Luxembourg - List of Cup Finals

1922 Racing Club              - Jeunesse d'Esch          2-0
1923 Fola Esch                - Union Luxembourg         3-0
1924 Fola Esch                - Red Boys Differdange     2-0
1925 Red Boys Differdange     - Spora Luxembourg         1-1, 3-0
1926 Red Boys Differdange     - Union Luxembourg         5-2
1927 Red Boys Differdange     - Jeunesse d'Esch          3-2
1928 Spora Luxembourg         - Stade Dudelange          2-2, 3-3, 5-2
1929 Red Boys Differdange     - Spora Luxembourg         5-3
1930 Red Boys Differdange     - Spora Luxembourg         2-1
1931 Red Boys Differdange     - Spora Luxembourg         5-3
1932 Spora Luxembourg         - Red Boys Differdange     2-1
1933 Progres Niedercorn       - Union Luxembourg         4-1
1934 Red Boys Differdange     - Spora Luxembourg         5-2
1935 Jeunesse d'Esch          - Red Boys Differdange     4-2
1936 Red Boys Differdange     - Stade Dudelange          2-0
1937 Jeunesse d'Esch          - Union Luxembourg         3-0
1938 Stade Dudelange          - The National Schifflange 1-0
1939 US Dudelange             - Stade Dudelange          2-1
1940 Spora Luxembourg         - Stade Dudelange          6-2
1941-44 not held
1945 Progres Niedercorn       - Spora Luxembourg         2-0
1946 Jeunesse d'Esch          - Progres Niedercorn       3-1
1947 Union Luxembourg         - Stade Dudelange          2-1
1948 Stade Dudelange          - Red Boys Differdange     1-0
1949 Stade Dudelange          - Racing Rodange           1-0
1950 Spora Luxembourg         - Red Boys Differdange     5-1
1951 SC Tétange               - CS Grevenmacher          1-1, 2-0
1952 Red Boys Differdange     - Red Star Merl            1-0
1953 Red Boys Differdange     - CS Grevenmacher          2-1
1954 Jeunesse d'Esch          - CS Grevenmacher          5-0
1955 Fola Esch                - Red Boys Differdange     1-1, 4-1
1956 Stade Dudelange          - Progres Niedercorn       3-1
1957 Spora Luxembourg         - Stade Dudelange          2-1
1958 Red Boys Differdange     - US Dudelange             2-1
1959 Union Luxembourg         - CS Grevenmacher          3-1
1960 The National Schifflange - Stade Dudelange          3-0
1961 Alliance Dudelange       - Union Luxembourg         3-2
1962 Alliance Dudelange       - Union Luxembourg         1-0
1963 Union Luxembourg         - Spora Luxembourg         2-1
1964 Union Luxembourg         - Aris Bonnevoie           1-0
1965 Spora Luxembourg         - Jeunesse d'Esch          1-0
1966 Spora Luxembourg         - Jeunesse d'Esch          2-0
1967 Aris Bonnevoie           - Union Luxembourg         1-0
1968 US Rumelange             - Aris Bonnevoie           0-0, 1-0
1969 Union Luxembourg         - Alliance Dudelange       5-2
1970 Union Luxembourg         - Red Boys Differdange     1-0
1971 Jeunesse Hautcharage     - Jeunesse d'Esch          4-1
1972 Red Boys Differdange     - Aris Bonnevoie           4-3
1973 Jeunesse d'Esch          - Fola Esch                3-2
1974 Jeunesse d'Esch          - Avenir Beggen            4-1
1975 US Rumelange             - Jeunesse d'Esch          2-0
1976 Jeunesse d'Esch          - Aris Bonnevoie           2-1
1977 Progres Niedercorn       - Red Boys Differdange     4-4, 3-1
1978 Progres Niedercorn       - Union Luxembourg         2-1
1979 Red Boys Differdange     - Aris Bonnevoie           4-1
1980 Spora Luxembourg         - Progres Niedercorn       3-2
1981 Jeunesse d'Esch          - Olympique Eischen        5-0
1982 Red Boys Differdange     - US Rumelange             2-1
1983 Avenir Beggen            - Union Luxembourg         4-2
1984 Avenir Beggen            - US Rumelange             4-1
1985 Red Boys Differdange     - Jeunesse d'Esch          1-0
1986 Union Luxembourg         - Red Boys Differdange     4-1
1987 Avenir Beggen            - Spora Luxembourg         6-0
1988 Jeunesse d'Esch          - Avenir Beggen            1-0
1989 Union Luxembourg         - Avenir Beggen            2-0
1990 Swift Hesperange         - AS Differdange           3-3, 7-1
1991 Union Luxembourg         - Jeunesse d'Esch          3-0
1992 Avenir Beggen            - CS Pétange               1-0
1993 Avenir Beggen            - F91 Dudelange            5-2
1994 Avenir Beggen            - F91 Dudelange            3-1
1995 CS Grevenmacher          - Jeunesse d'Esch          1-1, 3-2
1996 Union Luxembourg         - Jeunesse d'Esch          3-1
1997 Jeunesse d'Esch          - Union Luxembourg         2-0
1998 CS Grevenmacher          - Avenir Beggen            2-0
1999 Jeunesse d'Esch          - FC Mondercange           3-0
2000 Jeunesse d'Esch          - FC Mondercange           4-1
2001 Etzella Ettelbruck       - FC Wiltz                 5-3
2002 Avenir Beggen            - F91 Dudelange            1-0
2003 CS Grevenmacher          - Etzella Ettelbruck       1-0
2004 F91 Dudelange            - Etzella Ettelbruck       3-1 aet
2005 CS Pétange               - Cebra FC 01              5-0
2006 F91 Dudelange            - Jeunesse d'Esch          3-2
2007 F91 Dudelange            - UN Kaerjeng 97           2-1
2008 CS Grevenmacher          - Victoria Rosport         4-1
2009 F91 Dudelange            - UN Kaerjeng 97           5-0
2010 FC Differdange 03        - CS Grevenmacher          1-0  
2011 FC Differdange 03        - F91 Dudelange            1-0  
2012 F91 Dudelange            - Jeunesse d'Esch          4-2 aet
2013 Jeunesse d'Esch          - FC Differdange 03        2-1
 
