Latvia 2010


Virslīga
Pirmā Līga
Otrā Līga


Virslīga

Final Table:

 1.Skonto FC (Rīga)                      27  22  3  2  86-16  69
 2.FK Ventspils                          27  20  3  4  68-18  63
 3.SK Liepājas Metalurgs                 27  19  4  4  70-20  61
 4.FC Daugava Daugavpils                 27  16  8  3  35-16  56
 5.FK Jūrmala-VV                         27   8  4 15  30-45  28
 6.FK Jelgava                            27   6  7 14  36-45  25
 7.SK Blāzma Rēzekne                     27   7  3 17  27-57  24
 8.JFK Olimps/RFS (Rīga)                 27   5  6 16  31-63  21
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FC Tranzīt (Ventspils)                27   5  4 18  17-56  19  Relegation Playoff
----------------------------------------------------------------
10.FK Jaunība (Rīga)                     27   4  4 19  16-80  16  Relegated

NB: FC Daugava (Daugavpils) were readmitted following the dissolution of the
      merger with FC Dinaburg (Daugavpils), excluded for match fixing in 2009;
    FC Tranzīts apparently renamed FC Tranzīt

Round 1
[Apr 10]
Metalurgs   4-0 Blāzma     
Jelgava     1-2 Ventspils  
[Apr 11]
Olimps/RFS  1-1 Daugava D  
Tranzīt     2-0 Jaunība    
Skonto      4-2 Jūrmala    

Round 2
[Apr 17]
Jaunība     0-1 Blāzma     
[Apr 18]
Ventspils   7-0 Olimps/RFS 
Jūrmala     1-2 Metalurgs  
Skonto      4-1 Jelgava    
Tranzīt     0-1 Daugava D  

Round 3
[Apr 22]
Jelgava     1-2 Jūrmala    
[Apr 23]
Olimps/RFS  1-3 Skonto     
Tranzīt     0-2 Ventspils  
[Apr 24]
Jaunība     2-3 Metalurgs  
Blāzma      3-1 Daugava D  

Round 4
[May 1]
Daugava D   1-1 Metalurgs  
Ventspils   1-0 Blāzma     
Jūrmala     0-1 Jaunība    
Skonto      5-0 Tranzīt   
[May 2]
Jelgava     4-0 Olimps/RFS 

Round 5
[May 8]
Jaunība     1-1 Daugava D  
Tranzīt     1-1 Jelgava     
Blāzma      1-3 Skonto
Olimps/RFS  0-2 Jūrmala    
[May 9] 
Metalurgs   0-0 Ventspils   

Round 6 [May 15]
Daugava D   1-0 Ventspils
Tranzīt     1-1 Jūrmala    
Skonto      7-0 Jaunība     
Metalurgs   3-1 Jelgava  
Blāzma      2-0 Olimps/RFS  

Round 7
[May 29]
Ventspils   5-0 Jaunība     
Jūrmala     0-1 Daugava D   
Skonto      0-0 Metalurgs   
Olimps/RFS  0-1 Tranzīt     
[May 30]
Jelgava     4-0 Blāzma      

Round 8
[Jun 2]
Jūrmala     1-4 Ventspils   
Skonto      1-0 Daugava D   
Olimps/RFS  0-3 Metalurgs   
[Jun 5]
Tranzīt     3-1 Blāzma      
[Jun 6]
Jelgava     4-1 Jaunība     

Round 9
[Jun 12]
Metalurgs   2-0 Tranzīt     
Jaunība     0-9 Olimps/RFS  
Blāzma      0-4 Jūrmala     
Ventspils   2-1 Skonto      
[Jun 13]
Daugava D   1-1 Jelgava     

Round 10
[Jun 19]
Daugava D   2-0 Olimps/RFS  
Jaunība     1-0 Tranzīt     
[Jun 22]
Jūrmala     0-4 Skonto      
[Jun 25]
Ventspils   2-1 Jelgava     
[Jun 26]
Blāzma      1-4 Metalurgs   

