 - Vitaliy Kitsak 86. Att: 3,500]
Jetisu        2-3 FK Atyrau
  [Yuriy Zvonarenko 1, Arman Birkurmanov 40 -
   Rejepmurat Agabayew 5, 86, Vyacheslav Yeremeyev 80 pen. Att: 3,500]
Yassy         0-1 Ordabasy
  [Oleksandr Sukharev 18. Att: 7,000]
Shakhtyor     2-0 Aq Jayiq
  [Oleg Korniyenko 63 pen, Leonid Panteleimonov 90+1. Att: 8,000]
Yesil Bogatyr 1-0 Semey
  [Aleksey Klishin 62. Att: 6,000]
Tobol         5-0 Vostok
  [Pyotr Badlo 27, Ulug'bek Bakayev 53 pen, 54,
   Maksim Nizovtsev 57, Nurbol Jumaskaliyev 85. Att: 4,000]
Irtysh        1-0 Oqjetpes
  [Muslim Agayew 2. Att: 9,000]
Jenis         1-0 Qaysar
  [Ilqar Abdurrahmanov 45. Att: 7,500]
Yekibastuzets bye

Round 8 [May 5]
Qayrat        1-1 FK Atyrau
  [Yuriy Aksyonov 45 - Sergey Kostyuk 82. Att: 4,000]
Jetisu        1-0 Aqtobe LenTo
  [Arman Birkurmanov 90+4. Missed PK: Sergey Kirov(J) 88. Att: 3,000]
Ordabasy      3-1 FK Almaty
  [Aleksandr Krokhmal 57, Eduard Sergiyenko 61, 85 - Andrey Travin 35. Att: 7,000]
FK Taraz      2-0 Yassy
  [Yuriy Danchenko 44, Oleh Mochulyak 72 pen. Att: 9,000]
Jenis         1-2 Aq Jayiq
  [Yevgeniy Lunyov 40 - Viktor Ulyanytskyi 17, Marat Iskakov 66. Att: 6,800]
Yesil Bogatyr 5-0 Vostok
  [Aleksandr Ignatyev 15, Igor Shvydko 24, Viktor Zubarev 45,
   Kostyantyn Panin 78, Pavel Maltsev 90. Att: 6,500]
Tobol         4-0 Semey
  [Maksim Nizovtsev 27, Nurbol Jumaskaliyev 33,
   Ulug'bek Bakayev 65 pen, Daniyar Mukanov 74. Att: 3,000]
Shakhtyor     0-1 Qaysar
  [Bahyt Qyzylbayev 43. Att: 13,000]
Yekibastuzets 0-0 Oqjetpes
  [Missed PK: Sergey Kalabukhin(Ye) 53. Att: 6,000]
Irtysh        bye

Round 9
[May 10]
FK Taraz      0-2 Aqtobe LenTo
  [Andriy Sokolenko 31, Vladimir Loginov 56. Att: 7,000]
Ordabasy      1-1 FK Atyrau
  [Nurken Mazbayev 40 - Vyacheslav Yeremeyev 32. Att: 8,000]
Qaysar        1-0 Yesil Bogatyr
  [Bahyt Qyzylbayev 58. Att: 5,000]
Aq Jayiq      0-1 Tobol
  [Nurbol Jumaskaliyev 87. Att: 7,500]
Semey         0-2 Irtysh
  [Rustam Usmanov 34, 51. Att: 5,000]
Vostok        1-2 Yekibastuzets
  [Pavel Udalov 3 - Vadim Khinchagov 31, Taras Danylyuk 64. Att: 3,500]
Oqjetpes      3-0 Jetisu
  [Anatoliy Malkov 5, 38, Yevgeniy Zakharchenko 25. Att: 2,800]
[May 11]
FK Almaty     0-3 Shakhtyor
  [Igor Soloshenko 39, 45, Leonid Panteleimonov 54. Att: 2,500]
Yassy         0-0 Jenis
  [Att: 5,000]
Qayrat        bye

Round 10
[May 13]
FK Taraz      1-0 FK Atyrau
  [Vitaliy Yevstigneyev 15. Att: 6,000]
Ordabasy      0-0 Aqtobe LenTo
  [Att: 6,000]
Qaysar        1-3 Tobol
  [Islam Junisbekov 32 - Aleksei Kosolapov 21,
   Ulug'bek Bakayev 36, Nurbol Jumaskaliyev 42. Att: 4,000]
Aq Jayiq      2-2 Yesil Bogatyr
  [Marat Iskakov 12, Viktor Ulyanytskyi 52 - Viktor Zubarev 26 pen, 89. Att: 5,500]
Semey         0-2 Yekibastuzets
  [Denis Proskurin 13, Vladimir Noskov 45. Att: 5,000]
Vostok        1-3 Irtysh
  [Denis Izmaylov 25 - Muslim Agayew 48, 67, Farhadbek Irismetov 53. Att: 2,500]
Oqjetpes      0-0 Qayrat
  [Missed PK: Yevgeniy Lovchev(Q) 49. Att: 4,000]
[May 14]
FK Almaty     1-2 Jenis
  [Yerlan Urazayev 86 - Aleksandr Shatskikh 37, Vladimir Yegorov 55. Att: 2,000]
Yassy         1-1 Shakhtyor
  [Dilmurod Nazarov 60 - Andrey Finonchenko 50. Att: 4,000]
Jetisu        bye

Round 11 [May 19]
Qayrat        6-0 Semey
  [Arsen Tlehugov 15 pen, Jafar Irismetov 30, Renat Abdulin 43,
   Alibek Buleshev 61, 65, Oleg Tarasov 90. Att: 2,500]
Jetisu        1-2 Vostok
  [Guram Makayev 50 - Pavel Udalov 8, Hamlet Mkhitaryan 58. Att: 2,500]
Yekibastuzets 2-1 Qaysar
  [Dayancklyc Urazow 32, 39 - Serik Dosmanbetov 45. Att: 6,000]
FK Atyrau     3-1 Oqjetpes
  [Vladimir Gurtuyev 8, Serhiy Zaitsev 46, Denis Rodionov 69 -
   Anatoliy Malkov 82. Att: 7,000]
Shakhtyor     1-1 FK Taraz
  [Leonid Panteleimonov 35 - Yevgeniy Vdovenko(Sh) 90 og. Att: 8,500]
Jenis         0-2 Ordabasy
  [Eduard Sergiyenko 20, Aleksandr Krokhmal 36. Att: 6,800]
Yesil Bogatyr 1-0 FK Almaty
  [Igor Shvydko 12. Att: 6,000]
Tobol         2-1 Yassy
  [Nurbol Jumaskaliyev 47, Ulug'bek Bakayev 48 - Dmitriy Vorobyov 71. Att: 3,200]
Irtysh        6-0 Aq Jayiq
  [Qayrat Nurdauletov 38, Oleksiy Danayev 44, Rustam Usmanov 56,
   Muslim Agayew 68, Vladimir Yakovlev 74, Murat Tleshev 88 pen. Att: 8,500]
Aqtobe LenTo  bye

Round 12 [May 22]
Qayrat        2-1 Vostok
  [Arsen Tlehugov 14, 45 pen - Denis Izmaylov 43.
   Missed PK: Arsen Tlehugov(Q) 46. Att: 3,000]
Jetisu        4-2 Semey
  [Galym Qarakenov 13, Yuriy Zvonarenko 55, 60, Dmitriy Mamonov 70 -
   Sergey Misulev 18, Valeriy Drobotenko 77. Att: 2,000]
Aqtobe LenTo  1-0 Oqjetpes
  [Valeriy Kryventsov 23 pen. Att: 6,000]
Irtysh        1-0 Qaysar
  [Lubomir Kubica 41. Att: 10,000]
Shakhtyor     1-0 Ordabasy
  [Yevgeniy Vdovenko 60. Att: 8,000]
Jenis         0-0 FK Taraz
  [Att: 3,000]
Yesil Bogatyr 3-0 Yassy
  [Andriy Huzenko 47, Sergey Kalyubin 75, Viktor Zubarev 85. Att: 8,000]
Tobol         5-0 FK Almaty
  [Ulug'bek Bakayev 9, 76, Maksim Nizovtsev 26,
   Nurbol Jumaskaliyev 51, Aleksei Kosolapov 66. Att: 4,500]
Yekibastuzets 1-1 Aq Jayiq
  [Sergey Ivanov 81 - Vitaliy Starnovskiy 41. Att: 6,000]
FK Atyrau     bye

Round 13
[May 27]
Yassy         1-1 Yekibastuzets
  [Yorqin Nazarov 33 pen - Robert Bitarov 40 pen. Att: 3,000]
FK Almaty     2-3 Irtysh
  [Sergey Ostapenko 14, Kirill Martyanov 29 - Murat Tleshev 53,
   Serik Jeylitbayev 62, Farhadbek Irismetov 64. Att: 2,500]
[May 28]
Ordabasy      0-1 Oqjetpes
  [Anatoliy Malkov 80. Att: 4,000]
Semey         0-2 Aqtobe LenTo
  [Oleksandr Mytrofanov 25, Vladimir Loginov 44. Att: 3,000]
Vostok        2-2 FK Atyrau
  [Roman Kagazezhev 79, Hamlet Mkhitaryan 82 pen -
   Vladimir Gurtuyev 19, Serhiy Zaitsev 28. Att: 2,500]
Aq Jayiq      0-2 Qayrat
  [Arsen Tlehugov 6, 62. Att: 5,000]
Qaysar        1-0 Jetisu
  [Islam Junisbekov 44. Att: 3,000]
Yesil Bogatyr 2-0 Shakhtyor
  [Aram Voskanyan 39, Andriy Huzenko 85. Missed PK: Viktor Zubarev(YB) 19. 7,000]
Jenis         3-1 Tobol
  [Mehmet Aksu 5 pen, Maksim Zabelin 41,
   Oleksandr Sobkovych 65 - Aleksei Kosolapov 10 pen. Att: 8,000]
FK Taraz      bye

Round 14
[May 30]
FK Almaty     0-3 Yekibastuzets
  [Vadim Khinchagov 12, Igor Yurin 40, Robert Bitarov 80. Att: 1,500]
Yassy         0-3 Irtysh
  [Murat Tleshev 18, 43, Serik Jeylitbayev 63. Att: 3,500]
[May 31]
FK Taraz      3-0 Oqjetpes
  [Oleh Mochulyak 55, Vitaliy Yevstigneyev 88, Ruslan Romanchuk 90. Att: 8,000]
Qaysar        0-1 Qayrat
  [Arsen Tlehugov 13. Att: 4,000]
Semey         0-1 FK Atyrau
  [Vladimir Gurtuyev 22. Att: 3,000]
Vostok        1-2 Aqtobe LenTo
  [Roman Kagazezhev 90 pen - Andriy Sokolenko 49, Vitaliy Kitsak 51. Att: 3,000]
Aq Jayiq      1-0 Jetisu
  [Vadim Shilyayev 49. Missed PK: Artur Avakyants(AJ) 1. Att: 4,000]
Shakhtyor     1-1 Tobol
  [Leonid Panteleimonov 35 - Maksim Nizovtsev 25. Att: 10,000]
Jenis         1-2 Yesil Bogatyr
  [Nilton Mendes 90+6 pen - Aram Voskanyan 90+1, Nikolay Solomin 90+3. Att: 7,500]
Ordabasy      bye
    
