Malta 2008/09

BOV Premier League 2008/09

Regular Stage

Final Table:

 1.Hibernians               18 13  2  3 49-19 41
 2.Valletta                 18 11  7  0 31-11 40
 3.Birkirkara               18  9  5  4 31-28 32
 4.Sliema Wanderers         18  7  5  6 24-24 26
 5.Floriana                 18  6  4  8 18-21 22
 6.Marsaxlokk               18  6  4  8 28-33 22
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Msida St. Joseph         18  6  3  9 20-28 21
 8.Ħamrun Spartans          18  5  2 11 24-37 17
------------------------------------------------
 9.Qormi                    18  3  6  9 16-26 15
10.Tarxien Rainbows         18  4  2 12 22-36 14

Round 1
[Aug 23]
Floriana      0-0 Ħamrun S.
[Aug 24]
Marsaxlokk    1-1 Qormi
Hibernians    5-1 Msida SJ
[Aug 25]
Tarxien R.    1-3 Birkirkara
Sliema W.     1-1 Valletta

Round 2
[Aug 29]
Valletta      2-0 Marsaxlokk   
[Aug 30]
Msida SJ      1-0 Tarxien R.   
Ħamrun S.     0-2 Sliema W.    
[Aug 31]
Qormi         1-3 Hibernians   
Birkirkara    0-1 Floriana     

Round 3
[Sep 13]
Floriana      0-0 Sliema W.    
Birkirkara    2-0 Msida SJ     
[Sep 14]
Tarxien R.    0-3 Qormi        
Marsaxlokk    4-2 Ħamrun S.    
[Sep 15]
Hibernians    1-1 Valletta     

Round 4
[Sep 19]
Sliema W.     0-0 Marsaxlokk   
[Sep 20]
Qormi         0-1 Birkirkara   
Ħamrun S.     1-4 Hibernians   
[Sep 21]
Msida SJ      4-1 Floriana     
Valletta      2-2 Tarxien R.   

Round 5
[Sep 26]
Birkirkara    2-2 Valletta     
[Sep 27]
Msida SJ      1-1 Qormi      
Tarxien R.    1-1 Ħamrun S.     
[Sep 28]
Floriana      3-1 Marsaxlokk 
Hibernians    2-3 Sliema W.    

Round 6
[Oct 3]
Ħamrun S.     0-1 Birkirkara   
[Oct 4]
Sliema W.     4-2 Tarxien R.   
Marsaxlokk    2-3 Hibernians   
[Oct 5]
Qormi         0-0 Floriana     
Valletta      2-1 Msida SJ     

Round 7
[Oct 18]
Floriana      2-1 Hibernians   
Msida SJ      3-2 Ħamrun S.    
[Oct 19]
Tarxien R.    3-1 Marsaxlokk   
Birkirkara    4-2 Sliema W.    
[Dec 10]
Qormi         0-2 Valletta     

Round 8
[Nov 16]
Sliema W.     2-1 Msida SJ     
Marsaxlokk    1-1 Birkirkara   
[Nov 22]
Valletta      2-1 Floriana     
[Nov 23]
Ħamrun S.     3-2 Qormi        
[Dec 11]
Hibernians    2-0 Tarxien R.   

Round 9
[Nov 23]
Msida SJ      1-1 Marsaxlokk   
[Nov 29]
Floriana      3-1 Tarxien R.   
Valletta      4-0 Ħamrun S.    
[Nov 30]
Qormi         1-2 Sliema W.  
[Dec 3]
Birkirkara    0-6 Hibernians     

Round 10
[Nov 30]
Msida SJ      0-2 Hibernians   
[Dec 6]
Ħamrun S.     0-1 Floriana     
Valletta      0-0 Sliema W.    
[Dec 7]
Qormi         1-3 Marsaxlokk   
Birkirkara    1-0 Tarxien R.   

