Congo (Brazzaville) 2018/19


Championnat National MTN Ligue 1
Coupe du Congo
Championnat National MTN Ligue 2

Championnat National MTN Ligue 1

Final Table:

 1.AS Otôho d'Oyo                   26  20  4  2  55- 9  64  [C]  Champions
 2.Etoile du Congo                  26  16  6  4  46-20  54
 3.Diables Noirs                    26  13  8  5  30-19  47
 4.JS Talangaï                      26  12  5  9  41-30  41
 5.CARA                             26  11  5 10  34-26  38
 6.Tongo FC                         26  11  3 12  28-33  36
 7.V.Club Mokanda                   26  10  5 11  23-29  35
 8.Interclub de Brazzaville         26  10  4 12  21-28  34
 9.AC Léopards de Dolisie           26   9  4 13  28-38  31
10.AS Cheminots                     26   8  6 12  24-29  30
11.Nico-Nicoyé                      26   6 10 10  22-30  28
12.FC Kondzo                        26   8  3 15  27-46  27
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Patronage Sainte-Anne            26   6  6 14  26-36  24       Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
14.CS La Mancha                     26   4  7 15  16-48  19       Relegated

Round 1
[Dec 8]
Interclub                     0-1 FC Kondzo                     
Diables Noirs                 1-0 Tongo FC                      
[Dec 9]
CARA                          1-0 Patronage Sainte-Anne         
Etoile du Congo               2-3 JS Talangaï                   
AS Cheminots                  0-1 Nico-Nicoyé                   
V.Club Mokanda                2-0 La Mancha                     
AC Léopards de Dolisie        0-2 AS Otôho                      

Round 2
[Dec 12]
FC Kondzo                     1-1 Diables Noirs                 
Tongo FC                      1-0 V.Club Mokanda                
AS Otôho                      4-0 JS Talangaï                   
[Dec 15]
Interclub                     1-4 Patronage Sainte-Anne         
Etoile du Congo               1-1 CARA                          
Nico-Nicoyé                   1-1 AC Léopards de Dolisie        
La Mancha                     0-0 AS Cheminots                  

Round 3
[Dec 19]
Diables Noirs                 0-0 Patronage Sainte-Anne         
[Dec 23]
CARA                          3-0 Nico-Nicoyé                   
Etoile du Congo               1-0 FC Kondzo                     
La Mancha                     2-1 JS Talangaï                   
V.Club Mokanda                0-1 AS Cheminots                  
AC Léopards de Dolisie        0-3 Tongo FC                      
[Mar 5]
AS Otôho                      2-0 Interclub                     

Round 4
[Dec 27]
JS Talangaï                   2-0 AS Cheminots                  
[Dec 29]
Tongo FC                      0-1 Interclub                     
FC Kondzo                     1-0 La Mancha                     
[Dec 30]
Etoile du Congo               0-0 AS Otôho                      
Diables Noirs                 2-1 AC Léopards de Dolisie        
Nico-Nicoyé                   1-1 Patronage Sainte-Anne         
V.Club Mokanda                1-0 CARA                          

Round 5
[Jan 5]
Nico-Nicoyé                   1-0 Interclub                     
V.Club Mokanda                2-0 AC Léopards de Dolisie        
FC Kondzo                     1-4 AS Otôho                      
[Jan 6]
Patronage Sainte-Anne         0-2 Etoile du Congo               
JS Talangaï                   0-1 Tongo FC                      
La Mancha                     0-3 CARA                          
AS Cheminots                  0-1 Diables Noirs                 

Round 6
[Jan 11]
Interclub                     1-1 JS Talangaï                   
[Jan 12]
Patronage Sainte-Anne         1-2 AS Cheminots                  
CARA                          2-1 Diables Noirs                 
Nico-Nicoyé                   2-1 La Mancha                     
V.Club Mokanda                2-0 Etoile du Congo               
AC Léopards de Dolisie        4-1 FC Kondzo                     
[Feb 7]
AS Otôho                      4-0 Tongo FC                      

Round 7
[Jan 19]
Tongo FC                      0-2 Etoile du Congo               
FC Kondzo                     1-0 AS Cheminots                  
[Jan 20]
Interclub                     3-2 AC Léopards de Dolisie        
JS Talangaï                   2-0 CARA                          
Nico-Nicoyé                   0-1 Diables Noirs                 
V.Club Mokanda                2-1 Patronage Sainte-Anne         
[Mar 13]
AS Otôho                      2-0 La Mancha                     

