Kosovo 2007/08

Superliga

Final Table:

 1.Prishtina KF (Prishtinė)        30 20  5  5  61-19  65  Champions
 2.Vėllaznimi (Gjakovė)            30 19  4  7  65-32  61
 3.Besa KF (Pejė)                  30 18  4  8  77-43  58
 4.Gjilani KF (Gjilan)             30 16  8  6  48-25  56
 5.Hysi (Milloshevė)               30 13  6 11  32-30  45
 6.Flamurtari KF (Prishtinė)       30 12  7 11  52-55  43
 7.2 Korriku Kastriot (Prishtinė)  30 12  5 13  46-54  41
 8.Kosova KF (Vushtri)             30 11  7 12  44-34  40
 9.Trepēa (Mitrovicė)              30 10 10 10  40-36  40
10.Trepēa '89 KF (Mitrovicė)       30 11  6 13  52-47  39
11.Drenica KF (Skenderaj)          30 11  6 13  33-43  39
12.Drita KF (Gjilan)               30 10  8 12  39-48  38
13.Fushė Kosova (Fushė Kosovė)     30 10  7 13  40-45  37  Relegation Playoff
---------------------------------------------------------
14.Besiana (Podujevė)              30 10  7 13  31-49  37  Relegation Playoff
15.Shqiponja Kosova Steel (Pejė)   30  4  5 21  33-87  17  Relegated
16.KEK-u (Kastriot, Prishtinė)     30  3  5 22  22-68  14  Relegated

Round 1 
[Aug 25]
Trepēa '89     5-1 KEK-u 
[Aug 26]
Drita          1-1 Gjilani    
Vėllaznimi     2-1 Fushė Kosova 
Shqiponja      1-0 Drenica 
Hysi           1-1 Flamurtari    
Trepēa         2-1 Besa    
2 Korriku (Pr) 2-1 Kosova (V) 
Prishtina      5-0 Besiana

Round 2
[Sep 1]
Besiana        2-1 Flamurtari 
KEK-u          1-0 Shqiponja    
[Sep 2]
Besa           1-2 2 Korriku (Pr) 
Fushė Kosova   0-0 Trepēa      
Gjilani        1-0 Vėllaznimi
Drenica        4-0 Drita
Kosova (V)     0-2 Hysi    
Prishtina      4-1 Trepēa '89

Round 3
[Sep 8]
Trepēa         0-1 Gjilani
[Sep 9]
Vėllaznimi     3-1 Drenica 
Drita          3-2 KEK-u          
Shqiponja      1-2 Prishtina
Flamurtari     3-0 Kosova (V) 
Trepēa '89     1-1 Besiana 
Hysi           0-2 Besa     
2 Korriku (Pr) 1-0 Fushė Kosova 

Round 4
[Sep 15]
Drenica        0-0 Trepēa       
Besiana        2-0 Kosova (V) 
KEK-u          1-2 Vėllaznimi 
[Sep 16]
Besa           4-1 Flamurtari 
Fushė Kosova   0-1 Hysi
Trepēa '89     3-1 Shqiponja
Prishtina      5-0 Drita 
Gjilani        4-1 2 Korriku (Pr) 

Round 5
[Sep 18]
Trepēa         5-2 KEK-u  
[Sep 19]
Vėllaznimi     0-2 Prishtina 
Shqiponja      1-1 Besiana 
Drita          1-0 Trepēa '89
Hysi           1-1 Gjilani    
2 Korriku (Pr) 2-0 Drenica 
Flamurtari     2-3 Fushė Kosova
Kosova (V)     1-2 Besa 
  
Round 6
[Sep 22]
Drenica        1-0 Hysi 
KEK-u          2-3 2 Korriku (Pr) 
Besiana        0-0 Besa
[Sep 23]
Gjilani        2-0 Flamurtari
Fushė Kosova   1-1 Kosova (V)
Trepēa '89     0-1 Vėllaznimi 
Shqiponja      2-1 Drita    
Prishtina      1-0 Trepēa         

Round 7 [Sep 30]
Flamurtari     3-1 Drenica 
Hysi           2-0 KEK-u          
Drita          3-0 Besiana 
Besa           3-0 Fushė Kosova    
Vėllaznimi     3-1 Shqiponja 
Trepēa         1-1 Trepēa '89
Kosova (V)     1-1 Gjilani 
2 Korriku (Pr) 0-1 Prishtina

