Kosovo 2002/03

Final Table:

 1.Drita KF (Gjilan)           26 14  9  3  53-22  51  Champions
 2.Prishtina KF                26 14  8  4  53-14  50
 3.Vėllaznimi (Gjakovė)        26 14  4  8  40-27  46
 4.Besiana (Podujevė)          26 12  5  9  28-30  41  
 5.Besa KF (Pejė)              26 11  6  9  42-29  39  
 6.Kosova KF (Vushtri)         26 10  5 11  30-28  35
 7.Drenica KF (Skenderaj)      26  9  7 10  30-49  34  
 8.Flamurtari KF (Prishtinė)   26  8  8 10  30-31  32 
 9.Gjilani KF                  26  9  5 12  32-39  32  
10.Trepēa '89 KF (Mitrovicė)   26  9  5 12  31-38  32
11.Kosova KF (Prishtinė)       26  8  8 10  31-40  32 
12.Ferizaji                    26  9  4 13  28-35  31 
-----------------------------------------------------
13.Liria KF (Prizren)          26  8  7 11  27-35  31  Relegated 
14.Dukagjini (Klinė)           26  4  5 17  16-54  14  [-3]  Relegated

Round 1 
[Aug 31]
Prishtina   4-0 Besa
[Sep 1]
Dukagjini   0-3 Ferizaji
Gjilani     3-0 Kosova P
Kosova V    0-0 Drita
Liria       0-1 Trepēa '89
Drenica     0-1 Besiana
Vėllaznimi  1-0 Flamurtari

Round 2 [Sep 11]
Ferizaji    0-0 Flamurtari
Besiana     2-1 Vėllaznimi
Trepēa '89  0-0 Drenica
Drita       4-1 Liria
Kosova P    1-1 Kosova V
Besa        1-0 Gjilani
Dukagjini   2-0 Prishtina

Round 3
[Sep 14]
Prishtina   2-0 Ferizaji
[Sep 15]
Gjilani     1-0 Dukagjini
Kosova V    0-2 Besa
Liria       1-1 Kosova P
Drenica     2-2 Drita
Vėllaznimi  1-1 Trepēa '89
Flamurtari  0-0 Besiana

Round 4
[Sep 21]
Prishtina   4-0 Gjilani
Kosova P    2-2 Drenica
[Sep 22]
Trepēa '89  1-1 Flamurtari
Drita       4-0 Vėllaznimi
Ferizaji    awd Besiana       [awarded 0-3, originally 1-1]
Besa        0-0 Liria
Dukagjini   0-1 Kosova V

Round 5 
[Sep 28]
Drenica     1-1 Besa
[Sep 29]
Gjilani     5-0 Ferizaji
Kosova V    0-3 Prishtina
Liria       4-1 Dukagjini
Vėllaznimi  4-1 Kosova P
Flamurtari  3-3 Drita
Besiana     1-0 Trepēa '89

Round 6 
[Oct 5]
Prishtina   4-0 Liria
Gjilani     1-0 Kosova V
[Oct 6]
Ferizaji    2-2 Trepēa '89
Kosova P    0-0 Flamurtari
Besa        0-0 Vėllaznimi
Dukagjini   0-1 Drenica     
[Oct 7]
Drita       2-1 Besiana

Round 7 [Oct 13]
Kosova V    1-0 Ferizaji
Liria       1-1 Gjilani
Drenica     1-1 Prishtina
Vėllaznimi  5-0 Dukagjini
Flamurtari  3-0 Besa
Besiana     1-0 Kosova P
Trepēa '89  1-1 Drita

Round 8 [Oct 20]
Kosova P    1-0 Trepēa '89
Prishtina   0-1 Vėllaznimi
Ferizaji    1-1 Drita
Besa        3-1 Besiana
Kosova V    1-0 Liria
Gjilani     0-0 Drenica
Dukagjini   0-0 Flamurtari

Round 9
[Oct 23]
Drita       4-2 Kosova P
Vėllaznimi  1-0 Gjilani
Liria       1-0 Ferizaji
Trepēa '89  2-1 Besa
Drenica     1-0 Kosova V
Besiana     0-0 Dukagjini
[Oct 27]
Flamurtari  0-0 Prishtina