Round 15
[Jun 5]
Irtysh        3-0 Shakhtyor
  [Muslim Agayew 14 pen, Serik Jeylitbayev 23, Didarklyc Urazow 87. Att: 9,000]
Yekibastuzets 2-0 Jenis
  [Igor Yurin 22, Vadim Khinchagov 90+3. Att: 6,500]
Yesil Bogatyr 4-1 FK Taraz
  [Viktor Zubarev 12, 58, 66, Igor Shvydko 40 - Yuriy Danchenko 49. Att: 8,000]
Tobol         1-0 Ordabasy
  [Aleksei Kosolapov 34 pen. Att: 5,500]
FK Atyrau     3-1 Qaysar
  [Vyacheslav Yeremeyev 22, Serhiy Zaitsev 41,
   Sergey Kostyuk 64 - Viktor Koziy 57. Att: 6,000]
Oqjetpes      2-1 Semey
  [Igor Pavlyuk 54 pen, Oleg Lashnikov 71 - Artyom Gavrilenko 4. Att: 3,000]
Aqtobe LenTo  4-1 Aq Jayiq
  [Arturas Fomenka 3, Yevgeniy Sveshnikov 32, Vladimir Loginov 50,
   Maksim Samchenko 67 - Aleksey Mikhaylyuk 61. Att: 5,000]
[Jun 6]
Qayrat        3-0 Yassy
  [Arsen Tlehugov 2, Jafar Irismetov 45, 58. Att: 1,200]
Jetisu        1-1 FK Almaty
  [Guram Makayev 9 - Andrey Travin 32. Att: 1,700]
Vostok        bye

Round 16
[Jun 8]
Irtysh        1-0 Jenis
  [Serik Jeylitbayev 48. Att: 11,000]
Yekibastuzets 2-0 Shakhtyor
  [Sergey Ivanov 29, Robert Bitarov 90 pen. Att: 6,500]
Yesil Bogatyr 2-0 Ordabasy
  [Viktor Zubarev 31, Igor Shvydko 84. Att: 8,500]
Tobol         2-0 FK Taraz
  [Pyotr Badlo 55, Nurbol Jumaskaliyev 75. Att: 5,000]
Oqjetpes      1-0 Vostok
  [Oleksandr Stakhiv 26. Att: 4,000]
Aqtobe LenTo  1-0 Qaysar
  [Arturas Fomenka 45. Att: 6,500]
FK Atyrau     2-1 Aq Jayiq
  [Andrei Foshchiy 63, Vyacheslav Yeremeyev 70 pen - Denis Bachurin 29. Att: 8,000]
[Jun 9]
Qayrat        2-1 FK Almaty
  [Yevgeniy Lovchev 37, Arsen Tlehugov 87 pen - Sergey Mataganov 85. Att: 8,500]
Jetisu        2-0 Yassy
  [Dmitriy Mamonov 7, 32. Att: 2,000]
Semey         bye

Round 17
[Jun 13]
FK Taraz      1-0 Semey
  [Nurmat Mirzabayev 30. Att: 5,000]
Ordabasy      2-1 Vostok
  [Murat Suyumagombetov 23, Quanysh Qarakulov 53 - Emmanuel Obasi 61. Att: 2,500]
[Jun 14]
Aq Jayiq      2-0 Oqjetpes
  [Yuriy Bezuglyi 45, Marat Iskakov 78. Att: 4,000]
FK Almaty     0-1 FK Atyrau
  [Sergey Kostyuk 49. Att: 1,200]
Yassy         0-2 Aqtobe LenTo
  [Vitaliy Kitsak 21, 81. Att: 2,000]
Irtysh        3-0 Yesil Bogatyr
  [Rustam Usmanov 43, Murat Tleshev 66 pen, 82. Att: 8,500]
Yekibastuzets 0-0 Tobol
  [Att: 6,500]
Shakhtyor     0-1 Qayrat
  [Ulugbek Asanbayev 61. Att: 8,000]
Jenis         3-0 Jetisu
  [Nilton Mendes 45, 84 pen, Yevgeniy Lunyov 89. Att: 7,000]
Qaysar        bye

Round 18
[Jun 16]
FK Taraz      3-0 Vostok
  [Nurmat Mirzabayev 38 pen, Ruslan Romanchuk 86, Azamat Niyazymbetov 89. Att: 5,500]
Ordabasy      2-0 Semey
  [Sherzod Nazarov 54, 73. Att: 2,000]
[Jun 17]
Qaysar        3-1 Oqjetpes
  [Viktor Koziy 26, Rinad Ayzatullov 49, Serik Dosmanbetov 70 -
   Anatoliy Lukyanchikov 77. Att: 2,000]
FK Almaty     0-1 Aqtobe LenTo
  [Valeriy Kryventsov 67 pen. Att: 2,000]
Yassy         4-1 FK Atyrau
  [Asqar Jadigerov 11, Ildor Qosimov 43, Aleksandr Pisarev 76,
   Tair Izatullayev 88 - Sergey Kostyuk 82 pen. Att: 500]
Yekibastuzets 2-1 Yesil Bogatyr
  [Sergey Ivanov 19, Robert Bitarov 50 - Aram Voskanyan 22. Att: 5,200]
Irtysh        1-2 Tobol
  [Murat Tleshev 1 - Nurbol Jumaskaliyev 28, Maksim Nizovtsev 86. Att: 11,000]
Shakhtyor     1-0 Jetisu
  [Oleg Korniyenko 24 pen. Att: 7,000]
Jenis         0-3 Qayrat
  [Arsen Tlehugov 21, 54, 70. Missed PK: Arsen Tlehugov(J) 16. Att: 6,500]
Aq Jayiq      bye

Round 19 [Jun 23]
Jenis         3-0 Shakhtyor
  [Aset Muhametkarimov 50, Anton Chichulin 71, Aleksandr Shatskikh 75 pen. Att: 7,800]
Jetisu        0-1 Qayrat
  [Yevgeniy Lovchev 72. Att: 2,500]
Tobol         1-0 Yesil Bogatyr
  [Maksim Nizovtsev 77. Att: 2,300]
FK Almaty     2-3 Yassy
  [Sergey Ostapenko 45, Yerlan Urazayev 67 pen -
   Ildor Qosimov 13, 26, Muhtor Qurbonov 31. Att: 2,000]
Qaysar        3-1 Aq Jayiq
  [Bahyt Qyzylbayev 15, Viktor Koziy 35,
   Islam Junisbekov 70 - Aleksey Maltsev 46. Att: 3,000]
Irtysh        1-0 Yekibastuzets
  [Didarklyc Urazow 73. Att: 9,000]
FK Taraz      0-0 Ordabasy
  [Att: 5,000]
Semey         0-4 Vostok
  [Valeriy Likhobabenko 14, Roman Kagazezhev 18, 80, Pavel Udalov 42. Att: 500]
FK Atyrau     0-0 Aqtobe LenTo
  [Att: 6,000]
Oqjetpes      bye

Round 20 [Jul 8]
Vostok        11 FK Taraz
  [Roman Kagazezhev 47 pen - Oleh Mochulyak 65 pen. Att: 2,500]
Semey         03 Ordabasy
  [Yuriy Zvonarenko 48, Azat Nurgaliyev 82, Aleksandr Krokhmal 84. Att: 1,200]
Oqjetpes      20 Qaysar
  [Aleksandr Stakhiv 47, Andrey Barsukov 62 pen. Att: 2,000]
Aqtobe LenTo  30 FK Almaty
  [Valeriy Kryventsov 24, Arturas Fomenka 58, Vladimir Loginov 73. Att: 6,000]
FK Atyrau     10 Yassy
  [Vyacheslav Yeremeyev 24. Att: 4,000]
Yesil Bogatyr 10 Yekibastuzets
  [Viktor Zubarev 8. Att: 7,500]
Tobol         00 Irtysh
  [Att: 8,200]
Jetisu        21 Shakhtyor
  [Rakhman Asukhanov 50, Dmitriy Mamonov 58 - Yuriy Agapov 82. Att: 2,500]
Qayrat        32 Jenis
  [Alibek Buleshev 28 pen, 35, Arsen Tlehugov 37 -
   Aleksandr Shatskikh 73, 85 pen. Att: 4,500]
Aq Jayiq      bye
                        
Round 21
[Jul 11]
Semey         01 FK Taraz
  [Oleh Mochulyak 76. Att: 2,000]
Vostok        21 Ordabasy
  [Aleksey Klishin 7, Roman Kagazezhev 48 pen - Quanysh Qarakulov 81 pen. Att: 1,000]
FK Atyrau     30 FK Almaty
  [Vyacheslav Yeremeyev 6, Andriy Yerokhin 53, Miroslav Nemec 57. Att: 4,000]
Aqtobe LenTo  10 Yassy
  [Qayrat Ashirbekov 90+2 pen. Att: 5,000]
Jetisu        00 Jenis
  [Att: 2,000]
Qayrat        00 Shakhtyor
  [Missed PK: Alibek Buleshev(Q) 49. Att: 4,000]
Yesil Bogatyr 1-1 Irtysh
  [Andriy Huzenko 39 - Farhadbek Irismetov 59. Att: 7,500]
[Jul 12]
Oqjetpes      00 Aq Jayiq
  [Att: 3,500]
[Sep 18]
Tobol         2-0 Yekibastuzets  
  [Ulug'bek Bakayev 6 pen, Maksim Nizovtsev 54. Att: 7,000]  
Qaysar        bye

Round 22
[Jul 18]
Jenis         12 Irtysh
  [Aleksandr Shatskikh 87 pen - Serik Jeylitbayev 6, Anton Chichulin(J) 29 og. Att: 9,000]
Shakhtyor     20 Yekibastuzets
  [Oleg Korniyenko 44 pen, Nilton Mendes 53 pen. Att: 7,000]
Ordabasy      12 Yesil Bogatyr
  [Aleksandr Krokhmal 83 - Sergey Lobadovskiy 46, Aram Voskanyan 63. Att: 6,000]
FK Taraz      20 Tobol
  [Aleksandr Mochinov 60, Vyacheslav Sobolev 88. Att: 6,000]
Qaysar        11 Aqtobe LenTo
  [Serik Dosmanbetov 69 - Qayrat Ashirbekov 24. Att: 3,000]
Aq Jayiq      01 FK Atyrau
  [Miroslav Nemec 56. Att: 4,500]
Vostok        11 Oqjetpes
  [Roman Kagazezhev 30 - Oleg Lashnikov 89. Att: 1,500]
[Jul 19]
FK Almaty     01 Qayrat
  [Ali Aliyev 81. Att: 2,500]
Yassy         00 Jetisu
  [Att: 1,500]
Semey         bye
      
Round 23
[Jul 21]
Jenis         22 Yekibastuzets
  [Ilqar Abdurrahmanov 54 pen, Eduard Sergiyenko 76 -
   Taras Danylyuk 43, Robert Bitarov 80 pen. Att: 6,000]
FK Taraz      10 Yesil Bogatyr
  [Oleh Mochulyak 87. Att: 6,500]
Ordabasy      11 Tobol
  [Quanysh Qarakulov 51 pen - Nurbol Jumaskaliyev 42. Att: 3,500]
Qaysar        00 FK Atyrau
  [Missed PK: Marat Sarsenov(Q) 73. Att: 1,000]
Aq Jayiq      03 Aqtobe LenTo
  [Qayrat Ashirbekov 20 pen, Oleksandr Mytrofanov 61, Arturas Fomenka 66. Att: 2,300]
Shakhtyor     10 Irtysh
  [Vladimir Kashtanov 32. Att: 8,500]
[Jul 22]
Semey         03 Oqjetpes
  [Anatoliy Malkov 45, Aleksandr Stakhiv 55, Serik Qoshkarov 90. Att: 800]
Yassy         02 Qayrat
  [Ulugbek Asanbayev 20, Jafar Irismetov 68. Att: 2,000]
FK Almaty     11 Jetisu
  [Sergey Mataganov 7 - Yevgeniy Glukhov 71. Att: 1,500]
Vostok        bye

