Madagascar 2010


THB Champions League 2010
Telma Coupe de Madagascar 2010
Super Coupe de Madagascar 2010

THB Champions League 2010

Phase 1 | Phase 2 | Poule des As

Phase 1

Vondrona A | Vondrona B | Vondrona C | Vondrona D | Vondrona E | Vondrona F

NB: in case of equality on points, the only tie-breaker used is
    head-to-head (points); if equality remains, a playoff is to
    be organised

Vondrona A [at Ambanja]

Round 1 [Sep 17]
Racing Club Nosy Be         2-0 FC Joël Sava
ASCUM Boeny                 1-1 Herita Antsohihy 

Round 2 [Sep 19]
Herita Antsohihy            1-2 Racing Club Nosy Be         
ASCUM Boeny                 0-1 FC Joël Sava

Round 3 [Sep 21]
FC Joël Sava                2-2 Herita Antsohihy 
ASCUM Boeny                 2-0 Racing Club Nosy Be         

 1.Racing Club Nosy Be (Diana)            3  2  0  1  4- 3  6  Qualified
 2.FC Joël (Sava)                         3  1  1  1  3- 4  4  [1 1 0 0 1-0 3]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.ASCUM (Boeny)                          3  1  1  1  3- 2  4  [1 0 0 1 0-1 0]
 4.Herita Antsohihy (Sofia)               3  0  2  1  4- 5  2
   
NB: Racing Club Nosy Be apparently replaced FCA Ambanja,
    who were originally announced as participants

Vondrona B [at Tsiroanomandidy]

Round 1 [Sep 17]
AJSM Melaky                 2-1 Tana FC Formation
BAS Tsiroanomamandidy       0-4 CNaPS Sport

Round 2 [Sep 19]
BAS Tsiroanomamandidy       1-1 Tana FC Formation
CNaPS Sport                 2-0 AJSM Melaky 

Round 3 [Sep 21]
BAS Tsiroanomamandidy       2-2 AJSM Melaky
Tana FC Formation           3-2 CNaPS Sport       

Final Table:

 1.CNaPS Sport (Itasy)                    3  2  0  1  8- 3  6  Qualified
 2.AJS Maintirano (Melaky)                3  1  1  1  4- 5  4  [1 1 0 0 2-1 3]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tana FC Formation (Anamalanga)         3  1  1  1  5- 5  4  [1 0 0 1 1-2 0]
 4.BAS Tsiroanomamandidy (Bongolava)      3  0  2  1  3- 7  2

NB: BAS = Bongolava Amitié Sportif

Vondrona C [at Antsirabe]

Round 1 [Sep 17]
Académie ny Antsika         6-0 FC Grand Olympique Menabe
Japan Actuel's FC           3-0 FC Maeva Betsiboka

Round 2 [Sep 19]
FC Grand Olympique Menabe   0-3 Japan Actuel's FC  
Académie ny Antsika         6-0 FC Maeva Betsiboka

Round 3 [Sep 21]
FC Maeva Betsiboka          2-1 FC Grand Olympique Menabe
Académie ny Antsika         1-0 Japan Actuel's FC  

Final Table:

 1.Academie ny Antsika (Vakinankaratra)   3  3  0  0 13- 0  9  Qualified
 2.Japan Actuel's FC (Analamanga)         3  2  0  1  6- 1  6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Maeva (Betsiboka)                   3  1  0  2  2-10  3
 4.FC Grand Olympique (Menabe)            3  0  0  3  1-11  0

Vondrona D [at Manakara]

Round 1 [Sep 15]
FC Mania Ambositra          0-2 AS Jirama Fianarantsoa
FC Real Vatovavy Fitovinany n/p PFV Vangaindrano 

Round 2 [Sep 17]
FC Real Vatovavy Fitovinany 0-3 AS Jirama Fianarantsoa
PFV Vangaindrano            n/p FC Mania Ambositra          

