Latvia 2019


Virslīga
Latvijas Kauss 2019
Pirmā līga
2. līga


Virslīga

Final Table:

 1.Rīga FC                               32  20  6  6  59-21  66  [C]  Champions
 2.FK Rīgas Futbola Skola                32  17  8  7  55-32  59
 3.FK Ventspils                          32  12 11  9  47-43  47
 4.Valmiera Glass VIA                    32  12 10 10  37-34  46
 5.JPFS/FK Spartaks (Jūrmala)            32  13  5 14  49-64  44
 6.FK Liepāja                            32  11  6 15  41-43  39
 7.FK Jelgava                            32   9 11 12  34-37  38
 8.BFC Daugavpils                        32   8  7 17  27-50  31  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FS Metta/Latvijas Universitāte (Rīga) 32   6  8 18  35-60  26       Relegation Playoff

Round 1
[Mar 9]
Jelgava     0-1 Rīga FC     
Daugavpils  1-0 Metta/LU    
[Mar 10]
Ventspils   2-1 Spartaks    
Rīgas FS    2-0 Liepāja     
Valmiera    bye

Round 2
[Mar 15]
Metta/LU    1-2 Rīga FC     
[Mar 16]
Spartaks    2-3 Rīgas FS    
Jelgava     2-1 Ventspils   
[Mar 17]
Valmiera    2-0 Daugavpils  
Liepāja     bye

Round 3
[Mar 30]
Rīgas FS    2-1 Jelgava     
Liepāja     0-1 Spartaks    
[Mar 31]
Rīga FC     0-1 Valmiera    
Ventspils   2-0 Metta/LU    
Daugavpils  bye

Round 4
[Apr 5]
Jelgava     1-2 Liepāja     
Metta/LU    1-2 Rīgas FS    
[Apr 6]
Daugavpils  0-1 Rīga FC     
Valmiera    1-1 Ventspils   
Spartaks    bye

Round 5
[Apr 9]
Spartaks    1-2 Jelgava     
Liepāja     2-1 Metta/LU    
[Apr 10]
Ventspils   1-1 Daugavpils  
Valmiera    0-2 Rīgas FS    
Rīga FC     bye

Round 6
[Apr 14]
Metta/LU    3-0 Spartaks    
Rīga FC     2-0 Ventspils   
Valmiera    1-0 Liepāja     
[Apr 15]
Daugavpils  0-1 Rīgas FS    
Jelgava     bye

Round 7
[Apr 19]
Spartaks    2-0 Valmiera    
Liepāja     2-3 Daugavpils  
Jelgava     1-2 Metta/LU    
[Apr 20]
Rīgas FS    3-1 Rīga FC     
Ventspils   bye

Round 8			
[Apr 23]
Daugavpils  4-1 Spartaks    
Valmiera    0-0 Jelgava     
[Apr 24]
Ventspils   2-0 Rīgas FS    
Rīga FC     1-0 Liepāja     
Metta/LU    bye

Round 9
[Apr 27]
Metta/LU    1-4 Valmiera    
Jelgava     1-0 Daugavpils  
[Apr 28]
Spartaks    0-4 Rīga FC     
Ventspils   1-1 Liepāja     
Rīgas FS    bye

Round 10
[May 3]
Metta/LU    0-1 Daugavpils  
Rīga FC     1-1 Jelgava     
[May 4]
Spartaks    4-3 Ventspils   
Liepāja     0-0 Rīgas FS    
Valmiera    bye

Round 11
[May 7]
Daugavpils  1-0 Valmiera    
Rīga FC     2-1 Metta/LU    
[May 8]
Rīgas FS    0-0 Spartaks    
Ventspils   1-1 Jelgava     
Liepāja     bye

Round 12
[May 12]
Jelgava     0-0 Rīgas FS    
Spartaks    1-0 Liepāja     
Metta/LU    2-1 Ventspils   
[May 13]
Valmiera    1-0 Rīga FC     
Daugavpils  bye

Round 13
[May 17]
Rīgas FS    2-2 Metta/LU    
Liepāja     1-0 Jelgava     
[May 18]
Ventspils   2-2 Valmiera    
Daugavpils  0-3 Rīga FC     
Spartaks    bye