Round 11
[Jun 30]
Daugava D   2-0 Tranzīt     
Metalurgs   1-2 Jūrmala     
Olimps/RFS  0-3 Ventspils   
[Jul 3]
Blāzma      1-2 Jaunība     
[Aug 1]
Jelgava     0-5 Skonto      

Round 12
[May 19]
Tranzīt     0-2 Skonto
[Jul 7]
Jelgava     1-2 Olimps/RFS  
[Jul 8]
Metalurgs   0-1 Daugava D   
[Jul 9]
Blāzma      0-5 Ventspils   
[Jul 17]
Jaunība     0-2 Jūrmala     

Round 13
[Jul 24]
Metalurgs   4-0 Jaunība     
[Jul 25]
Jūrmala     2-1 Jelgava     
Skonto      6-1 Olimps/RFS  
Daugava D   2-0 Blāzma      
Ventspils   2-0 Tranzīt     

Round 14
[Aug 6]
Jaunība     0-3 Skonto      
[Aug 7]
Olimps/RFS  2-1 Blāzma      
Jelgava     1-2 Metalurgs   
[Aug 8]
Jūrmala     2-1 Tranzīt     
Ventspils   1-1 Daugava D   

Round 15
[Aug 14]
Blāzma      0-0 Jelgava     
[Aug 15]
Metalurgs   1-2 Skonto      
Daugava D   1-0 Jūrmala     
Tranzīt     2-2 Olimps/RFS  
Jaunība     0-5 Ventspils   

Round 16
[Aug 21]
Jūrmala     2-2 Olimps/RFS    
Daugava D   1-0 Jaunība     
[Aug 22]
Ventspils   2-4 Metalurgs   
Skonto      6-0 Blāzma      
Jelgava     2-1 Tranzīt     

Round 17
[Aug 27]
Daugava D   1-1 Skonto      
Metalurgs   4-0 Olimps/RFS  
Ventspils   1-0 Jūrmala     
[Aug 28]
Blāzma      2-0 Tranzīt     
Jaunība     1-1 Jelgava     

Round 18 [Sep 12]
Jelgava     3-3 Daugava D   
Olimps/RFS  2-2 Jaunība     
Skonto      1-0 Ventspils   
Tranzīt     0-4 Metalurgs   
Jūrmala     0-0 Blāzma      

Round 19 [Sep 15]
Blāzma      2-3 Metalurgs   
Tranzīt     0-6 Skonto      
Olimps/RFS  0-3 Ventspils   
Jelgava     0-1 Daugava D   
Jūrmala     0-1 Jaunība     

Round 20
[Sep 18]
Skonto      4-0 Olimps/RFS  
[Sep 19]
Jaunība     0-1 Tranzīt     
Ventspils   2-0 Blāzma      
Daugava D   2-0 Jūrmala     
Metalurgs   3-0 Jelgava     

Round 21
[Sep 23]
Daugava D   3-1 Jaunība     
Blāzma      1-4 Skonto      
Jūrmala     1-4 Metalurgs   
Olimps/RFS  0-2 Tranzīt     
[Sep 26]
Jelgava     2-4 Ventspils   

Round 22
[Oct 1]
Skonto      2-1 Jelgava     
Metalurgs   0-0 Daugava D   
[Oct 2]
Tranzīt     0-3 Blāzma      
Ventspils   3-1 Jūrmala     
Jaunība     2-2 Olimps/RFS  

Round 23 [Oct 17]
Blāzma      1-1 Olimps/RFS  
Jelgava     0-0 Tranzīt     
Jūrmala     0-2 Skonto      
Daugava D   0-1 Ventspils   
Metalurgs   8-0 Jaunība     

Round 24
[Oct 22]
Skonto      0-1 Daugava D   
[Oct 23]
Olimps/RFS  21 Jelgava     
Jaunība     04 Blāzma      
Ventspils   01 Metalurgs   
Tranzīt     23 Jūrmala     

Round 25 [Oct 27]
Jūrmala     0-3 Olimps/RFS  
Daugava D   1-0 Tranzīt     
Ventspils   4-1 Jaunība     
Jelgava     2-0 Blāzma      
Metalurgs   1-2 Skonto      
 	