Round 8
[Oct 6]
Drenica        1-0 Kosova (V)     
KEK-u          2-2 Flamurtari 
Drita          1-1 Vėllaznimi    
Besiana        2-1 Fushė Kosova    
[Oct 7]
Gjilani        0-0 Besa 
Shqiponja      2-2 Trepēa      
Prishtina      3-0 Hysi 
Trepēa '89     4-0 2 Korriku (Pr) 

Round 9 [Oct 14]
Hysi           3-2 Trepēa '89
2 Korriku (Pr) 2-1 Shqiponja 
Flamurtari     2-5 Prishtina 
Trepēa         1-1 Drita    
Fushė Kosova   0-1 Gjilani 
Vėllaznimi     4-0 Besiana 
Besa           4-1 Drenica 
Kosova (V)     0-0 KEK-u                

Round 10 [Oct 17]
Trepēa '89     5-0 Flamurtari  
Vėllaznimi     2-1 Trepēa      
Drenica        3-0 Fushė Kosova 
Shqiponja      0-0 Hysi    
Prishtina      2-1 Kosova (V)    
Drita          3-1 2 Korriku (Pr) 
KEK-u          1-1 Besa           
Besiana        1-1 Gjilani    

Round 11
[Oct 20]
2 Korriku (Pr) 1-1 Vėllaznimi 
[Oct 21]
Besa           1-0 Prishtina 
Kosova (V)     2-1 Trepēa '89
Gjilani        4-0 Drenica 
Hysi           3-1 Drita
Flamurtari     3-0 Shqiponja 
Fushė Kosova   2-0 KEK-u    
Trepēa         0-0 Besiana 

Round 12
[Oct 27]
KEK-u          1-2 Gjilani  
Trepēa         3-3 2 Korriku (Pr)
Besiana        2-0 Drenica 
[Oct 28]
Prishtina      0-0 Fushė Kosova 
Trepēa '89     3-2 Besa  
Vėllaznimi     4-0 Hysi  
Drita          3-0 Flamurtari    
Shqiponja      3-2 Kosova (V)

Round 13
[Nov 3]
Drenica        1-0 KEK-u  
[Nov 4]
Flamurtari     1-2 Vėllaznimi
Hysi           3-1 Trepēa 
Kosova (V)     2-1 Drita 
Besa           4-1 Shqiponja 
Gjilani        1-2 Prishtina
Fushė Kosova   1-0 Trepēa '89 
2 Korriku (Pr) 5-2 Besiana 

Round 14
[Nov 10]
Besiana        1-2 KEK-u
Trepēa '89     1-0 Gjilani
[Nov 11] 
Drita          2-1 Besa 
Shqiponja      3-2 Fushė Kosova
Prishtina      4-0 Drenica 
2 Korriku (Pr) 0-2 Hysi 
Trepēa         1-0 Flamurtari 
Vėllaznimi     1-0 Kosova (V)

Round 15 [Nov 14]
Drenica        1-1 Trepēa '89
Kosova (V)     2-1 Trepēa 
KEK-u          0-0 Prishtina 
Besa           3-2 Vėllaznimi 
Hysi           0-1 Besiana
Gjilani        3-0 Shqiponja 
Flamurtari     4-3 2 Korriku (Pr)
Fushė Kosova   1-0 Drita

Round 16
[Mar 8]
KEK-u          0-1 Trepēa '89
Besiana        0-4 Prishtina
Drenica        1-1 Shqiponja 
[Mar 9]
Gjilani        2-0 Drita
Flamurtari     1-0 Hysi
Kosova (V)     1-0 2 Korriku (Pr) 
Besa           4-1 Trepēa 
Fushė Kosova   1-0 Vėllaznimi 

Round 17
[Mar 15]
Flamurtari     0-0 Besiana 
Trepēa         2-1 Fushė Kosova 
[Mar 16]
2 Korriku (Pr) 1-2 Besa 
Shqiponja      1-2 KEK-u
Trepēa '89     2-1 Prishtina
Hysi           0-0 Kosova (V) 
Drita          0-0 Drenica
Vėllaznimi     3-2 Gjilani   	    

Round 18
[Mar 22]
KEK-u          0-2 Drita
Drenica        1-0 Vėllaznimi 
Besiana        1-0 Trepēa '89  
[Mar 23]
Prishtina      3-0 Shqiponja 
Besa           1-2 Hysi
Kosova (V)     0-0 Flamurtari
Fushė Kosova   1-1 2 Korriku (Pr) 	
Gjilani        2-0 Trepēa       

