Kosovo 2020/21


Superliga
Liga e Parė
Liga e Dytė

Superliga

Final Table:

 1.Prishtina KF (Prishtinė)     36  24  6  6  65-27  78       Champions
 2.Drita (Gjilan)               36  22 10  4  59-28  76  [C]
 3.Ballkani (Ballkani)          36  23  5  8  79-43  74
 4.Gjilani (Gjilan)             36  12 12 12  37-38  48
 5.Llapi (Besianė) (Podujevė)   36  13  4 19  49-56  43
 6.Feronikeli (Drenas)          36  10 12 14  44-36  42
 7.Drenica KF (Skenderaj)       36  10 12 14  34-48  42
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Trepēa'89 (Mitrovicė)        36  12  6 18  38-54  42       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
 9.Arbėria (Dobrajė)            36  11  7 18  42-58  40  [P]  Relegated
10.Besa KF (Pejė)               36   3  6 27  27-86  15  [P]  Relegated

Round 1
[Sep 18]
Trepēa'89    0-2 Arbėria      
[Sep 19]
Besa         1-4 Ballkani     
Prishtina    3-0 Drenica      
[Sep 20]
Feronikeli   4-0 Gjilani      
[Dec 3]
Drita        1-0 Llapi        

Round 2
[Sep 22]
Drenica      2-1 Besa         
Arbėria      1-1 Prishtina    
[Sep 23]
Ballkani     3-2 Feronikeli   
Llapi        0-1 Gjilani      
[Oct 14]
Drita        1-0 Trepēa'89    

Round 3
[Sep 25]
Besa         0-3 Arbėria      
[Sep 26]
Feronikeli   2-2 Drenica      
Trepēa'89    1-0 Llapi        
[Sep 27]
Gjilani      0-0 Ballkani     
[Dec 20]
Prishtina    1-1 Drita        

Round 4
[Sep 29]
Arbėria      0-0 Feronikeli   
[Sep 30]
Llapi        1-3 Ballkani     
Drita        3-1 Besa         
Trepēa'89    1-0 Prishtina    
[Oct 1]
Drenica      0-0 Gjilani      

Round 5
[Oct 3]
Besa         2-1 Trepēa'89    
[Oct 4]
Feronikeli   1-2 Drita        
Ballkani     5-0 Drenica      
Prishtina    0-0 Llapi        
[Oct 5]
Gjilani      3-1 Arbėria      

Round 6
[Oct 16]
Arbėria      2-4 Ballkani     
[Oct 17]
Llapi        0-1 Drenica      
Prishtina    4-0 Besa         
[Oct 18]
Gjilani      0-0 Drita        
Trepēa'89    0-0 Feronikeli   

Round 7
[Oct 20]
Besa         2-2 Llapi        
Drenica      0-1 Arbėria      
[Oct 21]
Feronikeli   1-2 Prishtina    
Gjilani      0-0 Trepēa'89    
Ballkani     2-0 Drita        

Round 8
[Oct 24]
Besa         1-1 Feronikeli   
Llapi        2-0 Arbėria      
Drita        4-1 Drenica      
[Oct 25]
Prishtina    0-2 Gjilani      
Trepēa'89    4-3 Ballkani     

Round 9
[Oct 27]
Feronikeli   1-0 Llapi        
Arbėria      0-1 Drita        
[Oct 28]
Ballkani     2-1 Prishtina    
Drenica      2-1 Trepēa'89    
Gjilani      1-0 Besa         

Round 10
[Oct 31]
Ballkani     4-1 Besa         
Gjilani      0-0 Feronikeli   
Arbėria      1-2 Trepēa'89    
[Nov 1]
Drenica      1-0 Prishtina    
Llapi        1-2 Drita        

Round 11
[Nov 4]
Prishtina    1-0 Arbėria      
Besa         0-0 Drenica      
Trepēa'89    0-1 Drita        
[Nov 5]
Feronikeli   1-1 Ballkani     
Gjilani      2-0 Llapi        

Round 12
[Nov 10]
Drenica      1-0 Feronikeli   
Llapi        5-0 Trepēa'89    
Drita        0-0 Prishtina    
[Nov 11]
Arbėria      1-0 Besa         
[Dec 19]
Ballkani     0-4 Gjilani      

Round 13
[Nov 21]
Gjilani      1-0 Drenica      
Besa         1-4 Drita        
Feronikeli   1-0 Arbėria      
[Nov 22]
Prishtina    4-2 Trepēa'89    
Ballkani     4-2 Llapi        

Round 14
[Nov 24]
Drita        1-1 Feronikeli   
Arbėria      1-0 Gjilani      
[Nov 25]
Trepēa'89    4-2 Besa         
Llapi        0-2 Prishtina    
[Nov 26]
Drenica      1-2 Ballkani     

Round 15
[Nov 28]
Besa         0-2 Prishtina    
[Nov 29]
Feronikeli   2-0 Trepēa'89    
Gjilani      2-3 Drita        
[Nov 30]
Ballkani     2-1 Arbėria      
Drenica      0-1 Llapi        