Round 11
[Dec 13]
Sliema W.     0-3 Ħamrun S. 
Floriana      1-2 Birkirkara   
[Dec 14]
Tarxien R.    0-2 Msida SJ     
Hibernians    3-0 Qormi        
[Dec 20]
Marsaxlokk    0-1 Valletta     

Round 12
[Dec 20]
Msida SJ      2-2 Birkirkara   
[Dec 21]
Qormi         1-0 Tarxien R.   
Sliema W.     0-3 Floriana     
[Jan 3]
Ħamrun S.     4-3 Marsaxlokk   
[Jan 7]
Valletta      2-0 Hibernians   

Round 13
[Jan 4]
Floriana      0-1 Msida SJ     
Birkirkara    1-1 Qormi        
[Jan 11]
Marsaxlokk    1-2 Sliema W.    
Hibernians    1-0 Ħamrun S.    
[Jan 18]
Tarxien R.    1-3 Valletta     

Round 14
[Jan 17]
Marsaxlokk    2-1 Floriana     
Sliema W.     0-1 Hibernians   
[Jan 18]
Qormi         0-1 Msida SJ     
[Jan 25]
Ħamrun S.     0-4 Tarxien R. 
[Jan 26]
Valletta      1-1 Birkirkara     

Round 15
[Jan 25]
Floriana      awd Qormi            [awarded 0-2; originally 3-1,
[Jan 26]                            Floriana used ineligible plyer]
Hibernians    4-1 Marsaxlokk         
[Jan 31]
Msida SJ      0-2 Valletta     
Birkirkara    3-2 Ħamrun S.    
[Feb 1]
Tarxien R.    1-0 Sliema W.    

Round 16
[Feb 1]
Hibernians    1-1 Floriana    
[Feb 15]
Marsaxlokk    2-1 Tarxien R.   
Ħamrun S.     1-0 Msida SJ   
[Feb 16]
Valletta      0-0 Qormi        
Sliema W.     2-3 Birkirkara      

Round 17
[Feb 20]
Qormi         1-4 Ħamrun S.    
Floriana      0-1 Valletta     
[Feb 22]
Msida SJ      0-3 Sliema W.    
Tarxien R.    2-7 Hibernians   
[Feb 23]
Birkirkara    2-3 Marsaxlokk   

Round 18
[Feb 28]
Marsaxlokk    2-1 Msida SJ     
Hibernians    3-2 Birkirkara   
[Mar 1]
Tarxien R.    3-0 Floriana     
Sliema W.     1-1 Qormi        
[Mar 2]
Ħamrun S.     1-3 Valletta     

Final Table:

 1.Hibernians               18 13  2  3 49-19 41
 2.Valletta                 18 11  7  0 31-11 40
 3.Birkirkara               18  9  5  4 31-28 32
 4.Sliema Wanderers         18  7  5  6 24-24 26
 5.Floriana                 18  6  4  8 18-21 22
 6.Marsaxlokk               18  6  4  8 28-33 22
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Msida St. Joseph         18  6  3  9 20-28 21
 8.Ħamrun Spartans          18  5  2 11 24-37 17
------------------------------------------------
 9.Qormi                    18  3  6  9 16-26 15
10.Tarxien Rainbows         18  4  2 12 22-36 14


Championship Playoff

Final Table:

 1.Hibernians               28 19  5  4 73-25 42  [-20]  Champions
 2.Valletta                 28 17  9  2 50-18 40  [-20]
 3.Birkirkara               28 12  7  9 43-45 27  [-16]
 4.Marsaxlokk               28 10  6 12 46-52 25  [-11]
 5.Sliema Wanderers         28 10  8 10 33-41 25  [-13]
 6.Floriana                 28  7  6 15 25-44 16  [-11]

NB: points first stage halved; point deductions between square brackets

Round 19 
[Mar 14]
Marsaxlokk    1-4 Hibernians
Valletta      5-0 Sliema W.
[Mar 15]
Floriana      0-2 Birkirkara

Round 20
[Mar 21]
Hibernians    4-1 Floriana
Birkirkara    3-1 Valletta
[Mar 22]
Marsaxlokk    0-3 Sliema W.

