Madagascar 2011


THB Champions League 2011
Telma Coupe de Madagascar 2011

THB Champions League 2011

Phase 1 | Phase 2 | Poule des As

Phase 1

Vondrona A | Vondrona B | Vondrona C | Vondrona D 

Vondrona A [at Toliara]

Round 1 [Sep 16]
ASJF Capricorne             2-2 FC Ihosy                    [3-4 pen]
FC Fomela                   0-0 AS Ronhondroho              [4-2 pen]
MMM Vohipeno                0-0 FC2A                        [4-2 pen]
 
Round 2 [Sep 18]
AS Ronhondroho              2–4 FC Ihosy 
ASJF Capricorne             2–0 FC2A 
FC Fomela                   1-1 MMM Vohipeno                [4-3 pen]

Round 3 [Sep 20]
FC Ihosy                    2-2 FC Fomela                   [4-1 pen]
ASJF Capricorne             2-1 MMM Vohipeno 
FC2A                        2-0 AS Ronhondroho

Round 4 [Sep 23]
ASJF Capricorne             1-0 AS Ronhondroho
FC2A                        0-0 FC Fomela                   [4-3 pen]
MMM Vohipeno                1-2 FC Ihosy                    

Round 5 [Sep 25]
AS Ronhondroho              2-2 MMM Vohipeno                [9-10 pen]
ASJF Capricorne             3-0 FC Fomela                   
FC Ihosy                    0-0 FC2A                        [5-4 pen]

Final Table:

 1.ASJF Capricorne                        5  4  0/1  0 10- 3 13  Qualified
 2.FC Ihosy                               5  2  3/0  0 10- 7 12  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC2A Amboasary Sud                     5  1  1/2  1  2- 2  7
 4.FC Fomela                              5  0  2/2  1  3- 6  6
 5.MMM Vohipeno                           5  0  2/1  2  5- 7  5
 6.AS Ronhondroho                         5  0  0/2  3  4- 9  2

Vondrona B [at Antsirabe]

Round 1 [Sep 16]
Olympique du Menabe         1-1 FC Briamdat                 [Olympique on pen]
Académie ny Antsika         6-0 FCCM Vangaindrano 
Japan Actuel's FC           4-0 RDN Arivonimamo 

Round 2 [Sep 18]
RDN Arivonimamo             1–1 FC Briamdat                 [5-4 pen]
Japan Actuel's FC           6–1 FCCM Vangaindrano
Académie ny Antsika         3–0 Olympique du Menabe 

Round 3 [Sep 20]
Japan Actuel's FC           1-1 FC Briamdat                 [5-4 pen]
Académie ny Antsika         2-0 RDN Arivonimamo 
Olympique du Menabe         2-0 FCCM Vangaindrano 

Round 4 [Sep 23]
Académie ny Antsika         4-0 FC Briamdat  
Japan Actuel's FC           1-0 Olympique du Menabe         
RDN Arivonimamo             0-3 FCCM Vangaindrano 

Round 5 [Sep 25]
Académie ny Antsika         2-0 Japan Actuel's FC           
FC Briamdat                 1-0 FCCM Vangaindrano 
Olympique du Menabe         0-1 RDN Arivonimamo 

Final Table:

 1.Academie ny Antsika (Vakinankaratra)   5  5  0/0  0 17- 0 15  Qualified
 2.Japan Actuel's FC (Analamanga)         5  3  1/0  1 12- 4 11  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Briamdat                            5  1  0/3  1  4- 7  6
 4.RDN Arivonimamo                        5  1  1/0  3  2-10  5
 5.FC Grand Olympique (Menabe)            5  1  1/0  3  3- 6  5
 6.FCCM Vangaindrano                      5  1  0/0  4  4-15  0

Vondrona C [at Toamasina]

Round 1 [Sep 16]
FCE                         2-0 HZAM Amparafaravola 
CNaPS Sport                 8-1 ACFM Fandriana
AS BAS                      1-0 AJS Sainte-Marie 

Round 2 [Sep 18]
CNaPS Sport                 3-0 HZAM Amparafaravola
FCE                         2-0 AS BAS
AJS Sainte-Marie            1-1 ACFM Fandriana              [5-4 pen]

Round 3 [Sep 20]
HZAM Amparafaravola         2-0 AS BAS
CNaPS Sport                 4-0 AJS Sainte-Marie 
FCE                         3-1 ACFM Fandriana

Round 4 [Sep 23]
CNaPS Sport                 2-0 AS BAS                      
FCE                         4-0 AJS Sainte-Marie 
HZAM Amparafaravola         3-0 ACFM Fandriana 	

Round 5 [Sep 25]
ACFM Fandriana              2-2 AS BAS                      [4-5 pen]
AJS Sainte-Marie            2-2 HZAM Amparafaravola         [0-3 pen]
FCE                         2-3 CNaPS Sport                 

Final Table:

 1.CNaPS Sport (Itasy)                    5  5  0/0  0 20- 3 15  Qualified
 2.FCE (Atsinanana)                       5  4  0/0  1 13- 4 12  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.HZAM Amparafaravola                    5  2  1/0  2  7- 7  8
 4.AS BAS Tsiroanomamandidy (Bongolava)   5  1  1/0  3  3- 8  5
 5.AJS Sainte-Marie                       5  0  1/1  3  3-12  3
 6.ACFM Fandriana                         5  0  0/2  3  5-17  2

