Madagascar 2012


THB Champions League 2012
Telma Coupe de Madagascar 2011

THB Champions League 2012

Phase 1 | Phase 2 | Poule des As

Phase 1

Vondrona A | Vondrona B | Vondrona C | Vondrona D 

Vondrona A [at Ambanja]

Round 1 [Aug 10]
FC Amazone                  3-0 FC Motul                    
JSA Antalaha                0-1 COSFA                       
TCO Boeny                   0-0 FC Maeva                    [5-3 pen]

Round 2 [Aug 12]
FC Amazone                  0-1 COSFA                       
FC Motul                    1-1 TCO Boeny                   [2-4 pen]
JSA Antalaha                0-1 FC Maeva                    

Round 3 [Aug 15]
FC Amazone                  1-0 FC Maeva                    
FC Motul                    0-2 COSFA                       
JSA Antalaha                0-0 TCO Boeny                   [5-6 pen]

Round 4 [Aug 17]
FC Amazone                  drw JSA Antalaha                [Amazone on pen]      
FC Motul                    unk FC Maeva                    
TCO Boeny                   drw COSFA                       [TCO on pen]          

Round 5 [Aug 19] 
FC Amazone                  1-2 TCO Boeny                   
FC Maeva                    0-2 COSFA                       
JSA Antalaha                0-1 FC Motul                    

Final Table (missing goals rd 4):

 1.COSFA (Analamanga)                     5   4 0/1 0   6- 0  13  Qualified
 2.Terrible de la Côte Ouest (Boeny)      5   1 4/0 0   3- 2  11  Qualified
 3.FC Amazone (Ambilobe, Diana)           5   2 1/0 2   5- 3   8  [*]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 4.FC Maeva (Betsiboka)                   4   1 0/1 2   1- 3   4
 5.FC Motul Bealanana (Sofia)             4   1 0/1 2   2- 6   4
 6.JSA Antalaha (Sava)                    5   0 0/2 3   0- 3   2
[*] originally FC Fanomezana Ambilobe had been announced as entrants for Diana

Vondrona B [at Toamasina]

Round 1 [Aug 10]
CNaPS Sport                 6-1 Hery Fenerive Mitambatra    
Toamasina FC                0-1 Tana FC Formation           
Voromaherin'Alaotra         3-0 AS Andry Tsiroanomandidy    

Round 2 [Aug 12]
AS Andry Tsiroanomandidy    2-1 Hery Fenerive Mitambatra    
CNaPS Sport                 0-1 Tana FC Formation           
Toamasina FC                0-0 Voromaherin'Alaotra         [4-3 pen]

Round 3 [Aug 15]
CNaPS Sport                 3-0 AS Andry Tsiroanomandidy    
Toamasina FC                3-0 Hery Fenerive Mitambatra    
Voromaherin'Alaotra         1-3 Tana FC Formation           

Round 4 [Aug 17]
CNaPS Sport                 bt  Voromaherin'Alaotra         [by 5 goals?]
Hery Fenerive Mitambatra    lt  Tana FC Formation           [by 3 goals?]
Toamasina FC                bt  AS Andry Tsiroanomandidy    [by 1 goal?]

Round 5 [Aug 19] 
AS Andry Tsiroanomandidy    0-2 Tana FC Formation           
Toamasina FC                0-0 CNaPS Sport                 [3-4 pen]
Voromaherin'Alaotra         2-0 Hery Fenerive Mitambatra    

Final Table (missing goals rd 4):

 1.Tana FC Formation (Analamanga)         5   5 0/0 0   7- 1  15  Qualified
 2.CNaPS Sport (Itasy)                    5   3 1/0 1   9- 2  11  Qualified
 3.Toamasina FC (Atsinanana)              5   2 1/1 1   3- 1   9  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 4.Voromaherin'Alaotra (Alaotra Mangoro)  5   2 0/1 2   6- 3   7
 5.AS Andry Tsiroanomandidy (Bongolava)   5   1 0/0 4   2- 9   3
 6.Hery Fenerive Mitambatra Analanjirofo  5   0 0/0 5   2-13   0

Vondrona C [at Antsirabe]

Round 1 [Aug 10]
AS Adema                    5-0 FC Zanaboay                 
FC Vakinankaratra           0-2 FC Jirama    
Sporting de Miandrivazo     bye               

Round 2 [Aug 12]
FC Jirama                   9-0 Sporting de Miandrivazo     
FC Vakinankaratra           1-0 FC Zanaboay                 
AS Adema                    bye

Round 3 [Aug 15]
AS Adema                    6-2 Sporting de Miandrivazo     
FC Zanaboay                 2-4 FC Jirama                   
FC Vakinankaratra           bye

Round 4 [Aug 17]
AS Adema                    bt  FC Jirama                   [by 3 goals?]
FC Vakinankaratra           bt  Sporting de Miandrivazo     [by 1 goal?]
FC Zanaboay                 bye

Round 5 [Aug 19] 	 
FC Vakinankaratra           0-3 AS Adema                    
FC Zanaboay                 0-3 Sporting de Miandrivazo     
FC Jirama                   bye

