Mali 2019/20


Championnat National Première Division
Cup Tournaments
Second Level

Championnat National Première Division

NB: played between 23 clubs divided over two groups; participants include
    all clubs from the 2017 Première Division, the two clubs promoted in
    the Tournoi de Montée 2017/18 (Performance and Yeelen) as well as three
    of the four clubs relegated in 2016 (Avenir, Police and Sabana; only
    Débo Club from Mopti were not reinstated).

Group Stage | Championship Playoff | Relegation Playoff

Group Stage

Tables:

Groupe A
 1.Djoliba Athlétic Club (Bamako)          21  15  6  0  37-11  51       Qualified
 2.AS Réal (Bamako)                        21  11  4  6  36-17  37
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CS Duguwolofila de Babanba (Koulikoro)  21  10  5  6  26-15  35
 4.AS Police (Bamako)                      21   9  7  5  24-15  34  [N]
 5.Lafia Club de Bamako                    21  10  4  7  26-23  34
 6.AS Bakaridjan de Barouéli (Ségou)       21   7  8  6  19-16  29
 7.AS Nianan de Koulikoro                  21   6  7  8  22-34  25
 8.AS Bamako                               21   5  9  7  19-16  24
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Sonni AC (Gao)                          21   5  8  8  18-25  23
10.AS Avenir (Tombouctou)                  21   5  7  9  14-35  22  [N]
11.Mamahira AC de Kati (Koulikoro)         21   3  6 12  13-29  15       Relegation Playoff
12.AS Performance (Kabala)                 21   1  7 13  17-35  10  [P]  Relegation Playoff

Groupe B
 1.Stade Malien (Bamako)                   19  16  3  0  35- 6  51       Qualified
 2.Yeelen Olympique (Bamako)               19  11  3  5  36-20  36  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Cercle Olympique Bamako                 19  11  3  5  27-14  36
 4.Onze Créateurs de Niaréla (Bamako)      19   9  6  4  15- 9  33
 5.USC Kita                                19   9  4  6  16-12  31
 6.USFAS (Bamako)                          19   7  3  9  19-19  24
 7.AS Black Stars de Badalabougou (Bamako) 19   5  6  8  22-30  21
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.AS Olympique de Messira (Bamako)        20   5  6  9  16-27  21
 9.JS Centre Salif Kéïta (Bamako)          19   4  5 10  21-22  17       Relegation Playoff
10.US Bougouni                             19   2  5 12  11-34  11       Relegation Playoff
11.AS Sabana (Mopti)                       19   3  2 14  14-39  11  [N]  Relegation Playoff

Round 1 
[Aug 16]
Avenir             0-0 Bakaridjan         
Sonni              1-1 AS Bamako          
USFAS              0-0 Black Stars        
[Aug 17]
Performance        2-2 Djoliba            
Police             3-0 Lafia Club         
Réal               1-0 Mamahira           
[Aug 18]
Nianan             0-2 Duguwolofila       [also reported 2-0]
US Bougouni        3-3 Sabana             
Stade Malien       2-0 Centre Salif Kéïta 
CO Bamako          4-1 Yeelen             
USC Kita           1-0 ASO Messira        
Onze Créateurs     bye

Round 2
[Aug 23]
Sonni              1-0 Réal               
AS Bamako          5-0 Avenir             
ASO Messira        1-3 USFAS              
[Aug 25]
Mamahira           0-1 Police             
Duguwolofila       1-0 Bakaridjan         
Sabana             1-2 USC Kita           
Djoliba            3-0 Nianan             
[Aug 26]
Lafia Club         1-0 Performance        
Black Stars        2-3 CO Bamako          
Onze Créateurs     0-0 US Bougouni        
[Aug 29]
Stade Malien       3-2 Yeelen             
Centre Salif Kéïta bye

