Lithuania 2015


A LYGA 2015
LFF Taurė 2014/15 | LFF Taurė 2015/16
LFF 1 Lyga

A LYGA 2015

Final Table:

 1.Žalgiris (Vilnius)         36  31  1  4 104-25  94  Champions
 2.FK Trakai                  36  27  3  6  92-33  84
 3.Atlantas (Klaipėda)        36  21  7  8  65-34  70
 4.Sūduva (Marijampolė)       36  21  4 11  76-34  67
 5.Spyris (Kaunas)            36  13  6 17  47-74  45
 6.Utenis (Utena)             36  11  9 16  41-50  42
 7.Stumbras (Kaunas)          36  11  8 17  51-74  41
-----------------------------------------------------
 8.FK Šiauliai                36   5  5 26  37-94  20  Relegated
 -.Klaipėdos Granitas         36   6  9 21  37-83  27  [*]
 -.Kruoja (Pakruojis)         36   4  8 24  23-72  20  [*]

[*] Kruoja (Pakruojis) withdrew after round 24; all remaining matches are awarded 0-3 losses against them;
    Klaipėdos Granitas disqualified after round 34; all remaining matches are awarded 0-3 losses against them

Round 1
[Feb 28]
Stumbras         3-1 Šiauliai         
Atlantas         5-1 Trakai           
[Mar 1]
Spyris           2-1 Granitas         
Kruoja           1-3 Sūduva           
[Mar 2]
Žalgiris         2-0 Utenis           

Round 2
[Mar 7]
Stumbras         0-2 Sūduva           
Šiauliai         1-2 Spyris           
[Mar 8]
Granitas         0-2 Žalgiris         
Utenis           1-2 Atlantas         
[Mar 9]
Trakai           1-1 Kruoja           

Round 3
[Mar 13]
Žalgiris         3-2 Šiauliai         
[Mar 14]
Spyris           1-4 Stumbras         
Atlantas         0-1 Granitas         
Sūduva           0-1 TTrakai           
[Mar 15]
Kruoja           1-0 Utenis           

Round 4
[Mar 17]
Atlantas         5-0 Šiauliai         
Trakai           3-1 Stumbras         
[Mar 18]
Utenis           1-1 Sūduva           
Spyris           0-1 Žalgiris         
[Mar 19]
Granitas         0-3 Kruoja           

Round 5
[Mar 21]
Trakai           5-1 Utenis           
[Mar 22]
Kruoja           2-2 Šiauliai         
[Mar 23]
Sūduva           3-1 Granitas         
[May 19]
Spyris           1-0 Atlantas         
Žalgiris         4-1 Stumbras         
 
Round 6
[Apr 2]
Spyris           0-2 Kruoja           
[Apr 3]
Stumbras         0-1 Utenis           
Žalgiris         2-0 Atlantas         
[Apr 4]
Šiauliai         0-3 Sūduva           
Granitas         2-4 Trakai           

Round 7
[Apr 7]
Utenis           1-3 Granitas         
Atlantas         2-0 Stumbras         
[Apr 8]
Kruoja           0-2 Žalgiris         
[Apr 9]
Trakai           4-0 Šiauliai         
Sūduva           5-1 Spyris           

Round 8
[Apr 11]
Stumbras         1-1 Granitas         
Atlantas         3-1 Kruoja           
[Apr 12]
Šiauliai         0-2 Utenis           
Trakai           2-0 Spyris           
[Apr 13]
Žalgiris         2-0 Sūduva           

Round 9
[Apr 17]
Sūduva           1-1 Atlantas         
[Apr 18]
Spyris           2-1 Utenis           
Trakai           2-1 Žalgiris         
[Apr 19]
Granitas         2-2 Šiauliai         
Stumbras         2-0 Kruoja           

Round 10
[Apr 24]
Šiauliai         1-1 Stumbras         
[Apr 25]
Trakai           2-0 Atlantas         
[Apr 26]
Utenis           0-2 Žalgiris         
Granitas         1-1 Spyris           
[Apr 28]
Sūduva           3-0 Kruoja           