Final Table (missing goals rd 4):

 1.AS Adema (Analamanga)                  4   4 0/0 0  14- 2  12  Qualified
 2.FC Jirama (Fianarantsoa)               4   3 0/0 1  15- 2   9  Qualified
 3.FC Vakinankaratra                      4   2 0/0 2   1- 5   6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Sporting de Miandrivazo (Menabe)       4   1 0/0 3   5-15   3 
 5.FC Zanaboay (Amoron'Imania)            4   0 0/0 4   2-13   0
 -.AJSM Maintirano (Melaky)               withdrew
					
Vondrona D [at Manakara]

Round 1 [Aug 10]
AS Comato                   5-0 TMT Vangaindrano           
Tiavo Tem                   3-2 FCA Ilakaka                 
FC2A                        bye

Round 2 [Aug 12]
AS Comato                   3-0 FC2A                        
Tiavo Tem                   2-0 TMT Vangaindrano           
FCA Ilakaka                 bye

Round 3 [Aug 15]
AS Comato                   2-1 FCA Ilakaka                 
FC2A                        2-0 TMT Vangaindrano           
Tiavo Tem                   bye

Round 4 [Aug 17]
Tiavo Tem                   lt  FC2A                        [by 1 goal]
TMT Vangaindrano            unk FCA Ilakaka                 
AS Comato                   bye

Round 5 [Aug 19] 
FC2A                        0-0 FCA Ilakaka                 [1-2 pen]
Tiavo Tem                   4-1 AS Comato                   
TMT Vangaindrano            bye

Final Table (missing goals rd 4):

 1.Tiavo Tem (V7V)                        4   3 0/0 1   9- 3   9  Qualified
 2.AS Comato (Atsimo Andrefana)           4   3 0/0 1  11- 5   9  Qualified
 3.FC2A Amboasary (Anosy)                 4   2 0/1 1   2- 3   7  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.FCA Ilakaka (Ihorombe)                 3   0 1/0 2   3- 5   2
 5.TMT Vangaindrano (Sud Est)             3   0 0/0 3   0- 9   0
 -.Espoir Ambovombe (Androy)              withdrew
NB: FC2A = FC Amboasary Atsimo

Phase 2

Vondrona 1 | Vondrona 2

Vondrona 1 [at Fianarantsoa]

Round 1 [Sep 14]
Toamasina FC                2-0 FC Vakinankaratra           
CNaPS Sport                 4-0 FC Amazone                  
AS Adema                    2-0 Tiavo Tem                   

Round 2 [Sep 16]
AS Adema                    3-0 FC Amazone                  
FC Vakinankaratra           1-1 Tiavo Tem                   [3-5 pen]
CNaPS Sport                 1-1 Toamasina FC                [5-3 pen]

Round 3 [Sep 19]
CNaPS Sport                 2-1 FC Vakinankaratra           
AS Adema                    1-0 Toamasina FC                
Tiavo Tem                   4-0 FC Amazone                  

Round 4 [Sep 21]
Toamasina FC                1-1 FC Amazone                  [5-4 pen]
CNaPS Sport                 1-0 Tiavo Tem                   
AS Adema                    0-0 FC Vakinankaratra           [4-5 pen]

Round 5 [Sep 23]
FC Vakinankaratra           1-0 FC Amazone                  
AS Adema                    1-1 CNaPS Sport                 [4-2 pen]
Tiavo Tem                   2-1 Toamasina FC                

Final Table:
    
 1.AS Adema (Analamanga)                  5   3 1/1 0   7- 1  12  Qualified
 2.CNaPS Sport (Itasy)                    5   3 1/1 0   9- 3  12  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tiavo Tem (V7V)                        5   2 1/0 2   7- 5   8
 4.Toamasina FC (Atsinanana)              5   1 1/1 2   5- 5   6
 5.FC Vakinankaratra                      5   1 1/1 2   3- 5   6
 6.FC Amazone (Ambilobe, Diana)           5   0 0/1 4   1-13   1

Vondrona 2 [at Mahajanga]

Round 1 [Sep 14]
FC2A                        1-0 AS Comato                   
COSFA                       2-1 FC Jirama                   
Tana FC Formation           1-1 TCO Boeny                   [5-4 pen]

Round 2 [Sep 16]
FC Jirama                   4-2 AS Comato                   
TCO Boeny                   1-0 FC2A                        
Tana FC Formation           2-1 COSFA                       

Round 3 [Sep 19]
TCO Boeny                   1-1 FC Jirama                   [5-3 pen]
AS Comato                   1-2 COSFA                       
Tana FC Formation           4-1 FC2A                        

Round 4 [Sep 21]
FC2A                        0-4 COSFA                       
FC Jirama                   0-7 Tana FC Formation           
TCO Boeny                   0-0 AS Comato                   [4-5 pen]

Round 5 [Sep 23]
FC2A                        2-2 FC Jirama                   [4-2 pen]
Tana FC Formation           3-0 AS Comato                   
COSFA                       1-0 TCO Boeny                   