Round 16
[Dec 4]
Prishtina    0-0 Feronikeli   
[Dec 5]
Arbėria      1-0 Drenica      
Trepēa'89    3-0 Gjilani      
[Dec 6]
Llapi        2-0 Besa         
Drita        2-1 Ballkani     

Round 17
[Dec 9]
Feronikeli   3-0 Besa         
Gjilani      0-3 Prishtina    
Drenica      0-3 Drita        
[Dec 10]
Arbėria      1-2 Llapi        
Ballkani     2-0 Trepēa'89    

Round 18
[Dec 12]
Besa         1-2 Gjilani      
[Dec 13]
Llapi        3-2 Feronikeli   
Prishtina    2-1 Ballkani     
[Dec 14]
Trepēa'89    0-0 Drenica      
Drita        1-1 Arbėria      

Round 19
[Feb 13]
Besa         0-3 Ballkani     
Drita        1-0 Llapi        
Prishtina    3-1 Drenica      
[Feb 15]
Feronikeli   1-1 Gjilani      
Trepēa'89    1-1 Arbėria      

Round 20
[Feb 19]
Arbėria      0-4 Prishtina    
[Feb 20]
Drenica      0-0 Besa         
Drita        1-2 Trepēa'89    
[Feb 21
Llapi        3-1 Gjilani      
Ballkani     1-0 Feronikeli   

Round 21
[Feb 24]
Gjilani      1-1 Ballkani     
Prishtina    2-0 Drita        
Trepēa'89    1-0 Llapi        
[Feb 25]
Besa         0-3 Arbėria      
Feronikeli   1-3 Drenica      

Round 22
[Feb 27]
Trepēa'89    1-2 Prishtina    
[Feb 28]
Drita        3-1 Besa         
Llapi        1-0 Ballkani     
[Mar 1]
Drenica      0-0 Gjilani      
Arbėria      0-3 Feronikeli   

Round 23
[Mar 5]
Ballkani     2-1 Drenica      
Besa         1-2 Trepēa'89    
[Mar 6]
Gjilani      1-1 Arbėria      
Prishtina    2-0 Llapi        
[Mar 7]
Feronikeli   0-1 Drita        

Round 24
[Mar 10]
Llapi        3-3 Drenica      
Prishtina    5-1 Besa         
Trepēa'89    0-0 Feronikeli   
[Mar 11]
Drita        2-0 Gjilani      
Arbėria      2-6 Ballkani     

Round 25
[Mar 13]
Besa         1-4 Llapi        
Feronikeli   2-0 Prishtina    
[Mar 14]
Drenica      1-1 Arbėria      
Gjilani      2-1 Trepēa'89    
Ballkani     0-0 Drita        

Round 26
[Mar 20]
Besa         2-1 Feronikeli   
Drita        1-1 Drenica      
[Mar 21]
Llapi        4-3 Arbėria      
Trepēa'89    0-2 Ballkani     
[Mar 30]
Prishtina    0-0 Gjilani      

Round 27
[Apr 3]
Drenica      2-0 Trepēa'89    
Arbėria      1-3 Drita        
[Apr 4]
Ballkani     0-1 Prishtina    
Feronikeli   4-0 Llapi        
[Apr 5]
Gjilani      5-1 Besa         

Round 28
[Apr 9]
Arbėria      0-1 Trepēa'89    
[Apr 10]
Gjilani      1-0 Feronikeli   
Ballkani     4-1 Besa         
[Apr 11]
Llapi        2-4 Drita        
Drenica      0-1 Prishtina    

Round 29
[Apr 16]
Besa         1-2 Drenica      
[Apr 17]
Gjilani      0-2 Llapi        
Prishtina    2-0 Arbėria      
[Apr 18]
Feronikeli   0-2 Ballkani     
Trepēa'89    0-1 Drita        

Round 30
[Apr 24]
Drenica      1-1 Feronikeli   
Arbėria      2-1 Besa         
[Apr 25]
Ballkani     1-0 Gjilani      
Drita        1-2 Prishtina    
Llapi        2-1 Trepēa'89    

Round 31
[Apr 27]
Feronikeli   0-1 Arbėria      
[Apr 28]
Prishtina    3-1 Trepēa'89    
Gjilani      0-0 Drenica      
Ballkani     1-0 Llapi        
Besa         1-1 Drita        

Round 32
[May 1]
Trepēa'89    1-1 Besa         
Drita        3-1 Feronikeli   
Arbėria      3-4 Gjilani      
[May 2]
Drenica      2-1 Ballkani     
Llapi        1-3 Prishtina    

Round 33
[May 5]
Gjilani      1-1 Drita        
Feronikeli   3-0 Trepēa'89    
Besa         0-3 Prishtina    
[May 6]
Ballkani     2-3 Arbėria      
Drenica      4-2 Llapi        