Round 11
[May 1]
Spyris           2-1 Šiauliai         
Žalgiris         6-0 Granitas         
[May 2]
Kruoja           0-2 Trakai           
Atlantas         1-1 Utenis           
[May 3]
Sūduva           1-1 Stumbras         

Round 12
[May 9]
Trakai           4-1 Sūduva           
[May 10]
Stumbras         2-4 Spyris           
[May 11]
Granitas         1-2 Atlantas         
Šiauliai         1-6 Žalgiris         
[May 12]
Utenis           0-0 Kruoja           

Round 13
[May 14]
Stumbras         2-3 Trakai           
[May 15]
Žalgiris         4-0 Spyris           
[May 16]
Šiauliai         0-0 Atlantas         
Sūduva           0-1 Utenis           
[May 17]
Kruoja           1-1 Granitas         

Round 14
[May 26]
Granitas         1-2 Sūduva           
[May 27]
Utenis           1-0 Trakai           
Šiauliai         1-0 Kruoja           
[May 28]
Atlantas         2-0 Spyris           
Stumbras         0-4 Žalgiris         

Round 15
[May 31]
Trakai           5-0 Granitas         
Sūduva           6-0 Šiauliai         
[Jun 1]
Utenis           1-1 Stumbras         
Atlantas         4-2 Žalgiris         
[Jun 2]
Kruoja           1-2 Spyris           

Round 16
[Jun 6]
Granitas         2-1 Utenis           
[Jun 7]
Spyris           2-1 Sūduva           
[Jun 18]
Kruoja           2-2 Žalgiris         
[Aug 5]
Stumbras         2-2 Atlantas         
Šiauliai         3-1 Trakai           

Round 17
[Jun 18]
Spyris           0-3 Trakai           
[Jun 19]
Utenis           1-0 Šiauliai         
[Jun 21]
Kruoja           1-2 Atlantas         
Granitas         1-5 Stumbras         
[Jun 23]
Sūduva           1-2 Žalgiris         

Round 18
[Jun 23]
Utenis           2-3 Spyris           
[Jun 25]
Kruoja           1-1 Stumbras         
Šiauliai         0-0 Granitas         
[Sep 22]
Atlantas         0-1 Sūduva           
[Sep 23]
Žalgiris         1-2 Trakai           

Round 19
[Jun 27]
Utenis           0-3 Žalgiris         
[Jun 30]
Spyris           4-1 Granitas         
Šiauliai         1-2 Stumbras         
[Aug 11]
Kruoja           1-2 Sūduva           
[Aug 12]
Atlantas         1-0 Trakai           

Round 20
[Jul 22]
Stumbras         0-4 Sūduva           
Šiauliai         1-2 Spyris           
[Jul 25]
Granitas         1-2 Žalgiris         
[Jul 27]
Utenis           0-0 Atlantas         
Trakai           0-0 Kruoja           

Round 21
[Jul 30]
Kruoja           2-1 Utenis           
Spyris           1-1 Stumbras         
[Aug 1]
Atlantas         1-1 Granitas         
Žalgiris         5-0 Šiauliai         
[Aug 2]
Sūduva           0-1 Trakai           

Round 22
[Aug 6]
Utenis           0-0 Sūduva           
Granitas         2-0 Kruoja           
[Aug 8]
Šiauliai         0-2 Atlantas         
[Aug 9]
Stumbras         0-5 Trakai           
[Aug 10]
Žalgiris         3-0 Spyris           

Round 23
[Aug 13]
Stumbras         1-7 Žalgiris         
[Aug 15]
Sūduva           1-0 Granitas         
[Aug 16]
Kruoja           2-3 Šiauliai         
Atlantas         2-1 Spyris           
Trakai           2-1 Utenis           

