Madagascar 2017


THB Champions League 2017
Telma Coupe de Madagascar 2017
Telma Super Coupe de Madagascar 2017/18

THB Champions League 2017

Phase 1 | Phase 2 | Poule des As

Phase 1

Vondrona A | Vondrona B | Vondrona C | Vondrona D 

Vondrona A [at Mahajanga]

Round 1 [Sep 1]
Varatraza                  0-6 COSFA                      
Fosa Juniors FC            0-0 MTM                        
USSK Ambanja               6-2 FC Iharana                 

Round 2 [Sep 3]
FC Iharana                 1-1 MTM                        
USSK Ambanja               2-2 Varatraza                  
Fosa Juniors FC            0-1 COSFA                      

Round 3 [Sep 6]
FC Iharana                 0-0 COSFA                      
USSK Ambanja               3-1 MTM                        
Fosa Juniors FC            4-0 Varatraza                  

Round 4 [Sep 8]
Fosa Juniors FC            1-1 USSK Ambanja               
FC Iharana                 1-4 Varatraza                  
MTM                        2-8 COSFA                      

Round 5 [Sep 10]
MTM                        1-3 Varatraza                  
USSK Ambanja               1-2 COSFA                      
Fosa Juniors FC            2-3 FC Iharana                 

Final Table:

 1.COSFA (Analamanga)                     5   4  1  0  17- 3  13       Qualified
 2.USSK Ambanja (Diana)                   5   2  2  1  13- 8   8       Qualified
 3.Varatraza Antsohihy (Sofia)            5   2  1  2   9-14   7       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Fosa Juniors FC (Boeny)                5   1  2  2   7- 5   5
 5.FC Iharana (Sava)                      5   1  2  2   7-13   5
 6.MTM (Melaky)                           5   0  2  3   5-15   2

Vondrona B [at Toamasina]

Round 1 [Sep 1]
FC Vakinankaratra          0-1 RTS-Jet Mada               
Fifafifi                   3-2 STF                        
HZAM Amparafaravola        1-0 Ajesaia                    

Round 2 [Sep 3]
RTS-Jet Mada               1-0 Ajesaia                    
HZAM Amparafaravola        2-0 STF                        
Fifafifi                   3-3 FC Vakinankaratra          

Round 3 [Sep 6]
Fifafifi                   0-0 HZAM Amparafaravola        
FC Vakinankaratra          0-3 Ajesaia                    
RTS-Jet Mada               5-0 STF                        

Round 4 [Sep 8]
STF                        0-6 Ajesaia                    
Fifafifi                   2-1 RTS-Jet Mada               
FC Vakinankaratra          2-0 HZAM Amparafaravola        

Round 5 [Sep 10]
FC Vakinankaratra          4-0 STF                        
HZAM Amparafaravola        2-1 RTS-Jet Mada               
Fifafifi                   0-2 Ajesaia                    

Final Table:

 1.HZAM Amparafaravola (Alaotra Mangoro)  5   3  1  1   5- 3  10       Qualified
 2.Ajesaia (Bongolava)                    5   3  0  2  11- 2   9       Qualified
 3.RTS-Jet Mada (Itasy)                   5   3  0  2   9- 4   9       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Fifafifi (Atsinanana)                  5   2  2  1   8- 8   8
 5.FC Vakinankaratra (Vakinankaratra)     5   2  1  2   9- 7   7
 6.STF (Analanjirofo)                     5   0  0  5   2-20   0

Vondrona C [at Antananarivo]

Round 1 [Sep 1]
FC Malaimbandy             2-5 FC Maeva                   
ASSM Elgeco Plus           5-0 VFM                        
FC Menagnara               0-4 TOP DOM                    

Round 2 [Sep 3]
TOP DOM                    2-1 VFM                        
FC Menagnara               0-1 FC Malaimbandy             
ASSM Elgeco Plus           8-0 FC Maeva                   

Round 3 [Sep 6]
FC Menagnara               1-3 VFM                        
ASSM Elgeco Plus           7-1 FC Malaimbandy             
TOP DOM                    2-0 FC Maeva                   

Round 4 [Sep 8]
TOP DOM                    3-1 FC Malaimbandy             
ASSM Elgeco Plus           6-1 FC Menagnara               
VFM                        2-2 FC Maeva                   

