Congo (Brazzaville) 2014


Championnat National MTN Ligue 1
Coupe du Congo
Championnat National MTN Ligue 2br> Ligue de Brazzaville

Championnat National MTN Ligue 1

NB: tournament abandoned early October due to financial problems

Table at abandonment:

 1.AC Léopards de Dolisie           16  14  2  0  32- 2  44
 2.Diables Noirs                    19  12  5  2  28-11  40  [-1]
 3.Interclub de Brazzaville         21  11  5  5  19-16  38
 4.AS Ponténégrine                  20   8  7  5  17-16  31
 5.Etoile du Congo                  18   8  5  5  24-19  29
 6.CARA                             17   8  4  5  21-12  28
 7.FC Kondzo                        18   8  3  7  21-18  27
 8.FC Bilombé                       20   7  6  7  17-18  27
 9.V.Club Mokanda                   19   6  7  6  23-20  25
10.JS Talangaï                      20   6  6  8  15-22  24
11.Tongo FC Jambon                  20   5  6  9  12-18  21
12.AS Cheminots                     19   5  5  9  19-28  20
13.Patronage Sainte-Anne            18   5  4  9  14-20  19
14.Saint Michel de Ouenzé           18   4  6  8  15-18  18
-----------------------------------------------------------
15.La Mancha                        20   4  5 11  16-27  17
16.Nico-Nicoyé                      21   1  4 16   7-35   7

NB: Diables Noirs 1 point deducted for crowd trouble round 7

Round 1
[Feb 15]
Interclub                     1-0 Patronage Sainte-Anne         
AS Cheminots                  1-1 AS Ponténégrine               
Etoile du Congo               1-1 JS Talangaï                   
FC Bilombé                    3-1 Nico-Nicoyé                   
[Feb 19]
V.Club Mokanda                1-0 CARA                          
AC Léopards de Dolisie        2-0 La Mancha                     
[Feb 20]
FC Kondzo                     1-0 Saint-Michel de Ouenzé        
[Mar 3]
Diables Noirs                 0-0 Tongo FC Jambon               

Round 2
[Feb 22]
JS Talangaï                   2-0 V.Club Mokanda                
[Feb 23]
Etoile du Congo               1-2 FC Kondzo                     
Diables Noirs                 1-0 Interclub                     
La Mancha                     0-1 AS Ponténégrine               
Nico-Nicoyé                   0-1 AS Cheminots                  
AC Léopards de Dolisie        1-0 FC Bilombé                    
[Feb 24]
Patronage Sainte-Anne         4-0 Tongo FC Jambon               
Saint-Michel de Ouenzé        1-1 CARA                          

Round 3
[Feb 26]
AC Léopards de Dolisie        3-0 AS Ponténégrine               
[Feb 27]
FC Bilombé                    2-1 AS Cheminots                  
[Mar 3]
La Mancha                     2-1 Nico-Nicoyé                   
V.Club Mokanda                2-1 Etoile du Congo               
Interclub                     1-0 Saint-Michel de Ouenzé        
[Mar 4]
Patronage Sainte-Anne         0-0 JS Talangaï                   
[Mar 30]
Tongo FC Jambon               0-0 CARA                          
[May 1]
FC Kondzo                     0-1 Diables Noirs                 

Round 4
[Mar 8]
AS Cheminots                  3-1 La Mancha                     
AS Ponténégrine               0-2 FC Bilombé                    
[Mar 9]
Etoile du Congo               1-0 Tongo FC Jambon               
Diables Noirs                 2-0 Saint-Michel de Ouenzé        
V.Club Mokanda                1-2 Interclub                     
[Mar 12]
Nico-Nicoyé                   0-5 AC Léopards de Dolisie        
[Mar 30]
FC Kondzo                     3-0 JS Talangaï                   
[Jun 3]
CARA                          1-0 Patronage Sainte-Anne         

Round 5
[Mar 15]
Tongo FC Jambon               0-2 JS Talangaï                   
FC Bilombé                    2-1 La Mancha                     
Patronage Sainte-Anne         0-1 FC Kondzo                     
[Mar 16]
V.Club Mokanda                1-2 Saint-Michel de Ouenzé        
AS Ponténégrine               0-1 Nico-Nicoyé                   [award of 3-0 revoked on appeal]
CARA                          3-0 Diables Noirs                 
Etoile du Congo               3-0 Interclub                     
AC Léopards de Dolisie        1-0 AS Cheminots                  