Round 21
[Apr 4]
Valletta      0-0 Floriana      
[Apr 5]
Birkirkara    1-2 Marsaxlokk    
[Apr 6]
Sliema W.     0-5 Hibernians    

Round 22
[Apr 11]
Marsaxlokk    0-1 Valletta      
[Apr 12]
Floriana      1-1 Sliema W.     
[Apr 13]
Hibernians    2-0 Birkirkara    

Round 23
[Apr 18]
Marsaxlokk    5-2 Floriana      
[Mar 19]
Sliema W.     1-0 Birkirkara    
[Apr 20]
Valletta      2-1 Hibernians    

Round 24
[Apr 25]
Birkirkara    3-1 Floriana      
[Apr 26]
Hibernians    2-2 Marsaxlokk    
[Apr 27]
Sliema W.     0-3 Valletta      

Round 25
[May 2]
Hibernians    2-0 Floriana      
[May 3]
Sliema W.     1-3 Marsaxlokk    
[May 4]
Valletta      4-1 Birkirkara    

Round 26
[May 9]
Marsaxlokk    2-2 Birkirkara
Floriana      0-2 Valletta
[May 11]
Hibernians    0-0 Sliema W.

Round 27
[May 16]
Sliema W.     3-0 Floriana
Valletta      1-2 Marsaxlokk
[May 18]
Birkirkara    0-4 Hibernians

Round 28
[May 23]
Floriana      2-1 Marsaxlokk
Birkirkara    0-0 Sliema W.
[May 24]
Hibernians    0-0 Valletta

Final Table:

 1.Hibernians               28 19  5  4 73-25 42  [-20]  Champions
 2.Valletta                 28 17  9  2 50-18 40  [-20]
 3.Birkirkara               28 12  7  9 43-45 27  [-16]
 4.Marsaxlokk               28 10  6 12 46-52 25  [-11]
 5.Sliema Wanderers         28 10  8 10 33-41 25  [-13]
 6.Floriana                 28  7  6 15 25-44 16  [-11]

NB: points first stage halved; point deductions between square brackets


Relegation Playoff
 
Final Table:

 7.Qormi                    24  7  6 11 30-31 20  [- 7]
 8.Msida St. Joseph         24  7  5 12 25-40 16  [-10]  Relegation Playoff
------------------------------------------------
 9.Tarxien Rainbows         24  6  5 13 32-44 16  [- 7]  Relegation Playoff
10.Ħamrun Spartans          24  7  3 14 31-48 16  [- 8]  Relegated

Round 19 
[Mar 15]
Qormi         1-2 Tarxien R.
[Mar 22]
Ħamrun S.     3-0 Msida SJ

Round 20
[Apr 4]
Tarxien R.    5-1 Ħamrun S.     
[Apr 5]
Msida SJ      0-5 Qormi         

Round 21
[Apr 11]
Tarxien R.    0-0 Msida SJ      
[Apr 12]
Qormi         1-2 Ħamrun S.     

Round 22
[Apr 18]
Tarxien R.    0-3 Qormi         
[Apr 19]
Msida SJ      2-0 Ħamrun S.     

Round 23
[Apr 25]
Ħamrun S.     1-1 Tarxien R.    
[Apr 26]
Qormi         2-1 Msida SJ      

Round 24 [May 3]
Ħamrun S.     0-2 Qormi         
Msida SJ      2-2 Tarxien R.    
 
Final Table:

 7.Qormi                    24  7  6 11 30-31 20  [- 7]
 8.Msida St. Joseph         24  7  5 12 25-40 16  [-10]  Relegation Playoff
------------------------------------------------
 9.Tarxien Rainbows         24  6  5 13 32-44 16  [- 7]  Relegation Playoff
10.Ħamrun Spartans          24  7  3 14 31-48 16  [- 8]  Relegated

NB: points first stage halved; point deductions between square brackets

NB: relegation decided on head-to-head:

 8.Msida St. Joseph          8  4  2  2 10- 8 14  Relegation Playoff
 9.Tarxien Rainbows          8  2  4  2 13- 8 10  Relegation Playoff
------------------------------------------------
10.Ħamrun Spartans           8  2  2  4  9-16  8  Relegated

Relegation Playoff [May 8, Hibernians Ground]
Msida SJ      1-1 Tarxien R.       [aet, 4-5 pen]

NB: Msida St. Joseph relegated



FA Trophy 2008/09
 
First Round
[Oct 25]
Mosta             0-2 Vittoriosa S.
St. Patrick       3-2 Senglea A.   
[Oct 26]
Tarxien R.        4-2 Mqabba
Dingli S.         0-3 Floriana
[Nov 1]
Hibernians        2-0 St. George's    
Rabat A.          1-3 Ħamrun S.
[Nov 2]
Msida SJ          3-0 San Ġwann
Pietà H.          1-3 Qormi

Second Round 
[Nov 8]
Tarxien R.        4-2 Msida SJ             [aet]
Hibernians        3-0 Vittoriosa S.
[Nov 9]
St. Patrick       0-1 Floriana
Qormi             1-2 Ħamrun S.