Round 3 [Sep 19]
FC Real Vatovavy Fitovinany 1-0 FC Mania Ambositra          
AS Jirama Fianarantsoa      n/p PFV Vangaindrano 

Final Table:

 1.AS Jirama Fianarantsoa                 2  2  0  0  5- 0  6  Qualified
 2.FC Real Vatovavy Fitovinany            2  1  0  1  1- 3  3  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Mania Ambositra                     2  0  0  2  0- 3  0
 -.PFV Vangaindrano                       withdrew

NB: Vatovavy also written V7V

Vondrona E [at Ihosy]

Round 1 [Sep 15]
Fils Eléphant Fort Dauphin  0-2 3FB Toliara       
FC Ilakaka Ihorombe         n/p AS Espoir Ambovombe 

Round 2 [Sep 17]
FC Ilakaka Ihorombe         1-0 Fils Eléphant Fort-Dauphin
3FB Toliara                 n/p AS Espoir Ambovombe 

Round 3 [Sep 19]
FC Ilakaka Ihorombe         0-0 3FB Toliara 
AS Espoir Ambovombe         n/p Fils Eléphant Fort Dauphin 

Final Table:
 
 1.3FB Toliara (Atsimo Andrefana)         2  1  1  0  2- 0  4  [1 0 1 0 0-0 1]  Qualified
   FC Ilakaka (Ihorombe)                  2  1  1  0  1- 0  4  [1 0 1 0 0-0 1]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Fils Eléphant Fort-Dauphin             2  0  0  2  0- 3  0
 -.AS Espoir Ambovombe (Androy)           withdrew

First Place Playoff [Sep 21, Ihosy]
FC Ilakaka Ihorombe         3-2 3FB Toliara 

Vondrona F [at Ambatondrazaka]

Round 1 [Sep 17]
AS Fortior Toamasina        2-0 FC Espérance Vavatenina
Voromaherin'Alaotra         0-0 AS Adema

Round 2 [Sep 19]
AS Adema                    1-1 AS Fortior Toamasina        
Voromaherin'Alaotra         3-0 FC Espérance Vavatenina

Round 3 [Sep 21]
FC Espérance Vavatenina    0-10 AS Adema
Voromaherin'Alaotra         2-2 AS Fortior Toamasina        

Final Table:
 
 1.AS Adema (Analamanga)                  3  1  2  0 11- 1  5  [2 0 2 0 1-1 2]
   Voromaherin'Alaotra (Alaotra Mangoro)  3  1  2  0  5- 2  5  [2 0 2 0 2-2 2]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
   AS Fortior Toamasina (Atsinanana)      3  1  2  0  5- 3  5  [2 0 2 0 3-3 2]
 4.FC Espérance Vavatenina                3  0  0  3  0-15  0

NB: Espérance apparently replaced FC Fitama Mananara Nord,
    who were originally announced as participants

Playoff

Round 1 [Sep 23, Ambatondrazaka]
Voromaherin'Alaotra         0-0 AS Fortior Toamasina        [aet, 3-4 pen]

Round 2 [Sep 28, Toamasina]
AS Fortior Toamasina        0-0 AS Adema                    [aet, 3-2 pen]

Round 3 [Sep 30, Antananarivo]
AS Adema                    2-0 Voromaherin'Alaotra    

Final Table:
 
 1.AS Fortior Toamasina (Atsinanana)      2  0  2/0  0  0- 0  6  Qualified
 2.AS Adema (Analamanga)                  2  1  0/1  0  2- 0  3  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Voromaherin'Alaotra (Alaotra Mangoro)  2  0  0/1  1  0- 2  0

Phase 2

NB: in case of equality on points, the only tie-breaker used is
    head-to-head (points); if equality remains, a playoff is to
    be organised

Vondrona 1 | Vondrona 2 | Vondrona 3 | Vondrona 4

Vondrona 1 [at Mahajanga]

