Congo (Brazzaville) 2021


Championnat National MTN Ligue 1
Championnat National MTN Ligue 2

Championnat National MTN Ligue 1

Final Table:

 1.AS Otohô d'Oyo                   26  21  3  2  48- 9  66  [C]  Champions
 2.Diables Noirs                    26  15  6  5  42-21  51
 3.JS Talangaï                      26  11  7  8  28-26  40
 4.AC Léopards de Dolisie           26  10  9  7  37-32  39
 5.CARA                             26  10  8  8  26-20  38
 6.Etoile du Congo                  26   9 10  7  23-22  37
 7.FC Kondzo                        26   8 11  7  25-26  35
 8.Patronage Sainte-Anne            26   8  9  9  17-23  33
 9.Interclub de Brazzaville         26   6 10 10  23-23  28
10.FC Nathaly's                     26   7  6 13  22-42  27  [P]
11.Nico-Nicoyé                      26   6  8 12  23-28  26
12.V.Club Mokanda                   26   6  7 13  15-30  25
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.AS Cheminots                     26   6  6 14  25-31  24       Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
14.Racing Club de Brazzaville       26   6  6 14  28-49  24       Relegated

Round 1
[Jan 30]
Racing Club de Brazzaville    0-1 CARA                          
AC Léopards de Dolisie        1-0 V.Club Mokanda                
[Jan 31]
FC Kondzo                     0-0 Etoile du Congo               
Interclub                     0-1 Diables Noirs                 
FC Nathaly's                  2-0 Patronage Sainte-Anne         
AS Cheminots                  2-1 Nico-Nicoyé                   
[Apr 3]
AS Otohô                      1-0 JS Talangaï                   

Round 2
[Feb 3]
Diables Noirs                 2-1 Racing Club de Brazzaville    
JS Talangaï                   0-0 FC Kondzo                     
AS Cheminots                  1-0 AC Léopards de Dolisie        
[Feb 4]
Etoile du Congo               0-0 Patronage Sainte-Anne         
Interclub                     0-1 AS Otohô                      
Nico-Nicoyé                   1-1 V.Club Mokanda                
[Feb 5]
CARA                          0-0 FC Nathaly's                  

Round 3
[Feb 7]
Patronage Sainte-Anne         1-2 Interclub                     
FC Kondzo                     0-2 AS Otohô                      
V.Club Mokanda                0-0 Racing Club de Brazzaville    
AC Léopards de Dolisie        1-0 JS Talangaï                   
[Feb 8]
Diables Noirs                 1-0 CARA                          
Nico-Nicoyé                   1-2 Etoile du Congo               
FC Nathaly's                  0-0 AS Cheminots                  

Round 4
[Feb 11]
JS Talangaï                   0-0 Interclub                     
Diables Noirs                 1-0 AS Cheminots                  
[Feb 12]
AS Otohô                      1-0 Etoile du Congo               
Racing Club de Brazzaville    2-1 Nico-Nicoyé                   
CARA                          2-0 AC Léopards de Dolisie        
[Feb 13]
FC Kondzo                     0-0 FC Nathaly's                  
Patronage Sainte-Anne         1-0 V.Club Mokanda                

Round 5
[Feb 14]
Interclub                     1-1 AS Cheminots                  
[Feb 15]
CARA                          1-2 Etoile du Congo               
Racing Club de Brazzaville    0-0 JS Talangaï                   
[Feb 17]
Patronage Sainte-Anne         1-0 Diables Noirs                 
AC Léopards de Dolisie        3-0 FC Kondzo                     
V.Club Mokanda                0-1 FC Nathaly's                  
Nico-Nicoyé                   0-1 AS Otohô                      

Round 6
[Feb 18]
Etoile du Congo               1-1 AS Cheminots                  
[Feb 20]
V.Club Mokanda                0-2 CARA                          
[Feb 21] 
FC Kondzo                     1-0 Diables Noirs                 
Interclub                     0-0 AC Léopards de Dolisie        
Nico-Nicoyé                   1-0 JS Talangaï                   
FC Nathaly's                  2-1 Racing Club de Brazzaville    
AS Otohô                      2-1 Patronage Sainte-Anne         

Round 7
[Feb 24]
CARA                          0-0 Interclub                     
Racing Club de Brazzaville    0-1 AS Otohô                      
AC Léopards de Dolisie        2-2 Diables Noirs                 
Nico-Nicoyé                   0-0 Patronage Sainte-Anne         
[Feb 25]
AS Cheminots                  0-0 FC Kondzo                     
Etoile du Congo               3-0 FC Nathaly's                  
JS Talangaï                   2-0 V.Club Mokanda                