Round 24
[Aug 1]
Irtysh        00 FK Almaty
  [Att: 7,000]
Yekibastuzets 20 Yassy
  [Denis Proskurin 26, Sergey Ivanov 62. Att: 3,500]
Oqjetpes      01 FK Taraz
  [Aleksandr Mochinov 35. Att: 2,500]
[Aug 2]
Jetisu        31 Aq Jayiq
  [Abdullahi Nasiru 28, 42, Anatoliy Vishnichenko 45 - Yuriy Bezuglyi 4. Att: 2,000]
Aqtobe LenTo  32 Vostok
  [Oleksandr Mykulyak 23, Vladimir Loginov 40, Mykola Kovalchuk 62 -
   Aleksey Klishin 57, Pavel Yakupov 73. Att: 6,200]
FK Atyrau     20 Semey
  [Vyacheslav Yeremeyev 13, 45 pen. Att: 3,000]
Qayrat        10 Qaysar
  [Islam Junisbekov(Qaysar) 32 og. Att: 3,000]
Yesil Bogatyr 21 Jenis
  [Andriy Huzenko 22, Sergey Kalyubin 34 - Ilqar Abdurrahmanov 67. Att: 7,000]
Tobol         40 Shakhtyor
  [Ulug'bek Bakayev 3, 90, Aleksei Kosolapov 72, Nurbol Jumaskaliyev 89. Att: 8,000]
Ordabasy      bye

Round 25
[Jul 4]
Yekibastuzets 10 FK Almaty
  [Robert Bitarov 31 pen. Att: 4,500]
Irtysh        30 Yassy
  [Murat Tleshev 4, Lubomir Kubica 17, Serik Jeylitbayev 55. Att: 6,500]
[Jul 5]
Qayrat        71 Aq Jayiq
  [Alibek Buleshev 4, 36, Ali Aliyev 32, 40, Jafar Irismetov 63, 90,
   Arsen Tlehugov 88 pen - Oleksiy Danayev 16. Att: 3,500]
Oqjetpes      10 Ordabasy
  [Aleksandr Stakhiv 55. Att: 2,000]
FK Atyrau     10 Vostok
  [Vladimir Gurtuyev 59. Att: 4,000]
Aqtobe LenTo  31 Semey
  [Qayrat Ashirbekov 8, Valeriy Kryventsov 52,
   Vladimir Loginov 56 - Artyom Gavrilenko 68. Att: 6,000]
Jetisu        10 Qaysar
  [Ruslan Gumar 25 pen. Att: 2,300]
Shakhtyor     20 Yesil Bogatyr
  [Yevgeniy Vdovenko 27, Vladimir Kashtanov 37. Att: 5,000]
Tobol         61 Jenis
  [Ulug'bek Bakayev 2, 50, Maksim Nizovtsev 22, Aleksei Kosolapov 34 pen,
   Nurbol Jumaskaliyev 79, 81 - Yevhen Rymshyn 77. Att: 8,200]
FK Taraz      bye
      
Round 26
[Aug 10]
Ordabasy      14 Shakhtyor
  [Aleksandr Krokhmal 62 - Andrey Finonchenko 1, 70,
   Yuriy Agapov 42, Nilton Mendes 46. Att: 3,000]
FK Taraz      10 Jenis
  [Nurken Mazbayev 45. Att: 6,000]
Oqjetpes      00 Aqtobe LenTo
  [Att: 2,500]
[Aug 11]
Semey         01 Jetisu
  [Ruslan Gumar 90 pen. Att: 1,000]
Aq Jayiq      21 Yekibastuzets
  [Didar Hojayew 38, Vyacheslav Kholosha 74 pen - Igor Yurin 85. Att: 2,000]
Qaysar        12 Irtysh
  [Rinad Ayzatullov 56 - Didarklyc Urazow 57, 65. Att: 2,500]
Yassy         00 Yesil Bogatyr
  [Att: 1,500]
FK Almaty     00 Tobol
  [Missed PK: Aleksei Kosolapov(T) 45. Att: 2,400]
Vostok        12 Qayrat
  [Pavel Udalov 4 - Andrey Karpovich 52, Arsen Tlehugov 79.
   Missed PK: Arsen Tlehugov(Q) 34. Att: 3,000]
FK Atyrau     bye

Round 27
[Aug 13]
Ordabasy      13 Jenis
  [Aleksandr Krokhmal 73 - Roman Monaryov 6, Yevhen Rymshyn 35, 83. Att: 1,500]
FK Taraz      10 Shakhtyor
  [Nurken Mazbayev 39. Att: 5,000]
[Aug 14]
Oqjetpes      00 FK Atyrau
  [Att: 2,500]
Yassy         03 Tobol
  [Oleg Golovan 10, Ulug'bek Bakayev 39, Nurbol Jumaskaliyev 47. Att: 2,500]
FK Almaty     13 Yesil Bogatyr
  [Yevgeniy Kravchuk 87 - Kostyantyn Panin 32,
   Aram Voskanyan 53, Andriy Huzenko 73. Att: 500]
Aq Jayiq      02 Irtysh
  [Didarklyc Urazow 12, Serik Jeylitbayev 54. Att: 2,500]
Qaysar        21 Yekibastuzets
  [Rinad Ayzatullov 45, 75 - Tlektes Aubaqyrov 50. Att: 1,000]
Vostok        50 Jetisu
  [Pavel Udalov 2, 62, Joseph Meskini 21,
   Daulet Nurasylov 79, Igor Shevchenko 85. Att: 3,000]
Semey         02 Qayrat
  [Askhat Qadirkulov 42, Alibek Buleshev 87. Att: 1,000]
Aqtobe LenTo  bye

Round 28
[Aug 20]
Tobol         40 Qaysar
  [Andrei Shkurin 26, Oleg Golovan 43,
   Ulug'bek Bakayev 84, Aleksei Savelyev 90+2. Att: 7,000]
Yesil Bogatyr 20 Aq Jayiq
  [Aram Voskanyan 39, Kirill Kecker 82. Att: 5,500]
[Aug 21]
FK Atyrau     42 FK Taraz
  [Serhiy Zaitsev 34, Omar Berdyyew 49, Miroslav Nemec 60, Sergey Kostyuk 83 -
   Aleksandr Mochinov 9, Oleh Mochulyak 62. Att: 5,000]
Aqtobe LenTo  21 Ordabasy
  [Qayrat Ashirbekov 21 pen, Vladimir Loginov 48 - Sherzod Nazarov 57. Att: 6,000]
Yekibastuzets 21 Semey
  [Robert Bitarov 30, 56 - Artyom Gavrilenko 80. Att: 3,000]
Irtysh        40 Vostok
  [Murat Tleshev 42, 90, Didarklyc Urazow 51, Serik Jeylitbayev 65. Att: 7,000]
Qayrat        61 Oqjetpes
  [Samat Smakov 8, Askhat Qadirkulov 11 pen, Jafar Irismetov 22, 78,
   Arsen Tlehugov 39 pen, 69 - Anatoliy Lukyanchikov 43. Att: 2,000]
Jenis         20 FK Almaty
  [Roman Monaryov 4, Oleg Veretennikov 80. Att: 5,500]
Shakhtyor     20 Yassy
  [Vadim Borovskiy 2, Denys Lyashko 72. Att: 7,500]
Jetisu        bye

Round 29
[Aug 23]
Tobol         90 Aq Jayiq
  [Konstantin Kotov 8, Ulug'bek Bakayev 11, 21, Nurbol Jumaskaliyev 20,
   Maksim Nizovtsev 27, 41, 81, Aleksandr Sedov(AJ) 47 og, Aleksei Kosolapov 71.
   Missed PK: Ulug'bek Bakayev(T) 44. Att: 7,500]
Yesil Bogatyr awd Qaysar
  [awarded 3-0; match abandoned at 2-0 in 83' when Qaysar left the field
   and attempted to assault the referee]
  [Aram Voskanyan 2, 78. Att: 7,000]
[Aug 24]
FK Atyrau     20 Ordabasy
  [Vladimir Gurtuyev 62, Miroslav Nemec 84. Att: 6,000]
Aqtobe LenTo  20 FK Taraz
  [Oleksandr Mytrofanov 37, Yevgeniy Sveshnikov 61. Att: 5,000]
Irtysh        30 Semey
  [Murat Tleshev 35, Didarklyc Urazow 58, Rustam Usmanov 65. Att: Att: 7,000]
Yekibastuzets 01 Vostok
  [Pavel Yakupov 44. Att: 3,000]
Jetisu        11 Oqjetpes
  [Maksim Shevchenko 13 - Aleksandr Stakhiv 39. Att: 1,800]
Jenis         31 Yassy
  [Oleg Veretennikov 2 pen, Nikita Khokhlov 27,
   Roman Monaryov 28 - Jandos Ametov 74 pen. Att: 5,500]
Shakhtyor     00 FK Almaty
  [Att: 6,000]
Qayrat        bye

NB: Qaysar Qyzylorda are expelled from the championship for voluntary leaving the
    field in the match against Yesil Bogatyr and attempted assailing upon the referee.

Round 30
[Sep 11]
Oqjetpes      awd Yekibastuzets
  [awarded 0-3; the original score 0-0 cancelled as Oqjetpes fielded Yevgeniy
   Valentyukevich who was not entered in the official line-up]
FK Taraz      10 FK Almaty
  [Oleksandr Kholodenko(A) 44 og. Missed PK: Oleh Mochulyak(T) 49. Att: 3,000]
[Sep 12]
FK Atyrau     20 Qayrat
  [Miroslav Nemec 11, Vyacheslav Yeremeyev 81.
   Missed PK: Arsen Tlehugov(Q) 57. Att: 9,000]
Aqtobe LenTo  40 Jetisu
  [Oleksandr Mytrofanov 39, Vladimir Loginov 56, 65, Qayrat Ashirbekov 90+2. Att: 5,000]
Ordabasy      13 Yassy
  [Aleksandr Krokhmal 81 - Yorqin Nazarov 47, 60, Dilmurod Nazarov 70. Att: 2,000]
Vostok        02 Yesil Bogatyr
  [Yuriy Chukhleba 48, Sergey Yurevich 89. Att: 3,000]
Semey         23 Tobol
  [Marat Iskulov 34, Maral Mazibayev 90 -
   Maksim Nizovtsev 60, 78 pen, Nurbol Jumaskaliyev 83. Att: 1,500]
Aq Jayiq      12 Jenis
  [Aleksey Maltsev 57 - Oleg Veretennikov 49, Aleksandr Shatskikh 76. Att: 1,500]
Qaysar        awd Shakhtyor
  [awarded 0-3 as Qaysar are expelled]
Irtysh        bye

Round 31
[Sep 15]
FK Atyrau     20 Jetisu
  [Vyacheslav Yeremeyev 58, 72. Att: 5,000]
Aqtobe LenTo  13 Qayrat
  [Vladimir Loginov 33 - Alibek Buleshev 5,
   G'ayrat O'taboyev 65, Andrey Bogomolov 81. Att: 10,500]
Yassy         01 FK Taraz
  [Oleg Tarasov 90. Att: 1,500]
Oqjetpes      00 Irtysh
  [Att: 2,000]
Vostok        04 Tobol
  [Maksim Nizovtsev 39, Oleg Golovan 42,
   Aleksei Kosolapov 53, Nurbol Jumaskaliyev 73. Att: 2,000]
Semey         12 Yesil Bogatyr
  [Denis Shulga 35 - Sergey Lobadovskiy 32, Andriy Zavyalov 57 pen.
   Missed PK: Marat Iskulov(S) 38. Att: 500]
Qaysar        awd Jenis
  [awarded 0-3 as Qaysar are expelled]
Aq Jayiq      02 Shakhtyor
  [Marat Iskakov 44, Andrey Finonchenko 82. Att: 2,000]
[Oct 26]
FK Almaty     00 Ordabasy
  [Att: 1,500]
Yekibastuzets bye