Round 1 [Oct 20]
Racing Club Nosy Be         2-2 CNaPS Sport                 

Round 2 [Oct 22]
CNaPS Sport                 3-0 FC Real Vatovavy Fitovinany 

Round 3 [Oct 24]
FC Real Vatovavy Fitovinany 2-2 Racing Club Nosy Be         

Final Table:
    
 1.CNaPS Sport (Itasy)                    2  1  1  0  5- 2  4  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 2.Racing Club Nosy Be (Diana)            2  0  2  0  4- 4  2
 3.FC Real Vatovavy Fitovinany            2  0  1  1  2- 5  1

Vondrona 2 [at Toamasina]

Round 1 [Oct 20]
AS Fortior Toamasina        0-1 3FB Toliara

Round 2 [Oct 22]
AS Fortior Toamasina        1-0 Japan Actuel's FC           

Round 3 [Oct 24]
3FB Toliara                 0-2 Japan Actuel's FC

Final Table:

 1.Japan Actuel's FC (Analamanga)         2  1  0  1  2- 1  3  [2 1 0 1 2-1 3]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   AS Fortior Toamasina (Atsinanana)      2  1  0  1  1- 1  3  [2 1 0 1 1-1 3]
   3FB Toliara (Atsimo Andrefana)         2  1  0  1  1- 2  3  [2 1 0 1 1-2 3]

Playoff [at Toamasina]

Round 1 [Oct 26]
3FB Toliara                 0-2 Japan Actuel's FC

Round 2 [Oct 28]
AS Fortior Toamasina        3-1 3FB Toliara                 [aet]

Round 3 [Oct 30]
AS Fortior Toamasina        1-1 Japan Actuel's FC           [aet, 3-4 pen]

Final Table:

 1.Japan Actuel's FC (Analamanga)         2  1  1/0  0  3- 1  6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.AS Fortior Toamasina (Atsinanana)      2  1  0/1  0  4- 2  3
 3.3FB Toliara (Atsimo Andrefana)         2  0  0/0  2  1- 5  0

Vondrona 3 [at Antsiranana]

Round 1 [Oct 20]
AS Jirama Fianarantsoa      1-1 AFC Joël Sava

Round 2 [Oct 22]
AFC Joël Sava               1-1 AS Adema Analamanga  

Round 3 [Oct 24]
AS Adema Analamanga         2-1 AS Jirama Fianarantsoa  

Final Table:

 1.AS Adema (Analamanga)                  2  1  1  0  3- 2  4  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FC Joël (Sava)                         2  0  2  0  2- 2  2
 3.AS Jirama Fianarantsoa                 2  0  1  1  2- 3  1

Vondrona 4 [at Toliara]

Round 1 [Oct 20]
FC Ilakaka Ihorombe         7-0 AJS Melaky

Round 2 [Oct 22] 
AJS Melaky                  2-4 Academie ny Antsika

Round 3 [Oct 24]
Academie ny Antsika         3-0 FC Ilakaka Ihorombe     

Final Table:

 1.Academie ny Antsika (Vakinankaratra)   2  2  0  0  7- 2  6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FC Ilakaka (Ihorombe)                  2  1  0  1  7- 3  3
 3.AJS Maintirano (Melaky)                2  0  0  2  2-11  0

Poule des As

NB: in Antananarivo

Final Table:

 1.CNaPS Sport (Itasy)                    3  2  1  0  4- 1  7  Champions
 2.Academie ny Antsika (Vakinankaratra)   3  1  1  1  5- 5  4  [1 0 1 0 2-2 1]
 3.Japan Actuel's FC (Analamanga)         3  1  1  1  4- 4  4  [1 0 1 0 2-2 1]
 4.AS Adema (Analamanga)                  3  0  1  2  1- 4  1

NB: in the poule des As, the first tie-breaker was goal difference, the
    second head-to-head results, and the third goals scored