Round 6
[Mar 19]
Interclub                     2-1 CARA                          
AS Ponténégrine               1-1 Patronage Sainte-Anne         
FC Bilombé                    0-0 FC Kondzo                     
[Mar 20]
Tongo FC Jambon               3-0 AS Cheminots                  
Nico-Nicoyé                   0-0 Saint-Michel de Ouenzé        
Diables Noirs                 2-0 V.Club Mokanda                
La Mancha                     0-1 Etoile du Congo               [also reported 0-2]
[Apr 2]
JS Talangaï                   0-3 AC Léopards de Dolisie        

Round 7
[Mar 25]
FC Kondzo                     2-1 V.Club Mokanda                
CARA                          2-0 JS Talangaï                   
[Mar 26]
AC Léopards de Dolisie        1-0 Tongo FC Jambon               
[Mar 29]
Etoile du Congo               1-0 Nico-Nicoyé                   
AS Ponténégrine               1-0 Interclub                     
Saint-Michel de Ouenzé        1-1 FC Bilombé                    
[Mar 30]
La Mancha                     awd Diables Noirs                 [awarded 3-0, originally
AS Cheminots                  1-1 Patronage Sainte-Anne          1-0; Diables Noirs fans 
                                                                 caused crowd trouble]
Round 8
[Apr 4]
Patronage Sainte-Anne         3-0 La Mancha                     
[Apr 5]
Interclub                     2-1 Tongo FC Jambon               
Saint-Michel de Ouenzé        2-2 Etoile du Congo               
[Apr 6]
CARA                          0-2 AS Ponténégrine               [under protest]
AS Cheminots                  2-1 FC Kondzo                     
Diables Noirs                 2-0 FC Bilombé                    
V.Club Mokanda                1-3 AC Léopards de Dolisie        
[Apr 23]
Nico-Nicoyé                   1-2 JS Talangaï                   

Round 9
[Apr 11]
FC Kondzo                     2-2 AS Ponténégrine               
[Apr 12]
Patronage Sainte-Anne         awd Saint-Michel de Ouenzé        [awarded 0-3, originally 3-2]
Nico-Nicoyé                   0-0 Tongo FC Jambon               
JS Talangaï                   1-0 AS Cheminots                  
[Apr 13]
FC Bilombé                    2-2 V.Club Mokanda                
Interclub                     0-2 AC Léopards de Dolisie        
La Mancha                     0-0 CARA                          [under protest]
Diables Noirs                 1-0 Etoile du Congo               

Round 10
[Apr 17]
AS Ponténégrine               1-0 Tongo FC Jambon               
[Apr 18]
Nico-Nicoyé                   0-1 Interclub                     
La Mancha                     1-3 FC Kondzo                     
[Apr 19]
FC Bilombé                    1-3 Etoile du Congo               
JS Talangaï                   1-1 Saint-Michel de Ouenzé        
AS Cheminots                  1-2 Diables Noirs                 
Patronage Sainte-Anne         abd V.Club Mokanda                [abandoned at 2-1 in injury time,
[May 1]                                                          V. Club Mokanda walked off]
CARA                          0-2 AC Léopards de Dolisie        

Round 11
[Apr 25]
Tongo FC Jambon               1-0 FC Bilombé                    
Interclub                     1-0 La Mancha                     
[Apr 26]
CARA                          1-0 FC Kondzo                     
AS Ponténégrine               1-0 JS Talangaï                   
Patronage Sainte-Anne         1-2 Etoile du Congo               
[Apr 28]
AS Cheminots                  0-1 Saint-Michel de Ouenzé        
V.Club Mokanda                2-0 Nico-Nicoyé                   
[Jun 15]
AC Léopards de Dolisie        0-0 Diables Noirs                 

Round 12
[May 2]
JS Talangaï                   2-1 La Mancha                     
[May 3]
V.Club Mokanda                3-1 Tongo FC Jambon               
[May 4]
Diables Noirs                 2-1 Patronage Sainte-Anne         
AS Cheminots                  3-2 CARA                          
Etoile du Congo               0-0 AC Léopards de Dolisie        
FC Bilombé                    1-1 Interclub                     
[May 8]
FC Kondzo                     3-1 Nico-Nicoyé                   
[May 21]
Saint-Michel de Ouenzé        2-1 AS Ponténégrine               

Round 13
[May 8]
Tongo FC Jambon               1-0 Saint-Michel de Ouenzé        
[May 10]
Interclub                     0-1 AS Cheminots                  
Etoile du Congo               1-3 CARA                          
[May 12]
FC Bilombé                    1-0 JS Talangaï                   
[May 13]
AC Léopards de Dolisie        3-0 FC Kondzo                     
AS Ponténégrine               1-1 Diables Noirs                 
[May 27]
Nico-Nicoyé                   0-1 Patronage Sainte-Anne         
[May 28]
La Mancha                     2-2 V.Club Mokanda                