Round 19 [Mar 30]
Kosova (V)     2-0 Besiana
Vėllaznimi     7-0 KEK-u 
Trepēa         0-1 Drenica
Drita          1-1 Prishtina
Flamurtari     4-2 Besa 
Shqiponja      1-1 Trepēa '89 
Hysi           1-0 Fushė Kosova
2 Korriku (Pr) 0-2 Gjilani 

Round 20
[Apr 5]
Drenica        1-0 2 Korriku (Pr) 
KEK-u          0-2 Trepēa      
Besiana        4-1 Shqiponja 
[Apr 6]
Gjilani        1-0 Hysi
Fushė Kosova   1-1 Flamurtari 
Trepēa '89     2-0 Drita
Besa           2-1 Kosova (V) 
Prishtina      4-3 Vėllaznimi 

Round 21
[Apr 9]
2 Korriku (Pr) 2-0 KEK-u
Hysi           2-0 Drenica
Kosova (V)     4-0 Fushė Kosova
Vėllaznimi     5-1 Trepēa '89 
Besa           2-0 Besiana 
Flamurtari     3-2 Gjilani 
[Apr 10]
Drita          3-1 Shqiponja
Trepēa         0-0 Prishtina 

Round 22
[Apr 12]
Besiana        0-0 Drita
Drenica        1-1 Flamurtari
KEK-u          1-2 Hysi
[Apr 13]
Gjilani        2-1 Kosova (V)
Prishtina      2-0 2 Korriku (Pr) 
Fushė Kosova   2-4 Besa 
Trepēa '89     2-3 Trepēa
Shqiponja      2-3 Vėllaznimi

Round 23 [Apr 20]
Trepēa         awd Shqiponja          [awarded 3-0, Shqiponja dns]
Kosova (V)     6-1 Drenica
Fushė Kosova   2-1 Besiana 
Vėllaznimi     4-1 Drita
Flamurtari     2-0 KEK-u
Besa           2-1 Gjilani
Hysi           2-1 Prishtina 
2 Korriku (Pr) 3-2 Trepēa '89  

Round 24
[Apr 26]
KEK-u          0-0 Kosova (V) 
Drenica        4-3 Besa
Gjilani        2-2 Fushė Kosova 
Besiana        0-3 Vėllaznimi
[Apr 27]
Drita          2-0 Trepēa
Shqiponja      1-2 2 Korriku (Pr)
Trepēa '89     0-0 Hysi
Prishtina      0-0 Flamurtari 	

Round 25
[May 3]
Hysi           3-0 Shqiponja 
Trepēa         0-0 Vėllaznimi 
[May 4]
Gjilani        2-1 Besiana 
Besa           4-1 KEK-u
Flamurtari     3-2 Trepēa '89 
2 Korriku (Pr) 2-1 Drita
Fushė Kosova   2-1 Drenica
Kosova (V)     1-0 Prishtina     

Round 26
[May 10]
KEK-u          1-2 Fushė Kosova  
Drenica        0-0 Gjilani
[May 11]
Drita          2-1 Hysi
Vėllaznimi     3-0 2 Korriku (Pr)
Shqiponja      3-5 Flamurtari 
Trepēa '89     1-2 Kosova (V) 
Prishtina      2-0 Besa 
Besiana        awd Trepēa             [awarded 0-3, originally 0-0]

Round 27 [May 14]
Drenica        2-0 Besiana  
Kosova (V)     8-0 Shqiponja 
Fushė Kosova   2-1 Prishtina 
Besa           4-2 Trepēa '89 
Flamurtari     4-3 Drita 
Gjilani        4-0 KEK-u 
Hysi           0-1 Vėllaznimi 
2 Korriku (Pr) 2-2 Trepēa 

Round 28
[May 17]
Trepēa         2-0 Hysi
KEK-u          0-5 Drenica 
[May 18]
Vėllaznimi     2-1 Flamurtari 
Besiana        4-2 2 Korriku (Pr) 
Drita          1-1 Kosova (V) 
Shqiponja     2-10 Besa 
Trepēa '89     4-3 Fushė Kosova
[May 21]
Prishtina      3-1 Gjilani 