Round 32
[Sep 24]
Qayrat        20 FK Taraz
  [Jafar Irismetov 15, Alibek Buleshev 28. Att: 1,000]
Jetisu        31 Ordabasy
  [Maksim Shevchenko 8, Zeljko Joksimovic 32,
   Dmitriy Mamonov 36 - Yuriy Zvonarenko 7. Att: 1,000]
Jenis         21 Vostok
  [Oleg Veretennikov 61, Igor Avdeyev 90 - Joseph Meskini 40. Att: 5,500]
Shakhtyor     60 Semey
  [Andrey Finonchenko 4, Nilton Mendes 25, 40, Vladimir Kashtanov 43,
   Marat Iskakov 73, Yuriy Agapov 88. Missed PK: Ruslan Imankulov(Sha) 84. Att: 7,000]
Tobol         30 Oqjetpes
  [Ulug'bek Bakayev 6, 43, Aleksei Kosolapov 12. Att: 5,000]
Yekibastuzets 40 FK Atyrau
  [Vadim Khinchagov 19, Robert Bitarov 40 pen, Sergey Ivanov 53, 72. Att: 4,000]
Irtysh        21 Aqtobe LenTo
  [Oleksandr Mykulyak(AL) 58 og, Farhadbek Irismetov 68 - Yerlan Shoytymov 16. Att: 7,000]
[Sep 25]
FK Almaty     10 Aq Jayiq
  [Volodymyr Voznyi 89. Att: 500]
Qaysar        awd Yassy
  [awarded 0-3 as Qaysar are expelled]
Yesil Bogatyr bye

Round 33
[Sep 27]
FK Taraz      00 Jetisu
  [Missed PK: Oleg Tarasov(T) 86. Att: 6,000]
Ordabasy      00 Qayrat
  [Att: 4,000]
Yekibastuzets 01 Aqtobe LenTo
  [Qayrat Ashirbekov 78. Att: 2,000]
Irtysh        00 FK Atyrau
  [Att: 7,500]
Jenis         20 Semey
  [Nikola Georgiyev 16, Yevhen Rymshyn 90+3. Att: 4,000]
Shakhtyor     10 Vostok
  [Andrey Finonchenko 69. Att: 6,000]
[Sep 28]
Yesil Bogatyr 41 Oqjetpes
  [Aram Voskanyan 25 pen, 66, Igor Shvydko 50, 78 - Anton Kleuzovich 45. Att: 4,000]
Yassy         52 Aq Jayiq
  [Yorqin Nazarov 15, Ildor Qosimov 23, Talgat Syzdykov 58, 86, Dilmurod Nazarov 67 -
  Aleksey Mikhaylyuk 13, Vyacheslav Kholosha 81 pen. Att: 1,000]
FK Almaty     awd Qaysar
  [awarded 3-0 as Qaysar are expelled]
Tobol         bye

Round 34 
[Aug 8]
Yassy         20 FK Almaty
  [Jandos Ametov 47, Dilmurod Nazarov 69. Att: 1,500]
[Oct 1]
Qayrat        10 Jetisu
  [Arsen Tlehugov 27. Att: 1,000]
[Oct 2]
Aqtobe LenTo  10 FK Atyrau
  [Yevgeniy Sveshnikov 60. Att: 8,000]
Vostok        41 Semey
  [Denis Izmaylov 2, Viktor Goncharov 42, Roman Kagazezhev 53,
   Pavel Yakupov 80 - Valeriy Drobotenko 12 pen. Att: 3,500]
Ordabasy      11 FK Taraz
  [Yuriy Zvonarenko 24 - Azamat Niyazymbetov 62. Att: 2,500]
Yekibastuzets 12 Irtysh
  [Sergey Ivanov 38 - Rustam Usmanov 62, Didarklyc Urazow 70. Att: 4,000]
Aq Jayiq      awd Qaysar
  [awarded 3-0 as Qaysar are expelled]
Yesil Bogatyr 14 Tobol
  [Andriy Huzenko 8 - Aleksei Kosolapov 9, Aleksei Savelyev 59,
   Ulug'bek Bakayev 75, Nurbol Jumaskaliyev 89. Att: 6,000]
Shakhtyor     20 Jenis
  [Nilton Mendes 3, 32. Att: 9,000]
Oqjetpes      bye

Round 35 [Oct 17]
Jetisu        10 Yekibastuzets
  [Zeljko Joksimovic 45+1. Att: 1,500]
Qayrat        21 Irtysh
  [Alibek Buleshev 9, 61 - Farhadbekov Irismetov 51. Att: 7,000]
Aqtobe LenTo  11 Tobol
  [Yerlan Shoytymov 42 - Ulug'bek Bakayev 73. Att: 8,000]
FK Atyrau     21 Yesil Bogatyr
  [Serhiy Osadchyi 40, Denis Rodionov 79 - Sergey Lobadovskiy 61. Att: 3,500]
Oqjetpes      00 Shakhtyor
  [Att: 1,000]
FK Taraz      30 Aq Jayiq
  [Askhat Borantayev 11, Nurken Mazbayev 42, Azamat Niyazymbetov 86.
   Missed PK: Azamat Niyazymbetov(T) 11. Att: 3,500]
Semey         21 FK Almaty
  [Oleg Kirimov 37, Artyom Gavrilenko 54 - Volodymyr Voznyi 72. Att: 1,200]
Vostok        00 Yassy
  [Att: 1,500]
Ordabasy      awd Qaysar
  [awarded 3-0 as Qaysar are expelled]
Jenis         bye

Round 36
[Oct 20]
Jetisu        01 Irtysh
  [Dias Kamelov 49. Att: 2,000]
Qayrat        20 Yekibastuzets
  [Alibek Buleshev 16, Jafar Irismetov 80. Att: 2,500]
Aqtobe LenTo  31 Yesil Bogatyr
  [Oleksandr Mytrofanov 49, Qayrat Ashirbekov 64 pen, 73 - Andriy Huzenko 60. Att: 7,000]
FK Atyrau     41 Tobol
  [Serhiy Klyuchyk 10, Vyacheslav Yeremeyev 29, 51,
   Vladimir Gurtuyev 74 - Nurbol Jumaskaliyev 83. Att: 5,500]
Ordabasy      50 Aq Jayiq
  [Yuriy Zvonarenko 24, 61, 68, 85, Aleksandr Krokhmal 47. Att: 2,000]
Vostok        10 FK Almaty
  [Pavel Udalov 76. Att: 1,500]
Semey         22 Yassy
  [Artyom Gavrilenko 10, Valeriy Drobotenko 49 pen -
   Ildor Qosimov 54, Talgat Syzdykov 57. Att: 2,300]
FK Taraz      awd Qaysar
  [awarded 3-0 as Qaysar are expelled]
[Oct 21]
Oqjetpes      12 Jenis
  [Serik Qoshkarov 65 - Oleg Fistican(O) 60 og, Oleksandr Sobkovych 89. Att: 1,500]
Shakhtyor     bye

NB: Aq Jayiq Oral are expelled for repeated violations of the regulations.

Round 37
[Oct 29]
FK Almaty     12 Oqjetpes
  [Yerlan Urazayev 2 - Serik Qoshkarov 16, 18. Att: 800]
[Oct 30]
Yekibastuzets 10 FK Taraz
  [Robert Bitarov 48. Att: 2,000]
Irtysh        10 Ordabasy
  [Didarklyc Urazow 40. Missed PK: Muslim Agayew(I) 84. Att: 6,700]
Tobol         33 Qayrat
  [Maksim Nizovtsev 14, Aleksei Kosolapov 40, 90+2 pen -
   Jafar Irismetov 16, Ulug'bek Asanboyev 57, Arsen Tlehugov 72. Att: 8,000]
Yesil Bogatyr 43 Jetisu
  [Aram Voskanyan 35, 60, 68, Sergey Kalyubin 65 -
   Abdullahi Nasiru 49, Dmitriy Mamonov 77, Sergey Kirov 82. Att: 3,000]
Jenis         02 Aqtobe LenTo
  [Oleksandr Mytrofanov 51, Qayrat Ashirbekov 79. Att: 2,000]
Shakhtyor     50 FK Atyrau
  [Andrey Finonchenko 49, 57, Yuriy Agapov 60, 62, Veaceslav Rusnac 70. Att: 3,000]
Qaysar        awd Semey
  [awarded 0-3 as Qaysar are expelled]
Aq Jayiq      awd Vostok
  [awarded 0-3 as Aq Jayiq are expelled]
Yassy         bye

Round 38 [Nov 2]
Yekibastuzets 30 Ordabasy
  [Vadim Khinchagov 39, Taras Danylyuk 68, Tlektes Aubaqyrov 79. Att: 2,000]
Irtysh        00 FK Taraz
  [Att: 6,500]
Tobol         61 Jetisu
  [Ulug'bek Bakayev 7, 72, Aleksei Savelyev 27, Oleg Golovan 36,
   Maksim Nizovtsev 68, Nurbol Jumaskaliyev 76 - Anatoliy Vishnichenko 34. Att: 3,500]
Yesil Bogatyr 13 Qayrat
  [Andriy Zavyalov 43 - Samat Smakov 4, 59 pen, Alibek Buleshev 15. Att: 5,000]
Shakhtyor     02 Aqtobe LenTo
  [Yevgeniy Sveshnikov 34, Oleksandr Mytrofanov 54. Att: 3,500]
Jenis         12 FK Atyrau
  [Roman Monaryov 20 - Vyacheslav Yeremeyev 23, Serhiy Klyuchyk 84. Att: 2,000]
Yassy         01 Oqjetpes
  [Anatoliy Lukyanchikov 20. Att: 1,000]
Qaysar        awd Vostok
  [awarded 0-3 as Qaysar are expelled]
Aq Jayiq      awd Semey
  [awarded 0-3 as Aq Jayiq are expelled]
FK Almaty     bye

Final Table:

 1.Qayrat QTJ Almaty         36  25  8  3  70-21  83  Champions
 2.Irtysh Pavlodar           36  24  7  5  56-16  79  UEFA Cup
 3.Tobol Qostanay            36  22 11  3  87-27  77
 4.FK Aqtobe LenTo           36  22  8  6  52-19  74
 5.FK Atyrau                 36  20 11  5  49-31  71
 6.Yesil Bogatyr Petropavl   36  18  5 13  53-40  59
 7.FK Taraz                  36  16 11  9  35-23  59
 8.Yekibastuzets Yekibastuz  36  17  7 12  42-27  58
 9.Shakhtyor Qaraghandy      36  16  9 11  44-28  57
10.Jenis Astana              36  15  6 15  45-44  48  [-3]
11.Oqjetpes Kokshetau        36  10 13 13  26-39  43  [+]
12.Vostok Oskemen            36  11  7 18  42-54  40  [3 0 1 10- 4 9]
13.Ordabasy Shymkent         36  11  7 18  37-43  40  [2 0 2  6- 7 6]
14.Jetisu Taldyqorghan       36  11  7 18  34-55  40  [1 0 3  5-10 3]
15.Yassy Sayram              36   9  8 19  30-49  35  [+]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
16.FK Almaty                 36   4  8 24  22-53  20  [+]  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
17.FK Semey                  36   4  1 31  25-84  13  Relegated
 -.Qaysar Qyzylorda          36   9  4 23  24-61  31  [*1]  Expelled
 -.Aq Jayiq Oral             36   7  4 25  24-83  25  [*2]  Expelled

NB: Jenis Astana 3 pts deducted for unsettled debt owed
    to FK Rostov (Russia) (payment for forward Mehmet Aksu).