Round 10 [Nov 3]
Ferizaji    2-1 Kosova P
Besa        0-1 Drita
Dukagjini   1-0 Trepēa '89
Prishtina   3-0 Besiana
Gjilani     3-1 Flamurtari
Kosova V    3-2 Vėllaznimi
Liria       1-0 Drenica

Round 11 [Nov 10]
Drenica     2-1 Ferizaji
Vėllaznimi  2-0 Liria
Flamurtari  1-0 Kosova V
Besiana     2-1 Gjilani
Trepēa '89  1-3 Prishtina
Drita       4-1 Dukagjini
Kosova P    3-0 Besa

Round 12 [Nov 13]
Prishtina   1-2 Drita
Ferizaji    1-0 Besa
Dukagjini   2-2 Kosova P
Gjilani     1-0 Trepēa '89
Kosova V    1-1 Besiana
Liria       0-2 Flamurtari
Drenica     2-1 Vėllaznimi

Round 13 [Nov 17]
Kosova P    1-4 Prishtina
Drita       0-0 Gjilani
Trepēa '89  1-0 Kosova V
Flamurtari  3-0 Drenica
Vėllaznimi  1-0 Ferizaji
Besiana     1-1 Liria
Besa        awd Dukagjini    [abandoned at 1-0 in 71' when Dukagjini players
                              left the pitch; awarded 3-0]

Round 14 [Mar 16]
Drita       1-1 Kosova V
Kosova P    2-1 Gjilani
Besa        1-1 Prishtina
Ferizaji    1-0 Dukagjini
Trepēa '89  5-3 Liria
Besiana     1-0 Drenica
Flamurtari  2-1 Vėllaznimi

Round 15 [Mar 23]
Flamurtari  3-0 Ferizaji
Drenica     1-0 Trepēa '89
Gjilani     4-2 Besa
Prishtina   0-0 Dukagjini
Kosova V    1-1 Kosova P
Vėllaznimi  1-0 Besiana
Liria       0-0 Drita

Round 16 
[Mar 30]
Dukagjini   1-0 Gjilani
Besa        2-1 Kosova V
Drita       3-0 Drenica
Trepēa '89  3-1 Vėllaznimi
Ferizaji    0-0 Prishtina
Kosova P    0-0 Liria
[Apr 2]
Besiana     1-0 Flamurtari

Round 17 [Apr 6]
Flamurtari  1-0 Trepēa '89
Vėllaznimi  1-0 Drita
Besiana     2-1 Ferizaji
Drenica     1-1 Kosova P
Liria       0-0 Besa
Kosova V    8-1 Dukagjini
Gjilani     0-0 Prishtina

Round 18 [Apr 13]
Prishtina   2-0 Kosova V
Drita       4-2 Flamurtari
Trepēa '89  3-0 Besiana
Ferizaji    5-0 Gjilani
Dukagjini   1-0 Liria
Kosova P    0-1 Vėllaznimi
Besa        7-1 Drenica

Round 19 [Apr 20]
Besiana     1-0 Drita
Flamurtari  0-2 Kosova P
Drenica     3-2 Dukagjini
Liria       0-1 Prishtina
Kosova V    2-1 Gjilani
Trepēa '89  2-1 Ferizaji
Vėllaznimi  0-0 Besa
 
Round 20 [Apr 27]
Ferizaji    1-0 Kosova V
Gjilani     0-1 Liria
Prishtina   7-0 Drenica
Dukagjini   0-2 Vėllaznimi
Besa        2-0 Flamurtari
Kosova P    1-0 Besiana
Drita       1-0 Trepēa '89

Round 21 [May 4]
Vėllaznimi  1-0 Prishtina
Besiana     2-1 Besa
Drenica     3-2 Gjilani
Trepēa '89  1-0 Kosova P
Drita       3-0 Ferizaji
Flamurtari  2-2 Dukagjkini
Liria       1-0 Kosova V

Round 22 [May 11]
Ferizaji    3-0 Liria
Kosova V    1-0 Drenica
Gjilani     2-2 Vėllaznimi
Prishtina   3-1 Flamurtari
Dukagjini   0-2 Besiana
Besa        6-0 Trepēa '89 
Kosova P    2-1 Drita

Round 23 [May 18]
Besiana     1-1 Prishtina
Kosova P    1-0 Ferizaji
Flamurtari  1-0 Gjilani
Vėllaznimi  2-0 Kosova V
Trepēa '89  3-0 Dukagjini
Drenica     2-0 Liria        
Drita       3-0 Besa         [probably not played and awarded 3-0]

Round 24 [May 24,25]
Ferizaji    4-2 Drenica
Liria       3-1 Vėllaznimi
Kosova V    2-1 Flamurtari
Gjilani     2-1 Besiana
Prishtina   3-0 Trepēa '89
Dukagjini   1-2 Drita
Besa        4-1 Kosova P     [awarded 3-0?]