Round 3
[Sep 18]
Nianan             1-1 Lafia Club         
Black Stars        0-0 USC Kita           
Onze Créateurs     0-1 Stade Malien       
CO Bamako          2-1 USFAS              [also reported 2-0]
ASO Messira        1-0 US Bougouni        
Police             0-2 Réal               
Centre Salif Kéïta 0-0 Yeelen             
[Sep 19]
Performance        2-2 Mamahira           
AS Bamako          0-0 Duguwolofila       
Avenir             2-1 Sonni              
[Oct 16]
Bakaridjan         1-2 Djoliba            
Sabana             bye

Round 4
[Sep 26]
Mamahira           1-0 Nianan             
CO Bamako          1-1 ASO Messira        
USFAS              3-0 Sabana             
Police             0-0 Sonni              
Lafia Club         1-0 Bakaridjan         
Réal               3-2 Performance        
Yeelen             5-1 Black Stars        
US Bougouni        2-1 Centre Salif Kéïta 
USC Kita           0-1 Onze Créateurs     
[Sep 27]
Duguwolofila       4-0 Avenir             
[Dec 19]
Djoliba            2-1 AS Bamako          
Stade Malien       bye

Round 5
[Oct 25]
Performance        1-1 Police             
[Oct 26]
Duguwolofila       2-0 Sonni              
Centre Salif Kéïta 1-0 USC Kita           
ASO Messira        1-2 Black Stars        
[Oct 26]
Nianan             0-5 Réal               
Sabana             0-1 CO Bamako          
Bakaridjan         1-0 Mamahira           
Onze Créateurs     2-0 USFAS              
Stade Malien       3-0 US Bougouni        
AS Bamako          0-1 Lafia Club         
[Nov 6]
Djoliba            4-0 Avenir             
Yeelen             bye

Round 6
[Nov 4]
Police             5-1 Nianan             
Black Stars        0-3 Sabana             
USFAS              2-1 Centre Salif Kéïta 
Réal               1-1 Bakaridjan         
Yeelen             1-2 ASO Messira        
Mamahira           0-0 AS Bamako          
USC Kita           0-1 Stade Malien       
[Nov 5]
CO Bamako          0-1 Onze Créateurs     
[Nov 10]
Djoliba            1-0 Duguwolofila       
Sonni              0-1 Performance        
Avenir             0-0 Lafia Club         
US Bougouni        bye

Round 7
[Nov 16]
Duguwolofila       2-3 Lafia Club         
[Nov 17]
Performance        1-1 Nianan             
Stade Malien       3-0 USFAS              
Centre Salif Kéïta 0-1 CO Bamako          
AS Bamako          0-2 Réal               
Onze Créateurs     1-0 Black Stars        
Sonni              1-2 Djoliba            
Avenir             0-1 Mamahira           
US Bougouni        0-2 Yeelen             
Sabana             0-1 ASO Messira        
Bakaridjan         1-1 Police             
USC Kita           bye

Round 8
[Nov 22]
Police             0-0 AS Bamako          
Black Stars        0-0 Centre Salif Kéïta 
[Nov 23]
CO Bamako          0-0 Stade Malien       
ASO Messira        0-1 Onze Créateurs     
Performance        0-3 Bakaridjan         
[Nov 24]
Lafia Club         0-1 Djoliba            
Yeelen             2-0 Sabana             
Mamahira           0-0 Duguwolofila       
Sonni              0-2 Nianan             
USC Kita           1-0 US Bougouni        
Avenir             2-4 Réal               
USFAS              bye

Round 9
[Nov 30]
Duguwolofila       2-1 Réal               
[Dec 1]
Centre Salif Kéïta 1-1 ASO Messira        
Onze Créateurs     1-0 Sabana             
Stade Malien       4-0 Black Stars        
AS Bamako          2-1 Performance        
USC Kita           2-1 Yeelen             
Sonni              1-1 Lafia Club         
Avenir             1-1 Police             
US Bougouni        0-3 USFAS              
Bakaridjan         0-0 Nianan             
[Dec 22]
Djoliba            3-1 Mamahira           
CO Bamako          bye