Round 14
[May 7]
Patronage Sainte-Anne         abd AC Léopards de Dolisie        [abandoned at 0-0 in
[May 8]                                                          75' due to darkness]
Patronage Sainte-Anne         0-3 AC Léopards de Dolisie        [replay]
[May 16]
Saint-Michel de Ouenzé        1-2 La Mancha                     [also reported 0-2]
Etoile du Congo               2-2 AS Cheminots                  
[May 17]
FC Bilombé                    0-0 CARA                          
V.Club Mokanda                0-0 AS Ponténégrine               
[May 20]
Diables Noirs                 3-0 Nico-Nicoyé                   
FC Kondzo                     0-1 Tongo FC Jambon               
JS Talangaï                   1-1 Interclub                     

Round 15
[May 23]
CARA                          4-0 Nico-Nicoyé                   
[May 24]
Diables Noirs                 4-0 JS Talangaï                   [also reported 3-0]
[May 25]
La Mancha                     1-0 Tongo FC Jambon               
FC Bilombé                    0-1 Patronage Sainte-Anne         
Etoile du Congo               2-1 AS Ponténégrine               
FC Kondzo                     1-1 Interclub                     
AS Cheminots                  1-1 V.Club Mokanda                
[May 28]
AC Léopards de Dolisie        2-1 Saint-Michel de Ouenzé        

Round 16
[Jul 4]
Interclub                     1-0 FC Kondzo                     [also reported 2-1]
[Jul 5]
Tongo FC Jambon               2-2 La Mancha                     
Nico-Nicoyé                   0-1 CARA                          
Patronage Sainte-Anne         0-1 FC Bilombé                    
[Jul 6]
AS Ponténégrine               1-1 Etoile du Congo               
JS Talangaï                   0-0 Diables Noirs                 
V.Club Mokanda                5-0 AS Cheminots                  
Saint-Michel de Ouenzé        0-1 AC Léopards de Dolisie        

Round 17
[Jul 12]
La Mancha                     0-0 Saint-Michel de Ouenzé        [also reported 1-1]
[Jul 13]
AS Ponténégrine               0-0 V.Club Mokanda                
CARA                          2-0 FC Bilombé                    
Nico-Nicoyé                   1-2 Diables Noirs                 
Interclub                     1-1 JS Talangaï                   
[Jul 14]
Tongo FC Jambon               2-0 FC Kondzo                     
AS Cheminots                  1-2 Etoile du Congo               
AC Léopards de Dolisie        n/p Patronage Sainte-Anne         

Round 18
[Jul 17]
JS Talangaï                   0-1 FC Bilombé                    
[Jul 18]
Patronage Sainte-Anne         0-0 Nico-Nicoyé                   
[Jul 21]
V.Club Mokanda                1-0 La Mancha                     
AS Cheminots                  0-1 Interclub                     
Saint-Michel de Ouenzé        n/p Tongo FC Jambon               
FC Kondzo                     n/p AC Léopards de Dolisie        
Diables Noirs                 n/p AS Ponténégrine               
CARA                          n/p Etoile du Congo               

Round 19
[Jul 26]
Interclub                     1-0 FC Bilombé                    
La Mancha                     0-2 JS Talangaï                   
Nico-Nicoyé                   0-2 FC Kondzo                     
[Jul 27]
Patronage Sainte-Anne         0-4 Diables Noirs                 
V.Club Mokanda                0-0 Tongo FC Jambon               
AS Ponténégrine               1-0 Saint-Michel de Ouenzé        
AC Léopards de Dolisie        n/p Etoile du Congo               
CARA                          n/p AS Cheminots                  

Round 20 [Aug]
JS Talangaï                   0-1 AS Ponténégrine               
Etoile du Congo               0-1 Patronage Sainte-Anne         
FC Bilombé                    0-0 Tongo FC Jambon               
Nico-Nicoyé                   0-0 V.Club Mokanda                
La Mancha                     0-0 Interclub                     
FC Kondzo                     n/p CARA                          
Saint-Michel de Ouenzé        n/p AS Cheminots                  
Diables Noirs                 n/p AC Léopards de Dolisie        

Round 21 [Aug]
Tongo FC Jambon               0-1 AS Ponténégrine               
Interclub                     2-1 Nico-Nicoyé                   
Diables Noirs                 1-1 AS Cheminots                  
Saint-Michel de Ouenzé        n/p JS Talangaï                   
FC Kondzo                     n/p La Mancha                     
Etoile du Congo               n/p FC Bilombé                    
V.Club Mokanda                n/p Patronage Sainte-Anne         
AC Léopards de Dolisie        n/p CARA                          

