Crimea 2015/16


Crimean Football Union Premier League 2015/16
CFU Premier League Cup 2016
Crimea Super Cup 2016
Crimean Amateur Open Championship 2015/16

Crimean Football Union Premier League 2015/16

NB: Each club is to play all other clubs four times.

Final Table:

 1.TSC-Tavria Simferopol  28  21  5  2  53-19  68  Champions
 2.BSF SC Sevastopol      28  15  9  4  53-25  54  
 3.FC Bağçasaray          28  12  5 11  45-46  41  
 4.FC Eupatoria           28  12  4 12  42-35  40  
 5.Ocean Kerch            28   9  7 12  31-37  34  
 6.Kaffa Feodosia         28   9  6 13  31-45  33  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  
 7.Rubin Yalta            28   9  5 14  33-38  32  Relegation Playoff
-------------------------------------------------
 8.Berkut Armyansk        28   1  7 20  18-61  10  Expelled & Relegated

NB: FC Sevastopol have reverted to their previous name BSF SC which stands for 
      Black Sea Fleet Sport Clubs.
    Titan Armyansk have changed name to Berkut (='Golden Eagle'), 
      Goleador Feodosia to Kaffa (the ancient name of Feodosia).
    TSC stands for 'Tavria Simferopol Crimea'.
    Since Round 13, FC Bağçasaray play their home games in Simferopol.
    In the second half of the season, Berkut play their home games in Eupatoria.
    Berkut Armyansk were expelled from the league on May 12.

Round 1 [Total Att: 8,220; Average: 2,055]
[Aug 22]
BSF SC     2–2 TSC-Tavria
  [Yevgeniy Prokopenko 31, Andrei Stepanov 45 - 
   Denys Holaido 68, Rollan Pogoreltsev 87. Att: 5,100. +26°C, windy]
[Aug 23]
Rubin      3–0 Bağçasaray
  [Denis Shevchuk 32, 86, Marat Garayev 90+5. 
   Missed PK: Igor Melnik(Bağ) 3/held. Att: 1,000. +23°C, thunderstorm]
Kaffa      0–0 Ocean
  [Att: 1,000. +25°C]
Berkut     2–1 Eupatoria
  [Oleg Khramov 5, Sergei Sery 55 pen - Dmitriy Matviyenko 90+1 pen. Att: 1,120. +25°C, cloudy]

Round 2 [Total Att: 8,100; Average: 2,025]
[Aug 29]
BSF SC     3–1 Kaffa
  [Sergei Ferenchak 46, Ivan Shishkin 77, Yuriy Pleshakov 85 - 
   Volodymyr Sheshenya 29. Att: 3,200. +26°C]
TSC-Tavria 3–1 Eupatoria
  [Anton Monakhov 44, Yevhen Odyntsov 54, Yevgeniy Kharchenko(Eup) 70 og - 
   Nikolai Khomich 21. Att: 2,100. +29°C]
[Aug 30]
Ocean      0–0 Rubin
  [Att: 2,400. +25°C]
Bağçasaray 0–0 Berkut
  [Att: 400. +27°C, windy]

Round 3 [Total Att: 5,300; Average: 1,325]
[Sep 5]
Rubin      1–1 BSF SC
  [Pyotr Novikov 14 pen - Yevgeniy Prokopenko 56. Att: 2,100. +27°C]
Berkut     1–2 Ocean
  [Sergei Gostev 89 - Volodymyr Romanenko 31, Boris Gogichaishvili 68. Att: 1,000. +33°C]
[Sep 6]
Kaffa      0–2 TSC-Tavria
  [Yevhen Odyntsov 67, 69. Att: 1,000. +26°C, windy]
Eupatoria  2–1 Bağçasaray
  [Nikolai Khomich 72, 74 - Redvan Osmanov 33. Att: 1,200. +26°C]

Round 4 [Total Att: 5,300; Average: 1,325]
[Sep 12]
TSC-Tavria 1–0 Bağçasaray
  [Yevhen Odyntsov 39. Att: 1,600. +18°C, overcast, windy]
Kaffa      0–2 Rubin
  [Dmytro Brovkin 26, Denis Belik 53. Att: 500. +21°C, cloudy]
[Sep 13]
BSF SC     0–0 Berkut
  [Missed PK: Yevgeniy Prokopenko(BSF) 56. Att: 2,500. +22°C, windy]
Ocean      0–0 Eupatoria
  [Att: 1,500. +21°C, cloudy, windy]

Round 5 [Total Att: 3,800; Average: 950]
[Sep 19]
Eupatoria  1–2 BSF SC
  [Alexandr Borshch 44 - Alexandr Zhabokritskiy 6, 40. Att: 1,200. +28°C]
Bağçasaray 3–2 Ocean
  [Redvan Osmanov 7, 11, Igor Melnik 61 - Nikita Kolyayev 22 pen, 44. Missed PKs: 
   Matviy Bobal(Bağ) 45+4 - Anton Sekret(Oce) 19. Att: 1,300. +24°C, windy]
[Sep 20]
Rubin      1–3 TSC-Tavria
  [Dmytro Brovkin 50 - Zaur Kaziyev 6, Anton Monakhov 9, Maxym Prykhodnoi 22. Att: 700. +24°C]
Berkut     1–2 Kaffa
  [Ihor Bezdolnyi 71 - Serhiy Chebotaryov 31, Volodymyr Sheshenya 55. Att: 600. +29°C]