Round 10
[Dec 6]
Police             0-2 Duguwolofila       
Nianan             1-1 AS Bamako          
[Dec 7]
ASO Messira        0-1 Stade Malien       
Yeelen             1-0 Onze Créateurs     
Performance        0-3 Avenir             
Mamahira           0-1 Lafia Club         
Bakaridjan         0-0 Sonni              
Sabana             0-1 Centre Salif Kéïta 
[Dec 9]
CO Bamako          6-0 US Bougouni        
USFAS              0-1 USC Kita           
[Dec 12]
Réal               0-1 Djoliba            
Black Stars        bye

Round 11
[Dec 14]
Duguwolofila       2-1 Performance        
Stade Malien       3-1 Sabana             
USFAS              1-2 Yeelen             
[Dec 15]
Djoliba            1-0 Police             
AS Bamako          0-0 Bakaridjan         
Centre Salif Kéïta 2-3 Onze Créateurs     
US Bougouni        0-2 Black Stars        
Mamahira           1-1 Sonni              
Nianan             1-1 Avenir             
USC Kita           1-0 CO Bamako          
[Dec 16]
Lafia Club         1-0 Réal               
ASO Messira        bye

Halfway Tables:

Groupe A
 1.Djoliba Athlétic Club (Bamako)          11  10  1  0  22- 6  31
 2.CS Duguwolofila de Babanba (Koulikoro)  11   7  2  2  17- 6  23
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Lafia Club de Bamako                    11   6  3  2  10- 8  21
 4.AS Réal (Bamako)                        11   6  1  4  19-10  19
 5.AS Police (Bamako)                      11   3  5  3  12- 9  14  [N]
 6.AS Bamako                               11   2  6  3  10- 8  12
 7.AS Bakaridjan de Barouéli (Ségou)       11   2  6  3   7- 6  12
 8.Mamahira AC de Kati (Koulikoro)         11   2  4  5   6-10  10
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.AS Avenir (Tombouctou)                  11   2  4  5   9-21  10  [N]
10.Sonni AC (Gao)                          11   1  5  5   6-12   8
11.AS Nianan de Koulikoro                  11   1  5  5   7-20   8
12.AS Performance (Kabala)                 11   1  4  6  11-20   7  [P]

Groupe B
 1.Stade Malien (Bamako)                   10   9  1  0  21- 3  28
 2.Onze Créateurs de Niaréla (Bamako)      10   7  1  2  10- 4  22
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Cercle Olympique Bamako                 10   6  2  2  18- 7  20
 4.USC Kita                                10   6  1  3   8- 5  19
 5.Yeelen Olympique (Bamako)               10   5  1  4  17-13  16  [P]
 6.USFAS (Bamako)                          10   4  1  5  13-12  13
 7.AS Olympique de Messira (Bamako)        10   3  2  5   8-11  11
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.JS Centre Salif Kéïta (Bamako)          10   2  3  5   7-11   9
 9.AS Black Stars de Badalabougou (Bamako) 10   2  3  5   7-17   9
10.US Bougouni                             10   1  2  7   5-22   5
11.AS Sabana (Mopti)                       10   1  1  8   8-17   4  [N]

Round 12
[Dec 27]
Yeelen             2-0 CO Bamako          
Black Stars        2-0 USFAS              
[Dec 28]
Centre Salif Kéïta 1-2 Stade Malien       
Lafia Club         0-1 Police             
[Dec 29]
Mamahira           0-2 Réal               
Bakaridjan         2-0 Avenir             
Duguwolofila       0-2 Nianan             
Sabana             3-2 US Bougouni        
ASO Messira        0-1 USC Kita           
AS Bamako          3-0 Sonni              
[Jan 4]
Djoliba            2-0 Performance        
Onze Créateurs     bye

Round 13
[Jan 4]
USFAS              2-0 ASO Messira        
[Jan 5]
Avenir             1-0 AS Bamako          
US Bougouni        0-0 Onze Créateurs     
USC Kita           3-0 Sabana             
Bakaridjan         1-0 Duguwolofila       
Réal               4-0 Sonni              
Yeelen             0-2 Stade Malien       
Police             3-1 Mamahira           
CO Bamako          1-1 Black Stars        
[Jan 7]
Nianan             1-1 Djoliba            
Performance        2-2 Lafia Club         
Centre Salif Kéïta bye

