Kyrgyzstan 2018


Top Liga
Cup

Top Liga

Table:

 1.Dordoy (Bishkek)             26  19  5  2  89-29  62
 2.Alay (Osh)                   26  17  6  3  73-31  57  [C]
 3.Abdish-Ata (Kant)            26  15  7  4  49-27  52
 4.Alga (Bishkek)               27  13  7  7  50-32  46
 5.Neftchi (Kochkor-Ata)        26  13  5  8  44-36  44
 6.Ilbirs (Bishkek)             27   5  3 19  33-68  18  [N]
 7.Kara-Balta (Kara-Balta)      27   4  1 22  36-88  13
 8.Akademija Osh                27   3  0 24  27-90   9  [N]

Round 1
[Apr 7]
Alay               3-1 Ilbirs             [award of 0-0 win to Ilbirs revoked]
Dordoy             2-0 Kara-Balta         
[Apr 8]
Neftchi            2-0 Akademija Osh      
Abdish-Ata         0-0 Alga               

Round 2
[Apr 11]
Dordoy             4-1 Akademija Osh      
[Apr 12]
Neftchi            2-0 Ilbirs             
Alga               5-1 Kara-Balta         
[Apr 15]
Abdish-Ata         0-0 Alay               [award of 0-0 win to Abdish-Ata revoked]

Round 3
[Apr 16]
Akademija Osh      1-3 Ilbirs             
[Apr 18]
Kara-Balta         5-6 Alay               [award of 0-0 win to Kara-Balta revoked]
Alga               0-0 Dordoy             
Abdish-Ata         2-1 Neftchi            

Round 4
[Apr 21]
Ilbirs             3-2 Kara-Balta         
Alga               0-0 Neftchi            
Alay               2-0 Akademija Osh      [award of 0-0 win to Akademija revoked]
[Apr 22]
Dordoy             1-1 Abdish-Ata         

Round 5
[Apr 25]
Dordoy             2-2 Neftchi            
[Apr 28]
Alay               3-0 Alga               [award of 0-0 win to Alga revoked]
Ilbirs             0-2 Abdish-Ata         
[Apr 29]
Akademija Osh      3-4 Kara-Balta         

Round 6
[May 3]
Neftchi            4-0 Kara-Balta         
[May 5]
Ilbirs             1-2 Alga               
Abdish-Ata         7-0 Akademija Osh      
[Nov 3]
Dordoy              -  Alay               

Round 7
[May 8]
Alga               2-0 Akademija Osh      
[May 9]
Neftchi            2-2 Alay               [award of 0-0 win to Neftchi revoked]
Kara-Balta         2-2 Abdish-Ata         
Dordoy             7-1 Ilbirs             

NB: on May 18, Alay had their six matches played in rounds 1 to 7 all awarded 0-0
    forfeit losses against them for falsely registering an Uzbek player (Rasulbek
    Tashlankulov) as Kyrgyz citizen; this decision was revoked on Jul 22.

Round 8
[May 12]
Alga               2-0 Abdish-Ata         
Neftchi            0-0 Dordoy             
[May 13]
Akademija Osh      2-5 Alay               
Kara-Balta         1-0 Ilbirs             

Round 9
[May 19]
Akademija Osh      1-2 Neftchi            
Kara-Balta         0-6 Dordoy             
Abdish-Ata         1-1 Ilbirs             
[May 20]
Alga               1-1 Alay               

Round 10
[Jun 9]
Ilbirs             1-1 Dordoy             
Akademija Osh      0-5 Alga               
Abdish-Ata         5-1 Kara-Balta         
[Jul 11]
Alay               0-0 Neftchi            

Round 11
[Jun 12]
Kara-Balta         3-1 Akademija Osh      
Abdish-Ata         0-1 Dordoy             
Neftchi            1-0 Alga               
[Jun 13]
Ilbirs             2-3 Alay               

Round 12
[Jun 16]
Ilbirs             2-3 Akademija Osh      
Neftchi            1-2 Abdish-Ata         
[Jun 17]
Dordoy             4-2 Alga               
Alay               6-2 Kara-Balta         

Round 13 [Jun 20]
Akademija Osh      2-5 Dordoy             
Alay               1-1 Abdish-Ata         	
Kara-Balta         2-5 Alga               
Ilbirs             2-3 Neftchi            

Round 14
[Jun 23]
Kara-Balta         1-2 Neftchi            
[Jun 24]		
Akademija Osh      1-3 Abdish-Ata         
Alay               2-3 Dordoy             
Alga               5-0 Ilbirs             

Round 15
[Jul 14]
Akademija Osh      0-2 Neftchi            
Alay               0-0 Alga               
Kara-Balta         1-3 Dordoy             
[Jul 15]
Ilbirs             0-3 Abdish-Ata         

Round 16
[Jul 21]
Abdish-Ata         2-1 Alay               
Neftchi            4-1 Ilbirs             
Alga               4-0 Kara-Balta         
[Jul 22]
Dordoy             6-2 Akademija Osh      

Round 17
[Jul 25]
Abdish-Ata         2-1 Kara-Balta         
Alay               2-1 Neftchi            
Alga               4-2 Akademija Osh      
[Jul 26]
Ilbirs             2-6 Dordoy             