[*1] Qaysar were expelled from the championship after Round 30 for
     voluntary leaving the field in the match against Yesil Bogatyr and
     attempting assailing the referee; all their remaining matches were
     awarded 0-3 against them.
[*2] Aq Jayiq Oral were expelled after Round 36 for repeated violations
     of the regulations; all their remaining matches were awarded 0-3
     against them.

Name changes:
Batys Oral have become Aq Jayiq Oral
Yassy-Rahat Turkestan have become Yassy Sayram and were relocated to Sayram
Khimik Stepnogorsk have become Oqjetpes Kokshetau; they are officially from
  Kokshetau though they are playing home matches in Stepnogorsk
Cesna Almaty have become FK Almaty
Yelimay were renamed FK Semey

Top Scorers:

 1.Ulug'bek Bakayev (Tobol)                22  [Uzbekistan]
   Arsen Tlehugov (Qayrat)                 22
 3.Nurbol Jumaskaliyev (Tobol)             19
 4.Maksim Nizovtsev (Tobol)                17
 5.Alibek Buleshev (Qayrat)                14
   Vyacheslav Yeremeyev (Atyrau)           14  [Russia]
 7.Yuriy Zvonarenko (Jetisu/Ordabasy)      13
 8.Jafar Irismetov (Qayrat)                12  [Uzbekistan]
   Aleksei Kosolapov (Tobol)               12  [Russia]
   Murat Tleshev (Irtysh)                  12
11.Aram Voskanyan (Yesil Bogatyr)          11  [Armenia]
12.Qayrat Ashirbekov (Aqtobe)              10
   Robert Bitarov (Yekibastuzets)          10  [Russia]
   Vladimir Loginov (Aqtobe)               10
15.Aleksandr Krokhmal (Ordabasy)            9  [Russia]
   Nilton Pereira Mendes (Jenis/Shakhtyor)  9  [Brazil]
   Didarklyc Urazow (Irtysh)                9  [Turkmenistan]
   Viktor Zubarev (Yesil Bogatyr)           9

NB: other scorers see below


Promotion/Relegation Play-off [Nov 9]
FK Almaty     1-2 Bolat-CSKA Temirtau
  [Yerlan Urazayev 6 - Viktor Kozhushko 34, 50. Att: 1,000]

FK Almaty relegated, Bolat-CSKA Temirtau promoted

NB: FK Almaty later retained their place because of a merger
    between Yassy Sayram and Ordabasy Shymkent

Other Goalscorers (8 or fewer goals; surnames go first)
   
8 goals:
Finonchenko Andrey (Shakhtyor)
Gurtuyev Vladimir (Atyrau)
Jeylitbayev Serik (Irtysh)
Kagazezhev Roman (Vostok)          RUS
Mochulyak Oleh (Taraz)             UKR
Udalov Pavel (Vostok)

7 goals:
Huzenko Andriy (Yesil Bogatyr)     UKR
Iskakov Marat (Aq Jayiq/Shakhtyor) RUS
Ivanov Sergey (Yekibastuzets)
Khinchagov Vadim (Yekibastuzets)   RUS
Malkov Anatoliy (Oqjetpes)
Mytrofanov Oleksandr (Aqtobe)      UKR

6 goals:
Agayew Muslim (Irtysh)             TKM
Gavrilenko Artyom (Semey)
Kostyuk Sergey (Atyrau)
Mamonov Dmitriy (Jetisu)
Shatskikh Aleksandr (Jenis)
Shvydko Igor (Yesil Bogatyr)
Usmanov Rustam (Irtysh)

5 goals:
Agapov Yuriy (Shakhtyor)           RUS
Fomenka Arturas (Aqtobe)           LTU
Irismetov Farhadbek (Irtysh)
Koziy Viktor (Qaysar)
Nazarov Dilmurod (Yassy)           UZB
Nemec Miroslav (Atyrau)            SVK
Qosimov Ildor (Yassy)              UZB
Stakhiv Aleksandr (Oqjetpes)

4 goals:
Ayzatullov Rinad (Qaysar)
Golovan Oleg (Tobol)
Kitsak Vitaliy (Aqtobe)
Kryventsov Valeriy (Aqtobe)        UKR
Lunyov Yevgeniy (Jenis)
Mazbayev Nurken (Ordabasy/Taraz)
Monaryov Roman (Jenis)             UKR
Nazarov Sherzod (Ordabasy)         UZB
Nazarov Yorqin (Yassy)             UZB
Ostapenko Sergey (Almaty)
Panteleimonov Leonid (Shakhtyor)   RUS
Qarakulov Quanysh (Ordabasy)
Qoshkarov Serik (Oqjetpes)
Qyzylbayev Bahyt (Qaysar)
Rymshyn Yevhen (Jenis)             UKR
Sarsenov Marat (Qaysar)
Sergiyenko Eduard (Ordabasy/Jenis)
Smakov Samat (Qayrat)
Sveshnikov Yevgeniy (Aqtobe)
Urazayev Yerlan (Almaty)
Veretennikov Oleg (Jenis)          RUS
Zaitsev Serhiy (Atyrau)            UKR

3 goals:
Abdurrahmanov Ilqar (Jenis)        AZE
Aliyev Ali (Qayrat)
Asanboyev Ulug'bek (Qayrat)        UZB
Badlo Pyotr (Tobol)
Danchenko Yuriy (Taraz)            UKR
Danylyuk Taras (Yekibastuzets)     UKR
Dosmanbetov Serik (Qaysar)
Drobotenko Valeriy (Semey)         RUS
Garkusha Valeriy (Tobol)
Gumar Ruslan (Jetisu)
Izmaylov Denis (Vostok)
Junisbekov Islam (Qaysar)
Kalyubin Sergey (Yesil Bogatyr)
Kashtanov Vladimir (Shakhtyor)
Klishin Aleksey (Yesil Bog/Vostok)
Korniyenko Oleg (Shakhtyor)
Kubica Lubomir (Irtysh)            CZE
Lashnikov Oleg (Oqjetpes)
Lobadovskiy Sergey (Yesil Bogatyr)
Lukyanchikov Anatoliy (Oqjetpes)   RUS
Misulev Sergey (Semey)
Mkhitaryan Hamlet (Vostok)         ARM
Mochinov Aleksandr (Taraz)         UZB
Nasiru Abdullahi (Jetisu)          NGA
Niyazymbetov Azamat (Taraz)
Proskurin Denis (Yekibastuzets)
Qurbonov Muhtor (Yassy)            UZB
Rodionov Denis (Atyrau)
Romanchuk Ruslan (Taraz)           UKR
Savelyev Aleksei (Tobol)           RUS
Soloshenko Igor (Shakhtyor)
Syzdykov Talgat (Yassy)
Travin Andrey (Almaty)
Yakupov Pavel (Vostok)
Yurin Igor (Yekibastuzets)

2 goals:
Abdulin Renat (Qayrat)
Agabayew Rejepmurat (Atyrau)       TKM
Ametov Jandos (Yassy)              UZB
Aubaqyrov Tlektes (Yekibastuzets)
Berdyyew Omar (Atyrau)             TKM
Bezuglyi Yuriy (Aq Jayiq)
Birkurmanov Arman (Jetisu)
Danayev Oleksiy (Irtysh/Aq Jayiq)  UKR
Glukhov Yevgeniy (Jetisu)
Goncharov Viktor (Vostok)          RUS
Iskulov Marat (Semey)
Jadigerov Asqar (Yassy)            UZB
Joksimovic Zeljko (Jetisu)         SCG
Khokhlov Nikita (Jenis)
Kholosha Vyacheslav (Aq Jayiq)     RUS
Kirov Sergey (Jetisu)
Klyuchyk Serhiy (Atyrau)           UKR
Komlichenko Nikolai (Semey)        RUS
Lovchev Yevgeniy (Qayrat)
Makayev Guram (Jetisu)
Maltsev Aleksey (Aq Jayiq)
Mataganov Sergey (Almaty)
Meskini Joseph (Vostok)            MOR
Mikhaylyuk Aleksey (Aq Jayiq)
Mirzabayev Nurmat (Taraz)
Panin Kostyantyn (Yesil Bogatyr)   UKR
Qadirkulov Askhat (Qayrat)
Shevchenko Maksim (Jetisu)         KAZ/RUS
Shoytymov Yerlan (Aqtobe)
Sobkovych Oleksandr (Jenis)        UKR
Sokolenko Andriy (Aqtobe)          UKR
Sukharev Oleksandr (Ordabasy)      UKR
Tarasov Oleg (Qayrat/Taraz)
Ulyanytskyi Viktor (Aq Jayiq)      UKR
Urazow Dayancklyc (Yekibastuzets)  TKM
Vdovenko Yevgeniy (Shakhtyor)
Vishnichenko Anatoliy (Jetisu)
Voznyi Volodymyr (Almaty)          UKR
Yevstigneyev Vitaliy (Taraz)
Zavyalov Andriy (Yesil Bogatyr)    UKR

1 goal:
Aksyonov Yuriy (Qayrat)            RUS
Asukhanov Rakhman (Jetisu)         RUS
Avdeyev Igor (Jenis)
Bachurin Denis (Aq Jayiq)
Barsukov Andrey (Oqjetpes)
Bogomolov Andrey (Qayrat)
Borantayev Askhat (Taraz)
Borovskiy Vadim (Shakhtyor)
Chichulin Anton (Jenis)
Chukhleba Yuriy (Yesil Bogatyr)
Foshchiy Andrei (Atyrau)
Georgiyev Nikola (Jenis)           RUS
Hojayew Didar (Aq Jayiq)           TKM
Ignatyev Aleksandr (Yesil Bogatyr) RUS
Imankulov Ruslan (Shakhtyor)
Izatullayev Tair (Yassy)
Kalabukhin Sergey (Yekibastuzets)
Kamelov Dias (Irtysh)
Karpovich Andrey (Qayrat)
Kecker Kirill (Yesil Bogatyr)
Kirimov Oleg (Semey)               RUS
Kleuzovich Anton (Oqjetpes)
Kotov Konstantin (Tobol)
Kovalchuk Mykola (Aqtobe)          UKR
Kozulin Sergey (Ordabasy)
Kravchuk Yevgeniy (Almaty)
Likhobabenko Valeriy (Vostok)      RUS
Litvinenko Oleg (Aqtobe)
Lyashko Denys (Shakhtyor)          UKR
Maltsev Pavel (Yesil Bogatyr)
Martyanov Kirill (Almaty)
Mazibayev Maral (Semey)
Mehmet Aksu (Jenis)                TUR
Muhametkarimov Aset (Jenis)
Mukanov Daniyar (Tobol)
Mykulyak Oleksandr (Aqtobe)        UKR
Noskov Vladimir (Yekibastuzets)
Nurasylov Daulet (Vostok)
Nurdauletov Qayrat (Irtysh)
Nurgaliyev Azat (Ordabasy)
Obasi Emmanuel Churchill (Vostok)  NGA
Osadchyi Serhiy (Atyrau)           UKR
O'taboyev G'ayrat (Qayrat)         UZB
Pavlyuk Igor (Oqjetpes)
Pisarev Aleksandr (Yassy)          UZB
Piskaryov Andrey (Vostok)
Qarakenov Galym (Jetisu)
Ratinho Everson Rodriguez (Jenis)  BRA
Redkin Vladimir (Aq Jayiq)
Rusnac Veaceslav (Shakhtyor)       MDA
Samchenko Maksim (Aqtobe)
Shevchenko Igor (Vostok)           RUS
Shilyayev Vadim (Aq Jayiq)
Shkurin Andrei (Tobol)             RUS
Shulga Denis (Semey)               UZB
Skorykh Sergey (Irtysh)
Sobolev Vyacheslav (Taraz)
Solomin Nikolay (Yesil Bogatyr)
Starnovskiy Vitaliy (Aq Jayiq)
Suyumagombetov Murat (Ordabasy)
Tajimbetov Daurenbek (Qaysar)
Teplukhin Maksim (Almaty)
Vaganov Andrey (Ordabasy)
Vorobyov Dmitriy (Yassy)
Yakovlev Vladimir (Irtysh)
Yegorov Vladimir (Jenis)           RUS
Yerokhin Andriy (Atyrau)           UKR
Yurevich Sergey (Yesil Bogatyr)
Zabelin Maksim (Jenis)
Zakharchenko Yevgeniy (Oqjetpes)