Round 14
[May 21]
Jelgava     0-3 Spartaks    
Metta/LU    1-2 Liepāja     
[May 22]
Daugavpils  0-3 Ventspils   
Rīgas FS    0-1 Valmiera    
Rīga FC     bye

Round 15
[May 25]
Spartaks    1-0 Metta/LU    
[May 26]
Liepāja     1-0 Valmiera    
Ventspils   1-0 Rīga FC     
[May 27]
Rīgas FS    3-2 Daugavpils  
Jelgava     bye

Round 16
[May 31]
Valmiera    1-2 Spartaks    
Metta/LU    2-1 Jelgava     
[Jun 1]
Daugavpils  1-0 Liepāja     
Rīga FC     2-0 Rīgas FS    
Ventspils   bye

Round 17
[Jun 15]	
Jelgava     0-1 Valmiera    
Rīgas FS    4-1 Ventspils   
Liepāja     1-2 Rīga FC     
[Jun 16]
Spartaks    3-0 Daugavpils  
Metta/LU    bye

Round 18
[Jun 20]
Liepāja     4-0 Ventspils   
[Jun 21]
Daugavpils  0-2 Jelgava     
Rīga FC     6-1 Spartaks    
Valmiera    0-2 Metta/LU    
Rīgas FS    bye

Halfway Table:

 1.Rīga FC                               16  11  1  4  28-11  34  [C]
 2.FK Rīgas Futbola Skola                16   9  4  3  24-15  31
 3.JPFS/FK Spartaks (Jūrmala)            16   8  1  7  23-28  25
 4.Valmiera Glass VIA                    16   7  3  6  15-14  24
 5.FK Liepāja                            16   6  2  8  16-16  20
 6.FK Ventspils                          16   5  5  6  22-25  20
 7.BFC Daugavpils                        16   6  1  9  14-23  19  [P]
 8.FS Metta/Latvijas Universitāte (Rīga) 16   5  1 10  19-24  16
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FK Jelgava                            16   4  4  8  13-18  16

Round 19
[Jun 25]
Ventspils   2-2 Spartaks    
Rīgas FS    1-2 Liepāja     
[Jun 26]
Daugavpils  0-0 Metta/LU    
Rīga FC     0-1 Jelgava     
Valmiera    bye

Round 20
[Jun 29]
Spartaks    1-0 Rīgas FS    
[Jun 30]
Valmiera    1-1 Daugavpils  
Metta/LU    0-4 Rīga FC     
Jelgava     1-2 Ventspils   
Liepāja     bye

Round 21
[Jul 4]
Rīga FC     0-0 Valmiera    
[Jul 5]
Liepāja     2-2 Spartaks    
[Jul 6]
Ventspils   2-1 Metta/LU    
Rīgas FS    2-0 Jelgava     
Daugavpils  bye

Round 22
[Jul 20]
Rīga FC     4-0 Daugavpils  
[Jul 21]
Metta/LU    1-1 Rīgas FS    
Ventspils   2-2 Valmiera    
Jelgava     0-0 Liepāja     
Spartaks    bye

Round 23
[Jul 27]
Spartaks    1-2 Jelgava     
[Jul 28]
Ventspils   3-0 Daugavpils  
Metta/LU    2-3 Liepāja     
Rīgas FS    1-0 Valmiera    
Rīga FC     bye

Round 24
[Aug 3]
Metta/LU    1-1 Spartaks    
[Aug 4]
Valmiera    2-1 Liepāja     
[Aug 5]
Daugavpils  0-1 Rīgas FS    
[Sep 18]
Rīga FC     0-0 Ventspils   
Jelgava     bye

Round 25
[Aug 10]
Spartaks    3-0 Valmiera    
Jelgava     1-0 Metta/LU    
[Aug 11]
Liepāja     1-2 Daugavpils  
Rīgas FS    1-2 Rīga FC     
Ventspils   bye

Round 26
[Aug 17]
Valmiera    3-1 Jelgava     
Daugavpils  2-3 Spartaks    
[Aug 18]
Ventspils   3-0 Rīgas FS    
Rīga FC     1-0 Liepāja     
Metta/LU    bye

Round 27
[Aug 24]
Liepāja     1-2 Ventspils   
[Aug 25]
Jelgava     2-2 Daugavpils  
Spartaks    2-4 Rīga FC     
Metta/LU    0-0 Valmiera    
Rīgas FS    bye