Round 6 [Total Att: 4,500; Average: 1,125]
[Sep 26]
Rubin      3–0 Berkut
  [Denis Shevchuk 17, Marat Garayev 54, Petro Oparin 84. Att: 300. +28°C]
Kaffa      2–1 Eupatoria
  [Serhiy Chebotaryov 29, Maxim Shorkin 44 - Alexei Babyr 90 pen. Att: 500. +29°C]
[Sep 27]
TSC-Tavria 2–0 Ocean
  [Rollan Pogoreltsev 59, Yevhen Odyntsov 74. Att: 1,700. +31°C]
BSF SC     1–0 Bağçasaray
  [Yuriy Pleshakov 90. Missed PK: Igor Dudov(Bağ) 2. Att: 2,000. +24°C]

Round 7 [Total Att: 5,215; Average: 1,304]
[Oct 3]
Ocean      3–2 BSF SC
  [Nikita Kolyayev 40, 73, Anton Sekret 51 - Andrei Kiva 7, Yuriy Pleshakov 34. 
   Missed PK: Andrei Kiva(BSF) 32. Att: 2,500. +24°C]
Bağçasaray 4–1 Kaffa
  [Igor Melnik 2, Redvan Osmanov 19, 56, Matviy Bobal 72 - Alexandr Shinkarenko 78. Att: 500. +21°C]
[Oct 4]
Berkut     0–1 TSC-Tavria
  [Zaur Kaziyev 49 pen. Att: 1,015. +26°C]
Eupatoria  2–1 Rubin
  [Seyhan Aliyev 38, Dmitriy Matviyenko 53 - Petro Oparin 69. Att: 1,200. +23°C]

Round 8 [Total Att: 6,800; Average: 1,700]
[Oct 10]
TSC-Tavria 2–2 BSF SC
  [Stanislav Pechonkin 22, Maxym Prykhodnoi 69 - Yuriy Pleshakov 7, 
   Stanislav Hudzikiewicz 56. Att: 2,500. +14°C, overcast]
Eupatoria  3–1 Berkut
  [Dmitriy Matviyenko 45+2 pen, Nikolai Khomich 80, 90+4 - 
   Ihor Bezdolnyi 6. Att: 1,200. +13°C, overcast]
[Oct 11]
Bağçasaray 2–2 Rubin
  [Yuriy Pantea 69, Nikita Skvortsov 90+5 - Marat Garayev 61, 
   Denis Shevchuk 83. Att: 400. +16°C, rain]
Ocean      1–1 Kaffa
  [Nikita Kolyayev 4 - Serhiy Chebotaryov 83. Att: 2,700. +16°C]

Round 9 [Total Att: 3,300; Average: 825]
[Oct 17]
Rubin      1–0 Ocean
  [Denis Shevchuk 45+2. Att: 800. +14°C]
Berkut     2–3 Bağçasaray
  [Ihor Bezdolnyi 80, Dmitriy Vagin 90 - Matviy Bobal 11 pen, 
   Redvan Osmanov 25, Igor Melnik 75. Att: 250. +15°C, windy]
[Oct 18]
Eupatoria  0–1 TSC-Tavria
  [Zaur Kaziyev 54 pen. Att: 1,500. +18°C, cloudy]
Kaffa      2–1 BSF SC
  [Oleg Solovich 14, 39 - Artem Kultyshev 10. Att: 750. +19°C]

Round 10 [Total Att: 4,600; Average: 1,150]
[Oct 24]
TSC-Tavria 2–0 Kaffa
  [Stanislav Pechonkin 28, Maxym Prykhodnoi 65. Att: 1,800. +9°C]
BSF SC     3–0 Rubin
  [Matvei Guiganov 20, Andrei Kiva 53, Yevgeniy Prokopenko. Att: 1,200. +11°C, cloudy]
Bağçasaray 2–1 Eupatoria
  [Redvan Osmanov 24, Matviy Bobal 43 - Sergei Melnik 72. Att: 500. +9°C]
[Oct 25]
Ocean      3–0 Berkut
  [Nikita Kolyayev 26, Artyom Shcherbak 40, Stanislav Han 87. Att: 1,100. +15°C, cloudy]

Round 11 [Total Att: 2,850; Average: 713]
[Oct 31]
Berkut     0–6 BSF SC
  [Alexandr Zhabokritskiy 3 pen, Vladislav Gevlich 28, 66, Yevgeniy Prokopenko 33, 
   Ivan Shishkin 45+1, Alexandr Danishevskiy 85. Att: 350. +10°C]
Eupatoria  1–0 Ocean
  [Ivan Voitenko 90+5. Att: 1,600. +11°C, windy]
[Nov 1]
Rubin      3–2 Kaffa
  [Denis Shevchuk 26, 87, Dmytro Brovkin 79 - Serhiy Chebotaryov 29, 50. Att: 300. +12°C]
[Nov 18]
Bağçasaray 3–1 TSC-Tavria
  [Matviy Bobal 60, Redvan Osmanov 79, Igor Dudov 90+8 - Zaur Kaziyev 32. 
   Att: 600. Played in Sevastopol. +11°C, cloudy, windy]

Round 12 [Total Att: 5,000; Average: 1,250]
[Nov 7]
TSC-Tavria 2–2 Rubin
  [Zaur Kaziyev 36, Rollan Pogoreltsev 87 - Denis Shevchuk 37, 56. Att: 1,800. +9°C, overcast]
Kaffa      2–1 Berkut
  [Volodymyr Sheshenya 28, Kantemir Batsev 90+1 - Marat Burayev 84. 
   Missed PK: Roman Myronenko(Kaf) 82. Att: 300. +10°C, cloudy]
[Nov 8]
BSF SC     3–1 Eupatoria
  [Matvei Guiganov 13, Yuriy Pleshakov 52, 66 - Alexandr Borshch 55. Att: 1,200. +10°C, overcast]
Ocean      1–4 Bağçasaray
  [Stanislav Han 21 - Igor Dudov 33, 86, Redvan Osmanov 39, 
   Matviy Bobal 58. Att: 1,700. +9°C, overcast]