Quarterfinals [Feb 7]
NB: Valletta, Marsaxlokk, Sliema W. (top-3 league 2007/08) and
    Birkirkara (cup winners 2007/08) join at this stage
Ħamrun S.         2-3 Marsaxlokk
Floriana          2-2 Valletta             [aet, 1-4 pen]
Tarxien R.        1-2 Birkirkara
Sliema W.         1-0 Hibernians

Semifinals 
[Mar 7]
Valletta          2-0 Birkirkara   
[Mar 8]
Marsaxlokk        1-1 Sliema W.            [aet, 3-4 pen]

Final [May 29]
Valletta          3-3 Sliema W.            [aet, 3-4 pen]


First Division 2008/09

Final Table:

 1.Dingli Swallows          18 10  4  4 35-18 34  Promoted
 2.Vittoriosa Stars         18 10  4  4 34-21 34  Promoted
------------------------------------------------
 3.Pietà Hotspurs           18  9  6  3 36-25 33
 4.St. George's             18  8  3  7 34-32 27
 5.St. Patrick              18  7  6  5 24-24 27
 6.Mqabba                   18  5  8  4 28-24 24
 7.Mosta                    18  6  4  8 20-22 22
 8.San Ġwann                18  6  4  8 31-38 22
------------------------------------------------
 9.Rabat Ajax               18  5  2 11 20-36 17  Relegated
10.Senglea Athletic         18  2  2 14 18-40  8  Relegated

Round 1
[Nov 1]
Vittoriosa S. 1-1 Dingli S.    
Mosta         3-1 Mqabba       
[Nov 9]   
St. George's  2-0 Senglea A.   
Pietà H.      3-3 San Ġwann 
[Nov 15]
St. Patrick   1-0 Rabat A.     

Round 2
[Nov 15]
Mqabba        1-1 Vittoriosa S.
{Nov 23]
Dingli S.     0-1 St. Patrick  
Rabat A.      1-2 St. George's 
[Nov 29]
San Ġwann     0-2 Mosta        
Senglea A.    1-1 Pietà H.     

Round 3
[Nov 30]
Vittoriosa S. 1-1 St. Patrick  
St. George's  2-1 Dingli S.    
[Dec 7]
Mqabba        2-1 San Ġwann    
Pietà H.      3-0 Rabat A.     
[Dec 13]
Mosta         1-0 Senglea A.   

Round 4
[Dec 13]
St. Patrick   1-0 St. George's 
[Dec 14]
San Ġwann     1-2 Vittoriosa S.
Dingli S.     1-1 Pietà H.     
[Dec 21]
Senglea A.    1-3 Mqabba       
Rabat A.      0-4 Mosta        

Round 5
[Dec 27]
Vittoriosa S. 3-2 St. George's     [annulled because of bribery allegations]
[Dec 28]
San Ġwann     4-2 Senglea A.   
Mosta         0-1 Dingli S.    
[Dec 30]
Pietà H.      2-2 St. Patrick  
[Jan 4]
Mqabba        1-1 Rabat A.   
[Mar 4]
Vittoriosa S. 2-1 St. George's     [replay]   

Round 6
[Jan 4]
St. George's  1-4 Pietà H.     
[Jan 10]
Senglea A.    0-1 Vittoriosa S.
St. Patrick   4-0 Mosta        
[Jan 11]
Rabat A.      1-2 San Ġwann    
Dingli S.     1-0 Mqabba       

Round 7
[Jan 18]
Vittoriosa S. 0-1 Pietà H.     
Mosta         0-1 St. George's 
[Jan 24]
Senglea A.    0-2 Rabat A.     
Mqabba        0-0 St. Patrick  
[Jan 25]
San Ġwann     4-3 Dingli S.    

