Crimea 2020/21


Crimean Football Union Premier League 2020/21
Crimean Football Union Cup 2021
Crimea Super Cup 2021
Crimean Amateur Open Championship 2020/21
Crimean Republic Open Cup 2020/21
Crimean Snowdrop Cup 2021

Crimean Football Union Premier League 2020/21

CRIMEAN FOOTBALL UNION PREMIER LEAGUE 2020/21 [6th Edition]
===========================================================

Final Table:

 1.FC Sevastopol               28  20  4  4  63-23  64  Champions
 2.Gvardeyets Skvortsovo       28  14  5  9  47-36  47  [+]
 3.FC Eupatoria                28  14  2 12  48-33  44  [2 0 2 8-6 6] [C]
 4.KrymTeplitsa Molodyozhnoe   28  14  2 12  47-39  44  [2 0 2 6-8 6]
 5.TSC-Tavria Simferopol       28  12  4 12  33-31  40  
 6.Ocean Kerch                 28  11  6 11  40-35  39  
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Qızıl Taş Bağçasaray        28   8  7 13  36-47  31  Relegation Playoff
======================================================
 8.Favourite-VD Kafa Feodosia  28   3  2 23  25-95  11  Relegated
 
NB: KrymTeplitsa's home ground is located in neighbouring Agrarnoe village 
      (both settlements are Simferopol suburbs).
    TSC-Tavria and Gvardeyets share the same home ground located in Novopavlovka village 
      (15 km south-west of Simferopol and 45 km south of Skvortsovo).
    Qızıl Taş play their home matches in Kuibyshevo (20 km south of Bağçasaray) 
      without any audience because the venue lacks stands.
    After the winter break, Favourite-VD Kafa play their home matches in Simferopol.
 
Round 1 [Total Att: 886; Average: 222]
[Sep 26]
Eupatoria    3-0 TSC-Tavria  
  [Dlaver Nuriddinov 17, 86, Mykola Khomych 90+5 pen. Att: 200. +25C]
Sevastopol   3-2 Ocean       
  [Zakhar Tarasenko 11, Alexander Smirnov 17, Artur Aymetdinov 45 - 
   Maxym Davydchuk (Sev) 21 og, Boris Gogichaishvili 57. Att: 500. +26C]
[Sep 27]
Gvardeyets   1-3 KrymTeplitsa
  [Amet Dugu 54 - Vladimir Sychevoi 20, Redvan Memeşev 51, Olexiy Babyr 75. Att: 86. +24C]
Favourite-VD 2-0 Qızıl Taş   
  [Yuriy Klochkov 22, Adel Nateyev 67. Att: 100. +25C, cloudy]

Round 2 [Oct 3. Total Att: 517; Average: 129]
Eupatoria    0-1 Qızıl Taş   
  [Dmytro Khodarchenko 13. Missed PK: Dmitriy Zelenkevich (QT) 90. Att: 80. +22C]
KrymTeplitsa 1-0 TSC-Tavria  
  [Mykyta Filatov 74. Att: 200. +22C, overcast]
Ocean        2-1 Favourite-VD
  [Timur Shadrin 45, Serhiy Shestakov 77 - Bunyamudin Mustafayev 42. Att: 150. +24C]
Gvardeyets   2-0 Sevastopol  
  [Dzambolat Hastsayev 52, Amet Dugu 90+5. Att: 87. +24C, overcast]

Round 3 [Oct 7. Total Att: 545; Average: 136]
Sevastopol   5-0 KrymTeplitsa
  [Artur Aymetdinov 58, 70, Anton Holenkov 84, Zakhar Tarasenko 90+2, 
   Vitaliy Mironenko 90+5 pen. Att: 300. +26C, cloudy]
Eupatoria    2-0 Ocean       
  [Andrei Sidenko 3, Dlaver Nuriddinov 15. Att: 70. +26C]
Favourite-VD 1-1 Gvardeyets  
  [Yuriy Klochkov 88 - Vladislav Choi 90+3. Att: 100. +23C]
TSC-Tavria   0-1 Qızıl Taş   
  [Alexander Rybolovlev 89. Att: 75. +26C, cloudy]

Round 4 [Total Att: 500; Average: 167]
[Oct 11]
Gvardeyets   1-0 Eupatoria   
  [Dzambolat Hastsayev 40. Att: 100. +20C, rain]
KrymTeplitsa 3-1 Qızıl Taş   
  [Olexiy Babyr 24, 87, Mykyta Filatov 61 - Vladimir Yatsuk 90+3. Att: 100. +19C]
Ocean        2-0 TSC-Tavria  
  [Vyacheslav Chadov 13, Boris Gogichaishvili 71. Att: 300. +24C, overcast]
[Oct 21]
Sevastopol   2-0 Favourite-VD
  [Dmytro Matviyenko 14, Zakhar Tarasenko 52. Behind closed doors. +16C]

Round 5 [Total Att: 416; Average: 104]
[Oct 25]
Favourite-VD 0-7 KrymTeplitsa
  [Anton Shendrik 19, Alan Soltanov 24, Olexiy Babyr 36, 45+1, Mykyta Filatov 47, 
   Redvan Memeşev 61, Dmitriy Ivanov 63. Att: 80. +19C]
Ocean        0-0 Qızıl Taş   
  [Att: 200. +19C, cloudy]
[Oct 26]
TSC-Tavria   1-5 Gvardeyets  
  [Alexander Patrikeyev 49 - Andrei Zborovskiy 55, Amet Dugu 63, Maxim Prikhodnoi 82 pen, 
   Igor Dudov 84, Vladislav Choi 90+4. Att: 75. +20C, overcast]
[Dec 21]
Eupatoria    3-0 Sevastopol  
  [Vadim Avtayev 34, 75, Vladislav Vlad. Semyonov 68. Att: 61. +1C, overcast] 