Round 8
[Jan 26]
Tongo FC                      1-1 Patronage Sainte-Anne         
Nico-Nicoyé                   0-2 AS Otôho                      
V.Club Mokanda                awd FC Kondzo                     [awarded 3-0, Kondzo forfeited]
[Jan 27]
Etoile du Congo               4-0 La Mancha                     
Diables Noirs                 1-0 JS Talangaï                   
AS Cheminots                  2-0 Interclub                     
AC Léopards de Dolisie        0-1 CARA                          

Round 9
[Feb 3]
AS Cheminots                  0-2 Etoile du Congo               
AC Léopards de Dolisie        3-2 Patronage Sainte-Anne         
[Feb 4]
JS Talangaï                   0-0 FC Kondzo                     
[Feb 5]
CARA                          1-2 Interclub                     
Diables Noirs                 1-1 La Mancha                     
[Apr 3]
Tongo FC                      1-0 Nico-Nicoyé                   
[Apr 6]
V.Club Mokanda                1-4 AS Otôho                       -  

Round 10
[Feb 9]
Interclub                     1-0 V.Club Mokanda                
[Feb 10]
JS Talangaï                   2-0 AC Léopards de Dolisie        
CARA                          4-0 AS Cheminots                  
Nico-Nicoyé                   0-0 Etoile du Congo               
La Mancha                     0-3 Patronage Sainte-Anne         
[Feb 13]
FC Kondzo                     0-3 Tongo FC                      
[Mar 31]
AS Otôho                      2-1 Diables Noirs                 

Round 11
[Feb 16]
FC Kondzo                     1-1 Nico-Nicoyé                   
CARA                          5-2 Tongo FC                      
[Feb 17]
Interclub                     1-2 La Mancha                     
Diables Noirs                 2-2 Etoile du Congo               
V.Club Mokanda                2-1 JS Talangaï                   
AS Cheminots                  1-2 AC Léopards de Dolisie        
[Mar 25]
AS Otôho                      awd Patronage Sainte-Anne         [awarded 3-0, Patronage forfeited]

Round 12
[Feb 23]
FC Kondzo                     4-3 Patronage Sainte-Anne         
Etoile du Congo               1-0 Interclub                     
[Feb 24]
Diables Noirs                 0-0 V.Club Mokanda                
Nico-Nicoyé                   0-1 JS Talangaï                   
AS Cheminots                  2-0 Tongo FC                      
AC Léopards de Dolisie        3-1 La Mancha                     
[Apr 3]
CARA                          0-1 AS Otôho                      

Round 13
[Feb 27]
Interclub                     0-1 Diables Noirs                 
La Mancha                     1-1 Tongo FC                      
Nico-Nicoyé                   1-1 V.Club Mokanda                
AC Léopards de Dolisie        1-0 Etoile du Congo               
[Feb 28]
FC Kondzo                     0-4 CARA                          
Patronage Sainte-Anne         0-0 JS Talangaï                   
[Mar 28]
AS Otôho                      1-0 AS Cheminots                  

Halfway Table:

 1.AS Otôho d'Oyo                   13  12  1  0  31- 3  37  [C]
 2.CARA                             13   8  1  4  25-10  25
 3.V.Club Mokanda                   13   7  2  4  16-10  23
 4.Diables Noirs                    13   6  5  2  13- 9  23
 5.Etoile du Congo                  13   6  4  3  17- 9  22
 6.JS Talangaï                      13   5  3  5  13-13  18
 7.Tongo FC                         13   5  2  6  13-17  17
 8.AC Léopards de Dolisie           13   5  1  7  17-21  16
 9.FC Kondzo                        13   4  3  6  11-24  15
10.Nico-Nicoyé                      13   3  5  5   8-13  14
11.AS Cheminots                     13   4  1  8   8-15  13
12.Interclub de Brazzaville         13   4  1  8  10-18  13
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Patronage Sainte-Anne            13   2  4  7  16-20  10
-----------------------------------------------------------
14.CS La Mancha                     13   2  3  8   8-24   9