Round 8
[Jan 25]
Pietà H.      2-2 Mosta        
[Jan 31]
Rabat A.      1-3 Vittoriosa S.
St. George's  2-2 Mqabba       
[Feb 1]
Dingli S.     3-1 Senglea A.   
St. Patrick   2-0 San Ġwann    

Round 9
[Feb 14]
Vittoriosa S. 1-1 Mosta        
Rabat A.      0-4 Dingli S.    
[Feb 15]
Mqabba        2-2 Pietà H.     
San Ġwann     0-3 St. George's 
[Feb 22]
Senglea A.    3-0 St. Patrick  

Round 10
[Feb 22]
Dingli S.     2-0 Vittoriosa S.
[Feb 28]
Mqabba        1-1 Mosta        
Rabat A.      2-1 St. Patrick  
[Mar 1]
Senglea A.    2-1 St. George's 
San Ġwann     0-1 Pietà H.     

Round 11
[Mar 8]
Vittoriosa S. 1-3 Mqabba       
St. Patrick   0-0 Dingli S.    
[Mar 14]
St. George's  1-2 Rabat A.     
Mosta         2-1 San Ġwann    
[Mar 15]
Pietà H.      4-2 Senglea A.   

Round 12
[Mar 15]
St. Patrick   1-3 Vittoriosa S. 
[Mar 22]
Rabat A.      0-1 Pietà H.  
[Mar 24]
Dingli S.     3-1 St. George's 
San Ġwann     1-1 Mqabba         
[Mar 25]
Senglea A.    2-2 Mosta        

Round 13
[Mar 29]
St. George's  3-3 St. Patrick  
Vittoriosa S. 1-2 San Ġwann    
[Apr 2]
Pietà H.      1-3 Dingli S.    
Mosta         1-0 Rabat A.     
[Apr 4]
Mqabba        2-0 Senglea A.   

Round 14
[Apr 4]
St. George's  0-4 Vittoriosa S.
[Apr 5]
St. Patrick   1-3 Pietà H.     
Dingli S.     1-0 Mosta        
[Apr 11]
Senglea A.    0-1 San Ġwann    
Rabat A.      2-0 Mqabba       

Round 15
[Apr 18]
Pietà H.      1-2 St. George's 
Vittoriosa S. 3-2 Senglea A.   
[Apr 19]
Mosta         0-1 St. Patrick  
San Ġwann     3-3 Rabat A.     
[Apr 25]
Mqabba        3-0 Dingli S.    

Round 16
[Apr 25]
Pietà H.      1-3 Vittoriosa S.  
[Apr 26]
St. George's  1-0 Mosta        
Rabat A.      2-0 Senglea A.   
[May 2]
St. Patrick   1-1 Mqabba       
Dingli S.     2-2 San Ġwann    

Round 17
[May 3]
Mosta         1-3 Pietà H.     
Vittoriosa S. 5-2 Rabat A.     
[May 9]
Mqabba        4-4 St. George's 
Senglea A.    0-5 Dingli S.    
[May 10]
San Ġwann     4-1 St. Patrick  

Round 18
[May 10]
Mosta         0-2 Vittoriosa S.
[May 16]
Pietà H.      2-1 Mqabba       
Dingli S.     4-1 Rabat A.     
[May 17]
St. George's  7-2 San Ġwann    
St. Patrick   3-2 Senglea A.   

Final Table:

 1.Dingli Swallows          18 10  4  4 35-18 34  Promoted
 2.Vittoriosa Stars         18 10  4  4 34-21 34  Promoted
------------------------------------------------
 3.Pietà Hotspurs           18  9  6  3 36-25 33
 4.St. George's             18  8  3  7 34-32 27
 5.St. Patrick              18  7  6  5 24-24 27
 6.Mqabba                   18  5  8  4 28-24 24
 7.Mosta                    18  6  4  8 20-22 22
 8.San Ġwann                18  6  4  8 31-38 22
------------------------------------------------
 9.Rabat Ajax               18  5  2 11 20-36 17  Relegated
10.Senglea Athletic         18  2  2 14 18-40  8  Relegated

Championship Match [May 19, Hibs Ground] 
Dingli S.     2-1 Vittoriosa S.