Round 24
[Aug 19]
Šiauliai         0-2 Sūduva           
[Aug 20]
Granitas         1-4 Trakai           
Stumbras         3-1 Utenis           
[Aug 23]
Spyris           1-1 Kruoja           
[Aug 24]
Žalgiris         0-1 Atlantas         

NB: Kruoja (Pakruojis) withdrew; all remaining matches are awarded 0-3 losses against them

Round 25
[Aug 27]
Utenis           0-0 Granitas         
Šiauliai         2-4 Trakai           
[Aug 28]
Atlantas         4-1 Stumbras         
[Aug 29]
Žalgiris         awd Kruoja           [awarded 3-0]
[Aug 30]
Spyris           0-1 Sūduva           

Round 26
[Sep 11]
Stumbras         1-1 Granitas         
Šiauliai         0-2 Utenis           
[Sep 12]
Trakai           5-0 Spyris           
Atlantas         awd Kruoja           [awarded 3-0]
Žalgiris         3-0 Sūduva           

Round 27
[Sep 15]
Spyris           1-1 Utenis           
Sūduva           3-1 Atlantas         
[Sep 16]
Kruoja           awd Stumbras         [awarded 0-3]
Trakai           0-2 Žalgiris         
[Sep 17]
Granitas         4-1 Šiauliai         

Round 28
[Sep 19]
Trakai           5-1 Atlantas         
Sūduva           awd Kruoja           [awarded 3-0]
Žalgiris         4-3 Utenis           
[Sep 20]
Granitas         2-2 Spyris           
[Sep 23]
Stumbras         3-2 Šiauliai         

Round 29
[Sep 26]
Atlantas         1-0 Utenis           
Spyris           3-2 Šiauliai         
[Sep 27]
Kruoja           awd Trakai           [awarded 0-3]
Sūduva           3-0 Stumbras         
Žalgiris         2-0 Granitas         

Round 30
[Oct 3]
Utenis           awd Kruoja           [awarded 3-0]
Stumbras         1-0 Spyris           
Trakai           2-0 Sūduva           
[Oct 4]
Granitas         1-5 Atlantas         
Šiauliai         1-4 Žalgiris         

Round 31
[Oct 17]
Kruoja           awd Granitas         [awarded 0-3]
Spyris           2-4 Žalgiris         
Atlantas         4-1 Šiauliai         
[Oct 18]
Sūduva           3-0 Utenis           
Trakai           3-1 Stumbras         

Round 32
[Oct 24]
Šiauliai         awd Kruoja           [awarded 3-0]
Spyris           1-1 Atlantas         
[Oct 25]
Utenis           1-1 Trakai           
Granitas         1-8 Sūduva           
[Oct 26]
Žalgiris         4-0 Stumbras         

Round 33
[Oct 30]
Kruoja           awd Spyris           [awarded 0-3]
Atlantas         0-1 Žalgiris         
Trakai           3-0 Granitas         
[Oct 31]
Utenis           3-1 Stumbras         
Sūduva           5-0 Šiauliai         

Round 34
[Nov 8]
Stumbras         0-2 Atlantas         
Trakai           4-0 Šiauliai         
[Nov 9]
Žalgiris         awd Kruoja           [awarded 3-0]
[Nov 10]
Granitas         1-2 Utenis           
Sūduva           5-1 Spyris           

NB: Granitas were disqualified after this round

Round 25
[Nov 21]
Kruoja           awd Atlantas         [awarded 0-3]
Spyris           1-5 Trakai           
[Nov 22]
Utenis           3-2 Šiauliai         
Granitas         awd Stumbras         [awarded 0-3]
Sūduva           1-3 Žalgiris         

Round 26 [Nov 28]
Atlantas         2-1 Sūduva           
Šiauliai         awd Granitas         [awarded 3-0]
Stumbras         awd Kruoja           [awarded 3-0]
Utenis           4-1 Spyris           
Žalgiris         3-0 Trakai           

Final Table:

