Kazakhstan 1999

Final Table:
   
 1.Irtysh Bastau Pavlodar            30  24  4  2  69-19  76  Champions
 2.Access Yesil Petropavlovsk        30  23  3  4  56-19  72
 3.SOPFK Kayrat Almaty               30  21  1  8  62-19  64
 4.Zhenis Astana                     30  18  5  7  60-25  59
 5.Kaysar Hurricane Kyzylorda        30  17  7  6  47-19  58
 6.Sintez FK ShNOS Shymkent          30  17  5  8  48-31  56
 7.Vostok Altyn Ust'-Kamenogorsk     30  14  4 12  32-33  46
 8.Tobol Kostanay                    30  12  5 13  28-29  41
 9.AES Yelimay Semipalatinsk         30  12  4 14  35-36  40
10.Shakhtyor-Ispat-Karmet Karaganda  30  11  4 15  28-35  37
11.Batyr Ekibastuz                   30  11  1 18  36-54  34
12.CSKA Kayrat Almaty                30   9  4 17  35-52  31
13.Zhiger Shymkent                   30   8  4 18  33-60  28
14.Taraz                             30   6  5 19  25-64  23
------------------------------------------------------------
15.Zhetysu Taldykorgan               30   3  4 23  18-68  13  Relegated
16.Akmola Stepnogorsk                30   2  4 24  19-68  10  Relegated
16.Shakhtyor-Ispat-Karmet Karaganda  10   1  4  5   6-13   7
   
Name changes:
Astana Akmola into Zhenis Astana, 
Khimik Stepnogorsk into Akmola Stepnogorsk. 
Irtysh dropped Bastau off their name;
Sintez dropped FK ShNOS off their name.
  
Nasha Kompaniya Akmola disbanded. 
  
Round 1  
CSKA Kayrat   2-1 Batyr         [Luchkin 35, 71 - Sisyonov 74]
Taraz         0-0 Irtysh-Bastau 
Zhiger        1-1 Zhenis        [Karakulov 59 pen - Ilyushin 26]
Yelimay       2-0 Zhetysu       [Khachaturyan 42, 72]
Vostok-Altyn  1-0 Akmola        [Antropov 69]
SOPFK Kayrat  1-2 Access Yesil  [Khamidulov 78 pen - Chalmayev 6, Koloda 20]
Kaysar        1-1 Shakhtyor     [Mazbayev 16 - Aubakirov 72 pen]
Sintez        3-1 Tobol         [Musatayev 62, Getman 73, Galich 80 - Dobryansky 82] 
  
Round 2
CSKA Kayrat   0-2 Irtysh-Bastau [Zubarev 68, Lunev 87]
Taraz         2-1 Batyr         [Eirich 34, 52 - Kurgansky 72]
Yelimay       2-1 Akmola        [Vishnyakov 70 pen, Khachaturyan 76 - Zobnin 65]
Vostok-Altyn  1-2 Zhetysu       [Yevteyev 69 pen - Mamonov 35, Avakyants 78 pen]
SOPFK Kayrat  1-0 Zhenis        [Tarasov 53]
Zhiger        0-6 Access Yesil  [Chalmayev 26, 66, 70, Yesmagambetov 48, 57, Koloda 80]
Kaysar        2-0 Tobol         [Mazbayev 60, 68]
Sintez        3-0 Shakhtyor     [Skomorokhov 6, Galich 30, Vaganov 78]
  
Round 3
Tobol         1-0 Yelimay       [Polyakov 3]
Shakhtyor     2-0 Vostok-Altyn  [Makayev 5, Imankulov 63]
Access Yesil  2-1 Kaysar        [Kalabukhin 13, Mirzabayev 54 - Asukhanov 51]
Zhenis        3-0 Sintez        [Petrenko 23, Bol'shakov 53, Kotov 69] 
Batyr         0-3 SOPFK Kayrat  [Agabayev 60, Kozhabergenov 69 pen, Vorogovsky 88] 
Irtysh-Bastau 2-1 Zhiger        [Korinenko 22, Mendez 36 - Baysufinov 54]
  
Round 4
Kayrat CSKA   4-1 Taraz         [Akkazynov 12, 34, Bogatyryov 32, Luchkin 66 - Eirich 72]
Akmola        1-1 Zhetysu       [Abdrashitov 62 - Mamonov 68]
Tobol         0-0 Vostok-Altyn
Shakhtyor     1-1 Yelimay       [Makayev 20 - Al.Bogomolov 89]
Zhenis        0-2 Kaysar        [Kitsak 55, Loginov 73]
Access Yesil  2-0 Sintez        [Mirzabayev 44, Koloda 56]
Batyr         1-0 Zhiger        [Afel'chenko 67 pen]
Irtysh-Bastau 1-0 SOPFK Kayrat  [Yepiskoposyan 4] 
  