Round 25 [May 31,Jun 1]
Besa        3-0 Ferizaji
Kosova P    4-1 Dukagjini
Drita       1-1 Prishtina
Trepēa '89  3-4 Gjilani
Besiana     1-2 Kosova V
Flamurtari  2-3 Liria
Vėllaznimi  7-2 Drenica

Round 26 [Jun 8]
Gjilani     0-6 Drita
Prishtina   5-1 Kosova P
Drenica     3-1 Flamurtari
Kosova V    4-1 Trepēa '89 
Ferizaji    2-0 Vėllaznimi
Liria       6-2 Besiana
Dukagjini   awd Besa         [awarded 0-3, Dukagjini dns]

Final Table:

 1.Drita KF (Gjilan)           26 14  9  3  53-22  51  Champions
 2.Prishtina KF                26 14  8  4  53-14  50
 3.Vėllaznimi (Gjakovė)        26 14  4  8  40-27  46
 4.Besiana (Podujevė)          26 12  5  9  28-30  41  
 5.Besa KF (Pejė)              26 11  6  9  42-29  39  
 6.Kosova KF (Vushtri)         26 10  5 11  30-28  35
 7.Drenica KF (Skenderaj)      26  9  7 10  30-49  34  
 8.Flamurtari KF (Prishtinė)   26  8  8 10  30-31  32 
 9.Gjilani KF                  26  9  5 12  32-39  32  
10.Trepēa '89 KF (Mitrovicė)   26  9  5 12  31-38  32
11.Kosova KF (Prishtinė)       26  8  8 10  31-40  32 
12.Ferizaji                    26  9  4 13  28-35  31 
-----------------------------------------------------
13.Liria KF (Prizren)          26  8  7 11  27-35  31  Relegated 
14.Dukagjini (Klinė)           26  4  5 17  16-54  14  [-3]  Relegated

Cup 2002/03

Round 4 [Mar 8, 2003]
Ferronikeli   3–1 Vėllazėria (ZH)
Istogu        2–0 Dardana     
Lepenci       5–3 Hajvalia      
Shqiponja (P) 6–0 Gryka       
Ulpiana       2–0 Rinia (D)      
Arbėria       2–3 2 Korriku (P)  
Gjakova       0–1 KEK-u    
Deēani        2–0 Drita (V)     
Kaolini       3–6 Rahoveci     
Celina        3–6 Llapi      
F. Kosova     5–4 Ballkani      
Kika          awd Hasi             [awarded 3-0] 
Trepēa        1–0 Getoari       
Malėsia       2–1 Dukagjini (NS)  
R. Sadiku     2–0 Ēyēavica        
2 Korriku (D) 3–1 Vllaznia (P)    
Rilindja      lt  Bakshia        
Shqiponja LM  bt  Studenēani  

1/16 Final [Mar 19] [top level clubs entered]
Ferizaji      4-0 R. Sadiku     
Kosova (P)    5-1 Ulpiana        
Drita         2-1 Llapi       
Besiana       3-0 Istogu         
Liria         6-1 2 Korriku (D) 
Besa          6-2 Shqiponja (S)  
Kosova (V)    2-0 Rahoveci      
KEK-u         6–0 Bakshia       
Trepēa        0-0 Flamurtari       [2-4 pen]
Deēani        3-1 Dukagjini      
Kika          1-4 Shqiponja (P)  
Feronikeli    0-9 Prishtina     
Lepenci       1-5 Gjilani       
Trepēa’89     0-1 2 Korriku (P) 
F. Kosova     1-3 Vėllaznimi    

1/8 Finals 

First Legs 
[Apr 16]     
KEK-u         3-0 Kosova (V)   
Liria         2-0 2 Korriku (P)
Kosova (P)    1-2 Shqiponja (P)
Prishtina     2-0 Besa 
Drenica       7-0 Deēani 
Vėllaznimi    2-1 R. Sadiku
Drita         4-0 Besiana 
[Apr 17]
Gjilani       1-0 Flamurtari