Round 13 [Total Att: 3,300; Average: 825]
[Nov 14]
TSC-Tavria 2-1 Ocean
  [Yevhen Odyntsov 11, 88 - Nikita Kolyayev 75. Att: 700. +14°C]
Bağçasaray 1–1 BSF SC
  [Alexandr Kolesnik 88 - Yevgeniy Prokopenko 62. Att: 1,200. Played in Simferopol. +14°C]
[Nov 15]
Berkut     1–2 Rubin
  [Asan Ismailov 62 - Yevhen Fedotov 80, Denis Belik 81. Att: 500. +11°C]
Eupatoria  5–0 Kaffa
  [Nikolai Khomich 24, 61, Dmytro Ryeznikov 44, Konstantin Zhogin 73, 
   Oleh Oryekhov 90. Att: 900. +12°C, windy]

Round 14 [Total Att: 4,300; Average: 1,075]
[Nov 21]
TSC-Tavria 3–2 Berkut
  [Yevhen Odyntsov 37, Maxym Prykhodnoi 89, Rollan Pogoreltsev 90+3 - 
   Sergei Sery 55, 64. Att: 700. +16°C, cloudy, windstorm]
Rubin      1–0 Eupatoria
  [Vadym Borodavka 84. Att: 800. +17°C, windy]
[Nov 22]
BSF SC     2–0 Ocean
  [Yevgeniy Prokopenko 2, Artem Kultyshev 90+3. Att: 2,000. +18°C, strong wind]
Kaffa      0–2 Bağçasaray
  [Igor Melnik 10, Redvan Osmanov 73. Att: 800. +18°C, overcast, windy]

Halfway Table:

 1.TSC-Tavria Simferopol  14  10  3  1  27-14  33  
 2.BSF SC Sevastopol      14   7  5  2  29-14  26  
 3.Rubin Yalta            14   7  4  3  22-16  25  
 4.FC Bağçasaray          14   7  3  4  25-18  24  
 5.FC Eupatoria           14   5  1  8  19-19  16  
 6.Kaffa Feodosia         14   4  2  8  13-28  14  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  
 7.Ocean Kerch            14   3  4  7  13-19  13  
-------------------------------------------------
 8.Berkut Armyansk        14   1  2 11  11-31   5  

NB: FC Sevastopol have reverted to their previous name BSF SC which stands for 
      Black Sea Fleet Sport Clubs.
    Titan Armyansk have changed name to Berkut (='Golden Eagle'), 
      Goleador Feodosia to Kaffa (the ancient name of Feodosia).
    TSC stands for 'Tavria Simferopol Crimea'.

Round 15 [Total Att: 6,000; Average: 1,500]
[Mar 5]
BSF SC     1-1 TSC-Tavria
  [Andrei Kiva 21 - Stanislav Pechonkin 16. Att: 3,200. +8°C, overcast, haze]
[Mar 6]
Rubin      2-4 Bağçasaray
  [Petro Oparin 65, Vladislav Korzhinskiy 71 - Denis Sitnikov 4, 
   Taras Chervonetskyi 7, Igor Dudov 82, Igor Melnik 87. Att: 400. +11°C, cloudy]
Berkut     1-1 Eupatoria
  [Sergei Sery pen - Vadym Avtayev 77. Att: 1,200. Played in Eupatoria. +10°C]
Kaffa      3-1 Ocean
  [Vladislav Bury 57, Volodymyr Sheshenya 59, Roman Myronenko 82 - 
   Volodymyr Romanenko 86. Att: 1,200. +11°C]

Round 16 [Total Att: 3,500; Average: 875]
[Mar 12]
TSC-Tavria 2-2 Eupatoria
  [Ruslan Platon 65, Anton Monakhov 82 - Nikolai Khomich 8, Vadym Avtayev 35. Att: 700. +9°C]
BSF SC     4-0 Kaffa
  [Yuriy Pleshakov 11, Andrei Kiva 72, 78, Denis Shevchuk 86. 
   Missed PK: Andrei Kiva(BSF) 78. Att: 1,500. +10°C, cloudy]
[Mar 13]
Bağçasaray 2-2 Berkut
  [Redvan Osmanov 12, Igor Dudov 30 - Sergei Sery 17 pen, 31. Att: 300. Played in Agrarnoye. +11°C]
Ocean      0-1 Rubin
  [Dmytro Brovkin 35. Att: 1,000. Played in Yalta. +8°C, overcast]

Round 17 [Total Att: 3,140; Average: 785]
[Mar 19]
Rubin      1-2 BSF SC
  [Olexandr Moryev 11 - Andrei Kiva 39 pen, Yuriy Pleshakov 62. Att: 500. +6°C, cloudy]
Berkut     1-2 Ocean
  [Yevhen Kryvosheikin 90+4 - Vadym Shavrin 64, Stanislav Han 74. Att: 140. +8°C, cloudy]
[Mar 20]
Kaffa      0-1 TSC-Tavria
  [Nikita Kolyayev 6 pen. Att: 1,700. +7°C]
Eupatoria  3-0 Bağçasaray
  [Awarded. The visiting side was only able to field 8 players, and one of them 
   got an injury in '4, so the game was stopped. Att: 800. +5°C, cloudy]