Round 6 [Nov 7. Total Att: 197; Average: 66]
KrymTeplitsa 4-1 Ocean       
  [Aslanbek Sikoyev 5, 22, 26, Olexiy Babyr 31 - Boris Gogichaishvili 24. Att: 50. +8C, overcast]
Gvardeyets   3-0 Qızıl Taş   
  [Maxim Prikhodnoi 42 pen, Dzambolat Hastsayev 57, Igor Dudov 87. Att: 87. +10C, overcast]
Sevastopol   2-0 TSC-Tavria  
  [Artur Aymetdinov 3, 86. Behind closed doors. +11C, overcast]
Favourite-VD 1-2 Eupatoria   
  [Yevgeniy Stukanov 18 - Ilya Pshenichnikov 5, Dlaver Nuriddinov 21 pen. 
   Missed PK: Dlaver Nuriddinov (Eup) 38. Att: 60. +11C, overcast]

Round 7 [Nov 11. Total Att: 230; Average: 77]
Eupatoria    1-3 KrymTeplitsa
  [Andrei Sidenko 58 - Redvan Memeşev 44, Olexiy Babyr 48, Lenur Ahunov 89. 
   Missed PK: Mykyta Filatov (Kry) 36. Att: 100. +10C]
Ocean        2-2 Gvardeyets  
  [Boris Gogichaishvili 13 pen, Valeriy Lebed 61 - Maxim Prikhodnoi 1, 
   Igor Chembarov 58. Att: 100. +8C, overcast]
Qızıl Taş    2-2 Sevastopol  
  [Ivan Belikov 33, Dmitriy Zelenkevich 71 - Alexei Tkach 86, 
   Artur Gadzaov (Qız) 90+1 og. Att: 0. +10C, cloudy]
TSC-Tavria   1-0 Favourite-VD
  [Yevhen Odyntsov 25. Att: 30. +10C, cloudy]

Round 8 [Nov 15. Total Att: 387; Average: 129]
KrymTeplitsa 2-1 Gvardeyets  
  [Olexiy Babyr 14, Maxim Kuftin 73 - Dzambolat Hastsayev 53. Att: 100. +6C, overcast]
Ocean        1-2 Sevastopol  
  [Serhiy Shestakov 19 - Timur Shadrin (Oce) 22 og, Vitaliy Mironenko 71. Att: 200. +9C, overcast]
TSC-Tavria   2-0 Eupatoria   
  [Denys Shevchuk 63, 82. Att: 87. +12C, overcast]
Qızıl Taş    2-3 Favourite-VD
  [Yevgeniy Lysenko 62, Alexander Rybolovlev 89 - Yuriy Klochkov 32 pen, 83, 
   Yevgeniy Stukanov 69. Att: 0. +10C, overcast]

Round 9 [Nov 21. Total Att: 180; Average: 90]
TSC-Tavria   1-0 KrymTeplitsa
  [Anton Monakhov 38. Att: 80. +2C, overcast]
Sevastopol   4-1 Gvardeyets  
  [Artur Aymetdinov 23, 51, 90+2 pen, Alexei Tkach 46 - Yegor Poddyachiy 84. Att: 0. +5C, overcast]
Qızıl Taş    1-3 Eupatoria   
  [Andrei Mamatyuk 10 - Dmitriy Popovich 20, Andrei Sidenko 27 pen, 
   Yaroslav Yudin 49. Att: 0. +7C, overcast]
Favourite-VD 1-5 Ocean       
  [Sergei Avramenko 26 - Dmitriy Dontsov 2, Asan Muslimov (Fav) 41 og, 
   Boris Gogichaishvili 56, 90+2, Timur Shadrin 67. Att: 100. +4C, overcast]

Round 10 [Nov 25. Total Att: 210; Average: 70]
KrymTeplitsa 0-1 Sevastopol  
  [Oleg Solovich 90+4. Missed PK: Aslanbek Sikoyev (Kry) 77. Att: 100. +6C, overcast]
Gvardeyets   6-1 Favourite-VD
  [Maxim Prikhodnoi 15, 44, Alexander Kolesnik 61, Yevgeniy Stukanov (Fav) 85 og, 
   Igor Dudov 86, 90+2 - Anrik Haciyev 52. Att: 50. +8C, cloudy]
Ocean        1-2 Eupatoria   
  [Boris Gogichaishvili 71 pen - Vladimir Pshenichnikov 54, Andrei Sidenko 60. Att: 60. +8C]
Qızıl Taş    0-2 TSC-Tavria  
  [Maxim Starkov 11, Nikita Guskov 39. Att: 0. +9C] 

Round 11 [Dec 5. Total Att: 175; Average: 58]
Favourite-VD 0-3 Sevastopol  
  [Artur Aymetdinov 12, 14, Anton Penchelyuzov 16. Att: 50. +4C, overcast]
Qızıl Taş    1-5 KrymTeplitsa
  [Vladislav Alexin 39 - Lenur Ahunov 10, 14, Aslanbek Sikoyev 21, 
   Nikita V. Glushkov 85, Olexiy Babyr 88. Att: 0. +8C, strong wind]
Eupatoria    1-2 Gvardeyets  
  [Arsentiy Onufriyenko 90+4 - Andrei Zborovskiy 12, 
   Maxim Prikhodnoi 26. Att: 50. +5C, overcast, storm wind]
TSC-Tavria   2-0 Ocean       
  [Alexander Patrikeyev 83, Remzi Ramazanov 85. Missed PK: Yevhen Odyntsov (TSC) 51. Att: 75. +10C]

Round 12 [Dec 9. Total Att: 90; Average: 45]
Sevastopol   4-0 Eupatoria   
  [Artur Aymetdinov 6, Daniil Nagovitsin 22, Zakhar Tarasenko 44, 
   Anton Penchelyuzov 83. Att: 0. +11C, overcast]
KrymTeplitsa 6-2 Favourite-VD
  [Aslanbek Sikoyev 18, 58, Redvan Memeşev 35, Maxim Kuftin 39, Rustam Vcetdinov 66, 
   Dmitriy Ivanov 78 - Yuriy Klochkov 45, Yefim Zolotaryov 80. Att: 40. +3C, overcast, windy]
Gvardeyets   1-0 TSC-Tavria  
  [Andrei Zborovskiy 18. Att: 50. +10C, overcast]
Qızıl Taş    2-1 Ocean       
  [Vladimir Yatsuk 71, Abduraşidbek Tohirov 80 - Vladislav Krimov 61. Att: 0. +10C, overcast]