Second Legs 
[Apr 23]
Kosova (V)    2-3 KEK-u 
2 Korriku (P) 1-1 Liria
Shqiponja (P) 2-1 Kosova (P) 
Besa          0-1 Prishtina 
Deēani        1-1 Drenica   
R. Sadiku     3-4 Vėllaznimi 
Besiana       3-2 Drita    
[Apr 24]
Flamurtari    unk Gjilani          [Gjilani progressed]

Quarterfinals
 
First Legs [May 7]
Prishtina     2-1 Drita  
  [Plepolli 11, M.Humolli 34; Nazifi 33]
Liria         1-0 KEK-u       
  [I.Berisha 40]
Gjilani       5-0 Drenica       
 [Ramushi 40, Osmani 58, Ajeti 64, Aliu 83, 87]
Shqiponja (P) 0-0 Vėllaznimi  

Second Legs 
[May 14]
Drita         1-1 Prishtina   
  [Muji 24; F.Humolli 1]
KEK-u         3-1 Liria        
  [B.Hashani 50, 58, Gjonbalaj 90; Bakaj 13]
Drenica       1-2 Gjilani     
  [Gashi 32; Aliu 35, 90]
[May 21]
Vllaznimi     2–0 Shqiponja (P)

Semifinals

First Legs 
[May 28]
Vllaznia      1–1 KEK-u  
[May 29]
Prishtina     3–1 Gjilan 
  [Fitim Krusha 11, Plepolli 52, Xhevdet Llumnica 65; Premton Muja 89]

Second Legs 
[Jun 4]
KEK-u         5–1 Vellaznimi  
  [Aliu 32, Gjonbalaj 39, 65, Emini 46, Isufi 67; Fazlia 70]
[Jun 11]
Gjilani       unk Prishtina        [Prishtina progressed]

Final [Jun 18, Prishtinė; att: ca. 13,000; ref: M.Hoxha]
KEK-u         3–1 Prishtina        [aet]
  [Malsor Gjobalaj 68, Burim Hashani 108, Valon Mjekiqi 110;
   Besnik Kollari 5]
  [Prishtina: Mushica, F.Humolli (Baliqi), Curri, Haliti, Dallku, 
              M.Humolli, Krusha, Kollari (Krasniqi), Llumnica, Plepolli
              (Emra), Bekim Isufi;
   KEK-u: Qosa, E.Hashani (Simnica), Mjekiqi, Dragusha, Vokshi, Statovci,
          Emini, Isufi, Arifi, Krasniqi (B.Hashani), Gjonbalaj (Visoka)]


Super Cup Final [Aug 16, Mitrovicė; att: ca. 1,500; ref: Sokol Jareci]
KEK-u         2-1 Drita    
  [Ademi 54, Hashani 85; Hasani 80]
  [KEK-u: Bytyqi, Vokshi, Avdyli, E.Hashani (Simnica), Dragusha, Mjekiqi,
          Krasniqi (Ademi), Bekim Isufi (Murseli), Gjonbalaj, Statovci,
          B.Hashani;
   Drita: Hajdini, Gjinovci, Hoxha, Ademi, Limoni (Sijarina (V.Sermaxhaj)),
          Muji, Nazifi (Hodai), Hasani, Gashi, Berisha, Keēi]


Second Level

Final Tables:

Group A
 1.Kek-u (Kastriot, Prishtinė) 26 23  1  2  98-17  70  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Shqiponja (Pejė)            26 20  2  4  76-17  62
 3.Ferronikeli (Drenas)        26 12  3 11  48-44  39
 4.2 Korriku (Dritan)          26 11  2 13  41-52  35
 5.Istogu (Burim)              26 10  4 12  37-36  34
 6.Trepēa                      26 11  1 14  29-61  34
 7.Rinia                       26 10  3 13  42-39  33
 8.2 Korriku (Kastriot, Prsh.) 26  9  6 11  43-47  33
 9.Llapi (Podujevė)            26  9  6 11  39-44  33
10.Ramiz Sadiku                26 10  3 13  35-43  33
11.Rilindja (Prishtinė)        26 10  3 13  34-56  33
12.Deēani                      26 10  2 14  54-54  32
-----------------------------------------------------
13.Fushe Kosova                26  9  5 12  30-53  32  Relegated
14.Hajvalia                    26  6  3 17  22-66   9  [-12]  Relegated

