Macao 2021


1a Divisão
Taça da Associação de Futebol de Macau
2a Divisão
3a Divisão
4a Divisão

1a Divisão

Table:

 1.Chao Pak Kei                       17  17  0  0 112- 4  51  Champions
 2.Casa do Sport Lisboa e Benfica     17  14  0  3  90-15  42
 3.Ka I                               17  11  2  4  29-27  35
 4.Ching Fung                         17  10  0  7  39-39  30
 5.Lun Lok                            17   5  3  9  23-55  18
 6.GD da Polícia de Segurança Pública 17   4  5  8  17-30  17
 7.Sporting Clube de Macau            17   5  2 10  30-45  17
 8.Casa de Portugal                   17   3  4 10  17-67  13
 9.Grupo Desportivo Monte Carlo       17   2  6  9  14-45  12
10.Hang Sai                           17   2  2 13  12-56   8

Round 1
[Mar 12]
Hang Sai           1-7 Benfica            
[Mar 13]
Ka I               2-0 Polícia            
Lun Lok            2-2 Casa de Portugal   
[Mar 14]
Sporting           0-2 Chao Pak Kei       
Ching Fung         1-0 Monte Carlo        

Round 2
[Mar 19]
Polícia            3-0 Sporting           
[Mar 20]
Benfica            2-3 Ching Fung         
Casa de Portugal   1-2 Hang Sai           
[Mar 21]
Chao Pak Kei       9-0 Lun Lok            
Monte Carlo        0-0 Ka I               

Round 3
[Mar 26]
Monte Carlo        1-0 Hang Sai           
[Mar 27]
Benfica            7-0 Lun Lok            
Casa de Portugal   2-1 Sporting           
[Mar 28]
Ching Fung         0-1 Ka I               
Chao Pak Kei       4-0 Polícia            

Round 4
[Apr 16]
Lun Lok            4-1 Monte Carlo        
[Apr 17]
Sporting           1-4 Benfica            
Hang Sai           0-5 Ching Fung         
[Apr 18]
Ka I               2-7 Chao Pak Kei       
Polícia            0-0 Casa de Portugal   

Round 5
[Apr 23]
Casa de Portugal  0-12 Chao Pak Kei       
[Apr 24]
Monte Carlo        1-1 Sporting           
Benfica            6-0 Polícia            
[Apr 25]
Ching Fung         3-4 Lun Lok            
Hang Sai           0-3 Ka I               

Round 6
[Apr 30]
Polícia            1-1 Monte Carlo        
[May 1]
Ka I               2-1 Casa de Portugal   
Sporting           2-4 Ching Fung         
[May 2]
Chao Pak Kei       2-0 Benfica            
Lun Lok            1-0 Hang Sai           

Round 7
[May 7]
Hang Sai           1-5 Sporting           
[May 8]
Monte Carlo        0-5 Chao Pak Kei       
Ching Fung         2-1 Polícia            
[May 9]
Benfica            6-2 Casa de Portugal   
Lun Lok            0-4 Ka I               

Round 8
[May 21]
Ka I               1-3 Benfica            
[May 22]
Monte Carlo        1-1 Casa de Portugal   
[May 23]
Hang Sai           1-3 Polícia            
Lun Lok            1-2 Sporting           
[Jun 3]
Ching Fung         0-5 Chao Pak Kei       

Round 9
[May 29]
Monte Carlo        0-6 Benfica            
Lun Lok            1-1 Polícia            
[May 30]
Hang Sai           0-8 Chao Pak Kei       
Sporting           1-2 Ka I               
[Jun 6]
Ching Fung         4-2 Casa de Portugal   

Halfway Table:

 1.Chao Pak Kei                        9   9  0  0  54- 2  27
 2.Casa do Sport Lisboa e Benfica      9   7  0  2  41-10  21
 3.Ka I                                9   6  1  2  17-12  19
 4.Ching Fung                          9   6  0  3  22-17  18
 5.Lun Lok                             9   3  2  4  13-29  11
 6.GD da Polícia de Segurança Pública  9   2  3  4   9-17   9
 7.Sporting Clube de Macau             9   2  1  6  13-20   7
 8.Grupo Desportivo Monte Carlo        9   1  4  4   5-19   7
 9.Casa de Portugal                    9   1  3  5  11-30   6
10.Hang Sai                            9   1  0  8   5-34   3