Round 18 [Total Att: 2,900; Average: 725]
[Mar 26]
TSC-Tavria 4-0 Bağçasaray
  [Nikita Kolyayev 11, Anton Monakhov 45+2, Azamat Dzoblayev 51, 
   Rollan Pogoreltsev 53. Att: 600. +4°C, overcast]
Kaffa      2-0 Rubin
  [Valeriy Rudenko 19, Roman Myronenko 31. Att: 500. +7°C, cloudy]
[Mar 27]
BSF SC     3-0 Berkut
  [Awarded. Berkut have made 6 substitutions, though only 5 are allowed.
   Original score 1-2 cancelled. Att: 1,500. +8°C]
Ocean      1-0 Eupatoria
  [Boris Gogichaishvili 67. Att: 300. Played in Feodosia. +9°C, cloudy]

Round 19 [Total Att: 2,150; Average: 717]
[Apr 2]
Eupatoria  0-1 BSF SC
  [Alexandr Borshch 30. Att: 800. +8°C]
Bağçasaray 0-3 Ocean
  [Awarded. Bağçasaray didn't show up]
[Apr 3]
Rubin      0-1 TSC-Tavria
  [Yevhen Odyntsov 86. Missed PK: Nikita Kolyayev(TSC) 28. Att: 1,000. +11°C]
Berkut     1-1 Kaffa
  [Marat Burayev 6 - Maxim Shorkin 69. Att: 350. +9°C]

Round 20 [Total Att: 5,100; Average: 1,275]
[Apr 9]
Rubin      1-1 Berkut
  [Pyotr Novikov 61 pen - Sergei Sery 65. Att: 1,000. +16°C]
Kaffa      4-2 Eupatoria
  [Valeriy Rudenko 15, Vladimir Sechin 50, Maxim Shorkin 66, Alexandr Laiko 90+1 - 
   Nikolai Khomich 17, 85. Att: 500. +16°C]
[Apr 10]
Ocean      0-2 TSC-Tavria
  [Nikita Kolyayev 40 pen, 55. Att: 2,100. +12°C, slight rain]
BSF SC     4-1 Bağçasaray
  [Denis Shevchuk 41, 45+1, 54, Yevgeniy Prokopenko 43 - Igor Dudov 2. Att: 1,500. +15°C, cloudy]

Round 21 [Total Att: 5,100; Average: 1,275]
[Apr 16]
Berkut     0-1 TSC-Tavria
  [Arsen Ablyametov 26. Att: 200. +15°C]
Ocean      1-1 BSF SC
  [Artyom Smirnov 67 - Andrei Stepanov 2. Att: 1,350. +17°C, wind blasts]
Bağçasaray 0-0 Kaffa
  [Att: 500. +17°C]
[Apr 17]
Eupatoria  1-0 Rubin
  [Seyhan Aliyev 19. Att: 850. +17°C, wind blasts]

Round 22 [Total Att: 5,850; Average: 1,463]
[Apr 23]
TSC-Tavria 2-0 BSF SC
  [Ruslan Platon 16, Viktor Uzbek(BSF) 90+2 og. Att: 3,200. +15°C]
Eupatoria  1-1 Berkut
  [Yevgeniy Kharchenko 74 - Pavel Prikhodko 31. Att: 850. +19°C]
[Apr 24]
Bağçasaray 2-1 Rubin
  [Igor Melnik 30, Igor Dudov 43 - Vladimir Kuleshov 87. 
   Missed PK: Olexandr Yarovenko(Rub) 72. Att: 200. +17°C]
Ocean      1-1 Kaffa
  [Vadym Shavrin 61 - Valeriy Rudenko 75. Att: 1,600. +20°C, cloudy]

Round 23 [Apr 30. Total Att: 3,100; Average: 1,033]
Eupatoria  1-0 TSC-Tavria
  [Seyhan Aliyev 63. Att: 1,500. +18°C]
Kaffa      0-0 BSF SC
  [Att: 500. +19°C]
Berkut     0-3 Bağçasaray
  [Awarded. Berkut players have refused to come onto the field]
Rubin      0-1 Ocean
  [Artyom Smirnov 70. Att: 1,100. +18°C]

Round 24 [Total Att: 4,000; Average: 1,333]
[May 7]
TSC-Tavria 1-0 Kaffa
  [Nikita Kolyayev 39. Att: 500. +16°C]
Bağçasaray 2-0 Eupatoria
  [Matviy Bobal 33 pen, Denis Sitnikov 90. Att: 1,000. +16°C]
Ocean      3-0 Berkut
  [Awarded. The Berkut CEO had officially declared their giving up the game]
[May 8]
BSF SC     2-1 Rubin
  [Oleg Solovich 51, Alexandr Borshch 90+4 - Yevhen Fedotov 75. 
   Missed PK: Sergei Ferenchak(BSF) 90+3. Att: 2,500. +20°C]

NB: On May 12, Berkut Armyansk were expelled from the league for two non-appearances.