Round 13 [Dec 13. Total Att: 235; Average: 78]
TSC-Tavria   0-2 Sevastopol  
  [Artur Aymetdinov 42, Zakhar Tarasenko 66. Att: 85. +17C, overcast]
Ocean        1-1 KrymTeplitsa
  [Timur Shadrin 45+2 - Aslanbek Sikoyev 29. Att: 100. +9C, overcast]
Qızıl Taş    1-1 Gvardeyets  
  [Abduraşidbek Tohirov 89 - Oleg Kibizov (QT) 45+1 og. Att: 0. +14C, overcast]
Eupatoria    5-2 Favourite-VD
  [Yaroslav Yudin 20, Nikolai Khomich 56, Dmitriy Popovich 74, Dlaver Nuriddinov 84, 
   Andrei Sidenko 89 - Yuriy Klochkov 17, Yefim Zolotaryov 40. Att: 50. +10C, overcast]

Round 14 [Dec 17. Total Att: 110; Average: 37]
Sevastopol   3-2 Qızıl Taş   
  [Daniil Nagovitsin 32, Zakhar Tarasenko 48, Artur Aymetdinov 82 - 
   Andrei Mamatyuk 2, Alexander Rybolovlev 52. Att: 0. +3C, overcast]
KrymTeplitsa 2-1 Eupatoria   
  [Olexiy Babyr 73, Azamat Atayev 75 - Dlaver Nuriddinov 57. Att: 50. -1C, light snow]
Gvardeyets   0-1 Ocean       
  [Ruslan Zinchenko 65. Att: 30. +2C, overcast]
Favourite-VD 1-2 TSC-Tavria  
  [Yevgeniy Stukanov 69 - Ilya Borisov 40, Mhmmdli Naniyev 88. Att: 30. +2C, overcast]
 
Halfway Table:

 1.FC Sevastopol               14  11  1  2  33-13  34  
 2.KrymTeplitsa Molodyozhnoe   14  10  1  3  37-17  31  
 3.Gvardeyets Skvortsovo       14   7  3  4  27-17  24  [+]
 4.FC Eupatoria                14   7  0  7  23-20  21  [C]
 5.TSC-Tavria Simferopol       14   6  0  8  11-18  18  
 6.Ocean Kerch                 14   4  3  7  19-22  15  
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Qızıl Taş Bağçasaray        14   3  3  8  14-28  12  
======================================================
 8.Favourite-VD Kafa Feodosia  14   2  1 11  15-44   7

NB: KrymTeplitsa's home ground is located in neighbouring Agrarnoe village 
      (both settlements are Simferopol suburbs).
    TSC-Tavria and Gvardeyets share the same home ground located in Novopavlovka village 
      (15 km south-west of Simferopol and 45 km south of Skvortsovo).
    Qızıl Taş play their home matches in Kuibyshevo (20 km south of Bağçasaray) 
      without any audience because the venue lacks stands.

Round 15 [Total Att: 585; Average: 146]
[Mar 6]
Sevastopol   1-0 Ocean       
  [Maxim Suprun 5. Att: 350. +5C, overcast]
Eupatoria    1-0 TSC-Tavria  
  [Vladimir Pshenichnikov 44. Att: 80. +4C, overcast]
[Mar 7]
Gvardeyets   1-0 KrymTeplitsa
  [Vladislav Choi 79. Missed PK: Mykyta Filatov (Kry) 90+2. Att: 85. +5C]
Favourite-VD 0-3 Qızıl Taş   
  [Ramil Zaripov 47, Anrik Hacıyev (Fav) 56 og, Vyacheslav Purak 74. 
   Att: 70. Played in Simferopol. +3C]

Round 16 [Mar 13. Total Att: 475; Average: 158]
Gvardeyets   2-2 Sevastopol  
  [Petro Oparin 39, Andrei Zborovskiy 63 - Zakhar Tarasenko 35, 
   Dmytro Matviyenko 54 pen. Att: 75. +8C, overcast]
KrymTeplitsa 2-0 TSC-Tavria  
  [Maxym Davidchuk 45+1, Konstantin Morozov 68. Att: 150. +7C, overcast]
Qızıl Taş    1-0 Eupatoria   
  [Denys Malyshev 19. No spectators. +8C, overcast]
Ocean        1-2 Favourite-VD
  [Artem Shcherbak 18 pen - Dmitriy Ivanov 43, Mirza Alborov 81. Att: 250. +7C, overcast]

Round 17 [Mar 21. Total Att: 655; Average: 164]
Sevastopol   4-0 KrymTeplitsa
  [Alexander Smirnov 14, Dmytro Matviyenko 41, Konstantin Morozov (Kry) 61 og, 
   Alexei Tkach 90. Att: 400. +6C, overcast]
Favourite-VD 1-2 Gvardeyets  
  [Alan Koroyev 42 pen - Andrei Zborovskiy 23, Igor Chembarov 36. 
   Att: 100. Played in Simferopol. +5C, overcast]
Eupatoria    0-1 Ocean       
  [Yegor Chernyshov 85. Att: 70. +6C]
TSC-Tavria   2-2 Qızıl Taş   
  [Yevhen Odyntsov 56, Kirill Klysha 73 pen - Vyacheslav Purak 76, 
   Abduraşidbek Tohirov 87. Att: 85. +6C, cloudy]

Round 18 [Mar 27. Total Att: 737; Average: 184]
Sevastopol   4-0 Favourite-VD
  [Zakhar Tarasenko 39, Vitaliy Mironenko 65, Vladislav Gevlich 67, 
   Artur Aymetdinov 90+2. Att: 350. +12C]
KrymTeplitsa 1-1 Qızıl Taş   
  [Lenur Ahunov 27 - Abduraşidbek Tohirov 34. Att: 100. +10C]
Gvardeyets   1-1 Eupatoria   
  [Igor Chembarov 87 - Yuriy Maximov 6 pen. Att: 87. +12C, cloudy]
Ocean        0-3 TSC-Tavria  
  [Technical result. The match was stopped in '83 at 1-1 after Ocean had left the field.
   Yegor Chernyshov 9 - Stanislav Pechonkin 65. Missed PK: Dmitriy Weber (TSC) 80. Att: 200. +12C]