Round 5
SOPFK Kayrat  1-0 Taraz         [Agabayev 37]
Zhiger        2-1 Kayrat CSKA   [Baybosynov 15, Zhakipbekov 76 - Aliyev 55]
Kaysar        1-0 Batyr         [Tyotushkin 85]
Sintez        2-2 Irtysh-Bastau [Gural'sky 42, 62 - Malyshev 9, Zubarev 84]
Yelimay       1-0 Access Yesil  [Karpovich 8]
Vostok-Altyn  2-1 Zhenis        [Antropov 13, 26 - Petrenko 88]
Zhetysu       2-1 Tobol         [Kolesnikov 16, Mamonov 47 - Badlo 65]
Akmola        2-0 Shakhtyor     [Samoylov 36, Abdrashitov 85 pen]

Round 6
Zhiger        5-1 Taraz         [Baybosynov 2, 4, 38, Derbisbayev 26, Zhakipbekov 87 -
                                 Mameshev 79]
Kaysar        0-0 Irtysh-Bastau
Sintez        3-2 Batyr         [Urdabayev 45, 50, Musatayev 72 - Goryachev 36, 51]
Vostok-Altyn  1-1 Access Yesil  [Antropov 47 - Yesmagambetov 74]
Zhenis        1-0 Yelimay       [Zhitkov 89]
Zhetysu       1-1 Shakhtyor     [Mamonov 26 - Duzmambetov 59]
Akmola        0-1 Tobol         [Vishpichenko 85]
SOPFK Kayrat  0-1 Kayrat CSKA   [Byakov 14]

Round 7
Taraz         0-2 Sintez        [A.Get'man 72, Yu.Get'man 76]
Access Yesil  2-0 Zhetysu       [Kalabukhin 21 pen, Mirzabayev 29]
Zhenis        2-0 Akmola        [Kondratsky 29, Lyuty 66]
Batyr         1-3 Yelimay       [Busch 89 - Vishnyakov 55, Yevgin 69, Miroshnichenko 70] 
Irtysh-Bastau 5-2 Vostok-Altyn  [Zubarev 10, 70, Lunyov 66, 77, Malinin 86 - Kisilyov 83,
                                 Filimonov 89 pen]
Kayrat CSKA   1-2 Kaysar        [Luchkin 80 - Mazbayev 24, Koshkarov 75]

Round 8       
SOPFK Kayrat  2-0 Zhiger        [Khumidulov 25, Zheylitbayev 46]
Tobol         2-0 Shakhtyor     [Polyakov 30 pen, Glazunov 77]
Access Yesil  1-0 Akmola        [Yesmagambetov 81]
Zhenis        1-0 Zhetysu       [Razdrogin 58]
Taraz         0-3 Kaysar        [Mazbayev 28, 75, Loginov 68]
Batyr         0-1 Vostok-Altyn  [Antropov 75]
Irtysh-Bastau 3-2 Yelimay       [Lunyov 53, Zubarev 75 pen, Gumar 79 - Belousov 45,
                                 Iskakov 89]
Kayrat CSKA   1-1 Sintez        [Luchkin 8 - Galich 81]

Name changes: Irtysh dropped Bastau off their name;
              Sintez dropped FK ShNOS off their name.
  
Round 9
Kaysar        3-0 Zhiger        [Mazbayev 14, Loginov 31, Asukhanov 87]
Sintez        0-2 SOPFK Kayrat  [Khamidulov 22, Tarasov 73] 
Yelimay       1-0 Kayrat CSKA   [Miroshnichenko 32]
Vostok-Altyn  1-0 Taraz         [Yevteyev 9 pen]
Zhetysu       1-2 Batyr         [Buleshev 35 - Fadeyev 28, 65]
Akmola        1-2 Irtysh        [Povedyonok 48 - Zubarev 17, Klishin 39]
Tobol         2-0 Access Yesil  [Bezubko 46, Dobryansky 58]
Shakhtyor     0-0 Zhenis
  
Round 10 
Kaysar        0-0 SOPFK Kayrat
Yelimay       3-0 Taraz         [Bogarada 22, Khachaturyan 55, Miroshnichenko 88]
Akmola        2-0 Batyr         [Abdrashitov 60, Povedyonok 64]
Tobol         1-1 Zhenis        [Badlo 6 - Lotov 26]
Shakhtyor     0-1 Access Yesil  [Avdeyev 44] 
Zhetysu       0-2 Irtysh        [Mendez 45, Zubarev 53]
Sintez        5-2 Zhiger        [Galich 14, Shvyrkov(Z) 20 og, Gural'sky 33,
                                 Urdabayev 69, Get'man 83 - Baybosynov 46, 89]
Vostok-Altyn  ppd Kayrat CSKA