Round 26 [Oct 31]
Tranzīt     0-6 Metalurgs   
Jaunība     0-1 Jelgava     
Blāzma      2-1 Jūrmala     
Olimps/RFS  0-2 Daugava D   
Skonto      2-2 Ventspils   

Round 27 [Nov 7]
Jūrmala     1-1 Jelgava     
Skonto      6-0 Jaunība     
Ventspils   5-0 Tranzīt     
Metalurgs   2-1 Olimps/RFS  
Daugava D   3-1 Blāzma      

Final Table:

 1.Skonto FC (Rīga)                      27  22  3  2  86-16  69
 2.FK Ventspils                          27  20  3  4  68-18  63
 3.SK Liepājas Metalurgs                 27  19  4  4  70-20  61
 4.FC Daugava Daugavpils                 27  16  8  3  35-16  56
 5.FK Jūrmala-VV                         27   8  4 15  30-45  28
 6.FK Jelgava                            27   6  7 14  36-45  25
 7.SK Blāzma Rēzekne                     27   7  3 17  27-57  24
 8.JFK Olimps/RFS (Rīga)                 27   5  6 16  31-63  21
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FC Tranzīt (Ventspils)                27   5  4 18  17-56  19  Relegation Playoff
----------------------------------------------------------------
10.FK Jaunība (Rīga)                     27   4  4 19  16-80  16  Relegated

NB: FC Daugava (Daugavpils) were readmitted following the dissolution of the
      merger with FC Dinaburg (Daugavpils), excluded for match fixing in 2009;
    FC Tranzīts apparently renamed FC Tranzīt

Promotion/Relegation Playoff

As FC Tranzīt (Ventspils) withdrew from the playoff, FC Jūrmala were promoted


Pirmā Līga

Final Table:

 1.FB Gulbene-2005                       22  21  1  0  85-14  64  Promoted
----------------------------------------------------------------
 2.FC Jūrmala                            22  14  4  4  47-19  46  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FK Daugava/RFS Rīga                   22  13  5  4  51-27  44
 4.SK Liepājas Metalurgs-2               22  13  4  5  55-31  43
 5.FS Metta/Latvijas Universitāte (Rīga) 22  10  6  6  42-25  36
 6.Valmieras FK/BSS                      22   9  4  9  33-40  31
 7.BFC Daugava-2 (Daugavpils)            22   7  3 12  28-35  24
 8.FK Auda (Rīga)                        22   6  6 10  21-33  24
 9.FK Spartaks (Jūrmala)                 22   6  4 12  32-41  22
10.FK Tukums-2000/TSS                    22   4  7 11  33-46  19
11.FK Jelgava-2                          22   4  3 15  21-42  15
12.FK Kuldīga                            22   1  1 20  14-109  4

Round 1
[May 1]
Spartaks    1-0 Jelgava-2
Kuldīga     0-5 Metta/LU   
[May 2]
Metalurgs-2 0-1 Gulbene
Daugava D-2 1-0 Tukums     
Jūrmala     1-3 Daugava R   
Valmiera    0-0 Auda        

Round 2
[May 7]
Metta/LU    0-0 Jelgava-2
[May 8]
Jūrmala     3-1 Kuldīga     
Tukums      1-1 Auda
Metalurgs-2 0-0 Daugava R   
[May 9]
Daugava D-2 0-2 Gulbene
Spartaks    6-1 Valmiera    

Round 3
[May 15]
Auda        1-1 Spartaks
Tukums      0-4 Gulbene
Valmiera    0-3 Metta/LU
[May 16]
Daugava R   2-0 Daugava D-2
Kuldīga    0-10 Metalurgs-2
Jūrmala     1-0 Jelgava-2

Round 4 [May 22]
Daugava R   1-1 Gulbene
Tukums      1-5 Spartaks    
Metalurgs-2 1-0 Jelgava-2
Jūrmala     3-0 Valmiera    
Daugava D-2 7-1 Kuldīga     
Metta/LU    2-0 Auda        

