Latvia Cup 2004

First Round

[May 2]
ABULS Smiltene                        5-0 FK Kadaga
[May 15]
FK ILUKSTE                            22 MSB Aluksne                     [pen 4-3]
MARKO/LSPA Riga                       60 Kauguri Jurmala
LINDE-N Kuldiga                       10 UPTK-Miku Liepaja
OC Ventspils                          13 FK SALDUS/BROCENI
Super-Nova Slampe                     07 OFRISS Riga
AUTONET Dobele                        21 Varaviksne Liepaja
[May 16]
FK Olaine                             02 JURNIEKS Riga

Second Round

[May 15]
ALOJA STARKELSEN/KAUSS Staicele       32 Kvarcs Madona
[May 16]
ENKURS Riga                           41 FS Riga
[Jun 4]
Linde-N Kuldiga                       1-2 AUTONET Dobele
[Jun 12/13]
FK ILUKSTE                            1-0 Abuls Smiltene
FK SALDUS/BROCENI                     4-3 Ofriss Riga
JURNIEKS Riga                         2-0 Marko/LSPA Riga

Third Round

[Jun 22]
JFC SKONTO Riga [D2]                  5-0 Enkurs Riga [D3]
[Jun 26]
FORTUNA/OSC Ogre [D2]                 2-0 Balvu Vilki/ATU Balvi [D2]
Venta Ventspils [D2]                  3-3 ZIBENS/ZEMESSARDZE Ilukste [D2] [pen 8-9]
FK VALMIERA [D2]                      4-3 FK Ilukste [D3]
ALOJA STARKELSEN/KAUSS Staicele [D3]  5-4 FK Jelgava [D2]
RFS/FLAMINKO Riga [D2]                4-0 AutoNet Dobele [D3]
DIZVANAGI Rezekne [D2]                7-2 Alberts Riga [D2]
Jurnieks Riga [D3]                    4-4 FK SALDUS/BROCENI [D3]          [pen 2-4]

Fourth Round

[Jul 1]
Dizvanagi Rezekne [D2]                14 Liepajas METALURGS
  [Vitalijs Voskans(pen) - Kristaps Grebis-2, Rudolfs Danga, Intars Kirhners]
RFS/Flaminko Riga [D2]                09 FK JURMALA
  [Aleksandrs Sergejevs 23, 59, 62, Vitalijs Puzirevskis 20, 53, 61,
   Nikolajs Polakovs 45, 73, Romans Bezzubovs 87. Att: 300]
FK Valmiera [D2]                      08 FK RIGA
  [Marek Bonco-2, Roberts Mezeckis(pen), Claude-Parfait Ngon A Djam,
   Sergejs Vlasiks, Jevgenijs Kacanovs, Kostyantyn Matsion, Aleksandrs Bogdanovs]
Aloja Starkelsen/Kauss Staicele [D3] 014 FK VENTSPILS
  [Nikumgens Grazvidas-5, Alexander Rekhviashvili 22, 74, 82,
   Deimantas Bicka 14, 42, Andrejs Butriks 37, 90. Att: 400]
Zibens/Zemessardze Ilukste [D2]       01 AUDA Riga
  [Emils Muiznieks 40. Att: 200]
Fortuna/OSC Ogre [D2]                013 SKONTO Riga
  [Gatis Kalnins 15, 22, 25, 50, 52, 55, 57, Orestas Buitkus 26, 45+1,
   Sergejs Starkovs 62, 88, Igors Semjonovs 4, Kristaps Blanks. Att: 200]
[Jul 4]
FK Saldus/Broceni [D3]                09 DITTON Daugavpils
  [Pavels Mihadjuks 7, Andrejs Melders 13, Jevgenijs Savickis 16,
   Aleksandrs Beinarovics 34, Deniss Ascuks 54, 65, 87,
   Aleksandrs Vasiljevs 83, Kirill Kurbatov 83. Att: 200]
[Jul 20]
JFC Skonto Riga [D2]                  03 DINABURG Daugavpils
  [Artyom Lopatkin 27, 36, Jurijs Sokolovs 44. Att: 150]


Quarterfinals [Aug 8]

FK VENTSPILS                          2-1 Dinaburg Daugavpils             [aet]
  [Grazvydas Mikulenas 86, Aleksandr Rekhviashvili 120 -
   Artyom Lopatkin 86. Att: 500]
FK Riga                               1-1 Liepajas METALURGS              [pen 4-5]
  [Claude-Parfait Ngon A Djam 13 -
   Genadijs Solonicins 46. Att: 500]
FK Jurmala                            1-2 SKONTO Riga
  [Romans Bezzubovs 87 - Aaron Nguimbat 38,
   Andrei Pereplyotkin 90+4. Att: 1,000]
Auda Riga                             0-1 DITTON Daugavpils
  [Jurijs Beinarovics 42. Att: 30]


Semifinals [Sep 12]

SKONTO Riga                           2-1 Liepajas Metalurgs
  [Aleksejs Visnakovs 76, Arturs Zakresevskis 90 -
   Genadijs Solonicins 28 pen]

Ditton Daugavpils                     0-2 FK VENTSPILS
  [Deimantas Bicka 45, 63. Att: 300]


Final [Sep 26]

Skonto Riga                           1-2 FK VENTSPILS
  [Buitkus 86 - Rimkus 40, Bicka 71]
SKO: Andrejs Piedels, Arturs Zakresevskis, Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis,
     Aaron Nguimbat CMR (Kristaps Blanks 63), Olegs Blagonadezdins, Aleksejs Visnakovs,
     Igors Semjonovs (Orestas Buitkus LTU 54), Zurab Menteshashvili GEO,
     Mihails Miholaps, Gatis Kalnins.
VEN: Deniss Romanovs, Aleksejs Soleicuks, Maris Smirnovs, Igors Korablovs,
     Viktors Lukasevics, Aleksandr Rekhviashvili GEO, Igoris Stukalinas LTU,
     Andrei Agafonov RUS (Deniss Kacanovs 79), Jiri Krohmer CZE (Andrejs Butriks 90+3),
     Deimantas Bicka LTU, Vits Rimkus (Grazvydas Mikulenas LTU 85).
Booked: Isakovs 41, Zakresevskis 60, Miholaps 81, Blanks 85 -
        Stukalinas 83, Bicka 87, Butriks 90+3, Romanovs 90+4.
Sent off: Zakresevskis 90+2 (second yellow card).
Referee: Andrejs Sipailo.
Riga, Skonto Stadium. Att: 4,700.




2003.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (mike.d@g23.relcom.ru)
Last updated: 31 Dec 2005

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2004/05
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.