Round 1
[Oct 31]
CNaPS Sport                 abd AS Adema Analamanga         [abandoned at 1-1 in  
  [Rado 37; Arimanana Rakotoarinosy 27]                      50' due to heavy rain]
[Nov 2]                                                     
CNaPS Sport                 0-0 AS Adema Analamanga         [replay]
Japan Actuel's FC           2-2 Academie ny Antsika    
  [Rajoarimanana Avotriniaina Yvan 72, 86; 
   Sandratriniaina Njakanirina 77, Baggio Rakotonomenjanahary 80]     

Round 2 [Nov 5]
AS Adema Analamanga         0-2 Japan Actuel's FC  
  [Rajoarimanana Avotriniaina Yvan 38, Anderson 41og]         
CNaPS Sport                 2-1 Academie ny Antsika         
  [José Jean Tigana Razafimanindry 23, 34; Baggio Rakotonomenjanahary 88]

Round 3 [Nov 7]
CNaPS Sport                 2-0 Japan Actuel's FC     
  [Rija Juvence Rakotomandimby 20, Jeannot Vombola 80]      
AS Adema Analamanga         1-2 Academie ny Antsika      
  [Arimanana Rakotoarinosy 31; Bernard Wilder Nomenjanahary 20,   
   José Jean Tigana Razafimanindry 90+2]

Final Table:

 1.CNaPS Sport (Itasy)                    3  2  1  0  4- 1  7  Champions
 2.Academie ny Antsika (Vakinankaratra)   3  1  1  1  5- 5  4  [1 0 1 0 2-2 1]
 3.Japan Actuel's FC (Analamanga)         3  1  1  1  4- 4  4  [1 0 1 0 2-2 1]
 4.AS Adema (Analamanga)                  3  0  1  2  1- 4  1

NB: in the poule des As, the first tie-breaker was goal difference, the
    second head-to-head results, and the third goals scored


Telma Coupe de Madagascar 2010

Preliminary Round 
[Aug 28,29]
[in Antananarivo]
Japan Actuel's Analamanga   6-2 ACMF 
AS Saint-Michel d'Amparibe  1-0 OBA Ampefy Itasy
[in Fianarantsoa]
AS St-François Xavier       2-1 ASJD Haute Matsiatra 
FC Lam Haute Matsiatra      abd Suca Ambalavao              [abandoned at 0-0
[in Tsiroanomandidy]                                         due to darkness]
AS Andry Bongolava          1-0 AS BAS Bongolava 
[in Ambatondrazaka]
Ajesaia Fanilo Amb'zaka     2-0 Voromaherin'Alaotra    
[in Toamasina]
Fifafifi d'Antsinanana      1-0 FC IDEF Atsinanana
AS Fortior de la Côte Est   5-2 Club SMMC Atsinanana
[in Ambanja]
JSB Ambanja                 1-0 USSK Ambanja 
AFCD Ambilobe Diana         2-1 OSBBA Ambanja 
[Aug 30, Fianarantsoa]
FC Lam Haute Matsiatra      bt  Suca Ambalavao              [replay]      
[Sep 4,5; in Mahajanga, Antsirabe and Analanjirofo]
SOS Village des Enfants     1-0 AS Poste Soanierana Ivongo 
FC Ilakaka Ihorombe         2-0 AS Mahavatse Miray   
FC Kintan'i Boeny           2-0 Racing Club Boeny 
TCO Boeny                   1-0 Sporting Boeny 
Fortior de la Côte Ouest    4-1 Tom Foot Boeny 
COSFA Analamanga            5-0 TTF Ambanja 
AS Tsara                    4-3 Cottonline Antsirabe 
Sporting Club Tana          2-0 3FB Morondava 