Round 25 [Total Att: 2,400; Average: 800]
[May 14]
Berkut     0-3 BSF SC
  [Awarded]
Eupatoria  3-2 Ocean
  [Yevgeniy Kharchenko 22, 40, Dmitriy Popovich 90+3 - 
   Anton Sekret 12, Viktor Stanenko 59. Att: 850. +19°C, windy]
[May 15]
Bağçasaray 1-3 TSC-Tavria
  [Igor Dudov 9 - Nikita Kolyayev 4, 40 pen, Rollan Pogoreltsev 65. Att: 850. +18°C, windy]
Rubin      1-2 Kaffa
  [Olexandr Yarovenko 20 - Denys Holoveshchenko 69, 
   Artyom Katashevskiy 90+1. Att: 700. +22°C, windy]

Round 26 [Total Att: 4,156; Average: 1,385]
[May 21]
TSC-Tavria 1-0 Rubin
  [Nikita Kolyayev 4. Att: 856. +19°C]
Kaffa      3-0 Berkut
  [Awarded]
[May 22]
BSF SC     1-3 Eupatoria
  [Alexandr Zhabokritskiy 28 - Yevgeniy Kharchenko 35, 61, 
   Dmytro Klochko 89. Att: 1,500. +18°C, cloudy]
Ocean      3-2 Bağçasaray
  [Artyom Shcherbak 20, Viktor Stanenko 28, 70 - 
   Igor Dudov 32, Redvan Osmanov 69. Att: 1,800. +20°C]

Round 27 [May 28. Total Att: 3,200; Average: 1,067]
Ocean      0-4 TSC-Tavria
  [Maxym Prykhodnoi 37, 48, Valeriy Timchenko 53, 
   Vladislav Dobrovolskiy 84. Att: 1,200. +20°C, slight rain, windy]
Bağçasaray 1-2 BSF SC
  [Denis Sitnikov 1 - Yuriy Pleshakov 66, 68. Att: 800. +22°C, thunderstorm]
Eupatoria  3-1 Kaffa
  [Dmitriy Matviyenko 29 pen, 40, Yevgeniy Kharchenko 84 - 
   Alexandr Laiko 74. Att: 1,200. +23°C, thunderstorm]
Berkut     0-3 Rubin
  [Awarded]

Round 28 [Jun 4. Total Att: 2,350; Average: 783]
TSC-Tavria 3-0 Berkut
  [Awarded]
BSF SC     0-0 Ocean
  [Att: 1,400. +21°C]
Kaffa      1-2 Bağçasaray
  [Alexei Storozhuk 52 - Redvan Osmanov 65, Matviy Bobal 82 pen. Att: 300. +17°C, thunderstorm]
Rubin      0-3 Eupatoria
  [Vadym Avtayev 53, Alexandr Sginukhin 77, Nazim Eyupov 90+3. Att: 650. +24°C, rain]

Final Table:

 1.TSC-Tavria Simferopol  28  21  5  2  53-19  68  Champions
 2.BSF SC Sevastopol      28  15  9  4  53-25  54  
 3.FC Bağçasaray          28  12  5 11  45-46  41  
 4.FC Eupatoria           28  12  4 12  42-35  40  
 5.Ocean Kerch            28   9  7 12  31-37  34  
 6.Kaffa Feodosia         28   9  6 13  31-45  33  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  
 7.Rubin Yalta            28   9  5 14  33-38  32  Relegation Playoff
-------------------------------------------------
 8.Berkut Armyansk        28   1  7 20  18-61  10  Expelled & Relegated

NB: FC Sevastopol have reverted to their previous name BSF SC which stands for 
      Black Sea Fleet Sport Clubs.
    Titan Armyansk have changed name to Berkut (='Golden Eagle'), 
      Goleador Feodosia to Kaffa (the ancient name of Feodosia).
    TSC stands for 'Tavria Simferopol Crimea'.
    Since Round 13, FC Bağçasaray play their home games in Simferopol.
    In the second half of the season, Berkut play their home games in Eupatoria.
    Berkut Armyansk were expelled from the league on May 12.

Total goals scored: 279 (+27 awarded)
Average goals per game: 2.71

Total attendance: 123,531
Average crowd per round: 4,412
Average crowd per game: 1,176

Top scorers:

1.Nikita Kolyayev (Ocean/TSC)   15
2.Redvan Osmanov (Bağçasaray)   13
  Denis Shevchuk (Rubin/BSF SC) 13
4.Nikolai Khomich (Eupatoria)   10
  Yuriy Pleshakov (BSF SC)      10  [Ukraine]
6.Igor Dudov (Bağçasaray)        9
  Yevhen Odyntsov (TSC-Tavria)   9  [Ukraine]
8.Matviy Bobal (Bağçasaray)      7  [Ukraine]
  Yevgeniy Prokopenko (BSF SC)   7
  Sergei Sery (Berkut)           7

Promotion/Relegation Playoff

[Jun 18, 25]

RUBIN Yalta 2-1 1-0 Gvardeyets Gvardeiskoye
  [1. Anton Tatarintsev 64, Artur Zhyhulin 82 - Kirill Davydov 54. Att: 600]
  [2. Olexandr Moryev 54. Att: 500]

NB: Both teams remain at their levels.


CFU Premier League Cup 2016

NB: All matches except the final were played at Arena Crimea in Eupatoria.