Round 5
[May 29]
Daugava R   1-1 Tukums      
Auda        0-0 Jūrmala     
Kuldīga     0-5 Gulbene
[May 30]
Valmiera    1-1 Metalurgs-2 
Spartaks    0-0 Metta/LU    
[May 31]
Jelgava-2   0-1 Daugava D-2 

Round 6
[Jun 5]
Daugava D-2 1-2 Valmiera    
Jūrmala     2-0 Spartaks    
Daugava R  11-0 Kuldīga     
Gulbene     6-1 Jelgava-2   
[Jun 6]
Metalurgs-2 3-1 Auda        
Tukums      0-0 Metta/LU    

Round 7
[Jun 12]
Valmiera    0-1 Gulbene     
Auda        1-0 Daugava D-2 
Jelgava-2   0-1 Daugava R   
Kuldīga     1-5 Tukums      
Metta/LU    0-2 Jūrmala     
[Jun 14]
Spartaks    1-3 Metalurgs-2 

Round 8
[Jun 19]
Daugava R   5-0 Valmiera    
Kuldīga     0-5 Jelgava-2   
Metalurgs-2 3-3 Metta/LU    
Gulbene     5-0 Auda        
[Jun 20]
Jūrmala     3-2 Tukums      
Daugava D-2 3-2 Spartaks    

Round 9
[Jul 3]
Valmiera    5-2 Kuldīga     
Auda        1-4 Daugava R   
Jelgava-2   1-1 Tukums      
Metalurgs-2 1-0 Jūrmala     
Spartaks    0-3 Gulbene     
[Jul 5]
Metta/LU    0-1 Daugava D-2 

Round 10
[Jul 9]
Gulbene     2-0 Metta/LU    
[Jul 10]
Kuldīga     0-2 Auda        
Tukums      3-4 Metalurgs-2 
Daugava D-2 2-2 Jūrmala     
Spartaks    1-3 Daugava R   
[Jul 11]
Valmiera    2-0 Jelgava-2   

Round 11 [Jul 17]
Auda        0-1 Jelgava-2   
Tukums      3-2 Valmiera    
Metalurgs-2 3-0 Daugava D-2 
Spartaks    4-1 Kuldīga     
Metta/LU    2-1 Daugava R   
Gulbene     3-2 Jūrmala     

Round 12
[Jul 24]
Auda        0-2 Valmiera    
Daugava R   0-1 Jūrmala     
Jelgava-2   1-1 Spartaks    
Tukums      1-1 Daugava D-2 
Metta/LU    8-0 Kuldīga     
[Jul 26]
Gulbene     6-2 Metalurgs-2 

Round 13
[Jul 28]
Auda        2-2 Tukums      
[Jul 31]
Daugava R   2-2 Metalurgs-2 
Kuldīga     0-3 Jūrmala     
Jelgava-2   0-1 Metta/LU    
Gulbene     2-0 Daugava D-2 
[Sep 25]
Valmiera    3-1 Spartaks    

Round 14
[Aug 7]
Jelgava-2   0-5 Jūrmala     
Metalurgs-2 5-0 Kuldīga     
Spartaks    1-2 Auda        
Daugava D-2 1-2 Daugava R   
Gulbene     5-2 Tukums      
[Aug 8]
Metta/LU    2-2 Valmiera    

Round 15
[Aug 14]
Auda        0-0 Metta/LU    
Kuldīga     2-1 Daugava D-2 
Valmiera    1-1 Jūrmala     
Spartaks    1-0 Tukums      
Gulbene     6-0 Daugava R   
[Aug 16]
Jelgava-2   0-4 Metalurgs-2 

Round 16
[Aug 21]
Metalurgs-2 2-1 Valmiera    
Metta/LU    3-1 Spartaks    
Gulbene     9-0 Kuldīga     
[Aug 22]
Jūrmala     2-1 Auda        
[Aug 23]
Daugava D-2 5-0 Jelgava-2
[Oct 9]
Tukums      1-3 Daugava R   