Round 28
[Aug 30]
Metta/LU    1-0 Daugavpils  
Liepāja     3-3 Rīgas FS    
[Aug 31]
Spartaks    0-1 Ventspils   
[Oct 23]
Jelgava     0-0 Rīga FC     
Valmiera    bye

Round 29
[Sep 14]
Ventspils   1-1 Jelgava     
Daugavpils  2-2 Valmiera    
Rīga FC     5-0 Metta/LU    
[Sep 15]
Rīgas FS    6-0 Spartaks    
Liepāja     bye

Round 30
[Sep 21]
Jelgava     1-1 Rīgas FS    
Spartaks    4-2 Liepāja     
[Sep 22]
Metta/LU    3-3 Ventspils   
Valmiera    0-1 Rīga FC     
Daugavpils  bye

Round 31
[Sep 29]
Valmiera    2-0 Ventspils   
Liepāja     3-1 Jelgava     
[Sep 30]
Rīga FC     2-0 Daugavpils  
Rīgas FS    6-1 Metta/LU    
Spartaks    bye

Round 32 [Oct 5]	
Jelgava     5-2 Spartaks    
Liepāja     2-1 Metta/LU    
Daugavpils  1-1 Ventspils   
Valmiera    1-3 Rīgas FS    
Rīga FC     bye

Round 33
[Oct 19]
Ventspils   2-1 Rīga FC     
Rīgas FS    2-0 Daugavpils  
[Oct 20]
Spartaks    2-2 Metta/LU    
Liepāja     2-3 Valmiera    
Jelgava     bye

Round 34
[Oct 27]
Daugavpils  1-0 Liepāja     
Valmiera    3-0 Spartaks    
[Oct 30]
Metta/LU    0-3 Jelgava     
Rīga FC     1-1 Rīgas FS    
Ventspils   bye

Round 35 [Nov 3]
Jelgava     0-0 Valmiera    
Liepāja     2-2 Rīga FC     
Rīgas FS    2-1 Ventspils   
Spartaks    2-0 Daugavpils  
Metta/LU    bye

Round 36 [Nov 9]
Daugavpils  2-2 Jelgava     
Ventspils   0-1 Liepāja     
Rīga FC     4-1 Spartaks    
Valmiera    3-3 Metta/LU    
Rīgas FS    bye

Final Table:

 1.Rīga FC                               32  20  6  6  59-21  66  [C]  Champions
 2.FK Rīgas Futbola Skola                32  17  8  7  55-32  59
 3.FK Ventspils                          32  12 11  9  47-43  47
 4.Valmiera Glass VIA                    32  12 10 10  37-34  46
 5.JPFS/FK Spartaks (Jūrmala)            32  13  5 14  49-64  44
 6.FK Liepāja                            32  11  6 15  41-43  39
 7.FK Jelgava                            32   9 11 12  34-37  38
 8.BFC Daugavpils                        32   8  7 17  27-50  31  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FS Metta/Latvijas Universitāte (Rīga) 32   6  8 18  35-60  26       Relegation Playoff

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Nov 13]
Metta/LU    0-0 Super Nova  

Second Leg [Nov 16]
Super Nova  1-3 Metta/LU    

NB: both remain at former level

Latvijas Kauss 2019

Round 1
[May 22]
FK Salaspils                 4-1 FK Jūrnieks                  
[May 23]
FK Jaunība/SK Upesciems      2-1 Jūrmalas SS                  
[May 25]
Riga United                  1-3 FK Karosta                   
LDZ Cargo/DFA                7-0 FK Monarhs                   
Talsi/FK Laidze              0-1 FK Aliance                   
[May 26]
AFA Olaine                   1-2 FK Kalupe                    
DSVK Traktors                1-3 SK Krimulda                  
[May 31]
Caramba Rīga                 8-2 FK Limbaži                   