 1.Žalgiris (Vilnius)         36  31  1  4 104-25  94  Champions
 2.FK Trakai                  36  27  3  6  92-33  84
 3.Atlantas (Klaipėda)        36  21  7  8  65-34  70
 4.Sūduva (Marijampolė)       36  21  4 11  76-34  67
 5.Spyris (Kaunas)            36  13  6 17  47-74  45
 6.Utenis (Utena)             36  11  9 16  41-50  42
 7.Stumbras (Kaunas)          36  11  8 17  51-74  41
-----------------------------------------------------
 8.FK Šiauliai                36   5  5 26  37-94  20  Relegated
 -.Klaipėdos Granitas         36   6  9 21  37-83  27  [*]
 -.Kruoja (Pakruojis)         36   4  8 24  23-72  20  [*]

[*] Kruoja (Pakruojis) withdrew after round 24; all remaining matches are awarded 0-3 losses against them;
    Klaipėdos Granitas disqualified after round 34; all remaining matches are awarded 0-3 losses against them

LFF Taurė 2014/15

Round 1 [Aug 2]
KUPSC Šiauliai (III, SAFF)         3-1 Sveikata-2 Kybartai (III, MAFF)
Adiada Šiauliai (III, SAFF)        0-5 Prelegentai Vilnius (III, VRFS) 
FK Rokiškis (III, PAFF)            2-7 MRU-Tiumenas Vilnius (I)  
Sakuona-Kl. Plikiai (III, KLAFF)   3-2 FBK Kaunas (II, South)             [*1]
Širvinta Vilkaviskis (III, MAFF)   2-5 TAIP Vilnius (III, VRFS)  
Eurostand. Marijampolė (III, MAFF) 4-1 Saulininkas Šiauliai (III, SAFF)   [*2]
Fanai Šiauliai (III, SAFF)         1-1 Džiugas Telšiai (II, West)         [aet, 4-5 pen]
Sarema Klaipėda (III, KlAFF)       1-3 Stumbras Kaunas (I)  
Presas Vilnius (IV, SFL)           0-5 Hegelmann Litauen Kaunas (III, KAFF) 
Friliux Begiai Šiauliai (III,SAFF) 0-6 FK Šilutė (I)  
TEC Vilnius (III, VRFS)            1-2 Baltija Panevėžys (I)  
FK Mostiškės Vilnius reg. (IV,SFL) 1-1 Trivartis Vilnius (IV, SFL)        [aet, 4-2 pen]
Kuršiai Neringa (III, KLAFF)       1-3 FK Palanga (I) 
Geležinis Vilkas Vilnius (IV, SFL) 0-5 Utenis Utena (I)  
Viltis Vilnius (III, VRFS)         bye
Gariūnai Vilnius (II, South)       bye
[*1] Sakuona-Kl. = Sakuona-Klarksonas
[*2] Eurostand.  = Eurostandartas

Round 2 [Sep 19]
Gariūnai Vilnius (II, South)       1-2 FK Šilutė (I) 
Eurostand. Marijampolė (III, MAFF) 1-2 Hegelmann Litauen Kaunas (III, KAFF)
TAIP Vilnius (III, VRFS)           4-1 Viltis Vilnius (III, VRFS) 
MRU-Tiumenas Vilnius (I)           3-2 Stumbras Kaunas (I)  
Džiugas Telšiai (II, West)         2-0 FK Palanga (I)  
Prelegentai Vilnius (III, VRFS)    7-1 Sakuona-Klarksonas Plikiai (III, KLAFF)   
FK Mostiškės Vilnius reg. (IV,SFL) 2-0 KUPSC Šiauliai (III, SAFF) 
Utenis Utena (I)                   4-0 Baltija Panevėžys (I) 