Final Table:

 1.Tana FC Formation (Analamanga)         5   4 1/0 0  17- 3  14  Qualified
 2.COSFA (Analamanga)                     5   4 0/0 1  10- 4  12  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Terrible de la Côte Ouest (Boeny)      5   1 1/2 1   3- 3   7
 4.FC2A Amboasary (Anosy)                 5   1 1/0 3   4-11   5
 5.FC Jirama (Fianarantsoa)               5   1 0/2 2   8-14   5
 6.AS Comato (Atsimo Andrefana)           5   0 1/0 4   3-10   2
NB: FC2A = FC Amboasary Atsimo

Poule des As

NB: rounds 1-3 in Mahajanga; rounds 4-6 in Antananarivo

Final Table:

 1.AS Adema (Analamanga)                  6   3  2  1   7- 5  11  Champions
 2.Tana FC Formation (Analamanga)         6   3  1  2   9- 9  10
 3.CNaPS Sport (Itasy)                    6   1  3  2   4- 5   6
 4.COSFA (Analamanga)                     6   1  2  3   5- 6   5  

Round 1 [Oct 10]
CNaPS Sport                 0-1 AS Adema                    
Tana FC Formation           0-3 COSFA                       

Round 2 [Oct 12]
CNaPS Sport                 1-1 Tana FC Formation           
COSFA                       1-1 AS Adema                    

Round 3 [Oct 14]
AS Adema                    2-1 Tana FC Formation           
CNaPS Sport                 0-0 COSFA                       

Round 4 [Nov 14]
COSFA                       0-1 CNaPS Sport                 
Tana FC Formation           2-1 AS Adema                    

Round 5 [Nov 16]
AS Adema                    1-0 COSFA                       
Tana FC Formation           2-1 CNaPS Sport                 

Round 6 [Nov 18]
AS Adema                    1-1 CNaPS Sport                 
COSFA                       1-3 Tana FC Formation           

Final Table:

 1.AS Adema (Analamanga)                  6   3  2  1   7- 5  11  Champions
 2.Tana FC Formation (Analamanga)         6   3  1  2   9- 9  10
 3.CNaPS Sport (Itasy)                    6   1  3  2   4- 5   6
 4.COSFA (Analamanga)                     6   1  2  3   5- 6   5


Telma Coupe de Madagascar 2012


1/16 Finals
CNaPS Sports (Itasy)       3-0 AS Tsara Vakinankaratra
United (Vakinankaratra)     2-0 Justice Club (Toliara)
AS ADEMA (Analamanga)       9-1 ASJD Lalangina
FC Varatraza (Sofia)        drw Ascum                       [4-3 pen]
FC Real (M.-Fitovinany)     3-1 AFCD Diana 
JSMS Diana                  drw OSCBSA (Diana)              [3-1 pen]      
TCO Boeny (Mahajanga)       drw Stade Olympique Boeny       [5-3 pen]
AS Comato (Ats. Andrefana)  2-0 FC Adema (Fianarantsoa)
Tiavo TEM                   1-0 JF Capricorne
Voromaherin (Alatroa)       3-1 ACCA/OTIV
3FB Ambatondrazaka          drw Ajesaia                     [4-2 pen]
COSFA Anamalanga            2-0 3FB Toliara 
IFC Anamalanga              1-0 Hezami (Anamalanga)
Tana Formation (Anamalanga) 1-0 Alafana (Atsinanana)
Toamasina FC                3-1 Dartline (Anamalanga)
FCE Atsinanana              1-0 AS St. Michel (Anamalanga)   
    
1/8 Finals
[Aug 25]
Tana Formation (Anamalanga) bt  3FB Ambatondrazaka                     
Tiavo TEM                   bt  COSFA Anamalanga
Voromaherin (Alatroa)       bt  Toamasina FC
[Aug 26]
AS ADEMA (Analamanga)       bt  United (Vakinankaratra)
FCE Atsinanana              bt  IFC Anamalanga
CNaPS Sports (Itasy)        bt  JSMS Diana
TCO Boeny (Mahajanga)       bt  FC Varatraza (Sofia)
FC Real (M.-Fitovinany)     bt  AS Comato (Atsimo Andrefana) 

Quarterfinals [Sep 29,30]
AS ADEMA (Analamanga)       2-2 FCE Atsinanana              [8-7 pen]  
CNaPS Sports (Itasy)        1-0 Voromaherin (Alatroa)        
Tana Formation (Anamalanga) 2-1 FC Real (Manakara-Fitovinany)    
TCO Boeny (Mahajanga)       1-0 Tiavo TEM     
                                   
Semifinals
[Oct 27]
AS ADEMA (Anamalanga)       2-1 Tana Formation (Anamalanga)
[Oct 28]
TCO Boeny (Mahajanga)       drw CNaPS Sports (Itasy)        [5-4 pen]

Final  [Nov 25]
TCO Boeny (Mahajanga)       1-0 AS ADEMA (Anamalanga) 
  [Toky 12]
           

2011

2013

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 6 Mar 2014

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2012/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.