Group Stage

Group A

Round 1 [Feb 6]
TSC-Tavria 1–0 Ocean
  [Maxym Prykhodnoi 77. Att: 300. +2°C, overcast]
Rubin      0–2 Eupatoria
  [Oleh Oryekhov 15, Yevgeniy Kharchenko 90+3. Att: 500. +3°C, overcast]
  
Round 2 [Feb 9]
Rubin      2-4 TSC-Tavria
  [Denis Furman 14, Olexandr Yarovenko 35 - Maxym Prykhodnoi 10, 42, 60, 
   Rollan Pogoreltsev 18. Att: 300. +6°C]
Ocean      1-0 Eupatoria
  [Artyom Smirnov 72. Att: 400. +9°C]
  
Round 3 [Feb 13]
Eupatoria  4-2 TSC-Tavria
  [Dmitriy Matviyenko 43 pen, Ivan Voitenko 53, Alexandr Sginukhin 67, Dmytro Klochko 90+2 - 
   Yevhen Odyntsov 19, Maxym Prykhodnoi 79. Att: 500. +4°C, slight rain]
Ocean      0-0 Rubin
  [Att: 500. +7°C, slight rain]

Table:

1.FC Eupatoria           2  0  1  6-3  6  
2.TSC-Tavria Simferopol  2  0  1  7-6  6
----------------------------------------  
3.Ocean Kerch            1  1  1  1-1  4  
4.Rubin Yalta            0  1  2  2-6  1

Group B  

Round 1 [Feb 7]
BSF SC     0–0 Berkut
  [Att: 400. +2°C]
Bağçasaray 1-0 Kaffa
  [Andrei Kuzmenko 89. Att: 500. +4°C]

Round 2 [Feb 10]
Bağçasaray 2–2 BSF SC
  [Matviy Bobal 30, 76 - Yuriy Pleshakov 52, Andrei Kiva 59. Att: 200. +12°C]
Berkut     1-4 Kaffa
  [Lenur Ahunov 39 - Roman Mikailov 7, Maxim Shorkin 13, 
   Islam Gajev 70, Alexandr Laiko 90+2. Att: 300. +14°C]

Round 3 [Feb 14]
Kaffa      1-4 BSF SC
  [Valeriy Rudenko 16 pen - Andrei Kiva 5 pen, 23 pen, 
   Sergei Ferenchak 29, Andrei Stepanov 40. Att: 550. +11°C]
Berkut     1-2 Bağçasaray
  [Marat Gayev 89 - Redvan Osmanov 86, 90+4. 
   Missed PK: Yevhen Kryvosheikin(Ber) 31. Att: 300. +11°C]

Table:

1.FC Bağçasaray          2  1  0  5-3  7  
2.BSF SC Sevastopol      1  2  0  6-3  5
----------------------------------------  
3.Kaffa Feodosia         1  0  2  5-6  3  
4.Berkut Armyansk        0  1  2  2-6  1  


Semifinals [Feb 17]

FC Eupatoria  2-4 BSF SC Sevastopol
  [Dmitriy Popovich 39, Yevgeniy Kharchenko 83 - Yuriy Pleshakov 24, Viktor Uzbek 66, 
   Andrei Kiva 69, 77 pen. Missed PK: Dmitriy Matviyenko(Eup) 13. Att: 500. +9°C, strong wind]
FC Bağçasaray 1-0 TSC-Tavria Simferopol
  [Taras Chervonetskyi 52. Att: 350. +11°C, strong wind]
  
FINAL [Feb 23, SCS Sports Center, Sevastopol]

BSF SC Sevastopol 1-2 FC BAĞÇASARAY
  [Alexandr Borshch 90 - Redvan Osmanov 10, 76. Att: 3,000. +13°C, wind blasts]


Top scorers:

1.Andrei Kiva (BSF SC)            5
  Maxym Prykhodnoi (TSC-Tavria)   5
3.Redvan Osmanov (Bağçasaray)     4
4.Matviy Bobal (Bağçasaray)       2
  Yevgeniy Kharchenko (Eupatoria) 2
  Yuriy Pleshakov (BSF SC)        2


Crimea Super Cup 2016

CRIMEAN FOOTBALL UNION PREMIER LEAGUE SUPER CUP 2016

[Aug 13, Agrarnoye, Sport KT Arena. Att: 800]

TSC-TAVRIA Simferopol  2-0  CFU Bağçasaray
[Nikita Mikitas(Bağ) 41 og, Artyom Labuz(Bağ) 45+1 og]


Crimean Amateur Open Championship 2015/16

NB: second level

Final Table:

 1.KrymTeplitsa Molodyozhnoye      24  21  1  2  111-17  64  Champions, Promoted
----------------------------------------------------------
 2.Gvardeyets Gvardeiskoye         24  18  4  2   76-12  58  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 3.BSF SC Sevastopol Reserves      24  17  3  4   63-23  54  
 4.FC Istochnoye                   24  14  6  4   77-34  48  
 5.CFU Simferopol                  24  11  3 10   49-47  36  
 6.FC Alushta                      24   8  3 13   30-75  27  
 7.Centaurus Saq                   24   7  6 11   42-59  27  
 8.TSC-Tavria Simferopol Reserves  24   7  3 14   43-61  24  
 9.Ocean Kerch Reserves            24   7  2 15   27-69  23  
10.Spartak Canköy                  13   6  4  3   26-11  22  [1-1]
11.Sugdea Sudaq                    13   6  4  3   26-23  22  [1-1]
12.COA Krasnolesye                 24   6  2 16   29-57  20  
13.YIS Service Simferopol          24   6  1 17   25-60  19  [#]
14.Surozh Sudaq                    24   1  0 23   10-92   3  [#]

NB: YIS stands for YugInvestStroi (development and construction company); 
      COA for Crimean Olympic Academy; CFU for Crimean Federal University.
    FSC Kerch have been expelled from the league on October 27 for non-payment 
      of the application fee. All their results are canceled.
    FC Istochnoye play their home games in Krasnoperekopsk.
    Spartak Canköy and Sugdea Sudaq were admitted to the league before the second half. 
      They are to play all the opponents just once.
[#] YIS Service Simferopol and Surozh Sudaq withdrew before the second half. They are 
      awarded 0-3 defeats in all remaining matches including the match between them.