Round 3
[Sep 23]
Šilas Kazlų Rūda (I)               3-2 FK Trakai (A)                      [aet]
Utenis Utena (I)                   1-3 Spyris Kaunas (I) 
Nevėžis Kėdainiai (I)              0-2 Klaipėdos Granitas (A)  
FK Mostiškės Vilnius reg. (IV,SFL) 1-0 Lietava Jonava (I)   
TAIP Vilnius (III, VRFS)           2-0 Lokomotyvas Radviliškis (I)  
Hegelmann Litauen Ks. (III, KAFF)  2-1 Tauras Tauragė (I)                 [aet]
Prelegentai Vilnius (III, VRFS)    1-0 Džiugas Telšiai (II, West)  
[Sep 24]
FK Šilutė (I)                      0-1 MRU-Tiumenas Vilnius (I) 

Round 4
[Sep 30]
MRU-Tiumenas Vilnius (I)           0-2 Sūduva Marijampolė (A)  
Hegelmann Litauen Ks. (III, KAFF)  0-3 Dainava Alytus (A)  
[Oct 1]
Prelegentai Vilnius (III, VRFS)    1-0 Banga Gargždai (A)
VMFD Žalgiris Vilnius (A)          3-0 Ekranas Panevėžys (A) 
Spyris Kaunas (I)                  0-0 FK Šiauliai (A)                    [aet, 7-6 pen]
Klaipėdos Granitas (A)             2-0 Kruoja Pakruojis (A) 
TAIP Vilnius (III, VRFS)           1-3 Atlantas Klaipėda (A)              [aet]
[Oct 3]
FK Mostiškės Vilnius reg. (IV,SFL) 0-4 Šilas Kazlų Rūda (I) 

Quarterfinals

First Legs
[Oct 21]
Prelegentai Vilnius (III, VRFS)    0-2 Spyris Kaunas (I)  
[Oct 22]
Šilas Kazlų Rūda (I)               0-2 Dainava Alytus (A)  
Klaipėdos Granitas (A)             0-4 Atlantas Klaipėda (A)  
VMFD Žalgiris Vilnius (A)          1-0 Sūduva Marijampolė (A) 

Second Legs
[Oct 29]
Spyris Kaunas (I)                  5-0 Prelegentai Vilnius (III, VRFS)  
[Nov 4]
Atlantas Klaipėda (A)              3-0 Klaipėdos Granitas (A)  
[Nov 5]
Dainava Alytus (A)                 0-3 Šilas Kazlų Rūda (I)               [aet]
Sūduva Marijampolė (A)             2-3 VMFD Žalgiris Vilnius (A)  

Semifinals  

First Legs
[Apr 20]
Šilas Kazlų Rūda                   0-1 Atlantas Klaipėda  
[Apr 22]
Žalgiris Vilnius                   4-0 Spyris Kaunas 

Second Legs
[May 6]
Spyris Kaunas                      0-2 Žalgiris Vilnius
[May 7]
Atlantas Klaipėda                  6-0 Šilas Kazlų Rūda 

Final [May 23, Šiauliai]
Žalgiris Vilnius                   2-0 Atlantas Klaipėda 
  [D.Semberas 54pen, L.Pilibaitis 84]


LFF Taurė 2015/16

Round 1 [Jun 30]
TEC Vilnius (III, VRFS)            1-2 Sportidus Panevėžys (III, Aukst.) 
Narjanta Kupiškis (III, Aukst.)    1-5 SRC-Vidzgiris Vilnius (II, South)  
FK Baltoji Vokė (IV, SFL C)        1-2 Tera-Griunvaldas Vilnius (II, East) 
Olimpija Vilnius (III, VRFS)       1-0 FM Ateitis Vilnius (II, East)  
Saulininkas Šiauliai (III, SAFF)   3-3 Granitas Vilnius (III, VRFS)       [aet, 5-3 pen]
Euforija Vilnius (IV, SFL D)       2-3 Adiada Šiauliai (III, SAFF)  
Pramogos-SC Gargždai (II, West)    2-1 Vulkanas Jurbarkas (II, West) 
Švyturys Marijampolė (III, MAFF)   1-0 TAIP Vilnius (II, East) 
Gel. Vilkas Vilnius (IV, SFL B)    1-3 Sendvaris-AGRPakas (III, KlAFF)    [*1]
Eurostand. Marijampolė (III, MAFF) 3-2 Sakuona-Kl. Plikiai (III, KlAFF)   [*2]
FK Elektrėnų versmė (IV, SFL C)    1-2 FK Kėdainiai (III, KAFF)           [aet]
Sarema Klaipėda (III, KlAFF)       0-2 Prelegentai Vilnius (III, VRFS)  
Koralas Klaipėda (III, KlAFF)      2-0 Viltis Vilnius (II, East) 
FSK Anykščiai (III, Aukst.)        0-1 FSK Radviliškis (II, West)  
[*1] Gel. Vilkas = Geležinis Vilkas
[*2] Eurostand.  = Eurostandartas
     Sakuona-Kl. = Sakuona-Klarksonas