1/16 Finals 
[Sep 11]
[in Antananarivo]
Tana FC Formation           1-0 Sporting Club Tanà
COSFA Analamanga            0-1 AS Andry Bongolava 
[in Mahajanga]
Japan Actuel's Analamanga   3-0 Fortior de la Côte Ouest
AS Adema Analamanga         4-1 AFCD Ambilobe 
[Sep 12]
[in Antananarivo]
AS Saint-Michel d'Amparibe  0-1 AS Fortior Toamasina       
Académie ny Antsika         3-1 AS Fortior de la Côte Est
[in Antsirabe]
AS St-François Xavier       2-1 FC Lazio                    [aet]
Ajesaia Fanilo Amb'zaka     2-2 Jeune Espoir du Capricorne  [3-2 pen]
[in Mahajanga]
Iarivo FC Analamanga        2-1 TCO Boeny
FC Kintan'i Boeny           2-0 FCA Ambanja
[in Fianarantsoa]
3FB Toliara                 2-1 AS Tsara 
FC Ilakaka Ihorombe         1-1 CNaPS Sport                 [6-5 pen]
[in Toamasina]
SOS Village des Enfants     2–2 3FB Ambato                  [6-5 pen]
Ajesaia Analamanga          2-0 Fifafifi d'Antsinanana
[in Ambanja]
JSB Ambanja                 1-1 ASCUM Boeny                 [2-4 pen]
[in Toliara]
AS Comato Atsimo Andrefana  4-0 FC Lam Haute Matsiatra      

1/8 Finals [Sep 26]
[in Antananarivo]
Japan Actuel's Analamanga   1-0 Iarivo FC Analamanga 
Ajesaia Analamanga          0-3 Académie ny Antsika Antsirabe 
[in Toamasina]
AS Adema Analamanga         3-0 AS Comato Atsimo Andrefana
AS Fortior Toamasina        1-0 AS Andry Bongolava 
[in Mahajanga]
Tana FC Formation           5-1 Ajesaia Fanilo Ambatondrazaka 
ASCUM Boeny                 4-0 SOS Village d'Enfants Atsinanana
[in Toliara]
FC Ilakaka Ihorombe         3-2 AS St-François Xavier Haute Matsiatra
3FB Toliara                 1-0 FC Kintan'i Boeny

Quarterfinals [Oct 3]
[in Mahajanga]
Academie ny Antsika         3-1 FC Ilakaka Ihorombe                   
ASCUM Boeny                 0-1 AS Adema Analamanga                
[in Toamasina]
3FB Toliara                 0-1 Japan Actuel's FC                     
AS Fortior Toamasina        0-3 Tana FC Formation                   

Semifinals [Oct 17]
[in Mahajanga]
Academie ny Antsika         0-1 AS Adema Analamanga                   
  [Jean-Christian Rakotonirin 48]
[in Toamasina]
Japan Actuel's FC           1-1 Tana FC Formation           [4-1 pen] 
  [Lanto 57; Santatra 86]

Final [Nov 28, Mahajanga]
AS Adema Analamanga         1-0 Japan Actuel's FC           [aet]   
  [Tsiala Kennedy Ganja 94]       

AS Adema: Rindra, Solo, Tojo, Polaka, Lembasonina (Léonard 80), Tholix, 
          Doula, L'homme, Tsiala, Solobiby (Bagzana 60), Sitraka 
          (Jean Christian 46); trainers: Nirina Andrianjoelison,
          Jhonny Rakotomanana 
Japan Actuel's: Kandy, Jean Ba, Jhonny, Damien, Valentin, Anthony (Freddy 46),
                Rindra, Lila, Nakata, Boto (Bob 75), Yvan; trainers:
                Abdou Bin Amidou, Bruno Randrianarijaona 
ref: Amada Nampiandrazana; Zafitsara Jacquot, Jhon Nirina Jean Thierry




Telma Super Coupe de Madagascar 2010

[Dec 12, stade municipal de Mahamasina, Antananarivo]
CNaPS Sport                 3-2 AS Adema 


2009

2011

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 17 Jan 2012

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2010/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.