Round 10
[Jun 11]
Benfica            7-0 Hang Sai           
[Jun 12]
Chao Pak Kei       7-0 Sporting           
Casa de Portugal   1-3 Lun Lok            
[Jun 13]
Monte Carlo        0-4 Ching Fung         
Polícia            1-2 Ka I               

Round 11
[Jun 18]
Hang Sai           4-0 Casa de Portugal   
[Jun 19]
Ching Fung         0-6 Benfica            
Lun Lok            0-6 Chao Pak Kei       
[Jun 20]
Sporting           3-2 Polícia            
Ka I               3-1 Monte Carlo        

Round 12
[Jun 25]
Sporting           1-2 Casa de Portugal   
[Jun 26]
Ka I               3-2 Ching Fung         
Hang Sai           0-3 Monte Carlo        
[Jun 27]
Lun Lok            0-5 Benfica            
Polícia            0-3 Chao Pak Kei       

Round 13
[Jul 2]
Chao Pak Kei       3-0 Ka I               
[Jul 3]
Monte Carlo        2-2 Lun Lok            
Casa de Portugal   0-0 Polícia            
[Jul 4]
Ching Fung         1-0 Hang Sai           
Benfica            7-1 Sporting           

Round 14
[Jul 9]
Chao Pak Kei      14-0 Casa de Portugal   
[Jul 10]
Lun Lok            1-5 Ching Fung         
Ka I               0-0 Hang Sai           
[Jul 11]
Polícia            0-3 Benfica            
Sporting           1-1 Monte Carlo        

Round 15
[Jul 16]
Benfica            1-4 Chao Pak Kei       
[Jul 17]
Monte Carlo        0-2 Polícia            
Casa de Portugal   0-2 Ka I               
[Jul 18]
Ching Fung         5-1 Sporting           
Hang Sai           1-3 Lun Lok            

Round 16
[Jul 23]
Ka I               2-0 Lun Lok            
[Jul 24]
Sporting           6-0 Hang Sai           
Polícia            1-0 Ching Fung         
[Jul 25]
Casa de Portugal  0-12 Benfica            
Chao Pak Kei      11-1 Monte Carlo        

Round 17
[Jul 30]
Sporting           4-1 Lun Lok            
[Jul 31]
Casa de Portugal   3-1 Monte Carlo        
Polícia            2-2 Hang Sai           
[Aug 1]
Benfica            8-0 Ka I               
Chao Pak Kei      10-0 Ching Fung         

Round 18 [tba]
Polícia             -  Lun Lok            
Ka I                -  Sporting           
Casa de Portugal    -  Ching Fung         
Benfica             -  Monte Carlo        
Chao Pak Kei        -  Hang Sai           

Table:

 1.Chao Pak Kei                       17  17  0  0 112- 4  51  Champions
 2.Casa do Sport Lisboa e Benfica     17  14  0  3  90-15  42
 3.Ka I                               17  11  2  4  29-27  35
 4.Ching Fung                         17  10  0  7  39-39  30
 5.Lun Lok                            17   5  3  9  23-55  18
 6.GD da Polícia de Segurança Pública 17   4  5  8  17-30  17
 7.Sporting Clube de Macau            17   5  2 10  30-45  17
 8.Casa de Portugal                   17   3  4 10  17-67  13
 9.Grupo Desportivo Monte Carlo       17   2  6  9  14-45  12
10.Hang Sai                           17   2  2 13  12-56   8


Taça da Associação de Futebol de Macau

First Division Tournament

Preliminary Round [Jul 7]
Hang Sai           4-5 Polícia            
Monte Carlo        1-3 Sporting           

