Mali 2021


Championnat National Première Division

Championnat National Première Division

Group Stage

Group Stage

Tables:

Groupe A
 1.CS Duguwolofila de Babanba (Koulikoro)   9   5  3  1  15- 8  18
 2.USC Kita                                 9   4  5  0   7- 2  17
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Lafia Club de Bamako                     9   4  3  2  18- 9  15
 4.AS Réal (Bamako)                         9   4  3  2  13- 8  15
 5.Stade Malien (Bamako)                    8   2  5  1   6- 4  11  [C]
 6.AS Olympique de Messira (Bamako)         9   3  2  4   7-11  11
 7.AS Police (Bamako)                       9   2  4  3  10-12  10
 8.AS Douanes (Sikasso)                     9   1  5  3   6-10   8  [P]
------------------------------------------------------------------
 9.US Bougouni                              8   2  2  4   5-10   8
10.Centre d'Animation Sportif de Sévaré     9   0  2  7   6-19   2  [P]

Groupe B
 1.Djoliba Athlétic Club (Bamako)           9   5  4  0  14- 2  19
 2.Yeelen Olympique (Bamako)                9   4  4  1  12- 7  16
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Onze Créateurs de Niaréla (Bamako)       8   4  1  3  12- 7  13
 4.AS Bakaridjan de Barouéli (Ségou)        9   3  3  3   7- 5  12
 5.AS de Korofina (Bamako)                  8   3  2  3   5- 4  11  [P]
 6.AS Black Stars de Badalabougou (Bamako)  9   2  4  3  10- 9  10
 7.USFAS (Bamako)                           8   2  3  3   6-10   9
 8.Cercle Olympique Bamako                  8   2  2  4   5- 9   8
------------------------------------------------------------------
 9.AS Nianan de Koulikoro                   9   2  2  5   6-16   8
10.Sonni AC (Gao)                           7   2  1  4   5-13   7

Round 1
[Feb 20]
Réal               0-0 USC Kita           
Lafia Club         4-2 Police             
Nianan             1-2 CO Bamako          
[Feb 21]
USFAS              2-1 Black Stars        
Djoliba            2-0 Onze Créateurs     
Duguwolofila       2-0 ASO Messira        
Bakaridjan         0-1 ASKO               
[Mar 17]
Douanes            0-0 Stade Malien       
[Mar 18]
CASS               0-2 US Bougouni        
[Mar 26]
Sonni              1-4 Yeelen             

Round 2
[Feb 26]
ASO Messira        2-1 Douanes            
ASKO               2-0 Nianan             
Police             0-3 Réal               
Onze Créateurs     3-1 USFAS              
[Feb 27]
Yeelen             1-1 Djoliba            
US Bougouni        0-1 Duguwolofila       
USC Kita           1-0 CASS               
Black Stars        1-2 Bakaridjan         
[Feb 28]
Stade Malien       1-1 Lafia Club         
[Mar 28]
Sonni              1-0 CO Bamako          [possibly awarded]

Round 3
[Mar 2]
USFAS              1-1 Yeelen             
[Mar 3]
Djoliba            0-0 CO Bamako          
US Bougouni        0-1 ASO Messira        
Nianan             1-1 Sonni              
Bakaridjan         0-1 Onze Créateurs     
Black Stars        1-1 ASKO               
[Mar 4]
Lafia Club         0-0 Douanes            
Duguwolofila       0-2 USC Kita           
Réal               2-1 Stade Malien       
CASS               2-2 Police             

Round 4
[Mar 6]
Onze Créateurs     0-1 ASKO               
Djoliba            3-0 Sonni              
Nianan             2-1 Black Stars        
Yeelen             1-1 Bakaridjan         
[Mar 7]
Stade Malien       0-0 CASS               
Police             1-1 Duguwolofila       
Douanes            0-0 US Bougouni        
USC Kita           1-1 ASO Messira        
Lafia Club         4-2 Réal               
[tba]
CO Bamako           -  USFAS              

Round 5
[Mar 10]
ASO Messira        0-3 Police             
Djoliba            4-0 Nianan             
ASKO               0-1 Yeelen             
[Mar 11]
Réal               1-1 Douanes            
US Bougouni        0-1 USC Kita           
Duguwolofila       1-1 Stade Malien       
CASS               0-2 Lafia Club         
Bakaridjan         0-0 CO Bamako          
Black Stars        1-1 Onze Créateurs     
[Mar 15]
Sonni              2-0 USFAS              [possibly awarded]