Round 5 [Sep 10]
VFM                        5-2 FC Malaimbandy             
FC Menagnara               1-7 FC Maeva                   
ASSM Elgeco Plus           1-1 TOP DOM                    

Final Table:

 1.AS St.-Michel Elgeco Plus (Analamanga) 5   4  1  0  27- 3  13       Qualified
 2.AS TOP DOM (Amoron'Imania)             5   4  1  0  12- 3  13       Qualified
 3.FC Maeva (Betsiboka)                   5   2  1  2  14-15   7       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.VFM (V7V)                              5   2  1  2  11-12   7
 5.FC Malaimbandy (Menabe)                5   1  0  4   7-20   3
 6.FC Menagnara (Atsimo Atsinanana)       5   0  0  5   3-21   0

Vondrona D [at Fianarantsoa]

Round 1 [Sep 1]
Zanak'Ala FC               7-2 AS Espoir                  
CNaPS Sports               7-0 JSA                        
3FB Toliara                2-1 FC Angele                  

Round 2 [Sep 3]
3FB Toliara                5-2 AS Espoir                  
FC Angele                  6-1 JSA                        
Zanak'Ala FC               1-4 CNaPS Sports               

Round 3 [Sep 6]
Zanak'Ala FC               2-3 FC Angele                  
3FB Toliara                1-1 JSA                        
CNaPS Sports               7-0 AS Espoir                  

Round 4 [Sep 8]
AS Espoir                  1-9 FC Angele                  
Zanak'Ala FC               8-1 JSA                        
3FB Toliara                0-1 CNaPS Sports               

Round 5 [Sep 10]
CNaPS Sports               3-1 FC Angele                  
AS Espoir                  awd JSA                        [awarded 0-3, Espoir forfeited]
Zanak'Ala FC               2-0 3FB Toliara                

Final Table:

 1.CNaPS Sports (Itasy)                   5   5  0  0  22- 2  15  [C]  Qualified
 2.FC Angele (Anosy)                      5   3  0  2  20- 9   9       Qualified
 3.Zanak'Ala FC (Haute Matsiatra)         5   3  0  2  20-10   9       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.3FB Toliara (Atsimo Andrefana)         5   2  1  2   8- 7   7
 5.JSA (Ihorombe)                         5   1  1  3   6-22   4
 6.AS Espoir (Androy)                     5   0  0  5   5-31   0

Phase 2

Vondrona 1 | Vondrona 2

Vondrona 1 [at Mahajanga]

Round 1 [Sep 29]
HZAM Amparafaravola        5-1 USSK Ambanja               
CNaPS Sports               7-1 FC Maeva                   
Ajesaia                    3-1 Varatraza                  

Round 2 [Oct 1]
FC Maeva                   2-2 Varatraza                  
Ajesaia                    0-0 HZAM Amparafaravola        
CNaPS Sports               1-1 USSK Ambanja               

Round 3 [Oct 4]
USSK Ambanja               1-0 FC Maeva                   
HZAM Amparafaravola        1-0 Varatraza                  
CNaPS Sports               5-3 Ajesaia                    

Round 4 [Oct 6]
CNaPS Sports               4-0 Varatraza                  
Ajesaia                    5-1 USSK Ambanja               
HZAM Amparafaravola       13-2 FC Maeva                   

Round 5 [Oct 8]
CNaPS Sports               5-0 HZAM Amparafaravola        
Ajesaia                    4-0 FC Maeva                   
USSK Ambanja               1-3 Varatraza                  

Final Table:

 1.CNaPS Sports (Itasy)                   5   4  1  0  22- 5  13  [C]  Qualified
 2.HZAM Amparafaravola (Alaotra Mangoro)  5   3  1  1  19- 8  10       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ajesaia (Bongolava)                    5   3  1  1  15- 7  10
 4.Varatraza Antsohihy (Sofia)            5   1  1  3   6-11   4
 5.USSK Ambanja (Diana)                   5   1  1  3   5-14   4
 6.FC Maeva (Betsiboka)                   5   0  1  4   5-27   1

Vondrona 2 [at Fianarantsoa]

Round 1 [Sep 29]
ASSM Elgeco Plus           2-0 TOP DOM                    
COSFA                      2-1 Zanak'Ala FC               
RTS-Jet Mada               1-0 FC Angele                  