Total number of cups (88; lost cup finals between brackets)

 15   Red Boys Differdange (9) [merged into FC Differdange 03]

 13   Jeunesse d'Esch (12)

 10   Union Luxembourg (10)

  8   Spora Luxembourg (8) [merger of Racing Club and Sporting Club]

  7   Avenir Beggen (4)

  5   F91 Dudelange (4) [merger of Alliance, Stade and US Dudelange]

  4   Stade Dudelange (7) [merged into F91] 
      CS Grevenmacher (5) 
      Progres Niedercorn (3)

  3   Fola Esch (1)

  2   US Rumelange (2) 
      Alliance Dudelange (1) [merged into F91]
      FC Differdange 03 (1) [merger of Red Boys and AS Differdange]

  1   Aris Bonnevoie (5) 
      Etzella Ettelbruck (2)
      The National Schifflange (1) 
      CS Pétange (1)
      US Dudelange (1) [merged into F91]
      Jeunesse Hautcharage (0) 
      Racing Club (0) [merged into Spora]
      Swift Hesperange (0) 
      SC Tétange (0)  

  0   UN Kaerjeng 97 (2)
      FC Mondercange (2)
      Cebra FC 01 (1)
      AS Differdange (1) [merged into FC Differdange 03]
      Olympique Eischen (1) 
      Racing Rodange (1)
      Red Star Merl (1)
      Victoria Rosport (1)
      FC Wiltz (1)


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 19 Sep 2013

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 1998/2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.