Round 6
[Mar 14]
Douanes            1-1 USC Kita           
Police             1-1 US Bougouni        
Stade Malien       2-0 ASO Messira        
Nianan             0-4 Onze Créateurs     
Yeelen             0-0 Black Stars        
[Mar 15]
Réal               3-0 CASS               
[Mar 16]
CO Bamako          1-0 ASKO               
Lafia Club         1-2 Duguwolofila       
[Mar 19]
Sonni              0-2 Bakaridjan         
Djoliba            3-1 USFAS              

Round 7
[Mar 20]
Duguwolofila       1-1 Réal               
USC Kita           0-0 Police             
ASO Messira        0-0 Lafia Club         
Black Stars        2-1 CO Bamako          
[Mar 21]
CASS               1-3 Douanes            
Onze Créateurs     0-2 Yeelen             
[Mar 26]
Bakaridjan         0-1 Djoliba            
USFAS              0-0 Nianan             
[tba]
ASKO                -  Sonni              
US Bougouni         -  Stade Malien       

Round 8
[Mar 27]
Réal               1-0 ASO Messira        
Lafia Club         6-1 US Bougouni        
CASS               2-3 Duguwolofila       
[Mar 28]
Stade Malien       0-0 USC Kita           
[Mar 29]
Djoliba            0-0 ASKO               
USFAS              0-0 Bakaridjan         
[Mar 30]
Douanes            0-1 Police             
Nianan             2-0 Yeelen             
[Apr 4]
CO Bamako          0-3 Onze Créateurs     
Black Stars        3-0 Sonni              

Round 9
[Apr 2]
CASS               1-3 ASO Messira        
USC Kita           1-0 Lafia Club         
US Bougouni        1-0 Réal               
Bakaridjan         2-0 Nianan             
ASKO               0-1 USFAS              
Police             0-1 Stade Malien       
[Apr 3]
Duguwolofila       4-0 Douanes            
[Apr 7]
Yeelen             2-1 CO Bamako          
Black Stars        0-0 Djoliba            
[Apr 18]
Sonni               -  Onze Créateurs     

Tables:

Groupe A
 1.CS Duguwolofila de Babanba (Koulikoro)   9   5  3  1  15- 8  18
 2.USC Kita                                 9   4  5  0   7- 2  17
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Lafia Club de Bamako                     9   4  3  2  18- 9  15
 4.AS Réal (Bamako)                         9   4  3  2  13- 8  15
 5.Stade Malien (Bamako)                    8   2  5  1   6- 4  11  [C]
 6.AS Olympique de Messira (Bamako)         9   3  2  4   7-11  11
 7.AS Police (Bamako)                       9   2  4  3  10-12  10
 8.AS Douanes (Sikasso)                     9   1  5  3   6-10   8  [P]
------------------------------------------------------------------
 9.US Bougouni                              8   2  2  4   5-10   8
10.Centre d'Animation Sportif de Sévaré     9   0  2  7   6-19   2  [P]

Groupe B
 1.Djoliba Athlétic Club (Bamako)           9   5  4  0  14- 2  19
 2.Yeelen Olympique (Bamako)                9   4  4  1  12- 7  16
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Onze Créateurs de Niaréla (Bamako)       8   4  1  3  12- 7  13
 4.AS Bakaridjan de Barouéli (Ségou)        9   3  3  3   7- 5  12
 5.AS de Korofina (Bamako)                  8   3  2  3   5- 4  11  [P]
 6.AS Black Stars de Badalabougou (Bamako)  9   2  4  3  10- 9  10
 7.USFAS (Bamako)                           8   2  3  3   6-10   9
 8.Cercle Olympique Bamako                  8   2  2  4   5- 9   8
------------------------------------------------------------------
 9.AS Nianan de Koulikoro                   9   2  2  5   6-16   8
10.Sonni AC (Gao)                           7   2  1  4   5-13   7


2019/20

list of champions.

list of cup winners.

list of main clubs.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 8 Apr 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.