Round 11 
Zhiger        0-1 Vostok-Altyn  [Titenkov 85]
SOPFK Kayrat  3-1 Yelimay       [Kadyrkulov 31, Agabayev 50, Tarasov 66 -
                                 Miroshnichenko 63]
Batyr         2-0 Tobol         [Goryachev 80, Toksanbayev 84]
Irtysh        2-1 Shakhtyor     [Zubarev 24, 56 - Aubakirov 17]
Zhetysu       0-1 Kayrat CSKA   [Akkyzynov 56]
Taraz         3-0 Akmola        [Eirich 3, Jaugashev 27, Fyodorov 57]

Round 31 
Irtysh Bastau 5-0 CSKA Kayrat   [Zubarev 34 pen, 75, Sveshnikov 71, Miroshnichenko 73,
                                 Klishin 87]
Batyr         3-1 Taraz         [Reshetnikov 27, Vaisufino 42, Pavlov 77 - Mironov 33] 
Akmola        0-1 AES Yelimay   [Andrey Bogomolov 54]
Zhetysu       0-2 Vostok Altyn  [Antropov 24, Barsukov 81 pen]
Zhenis        2-1 SOPFK Kayrat  [Kotov 30, Travin(K) 72 og - Bordolimov 45]
Tobol         0-0 Kaysar
Shakhtyor     0-1 Sintez FK     [Mazbayev 61]
  
Round 32 
Batyr         2-0 CSKA Kayrat   [Lavrenyuk 9, Pavlov 87]
Irtysh Bastau 2-0 Taraz         [Krotov 4, Zubarev 54]
Zhenis        7-2 Zhiger        [Razdrogin 4, 12, 57, 73, Bayramov 44, Durdyyev 48,
                                 Petrenko 89 - Koshmanov 2, 44]
Zhetysu       0-2 AES Yelimay   [Mityayev 46, 82]
Akmola        1-1 Vostok Altyn  [Kononenko 17 - Chesnokov 70]
Access Yesil  2-0 SOPFK Kayrat  [Avdeyev 12, Danilishin 45]
Shakhtyor     0-1 Kaysar        [Yurist 27]
Tobol         0-1 Sintez FK     [Nazarov 22]

Final Table:
   
 1.Irtysh Bastau Pavlodar            30  24  4  2  69-19  76  Champions
 2.Access Yesil Petropavlovsk        30  23  3  4  56-19  72
 3.SOPFK Kayrat Almaty               30  21  1  8  62-19  64
 4.Zhenis Astana                     30  18  5  7  60-25  59
 5.Kaysar Hurricane Kyzylorda        30  17  7  6  47-19  58
 6.Sintez FK ShNOS Shymkent          30  17  5  8  48-31  56
 7.Vostok Altyn Ust'-Kamenogorsk     30  14  4 12  32-33  46
 8.Tobol Kostanay                    30  12  5 13  28-29  41
 9.AES Yelimay Semipalatinsk         30  12  4 14  35-36  40
10.Shakhtyor-Ispat-Karmet Karaganda  30  11  4 15  28-35  37
11.Batyr Ekibastuz                   30  11  1 18  36-54  34
12.CSKA Kayrat Almaty                30   9  4 17  35-52  31
13.Zhiger Shymkent                   30   8  4 18  33-60  28
14.Taraz                             30   6  5 19  25-64  23
------------------------------------------------------------
15.Zhetysu Taldykorgan               30   3  4 23  18-68  13  Relegated
16.Akmola Stepnogorsk                30   2  4 24  19-68  10  Relegated
   
Name changes:
Astana Akmola into Zhenis Astana, 
Khimik Stepnogorsk into Akmola Stepnogorsk. 
Irtysh dropped Bastau off their name;
Sintez dropped FK ShNOS off their name.
  
Nasha Kompaniya Akmola disbanded. 

Promoted: Dinamo Shymkent and Keden Shymkent.

NB: Both promoted clubs are unsure about their participation in the
    Premier League 2000. If they withdraw, they will be replaced by
    Kokshe Kokshetau and Batys Ural'sk who were 3rd and 4th in the
    First League 1999.
  
Top Scorers:
------------
1.Agabayev (SOPFK Kayrat)   24  [Turkmenia]
2.Zubarev (Irtysh Bastau)   22   
3.Mazbayev (Kaysar/Sintez)  15  


Kazakhstan Cup 1998/99

[7th edition]
  
Round of 16
  
SHAKHTYOR-ISPAT-KARMET Karaganda - Bulat Temirtau              1-0, 2-2
BATYR Ekibastuz                  - Taraz                       3-1, 1-2
Khimik Stepnogorsk               - KAYSAR HURRICANE Kyzylorda  2-1, 1-3
Nasha Kompaniya Akmola           - YELIMAY Semipalatinsk       0-1, 0-6
KAYRAT CSKA Almaty               - Astana Akmola               4-0, 1-1
Zhiger Shymkent                  - IRTYSH Pavlodar             1-4, 1-2
Naryn Ural'sk, Vostok Ust'-Kamenogorsk byes.
  