Round 19 [Apr 4. Total Att: 255; Average: 51]
Eupatoria    0-1 Sevastopol  
  [Andrei Kiva 73 pen. Missed PK: Vladislav Vlad. Semyonov (Eup) 89. Att: 70. +8C, overcast]
Favourite-VD 0-1 KrymTeplitsa
  [Pavel Kudryashov 46. Missed PK: Said Aliyev (Kry) 53. 
   Att: 100. Played in Simferopol. +9C, slight rain]
TSC-Tavria   3-1 Gvardeyets  
  [Yevhen Odyntsov 43, Kirill Klysha 77 pen, Georgiy Sanakoyev 80 - Maxim Prikhodnoi 85 pen.
   Missed PK: Olexiy Babyr (TSC) 49. Att: 85. +10C, overcast]
Qızıl Taş    2-2 Ocean       
  [Denys Malyshev 86, 90+3 - Roman Razzhivin 35, Kirill Borodin 49. 
   Missed PK: Dmytro Khodarchenko (Qız) 53. Att: 0. +9C, overcast]

Round 20 [Apr 18. Total Att: 800; Average: 200]
Sevastopol   1-1 TSC-Tavria  
  [Artur Aymetdinov 51 - Kirill Klysha 23 pen. Att: 550. +12C, cloudy]
KrymTeplitsa 0-3 Ocean       
  [Yegor Chernyshov 14, Serhiy Shestakov 45, Boris Gogichaishvili 60. 
   Missed PK: Ivan Myronenko (Kry) 74. Att: 100. +14C, overcast]
Gvardeyets   1-0 Qızıl Taş   
  [Vladislav Choi 10. Att: 70. +16C]
Favourite-VD 2-2 Eupatoria   
  [Dmitriy Ivanov 12, Yefim Zolotaryov 86 - Dlaver Nuriddinov 15, 59. Att: 80. +16C, overcast]

Round 21 [Apr 24. Total Att: 413; Average: 138]
Qızıl Taş    1-2 Sevastopol  
  [Ramil Zaripov 62 - Zakhar Tarasenko 25, Vitaliy Mironenko 72. Att: 0. +14C]
Eupatoria    3-1 KrymTeplitsa
  [Dlaver Nuriddinov 5, 83 pen, 90 - Roman Vasyukov 52. Att: 83. +14C]
Ocean        4-1 Gvardeyets  
  [Yegor Chernyshov 14, 24, Kirill Borodin 58, Boris Gogichaishvili 66 pen - 
   Vladislav Choi 37. Att: 250. +13C, cloudy]
TSC-Tavria   4-0 Favourite-VD
  [Vadim Zubavlenko 10, 76, Kirill Klysha 14 pen, Yevhen Odyntsov 90+3. Att: 80. +14C]

Round 22 [May 1. Total Att: 485; Average: 162]
Ocean        0-0 Sevastopol  
  [Att: 250. +15C]
KrymTeplitsa 0-1 Gvardeyets  
  [Igor Dudov 88. Att: 150. +18C]
TSC-Tavria   0-1 Eupatoria   
  [Yaroslav Yudin 45. Att: 85. +23C]
Qızıl Taş    5-2 Favourite-VD
  [Alexander Rybolovlev 6, 52, Denys Malyshev 8, Rostislav Romanenko 34, Vladislav Alexin 83 - 
   Dmitriy Ivanov 29, Andrei Yelfimov 73. Att: 0. +19C]

Round 23 [Total Att: 715; Average: 179]
[May 12]
TSC-Tavria   3-2 KrymTeplitsa
  [Alexei Kontsedalov 14, Kirill Klysha 50, Anton Monakhov 90+4 - Arsen Ablametov (TSC) 57 og, 
   Seyran Gafarov 79. Missed PK: Mykyta Filatov (Kry) 41. Att: 75. +17C]
[May 13]
Sevastopol   1-0 Gvardeyets  
  [Vitaliy Mironenko 49. Att: 500. +20C]
Eupatoria    2-0 Qızıl Taş   
  [Dlaver Nuriddinov 30, 78. Att: 70. +19C]
Favourite-VD 1-4 Ocean       
  [Yefim Zolotaryov 52 - Boris Gogichaishvili 12 pen, Roman Razzhivin 66,
   Azat Zakayev 79, Olexiy Kurilov 89. Att: 70. +24C, cloudy]

Round 24 [May 23. Total Att: 580; Average: 193]
KrymTeplitsa 2-0 Sevastopol  
  [Alexander Khvatayev 32, Seyran Gafarov 55. Att: 150. +17C]
Gvardeyets   6-0 Favourite-VD
  [Vladislav Choi 20, Igor Chembarov 57, Igor Dudov 65, 90+1, 
   Andrei Zborovskiy 68, Andrei Alexandrov 76. Att: 80. +22C]
Ocean        2-0 Eupatoria   
  [Serhiy Shestakov 36, Yegor Chernyshov 40. Att: 350. +23C, cloudy]
Qızıl Taş    1-1 TSC-Tavria  
  [Vladislav Alexin 90+1 - Anton Monakhov 21. Att: 0. +22C]

Round 25 [May 29. Total Att: 195; Average: 65]
Favourite-VD 0-8 Sevastopol  
  [Artur Aymetdinov 16 pen, 87, Maxim Suprun 32, Anton Penchelyuzov 48, 80, 90, 
   Zakhar Tarasenko 54, Anton Holenkov 84. Att: 75. +16C, thunderstorm]
Qızıl Taş    2-0 KrymTeplitsa
  [Rostislav Romanenko 48, Dmitriy Zelenkevich 84 pen. Att: 0. +17C, thunderstorm]
Eupatoria    4-0 Gvardeyets  
  [Vladislav Vlad. Semyonov 7, Oleg Pliyev 17, 80, 
   Arsentiy Onufriyenko 90+1. Att: 60. +24C, overcast]
TSC-Tavria   1-1 Ocean       
  [Alexander Borisov 51 - Yegor Makarov 28. Att: 60. +18C, slight rain]