Round 1
[Aug 29]
YIS Service  6-0 Centaurus   
Istochnoye  12-1 Surozh   
[Aug 30]
Alushta      3-3 Tavria Res
BSF SC Res   3-2 KrymTeplitsa
[Sep 2]
Gvardeyets   4-1 COA

Round 2
[Sep 5]
CFU          6-1 Alushta      
Gvardeyets   2-1 YIS Service 
[Sep 6]
Ocean Res    0-6 Istochnoye
Tavria Res   0-4 BSF SC Res
[Sep 9]
COA          0-6 KrymTeplitsa

Round 3
[Sep 12]
Istochnoye   1-1 Centaurus   
Alushta      2-0 Surozh       
[Sep 13]
KrymTeplitsa 6-0 Tavria Res
[Sep 14]
YIS Service  2-1 COA
[Sep 16]
BSF SC Res   6-2 CFU

Round 4
[Sep 19]
CFU          1-4 KrymTeplitsa
Gvardeyets   1-1 Istochnoye  
[Sep 20]
Surozh       0-4 BSF SC Res
Ocean Res    2-0 Alushta
[Sep 23]
COA          2-1 Tavria Res

Round 5 [Sep 26]
Istochnoye   2-0 YIS Service   
Alushta      1-4 Centaurus   
BSF SC Res   4-0 Ocean Res   
KrymTeplitsa 6-0 Surozh      
Tavria Res   2-1 CFU

Round 6
[Oct 3]
Surozh       0-3 Tavria Res   
Gvardeyets   8-0 Alushta
[Oct 4]
Ocean Res    0-4 KrymTeplitsa
Centaurus    1-2 BSF SC Res
[Oct 7]
COA          0-1 CFU

Round 7
[Oct 10]
Alushta      0-3 YIS Service 
KrymTeplitsa 5-0 Centaurus   
CFU          7-1 Surozh      
[Oct 11]
BSF SC Res   0-1 Gvardeyets
Tavria Res   5-0 Ocean Res
[Oct 14]
Istochnoye   2-1 COA

Round 8
[Oct 17]
Gvardeyets   0-0 KrymTeplitsa
[Oct 18]
Ocean Res    0-2 CFU
[Oct 19]
YIS Service  0-3 BSF SC Res
[Oct 20]
Centaurus    3-3 Tavria Res
[Oct 21]
COA          3-1 Surozh

Round 9
[Oct 24]
Alushta      1-3 Istochnoye   
CFU          2-1 Centaurus
Surozh       3-1 Ocean Res   
[Oct 25]
Tavria Res   0-4 Gvardeyets
[Oct 26]
KrymTeplitsa 8-0 YIS Service

Round 10
[Oct 31]
Centaurus    4-2 Surozh      
Gvardeyets   2-1 CFU         
[Nov 1]
YIS Service  4-1 Tavria Res
Istochnoye   3-1 BSF SC Res
[Nov 4]
COA          1-2 Ocean Res

Round 11
[Nov 7]
KrymTeplitsa 5-2 Istochnoye  
CFU          2-2 YIS Service 
Surozh       0-5 Gvardeyets  
Ocean Res    2-1 Centaurus   
[Nov 11]
Alushta      1-0 COA

Round 12
[Nov 14]
Gvardeyets   8-0 Ocean Res   
YIS Service  6-2 Surozh      
Istochnoye   5-3 Tavria Res  
[Nov 15]
Alushta      0-2 BSF SC Res
[Nov 18]
COA          1-1 Centaurus

Round 13
[Nov 21]
KrymTeplitsa 14-0 Alushta
CFU          1-0 Istochnoye  
Ocean Res    0-1 YIS Service  
Centaurus    0-5 Gvardeyets  
[Nov 25]
BSF SC Res   3-0 COA

NB: YIS Service Simferopol and Surozh Sudaq withdrew before the second half.
    In all their remaining matches, they are awarded 0-3 defeats.
NB: Spartak Canköy and Sugdea Sudaq were admitted to the league before the second half. 
    They are to play all the opponents just once.

Round 14
[Mar 16]
COA          0-4 Gvardeyets
[Apr 2]
Centaurus    4-4 Spartak       
Tavria Res   3-3 Alushta       
[Apr 6]
KrymTeplitsa 3-0 BSF SC Res
[Jun 18]
CFU          0-3 Sugdea

Round 15
[Apr 9]
BSF SC Res   2-0 Tavria Res   
Istochnoye   6-1 Ocean Res    
Spartak      0-0 Gvardeyets   
[Apr 13]
KrymTeplitsa 4-0 COA
Alushta      0-3 CFU           

Round 16
[Apr 16]
Centaurus    2-2 Istochnoye   
Tavria Res   0-5 KrymTeplitsa 
[Apr 17]
Ocean Res    1-3 Sugdea
CFU          3-3 BSF SC Res
[Apr 20]
COA          0-5 Spartak

Round 17
[Apr 23]
KrymTeplitsa 3-1 CFU           
Istochnoye   0-0 Gvardeyets   
Sugdea       2-2 Centaurus    
Alushta      3-3 Ocean Res    
[Apr 27]
Tavria Res   3-1 COA

Round 18
[Apr 30]
Gvardeyets   3-0 Sugdea       
Spartak      1-1 Istochnoye   
CFU          2-1 Tavria Res   
Centaurus    0-1 Alushta         
[May 2]
Ocean Res    3-3 BSF SC Res