Round 29 [May 25]
Fushė Kosova   9-3 Shqiponja          [also reported 7-2]
Gjilani        1-1 Trepēa '89 
Besa           6-2 Drita 
Drenica        0-1 Prishtina
Hysi           1-1 2 Korriku (Pr)     [also reported 1-0]
KEK-u          2-3 Besiana
Flamurtari     2-1 Trepēa 
Kosova (V)     3-1 Vėllaznimi 	

Round 30 [Jun 1]
Vėllaznimi     2-2 Besa
Trepēa         3-1 Kosova (V)
Drita          0-0 Fushė Kosova
2 Korriku (Pr) 4-2 Flamurtari 
Prishtina      2-0 KEK-u
Besiana        2-0 Hysi 
Trepēa '89     3-1 Drenica 
Shqiponja      0-1 Gjilani 

Final Table:

 1.Prishtina KF (Prishtinė)        30 20  5  5  61-19  65  Champions
 2.Vėllaznimi (Gjakovė)            30 19  4  7  65-32  61
 3.Besa KF (Pejė)                  30 18  4  8  77-43  58
 4.Gjilani KF (Gjilan)             30 16  8  6  48-25  56
 5.Hysi (Milloshevė)               30 13  6 11  32-30  45
 6.Flamurtari KF (Prishtinė)       30 12  7 11  52-55  43
 7.2 Korriku Kastriot (Prishtinė)  30 12  5 13  46-54  41
 8.Kosova KF (Vushtri)             30 11  7 12  44-34  40
 9.Trepēa (Mitrovicė)              30 10 10 10  40-36  40
10.Trepēa '89 KF (Mitrovicė)       30 11  6 13  52-47  39
11.Drenica KF (Skenderaj)          30 11  6 13  33-43  39
12.Drita KF (Gjilan)               30 10  8 12  39-48  38
13.Fushė Kosova (Fushė Kosovė)     30 10  7 13  40-45  37  [2 1 0 1 3-3 3]  Relegation Playoff
---------------------------------------------------------
14.Besiana (Podujevė)              30 10  7 13  31-49  37  [2 1 0 1 3-3 3]  Relegation Playoff
15.Shqiponja Kosova Steel (Pejė)   30  4  5 21  33-87  17  Relegated
16.KEK-u (Kastriot, Prishtinė)     30  3  5 22  22-68  14  Relegated

Relegation Playoff (Balotazh) [Jun 7, Shahin Haxhiislami, Pejė]
Besiana        0-0 Fushė Kosova       [aet, 5-4 pen]

NB: Fushė Kosova relegated

Promoted: Istogu (Burim), Ferizaj (Ferizaj), Ulpiana (Lypian)   



Cup

Round 1 [Nov 7]
Flamurtari        4-2 Ramiz Sadiku 
Hasi              0-3 Drita 
Sharri            1-3 2 Korriku 
Drenica           3-0 Gryka 
Prishtina         7-0 Lepenci 
Kosova (V)        3-0 Kosova (P)
Liria             2-2 Shqiponja               [3-4 pen]
Gjilani           3-1 Feronikeli
Trepēa'89         3-0 Dardana 
KEK-u             3-0 Bashkimi (K)
Besiana           n/p Arbėria                 [apparently both excluded]
Fushė Kosova      2-2 Ulpiana                 [3-4 pen]
Trepēa            5-0 Gjakova
Hysi              0-0 Ferizaj                 [3-4 pen]
Vėllaznimi        4-0 Rahoveci
Besa              3-0 Arbana 

1/8 Finals [Apr 2]
Ulpiana           1-4 Prishtina
KEK-u             0-2 Besa 
Drenica           1-1 Trepēa'89               [4-5 pen] 
2 Korriku         1-1 Kosova (V)              [4-3 pen]
Ferizaj           1-1 Flamurtari              [5-3 pen]
Drita             1-0 Gjilani
Shqiponja         0-1 Vėllaznimi 	
Trepēa            bye

Quarterfinals [Apr 16]
Besa              2-1 Ferizaj
Vėllaznimi 	  2-1 Drita
Prishtina         6-0 2 Korriku
Trepēa'89         2-1 Trepēa

Semifinals 

First Legs [Apr 30]
Vėllaznimi 	  1-0 Besa
  [Ismet Ramushi 3]
Prishtina         2-2 Trepēa'89
  [Fetahu 48, Ahmeti 75; Osmani 28, Shkupolli 35]

Second Legs [May 7]
Besa              2-1 Vėllaznimi 
  [Mullallari, Molliqaj; Krasniqi]
Trepēa'89         0-0 Prishtina
 