Second Division 2008/09

Final Table:

 1.Balzan Youths            22 18  3  1 48- 9 57  Promoted
 2.Melita                   22 15  5  2 49-11 50  Promoted
------------------------------------------------
 3.Lija Athletic            22 15  3  4 35-17 48
 4.Santa Venera Lightenings 22 10  4  8 24-24 34
 5.Birżebbuġa St. Peter's   22  9  4  9 27-28 31
 6.Mellieħa                 22  9  3 10 29-24 30
 7.Gozo                     22  7  6  9 28-38 27
 8.St. Andrews              22  4 13  5 24-23 25
 9.Żebbuġ Rangers           22  5  9  8 24-28 19  [-5]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Naxxar Lions             22  4  5 13 25-49 17  Relegation Playoff
------------------------------------------------
11.Mġarr United             22  3  6 13 18-41 15  Relegated
12.Marsa                    22  1  3 18 10-49  6  Relegated

Round 1
[Sep 27]
Melita        3-0 St. Venera L.
Naxxar L.     0-2 Mellieħa     
[Sep 28]
Marsa         0-3 Żebbuġ R.    
Mġarr U.      0-1 Lija A.      
Gozo          0-0 St. Andrews  
[Oct 4]
Birżebbuġa SP 0-1 Balzan Y.    

Round 2
[Oct 4]
St. Andrews   1-1 Naxxar L.    
[Oct 5]
Żebbuġ R.     1-1 Melita       
St. Venera L. 0-1 Gozo         
[Oct 11]
Mellieħa      3-0 Mġarr U.     
Balzan Y.     2-0 Marsa        
[Oct 12]
Lija A.       1-0 Birżebbuġa SP

Round 3
[Oct 12]
St. Venera L. 1-1 Żebbuġ R.    
Gozo          2-0 Naxxar L.    
[OCt 18]
Mġarr U.      1-1 St. Andrews  
Melita        0-0 Balzan Y.    
[Oct 19]
Birżebbuġa SP 1-1 Mellieħa     
Marsa         0-4 Lija A.      

Round 4
[Oct 26]
Naxxar L.     0-0 Mġarr U.     
Żebbuġ R.     1-1 Gozo         
[Nov 2]
Balzan Y.     4-0 St. Venera L.
St. Andrews   1-1 Birżebbuġa SP
[Nov 7]
Lija A.       0-2 Melita       
Mellieħa      1-0 Marsa        

Round 5
[Nov 9]
Żebbuġ R.     0-2 Balzan Y.    
Mġarr U.      0-3 Gozo         
[Nov 15]
Birżebbuġa SP 2-1 Naxxar L.    
St. Venera L. 0-1 Lija A.      
[Nov 16]
Marsa         0-0 St. Andrews  
Melita        4-1 Mellieħa     

Round 6
[Nov 22]
Mġarr U.      2-3 Birżebbuġa SP
Naxxar L.     0-0 Marsa        
[Nov 29]
Lija A.       0-2 Żebbuġ R.    
Mellieħa      0-0 St. Venera L.
[Nov 30]
St. Andrews   1-1 Melita       
Gozo          0-1 Balzan Y.    

Round 7
[Nov 30]
Marsa         0-3 Mġarr U.     
[Dec 7]
Balzan Y.     2-0 Lija A.      
Żebbuġ R.     2-1 Mellieħa     
[Dec 8]
Melita        6-1 Naxxar L.    
Birżebbuġa SP 2-2 Gozo         
[Dec 13]
St. Venera L. 1-0 St. Andrews  

Round 8
[Dec 13]
Birżebbuġa SP 1-0 Marsa        
[Dec 14]
Mellieħa      0-1 Balzan Y.    
Mġarr U.      0-1 Melita       
Gozo          2-3 Lija A.      
[Dec 20]
St. Andrews   1-1 Żebbuġ R.    
Naxxar L.     0-2 St. Venera L.

Round 9
[Dec 21]
Lija A.       2-1 Mellieħa     
Marsa         3-4 Gozo         
[Jan 3]
Melita        4-0 Birżebbuġa SP
Balzan Y.     1-0 St. Andrews  
[Jan 4]
St. Venera L. 0-0 Mġarr U.     
Żebbuġ R.     2-0 Naxxar L.    