Quarterfinals
[Jul 14]
Ka I               5-1 Casa de Portugal   
Lun Lok            0-5 Ching Fung         
[Jul 21]
Polícia            0-4 Chao Pak Kei       
Benfica            3-2 Sporting           

Semifinals [Jul 28]
Ka I               0-3 Chao Pak Kei       
Benfica            3-3 Ching Fung         [2-4 pen]

Third Place Match [Aug 14]
Ka I                -  Benfica            

Final [Aug 15]
Chao Pak Kei        -  Ching Fung         


2a Divisão

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Sun City                            9   9  0  0  70- 1  27                   Promotion Playoff
 2.Cheng Loi                           9   5  1  3  24-14  16                   Promotion Playoff
 3.C.D.F. Benfica Macau                9   5  0  4  26-20  15  [3 2 0 1 8-5 6]  Promotion Playoff
 4.Clube Atlético de Macau             9   5  0  4  24-13  15  [3 2 0 1 5-4 6]  Promotion Playoff
 5.Hong Lok                            9   4  3  2  16-11  15  [3 2 0 1 5-5 6]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Toi Seng                            9   5  0  4  26-20  15  [3 0 0 3 1-5 0]  Relegation Playoff
 7.Grupo Desportivo Artilheiros        9   4  0  5  16-21  12                   Relegation Playoff
 8.Serviços de Alfândega               9   2  2  5   7-12   8  [1 0 1 0 1-1 1]  Relegation Playoff
 9.Tim Iec                             9   2  2  5  19-26   8  [1 0 1 0 1-1 1]  Relegation Playoff
10.Cheng U                             9   0  0  9   1-91   0                   Relegation Playoff

Round 1
[Mar 18]
Atlético de Macau  1-0 Toi Seng           
Tim Iec            1-1 Alfândega          
[Mar 19]
Hong Lok           1-4 C.D.F. Benfica     
Sun City          19-0 Cheng U            
[Mar 20]
Cheng Loi          2-3 Artilheiros        

Round 2
[Mar 25]
Alfândega          0-4 Sun City           
Artilheiros        1-0 Atlético de Macau  
[Mar 26]
Cheng U            0-8 Hong Lok           
Toi Seng           3-2 Tim Iec            
[Mar 27]
C.D.F. Benfica     0-1 Cheng Loi          

Round 3
[Apr 1]
Tim Iec            0-9 Sun City           
Artilheiros        0-2 Hong Lok           
[Apr 2]
Toi Seng           4-3 Cheng Loi          
Alfândega          0-2 Atlético de Macau  
[Apr 3]
C.D.F. Benfica     8-0 Cheng U            

Round 4
[Apr 8]
Cheng Loi          1-0 Alfândega          
Atlético de Macau  3-1 Tim Iec            
[Apr 9]
Sun City           8-0 C.D.F. Benfica     
Cheng U            1-6 Artilheiros        
[Apr 10]
Hong Lok           2-1 Toi Seng           

Round 5
[Apr 17]
Artilheiros        2-3 C.D.F. Benfica     
[Apr 18]
Alfândega          0-0 Hong Lok           
Toi Seng          13-0 Cheng U            
[Apr 24]
Tim Iec            2-3 Cheng Loi          
[Apr 25]
Atlético de Macau  0-5 Sun City           

Round 6
[Apr 25]
Cheng U            0-4 Alfândega          
[Apr 30]
Sun City           7-1 Artilheiros        
Hong Lok           0-0 Tim Iec            
[May 1]
C.D.F. Benfica     2-0 Toi Seng           
Cheng Loi          2-1 Atlético de Macau  

Round 7
[May 6]
Atlético de Macau  0-2 Hong Lok           
Alfândega          2-1 C.D.F. Benfica     
[May 7]
Toi Seng           4-0 Artilheiros        
Tim Iec            9-0 Cheng U            
[May 8]
Cheng Loi          0-3 Sun City           