Final [Jun 4, Stadiumi i Qytetit, Prishtinė; att: 5,000]
Vėllaznimi 	  2-0 Trepēa'89               [aet] 
  [Buqaj 109, Duraku 119]
  [Trepēa'89: Manxholli, Ibrahimi, Idrizi, Duraku, Misini,
     Onbashi (Haxha), Sahiti (Shabani), Shkupolli (Shalaku),
     Peci, Plepolli, Osmani;
   Vėllaznimi: Bytyēi, Doēi, Gjeraj, Krasniqi, Papuēi, Gashi,
     Dylazeka (Duraku), Komani (Morina) Buqaj, Emra, Ramushi (Rogova)]


Second Level 2007/08


Liga e Parė

Final Table:

 1.Istogu (Burim)                  26 20  3  3  80-28  63  Promoted
 2.Ferizaj (Ferizaj)               26 16  7  3  56-14  55  Promoted
 3.Ulpiana (Lypian)                26 17  3  6  77-27  54  Promoted
---------------------------------------------------------
 4.Feronikeli (Drenas)             26 13  7  6  56-39  46
 5.Liria (Prizren)                 26 13  5  8  55-30  44
 6.Ballkani (Therandė)             26 10  4 12  38-51  34
 7.Lepenci (Kaēanik)               26 10  4 12  37-53  34
 8.Rahoveci (Rahovec)              26 11  1 14  38-56  34
 9.Llapi (Besianė) (Podujeve)      26 10  3 13  32-38  33
10.Arbana                          26 10  2 14  38-44  32
11.Kosova KF (Prishtinė)           26 10  1 15  42-50  31
12.Arbėria (Dobrajė, Lypian)       26  8  4 14  37-65  28
---------------------------------------------------------
13.Mushtishti (Mushtisht,Therandė) 26  7  5 14  37-67  23  Relegated
14.Hasi (Rogovė)                   26  1  3 22  13-74   6  Relegated

Round 1
[Aug 25]
Hasi           1-7 Ulpiana  
Ballkani       4-2 Arbėria 
Istogu         2-0 Ferizaj 
Arbana         3-2 Feronikeli 
Rahoveci       2-1 Kosova (P) 
[Aug 26]
Lepenci        2-1 Mushtishti 
Llapi          1-1 Liria  

Round 2
[Sep 1]
Ulpiana        2-1 Istogu
Liria          3-1 Arbana     
[Sep 2]
Feronikeli     2-0 Rahoveci 
Ferizaj        3-0 Llapi     
Arbėria        3-1 Hasi 
Lepenci        3-2 Ballkani 
Mushtishti     1-1 Kosova (P)      

Round 3
[Sep 8]
Istogu         8-2 Arbėria 
Hasi           1-4 Lepenci     
Arbana         0-0 Ferizaj
Rahoveci       1-3 Liria     
Ballkani       1-1 Mushtishti
[Sep 9]
Llapi          0-0 Ulpiana     
[Sep 10]
Kosova (P)     3-2 Feronikeli

Round 4
[Sep 15]
Liria          4-0 Kosova (P)
Ballkani       3-0 Hasi 
Ulpiana        4-0 Arbana 
[Sep 16]
Ferizaj        3-0 Rahoveci 
Lepenci        1-1 Istogu 
Mushtishti     1-1 Feronikeli 
Arbėria        2-1 Llapi 

Round 5
[Sep 22]
Hasi           1-4 Mushtishti 
Istogu         2-2 Ballkani
Rahoveci       1-0 Ulpiana 
Arbana         3-0 Arbėria
[Sep 23]
Feronikeli     2-1 Liria 
Kosova (P)     2-3 Ferizaj 
Llapi          3-0 Lepenci 

Round 6
[Sep 26]
Ulpiana        5-2 Kosova (P)  
Ferizaj        1-1 Feronikeli 
Arbėria        2-0 Rahoveci     
Ballkani       2-0 Llapi
Lepenci        2-1 Arbana 
Hasi           1-2 Istogu 
[Sep 27]
Mushtishti     2-3 Liria     
  
Round 7
[Sep 29]
Rahoveci       2-1 Lepenci  
Arbana         3-0 Ballkani
Kosova (P)     4-1 Arbėria 
Istogu        11-2 Mushtishti 
Liria          1-1 Ferizaj     
[Sep 30]
Llapi          3-0 Hasi      
Feronikeli     3-1 Ulpiana     
 