Round 26 [Jun 2. Total Att: 800; Average: 200]
Sevastopol   2-1 Eupatoria   
  [Artur Aymetdinov 25, Maxim Suprun 66 - Dlaver Nuriddinov 10. Att: 350. +17C, overcast]
KrymTeplitsa 1-0 Favourite-VD
  [Mykyta Filatov 88. Missed PK: Nikita Vasilyev (Kry) 62. Att: 70. +14C, slight rain]
Gvardeyets   1-0 TSC-Tavria  
  [Vladislav Choi 33. Att: 80. +17C, overcast]
Ocean        1-0 Qızıl Taş   
  [Anatoliy Sedov 2. Att: 300. +20C, cloudy, windy]

Round 27 [Jun 6. Total Att: 500; Average: 167]
TSC-Tavria   1-0 Sevastopol  
  [Vadim Zubavlenko 63. Att: 80. +18C, overcast]
Ocean        1-0 KrymTeplitsa
  [Yegor Chernyshov 24. Att: 350. +18C, overcast, windy]
Qızıl Taş    2-1 Gvardeyets  
  [Abduraşidbek Tohirov 11, Denys Malyshev 26 - Andrei Alexandrov 90+3. Att: 0. +10C, overcast]
Eupatoria    7-2 Favourite-VD
  [Nikolai Khomich 18, Andrei Sidenko 32, Yuriy Maximov 33, Dlaver Nuriddinov 55, 59, 87, 
   Oleg Pliyev 72 - Illya Pshenychnykov 34, Alexander Kozlov 80. Att: 70. +18C, slight rain]

Round 28 [Jun 13. Total Att: 1,585; Average: 396]
Sevastopol   4-2 Qızıl Taş   
  [Artur Aymetdinov 22, Zakhar Tarasenko 49, Vitaliy Mironenko 71, Anton Holenkov 89 - 
   Vladislav Alexin 41, Alexander Ilyin 65. Att: 1,200. +24C]
KrymTeplitsa 0-3 Eupatoria   
  [Oleg Pliyev 37, Dlaver Nuriddinov 79 pen, Andrei Sidenko 90+2. Att: 150. +23C, windy]
Gvardeyets   2-1 Ocean       
  [Petro Oparin 5, Maxim Prikhodnoi 36 - Azat Zakayev 9. Att: 85. +25C]
Favourite-VD 0-3 TSC-Tavria  
  [Roman Bogdanov 52, 66, Alexander Borisov 57. Att: 150. +24C]

Final Table:

 1.FC Sevastopol               28  20  4  4  63-23  64  Champions
 2.Gvardeyets Skvortsovo       28  14  5  9  47-36  47  [+]
 3.FC Eupatoria                28  14  2 12  48-33  44  [2 0 2 8-6 6] [C]
 4.KrymTeplitsa Molodyozhnoe   28  14  2 12  47-39  44  [2 0 2 6-8 6]
 5.TSC-Tavria Simferopol       28  12  4 12  33-31  40  
 6.Ocean Kerch                 28  11  6 11  40-35  39  
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Qızıl Taş Bağçasaray        28   8  7 13  36-47  31  Relegation Playoff
======================================================
 8.Favourite-VD Kafa Feodosia  28   3  2 23  25-95  11  Relegated
 
NB: KrymTeplitsa's home ground is located in neighbouring Agrarnoe village 
      (both settlements are Simferopol suburbs).
    TSC-Tavria and Gvardeyets share the same home ground located in Novopavlovka village 
      (15 km south-west of Simferopol and 45 km south of Skvortsovo).
    Qızıl Taş play their home matches in Kuibyshevo (20 km south of Bağçasaray) 
      without any audience because the venue lacks stands.
    After the winter break, Favourite-VD Kafa play their home matches in Simferopol.

Total goals scored: 336 (+3 awarded)
Average goals per game: 3.03

Total attendance: 13,458 (18 games were played without audience)
Average crowd per round: 481
Average crowd per game: 143

Top Scorers:

1.Artur Aymetdinov (Sevastopol)    19
2.Dlaver Nuriddinov (Eupatoria)    18  [Ukraine/Russia]
3.Zakhar Tarasenko (Sevastopol)    11
4.Olexiy Babyr (KrymTeplitsa)      10  [Ukraine/Russia]
  Boris Gogichaishvili (Ocean)     10  [Russia/Ukraine]
6.Maxim Prikhodnoi (Gvardeyets)     8
7.Vladislav Choi (Gvardeyets)       7
  Igor Dudov (Gvardeyets)           7
  Andrei Sidenko (Eupatoria)        7
  Aslanbek Sikoyev (KrymTeplitsa)   7

PROMOTION/RELEGATION PLAYOFFS
-----------------------------

[Jun 17, 21]

PFC Yalta   2-1  0-3  Qızıl Taş Bağçasaray
  [1. Alexander Zhabokritskiy 24, 69 pen - Denys Malyshev 50. 
      Att: 50. Played in Eupatoria. +18C, overcast]
  [2. Dmitriy Zelenkevich 47, 79, Alexander Rybolovlev 51. 
      Att: 70. Played in Novopavlovka. +28C, cloudy]

Both clubs stay at their levels.