Round 14
[Apr 7]
JS Talangaï                   3-0 Patronage Sainte-Anne         
Diables Noirs                 3-0 Interclub                     
[Apr 8]
Tongo FC                      1-0 La Mancha                     
[Apr 10]
CARA                          1-0 FC Kondzo                     
Etoile du Congo               1-1 AC Léopards de Dolisie        
AS Cheminots                  0-0 AS Otôho                      
V.Club Mokanda                0-0 Nico-Nicoyé                   

Round 15
[Apr 13]
Interclub                     0-2 Etoile du Congo               
Patronage Sainte-Anne         1-0 FC Kondzo                     
[Apr 14]
JS Talangaï                   2-0 Nico-Nicoyé                   
Tongo FC                      0-2 AS Cheminots                  
La Mancha                     0-2 AC Léopards de Dolisie        
V.Club Mokanda                0-1 Diables Noirs                 
AS Otôho                      2-0 CARA                          

Round 16
[Apr 20]
Tongo FC                      2-0 CARA                          
JS Talangaï                   4-1 V.Club Mokanda                
[Apr 21]
Patronage Sainte-Anne         0-1 AS Otôho                      
Etoile du Congo               3-2 Diables Noirs                 
La Mancha                     0-3 Interclub                     
Nico-Nicoyé                   0-2 FC Kondzo                     
AC Léopards de Dolisie        2-1 AS Cheminots                  

Round 17
[Apr 24]	
AC Léopards de Dolisie        0-3 JS Talangaï                   
AS Cheminots                  1-0 CARA                          
Diables Noirs                 0-0 AS Otôho                      
Patronage Sainte-Anne         0-1 La Mancha                     
V.Club Mokanda                1-0 Interclub                     
[Apr 25] 
Etoile du Congo               2-1 Nico-Nicoyé                   
Tongo FC                      1-0 FC Kondzo                     

Round 18
[Apr 27]
Interclub                     0-0 CARA                          
Patronage Sainte-Anne         1-0 AC Léopards de Dolisie        
[Apr 28]	 
AS Otôho                      6-0 V.Club Mokanda                
Etoile du Congo               2-2 AS Cheminots                  
FC Kondzo                     1-3 JS Talangaï                   
La Mancha                     0-2 Diables Noirs                 
Nico-Nicoyé                   4-2 Tongo FC                      

Round 19
[Apr 30]
CARA                          0-1 AC Léopards de Dolisie        
[May 1]
AS Otôho                      3-1 Nico-Nicoyé                   
Interclub                     1-1 AS Cheminots                  
JS Talangaï                   1-2 Diables Noirs                 
La Mancha                     0-4 Etoile du Congo               
[May 2] 
FC Kondzo                     0-1 V.Club Mokanda                
Patronage Sainte-Anne         0-1 Tongo FC                      

Round 20 
[May 4]
AC Léopards de Dolisie        0-1 Interclub                     
CARA                          4-3 JS Talangaï                   
Diables Noirs                 0-0 Nico-Nicoyé                   
[May 5]
AS Cheminots                  3-1 FC Kondzo                     
Etoile du Congo               1-0 Tongo FC                      
La Mancha                     1-1 AS Otôho                      
Patronage Sainte-Anne         2-1 V.Club Mokanda                

Round 21
[May 7]
JS Talangaï                   1-1 Interclub                     
[May 8]
Tongo FC                      3-2 AS Otôho                      
Etoile du Congo               2-0 V.Club Mokanda                
AS Cheminots                  1-2 Patronage Sainte-Anne         
La Mancha                     1-1 Nico-Nicoyé                   
[May 9]
FC Kondzo                     3-1 AC Léopards de Dolisie        
Diables Noirs                 1-1 CARA                          

Round 22
[May 11]
Tongo FC                      1-2 JS Talangaï                   
Etoile du Congo               2-0 Patronage Sainte-Anne         
[May 12]
Interclub                     1-0 Nico-Nicoyé                   
Diables Noirs                 2-1 AS Cheminots                  
AC Léopards de Dolisie        1-0 V.Club Mokanda                
AS Otôho                      4-0 FC Kondzo                     
[May 13]
CARA                          0-0 La Mancha                     