NB: total goal difference -21

Group B
 1.Getoari (Prizren)           26 17  5  4  75-22  56  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Vllaznia (Pozhoran)         26 11  4 11  52-49  37
 3.Kika (Hogoshtit, Dardanes)  26 13  1 12  45-59  37  [-3]
 4.Ballkani                    26 11  3 12  51-45  36
 5.Ulpiana                     26 11  3 12  53-48  36
 6.Studentēani                 26 11  3 12  38-53  36
 7.Rahoveci                    26 11  2 13  44-41  35
 8.Arbėria (Kroi i Bardhė, D.) 26  9  8  9  40-39  35
 9.Vellazėria (Xhur, Prizren)  26  9  8  9  44-47  35
10.Kaolini (Karaceve)          26 11  2 13  38-53  35
11.Lepenci                     26  9  7 10  41-59  34
12.Hasi (Rogovė)               26  9  7 10  48-41  34
-----------------------------------------------------
13.Gjakova                     26  9  5 12  36-40  32  Relegated
14.Dardana                     26  8  8 10  47-56  32  Relegated



Third Level

Grupi i Veriut

Round 18 [May 14?]
Gryka         2-0 Bashkimi
Ēyēavica      1-4 Besėlidhja
Bairi         2-1 Shqiponja
Birliku       3-1 Drenica (K)
Shkėndia      1-0 Aeroporti(?)
Artakolli     7-2 Aeroporti(?)

Table:
 1.Gryka               38
 2.Birliku             38
 3.Artakolli           36
 4.Ēyēavica            32
 5.Bashkimi            31
 6.Bairi               19  [-3]
 7.Shqiponja           19  [-3]
 8.Aeroporti           17
 9.17 Qershori         15
10.Besėlidhja          15
11.Shkėndija           14
12.Drenica (K)         12

Promoted: Gryka

Grupi i Jugut

Round 18 [May 14?]
Liqeni        6-0 Celina
Ratkoci       5-2 Pirana
Bashkimi      n/p Dejni
Bashkimi (KM) 1-1 Dardania
Malesia       2-2 Mulliri
Drita         2-4 Mushtishti

Table:
 1.Mushtishti          38
 2.Liqeni              37
 3.Mulliri             29
 4.Malesia             25
 5.Bashkimi (KM)       25
 6.Ratkoci             22
 7.Dardania            21
 8.Drita               20
 9.Dejni               16
10.Celina              13
11.Pirana               7
12.Bashkimi             0

Promoted: Mushtishti

Grupi i Lindjes

Round 18 [May 14?]
Tefik Ēanga   2-1 Vitita '97
Sharri        2-3 Vullnėtari
Liria         n/p Kastrioti
Minatori      n/p Flamurtari
Bakshia       3-0 Topliqani        [awarded]
3 Prilli      2-1 Shqiponja

Table:
 1.Vullnėtari i UĒK-sė 37
 2.Bakshia             27  [-3]
 3.3 Prilli            26
 4.Vitia '97           26
 5.Topliqani           21
 6.Shqiponja           20
 7.Tefik Ēanga         20
 8.Flamurtari          19
 9.Minatori            14
10.Sharri              12
11.Kastrioti            8
12.Liria                0

Promoted: Vullnėtari i UĒK-sė

Grupi i Pernendimit

Round 18 [May 14?]
Kosovari      2-2 Dukagjini
Drini i Bardh 2-0 Luftėtari
Besa          3-2 Vėllazrimi
Rrezja        3-5 Iliria
Dushkaja      5-1 Vjosa
Fortuna '81   1-4 Lugu i Baranit

Table:
 1.Lugu i Baranit      48
 2.Vjosa               34
 3.Dukagjini           34
 4.Dushkaja            33
 5.Luftėtari           29
 6.Vėllazrimi          27
 7.Iliria              23
 8.Kosovari            20
 9.Drini i Bardh       18
10.Besa                17
11.Fortuna '81         16
12.Rrezja              11

Promoted: Lugu i Baranit, Dukagjini

2001/02.

2003/04.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Arlind Ciri and Fatjon Pandovski for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Arlind Ciri (sportdashesi@hotmail.com) and Fatjon Pandovski (PartizaniT@aol.com)
Last updated: 30 Mar 2006

(C) Copyright Arlind Ciri, Fatjon Pandovski and RSSSF 2002/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.