Round 8
[May 13]
Sun City          10-0 Toi Seng           
Tim Iec            2-6 C.D.F. Benfica     
[May 14]
Alfândega          0-2 Artilheiros        
Cheng U           0-13 Atlético de Macau  
[May 15]
Cheng Loi          1-1 Hong Lok           

Round 9
[May 20]
Atlético de Macau  4-2 C.D.F. Benfica     
Alfândega          0-1 Toi Seng           
[May 21]
Cheng Loi         11-0 Cheng U            
Artilheiros        1-2 Tim Iec            
[May 22]
Hong Lok           0-5 Sun City           

Final Table:

 1.Sun City                            9   9  0  0  70- 1  27                   Promotion Playoff
 2.Cheng Loi                           9   5  1  3  24-14  16                   Promotion Playoff
 3.C.D.F. Benfica Macau                9   5  0  4  26-20  15  [3 2 0 1 8-5 6]  Promotion Playoff
 4.Clube Atlético de Macau             9   5  0  4  24-13  15  [3 2 0 1 5-4 6]  Promotion Playoff
 5.Hong Lok                            9   4  3  2  16-11  15  [3 2 0 1 5-5 6]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Toi Seng                            9   5  0  4  26-20  15  [3 0 0 3 1-5 0]  Relegation Playoff
 7.Grupo Desportivo Artilheiros        9   4  0  5  16-21  12                   Relegation Playoff
 8.Serviços de Alfândega               9   2  2  5   7-12   8  [1 0 1 0 1-1 1]  Relegation Playoff
 9.Tim Iec                             9   2  2  5  19-26   8  [1 0 1 0 1-1 1]  Relegation Playoff
10.Cheng U                             9   0  0  9   1-91   0                   Relegation Playoff

Playoff Stage

Promotion Playoff | Relegation Playoff

Promotion Playoff

Final Table:

 1.Sun City                           13  13  0  0 101- 2  39
 2.C.D.F. Benfica Macau               13   6  2  5  34-30  20
 3.Hong Lok                           13   5  4  4  20-22  19  [4 2 1 1 6-3 7]
 4.Cheng Loi                          13   6  1  6  28-31  19  [4 2 1 1 6-6 7]
 5.Clube Atlético de Macau            13   6  1  6  29-26  19  [4 1 0 3 4-7 3]

Round 10 [May 27]
Sun City           8-0 Hong Lok           
Cheng Loi          3-1 Atlético de Macau  
C.D.F. Benfica     bye

Round 11 [Jun 3]
Hong Lok           0-2 Atlético de Macau  
Sun City           6-1 C.D.F. Benfica     
Cheng Loi          bye

Round 12 [Jun 10]
Atlético de Macau  2-2 C.D.F. Benfica     
Hong Lok           3-0 Cheng Loi          
Sun City           bye

Round 13 [Jun 17]
C.D.F. Benfica     4-1 Cheng Loi          
Atlético de Macau  0-8 Sun City           
Hong Lok           bye

Round 14 [Jun 24]
Cheng Loi          0-9 Sun City           
C.D.F. Benfica     1-1 Hong Lok           
Atlético de Macau  bye

Final Table:

 1.Sun City                           13  13  0  0 101- 2  39
 2.C.D.F. Benfica Macau               13   6  2  5  34-30  20
 3.Hong Lok                           13   5  4  4  20-22  19  [4 2 1 1 6-3 7]
 4.Cheng Loi                          13   6  1  6  28-31  19  [4 2 1 1 6-6 7]
 5.Clube Atlético de Macau            13   6  1  6  29-26  19  [4 1 0 3 4-7 3]

Relegation Playoff

Final Table:

 6.Toi Seng                           13   9  0  4  45-21  27
 7.Grupo Desportivo Artilheiros       13   6  1  6  25-30  19
 8.Tim Iec                            13   4  3  6  35-34  15
 9.Serviços de Alfândega              13   3  2  8  12-18  11
10.Cheng U                            13   0  0 13   1-116  0

Round 10 [May 28]
Toi Seng           5-0 Cheng U            
Artilheiros        2-2 Tim Iec            
Alfândega          bye