Round 14
[Jan 10]
Yeelen             2-1 Centre Salif Kéïta 
USFAS              1-2 CO Bamako          
[Jan 11]
Mamahira           1-0 Performance        
Duguwolofila       1-0 AS Bamako          
USC Kita           1-0 Black Stars        
US Bougouni        1-1 ASO Messira        
[Jan 12]
Sonni              2-0 Avenir             
[Jan 13]
Réal               0-2 Police             
[Jan 14]
Stade Malien       0-0 Onze Créateurs     
Lafia Club         1-2 Nianan             
[Jan 15]
Djoliba            0-0 Bakaridjan         
Sabana             bye

Round 15
[Jan 18]
Black Stars        1-1 Yeelen             
Centre Salif Kéïta 2-0 US Bougouni        
Performance        1-1 Réal               
Nianan             3-1 Mamahira           
Onze Créateurs     1-1 USC Kita           
ASO Messira        0-2 CO Bamako          
[Jan 19]
Bakaridjan         1-2 Lafia Club         
Sonni              1-1 Police             
Avenir             0-0 Duguwolofila       
AS Bamako          1-2 Djoliba            
[Jan 21]
Sabana             1-0 USFAS              
Stade Malien       bye

Round 16
[Jan 24]
Black Stars        3-4 ASO Messira        
Police             1-0 Performance        
[Jan 25]
Mamahira           1-1 Bakaridjan         
USC Kita           0-0 Centre Salif Kéïta 
US Bougouni        0-2 Stade Malien       
Réal               3-0 Nianan             
CO Bamako          1-0 Sabana             
[Jan 26]
Sonni              1-1 Duguwolofila       
[Jan 27]
USFAS              1-0 Onze Créateurs     
Lafia Club         2-1 AS Bamako          
[Feb 29]
Avenir             1-1 Djoliba            
Yeelen             bye

Round 17
[Jan 31]
ASO Messira        0-6 Yeelen             
Centre Salif Kéïta 1-2 USFAS              
[Feb 1]
Performance        0-1 Sonni              
Nianan             1-0 Police             
Onze Créateurs     1-0 CO Bamako          
AS Bamako          1-0 Mamahira           
[Feb 2]
Sabana             1-3 Black Stars        
Bakaridjan         2-1 Réal               
Stade Malien       2-1 USC Kita           
Lafia Club         5-0 Avenir             
[Feb 13]
Duguwolofila       1-1 Djoliba            
US Bougouni        bye

Round 18
[Feb 7]
Yeelen             2-1 US Bougouni        
ASO Messira        2-0 Sabana             
[Feb 8]
Nianan             4-2 Performance        
USFAS              0-1 Stade Malien       
Police             2-1 Bakaridjan         
[Feb 9]
Mamahira           1-1 Avenir             
Djoliba            3-0 Sonni              
CO Bamako          1-0 Centre Salif Kéïta 
[Feb 10]
Lafia Club         0-1 Duguwolofila       
Réal               0-0 AS Bamako          
Black Stars        1-1 Onze Créateurs     
USC Kita           bye

Round 19
[Feb 15]
US Bougouni        1-0 USC Kita           
Réal               3-0 Avenir             
Centre Salif Kéïta 0-3 Black Stars        
Stade Malien       1-0 CO Bamako          
Onze Créateurs     0-0 ASO Messira        
[Feb 16]
Sabana             1-1 Yeelen             
Bakaridjan         1-0 Performance        
AS Bamako          0-0 Police             
Djoliba            awd Lafia Club         [awarded 3-0, Lafia forfeited]
[Feb 17]
Duguwolofila       3-0 Mamahira           
[Feb 29]
Nianan             1-1 Sonni              
USFAS              bye