Crimean Football Union Cup 2021

Quarterfinals

[Feb 27, Mar 17]
FC SEVASTOPOL              3-0 3-1  Favourite-VD Kafa Feodosia
  [1. Alexander Smirnov 3, Artur Aymetdinov 17, Anton Holenkov 71. 
      Missed PK: Dmytro Matviyenko (Sev) 42. Att: 800. +14C]
  [2. Artur Aymetdinov 53, Daniil Nagovitsin 60, Anton Penchelyuzov 86 - Andrei Yelfimov 73. 
      Missed PK: Vitaliy Mironenko (Sev) 18. Att: 50. Played in Simferopol. +8C, overcast]
TSC-Tavria Simferopol      1-2 2-3  FC EUPATORIA
  [1. Kirill Klysha 45+1 - Andrei Sidenko 34 pen, Vladimir Pshenichnikov 48. 
      Missed PK: Yevhen Odyntsov (TSC) 11. Att: 70. Played in Eupatoria. +12C]
  [2. Dmitriy Weber 76 pen, 90+3 pen - Dlaver Nuriddinov 14, Zeki Aliyev 27, 
      Stanyslav Pechenkin (TSC) 74 og. Missed PK: Andrei Sidenko (Eup) 38. Att: 50. +9C, overcast]
[Feb 28, Mar 17]
Ocean Kerch                0-4 1-2  GVARDEYETS Skvortsovo
  [1. Danila Khakhalev 34 pen, Vladislav Choi 45+1, 47, 
      Andrei Alexandrov 78. Behind closed doors. +3C, overcast]
  [2. Anton Izvekov 11 - Andrei Zborovskiy 81, Andrei Alexandrov 87. 
      Att: 30. Played in Novopavlovka. +9C, slight rain]
KrymTeplitsa Molodyozhnoe  1-1 0-1  QIZIL TAŞ Bağçasaray
  [1. Olexiy Babyr 20 pen - Dmytro Khodarchenko 49. Behind closed doors. +6C, slight rain]
  [2. Abdurashidbek Tohirov 17. Att: 100. Played in Agrarnoe. +8C, overcast]

Semifinals [Mar 31, Apr 14]

Qızıl Taş Bağçasaray       1-0 1-3  GVARDEYETS Skvortsovo
  [1. Vladislav Alexin 34. Att: 70. +8C, cloudy]
  [2. Abduraşidbek Tohirov 8 - Dzambolat Hastsayev 2, 35, Andrei Zborovskiy 51. 
      Missed PK: Alexander Ilyin (Qız) 80. Att: 85. +13C, cloudy]
FC EUPATORIA               1-1 3-3  FC Sevastopol
  [1. Dlaver Nuriddinov 45 - Dmytro Matviyenko 37 pen. Att: 65. +8C]
  [2. Yaroslav Yudin 15, Vladimir Pshenichnikov 45+1, Dlaver Nuriddinov 62 - 
      Artur Aymetdinov 21, Zakhar Tarasenko 24, Maxim Suprun 70. Att: 300. +13C, overcast]

FINAL [May 9, KrymTeplitsa Stadium, Agrarnoe]

FC Eupatoria  1-2  GVARDEYETS Skvortsovo
  [Dlaver Nuriddinov 79 pen - Dzambolat Hastsayev 52, Vladislav Choi 90+5. Att: 600. +14C, cloudy]


Crimea Super Cup 2021

[Aug 19, Sevastopol, Sport & Fitness Complex Sevastopol. Att: 1,000]

FC SEVASTOPOL  1-1  Gvardeyets Skvortsovo  [pen 5-3]
  [Artur Aymetdinov 3 - Amet Dugu 81]


Crimean Amateur Open Championship 2020/21

CRIMEAN OPEN AMATEUR CHAMPIONSHIP 2020/21 (Crimean Second Level)
================================================================

Final Table:

 1.Rubin Yalta              12   9  3  0  41- 9  30  Champions; Promoted [-]
===================================================
 2.PFC Yalta                12   9  1  2  49-15  28  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 3.Chernomorets Sevastopol  12   7  0  5  36-23  21  
 4.ORA Krasnolesye          12   5  2  5  26-25  17  
 5.Orbit Krasnogvardeiskoe  12   3  0  9  16-37   9  
 6.Crimean FA Eupatoria     12   2  3  7  13-41   9  [+]
 7.FC Saq                   12   0  3  9   9-46   3  
==================================================
 -.FC Curçı-Pervomaiskoe     6   0  0  6   4-33   0  Withdrew [+]  

NB: two more losses than wins and overall goal difference -6 as one match was
    awarded a 0-3 loss to both clubs
  
NB: Rubin Yalta have changed name to PFC Yalta, while the new reincarnation of Rubin was established 
      on the basis of InComSport Yalta relegated from the Premier League last season.
    Ronda-NovaCenter Simferopol withdrew.
    FA stands for Football Academy.
    Rubin and Chernomorets play their home matches in Novopavlovka; 
      PFC Yalta in Gvardeiskoe; Curçı-Pervomaiskoe in Saq.
    On Apr 27, FC Curçı-Pervomaiskoe withdrew due to financial troubles.
 
Round 1
[Sep 30]
ORA Krasnol  1-1 Saq         
  [A.Zubko 36 - I.Abkerimov 84]
Orbit        2-1 Crimean FA  
  [A.Malinevskiy 41, V.Mamonov 67 - M.Buksir 52]
[Oct 28]
Chernomorets 0-2 Rubin       
  [R.Ryabchenko 38, R.Platon 75]
[Oct 31]
Yalta        9-0 Curçı-Pervom
  [A.Zhabokritskiy 23, 39 pen, 50 pen, 65, N.Eyupov 35, 
   A.Naumenko 41, A.Borshch 63, R.Hasanov 76, D.Belik 87]
 
Round 2
[Oct 3]
Rubin        4-1 Curçı-Pervom
  [R.Platon 21, 45, A.Sginukhin 51, V.Simonchuk 88 - R.Dovzhik 36]
[Oct 4]
Chernomorets 6-2 Orbit       
  [V.Kashlak 4, M.Zhukov 8, A.Zuyev 46, G.Lukin 63, 75, 83 - D.Yatskov 6, V.Mamonov 32]
[Oct 7]
Crimean FA   1-0 ORA Krasnol 
  [A.Yelizarov 15]
Saq          0-7 Yalta       
  [A.Kuzmenko 6, N.Eyupov 27, 41, A.Zhabokritskiy 34 pen, 67, 
   V.Kuznetsov (Saq) 40 og, A.Naumenko 90+2]

Round 3
[Oct 10]
Curçı-Pervom 2-3 Saq         
  [A.Labuz 15, R.Umerov 50 - G.Vetoshkin 2, 66 pen, M.Statnik 18]
[Oct 14]
Yalta       10-1 Crimean FA  
  [A.Naumenko 4, 22, 30, N.Eyupov 26, A.Zhabokritskiy 27, 35 pen, 65, 
   P.Oparin 49, R.Hasanov 80, D.Belik 88 - V.Kovalyov 68 pen]
[Oct 21]
Orbit        0-1 Rubin       
  [R.Ryabchenko 47]
[May 12]
ORA Krasnol  1-3 Chernomorets
  [Yu.Yakunin 35 - R.Haciyev 77, 81, D.Goltsev 90]
 