Round 8
[Oct 6]
Ulpiana        2-1 Liria  
Ballkani       3-2 Rahoveci 
Hasi           1-1 Arbana 
Istogu         3-0 Llapi 
[Oct 7]
Arbėria        0-0 Feronikeli 
Lepenci        3-1 Kosova (P)
Mushtishti     1-1 Ferizaj     

Round 9
[Oct 13]
Arbana         1-3 Istogu  
Rahoveci       3-1 Hasi  
Liria          8-0 Arbėria 
[Oct 14]
Llapi          3-1 Mushtishti     
Feronikeli     4-1 Lepenci 
Ferizaj        3-1 Ulpiana 
[Oct 15]
Kosova (P)     5-3 Ballkani   

Round 10
[Oct 20]
Hasi           3-2 Kosova (P)      
Istogu         3-2 Rahoveci
Ballkani       2-1 Feronikeli 
[Oct 21] 
Llapi          3-0 Arbana     
Lepenci        2-0 Liria
Mushtishti     1-3 Ulpiana 
Arbėria        2-2 Ferizaj 

Round 11
[Oct 27]
Rahoveci       2-1 Llapi
Liria          1-1 Ballkani
Ulpiana        4-0 Arbėria
Arbana         4-1 Mushtishti 
[Oct 28]
Kosova (P)     2-4 Istogu
Ferizaj        4-0 Lepenci 
Feronikeli     1-0 Hasi 

Round 12
[Nov 3]
Hasi           1-1 Liria
Istogu         6-1 Feronikeli 
Arbana         3-1 Rahoveci 
Ballkani       0-5 Ferizaj
[Nov 4]
Lepenci        1-1 Ulpiana
Llapi          2-0 Kosova (P) 
Mushtishti     1-0 Arbėria 

Round 13
[Nov 10]
Rahoveci       4-1 Mushtishti 
Liria          4-1 Istogu
Ulpiana        5-1 Ballkani
Kosova (P)     1-0 Arbana
[Nov 11]
Feronikeli     3-1 Llapi
Ferizaj        3-0 Hasi                 [also reported 3-1, possibly awarded]
Arbėria        1-1 Lepenci 

Round 14
[Mar 22]
Ulpiana        3-1 Hasi
[Mar 23]
Arbėria        1-0 Ballkani
Ferizaj        2-0 Istogu
Feronikeli     4-0 Arbana
Kosova (P)     3-2 Rahoveci
Mushtishti     2-0 Lepenci
[Mar 26]
Liria          1-0 Llapi

Round 15
[Mar 30]
Rahoveci       1-1 Feronikeli
Ballkani       1-2 Lepenci
Hasi           1-1 Arbėria
Llapi          0-1 Ferizaj
Arbana         1-0 Liria
Istogu         1-1 Ulpiana
[Mar 31]
Kosova (P)     3-0 Mushtishti 

Round 16
[Apr 5]
Feronikeli     2-1 Kosova (P) 
Liria          5-0 Rahoveci
Ulpiana        3-0 Llapi
[Apr 6]
Arbėria        0-1 Istogu
Ferizaj        2-0 Arbana
Mushtishti     1-1 Ballkani 
Lepenci        3-0 Hasi

NB: Hasi withdrew

Round 17
[Apr 9]
Feronikeli     6-2 Mushtishti
Rahoveci       1-0 Ferizaj 
Arbana         2-6 Ulpiana
Istogu         2-1 Lepenci
Llapi          1-0 Arbėria 
Hasi           awd Ballkani             [awarded 0-3, Hasi withdrew]
[Apr 10]
Kosova (P)     0-1 Liria

Round 18
[Apr 12]
Ulpiana        7-1 Rahoveci
Ballkani       0-1 Istogu
[Apr 13]
Liria          0-0 Feronikeli
Arbėria        4-2 Arbana
Ferizaj        1-0 Kosova (P)
Lepenci        1-3 Llapi
Mushtishti     awd Hasi                 [awarded 3-0, Hasi withdrew]

Round 19 
[Apr 19]
Istogu         awd Hasi                 [awarded 3-0, Hasi withdrew]
Rahoveci       5-2 Arbėria 
Llapi          1-0 Ballkani 
Feronikeli     0-0 Ferizaj
Liria          3-2 Mushtishti
Arbana         4-0 Lepenci 
[Apr 21]
Kosova (P)     1-0 Ulpiana  