Table at abandonment:

 1.AC Léopards de Dolisie           16  14  2  0  32- 2  44
 2.Diables Noirs                    19  12  5  2  28-11  40  [-1]
 3.Interclub de Brazzaville         21  11  5  5  19-16  38
 4.AS Ponténégrine                  20   8  7  5  17-16  31
 5.Etoile du Congo                  18   8  5  5  24-19  29
 6.CARA                             17   8  4  5  21-12  28
 7.FC Kondzo                        18   8  3  7  21-18  27
 8.FC Bilombé                       20   7  6  7  17-18  27
 9.V.Club Mokanda                   19   6  7  6  23-20  25
10.JS Talangaï                      20   6  6  8  15-22  24
11.Tongo FC Jambon                  20   5  6  9  12-18  21
12.AS Cheminots                     19   5  5  9  19-28  20
13.Patronage Sainte-Anne            18   5  4  9  14-20  19
14.Saint Michel de Ouenzé           18   4  6  8  15-18  18
-----------------------------------------------------------
15.La Mancha                        20   4  5 11  16-27  17
16.Nico-Nicoyé                      21   1  4 16   7-35   7

NB: Diables Noirs 1 point deducted for crowd trouble round 7

NB: tournament abandoned early October due to financial problems; no relegation;
    league extended to 18 clubs for next season

Promoted: Munisport (Pointe-Noire), Jeunesse Sportive de Poto-Poto (Brazzaville)
          (leaders of their second level groups at abandonment of the season)

Qualified for African club cups 2015:
CAF Champions League: AC Léopards, Diables Noirs
CAF Confederation Cup: Interclub, CARA (as losing cup finalists against Diables Noirs)


Coupe du Congo

NB: 30th edition

Preliminary Round 1             
TP Mystère                    1-1 FC Cassaco                    [4-5 pen]
Ajax de Ouenzé                6-1 US Bantou (?)
Baygon Rouge                  0-1 Red Star
Académie                      2-0 RCB
JSP                           1-1 AS Gendarmérie                [3-4 pen]
Club 57                       3-2 AS Lynx
JS Ollombo                    1-2 CNFF
Aigles Sports                 1-3 CESD
JS Brazzaville                2-0 Metal 10
FC Pélerin                    0-0 Beni Sport                    [4-3 pen]
Munisport                     1-1 Total                         [3-1 pen]
TP Caiman                     3-0 Blackstar
Jeunes Fauves                 2-1 FC Olympic
ASIA                          1-0 US Bantou (?)
Gerain                        1-3 Inter Club
Olympic de Mouyondzi          2-2 AS Cheminots de Dolisie       [0-3 pen]
JS Bousansa                   2-0 AS Cheminots (de ?)               
AS Kinkala                    2-1 RCO
AJSC                          1-1 FC M'boumandzi                [3-4 pen]
CS Oyonnax                    1-1 JS Owando                     [3-1 pen]
Diables Noirs de Djambala     0-1 ASQG Djambala                 (1-0 ?)
Diables Noirs d'Impfondo      2-0 Inter Club  
 
Preliminary Round 2
Académie                      1-1 Cassaco                       [2-4 pen]
Ajax de Ouenzé                1-1 Red Star                      [3-1 pen]
Ponton-sur-Mer                1-0 Si-Fumu
JSB Pointe-Noire              0-0 FC Pélerin                    [2-4 pen]
Munisport                     3-0 TP Mokanda
TP Caiman                     1-1 Nathaly's                     [5-3 pen]
Jeunes Fauves                 5-0 Inter de Dolisie
ASIA                          1-2 AS Cheminots de Dolisie
Entente de Loutété            0-0 JS Bouansa                    [6-5 pen]
AS Kinkala                    3-1 AS Gendarmérie
FC M'boumandzi                0-1 CESD   
CS Oyonnax                    1-0 TP Makoua
Olympic d’Ewo                 2-2 Club 57                       [4-3 pen]
ASQG Djambalia                1-1 Inter Espoir                  [3-5 pen]
Diables Noirs d'Impfondo      3-0 CNFF    
 