Round 4
[Oct 18]
Chernomorets 3-4 Yalta       
  [A.Gafarov 11, 84 pen, A.Muratov 21 - A.Naumenko 2, 
   I.Kozhemyakin 19, N.Eyupov 38, A.Zhabokritskiy 82]
Rubin        7-1 Saq         
  [R.Platon 15, 36, 41, S.Seriy 71, 81 pen, V.Grishin 84, V.Vlasenko 86 - G.Vetoshkin 29]
[Oct 21]
Crimean FA   8-1 Curçı-Pervom
  [V.Kovalyov 7, M.Buksir 9, 17, 33, A.Yelizarov 30 pen, 45, A.Kiba 69, 88 - R.Dovzhik 27 pen]
[Mar 24]
Orbit        2-4 ORA Krasnol 
  [R.Didovich 56, D.Furdysh 82 - A.Samoilenko 6, 33, K.Tsitsika 16, T.Korepin 43]

Round 5
[Oct 24]
Curçı-Pervom 0-4 Chernomorets
  [M.Zhukov 17, A.Sosnovskiy 18, M.Nechitailo 55, V.Kashlak 79]
[Oct 25]
Yalta        6-0 Orbit       
  [A.Zhabokritskiy 31, 79, I.Kozhemyakin 44, A.Naumenko 54, N.Eyupov 70, R.Hasanov 86]
[Nov 18]
Saq          0-0 Crimean FA  
[Apr 21]
ORA Krasnol  1-1 Rubin       
  [A.Samoilenko 62 - N.Rozhkov 78]
 
Round 6
[Oct 17]
Orbit        5-0 Curçı-Pervom
  [A.Kimyayev 1, 30, A.Kozlov 26, A.Labuz (Cur) 35 og, N.Gubskiy 74]
[Nov 1]
Chernomorets 4-2 Saq         
  [V.Kuznetsov (Saq) 2 og, N.Bezklubyuk 55, 59, A.Gafarov 85 - A.Shirokikh 66, D.Zlatogurskiy 84]
[Nov 4]
Rubin        8-0 Crimean FA  
  [R.Ryabchenko 15, Ye.Yevtushenko 18, S.Zakharov 39, R.Platon 41, 67, 
   A.Ismailov 64, V.Grishin 75, A.Sginukhin 80]
[Nov 25]
ORA Krasnol  1-3 Yalta       
  [T.Korepin 79 - A.Zhabokritskiy 60, N.Skvortsov 68, R.Hasanov 77] 

Round 7
[Nov 7]
Saq          1-5 Orbit       
  [G.Vetoshkin 40 - A.Malinevskiy 26, 67, A.Kozlov 31, A.Kimyayev 73, A.Ziyadinov 75]
[Nov 8]
Yalta        1-2 Rubin       
  [V.Fedotov 88 - Ye.Yevtushenko 43, R.Platon 73]
[Nov 11]
Crimean FA   2-4 Chernomorets
  [V.Kovalyov 16 pen, A.Yelizarov 81 - A.Sosnovskiy 29, R.Haciyev 69, 90+1, A.Muratov 75] 
Curçı-Pervom n/p ORA Krasnol  

Round 8
[Apr 24]
Rubin        3-0 Chernomorets
  [R.Platon 38, 67, N.Rozhkov 71]
[Apr 28]
Saq          2-6 ORA Krasnol
  [N.Yermoshin 10, S.Fyodorov 81 - Yu.Yakunin 3, D.Naumovich 14, 
   A.Samoilenko 27, 31, A.Kryazhev 84, Ye.Suinov 89]
Crimean FA   2-0 Orbit       
  [V.Kovalyov 53, Z.Borodkin 89]

Round 9
[May 1]
Yalta        -/- Saq         
  [Both clubs are awarded 0-3 defeats for fielding ineligible players. 
   Original score (17-0) canceled: A.Zhabokritskiy 18, 42 pen, B.Sukhodub 25, 78, 
   N.Eyupov 28, 46, A.Borshch 35, R.Hasanov 62 pen, 69, 90, S.Fyodorov (Saq) 64 og, 
   N.Skvortsov 66, A.Kultyshev 68, A.Tsaritov 74, 76, 81, 86]
Orbit        0-7 Chernomorets
  [A.Gafarov 9, 26, 45, A.Gevorgyan 12, A.Sosnovskiy 23, V.Kashlak 53, D.Goltsev 88]
[May 5]
ORA Krasnol  3-0 Crimean FA  
  [D.Zhuravlyov 72, A.Kryazhev 84, Yu.Yakunin 90]

Round 10
[May 15]
Rubin        2-1 Orbit       
  [T.Medvedenko 38, R.Platon 48 - A.Kolomoits 78]
[May 19]
Crimean FA   1-5 Yalta       
  [B.Sukhodub (Yal) 41 og - V.Fedotov 28, A.Borshch 32, 
   S.Avramenko 53, A.Zhabokritskiy 74, A.Muratov 83]
Chernomorets 0-3 ORA Krasnol
  [Technical result. Original score (3-2) canceled: M.Dmitriyev 11, 
   A.Yablonskiy 19, A.Sosnovskiy 73 - A.Kryazhev 85, Ye.Suinov 89]
 
Round 11
[May 22]
Saq          0-5 Rubin       
  [R.Platon 8, 28, 55, 69, V.Timchenko 44]
[May 23]
Yalta        3-1 Chernomorets
  [A.Zhabokritskiy 25, N.Eyupov 55, A.Kuzmenko 90 - A.Gevorgyan 45]
[May 26]
ORA Krasnol  4-1 Orbit       
  [N.Pronin 12, 22, A.Denisov 50, D.Zhuravlyov 85 - K.Tsitsika (ORA) 26 og]