OWN GOALS: 9
AWARDED GOALS: 39


Trivia:

Name Explanations:

Club names:

Aq Jayiq = White Ural River (or Pure Ural River)
Irtysh = name of river
Jenis = Victory
Jetisu = "Seven Rivers", ancient name of the area
Lento = Leningrad + Toronto
Oqjetpes = name of a mountain meaning "not reachable by arrow" 
Ordabasy = name of local historical site
Qayrat = Power, strength, energy
Qaysar = Brave
Shakhtyor = Russian for "Miner"
Tobol = name of river
Vostok = Russian for "East"
Yesil = name of river

City names:

Almaty = Place rich in apples
Aqtau = White mountain
Aqtobe = White hill
Astana = Capital (city)
Atyrau = Delta of river
Kokshetau = Sky-colored mountain
Oral = Ural
Oskemen = derived from original Russian name Ust-Kamenogorsk (Stone City)
Pavlodar = Russian for "Gift for Paul"
Petropavl = (City of) Peter & Paul
Qaraghandy = Place rich in acacia
Qyzylorda = Red capital
Semey = derived from original Russian name Semipalatinsk (Seven Chamber City)
Shymkent = Green (or Garden) City
Taldyqorghan = Poplar castle
Taraz = Kazakh for Talas River
Yekibastuz = Two heads of salt


Kazakhstan Cup 2004


Preliminary Round [May 16]

NB: First League clubs only.

CESNA Almaty                w/o Qarasay Sarbazdary Qaskelen
  [Qarasay withdrew from the cup]
YESIL BOGATYR-2 Petropavl   2-0 Torghay Arqalyq
  [Fohlenweider 28, Stoyakin 70]
Eurasia Astana              3-3 BOLAT-CSKA Temirtau           [pen 0-3]
  [Kenetayev 65, 91, 95 -
   Kabdulov 22, 120 pen, Shcherbakov 108]
IRTYSH-2 Pavlodar           9-0 Khimik Stepnogorsk
  [Shchotkin 19, 71, Belik 20, 45, 52, 76,
   Zarechnyi 36 pen, 47, Kargujinov 83]
Shakhtyor-Yunost Qaraghandy 0-2 BATYR Yekibastuz
  [Hojayev 14 pen, Shakenov 25]
Energetik Pavlodar          2-2 VOSTOK-2 Oskemen              [pen 3-5]
  [Qalayev 72, Prosekov 97 -
   Yelemesov 36 pen, Pustovalov 116]
FK SEMEY-2                  3-0 Jetisu-2 Taldyqorghan
  [Yeryomin 37, Kaziyev 41, Rayshanov 66]
QAYSAR-JAS Qyzylorda        2-1 Jambyl Taraz                  [aet]
  [Ashirbekov 90, 98 - Mazbayev 6]
Ush-Qonyr Shamalgan         0-3 GORNYAK Hromtau
  [Ush-Qonyr disqualified for an extra substitution]
Kaspiy Aqtau                2-3 TEMIRJOLSHY Almaty
  [Geydarov 20, Glazunov 51 pen -
   Kusainov 40, 59, Yesjanov 56]
Aq Jayiq-2 Oral             1-2 ORDABASY-2 Shymkent
  [Valyshev 34 - Hamidhojayev 45, 81]
AY Universiteti Turkistan   2-3 FK AQTOBE-JAS                 [aet]
  [Alaydarov 20 pen, Bayboriyev 33 -
   Jamankulov 35 pen, Abdusheyev 48, Kistaubayev 106]
FK Arys                     2-3 MUNAYLY Atyrau
  [Mutaliyev 51, Ashirbay 86 -
   Shomayev 3 pen, Qutybayev 21, Turdyyev 80]


Second Round

[Jun 29]
ORDABASY-2 Shymkent [D2]       3-2 Yassy Sayram
  [Rahimov 30, 73, Muhtarov 77 -
   Ametov 5, Kasymov 48. Att: 1,000]
TEMIRJOLSHY Almaty [D2]        3-0 Aq Jayiq Oral
  [Argimbayev 42, P.Aliyev 65,
   Moldagaliyev 89 pen. Att: 200]
Yesil Bogatyr-2 Petropavl [D2] 0-3 FK ALMATY
  [Babayan 1, Mataganov 79, Teplukhin 80. Att: 1,000]
QAYSAR-JAS Qyzylorda [D2]      4-0 FK Semey-2 [D2]
  [Baymenov 25, 67, Kaliyev 39 pen, Ye.Utegenov 45.
   Missed PK: Kaziyev(S) 63. Att: 1,000]
Batyr Yekibastuz [D2]          0-2 JETISU Taldyqorghan
  [Jamshidov 45, 75. Att: 1,500]
FK Semey                       0-2 VOSTOK Oskemen
  [Izmaylov 48, 81. Att: 400]
[Jun 30]
OQJETPES Kokshetau             3-0 Cesna Almaty [D2]
  [Valentyukevich 40, Lukyanchikov 41, Stakhiv 78 pen.
   Missed PK: Pavlyuk(O) 40. Att: 1,500]
Tobol Qostanay                 2-3 FK AQTOBE LENTO          [aet]
  [Kotov 16, Domanskiy 112 - Ashirbekov 48 pen,
   Kitsak 96, Fomenka 115. Att: 1,800]
YESIL BOGATYR Petropavl        2-0 Gornyak Hromtau [D2]
  [Voskanyan 53, Panin 87. Att: 5,500]
Qaysar Qyzylorda               0-3 FK AQTOBE-JAS [D2]
  [Awarded. The original score (6-2) canceled due to
   Qaysar's fielding an extra foreigner]
  [Abildayev 32, Tajimbetov 37, 41, 43, Junisbekov 85,
   Qyzylbayev 87 - Nurushov 63, Urazbahtin 70. Att: 1,500]
FK TARAZ                       0-0 Irtysh Pavlodar          [pen 6-5]
  [Att: 3,500]
QAYRAT QTJ Almaty              2-1 Shakhtyor Qaraghandy
  [Buleshev 45, Tlehugov 88 - Imankulov 53. Att: 3,000]
VOSTOK-2 Oskemen [D2]          2-1 Ordabasy Shymkent
  [Akanov 10, Nurasylov 18 - Krokhmal 81. Att: 1,000]
Bolat-CSKA Temirtau [D2]       0-1 JENIS Astana
  [Turenko 71. Att: 1,000]
YEKIBASTUZETS Yekibastuz       2-1 Irtysh-2 Pavlodar [D2]   [aet]
  [Bitarov 56, 118 - Kargujinov 79. Att: 1,000]
[Jul 1]
FK ATYRAU                      2-1 Munayly Atyrau [D2]
  [Baymahanov 68, Dosymov 70 - Turdyyev 45. Att: 4,000]


Third Round

[Jul 4]
FK ATYRAU                 4-2 Oqjetpes Kokshetau
  [Vladimir Gurtuyev 20, Vyacheslav Yeremeyev 23, 35,
   Sergey Kostyuk 75 - Anatoliy Lukyanchikov 41 pen, 51. Att: 2,000]
Vostok Oskemen            0-2 JETISU Taldyqorghan
  [Rakhman Asukhanov 8, Yevgeniy Glukhov 25. Att: 1,500]
FK AQTOBE LENTO           3-1 Yesil Bogatyr Petropavl
  [Yevgeniy Sveshnikov 20, Arturas Fomenka 42,
   Vitaliy Kitsak 55 - Andriy Huzenko 45. Att: 4,500]
FK Almaty                 2-5 QAYRAT QTJ Almaty
  [Sergey Lobadovskiy 43, Sergey Ostapenko 65 -
   Ulugbek Asanbayev 10, 38, Alibek Buleshev 26, 66,
   Arsen Tlehugov 40. Att: 1,500]
FK TARAZ                  9-1 FK Aqtobe-Jas [D2]
  [Nurken Mazbayev 15, 38, 63, Nurmat Mirzabayev 23,
   Vyacheslav Sobolev 36, Oleh Mochulyak 48, 61,
   Azamat Niyazymbetov 58, 73 - Pastushenko 62. Att: 1,500]
JENIS Astana              2-1 Yekibastuzets Yekibastuz
  [Aleksandr Shatskikh 59 pen, 71 pen -
   Vadim Khinchagov 43. Att: 5,000]
[Jul 9]
TEMIRJOLSHY Almaty [D2]   1-0 Ordabasy-2 Shymkent [D2]   [aet]
  [Shadiyev 119. Att: 400]
Qaysar-Jas Qyzylorda [D2] 1-2 VOSTOK-2 Oskemen [D2]
  [Muhamedyarov 43 - Renat Akanov 49, Andrei Anashkin 61. Att: 800]


Quarterfinals [Jul 25, Sep 19]

Temirjolshy Almaty [D2] 0-3 0-2 FK ATYRAU
  [1. Serhiy Osadchyi 10, Vladimir Gurtuyev 68, Lesbek Dosymov 78. Att: 500]
  [2. Vyacheslav Yeremeyev 80 pen, Lesbek Dosymov 87. Att: 3,000]
FK Aqtobe LenTo         2-1 0-2 FK TARAZ
  [1. Qayrat Ashirbekov 22, Vitaliy Kitsak 42 - Oleg Tarasov 63. Att: 6,000]
  [2. Aleksandr Mochinov 72, 80 pen. Att: 5,000]
[Jul 25, Sep 20]
Vostok-2 Oskemen [D2]   0-5 0-4 QAYRAT QTJ Almaty
  [1. Arsen Tlehugov 37 pen, 58, 67, Aleksey Zhuravlyov(V) 79 og,
      Renat Abdulin 83. Att: 1,500]
  [2. Alibek Buleshev 24, 27, 31, Jafar Irismetov 50. Att: 500]
Jetisu Taldyqorghan     2-1 0-4 JENIS Astana
  [1. Yevgeniy Glukhov 5, Rakhman Asukhanov 61 - Oleg Veretennikov 52. Att: 5,000]
  [2. Oleksandr Sobkovych 2, Oleg Veretennikov 22 pen,
      Roman Monaryov 56, Nikola Georgiyev 89. Att: 5,000]


Semifinals [Oct 26, Nov 6]

Jenis Astana            1-1 2-3 QAYRAT QTJ Almaty
  [1. Yevhen Rymshyn 60 - Alibek Buleshev 73. Att: 4,000]
  [2. Nikita Khokhlov 49, Anton Chichulin -
      Alibek Buleshev 19, Jafar Irismetov 36, 45+2. Att: 3,000]

FK Atyrau               1-0 0-3 FK TARAZ
  [1. Denis Rodionov 77. Att: 8,000]
  [2. Aleksandr Mochinov 29 pen, 32, Azamat Niyazymbetov 50.
      Missed PK: Aleksandr Mochinov(T) 62. Att: 7,000]


Final [Nov 11]

FK TARAZ                  1-0  Qayrat QTJ Almaty
  [Nurken Mazbayev 44]
TAR: Sergei Stepanenko RUS, Yuriy Bordolimow TKM, Petro Anysym UKR, Nurmat Mirzabayev,
     Yuriy Magdiyew TKM, Azamat Niyazymbetov, Vitaliy Ushakov, Askhat Borantayev,
     Wyaceslaw Krendelew TKM (Oleh Mochulyak UKR 85), Aleksandr Mochinov UZB
     (Yerlan Yeleusinov 46), Nurken Mazbayev (Oleg Tarasov 72).
QAY: Ilya Yurov, G'ayrat O'taboyev UZB (Ali Aliyev 55), Renat Abdulin, Samat Smakov,
     Vitaliy Artyomov, Andrey Karpovich, Valeriy Likhobabenko RUS, Andrey Bogomolov
     (Yevgeniy Lovchev 74), Ulugbek Asanbayev (Arsen Tlehugov 78), Jafar Irismetov UZB,
     Alibek Buleshev.
Booked: Irismetov 45, O'taboyew 53, Artyomov 82.
Referee: Bakbergen (Shymkent).
Taraz, Central Stadium. Att: 12,500.