Quarterfinals [Jul 29, Aug 10, Oct 27 (1998)]

Naryn Ural'sk         - VOSTOK Ust'-Kamenogorsk           0-1, 0-7
   [Antropov 88]
   [Duzmambetov 19, Antropov 17, 39, 80, Gorokhovadatsky 77, 84, Yakupov 85]
Yelimay Semipalatinsk - KAYSAR HURRICANE Kyzylorda        1-2, 1-4
   [Aubakirov 88 - Loginov 51, Gabdullin 65]
   [Iskakov 65 - Turmagambetov 23, 63, Gabdullin 41, Mozgovoy 81]
BATYR Ekibastuz       - Shakhtyor-Ispat-Karmet Karaganda  1-1, 1-0
   [Sisenov 86 - Lunyov 22]
   [???]
Irtysh Pavlodar       - KAYRAT CSKA Almaty                1-1, 0-3
   [Antonov 45 - Yensebayev 87]
   [???]


Semifinals

[May 4, Jul 6, 1999]
Kayrat CSKA Almaty         0-1 1-3 VOSTOK ALTYN Ust'-Kamenogorsk
   [Samchenko 43]
   [Kuchma 87 - Antropov 75, Obryadov 85, Yevteyev 89 pen]

[Jun 6, 17, 1999]
KAYSAR HURRICANE Kyzylorda 3-1 4-0 Batyr Ekibastuz
   [Koshkarov 12, Mazbayev 33, Loginov 56 - Goryachev 61]
   [Koshkarov 21, 25, 60, Loginov 41]

  
FINAL [Jul 16, Almaty, Central Stadium; att: 2,500]

Vostok Altyn Ust'-Kamenogorsk 1-1 KAYSAR HURRICANE Kyzylorda   pen 0-2
[Antropov 82 - Yesmuratov 80]
[Shoot-out: Yevteyev 0-0 (save), Kitsak 0-1;
            Antropov 0-1 (save), Sklyarov 0-1 (cross-bar);
            Afel'chenko 0-1 (wide), Akhmedov 0-2;
            Sinyuchkov 0-2 (save).]
VOSTOK: Korobko, Buleyko, Afel'chenko, Chesnokov (Igumnov 78), Sinyuchkov, Titenkov
(Obryatov 86), Yevteyev, Samchenko, Baretskov, Moskalenko, Antropov. 
KAYSAR: Voskoboynikov, Tyotushkin, Akhmedov, Abil'dayev (Tagiyev 83), Yesmuratov, Kitsak,
Sklyarov, Niyazymbetov (Loginov 58), Asukhanov (Man'kuta 73), Yurist, Mazbayev. 
Yellows: Samchenko 8 - Abil'dayev 55, Yesmuratov 59.
Referee: Kulakov (Almaty).
  

First League (Second Level)

Fifth edition.  Any team is allowed to enter, the second level is the
lowest from 1994 to 2002.

NB: All the matches played in Shymkent. 

FIRST STAGE 

Group A 

1.Keden Shymkent           3   1  2  0   4- 3   5  Qualified 
2.Batys Uralsk             3   1  2  0   3- 1   5  Qualified 
3.Ispat Karagandy          3   1  1  1   3- 3   4  
4.Nasha Kompaniya Astana   3   0  1  2   2- 4   1  

Group B 

1.Kokshe Kokshetau     3   2  1  0   5- 1   7  Qualified 
2.Dinamo Shymkent      3   2  1  0   6- 3   7  Qualified 
3.RGShO Karagandy      3   1  0  2   4- 4   3  
4.FK Aktau             3   0  0  3   2- 9   0  

FINAL GROUP 

1.Dinamo Shymkent      3   1  2  0   2- 1   5 
2.Keden Shymkent       3   1  2  0   1- 0   5  
3.Kokshe Kokshetau     3   1  1  1   3- 3   4  
4.Batys Uralsk         3   0  1  2   1- 3   1  

Top scorer: Baglan Yergeshev (Keden) 5 

Re-play for the premiership 

DINAMO Shymkent 2-1 Keden Shymkent 
[Tubashev 44, Kryukov 81 - Yergeshev 40] 




1998

2000

list of champions.

list of 2nd level champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (mike.d@g23.relcom.ru)
Last updated: 2 Jul 2001

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 1999/2001
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.