Round 20
[Feb 29]
Performance        1-1 AS Bamako          
[Mar 1]
Sabana             0-2 Onze Créateurs     
[Mar 2]
Black Stars        1-4 Stade Malien       
Réal               2-1 Duguwolofila       
[Mar 3]
Nianan             0-3 Bakaridjan         
Yeelen             3-1 USC Kita           
ASO Messira        1-1 Centre Salif Kéïta 
[Mar 4]
Mamahira           0-1 Djoliba            
Lafia Club         0-2 Sonni              
Police             0-1 Avenir             
[Mar 5]
USFAS              0-0 US Bougouni        
CO Bamako          bye

Round 21
[Mar 10]
Duguwolofila       1-2 Police             
US Bougouni        1-2 CO Bamako          
USC Kita           0-0 USFAS              
Stade Malien       0-0 ASO Messira        
Lafia Club         4-2 Mamahira           
[Mar 11]
Onze Créateurs     0-2 Yeelen             
AS Bamako          2-1 Nianan             
[Mar 12]
Sonni              4-0 Bakaridjan         
Avenir             1-0 Performance        
Djoliba            1-1 Réal               
Centre Salif Kéïta 8-0 Sabana             
Black Stars        bye

Round 22 [tba]
Performance         -  Duguwolofila       
Police              -  Djoliba            
Bakaridjan          -  AS Bamako          
Sonni               -  Mamahira           
Avenir              -  Nianan             
Réal                -  Lafia Club         
Sabana              -  Stade Malien       
Yeelen              -  USFAS              
Onze Créateurs      -  Centre Salif Kéïta 
Black Stars         -  US Bougouni        
CO Bamako           -  USC Kita           
ASO Messira        bye

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic

Tables:

Groupe A
 1.Djoliba Athlétic Club (Bamako)          21  15  6  0  37-11  51       Qualified
 2.AS Réal (Bamako)                        21  11  4  6  36-17  37
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CS Duguwolofila de Babanba (Koulikoro)  21  10  5  6  26-15  35
 4.AS Police (Bamako)                      21   9  7  5  24-15  34  [N]
 5.Lafia Club de Bamako                    21  10  4  7  26-23  34
 6.AS Bakaridjan de Barouéli (Ségou)       21   7  8  6  19-16  29
 7.AS Nianan de Koulikoro                  21   6  7  8  22-34  25
 8.AS Bamako                               21   5  9  7  19-16  24
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Sonni AC (Gao)                          21   5  8  8  18-25  23
10.AS Avenir (Tombouctou)                  21   5  7  9  14-35  22  [N]
11.Mamahira AC de Kati (Koulikoro)         21   3  6 12  13-29  15       Relegation Playoff
12.AS Performance (Kabala)                 21   1  7 13  17-35  10  [P]  Relegation Playoff

Groupe B
 1.Stade Malien (Bamako)                   19  16  3  0  35- 6  51       Qualified
 2.Yeelen Olympique (Bamako)               19  11  3  5  36-20  36  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Cercle Olympique Bamako                 19  11  3  5  27-14  36
 4.Onze Créateurs de Niaréla (Bamako)      19   9  6  4  15- 9  33
 5.USC Kita                                19   9  4  6  16-12  31
 6.USFAS (Bamako)                          19   7  3  9  19-19  24
 7.AS Black Stars de Badalabougou (Bamako) 19   5  6  8  22-30  21
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.AS Olympique de Messira (Bamako)        20   5  6  9  16-27  21
 9.JS Centre Salif Kéïta (Bamako)          19   4  5 10  21-22  17       Relegation Playoff
10.US Bougouni                             19   2  5 12  11-34  11       Relegation Playoff
11.AS Sabana (Mopti)                       19   3  2 14  14-39  11  [N]  Relegation Playoff