Round 20
[Apr 26]
Ulpiana        4-0 Feronikeli
Ballkani       1-0 Arbana
[Apr 27]
Mushtishti     2-3 Istogu 
Hasi           awd Llapi                [awarded 0-3, Hasi withdrew]
Lepenci        3-1 Rahoveci 
Arbėria        4-1 Kosova (P)
Ferizaj        1-0 Liria     

Round 21
[May 3]
Feronikeli     8-3 Arbėria
Rahoveci       2-0 Ballkani 
Liria          2-0 Ulpiana 
[May 4]
Arbana         awd Hasi                 [awarded 3-0, Hasi withdrew]
Llapi          0-4 Istogu
Ferizaj        6-0 Mushtishti 
[May 5]
Kosova (P)     2-1 Lepenci   

Round 22
[May 10]
Istogu         2-0 Arbana
Ballkani       1-0 Kosova (P) 
Ulpiana        2-0 Ferizaj
[May 11]
Hasi           awd Rahoveci             [awarded 0-3, Hasi withdrew]
Mushtishti     3-1 Llapi 
Arbėria        3-0 Liria 
Lepenci        1-3 Feronikeli

Round 23
[May 17]
Feronikeli     3-2 Ballkani
Liria          6-0 Lepenci
Ulpiana        6-0 Mushtishti           [also reported 4-0]
Arbana         4-1 Llapi 	
Rahoveci       0-6 Istogu 
[May 18]
Kosova (P)     awd Hasi                 [awarded 3-0, Hasi withdrew]
Ferizaj        3-0 Arbėria

Round 24 [May 21]
Llapi          2-0 Rahoveci 
Arbėria        2-4 Ulpiana 
Lepenci        1-1 Ferizaj
Mushtishti     1-0 Arbana 
Istogu         2-0 Kosova (P) 
Ballkani       4-3 Liria          
Hasi           awd Feronikeli           [awarded 0-3, Hasi withdrew]

Round 25
[May 24]
Feronikeli     2-4 Istogu
Rahoveci       1-0 Arbana 
Ulpiana        6-1 Lepenci
Liria          awd Hasi                 [awarded 3-0, Hasi withdrew]
[May 25]
Arbėria        2-0 Mushtishti 
Ferizaj        7-0 Ballkani
[May 26]
Kosova (P)     3-1 Llapi                [3-2?]

Round 26
[May 31] 
Ballkani       1-0 Ulpiana
Llapi          1-1 Feronikeli 
Arbana         2-1 Kosova (P) 
Istogu         4-0 Liria
[Jun 1]
Lepenci        2-0 Arbėria
Mushtishti     3-1 Rahoveci
Hasi           awd Ferizaj              [awarded 0-3, Hasi withdrew]  

Final Table:

 1.Istogu (Burim)                  26 20  3  3  80-28  63  Promoted
 2.Ferizaj (Ferizaj)               26 16  7  3  56-14  55  Promoted
 3.Ulpiana (Lypian)                26 17  3  6  77-27  54  Promoted
---------------------------------------------------------
 4.Feronikeli (Drenas)             26 13  7  6  56-39  46
 5.Liria (Prizren)                 26 13  5  8  55-30  44
 6.Ballkani (Therandė)             26 10  4 12  38-51  34
 7.Lepenci (Kaēanik)               26 10  4 12  37-53  34
 8.Rahoveci (Rahovec)              26 11  1 14  38-56  34
 9.Llapi (Besianė) (Podujeve)      26 10  3 13  32-38  33
10.Arbana                          26 10  2 14  38-44  32
11.Kosova KF (Prishtinė)           26 10  1 15  42-50  31
12.Arbėria (Dobrajė, Lypian)       26  8  4 14  37-65  28
---------------------------------------------------------
13.Mushtishti (Mushtisht,Therandė) 26  7  5 14  37-67  23  Relegated
14.Hasi (Rogovė)                   26  1  3 22  13-74   6  Relegated

2006/07.

2008/09.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

NB: the FA of Kosova is not recognised by UEFA or FIFA; inclusion of results here exclusively serves football statistical purposes

Prepared and maintained by Fatjon Pandovski and Enver Tonuzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Fatjon Pandovski and Enver Tonuzi
Last updated: 4 Sep 2008

(C) Copyright Fatjon Pandovski, Enver Tonuzi and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.