Round 23
[May 15]
Interclub                     1-0 Tongo FC                      
AS Otôho                      0-1 Etoile du Congo               
[May 16]
Patronage Sainte-Anne         2-2 Nico-Nicoyé                   
CARA                          2-1 V.Club Mokanda                
La Mancha                     2-6 FC Kondzo                     
AS Cheminots                  1-1 JS Talangaï                   
AC Léopards de Dolisie        0-1 Diables Noirs                 

Round 24
[May 18]
Interclub                     0-1 AS Otôho                      
[May 19]
JS Talangaï                   1-2 La Mancha                     
FC Kondzo                     1-3 Etoile du Congo               
Nico-Nicoyé                   1-0 CARA                          
AS Cheminots                  0-0 V.Club Mokanda                
[May 20]
Tongo FC                      1-1 AC Léopards de Dolisie        
Patronage Sainte-Anne         0-1 Diables Noirs                 

Round 25
[May 22]
JS Talangaï                   0-1 AS Otôho                      
CARA                          0-3 Etoile du Congo               
[May 23]
Diables Noirs                 1-2 FC Kondzo                     
Patronage Sainte-Anne         1-2 Interclub                     
AS Cheminots                  3-1 La Mancha                     
V.Club Mokanda                2-1 Tongo FC                      
AC Léopards de Dolisie        2-2 Nico-Nicoyé                   

Round 26
[May 25]
JS Talangaï                   4-3 Etoile du Congo               
FC Kondzo                     0-1 Interclub                     
[May 26]
Patronage Sainte-Anne         1-1 CARA                          
Tongo FC                      2-1 Diables Noirs                 
La Mancha                     0-0 V.Club Mokanda                
Nico-Nicoyé                   2-0 AS Cheminots                  
[May 30]
AS Otôho                      3-0 AC Léopards de Dolisie        

Final Table:

 1.AS Otôho d'Oyo                   26  20  4  2  55- 9  64  [C]  Champions
 2.Etoile du Congo                  26  16  6  4  46-20  54
 3.Diables Noirs                    26  13  8  5  30-19  47
 4.JS Talangaï                      26  12  5  9  41-30  41
 5.CARA                             26  11  5 10  34-26  38
 6.Tongo FC                         26  11  3 12  28-33  36
 7.V.Club Mokanda                   26  10  5 11  23-29  35
 8.Interclub de Brazzaville         26  10  4 12  21-28  34
 9.AC Léopards de Dolisie           26   9  4 13  28-38  31
10.AS Cheminots                     26   8  6 12  24-29  30
11.Nico-Nicoyé                      26   6 10 10  22-30  28
12.FC Kondzo                        26   8  3 15  27-46  27
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Patronage Sainte-Anne            26   6  6 14  26-36  24       Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
14.CS La Mancha                     26   4  7 15  16-48  19       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Jul 19]
Patronage Sainte-Anne          -  FC Flamengo                   

Second Legs [Jul 23]
FC Flamengo                    -  Patronage Sainte-Anne         


Coupe du Congo

NB: 35th edition

Preliminary Round 1
[Jun 8]
Mankoundia FC                 1-0 Ajax de Ouenzé
AS Ntsiemba                   awd AS Kimbongela                 [awarded 3-0, Kimbongela forfeited]
AS Mik II                     0-0 Saint-Michel de Ouenzé        [5-3 pen]
AS Pénarol                    awd AS Vegas                      [awarded 0-3, Penarol forfeited]
EF Total                      awd CS Sersy                      [awarded 3-0, Sersy forfeited]
Interclub (Pointe-Noire)      1-1 AS Vaudou                     [3-0 pen]
AS Cheminots de Dolisie       lt  Interclub (Dolisie)           [forfeit Cheminots?]
[Jun 9?]
Club des Jeunes               3-0 United Club                   
FC Ecole Mourinho             3-0 ASK PNFA                      
TP Mokanda                    4-2 Béni Sport                    
FC Tchimagni                  0-2 FC Pèlerin                    
[Jun 11?]
RCB                           2-0 Maracana                      