Round 12
[May 30]
Orbit        0-3 Yalta       
  [A.Zhabokritskiy 21, 81 pen, A.Muratov 86]
[Jun 2]
Rubin        6-1 ORA Krasnol
  [G.Lukin 1, R.Platon 6, 55, V.Vlasenko 23, R.Ryabchenko 62, V.Shalychev 85 - T.Korepin 53]
Crimean FA   2-2 Saq         
  [M.Buksir 14, V.Kovalyov 49 - N.Chervakov 34, A.Mikhailov 80]

Round 13 [Jun 5]
Crimean FA   2-2 Rubin       
  [M.Buksir 69, K.Rukaber 76 pen - A.Shendrik 83, S.Seriy 85]
Yalta        5-1 ORA Krasnol
  [A.Zhabokritskiy 5, V.Fedotov 27, A.Borshch 28, N.Eyupov 34, A.Muratov 45 - Yu.Yakunin 80]
Saq          0-3 Chernomorets
  [Technical result]

Round 14 [Jun 12]
Rubin        2-2 Yalta       
  [G.Lukin 45, R.Parfinovich 90 - A.Muratov 72, V.Fedotov 75]
Chernomorets 5-1 Crimean FA  
  [A.Gafarov 17, 48, V.Lebedev 35, R.Haciyev 45, 85 - A.Chubarov 53]
Orbit        3-0 Saq         
  [Technical result] 

Final Table:

 1.Rubin Yalta              12   9  3  0  41- 9  30  Champions; Promoted [-]
===================================================
 2.PFC Yalta                12   9  1  2  49-15  28  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 3.Chernomorets Sevastopol  12   7  0  5  36-23  21  
 4.ORA Krasnolesye          12   5  2  5  26-25  17  
 5.Orbit Krasnogvardeiskoe  12   3  0  9  16-37   9  
 6.Crimean FA Eupatoria     12   2  3  7  13-41   9  [+]
 7.FC Saq                   12   0  3  9   9-46   3  
==================================================
 -.FC Curçı-Pervomaiskoe     6   0  0  6   4-33   0  Withdrew [+]  

NB: two more losses than wins and overall goal difference -6 as one match was
    awarded a 0-3 loss to both clubs
 
NB: Rubin Yalta have changed name to PFC Yalta, while the new reincarnation of Rubin was established 
      on the basis of InComSport Yalta relegated from the Premier League last season.
    Ronda-NovaCenter Simferopol withdrew.
    FA stands for Football Academy.
    Rubin and Chernomorets play their home matches in Novopavlovka; 
      PFC Yalta in Gvardeiskoe; Curçı-Pervomaiskoe in Saq.
    On Apr 27, FC Curçı-Pervomaiskoe withdrew due to financial troubles.

Top scorers:

1.Ruslan Platon (Rubin)               16
2.Alexander Zhabokritskiy (Yalta)     14
3.Nazim Eyupov (Yalta)                 7
4.Arsen Gafarov (Chernomorets)         6
  Alexander Naumenko (Yalta)           6
6.Arsen Muratov (Chernomorets/Yalta)   5
  Andrei Samoilenko (ORA)              5
8.Roman Haciyev (Chernomorets)         4
  Vladislav Kovalyov (Crimean FA)      4
  Gleb Lukin (Chernomorets/Rubin)      4
  Ruslan Ryabchenko (Rubin)            4


Crimean Republic Open Cup 2020/21

NB: cup for second level clubs.

Preliminary Round [Nov 15, 22]

FC Curçı-Pervomaiskoe    3-0 1-2  Khimik-Bromine Krasnoperekopsk

Quarterfinals

[Nov 14, 21]
Orbit Krasnogvardeiskoe  3-2 1-2  TEAM SAQ DISTRICT
[Nov 15, 22]
FC Saq                   0-3 0-1  GUARDIA Feodosia
[Nov 18, Dec 5]
BK Terminal Lenino       1-2 1-2  CHERNOMORETS Sevastopol
[Nov 28, Dec 5]
FC Curçı-Pervomaiskoe    2-9 1-13 PFC YALTA

Semifinals

[Apr 11, 18]
PFC YALTA                5-0 6-2  Team Saq District
  [1. N.Eyupov 8, 52, A.Borshch 31, S.Avramenko 75, N.Bezklubyuk 83]
  [2. V.Fedotov 10, 54, B.Sukhodub 31, N.Eyupov 34, N.Bezklubyuk 58, 
      A.Tsaritov 86 - G.Vetoshkin 25, Yu.Leonov 42]
[Apr 18, 21]
CHERNOMORETS Sevastopol  2-0 3-3  Guardia Feodosia
  [1. I.Donskoi 86, V.Kashlak 89]
  [2. H.Gevorgyan 15, A.Gafarov 31, V.Lebedev 67 - 
      D.Goloveshchenko 19, 21, V.Kutasevich (Che) 70 og]

FINAL [May 8, Friendship Stadium, Bağçasaray]

PFC YALTA  3-2  Chernomorets Sevastopol
  [N.Bezklubyuk 45, N.Eyupov 57, A.Tsaritov 62 - V.Kashlak 29, A.Gafarov 90+4 pen. Att: 100]
 

Crimean Snowdrop Cup 2021

NB: 24th edition

Round 1
[Feb 27]
ORA Krasnol  9-3 Saq District
[Feb 28]
Chernomorets 6-0 Qarabagh    

Round 2
[Mar 12]
ORA Krasnol  1-3 Chernomorets
[?]
Saq District ?-? Qarabagh    

Round 3 [?]
Qarabagh     ?-? ORA Krasnol 
Chernomorets bt. Saq District

Table (based on known results):

1.Chernomorets Sevastopol   3   3  0  0   9- 1   9  Winners
2.ORA Krasnolesye           2   1  0  1  10- 6   3  
3.Saq District Selection    2   0  0  2   3- 9   0  
4.Qarabagh Simferopol       1   0  0  1   0- 6   0  
 

2019/20

2021/22

list of champions

list of cup winners


About this document

NB: the separation of Crimea from Ukraine is not recognised by UEFA or FIFA; inclusion of results here exclusively serves football statistical purposes

Source: Crimean Republican Football Federation (rffk-roo.ru)

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin
Last updated: 9 Sep 2021

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.