Round 8
[Feb 28]
JS Talangaï                   1-6 Diables Noirs                 
Etoile du Congo               2-1 Racing Club de Brazzaville    
FC Nathaly's                  2-1 Interclub                     
Nico-Nicoyé                   0-1 CARA                          
AS Otohô                      5-0 AC Léopards de Dolisie        
[Mar 1]
AS Cheminots                  0-1 V.Club Mokanda                
Patronage Sainte-Anne         0-0 FC Kondzo                     

Round 9
[Mar 3]
Diables Noirs                 0-0 Etoile du Congo               
[Mar 4]
JS Talangaï                   4-1 FC Nathaly's                  
FC Kondzo                     3-3 Racing Club de Brazzaville    
AC Léopards de Dolisie        3-2 Nico-Nicoyé                   
AS Cheminots                  1-0 Patronage Sainte-Anne         
V.Club Mokanda                1-1 Interclub                     
AS Otohô                      4-0 CARA                          

Round 10
[Mar 7]
Interclub                     0-0 FC Kondzo                     
Etoile du Congo               3-2 JS Talangaï                   
Nico-Nicoyé                   1-0 Diables Noirs                 
FC Nathaly's                  3-3 AC Léopards de Dolisie        
[Mar 8]
Patronage Sainte-Anne         0-4 CARA                          
Racing Club de Brazzaville    1-0 AS Cheminots                  
AS Otohô                      2-0 V.Club Mokanda                

Round 11
[Mar 11]
Diables Noirs                 0-2 AS Otohô                      
JS Talangaï                   2-0 Patronage Sainte-Anne         
[Mar 12]
Interclub                     0-1 Etoile du Congo               
Racing Club de Brazzaville    1-4 AC Léopards de Dolisie        
FC Nathaly's                  1-1 Nico-Nicoyé                   
[Mar 14]
AS Cheminots                  1-2 CARA                          
FC Kondzo                     2-0 V.Club Mokanda                

Round 12
[Apr 7]
AS Otohô                      2-0 FC Nathaly's                  
AC Léopards de Dolisie        1-1 Etoile du Congo               
JS Talangaï                   2-0 AS Cheminots                  
CARA                          0-0 FC Kondzo                     
Nico-Nicoyé                   1-0 Interclub                     
V.Club Mokanda                1-3 Diables Noirs                 
[Apr 8]
Patronage Sainte-Anne         1-1 Racing Club de Brazzaville    

Round 13
[Apr 10]
CARA                          0-2 JS Talangaï                   
[Apr 11]
FC Kondzo                     2-1 Nico-Nicoyé                   
Racing Club de Brazzaville    0-4 Interclub                     
AS Cheminots                  1-1 AS Otohô                      
[Apr 12]
Diables Noirs                 3-1 FC Nathaly's                  
AC Léopards de Dolisie        1-1 Patronage Sainte-Anne         
Etoile du Congo               1-1 V.Club Mokanda                

Halfway Table:

 1.AS Otohô d'Oyo                   13  12  1  0  25- 2  37  [C]
 2.Etoile du Congo                  13   6  6  1  16- 9  24
 3.Diables Noirs                    13   7  2  4  19-11  23
 4.CARA                             13   6  3  4  13-10  21
 5.AC Léopards de Dolisie           13   5  5  3  19-18  20
 6.JS Talangaï                      13   5  3  5  15-13  18
 7.FC Kondzo                        13   3  8  2   8- 9  17
 8.FC Nathaly's                     13   4  5  4  13-18  17  [P]
 9.AS Cheminots                     13   3  5  5   8-11  14
10.Interclub de Brazzaville         13   2  6  5   9- 9  12
11.Nico-Nicoyé                      13   3  3  7  11-15  12
12.Patronage Sainte-Anne            13   2  5  6   6-15  11
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Racing Club de Brazzaville       13   2  4  7  11-21  10
-----------------------------------------------------------
14.V.Club Mokanda                   13   1  4  8   5-17   7

Round 14
[May 2]
AS Otohô                      5-0 AS Cheminots                  
Interclub                     1-1 Racing Club de Brazzaville    
JS Talangaï                   2-1 CARA                          
FC Nathaly's                  awd Diables Noirs                 [awarded 0-3, Nathaly's forfeited]
V.Club Mokanda                0-0 Etoile du Congo               
[May 3]
Nico-Nicoyé                   2-2 FC Kondzo                     
Patronage Sainte-Anne         1-1 AC Léopards de Dolisie        