Second Level (First League) 2004

Name changes: Aqsu-Kent -> Ordabasy-2;
              Batys Plus -> Aq Jayiq-2;
              Qostuyin -> FK Arys;
              Qayrat-2 -> Temirjolshy;
              Cesna-2 -> Cesna;
              Jastar -> Eurasia.
NB: Irtysh-2 relocated to Aqsu.
    Khimik is apparently a combination of Yesil Kokshetau and Khimik-2

Conference South-West

Round 1
[Apr 30]
Ush-Qonyr   1-1 Cesna
[May 1]
Munayly     3-0 FK Arys
Aq Jayiq-2  1-0 AY Uni
Kaspiy      1-0 Ordabasy-2
Aqtobe-Jas  0-2 Jambyl
Gornyak     1-0 Qaysar-Jas

Round 2 [May 4]
Temirjolshy 1-1 Cesna
Munayly     3-0 AY Uni
Aq Jayiq-2  1-2 FK Arys
Aqtobe-Jas  0-2 Ordabasy-2
Kaspiy      2-1 Jambyl

Round 3 [May 21]
Gornyak     2-2 Aqtobe-Jas
Qaysar-Jas  2-3 Kaspiy
Jambyl      2-0 Munayly
Ordabasy-2  2-0 Aq Jayiq-2
FK Arys     0-2 Temirjolshy
AY Uni      2-4 Ush-Qonyr

Round 4 [May 24]
FK Arys     2-0 Ush-Qonyr
AY Uni      2-5 Temirjolshy
Jambyl      2-0 Aq Jayiq-2
Ordabasy-2  1-0 Munayly
Gornyak     0-1 Kaspiy
Qaysar-Jas  3-0 Aqtobe-Jas

Round 5
[Jun 2]
Cesna       5-0 FK Arys
[Jun 3]
Aq Jayiq-2  0-3 Qaysar-Jas
Munayly     2-2 Gornyak
Temirjolshy 0-3 Jambyl
Ush-Qonyr   1-4 Ordabasy-2

Round 6
[Jun 5]
Cesna       2-2 AY Uni
[Jun 6]
Aqtobe-Jas  0-3 Kaspiy
Munayly     0-1 Qaysar-Jas
Aq Jayiq-2  0-3 Gornyak
Temirjolshy 0-1 Ordabasy-2
Ush-Qonyr   1-3 Jambyl

Round 7 [Jun 16]
Jambyl      1-0 Cesna
Gornyak     0-1 Temirjolshy
Kaspiy      6-0 Aq Jayiq-2
Aqtobe-Jas  1-2 Munayly
Qaysar-Jas  1-0 Ush-Qonyr

Round 8 [Jun 19]
Gornyak     6-1 Ush-Qonyr
AY Uni      5-1 FK Arys
Ordabasy-2  4-0 Cesna
Qaysar-Jas  0-3 Temirjolshy
Aqtobe-Jas  0-2 Aq Jayiq-2
Kaspiy      1-1 Munayly

Round 9
[Jul 2]
Ush-Qonyr   1-2 Kaspiy
Temirjolshy 3-0 Aqtobe-Jas
[Jul 3]
Cesna       1-2 Gornyak
AY Uni      1-3 Jambyl
FK Arys     0-3 Ordabasy-2

Round 10
[Jul 5]
Ush-Qonyr   2-1 Aqtobe-Jas
Temirjolshy 0-1 Kaspiy
[Jul 6]
Aq Jayiq-2  1-4 Munayly
AY Uni      0-1 Ordabasy-2
FK Arys     0-3 Jambyl
[Jul 7]
Cesna       2-0 Qaysar-Jas

Round 11 [Jul 16]
Aqtobe-Jas  2-1 Cesna
Aq Jayiq-2  0-5 Temirjolshy
Qaysar-Jas  1-3 AY Uni
Gornyak     2-1 FK Arys
Munayly     8-3 Ush-Qonyr

Round 12 [Jul 19]
Kaspiy      1-1 Cesna
Munayly     1-0 Temirjolshy
Gornyak     1-2 AY Uni
Qaysar-Jas  1-0 FK Arys
Ordabasy-2  1-1 Jambyl
Aq Jayiq-2  1-0 Ush-Qonyr

Round 13 [Jul 29]
Cesna       0-1 Munayly
FK Arys     0-2 Kaspiy
AY Uni      1-1 Aqtobe-Jas
Ordabasy-2  1-0 Gornyak
Jambyl      5-0 Qaysar-Jas
Ush-Qonyr   1-3 Temirjolshy

Round 14 [Aug 1]
Cesna       5-0 Aq Jayiq-2
AY Uni      0-1 Kaspiy
Jambyl      5-1 Gornyak
Ordabasy-2  0-0 Qaysar-Jas
FK Arys     0-3 Aqtobe-Jas [Awarded; originally 4-1]

Round 15 [Aug 16]
Aq Jayiq-2  2-1 Cesna
Aqtobe-Jas  5-1 FK Arys
Kaspiy      1-0 AY Uni
Gornyak     0-1 Jambyl
Qaysar-Jas  0-1 Ordabasy-2
Temirjolshy 12-2 Ush-Qonyr

Round 16 [Aug 19]
Munayly     1-4 Cesna
Aqtobe-Jas  1-1 AY Uni
Kaspiy      9-0 FK Arys
Gornyak     1-3 Ordabasy-2
Qaysar-Jas  2-0 Jambyl

Round 17
[Aug 28]
Temirjolshy 0-1 Munayly
Ush-Qonyr   0-1 Aq Jayiq-2
[Aug 29]
Jambyl      2-0 Ordabasy-2
FK Arys     1-3 Qaysar-Jas
AY Uni      1-0 Gornyak
Cesna       1-0 Kaspiy

Round 18
[Aug 31]
Temirjolshy 3-1 Aq Jayiq-2
Ush-Qonyr   2-2 Munayly
[Sep 1]
FK Arys     0-3 Gornyak
AY Uni      3-2 Qaysar-Jas
Cesna       2-0 Aqtobe-Jas

Round 19
[Sep 4]
Qaysar-Jas  1-2 Cesna
[Sep 10]
Kaspiy      0-2 Temirjolshy
Jambyl      8-0 FK Arys
Ordabasy-2  3-1 AY Uni
Aqtobe-Jas  0-1 Ush-Qonyr
[Sep 17]
Munayly     6-2 Aq Jayiq-2

Round 20
[Sep 7]
Gornyak     2-1 Cesna
[Sep 13]
Kaspiy      1-0 Ush-Qonyr
Aqtobe-Jas  1-1 Temirjolshy
Jambyl      3-1 AY Uni
Ordabasy-2  3-0 FK Arys

NB: Qaysar-Jas Qyzylorda withdrew due to lack of financing.

Round 21
[Sep 22]
Ush-Qonyr   0-2 Gornyak
Temirjolshy 3-0 Qaysar-Jas  [Awarded]
[Sep 23]
Munayly     1-2 Kaspiy
Aq Jayiq-2  2-0 Aqtobe-Jas
FK Arys     2-4 AY Uni
[Sep 29]
Cesna       1-2 Ordabasy-2

NB: FK Arys withdrew.

Round 22
[Sep 26]
Munayly     5-2 Aqtobe-Jas
Aq Jayiq-2  2-0 Kaspiy
Cesna       1-2 Jambyl
[Sep 27]
Temirjolshy 4-0 Gornyak
Ush-Qonyr   3-0 Qaysar-Jas  [Awarded]

Round 23 [Oct 6]
Aqtobe-Jas  3-1 Gornyak
Kaspiy      3-0 Qaysar-Jas  [Awarded]
Munayly     0-1 Jambyl
Aq Jayiq-2  0-6 Ordabasy-2
Temirjolshy 3-0 FK Arys     [Awarded]
Ush-Qonyr   1-1 AY Uni

Round 24 [Oct 9]
Aqtobe-Jas  3-0 Qaysar-Jas  [Awarded]
Kaspiy      8-0 Gornyak
Munayly     1-1 Ordabasy-2
Aq Jayiq-2  2-0 Jambyl
Temirjolshy 5-2 AY Uni
Ush-Qonyr   3-0 FK Arys     [Awarded]

Round 25 [Oct 18]
FK Arys     0-3 Cesna       [Awarded]
Qaysar-Jas  0-3 Aq Jayiq-2  [Awarded]
Gornyak     2-1 Munayly
Jambyl      1-1 Temirjolshy
Ordabasy-2  3-0 Ush-Qonyr   [Awarded]

Round 26 [Oct 21]
AY Uni      2-3 Cesna
Ordabasy-2  0-1 Temirjolshy
Gornyak     3-1 Aq Jayiq-2
Qaysar-Jas  0-3 Munayly     [Awarded]
Kaspiy      2-1 Aqtobe-Jas
Jambyl      2-1 Ush-Qonyr

Round 27 [Oct 28]
Jambyl      3-0 Kaspiy
Ordabasy-2  3-0 Aqtobe-Jas
FK Arys     -/- Aq Jayiq-2  [Awarded 0-3 both]
AY Uni      1-0 Munayly
Cesna       1-1 Ush-Qonyr

Round 28 [Oct 31]
Cesna       1-1 Temirjolshy
Jambyl      3-1 Aqtobe-Jas
Ordabasy-2  1-0 Kaspiy
FK Arys     0-3 Munayly     [Awarded]
AY Uni      0-3 Aq Jayiq-2  [Awarded]
Qaysar-Jas  0-3 Gornyak     [Awarded]

Final Table:

 1.Jambyl Taraz               24  19  2  3  57-15  59  Play-off
-----------------------------------------------------
 2.Ordabasy-2 Shymkent        24  18  3  3  46-10  57  
 3.Kaspiy Aqtau               24  17  2  5  50-17  53  
 4.Temirjolshy Almaty         24  15  4  5  59-19  49  
 5.Munayly Atyrau             24  12  4  8  49-29  40  
 6.Gornyak Hromtau            24  11  2 11  37-40  35  
 7.Cesna Almaty               24   9  6  9  40-29  33  [+]
 8.AY Universiteti Turkistan  24   8  4 12  38-45  28  [+]
 9.Aq Jayiq-2 Oral            24   9  0 15  22-57  27  
10.Qaysar-Jas Qyzylorda       24   7  1 16  20-45  22  
11.Ush-Qonyr Shamalgan        24   5  4 15  29-59  19  [2-1, 1-0]
12.FK Aqtobe-Jas              24   5  4 15  27-45  19  [0-1, 1-2]
13.FK Arys                    24   2  0 22  10-80   6  