Round 2 [Aug 5]
Juventa Šiauliai (II, West)        2-6 Džiugas Telšiai (I)
FK Kėdainiai (III, KAFF)           3-2 Bekentas Vilnius (II, East)
Adiada Šiauliai (III, SAFF)        1-3 Švyturys Marijampolė (III, MAFF)
Olimpija Vilnius (III, VRFS)       2-0 Sendvaris-AGRPakas (III, KlAFF)
Eurostand. Marijampolė (III, MAFF) 1-2 Pramogos-SC Gargždai (II, West)
Rotalis Vilnius (II, East)         0-0 FK Šilutė (I)                      [aet, 0-3 pen]
Prelegentai Vilnius (III, VRFS)    4-2 Atmosfera Mažeikiai (II, West)     [aet]
FK Visaginas (II, East)            2-2 Akmenės Cementas (II, West)        [aet, 5-4 pen]
FSK Radviliškis (II, West)         1-2 FBK Kaunas (I)
FK Panevėžys (I)                   5-0 Kražantė Kelmė (I)
Sportidus Panevėžys (III, Aukst.)  1-7 Lokomotyvas Radviliškis (I)
Sveikata Kybartai (II, South)      2-0 Širvėna Biržai (II, West)
Saulininkas Šiauliai (III, SAFF)   1-2 Auska Alytus (I)
SRC-Vidzgiris Vilnius (II, South)  0-2 FK Druskininkai (II, South)
Koralas Klaipėda (III, KlAFF)      7-0 Dainava Alytus (II, South)
Gariūnai Vilnius (II, East)        2-0 Tera-Griunvaldas Vilnius (II, East)

Round 3 [Aug 31]
Auska Alytus (I)                   1-2 Džiugas Telšiai (I)
Švyturys Marijampolė (III, MAFF)   0-2 FBK Kaunas (I)               
FK Kėdainiai (III, KAFF)           1-6 Lokomotyvas Radviliškis (I)
Olimpija Vilnius (III, VRFS)       2-2 Pramogos-SC Gargždai (II, West)    [aet, 1-4 pen]
Koralas Klaipėda (III, KlAFF)      0-2 FK Visaginas (II, East)            
Prelegentai Vilnius (III, VRFS)    5-3 Sveikata Kybartai (II, South)      
FK Druskininkai (II, South)        awd Gariūnai Vilnius (II, East)        [awarded 3-0, Gariūnai forfeited]
FK Panevėžys (I)                   3-1 FK Šilutė (I)                      

Round 4 [Sep 22]
Tauras Tauragė (I)                 5-4 MRU Vilnius (I)                    [aet]
Džiugas Telšiai (I)                7-1 Nevėžis Kėdainiai (I)
Silas Kazlų Rūda (I)               0-4 Lietava Jonava (I)                 
FBK Kaunas (I)                     0-3 Spyris Kaunas (A)                  
Prelegentai Vilnius (III, VRFS)    3-1 FK Panevėžys (I)                   
FK Druskininkai (II, South)        awd Banga Gargždai (I)                 [awarded 0-3, Druskininkai forfeited]
Pramogos-SC Gargždai (II, West)    3-1 FK Visaginas (II, East)            
Lokomotyvas Radviliškis (I)        0-2 Utenis Utena (A)                   