Round 17
[Sep 4]
Auda        2-0 Metalurgs-2 
Valmiera    2-1 Daugava D-2 
Kuldīga     2-2 Daugava R   
Metta/LU    3-1 Tukums      
Spartaks    1-2 Jūrmala     
[Oct 7]
Jelgava-2   3-7 Gulbene     

Round 18 [Sep 11]
Gulbene     5-1 Valmiera    
Tukums      3-1 Kuldīga     
Daugava R   1-0 Jelgava-2   
Daugava D-2 2-1 Auda        
Metalurgs-2 3-1 Spartaks    
Jūrmala     5-1 Metta/LU    

Round 19
[Oct 2]
Auda        0-3 Gulbene     
Jelgava-2   7-1 Kuldīga     
Spartaks    1-1 Daugava D-2 
Tukums      1-1 Jūrmala     
Valmiera    3-1 Daugava R   
[Oct 3]
Metta/LU    3-1 Metalurgs-2 

Round 20
[Oct 15]
Jūrmala     4-1 Metalurgs-2 
[Oct 16]
Daugava D-2 0-2 Metta/LU    
Daugava R   3-1 Auda        
Tukums      2-1 Jelgava-2   
Gulbene     5-0 Spartaks    
Kuldīga     0-3 Valmiera    

Round 21 [Oct 30]
Metalurgs-2 3-2 Tukums      
Jūrmala     4-0 Daugava D-2 
Metta/LU    2-3 Gulbene     
Daugava R   2-1 Spartaks    
Auda        4-1 Kuldīga     
Jelgava-2   1-0 Valmiera    

Round 22 [Nov 6]
Valmiera    2-1 Tukums      
Jelgava-2   0-1 Auda        
Kuldīga     1-2 Spartaks    
Daugava R   3-2 Metta/LU    
Jūrmala     0-1 Gulbene     
Daugava D-2 0-3 Metalurgs-2 

Final Table:

 1.FB Gulbene-2005                       22  21  1  0  85-14  64  Promoted
----------------------------------------------------------------
 2.FC Jūrmala                            22  14  4  4  47-19  46  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FK Daugava/RFS Rīga                   22  13  5  4  51-27  44
 4.SK Liepājas Metalurgs-2               22  13  4  5  55-31  43
 5.FS Metta/Latvijas Universitāte (Rīga) 22  10  6  6  42-25  36
 6.Valmieras FK/BSS                      22   9  4  9  33-40  31
 7.BFC Daugava-2 (Daugavpils)            22   7  3 12  28-35  24
 8.FK Auda (Rīga)                        22   6  6 10  21-33  24
 9.FK Spartaks (Jūrmala)                 22   6  4 12  32-41  22
10.FK Tukums-2000/TSS                    22   4  7 11  33-46  19
11.FK Jelgava-2                          22   4  3 15  21-42  15
12.FK Kuldīga                            22   1  1 20  14-109  4



Otrā Līga

Finālturnīrs

Finālturnīrs

Participants:

Daugavpils:     LDZ/Cargo
Kurzeme:        SFK Varavīksne Liepāja
Latgale:        FK Ilūkste   
Rīga:           Salaspils FC
Vidzeme:        OSC/FK33 Ogre
Zemgale:        FK Ozolnieki 
Ziemeļaustrumi: FK Kvarcs/Madona

Quarterfinals [Oct 3]
Ilūkste    1-1 LDZ/Cargo  [4-1 pen]
Salaspils  2-2 Ozolnieki  [4-2 pen]
OSC/FK33   7-1 Kvarcs/M.
Varavīksne bye

Semifinals [Oct 9, Salaspils]
OSC/FK33   1-1 Salaspils  [3-0 pen]
Varavīksne 3-0 Ilūkste    

Third Place Match [Oct 10, Salaspils]
Salaspils  0-1 Ilūkste    

Final [Oct 10, Salaspils]
OSC/FK33   2-7 Varavīksne 

Champions: SFK Varavīksne Liepāja
	
NB: both finalists promoted	

2009.

2011.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (mikad@online.ru)
Last updated: 31 Jan 2013

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2010/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.