Round 34 [May 9]
Drita        1-1 Ballkani     
Prishtina    2-1 Feronikeli   
Trepēa'89    2-1 Gjilani      
Arbėria      1-1 Drenica      
Llapi        1-0 Besa         

Round 35 [May 16]
Gjilani      1-2 Prishtina    
Ballkani     4-3 Trepēa'89    
Drenica      0-3 Drita        
Arbėria      3-2 Llapi        
Feronikeli   3-1 Besa         

Round 36 [May 23]
Prishtina    2-5 Ballkani     
Drita        2-0 Arbėria      
Llapi        1-1 Feronikeli   
Trepēa'89    2-1 Drenica      
Besa         1-0 Gjilani      

Final Table:

 1.Prishtina KF (Prishtinė)     36  24  6  6  65-27  78       Champions
 2.Drita (Gjilan)               36  22 10  4  59-28  76  [C]
 3.Ballkani (Ballkani)          36  23  5  8  79-43  74
 4.Gjilani (Gjilan)             36  12 12 12  37-38  48
 5.Llapi (Besianė) (Podujevė)   36  13  4 19  49-56  43
 6.Feronikeli (Drenas)          36  10 12 14  44-36  42
 7.Drenica KF (Skenderaj)       36  10 12 14  34-48  42
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Trepēa'89 (Mitrovicė)        36  12  6 18  38-54  42       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
 9.Arbėria (Dobrajė)            36  11  7 18  42-58  40  [P]  Relegated
10.Besa KF (Pejė)               36   3  6 27  27-86  15  [P]  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

Semifinal [May 21, stadiumin Rexhep Rexhepi, Drenas]
Dukagjini    2-1 Flamurtari   

Final [May 28, Stadiumi Fadil Vokrri, Prishtinė]
Trepēa'89    1–1 Dukagjini    [aet, 3-4 pen]

NB: Dukagjini (Klinė) promoted, Trepēa'89 (Mitrovicė) relegated


Liga e Parė

Grupi A

Final Table:

 1.Malisheva                    27  19  3  5  56-20  60  [*]  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Dukagjini (Klinė)            27  17  7  3  52-24  58  [R]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Istogu                       27  13  8  6  34-18  47
 4.A&N (Prizren)                27  11  4 12  41-36  37  [P]
 5.Liria (Prizren)              27   8 10  9  34-25  34
 6.Trepēa (Mitrovicė)           27   9  6 12  36-49  33
 7.Vėllaznimi (Gjakovė)         27   8  5 14  22-36  29
 8.Onix-Banjė                   27   7  7 13  26-45  28
 9.Drenasi                      27   5 10 12  26-40  25
-------------------------------------------------------
10.Vushtrria (Vushtrri)         27   4  8 15  17-51  20  [R]  Relegated
[*] Ujvara e Malishevės were renamed Malisheva

Grupi B

Final Table:

 1.Ulpiana (Lipljan)            27  15  8  4  40-19  53       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Flamurtari (Prishtinė)       27  14 10  3  43-20  52  [R]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.2 Korriku (Prishtinė)        27  13  3 11  43-30  42
 4.Vitia                        27   9  8 10  33-36  35
 5.Kika                         27  10  4 13  33-42  34  [P]
 6.Ramiz Sadiku (Prishtinė)     27   8  8 11  24-30  32
 7.Dardana (Kamenica)           27   8  8 11  25-35  32
 8.Vllaznia (Pozhoran)          27   8  7 12  28-42  31
 9.Ferizaj (Ferizaj)            27   7  9 11  31-38  30  [R]
-------------------------------------------------------
10.KEK-u (Kastrioti)            27   7  7 13  24-32  28       Relegated

Liga e Dytė

Final Table:

 1.Fushė Kosova (Fushė Kosovė)  30  23  6  1  77-24  75       Promoted
 2.Rahoveci (Rahoveci)          30  21  7  2  85-22  70       Promoted
-------------------------------------------------------
 3.Bashkimi (Koretin)           30  21  7  2  67-21  70
 4.Vjosa                        30  19  6  5  62-21  63  [P]
 5.Behari (Vitomiricė)          30  14  7  9  43-34  49
 6.Lepenci (Kaēanik)            30  12  6 12  62-48  42
 7.Dardania (Qyshk)             30  12  5 13  64-51  41
 8.Sharri (Elez Han)            30  12  2 16  68-72  38
 9.Gjakova                      30   9  6 15  37-53  33
10.Dushkaja (Gjakovė)           30   9  5 16  51-83  32  [P]
11.Rilindja e Kosovės (Skivjan) 30   9  4 17  42-53  31
12.Minatori                     30   8  7 15  49-92  31
13.Dardanėt                     30   8  6 16  43-60  30
14.Vėllazėria (Zhur)            30   8  6 16  38-63  30
-------------------------------------------------------
15.Dukagjini (Novosellė)        30   8  4 18  55-77  28       Relegated
16.Galaksia (Gjilan)            30   4  2 24  22-91  14       Relegated

2019/20.

2021/22.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 2 Sep 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.