NB: Qaysar-Jas withdrew after playing 17 matches and had their remaining
    matches awarded 0-3 against them
    FK Arys withdrew after playing 19 matches and had their remaining
    matches awarded 0-3 against them

Top Scorers:

1.Beybut Tatishev (Munayly)      15
2.Dauren Kusainov (Temirjolshy)  14
3.Aydar Argimbayev (Temirjolshy) 13
  Timur Islanov (Ordabasy-2)     13
5.Aleksey Shapurin (Cesna)       11
6.Dmitriy Loginov (Gornyak)      10


Conference North-East

Round 1 [May 1]
Jetisu-2   3-3 Khimik
Qarasay S  3-0 Yesil-2
Semey-2    0-2 Bolat-CSKA
Vostok-2   0-0 Shakhtyor
Energetik  3-0 Torghay
Batyr      1-0 Irtysh-2

Round 2 [May 4]
Jetisu-2   2-2 Yesil-2
Qarasay S  3-1 Khimik
Semey-2    1-1 Shakhtyor
Vostok-2   0-2 Bolat-CSKA
Energetik  4-1 Eurasia

Round 3 
[May 21]
Torghay    1-1 Batyr
Eurasia    3-2 Irtysh-2
Bolat-CSKA 4-0 Jetisu-2
Yesil-2    1-3 Energetik
Vostok-2   4-0 Semey-2
[Jul 22]
Shakhtyor  0-3 Qarasay S

Round 4 
[May 24]
Torghay    3-1 Irtysh-2
Eurasia    1-0 Batyr
Shakhtyor  0-0 Jetisu-2
Khimik     1-0 Energetik
[Jul 25]
Bolat-CSKA 1-0 Qarasay S

Round 5 [Jun 3]
Irtysh-2   9-0 Yesil-2
Batyr      0-2 Khimik
Energetik  3-0 Bolat-CSKA
Qarasay S  5-0 Semey-2
Jetisu-2   0-3 Vostok-2

Round 6 [Jun 6]
Torghay    4-3 Eurasia
Energetik  2-1 Shakhtyor
Irtysh-2   0-0 Khimik
Batyr      3-1 Yesil-2
Qarasay S  2-1 Vostok-2
Jetisu-2   1-5 Semey-2

Round 7 [Jun 16]
Bolat-CSKA 2-0 Irtysh-2
Shakhtyor  0-0 Batyr
Semey-2    1-0 Energetik
Yesil-2    2-1 Torghay
Khimik     2-0 Eurasia

Round 8 [Jun 19]
Bolat-CSKA 1-0 Batyr
Shakhtyor  2-2 Irtysh-2
Vostok-2   1-1 Energetik
Yesil-2    0-0 Eurasia
Khimik     3-1 Torghay
Jetisu-2   0-8 Qarasay S

Round 9 [Jul 3]
Energetik  0-1 Qarasay S
Torghay    1-1 Bolat-CSKA
Eurasia    3-2 Shakhtyor
Irtysh-2   5-1 Semey-2
Batyr      1-1 Vostok-2
Yesil-2    1-2 Khimik

Round 10
[Jul 6]
Energetik  4-0 Jetisu-2
Torghay    2-2 Shakhtyor
Eurasia    0-2 Bolat-CSKA
Batyr      4-1 Semey-2
[Sep 29]
Irtysh-2   1-0 Vostok-2

Round 11 [Jul 16]
Jetisu-2   2-2 Irtysh-2
Qarasay S  1-1 Batyr
Semey-2    1-0 Torghay
Vostok-2   0-0 Eurasia
Bolat-CSKA 2-0 Yesil-2
Shakhtyor  3-0 Khimik

Round 12 [Jul 19]
Jetisu-2   1-2 Batyr
Qarasay S  5-1 Irtysh-2
Semey-2    2-2 Eurasia
Vostok-2   1-1 Torghay
Bolat-CSKA 3-0 Khimik
Shakhtyor  4-1 Yesil-2

Round 13
[Jul 10]
Irtysh-2   0-0 Energetik
[Jul 29]
Torghay    0-0 Jetisu-2
Eurasia    1-0 Qarasay S
Yesil-2    2-2 Semey-2
Khimik     2-1 Vostok-2
Shakhtyor  0-2 Bolat-CSKA

Round 14 [Aug 1]
Batyr      2-2 Energetik
Torghay    0-1 Qarasay S
Eurasia    3-0 Jetisu-2
Yesil-2    0-1 Vostok-2
Khimik     5-1 Semey-2

Round 15 [Aug 16]
Energetik  2-1 Batyr
Qarasay S  1-0 Torghay
Jetisu-2   3-0 Eurasia
Vostok-2   0-1 Yesil-2
Semey-2    1-1 Khimik

Round 16
[Aug 19]
Jetisu-2   1-2 Torghay
Qarasay S  0-1 Eurasia
Semey-2    1-2 Yesil-2
Vostok-2   0-0 Khimik
Bolat-CSKA 3-0 Shakhtyor
[Sep 5]
Energetik  3-0 Irtysh-2

Round 17 [Aug 29]
Irtysh-2   3-1 Jetisu-2
Batyr      2-2 Qarasay S
Torghay    2-1 Semey-2
Eurasia    3-0 Vostok-2
Yesil-2    1-2 Bolat-CSKA
Khimik     3-2 Shakhtyor

Round 18 [Sep 1]
Irtysh-2   0-1 Qarasay S
Batyr      1-0 Jetisu-2
Eurasia    3-2 Semey-2
Torghay    2-1 Vostok-2
Khimik     1-0 Bolat-CSKA
Yesil-2    0-2 Shakhtyor

Round 19
[Sep 10]
Jetisu-2   0-1 Energetik
Shakhtyor  2-3 Torghay
Bolat-CSKA 5-2 Eurasia
Semey-2    1-1 Batyr
[Oct 12]
Vostok-2   0-2 Irtysh-2

Round 20
[Sep 13]
Qarasay S  2-1 Energetik
Bolat-CSKA 3-1 Torghay
Shakhtyor  1-1 Eurasia
Vostok-2   1-1 Batyr
Khimik     3-1 Yesil-2
[Oct 15]
Semey-2    0-3 Irtysh-2

Round 21 [Sep 23]
Irtysh-2   3-1 Bolat-CSKA
Batyr      2-1 Shakhtyor
Energetik  2-1 Semey-2
Torghay    1-1 Yesil-2
Eurasia    0-3 Khimik

Round 22 [Sep 26]
Irtysh-2   2-1 Shakhtyor
Batyr      0-2 Bolat-CSKA
Energetik  0-0 Vostok-2
Eurasia    2-1 Yesil-2
Torghay    0-2 Khimik
Qarasay S  6-0 Jetisu-2

Round 23 [Oct 6]
Yesil-2    1-0 Irtysh-2
Khimik     0-1 Batyr
Bolat-CSKA 4-0 Energetik
Semey-2    0-2 Qarasay S
Vostok-2   2-0 Jetisu-2

Round 24 [Oct 9]
Yesil-2    0-0 Batyr
Khimik     1-0 Irtysh-2
Shakhtyor  0-4 Energetik
Eurasia    8-1 Torghay
Vostok-2   1-2 Qarasay S
Semey-2    0-2 Jetisu-2

Round 25 [Oct 18]
Energetik  2-3 Khimik
Jetisu-2   2-3 Shakhtyor
Qarasay S  0-2 Bolat-CSKA
Batyr      0-0 Eurasia
Irtysh-2   4-0 Torghay

Round 26 [Oct 21]
Energetik  3-0 Yesil-2
Semey-2    5-1 Vostok-2
Qarasay S  4-1 Shakhtyor
Jetisu-2   0-5 Bolat-CSKA
Irtysh-2   1-0 Eurasia
Batyr      2-0 Torghay

Round 27 [Oct 28]
Yesil-2    1-0 Jetisu-2
Khimik     1-0 Qarasay S
Shakhtyor  1-0 Semey-2
Bolat-CSKA 4-1 Vostok-2
Eurasia    1-0 Energetik

Round 28
[Oct 25]
Irtysh-2   1-0 Batyr
[Oct 31]
Yesil-2    0-5 Qarasay S
Khimik     4-0 Jetisu-2
Shakhtyor  3-1 Vostok-2
Bolat-CSKA 0-0 Semey-2
Torghay    2-3 Energetik

Final Table:

 1.Bolat-CSKA Temirtau          24  19  2  3  53-13  59  Play-off
-------------------------------------------------------
 2.Qarasay Sarbazdary Qaskelen  24  17  2  5  57-15  53  [+]
 3.Khimik Stepnogorsk           24  16  4  4  43-23  52  
 4.Energetik Pavlodar           24  13  4  7  43-23  43  [+]
 5.Eurasia Astana               24  11  5  8  38-35  38  
 6.Irtysh-2 Aqsu                24  11  4  9  42-28  37  
 7.Batyr Yekibastuz             24   8 10  6  26-22  34  
 8.Shakhtyor-Yunost Qaraghandy  24   6  7 11  32-41  25  
 9.Torghay Arqalyq              24   6  6 12  28-48  24  
10.Yesil Bogatyr-2 Petropavl    24   5  5 14  19-51  20  
11.Vostok-2 Oskemen             24   4  8 12  21-33  20  
12.FK Semey-2                   24   4  6 14  27-51  18  
13.Jetisu-2 Taldyqorghan        24   2  5 17  18-64  11  [+]

Top Scorers:

1.Vasiliy Prosekov (Energetik) 16
  Aleksey Shakin (Qarasay)     16
3.Arsen Beysenov (Eurasia)     13
  Oleg Feoktistov (Torghay)    13
5.Aleksey Lisitsyn (Eurasia)   11
6.Daniyar Kenjehanov (Qarasay) 10
  Dmitriy Khomenko (Shakhtyor) 10


First League Championship Play-off [Nov 5]
BOLAT-CSKA Temirtau 1-0 Jambyl Taraz


Promotion/Relegation Play-off [Nov 9]
FK Almaty     1-2 Bolat-CSKA Temirtau
  [Yerlan Urazayev 6 - Viktor Kozhushko 34, 50. Att: 1,000]

FK Almaty relegated, Bolat-CSKA Temirtau promoted


Third Level (Second League) 2004

Final Stage [Panfilov (Almaty Region), Oct 23-29]

Round 1 [Oct 24]
Dukat     0-2 FSM
Bogatyr   0-2 Asbest
Logika    2-2 QazBurGaz

Round 2 [Oct 25]
Asbest    1-0 Logika
FSM       3-0 Bogatyr
QazBurGaz 1-0 Dukat

Round 3 [Oct 26]
Dukat     2-3 Logika
Asbest    1-5 FSM
QazBurGaz 1-2 Bogatyr

Round 4 [Oct 28]
Dukat     0-1 Asbest
Bogatyr   2-1 Logika
QazBurGaz 1-0 FSM

Round 5
[Oct 27]
Bogatyr   3-2 Dukat
[Oct 29]
FSM       5-0 Logika
Asbest    1-3 QazBurGaz

Final Table:

1.FSM Almaty                        5   4  0  1  15- 2  12  Champions
2.QazBurGaz Taraz                   5   3  1  1   8- 5  10
3.Asbest Jitikara                   5   3  0  2   6- 8   9  [2-0]
4.Bogatyr Access Komir Yekibastuz   5   3  0  2   7- 9   9  [0-2]
5.Logika Petropavl                  5   1  1  3   6-12   4  
6.Dukat Almaty                      5   0  0  5   4-10   0  



2003

2005

list of champions.

list of 2nd level champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (mike.d@g23.relcom.ru)
Last updated: 12 Jan 2005

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2004/05
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.