Round 2 [Oct 1]
FC Angele                  1-1 TOP DOM                    
COSFA                      1-0 RTS-Jet Mada               
Zanak'Ala FC               0-2 ASSM Elgeco Plus           

Round 3 [Oct 4]
COSFA                      4-1 FC Angele                  
RTS-Jet Mada               1-1 ASSM Elgeco Plus           
TOP DOM                    2-0 Zanak'Ala FC               

Round 4 [Oct 6]
Zanak'Ala FC               1-0 RTS-Jet Mada               
TOP DOM                    1-0 COSFA                      
ASSM Elgeco Plus           1-0 FC Angele                  

Round 5 [Oct 8]
Zanak'Ala FC               3-0 FC Angele                  
RTS-Jet Mada               2-1 TOP DOM                    
COSFA                      3-1 ASSM Elgeco Plus           

Final Table:

 1.COSFA (Analamanga)                     5   4  0  1  10- 4  12       Qualified
 2.AS St.-Michel Elgeco Plus (Analamanga) 5   3  1  1   7- 4  10       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.AS TOP DOM (Amoron'Imania)             5   2  1  2   5- 5   7
 4.RTS-Jet Mada (Itasy)                   5   2  1  2   4- 4   7
 5.Zanak'Ala FC (Haute Matsiatra)         5   2  0  3   5- 6   6
 6.FC Angele (Anosy)                      5   0  1  4   2-10   1


Poule des As

NB: all matches in Fianarantsoa

Final Table:

 1.CNaPS Sports (Itasy)                   6   6  0  0  15- 4  18  [C]  Champions
 2.AS St.-Michel Elgeco Plus (Analamanga) 6   4  0  2  17-11  12
 3.COSFA (Analamanga)                     6   1  1  4   8-16   4
 4.HZAM Amparafaravola (Alaotra Mangoro)  6   0  1  5   6-15   1

Round 1 [Oct 18]
CNaPS Sports               1-0 HZAM Amparafaravola        
COSFA                      1-2 ASSM Elgeco Plus           

Round 2 [Oct 20]
CNaPS Sports               4-2 ASSM Elgeco Plus           
COSFA                      2-2 HZAM Amparafaravola        

Round 3 [Oct 22]
ASSM Elgeco Plus           2-1 HZAM Amparafaravola        
CNaPS Sports               3-0 COSFA                      

Round 4 [Nov 8]
COSFA                      1-3 CNaPS Sports               
HZAM Amparafaravola        2-5 ASSM Elgeco Plus           

Round 5 [Nov 10]
ASSM Elgeco Plus           6-2 COSFA                      
HZAM Amparafaravola        1-3 CNaPS Sports               

Round 6 [Nov 12]
HZAM Amparafaravola        0-2 COSFA                      
ASSM Elgeco Plus           0-1 CNaPS Sports               

Final Table:

 1.CNaPS Sports (Itasy)                   6   6  0  0  15- 4  18  [C]  Champions
 2.AS St.-Michel Elgeco Plus (Analamanga) 6   4  0  2  17-11  12
 3.COSFA (Analamanga)                     6   1  1  4   8-16   4
 4.HZAM Amparafaravola (Alaotra Mangoro)  6   0  1  5   6-15   1


Telma Coupe de Madagascar 2017

Quarterfinals [Oct 15]
ASSM Elgeco Plus           3-3 AS Adema                   [1-4 pen]
COSFA                      3-0 FC Ilakaka
Fosa Juniors FC            4-0 TAM Port Berger            
FC Otiv                    1-3 RTS-Jet Mada               
 
Semifinals [Nov 5]
AS Adema                   2-3 COSFA                      
Fosa Juniors FC            2-0 RTS-Jet Mada               
 
Final [Nov 26]
Fosa Juniors FC            2-1 COSFA                      

Telma Super Coupe de Madagascar 2017/18

First Leg [Jan 14, 2018, stade Rabemananjara, Mahajanga]
Fosa Juniors FC            0-0 CNaPS Sports               

Second Leg [Jan 20, 2018, Complexe Culturel et de Loisirs CNaPS Vontovorona]
CNaPS Sports               1-0 Fosa Juniors FC            

2016

2018

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 9 Aug 2018

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.