Round 15
[May 6]
Etoile du Congo               0-0 AC Léopards de Dolisie        
[May 8] 
FC Kondzo                     0-1 CARA                          
Racing Club de Brazzaville    1-2 Patronage Sainte-Anne         
[May 9]
AS Cheminots                  0-1 JS Talangaï                   
Diables Noirs                 2-1 V.Club Mokanda                
Interclub                     0-2 Nico-Nicoyé                   
FC Nathaly's                  0-3 AS Otohô                      

Round 16
[May 15]
Patronage Sainte-Anne         1-0 JS Talangaï                   
[May 16]
AC Léopards de Dolisie        1-0 Racing Club de Brazzaville    
AS Otohô                      1-0 Diables Noirs                 
CARA                          awd AS Cheminots                  [awarded 3-0, Cheminots forfeited]
Etoile du Congo               0-3 Interclub                     
Nico-Nicoyé                   0-1 FC Nathaly's                  
V.Club Mokanda                1-0 FC Kondzo                     

Round 17
[May 20]
AS Cheminots                  7-0 Racing Club de Brazzaville    
V.Club Mokanda                1-2 AS Otohô                      
[May 22] 
CARA                          0-1 Patronage Sainte-Anne         
FC Kondzo                     1-2 Interclub                     
[May 23]
AC Léopards de Dolisie        3-0 FC Nathaly's                  
Diables Noirs                 3-3 Nico-Nicoyé                   
JS Talangaï                   1-0 Etoile du Congo               

Round 18
[May 25]
FC Kondzo                     1-0 Patronage Sainte-Anne         
[May 26]
CARA                          0-0 Nico-Nicoyé                   
Interclub                     2-0 FC Nathaly's                  
V.Club Mokanda                1-0 AS Cheminots                  
AC Léopards de Dolisie        0-0 AS Otohô                      
[May 27]
Racing Club de Brazzaville    2-3 Etoile du Congo               
Diables Noirs                 3-0 JS Talangaï                   

Round 19
[May 29]
Patronage Sainte-Anne         2-0 AS Cheminots                  
CARA                          2-0 AS Otohô                      
[May 30]
Racing Club de Brazzaville    4-4 FC Kondzo                     
Etoile du Congo               0-0 Diables Noirs                 
Nico-Nicoyé                   0-0 AC Léopards de Dolisie        
[May 31]
FC Nathaly's                  0-0 JS Talangaï                   
Interclub                     0-1 V.Club Mokanda                

Round 20
[Jun 2]
Patronage Sainte-Anne         1-0 Nico-Nicoyé                   
FC Kondzo                     1-0 AS Cheminots                  
[Jun 3]
AS Otohô                      awd Racing Club de Brazzaville    [awarded 3-0, RCB forfeited]
Interclub                     0-0 CARA                          
Diables Noirs                 2-1 AC Léopards de Dolisie        
FC Nathaly's                  0-1 Etoile du Congo               
V.Club Mokanda                0-2 JS Talangaï                   

Round 21
[Jun 6]
Racing Club de Brazzaville    0-3 Diables Noirs                 
Patronage Sainte-Anne         2-1 Etoile du Congo               
AS Otohô                      1-2 Interclub                     
AC Léopards de Dolisie        3-1 AS Cheminots                  
FC Nathaly's                  1-2 CARA                          
V.Club Mokanda                1-0 Nico-Nicoyé                   
[Jun 7]
FC Kondzo                     1-1 JS Talangaï                   

Round 22
[Jun 9]
Patronage Sainte-Anne         0-2 FC Nathaly's                  
V.Club Mokanda                2-0 AC Léopards de Dolisie        
Nico-Nicoyé                   1-0 AS Cheminots                  
[Jun 10]
Diables Noirs                 1-0 Interclub                     
JS Talangaï                   1-1 AS Otohô                      
[Jun 11]
CARA                          1-2 Racing Club de Brazzaville    
Etoile du Congo               0-1 FC Kondzo                     

Round 23
[Jun 16]
Interclub                     1-2 JS Talangaï                   
Etoile du Congo               0-2 AS Otohô                      
AC Léopards de Dolisie        2-1 CARA                          
FC Nathaly's                  0-2 FC Kondzo                     
V.Club Mokanda                0-0 Patronage Sainte-Anne         
[Jun 17]
Nico-Nicoyé                   2-0 Racing Club de Brazzaville    
AS Cheminots                  1-2 Diables Noirs                 

Round 24
[Jun 19]
Interclub                     0-0 Patronage Sainte-Anne         
JS Talangaï                   2-1 AC Léopards de Dolisie        
[Jun 20]
AS Cheminots                  5-0 FC Nathaly's                  
AS Otohô                      2-0 FC Kondzo                     
CARA                          1-1 Diables Noirs                 
Racing Club de Brazzaville    2-0 V.Club Mokanda                
[Jun 21]
Etoile du Congo               2-0 Nico-Nicoyé                   