Preliminary Round 2
[Jun 15]
RCO                           1-2 AS Vegas                      
Mankoundia FC                 2-0 AS Ntsiemba                   
AS Mik II                     1-4 BNG                           
CMBS                          0-5 FC Flamengo                   
Club des Jeunes              10-3 FC Ecole Mourinho             
EF Total                      1-1 Interclub (Pointe-Noire)      [2-4 pen]
[Jun 16]
FC Racine                     1-0 Real Impact                   
Olympique Club Brazzaville   11-0 JS BOKO                       
FC Nathalys                   2-2 Munisport                     [Nathalys on pen]
TP Mokanda                    1-2 FC Pèlerin                    
AS Gerain                     2-0 FC Olympic                    
JSK                           0-2 Saint-Michel de Madingou      
Carpillon de Sibiti           1-1 Interclub (Dolisie)           [3-2 pen]
Dynastie FC                   awd Yaba Sport                    [awarded 3-0, Yaba forfeited]
CARA de Djambala              awd RCB                           [awarded 3-0, RCB forfeited]
Arsenal d'Etoumbi             1-1 TP Mystère de Gamboma         [2-3 pen]
Olympic de Pokola             1-1 Real d'Owando                 [2-3 pen]
FC Leader d'Impfondo          awd CARA de Ouesso                [awarded 3-0, CARA forfeited]

NB: the 14 top level clubs enter in the 1/16 finals

1/16 Finals
[Jun 21]
AS Vegas                      4-0 CARA                          
Mankoundia FC                 2-3 Tongo FC                      
[Jun 22]
BNG                           1-0 Patronage Sainte-Anne         
FC Flamengo                   1-1 FC Kondzo                     [5-6 pen]
Club des Jeunes               3-1 La Mancha                     
Interclub (Pointe-Noire)      0-2 AS Cheminots                  
[Jun 23]
Olympique Club de Brazzaville 0-2 Etoile du Congo               
FC Nathalys                   1-2 V.Club Mokanda                
FC Pèlerin                    0-3 Nico-Nicoyé                   
AS Gerain                     2-5 AC Léopards de Dolisie        
Saint-Michel de Madingou      1-0 Carpillon de Sibiti           
TP Mystère de Gamboma         1-4 JS Talangaï                   
Real d'Owando                 0-2 CARA de Djambala              
AS Otôho                      5-1 FC Leader d'Impfondo          
[Jun 24]
Diables Noirs                12-0 Dynastie FC                   
FC Racine                     0-1 Interclub (Brazzaville)       

1/8 Finals
[Jun 29]
BNG                           1-0 FC Kondzo                     
Etoile du Congo               1-0 Interclub (Brazzaville)       
[Jun 30]
Tongo FC                      0-2 JS Talangaï                   
Diables Noirs                 2-0 AS Vegas                      
Club des Jeunes               0-1 AS Cheminots                  
V.Club Mokanda                1-2 Nico-Nicoyé                   
Saint-Michel de Madingou      1-1 AC Léopards de Dolisie        [3-4 pen]
CARA de Djambala              0-1 AS Otôho                      

Quarterfinals

First Legs [Jul 17] 
JS Talangaï                   2-1 Etoile du Congo               
BNG                           0-6 Diables Noirs                 
Nico-Nicoyé                   0-4 AC Léopards de Dolisie        
AS Otôho                      1-0 AS Cheminots                  

Second Legs [Jul 21]
Diables Noirs                  -  BNG                           
Etoile du Congo                -  JS Talangaï                   
AC Léopards de Dolisie         -  Nico-Nicoyé                   
AS Cheminots                   -  AS Otôho                      

Semifinals

First Legs [Jul 24]
Diables Noirs/BNG              -  Etoile du Congo/JS Talangaï   
AC Léopards/Nico-Nicoyé        -  AS Cheminots/AS Otôho         

Second Legs [Jul 31]
Etoile du Congo/JS Talangaï    -  Diables Noirs/BNG             
AS Cheminots/AS Otôho          -  AC Léopards/Nico-Nicoyé       

Final [Aug 14]


Championnat National MTN Ligue 2

Zonal Stage

Zone A (Brazzaville, Djambala, Ouesso)

Round 1
[Apr 12]
Ajax de Ouenzé                 -  AS Ntsiemba 
AS Elbo                        -  BNG
[Apr 13]
Etoile de Talas                -  FC Racine
[Apr 14]
TP Mystère                     -  Yaba Sport  
Olympique Club de Brazzaville  -  Racing Club Olympic
[Apr 15]
Racing Club de Brazzaville     -  Réal Impact
FC Flamengo                    -  Red Star
FC Biala Sport                 -  Ayanza Sport
CARA de Djambala               -  Etoile de Djambala
Etoile de Ouesso               -  CARA de Ouesso   
 