Round 18
[Jul 28]
Abdish-Ata         1-0 Akademija Osh      
Kara-Balta         0-1 Neftchi            
[Jul 29]
Dordoy             1-2 Alay               
Alga               1-1 Ilbirs             

Round 19 [Sep 15]
Dordoy             4-3 Abdish-Ata         
Alga               5-1 Neftchi            
Alay               2-1 Ilbirs             
Akademija Osh      3-1 Kara-Balta         

Round 20
[Sep 18]
Akademija Osh      1-0 Ilbirs             
Kara-Balta         1-2 Abdish-Ata         
[Sep 19]
Dordoy             1-2 Alga               
Neftchi            1-5 Alay               

Round 21 [Sep 22]
Dordoy             6-1 Ilbirs             
Akademija Osh      0-2 Alga               
Abdish-Ata         3-2 Neftchi            
Alay               9-0 Kara-Balta         

Round 22
[Sep 25]
Neftchi            3-2 Kara-Balta         
Ilbirs             1-0 Alga               
[Sep 26]
Akademija Osh      0-1 Abdish-Ata         
Alay               0-2 Dordoy             

Round 23 [Sep 30]
Neftchi            1-2 Dordoy             
Ilbirs             4-2 Kara-Balta         
Alay               5-2 Akademija Osh      
Alga               0-0 Abdish-Ata         

Round 24
[Oct 20]
Abdish-Ata         2-1 Ilbirs             
Neftchi            3-0 Akademija Osh      
[Oct 21]
Dordoy             3-1 Kara-Balta         
Alga               0-3 Alay               

Round 25
[Oct 24]
Dordoy             4-2 Neftchi            
Akademija Osh      1-6 Alay               
Kara-Balta         3-2 Ilbirs             
[Oct 25]
Abdish-Ata         3-2 Alga               

Round 26
[Oct 27]
Ilbirs             0-1 Neftchi            
Akademija Osh      0-8 Dordoy             
[Oct 28]
Kara-Balta         0-1 Alga               
Alay               3-1 Abdish-Ata         

Round 27
[Oct 31]
Kara-Balta         0-1 Alay               
Alga               0-7 Dordoy             
Ilbirs             2-1 Akademija Osh      
[tba]
Neftchi             -  Abdish-Ata         

Round 28
[Nov 5]
Kara-Balta          -  Akademija Osh      
[Nov 6]
Abdish-Ata          -  Dordoy             
Neftchi             -  Alga               
Ilbirs              -  Alay               

Table:

 1.Dordoy (Bishkek)             26  19  5  2  89-29  62
 2.Alay (Osh)                   26  17  6  3  73-31  57  [C]
 3.Abdish-Ata (Kant)            26  15  7  4  49-27  52
 4.Alga (Bishkek)               27  13  7  7  50-32  46
 5.Neftchi (Kochkor-Ata)        26  13  5  8  44-36  44
 6.Ilbirs (Bishkek)             27   5  3 19  33-68  18  [N]
 7.Kara-Balta (Kara-Balta)      27   4  1 22  36-88  13
 8.Akademija Osh                27   3  0 24  27-90   9  [N]


Cup

Round 1 (Zone A) [May 10]
Issyk-Kul          1-3 Yntymak            
Ilbirs-2           1-2 Semetei Talas      
Birimdik           3-1 Kara-Balta-2       
Zheti-Oguz         awd Zhivoye            [awarded 3-0, Zhivoye forfeited]

Round 2
Zone A
[May 16]
Semetei Talas      3-4 Alga-2             
Yntymak            3-0 Alga-Chui          
Zheti-Oguz        1-10 Abdish-Ata-2       
[Jun 13]
Birimdik           1-2 Dordoy-2           
Zone B
[May 22]
Zhashtyk-Ak-Altyn  0-3 Akademija Osh-2    
[May 23]
Isfayram           1-3 Alay-2             
Neftchi-2          0-3 Kok-Zhangak        
Jalal-Abad         3-0 Shakhtar           

1/8 Finals
[Jun 27]
Alay-2             1-0 Akademija Osh      
Jalal-Abad         1-9 Neftchi            
Kok-Zhangak        1-3 Kara-Balta         
Yntymak            2-1 Alga               
Abdish-Ata-2       2-0 Ilbirs             
[Jun 28]
Alga-2             0-4 Dordoy             
Dordoy-2           1-0 Abdish-Ata         
Akademija Osh-2    2-6 Alay               

Quarterfinals [Jul 1]
Abdish-Ata-2       3-2 Yntymak            
Alay               6-3 Alay-2             
Kara-Balta         2-0 Neftchi            
Dordoy            11-0 Dordoy-2           

Semifinals

First Legs
[Jul 4]
Dordoy             2-1 Abdish-Ata-2       
[Jul 5]
Alay               2-1 Kara-Balta         

Second Legs [Jul 18]
Abdish-Ata-2       0-0 Dordoy             
Kara-Balta         1-4 Alay               

Final [Oct 6, Dolen Omurzakov Stadium, Bishkek]
Dordoy             3-2 Alay               


2017

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 2 Nov 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.