Round 11 [Jun 4]
Cheng U           0-10 Tim Iec            
Toi Seng           2-0 Alfândega          
Artilheiros        bye

Round 12 [Jun 11]
Tim Iec            3-1 Alfândega          
Cheng U            0-6 Artilheiros        
Toi Seng           bye

Round 13 [Jun 18]
Alfândega          0-1 Artilheiros        
Tim Iec            1-5 Toi Seng           
Cheng U            bye

Round 14 [Jun 25]
Artilheiros        0-7 Toi Seng           
Alfândega          4-0 Cheng U            
Tim Iec            bye

Final Table:

 6.Toi Seng                           13   9  0  4  45-21  27
 7.Grupo Desportivo Artilheiros       13   6  1  6  25-30  19
 8.Tim Iec                            13   4  3  6  35-34  15
 9.Serviços de Alfândega              13   3  2  8  12-18  11
10.Cheng U                            13   0  0 13   1-116  0


3a Divisão

Final Table:

 1.Chiba Sport                        11  10  1  0  48- 5  31
 2.Universidade de Macau              11   8  1  2  30- 8  25
 3.Wan Guan                           11   6  3  2  39-30  21
 4.Ha Sa                              11   5  2  4  21-23  17  [1 1 0 0 1-0 3]
 5.Ieong Heng                         11   5  2  4  17-13  17  [1 0 0 1 0-1 0]
 6.Hang Lok                           11   4  4  3  15-13  16
 7.O Cheng                            11   5  0  6  31-33  15
 8.Man Fung Hong                      11   4  1  6  14-23  13  [1 0 1 0 2-2 1]
 9.East Star                          11   3  4  4  22-29  13  [1 0 1 0 2-2 1]
10.Hong Ngai                          11   3  3  5  16-19  12
11.Space                              11   1  1  9  12-49   4
12.Lai Chi                            11   0  2  9  11-31   2

Round 1
[Mar 27]
O Cheng            3-1 Space              
Hang Lok           1-1 Wan Guan           
[Mar 28]
Ieong Heng         4-2 Man Fung Hong      
East Star          2-2 Ha Sa              
Chiba              1-0 Universidade       
Lai Chi            0-2 Hong Ngai          

Round 2
[Apr 3]
O Cheng            1-6 Chiba              
Ha Sa              1-3 Wan Guan           
[Apr 4]
Space              0-4 Hang Lok           
Hong Ngai          1-2 Ieong Heng         
Universidade       3-0 Lai Chi            
Man Fung Hong      2-2 East Star          

Round 3
[Apr 10]
East Star          1-2 Wan Guan           
Man Fung Hong      3-0 Hong Ngai          
[Apr 11]
Lai Chi            3-6 O Cheng            
Hang Lok           2-2 Chiba              
Ieong Heng         2-1 Universidade       
Ha Sa              7-2 Space              

Round 4
[May 8]
Space              1-8 Wan Guan           
Hang Lok           3-2 Lai Chi            
[May 9]
East Star          2-2 Hong Ngai          
O Cheng            1-0 Ieong Heng         
Chiba              4-0 Ha Sa              
Universidade       5-0 Man Fung Hong      

Round 5
[May 15]
Ieong Heng         0-0 Hang Lok           
East Star          2-4 Space              
[May 16]
Man Fung Hong      0-4 O Cheng            
Ha Sa              2-0 Lai Chi            
Hong Ngai          0-0 Universidade       
Wan Guan           0-6 Chiba              

Round 6
[May 22]
O Cheng            0-3 Hong Ngai          
Lai Chi            3-6 Wan Guan           
[May 23]
Chiba             11-0 Space              
Universidade       5-0 East Star          
Hang Lok           0-1 Man Fung Hong      
Ieong Heng         0-1 Ha Sa              

Round 7
[May 29]
Ha Sa              3-2 Man Fung Hong      
East Star          0-7 Chiba              
[May 30]
Wan Guan           3-3 Ieong Heng         
Hong Ngai          0-2 Hang Lok           
Space              1-1 Lai Chi            
Universidade       2-1 O Cheng            