Round 19
[May 5]
KrymTeplitsa 3-1 Ocean Res    
[May 7]
BSF SC Res   3-0 Centaurus    
Sugdea       1-1 Spartak      
[May 11]
CFU          2-2 COA
[Jun 11]
Alushta      2-1 Gvardeyets   

Round 20
[May 14]
Centaurus    1-6 KrymTeplitsa 
Ocean Res    2-1 Tavria Res   
Spartak      1-2 Alushta      
[May 15]
Gvardeyets   3-2 BSF SC Res
[May 18]
COA          3-6 Istochnoye

Round 21
[May 21]
KrymTeplitsa 1-0 Gvardeyets      
BSF SC Res   1-0 Spartak      
Sugdea       1-1 Istochnoye   
CFU          3-0 Ocean Res    
[May 22]
Tavria Res   2-4 Centaurus

Round 22
[May 28]
Istochnoye   8-0 Alushta      
Centaurus    3-2 CFU           
[May 29]
Spartak      0-2 KrymTeplitsa 
[Jun 1]
COA          1-3 Sugdea
[Jun 8]
Gvardeyets   2-1 Tavria Res

Round 23
[Jun 4]
CFU          1-8 Gvardeyets   
Alushta      3-0 Sugdea       
[Jun 5]
BSF SC Res   4-1 Istochnoye
Tavria Res   0-3 Spartak
[Jun 8]
Ocean Res    3-1 COA

Round 24
[Jun 11]
Istochnoye   6-4 KrymTeplitsa    
Spartak      2-0 CFU           
Centaurus    3-0 Ocean Res    
[Jun 12]
Sugdea       1-1 BSF SC Res   
[Jun 15]
COA          2-0 Alushta

Round 25
[May 29]
Ocean Res    0-5 Gvardeyets   
[Jun 8]
KrymTeplitsa 8-1 Sugdea       
[Jun 18]
BSF SC Res   3-0 Alushta      
Tavria Res   3-0 Istochnoye   
Centaurus    0-3 COA

Round 26
[May 25]
Alushta      1-6 KrymTeplitsa 
COA          0-3 BSF SC Res
[Jun 1]
Gvardeyets   4-1 Centaurus    
[Jun 25]
Istochnoye   3-0 CFU           
Sugdea       5-2 Tavria Res   
Spartak      3-0 Ocean Res    

Final Table:

 1.KrymTeplitsa Molodyozhnoye      24  21  1  2  111-17  64  Champions, Promoted
----------------------------------------------------------
 2.Gvardeyets Gvardeiskoye         24  18  4  2   76-12  58  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 3.BSF SC Sevastopol Reserves      24  17  3  4   63-23  54  
 4.FC Istochnoye                   24  14  6  4   77-34  48  
 5.CFU Simferopol                  24  11  3 10   49-47  36  
 6.FC Alushta                      24   8  3 13   30-75  27  
 7.Centaurus Saq                   24   7  6 11   42-59  27  
 8.TSC-Tavria Simferopol Reserves  24   7  3 14   43-61  24  
 9.Ocean Kerch Reserves            24   7  2 15   27-69  23  
10.Spartak Canköy                  13   6  4  3   26-11  22  [1-1]
11.Sugdea Sudaq                    13   6  4  3   26-23  22  [1-1]
12.COA Krasnolesye                 24   6  2 16   29-57  20  
13.YIS Service Simferopol          24   6  1 17   25-60  19  [#]
14.Surozh Sudaq                    24   1  0 23   10-92   3  [#]

NB: YIS stands for YugInvestStroi (development and construction company); 
      COA for Crimean Olympic Academy; CFU for Crimean Federal University.
    FSC Kerch have been expelled from the league on October 27 for non-payment 
      of the application fee. All their results are canceled.
    FC Istochnoye play their home games in Krasnoperekopsk.
    Spartak Canköy and Sugdea Sudaq were admitted to the league before the second half. 
      They are to play all the opponents just once.
[#] YIS Service Simferopol and Surozh Sudaq withdrew before the second half. They are 
      awarded 0-3 defeats in all remaining matches including the match between them.

Top scorer: Alexei Boiko (KrymTeplitsa) - 32



Crimean Amateur Cup 2015/16 (Second Level Cup)

Quarterfinals

[Mar 4, 11]
KRYMTEPLITSA Molodyozhnoye 4-1 1-0 CFU Simferopol
[Mar 6, 13]
SPARTAK Canköy             2-0 1-3 BSF SC Sevastopol Reserves
GVARDEYETS Gvardeiskoye    7-1 +/- Orbit Krasnogvardeiskoye
FC ISTOCHNOYE              1-0 6-2 Centaurus Canköy

Semifinals [Mar 19, 26]

GVARDEYETS Gvardeiskoye    2-1 3-0 FC Istochnoye
KRYMTEPLITSA Molodyozhnoye 4-0 1-3 Spartak Canköy

Final [May 9, Agrarnoye, KT-Sport Arena]

GVARDEYETS Gvardeiskoye     3-2    KrymTeplitsa Molodyozhnoye
  [S.Gudzikevich 53, K.Davydov 63 pen, I.Solntsev 84 - 
   A.Boiko 85, V.Martynov 90]



2015

2016/17


About this document

Sources: Official Website of the Crimean Football Union, Crimean Football Union Official Facebook, Championat.Com

NB: the separation of Crimea from Ukraine is not recognised by UEFA or FIFA; inclusion of results here exclusively serves football statistical purposes

Source: Crimean Republican Football Federation (rffk-roo.ru)

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin
Last updated: 18 Aug 2016

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.