Round 25
[Jun 23]
Diables Noirs                 2-1 FC Kondzo                     
Patronage Sainte-Anne         0-1 AS Otohô                      
AC Léopards de Dolisie        4-2 Interclub                     
[Jun 24]
AS Cheminots                  2-0 Etoile du Congo               
JS Talangaï                   1-1 Nico-Nicoyé                   
Racing Club de Brazzaville    2-1 FC Nathaly's                  
[Jun 25]
CARA                          1-1 V.Club Mokanda                

Round 26
[Jun 27]
FC Kondzo                     3-2 AC Léopards de Dolisie        
[Jun 29]
JS Talangaï                   0-3 Racing Club de Brazzaville    
Etoile du Congo               0-0 CARA                          
AS Cheminots                  1-1 Interclub                     
FC Nathaly's                  4-1 V.Club Mokanda                
[Jul 5]
Diables Noirs                 1-1 Patronage Sainte-Anne         
AS Otohô                      2-1 Nico-Nicoyé                   

Final Table:

 1.AS Otohô d'Oyo                   26  21  3  2  48- 9  66  [C]  Champions
 2.Diables Noirs                    26  15  6  5  42-21  51
 3.JS Talangaï                      26  11  7  8  28-26  40
 4.AC Léopards de Dolisie           26  10  9  7  37-32  39
 5.CARA                             26  10  8  8  26-20  38
 6.Etoile du Congo                  26   9 10  7  23-22  37
 7.FC Kondzo                        26   8 11  7  25-26  35
 8.Patronage Sainte-Anne            26   8  9  9  17-23  33
 9.Interclub de Brazzaville         26   6 10 10  23-23  28
10.FC Nathaly's                     26   7  6 13  22-42  27  [P]
11.Nico-Nicoyé                      26   6  8 12  23-28  26
12.V.Club Mokanda                   26   6  7 13  15-30  25
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.AS Cheminots                     26   6  6 14  25-31  24       Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
14.Racing Club de Brazzaville       26   6  6 14  28-49  24       Relegated


Championnat National MTN Ligue 2

Zone A (Brazzaville)
Zone B (Pointe-Noire)
Zone C1 (Niari, Bouenza, Lekoumou) | Zone C2 (Plateau, Cuvette, Cuvette Est) | Zone C3 (Sangila, Likouala)

Zone A (Brazzaville)

Round 7
Etoile de Talas               0-1 FC Flamengo                   

Round 8
RCO                           2-0 Etoile de Talas               

Round 9
Yaba Sport                    2-0 CES La Djiri
Etoile de Talas               3-0 AS Penarol
JS Poto-Poto                  2-0 AS Elbo
Aigles sport                  2-1 AC Maracana
BNG                           2-1 Real Impact
RCO                           2-1 FC Flamengo
FC Racine                     2-2 Ajax de Ouenzé
Saint-Michel de Ouenzé        1-1 Red Stars

Round 11
[Aug 3]
FC Racine                     2-0 CES La Djiri
Aigle Sport                   1-1 Yaba Sport
BNG                           1-2 Vegas
Etoile de Talas               2-1 AS JUK
AC Maracana                   1-3 Red Stars
[Aug 4]
AS Penarol                     -  OCB
RCO                            -  AS Elbo
JS Poto-Poto                  1-1 Ajax de Ouenzé
Tongo                          -  SMO

Zone B (Pointe-Noire

Group Stage Top Final Standings:

Poule A
 1.AS Ponténégrine [ASP]
 2.Koilou Football Académie [KFA]
 
Poule B
 1.Ponton su Mer Football
 2.Académie Génération Future
 
Playoffs

Semifinals [Aug 26]
AS Ponténégrine               0-0 Académie Génération Future    [3-2 pen]   
Ponton sur Mer Football       0-2 Kouilou Football Académie 
 
Third Place Playoff [Aug 30]
Académie Génération Future     -  Ponton su Mer Football        
 
Final [Aug 30]
AS Ponténégrine               1-0 Kouilou Football Académie
 

Zone C1 (Niari, Bouenza, Lekoumou)

NB: 4 teams

Zone C2 (Plateau, Cuvette, Cuvette Est)

NB: 3 teams

Zone C3 (Sangila, Likouala)

NB: 4 teams


2019/20

list of champions

list of cup winners


About this document

Thanks to Hans Schöggl

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 23 Sep 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.