Round 1
[Jun 12]
Caramba Rīga                 5-3 Mārupes SC                   
[Jun 14]
JDFS Alberts                 3-1 Dinamo Rīga/Staicele	      [aet]
[Jun 15]
FK Auda                      1-5 FK Tukums 2000/TSS           
FK Kalupe                    0-0 FC New Project               [aet, 3-5 pen]
FK Salaspils                 3-0 FK Jaunība/SK Upesciems      
[Jun 16]
Albatroz SC                  1-2 Grobiņas SC                  
FK Karosta                   8-1 Madona FK                    
SK Super Nova                3-3 Rēzeknes FA/BJSS             [aet, 2-0 pen]
FK Līvāni/LīvMet             5-1 FC Nikers                    
[Jun 18]
FK Alberts                   2-1 FK Lielupe                   
[Jun 19]
SK Krimulda                  3-2 KEIKO	                      
FK Aliance                   1-2 LDZ Cargo/DFA                
[Jun 21]
FK Smiltene/BJSS             awd Ghetto FC                    [awarded 3-0, Ghetto forfeited]
Lubāna/Degumnieki/MBJSS      2-6 Tente                        

Round 2
[Jun 21]
Caramba Rīga                 1-0 FK Salaspils                 
[Jun 29]
FK Tukums 2000/TSS           9-1 SK Krimulda                  
Grobiņas SC                  2-4 JDFS Alberts                 
FK Līvāni/LīvMet             0-7 FK Smiltene/BJSS             
[Jun 30]
Tente                        0-1 FK Karosta                   
FC New Project               1-2 SK Super Nova                
LDZ Cargo/DFA                6-0 FK Alberts                   

1/8 Finals
[Jul 13]
JDFS Alberts                 0-1 Caramba Rīga                 
[Jul 14]
FK Tukums 2000/TSS           4-1 FK Ventspils                 
FK Smiltene/BJSS             0-4 FK Liepāja                   
SK Super Nova                0-6 Rīga FC                      
[Jul 13]
Valmiera Glass VIA           1-2 Rīgas Futbola skola          
[Jul 15]
FK Jelgava                   1-0 FS Metta/LU (Rīga)           
[Jul 13]
FK Spartaks (Jūrmala)        0-1 BFC Daugavpils               
[Jul 17]
FK Karosta                   4-1 LDZ Cargo/DFA                

Quarterfinals
[Aug 4]
Caramba Rīga                 1-1 FK Karosta                   [aet, 3-4 pen]
[Aug 21]
BFC Daugavpils               1-2 FK Jelgava                   
FK Liepāja                   1-2 Rīgas Futbola skola          
[Sep 1]
Rīga FC                      4-0 FK Tukums 2000/TSS	

Semifinals
[Sep 25]
FK Karosta                   0-5 FK Jelgava                   
[Sep 26]
Rīgas Futbola skola          3-1 Rīga FC                      

Final [Oct 26]
Rīgas Futbola skola          3-2 FK Jelgava                   [aet]

Pirmā līga

Final Table:
 
 1.FK Tukums 2000 TSS (Tukums)           27  24  2  1 112-14  74       Promoted
----------------------------------------------------------------
 2.SK Super Nova (Olaine)                27  19  1  7  95-27  58       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FK Smiltene/BJSS (Smiltene)           27  17  2  8  78-52  53
 4.JDFS Alberts (Rīga)                   27  16  3  8  70-47  51
 5.FK Auda (Rīga)                        27  14  3 10  62-51  45
 6.Rēzeknes FA/BJSS (Rēzekne)            27  13  4 10  72-56  43
 7.Grobiņas SC (Grobiņa)                 27  10  0 17  56-104 30
----------------------------------------------------------------
 8.FC New Project                        27   6  2 19  35-62  20  [P]  Relegated
 9.Dinamo Rīga/Staicele                  27   6  1 20  39-78  19  [*]  Relegated
10.Balvu Sporta centrs (Balvi)           27   1  0 26  23-151  3       Relegated

[*] FK Staiceles Bebri (Staicele) apparently merged into Dinamo Rīga/Staicele

2. līga

Semifinals

First Legs [Oct 6]
Saldus SS/Brocēnu NBJSS      3-5 Ghetto FC                    
SK Krimulda                  2-9 LDZ Cargo/DFA                

Second Legs
[Oct 12]
Ghetto FC                   10-4 Saldus SS/Brocēnu NBJSS      
[Oct 13]
LDZ Cargo/DFA                8-2 SK Krimulda                  

Final [Oct 19]
LDZ Cargo/DFA                4-3 Ghetto FC                    

2018.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 28 Nov 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.