Qualified for playoff:
   CARA de Djambala              
   Etoile de Ouesso              
   FC Flamengo                   
   Olympique Club de Brazzaville 
   Racing Club de Brazzaville 

Zone B (Pointe-Noire, Dolisie, Sibiti, Nkayi)

Round 1
Fleur du Ciel                 0-1 Pèlerin
Total                         1-2 Munisport
FC Tchimagni                  0-2 TP Mokanda  
Interclub (Pointe-Noire)      0-0 Nathaly's
Interclub (Dolisie)           0-1 ASIA
FC Corneil                    2-1 Jeunes Fauves
 
Round  4 [May 22,23]
FC Tchimagni                  1-2 Nathaly's
Interclub (Pointe-Noire)      1-1 AS Kibonguila
EF Total                      2-2 Pèlerin
Interclub (Dolisie)           0-1 Jeunes Fauves
FC Corneil                    3-2 Munisport  
 
Standings:
 1.FC Corneil de Madingou                                12
 2.FC Pèlerin                                             7
 3.Munisport de Pointe-Noire                              7
 4.Jeunes Fauves de Dolisie                               6
 5.Inter de Pointe-Noire                                  6
  .
  .Interclub (Dolisie)                                    0  
 
Qualified for playoff:
   EF Total     
   Interclub (Dolisie)           
   Interclub (Pointe-Noire)      
   TP Mokanda                   

NB: there were three more groups, from which the following clubs qualified:
   Aigles Sport                  
   Carpillon de Sibiti           
   Jeunesse Sportive de Poto-Poto (JSP)         

Playoff Stage

NB: all matches in Brazzaville

Round 1 [Jul 7]
JSP                           1-0 CARA de Djambala              
EF Total                      0-1 FC Flamengo                   
Interclub (Pointe-Noire)      1-1 Carpillon de Sibiti           
Interclub (Dolisie)           0-0 TP Mokanda                    

Round 2 [Jul 9]
Interclub (Pointe-Noire)      0-3 Racing Club de Brazzaville    
Aigles Sport                  3-1 TP Mokanda                    
CARA de Djambala              1-2 Olympique Club de Brazzaville 
Etoile de Ouesso              0-4 EF Total                      

Round 3 [Jul 11]
Aigles Sport                  1-0 Interclub (Dolisie)           
Olympique Club de Brazzaville 0-2 JSP                           
Etoile de Ouesso              1-6 FC Flamengo                   
Racing Club de Brazzaville    9-0 Carpillon de Sibiti           

Final Tables:

Groupe A
 1.Jeunesse Sportive de Poto-Poto    2   2  0  0   3- 0   6       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Olympique Club de Brazzaville     2   1  0  1   2- 3   3
 3.CARA de Djambala                  2   0  0  2   1- 3   0

Groupe B 
 1.FC Flamengo                       2   2  0  0   7- 1   6       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.EF Total                          2   1  0  1   4- 1   3
 3.Etoile de Ouesso                  2   0  0  2   1-10   0

Groupe C
 1.Racing Club de Brazzaville        2   2  0  0  12- 0   6       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Inter de Pointe-Noire             2   0  1  1   1- 4   1
 3.Carpillon de Sibiti               2   0  1  1   1-10   1

Groupe D
 1.Aigles Sport                      2   2  0  0   4- 1   6       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Interclub (Dolisie)               2   0  1  1   0- 1   1
 3.TP Mokanda                        2   0  1  1   1- 3   1

Semifinals [Jul 13, Complexe Sportif Alphonse Massamba Débat, Brazzaville]
JSP                           0-3 FC Flamengo                   
Racing Club de Brazzaville    1-0 Aigles Sport                  

Third Place Match [Jul 16, Complexe Sportif Alphonse Massamba Débat, Brazzaville]
JSP                           1-0 Aigles Sport                  

Final [Jul 16, Complexe Sportif Alphonse Massamba Débat, Brazzaville]
FC Flamengo                   0-3 Racing Club de Brazzaville    

NB: Racing Club de Brazzaville promoted;
    FC Flamengo to playoff against Patronage Sainte-Anne
    for final place at top level            


2018

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 18 Jul 2019

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.