1/8 Finals
[Sep 29]
Prelegentai Vilnius (III, VRFS)    0-8 Utenis Utena (A)                   
Pramogos-SC Gargždai (II, West)    1-4 Spyris Kaunas (A)                  
Atlantas Klaipėda (A)              4-0 FK Šiauliai (A)
FK Trakai (A)                      awd Kruoja Pakruojis (A)               [awarded 3-0, Kruoja forfeited]
[Sep 30]
Tauras Tauragė (I)                2-12 Stumbras Kaunas (A)                
Lietava Jonava (I)                 2-1 Klaipėdos Granitas (A)             [aet]
Džiugas Telšiai (I)                0-2 Sūduva Marijampolė (A)             
Banga Gargždai (I)                 1-4 Žalgiris Vilnius (A)               

Quarterfinals

First Legs
[Oct 20]
Žalgiris Vilnius (A)               5-0 Spyris Kaunas (A)                  
[Oct 21]
Atlantas Klaipėda (A)              1-2 FK Trakai (A)                      
Sūduva Marijampolė (A)             3-0 Lietava Jonava (I)                 
Stumbras Kaunas (A)                2-1 Utenis Utena (A)                   

Second Legs
[Nov 3]
Spyris Kaunas (A)                  2-7 Žalgiris Vilnius (A)               
FK Trakai (A)                      2-0 Atlantas Klaipėda (A)              
[Nov 4]
Lietava Jonava (I)                 0-3 Sūduva Marijampolė (A)             
Utenis Utena (A)                   2-3 Stumbras Kaunas (A)                

Semifinals

First Legs
[Apr 12]
Žalgiris Vilnius (A)               1-1 Stumbras Kaunas (A)                
[Apr 13]
FK Trakai (A)                      2-0 Sūduva Marijampolė (A)             

Second Legs
[Apr 23]
Sūduva Marijampolė (A)             0-1 FK Trakai (A)                      
[Apr 24]
Stumbras Kaunas (A)                0-2 Žalgiris Vilnius (A)               

Final [May 15, Telšiai]
Žalgiris Vilnius (A)               1-0 FK Trakai (A)                      [aet]


LFF 1 Lyga

Final Table:

 1.Lietava (Jonava)           34  25  5  4 103-24  80  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Žalgiris B (Vilnius)       34  24  4  6 112-37  76
 3.Banga (Gargždai)           34  24  5  5  77-28  74  [-3]
 4.Silas (Kazlų Rūda)         34  22  4  8  82-45  70
 5.FK Palanga                 34  19  7  8  84-38  64
 6.Nevėžis (Kėdainiai)        34  20  3 11  75-59  63
 7.FK Trakai-2                34  19  3 12  81-52  60
 8.FK Panevėžys               34  18  7  9  78-48  55  [-6]
 9.FK Šilutė                  34  14  5 15  61-50  47
10.Džiugas (Telšiai)          34  12  5 17  43-51  41
11.Lokomotyvas (Radviliškis)  34  12  3 19  57-74  39
12.FBK Kaunas                 34  10  7 17  44-64  37
13.Kražantė Kelmė             34  10  5 19  52-101 35
14.MRU (Vilnius)              34   9  7 18  46-65  34
15.Auska (Alytus)             34  10  6 18  41-66  33  [-3]
16.Minija (Kretinga)          34   6  7 21  46-74  25
17.FK Tauras (Tauragė)        34   7  1 26  41-150 22
 -.Kruoja-2 (Pakruojis)       34   3  0 31  17-114  9  [*]

[*] Kruoja-2 (Pakruojis) withdrew after round 23; all remaining matches awarded 0-3 losses against them


2014.

2016.

list of full tables.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Almantas Lauzadis and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Almantas Lauzadis and Karel Stokkermans
Last updated: 19 May 2016

(C) Copyright Almantas Lauzadis, Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.