Round 10
[Jan 4]
Gozo          1-0 Mellieħa     
[Jan 10]
Marsa         0-4 Melita       
St. Andrews   1-0 Lija A.      
[Jan 11]
Birżebbuġa SP 0-1 St. Venera L.
Naxxar L.     1-4 Balzan Y.    
[Jan 17]
Mġarr U.      2-0 Żebbuġ R.    

Round 11
[Jan 17]
Mellieħa      1-2 St. Andrews  
[Jan 18]
St. Venera L. 2-0 Marsa        
Lija A.       2-0 Naxxar L.    
Gozo          1-2 Melita       
[Jan 24]
Żebbuġ R.     0-1 Birżebbuġa SP
Balzan Y.     3-1 Mġarr U.     

Round 12
[Jan 25]
St. Venera L. 0-1 Melita       
St. Andrews   3-0 Gozo         
[Jan 31]
Mellieħa      3-1 Naxxar L.    
Żebbuġ R.     0-1 Marsa        
[Feb 1]
Lija A.       2-0 Mġarr U.     
Balzan Y.     1-0 Birżebbuġa SP

Round 13
[Feb 8]
Naxxar L.     3-3 St. Andrews  
Melita        2-1 Żebbuġ R.    
[Feb 10]
Mġarr U.      0-3 Mellieħa     
Marsa         0-3 Balzan Y.    
Gozo          0-0 St. Venera L.
[Feb 14]
Birżebbuġa SP 0-1 Lija A.      

Round 14
[Feb 14]
Naxxar L.     3-1 Gozo         
[Feb 15]
Żebbuġ R.     0-2 St. Venera L.
St. Andrews   2-2 Mġarr U.     
[Feb 21]
Balzan Y.     0-0 Melita       
Mellieħa      0-1 Birżebbuġa SP
[Feb 22]
Lija A.       2-1 Marsa        

Round 15
[Feb 22]
Mġarr U.      0-3 Naxxar L.    
Gozo          0-0 Żebbuġ R.    
[Feb 28]
St. Venera L. 0-3 Balzan Y.    
Birżebbuġa SP 0-1 St. Andrews  
[Mar 1]
Melita        0-1 Lija A.      
Marsa         0-3 Mellieħa     

Round 16
[Mar 7]
Balzan Y.     1-0 Żebbuġ R.    
Naxxar L.     2-0 Birżebbuġa SP
[Mar 8]
Lija A.       2-1 St. Venera L.
St. Andrews   1-1 Marsa        
Gozo          3-1 Mġarr U.     
[Mar 14]
Mellieħa      2-1 Melita       

Round 17
[Mar 14]
Birżebbuġa SP 3-1 Mġarr U. 
[Mar 19]
Marsa         2-3 Naxxar L.      
[Mar 23]
Żebbuġ R.     0-0 Lija A.  
Balzan Y.     7-1 Gozo         
[Mar 24]
St. Venera L. 1-0 Mellieħa  
Melita        1-0 St. Andrews           

Round 18
[Mar 22]
Mġarr U.      1-0 Marsa
[Mar 27]
Lija A.       2-0 Balzan Y.    
Mellieħa      1-1 Żebbuġ R.   
[Mar 29]
Gozo          1-1 Birżebbuġa SP 
Naxxar L.     1-6 Melita       
St. Andrews   1-2 St. Venera L.

Round 19       
[Apr 4]
Balzan Y.     2-1 Mellieħa     
Melita        0-0 Mġarr U.     
[Apr 5]
Żebbuġ R.     3-3 St. Andrews  
St. Venera L. 3-0 Naxxar L.    
[Apr 7]
Marsa         0-1 Birżebbuġa SP
Lija A.       5-2 Gozo  

Round 20
[Apr 17]
Mellieħa      0-3 Lija A.      
[Apr 18]
Birżebbuġa SP 1-4 Melita       
St. Andrews   0-0 Balzan Y.    
[Apr 19]
Mġarr U.      2-3 St. Venera L.
Naxxar L.     0-1 Żebbuġ R.    
Gozo          3-0 Marsa        

Round 21
[Apr 25]
Melita        3-0 Marsa        
Mellieħa      3-0 Gozo         
[Apr 26]
Lija A.       1-1 St. Andrews  
St. Venera L. 0-3 Birżebbuġa SP
[May 1]
Balzan Y.     5-3 Naxxar L.    
Żebbuġ R.     2-2 Mġarr U.     