Championship Playoff

Relegation Playoff

NB: played between the bottom-4 of both groups; 6 teams to be relegated


Cup Tournaments

Coupe du Mali 2020

Phase Fédérale

1/16 Finals
[Mar 15]
CS Duguwolofila               0-0 AS de Korofina                [4-1 pen]
AS Sabana                     0-1 Mamahira AC                   
CASS (Sévaré)                 0-1 USBO                          
Falima FC (Ségou)             0-0 Eliwidji FC (Aguel Hoc)       [4-2 pen]
US Bougouni                   0-1 AS Police                     
FC Kassaro (Kita)             2-1 US Sevaré                     
AS Alençon (Koutiala)         0-1 AFE                           
[tba]
AS Tamaro (Yelimané)           -  AS Réal                       
Renaissance Goundam            -  Espérance Sportive Gao        
Avenir AC (Tombouctou)         -  Espérance FC Medine           
Sonni AC (Gao)                 -  Djoliba AC                    
Stade malien de Sikasso        -  Lafia Club (Bamako)           
AS Bakaridjan                  -  USFAS                         
AS Médine                      -  Onze Créateurs                
USC Kita                       -  AS Performance                
US Kayes                       -  Stade malien (Bamako)         

Coupe Baba Cissouma 2019

NB: for lower level clubs from Bamako district and Kati region; fourth edition;
    32 participants

Round 1
[Aug 17]
FC Makan                      1-0 FC Expérience
CHU Gasbriel Touré            0-1 FC Barça de Lafiabougou 
[Aug 18]
Nouveau Hot Boy de Djicoroni  w/o FC M'Barrick
FC Boss                       2-0 AFC KRAF
[Aug 31]
Star Clan                     2-2 FC Lait-Clan                  [4-2 pen]
Les Héroes                    1-1 AS Siguida                    [5-6 pen]
[Sep 1]
AS Niomi                      1-2 Mercenaires de Torokorobougou 
FC Bureau                     3-1 US de Doumazana
[Sep 7]
Cap-Vert de Lafiabougou       1-1 FC Douga                      [4-5 pen]
Réseau Foot                   0-1 Académie Sportive de Méguétan              
[Sep 8]
FC Makadia                    o/w FC Barou de Djicoroni
FC Sion de Taliko             3-1 Colline de Koulouba   
[Sep 14]
Camp-Para                     1-1 Club Olympique de Kalaban     [3-4 pen]
Petit-Brésil                  0-1 AS Racine     
[Sep 15]
Équipe de Dimanche            4-1 AS Marimbougou
FC Alba                       0-0 CF Sebe-Foot                  [4-3 pen]
 
Round 2
[Sep 21]
FC Bureau                     bt  Club Olympique de Kalaban 
[Sep 22]
FC Alba                       0-0 Équipe de Dimanche            [5-6 pen]
AS Siguida                    0-4 FC Barça de Lafiabougou  
[Sep 28]
FC Barou de Djicoroni         bt  FC Makan
FC Douga                      bt  Nouveau Hot Boy
[Sep 29]
Académie Sportive de Méguétan bt  Star Clan
AS Racine                     lt  FC Sion de Taliko             
[Oct 5]
Mercenaires de Torokorobougou bt  FC Boss  
 
Quarterfinals
[Oct 5]
Académie Sportive de Méguétan 0-1 FC Barça de Lafiabougou
[Oct 6]
FC Bureau                     0-2 FC Sion de Taliko 
[Oct 12]
Mercenaires de Torokorobougou 1-2 FC Barou de Djicoroni
[Oct 19]
FC Douga                      bt  Equipe de Dimanche      
 
Semifinals
[Oct 26]
FC Barça de Lafiabougou       0-2 FC Barou de Djicoroni
[Oct 27]
FC Sion de Taliko             3-0 FC Douga
 
Final [Jan 11, terrain Sofa de Lafiabougou]   
FC Barou de Djicoroni          -  FC Sion de Taliko

Coupe des Entreprises Kasso Eka Sarl 2019

NB: 8th edition

Semifinals
[Sep 24]
Honroya                       0-1 AS Gaye de Kalaban Coro
[date ?]
AS de Tiébani                 bt  [?]              
 