NB: BAS = Bongolava Amitié Sportif

Vondrona D [at Antsiranana]

Round 1 [Sep 16]
Ajesaia                     2-1 FC Joël 
Racing Club Nosy Be         3-1 Fitamy Mampikony 
ASCUM                       1-0 FC Maeva

Round 2 [Sep 18]
Racing Club Nosy Be         1-1 Ajesaia                     [4-2 pen]
FC Maeva                    0-0 FC Joël                     [6-5 pen]
ASCUM                       1–0 Fitamy Mampikony 

Round 3 [Sep 20]
Fitamy Mampikony            2-2 Ajesaia                     [3-2 pen]
FC Joël                     0-0 ASCUM                       [3-2 pen]
FC Maeva                    2-0 Racing Club Nosy Be 

Round 4 [Sep 22]
ASCUM                       1-1 Racing Club Nosy Be         [4-3 pen]
FC Maeva                    0-1 Ajesaia
Fitamy Mampikony            2-1 FC Joël

Round 5 [Sep 24]
ASCUM                       0-1 Ajesaia                     
FC Maeva                    0-2 Fitamy Mampikony            
Racing Club Nosy Be         1-0 FC Joël                     

Final Table:

 1.Ajesaia (Analamanga)                   5  3  0/2  0  7- 4 11  Qualified
 2.ASCUM (Boeny)                          5  2  1/1  1  3- 2  9  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Racing Club Nosy Be (Diana)            5  2  1/1  1  6- 5  9
 4.Fitamy Mampikony                       5  2  1/0  2  7- 7  8
 5.FC Maeva (Betsiboka)                   5  1  1/0  3  2- 4  5
 6.FC Joël (Sava)                         5  0  1/1  3  2- 5  3

Phase 2

Vondrona 1 | Vondrona 2

Vondrona 1 [at Mahajanga]

Round 1 [Oct 19]
Ajesaia                     2-2 Japan Actuel's FC           [5-6 pen]
CNaPS Sport                 9-1 FC Ihosy

Round 2 [Oct 21]
CNaPS Sport                 0-0 Ajesaia                     [5-4 pen]
Japan Actuel's FC          12-1 FC Ihosy

Round 3 [Oct 23]
Japan Actuel's FC           2-0 CNaPS Sport               
Ajesaia                     3-0 FC Ihosy     

Final Table:
    
 1.Japan Actuel's FC (Analamanga)         3  2  1/0  0 16- 3  7  Qualified
 2.CNaPS Sport (Itasy)                    3  1  1/0  1  9- 3  5  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ajesaia (Anamalanga)                   3  1  0/2  0  5- 2  5
 4.FC Ihosy                               3  0  0/0  3  2-24  0

Vondrona 2 [at Toamasina]

Round 1 [Oct 19]
Académie Ny Antsika         2-0 ASJF Capricorne
FCE                         1-1 ASCUM                       [3-5 pen]

Round 2 [Oct 21]
Académie Ny Antsika         1-1 ASCUM                       [6-5 pen]
FCE                         1-2 ASJF Capricorne       

Round 3 [Oct 23]
ASJF Capricorne             1-0 ASCUM    
FCE                         2-0 Académie Ny Antsika      

Final Table:

 1.ASJF Capricorne                        3  2  0/0  1  3- 3  6  Qualified
 2.Academie ny Antsika (Vakinankaratra)   3  1  1/0  1  2- 2  5  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.FCE (Atsinanana)                       3  1  0/1  1  4- 3  4
 4.ASCUM (Boeny)                          3  0  1/1  1  2- 3  3

Poule des As

NB: in Antananarivo

Round 1 [Nov 23]
CNaPS Sport                 3-0 ASJF Capricorne             
Académie Ny Antsika         1-3 Japan Actuel's FC           

Round 2 [Nov 25]
Académie Ny Antsika         1-1 ASJF Capricorne             
Japan Actuel's FC           2-1 CNaPS Sport                 
 
Round 3 [Nov 27]
Académie Ny Antsika         0-1 CNaPS Sport                 
Japan Actuel's FC           2-0 ASJF Capricorne  
           
Final Table:
    
 1.Japan Actuel's FC (Analamanga)         3  3  0  0  7- 2  9  Champions
 2.CNaPS Sport (Itasy)                    3  2  0  1  5- 2  6
 3.Academie ny Antsika (Vakinankaratra)   3  0  1  2  2- 5  1
 4.ASJF Capricorne                        3  0  1  2  1- 6  1


Telma Coupe de Madagascar 2011

Final [Nov 20, Stade Mahamasina; att: 7,000]
CNaPS Sports (Itasy)        1-1 Tana FC Formation           [aet, 5-4 pen]
  [Damien 60; Lanto 39]
CNaPS Sports: Leda, Ronald, Jean bà, Tahina, Elysé, Tovo, Damien,
  Rija (Tigana 58 (Fidel 105)), Rado (Joro 100), Yvan,
  Fetraniaina "Mika"
Tana FC Formation: Damien, Doda, Olivier, François, Lanto, Dina,
  Rajo, Philippe, Férdinand "Dafé", Clarel (Santatra 67), Claudel "Bela" 
red card: Elysé (C) 88


2010

2012

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 22 Nov 2012

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2012
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.