Round 8
[Jun 5]
East Star          6-3 O Cheng            
Ieong Heng         4-0 Space              
[Jun 6]
Wan Guan           2-0 Man Fung Hong      
Hang Lok           0-2 Universidade       
Ha Sa              2-1 Hong Ngai          
Chiba              3-0 Lai Chi            

Round 9
[Jun 12]
Hong Ngai          3-3 Wan Guan           
O Cheng            1-2 Hang Lok           
[Jun 13]
Universidade       4-0 Ha Sa              
Space              1-2 Man Fung Hong      
Chiba              2-1 Ieong Heng         
East Star          2-2 Lai Chi            

Round 10
[Jun 19]
Hang Lok           0-3 East Star          
Lai Chi            0-1 Ieong Heng         
[Jun 20]
Wan Guan           3-4 Universidade       
Ha Sa              2-4 O Cheng            
Chiba              2-0 Man Fung Hong      
Space              1-3 Hong Ngai          

Round 11
[Jun 26]
Lai Chi            0-2 Man Fung Hong      
Wan Guan           8-7 O Cheng            
[Jun 27]
Universidade       4-1 Space              
Ieong Heng         0-2 East Star          
Chiba              4-1 Hong Ngai          
Hang Lok           1-1 Ha Sa              

Final Table:

 1.Chiba Sport                        11  10  1  0  48- 5  31
 2.Universidade de Macau              11   8  1  2  30- 8  25
 3.Wan Guan                           11   6  3  2  39-30  21
 4.Ha Sa                              11   5  2  4  21-23  17  [1 1 0 0 1-0 3]
 5.Ieong Heng                         11   5  2  4  17-13  17  [1 0 0 1 0-1 0]
 6.Hang Lok                           11   4  4  3  15-13  16
 7.O Cheng                            11   5  0  6  31-33  15
 8.Man Fung Hong                      11   4  1  6  14-23  13  [1 0 1 0 2-2 1]
 9.East Star                          11   3  4  4  22-29  13  [1 0 1 0 2-2 1]
10.Hong Ngai                          11   3  3  5  16-19  12
11.Space                              11   1  1  9  12-49   4
12.Lai Chi                            11   0  2  9  11-31   2


4a Divisão

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Polícia Judiciária                  5   4  1  0   9- 2  13       Qualified
 2.Wai Seng                            5   2  2  1   5- 1   8       Qualified
 3.Hou Seng                            5   2  1  2   5- 2   7
 4.Juventude                           5   2  0  3   3- 5   6
 5.Jin Fa                              5   1  1  3   1- 7   4
 6.Kan Fong                            5   1  1  3   2- 8   4

Group B
 1.Wa Cheng                            5   3  1  1   7- 3  10       Qualified
 2.Nam Kot                             5   2  3  0   6- 4   9       Qualified
 3.Ao Cheong                           5   2  2  1   5- 2   8
 4.Hua Qiao                            5   2  2  1   3- 2   8
 5.Hou Chon                            5   1  2  2   5- 7   5
 6.Leng Ngan                           5   0  0  5   1- 9   0

Group C
 1.Ngan Seng                           5   5  0  0  15- 1  15       Qualified
 2.Hou Keung                           5   3  0  2   7- 5   9       Qualified
 3.O.S.P.J.                            5   3  0  2   5- 8   9
 4.Rapido                              5   1  2  2   2- 5   5
 5.Outdoor                             5   0  2  3   3- 8   2
 6.Ip U                                5   0  2  3   2- 7   2

Group D
 1.Ku Chan                             5   3  1  1  15- 4  10       Qualified
 2.F.C. Porto                          5   2  3  0   4- 2   9       Qualified
 3.K.S.T. Heng                         5   2  1  2   6- 6   7
 4.Chong Luen                          5   2  1  2   3- 5   7
 5.Akisa                               5   2  0  3   4- 7   6
 6.H.C. Coloane                        5   0  2  3   2-10   2