Round 22
[May 3]
Melita        3-0 Gozo         
St. Andrews   1-2 Mellieħa     
[May 9]
Marsa         2-5 St. Venera L.
Naxxar L.     2-2 Lija A.      
[May 10]
Birżebbuġa SP 6-3 Żebbuġ R.    
Mġarr U.      0-5 Balzan Y.    

Final Table:

 1.Balzan Youths            22 18  3  1 48- 9 57  Promoted
 2.Melita                   22 15  5  2 49-11 50  Promoted
------------------------------------------------
 3.Lija Athletic            22 15  3  4 35-17 48
 4.Santa Venera Lightenings 22 10  4  8 24-24 34
 5.Birżebbuġa St. Peter's   22  9  4  9 27-28 31
 6.Mellieħa                 22  9  3 10 29-24 30
 7.Gozo                     22  7  6  9 28-38 27
 8.St. Andrews              22  4 13  5 24-23 25
 9.Żebbuġ Rangers           22  5  9  8 24-28 19  [-5]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Naxxar Lions             22  4  5 13 25-49 17  Relegation Playoff
------------------------------------------------
11.Mġarr United             22  3  6 13 18-41 15  Relegated
12.Marsa                    22  1  3 18 10-49  6  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

Preliminary Round [May 17]
Gudja U.      0-2 Sta. Lucia

Semifinals [May 21]
Mdina K.      0-1 Żurrieq
Naxxar L.     0-1 Sta. Lucia

NB: Naxxar Lions relegated

Final [May 24]
Żurrieq       2-2 Sta. Lucia       [aet, 5-4 pen]

NB: Żurrieq promoted





Third Division 2008/09

Section A

Final Table:

 1.Għargħur                 18 12  4  2 36-15 40  Promoted
------------------------------------------------
 2.Mdina Knights            18  9  5  4 33-22 32  Promotion Playoff
 3.Gudja United             18  8  6  4 27-17 30  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Għaxaq                   18  8  5  5 27-25 29
 5.Kalkara                  18  7  3  8 24-27 24
 6.Xgħajra Tornadoes        18  5  7  6 19-23 22
 7.Sirens                   18  6  3  9 22-22 21
 8.Fgura United             18  4  6  8 13-22 18
 9.Luqa St. Andrew's        18  4  3 11 17-30 15
10.Qrendi                   18  2  8  8 12-27 14

Section B

Final Table:

 1.Gżira United             16 11  5  0 25- 9 38  Promoted
------------------------------------------------
 2.Żurrieq                  16 10  4  2 25-11 34  Promotion Playoff
 3.Santa Lucia              16  7  6  3 20-12 27  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Siġġiewi                 16  7  4  5 26-20 25
 5.Żejtun Corinthians       16  5  3  8 18-22 18
 6.Attard                   16  4  6  6 13-18 18
 7.Pembroke Athleta         16  5  1 10 18-24 16
 8.Kirkop United            16  3  7  6 12-20 16
 9.Mtarfa                   16  1  2 13  7-28  5


Championship Playoff [May 17]
Għargħur      0-3 Gżira U.


Promotion/Relegation Playoff

Preliminary Round [May 17]
Gudja U.      0-2 Sta. Lucia

Semifinals [May 21]
Mdina K.      0-1 Żurrieq
Naxxar L.     0-1 Sta. Lucia

NB: Naxxar Lions relegated

Final [May 24]
Żurrieq       2-2 Sta. Lucia       [aet, 5-4 pen]

NB: Żurrieq promoted


2007/08.

2009/10.

list of final tables.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of top scorers.

foundation dates clubs.


About this document

Prepared and maintained by Antoine Busuttil for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Antoine Busuttil (editor@maltafootball.com)
Last updated: 28 Aug 2009

(C) Copyright Antoine Busuttil and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.