Final [Nov 2]
AS de Tiébani                 1-1 AS Gaye de Kalaban Coro       [4-3 pen]

Coupe Ousmane Diakité 2019

NB: 2nd edition; aka Coupe Maraka

Final [Nov 9]
Africa Sport de Daoudabougou  1-1 ASBO de Bozola                [12-11 pen]



Second Level


Regional stage

Ligue du District de Bamako


Start: Dec 21
 
Participating Teams (16):
Poule A
Africa Foot
Binga FC
Jeanne d'Arc
AS Nadia
FC Diarra
AS Commune VI
Association Sportive de Korofina (ASKO)
AS Racine
 
Poule B
FC Gaoussou de la Commune IV
FC ACI 2000
Association Sportive Aboubacar Koulibaly (ASAC)
AS Kanu
Guidars FC
AZI FC
Afrique Football Élite (AFE)
Caiman Football Club de Kalaban (CFCK)
 
Round 1
[Dec 21]
Africa Foot        2-0 Racine
Kanu               0-6 AFE
[Dec 22]
Gaoussou           1-1 CFCK
Guidars            1-8 ACI
[Dec 23]
ASKO               2-0 Nadia
ASAC               0-2 AZI
[Dec 24]
Jeanne d'Arc       1-2 Diarra
Binga              2-0 Commune VI     
 
Round 2
[Dec 29]
AFE                3-0 ACI    
AZI                1-2 Gaoussou  
[Dec  31]
Nadia              2-2 Jeanne d'Arc
Guidars            8-0 CFCK 
[Jan 2]
Racine             0-2 Binga
Commune VI         1-1 Africa Foot        
[Jan 3]
Diarra             1-1 ASKO
ASAC               4-2 Kanu               [also reported 4-0]
 
Round 3
[Jan 29]
Jeanne d'Arc       1-1 Racine
ACI                0-0 AZI
[Jan 30]
ASKO               4-0 Commune VI 
Guidars            3-1 ASAC
[Feb 1]
Africa Foot        3-1 Nadia  
Gaoussou           2-2 Kanu  
[Feb 2]
Binga              0-3 Diarra  
AFE                2-1 CFCK
 
Round 4
[Feb 11]
AZI                0-3 AFE  
Kanu               0-5 Guidars
[Feb 12]
Diarra             0-1 Racine
ASKO               4-1 Jeanne d'Arc
[Feb 13]
Binga              2-0 Africa Foot
Gaoussou           5-0 ACI 
[Feb 14]
CFCK               1-1 ASAC
Commune VI         1-3 Nadia
 
Round 5
[Mar 6]
Nadia              1-4 Binga
ASAC               1-2 ACI
Jeanne d'Arc       2-1 Commune VI
[Mar 7]
Guidars            4-2 AZI
[Mar 9]
Racine             0-6 ASKO 
CFCK               4-0 Kanu
[Mar 13]
Africa Foot         -  Diarra
AFE                 -  Gaoussou
 
Tables:

Poule 1
 1.ASKO                                     5   4  1  0  17- 2  13
 2.Binga                                    5   4  0  1  10- 4  12
 3.Diarra                                   4   2  1  1   6- 3   7
 4.Africa Foot                              4   2  1  1   6- 4   7
 5.Jeanne d'Arc                             5   1  2  2   7-10   5
 6.Nadia                                    5   1  1  3   7-12   4
 7.Racine                                   5   1  1  3   2-11   4      
 8.Commune VI                               5   0  1  4   3-12   1
 
Poule 2
 1.AFE                                      4   4  0  0  14- 1  12
 2.Guidars                                  5   4  0  1  21-11  12
 3.Gaoussou                                 4   2  2  0  10- 4   8
 4.ACI                                      5   2  1  2  10-10   7
 5.CFCK                                     5   1  2  2   7-12   5
 6.ASAC                                     5   1  1  3   7-10   4
 7.AZI                                      5   1  1  3   5- 9   4    
 8.Kanu                                     5   0  1  4   4-21   1
 

2018

list of champions.

list of cup winners.

list of main clubs.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 19 Mar 2020

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.