Group E
 1.Gala                                5   3  2  0   2- 1  11       Qualified
 2.Iau I                               5   2  3  0   7- 0   9       Qualified
 3.Shao Jiang                          5   2  2  1   9- 1   8
 4.Vitória                             5   1  3  1   2- 2   6
 5.Roma                                5   1  2  2   1- 4   5
 6.Hong Kei                            5   0  0  5   0-13   0

Group F
 1.G. Universe                         5   5  0  0  17- 2  15       Qualified
 2.Youth Salesian                      5   3  1  1   7- 2  10       Qualified
 3.Hou Teng                            5   3  0  2   6- 8   9
 4.Son Lun                             5   2  1  2   6- 4   7
 5.Son Ian                             5   1  0  4   2-12   3
 6.Wu Chong                            5   0  0  5   1-11   0

Group G
 1.Long Cheng                          5   3  1  1   4- 1  10       Qualified
 2.Flugels                             5   3  0  2   3- 4   9       Qualified
 3.Wai Ieong                           5   2  2  1   8- 4   8
 4.Spiny Rayed                         5   2  1  2   4- 4   7
 5.União                               5   1  2  2   2- 3   5
 6.New Life                            5   0  2  3   0- 5   2

Group H
 1.Enfermagem                          5   4  0  1   9- 2  12       Qualified
 2.Ilha Verde Agitação                 5   3  2  0   5- 1  11       Qualified
 3.Son Ieng                            5   3  1  1   6- 4  10
 4.SP Sports                           5   2  0  3   6- 6   6
 5.Fu Si                               5   0  2  3   2- 8   2
 6.Ieong Wai                           5   0  1  4   0- 7   1

Group I
 1.Tong Tat                            5   2  2  1   4- 1   8       Qualified
 2.Apex                                5   2  2  1   4- 4   8       Qualified
 3.Sa Kong                             5   2  2  1   5- 2   8
 4.Man Fu                              5   1  3  1   1- 1   6
 5.Macau Juventude                     5   2  0  3   3- 3   6
 6.Hong Ip                             5   0  3  2   1- 7   3

Group J
 1.Tin Mou                             4   3  1  0   6- 1  10       Qualified
 2.Vui Chon                            4   1  3  0   4- 3   6       Qualified
 3.Lotus                               4   2  0  2   8- 4   6
 4.MFSC                                4   1  1  2   2- 6   4
 5.Hong Nam                            4   0  1  3   1- 7   1

Playoff Stage

Preliminary Round [Jul 6]
Youth Salesian     1-0 Flugels            
Apex               0-0 Vui Chon           [3-2 pen]
Wai Seng           0-0 Nam Kot            [3-4 pen]
F.C. Porto         0-0 Iau I              [1-3 pen]

NB: the 10 group winners as well as Ilha Verde Agitação and Hou Keung
    received a bye to the 1/8 Finals

1/8 Finals
[Jul 7]
Ilha Verde Agit.   1-1 Wa Cheng           [2-1 pen]
Ku Chan            0-0 Gala               [2-3 pen]
Long Cheng         2-1 Hou Keung          
Enfermagem         0-1 Tong Tat           
[Jul 8]
Youth Salesian     0-1 Polícia Judiciária 
Ngan Seng          1-1 Apex               [3-4 pen]
G. Universe        6-0 Nam Kot            
Tin Mou            1-0 Iau I              

Quarterfinals
[Jul 13]
Polícia Judiciária 1-0 Ilha Verde Agit.   
Apex               0-3 Gala               
[Jul 14]
G. Universe        3-0 Long Cheng         
Tong Tat           0-2 Tin Mou            

Semifinals [Jul 20]
Polícia Judiciária 2-0 Gala               
G. Universe        2-0 Tin Mou            

Third Place Match [Jul 23]
Gala               1-1 Tin Mou            [3-4 pen]

Final [Jul 23]
Polícia Judiciária 0-1 G. Universe        


2020

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 11 Aug 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.