NB: Club 57 progress as best losers

1/16 Finals
[Jun 16]
Patronage Sainte-Anne         0-1 Inter Espoir
Tongo FC                      2-0 FC Cassaco
AS Ponténégrine               1-2 TP Caïman
FC Bilombé                    1-1 Munisport                     [4-2 pen]
[Jun 17]
St.-Michel de Ouenzé          1-0 CESD
Etoile du Congo               2-1 Ajax de Ouenzé
V Club Mokanda                1-1 Jeunes Fauves du Niari        [5-4 pen]
AS Cheminots de Pointe-Noire  4-0 Ponton-sur-Mer      
Entente de Loutété            1-2 Nico Nicoyé
AS Kinkala                    0-1 Inter Club 
[Jun 18]
CARA                          6-1 Diables Noirs d'Impfondo
La Mancha                     2-0 FC Pélerin
AC Léopards                   5-1 AS Cheminots de Dolisie 
CS Oyonnax                    1-0 FC Kondzo
Olympic d'Ewo                 1-1 JS Talangaï                   [5-3 pen]    
Diables Noirs de B.           1-1 Club 57                       [8-7 pen] 
 
1/8 Finals
[Jun 21]
Tongo FC                      1-0 Inter Club
[Jun 22]
Diables Noirs de B.           2-0 TP Caïman
AC Léopards                   3-0 FC Bilombé
V. Club Mokanda               bt  Nico Nicoyé
AS Cheminots de Pointe-Noire  1-0 La Mancha
[Jun 24]
St.-Michel de Ouenzé          bt  Olympic d'Ewo   
[Jun 25]
Inter Espoir                  lt  CARA  
[Jun ?]
Etoile du Congo               bt  CS Oyonnax
 
Quarterfinals

First Legs [Ju1 1]
Tongo FC                      0-1 Diables Noirs de Brazzaville
AS Cheminots de Pointe-Noire  2-1 Etoile du Congo
St.-Michel de Ouenzé          1-4 AC Léopards
V. Club Mokanda               1-2 CARA
 
Second Legs [Jul 9]
Diables Noirs                 2-1 Tongo FC
Etoile du Congo               2-0 AS Cheminots de Pointe-Noire   
AC Léopards                   3-1 St.-Michel de Ouenzé    
CARA                          0-1 V. Club Mokanda    
 
Semifinals

First Legs [Jul 22]
CARA                          awd Etoile du Congo               [awarded 0-0 win to Etoile; originally 1-1;
Diables Noirs                 1-0 AC Léopards                    CARA fielded ineligible player]
 
Second Legs
[Aug 5]
AC Léopards                   1-1 Diables Noirs de Brazzaville   
[Aug 8]
Etoile du Congo               awd CARA                          [awarded 0-3, Etoile dns]

NB: Etoile du Congo went to CAS about their exclusion but CAS rejected their protest on 23 Jul 2015
 
Final [Aug 14, complexe sportif de Sibiti]
CARA Brazzaville              0-2 Diables Noirs de Brazzaville
  [Ebengo Lieme 2, Hardy Binguila 25]


Championnat National MTN Ligue 2

Zone A ("Brazzaville")

Round 3 [Apr ?]                  
Espoir Inter                  1-1 Oyomex
Baygon Rouge                  2-1 Ajax Ouenzé
Club 57                       1-0 JS Ollombo
TP Mystère                    1-3 Aigles Sports   
Cuvette FC                    1-2 SML
FC Ekyiembongo Massaka        1-3 JS Poto-Poto
Académie                      2-1 AS Kinkala
 
Top Table (May 27):

 1.JS Poto-Poto                                          21   
 2.JS Ollombo                                            15
 3.Cuvette FC                                            12
 
NB: JS Poto-Poto promoted

Zone B ("Pointe-Noire")

Round 17 [date ?]
TP Caïman                     2-0 JSB
Pigeon Vert                   0-1 TP Mokanda
Black Star                    2-0 Pelérin
Nalhalys                      ppd ASIA Dolisie
 
Top Table (5 rounds to go):

 1.TP Mokanda (?)                                        36
 2.TP Caïman (?)                                         32
 3.JSB                                                   32       

NB: Pigeon Vert reportedly promoted but eventually Munisport were promoted instead

Ligue de Brazzaville


Première Division de Brazzaville
 1.Centre National de Formation de Football (CNFF)       33  Champions
NB: other entrants included: Ngolo Zé Ndandou

Deuxième Division de Brazzaville
 1.Kotoko de M’Foa                                       37  Champions
NB: other entrants included: Red Star
 
Troisième Division de Brazzaville
 1.FC Racing                                             17  [playoff points]
NB: other entrants included: Centre d'Etudes et Sport La Djiri, FC Ntsiebah, RC Olympique 
 
Coupe de Brazzaville 2014

Final [Oct 29]
AS Lynx                       3-3 FC Cassaco                    [5-3 pen]


2013

2015

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 30 Jul 2015

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.