Malta 2017/18


Premier League
First Division
Second Division
Third Division

Premier League

Final Table:

 1.Valletta                 26  17  7  2  40-11  58       Champions
 2.Balzan                   26  16  7  3  42-19  55
 3.Gżira United             26  15  6  5  52-33  51
 4.Birkirkara               26  15  2  9  44-28  47
 5.Floriana                 26  12 10  4  48-18  46
 6.Hibernians               26  13  7  6  43-16  46  [C]
 7.Sliema Wanderers         26  11  7  8  35-26  40
 8.Ħamrun Spartans          26  10  5 11  39-33  35
 9.Senglea Athletic         26   7  5 14  29-47  26  [P]
10.Mosta                    26   7  5 14  28-52  26
11.St. Andrews              26   6  6 14  21-41  24
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Tarxien Rainbows         26   6  5 15  34-56  23       Relegation Playoff
---------------------------------------------------
13.Naxxar Lions             26   5  7 14  27-41  22  [P]  Relegated
14.Lija Athletic            26   1  3 22  23-84   6  [P]  Relegated

Round 1
[Aug 18]
Birkirkara    1-1 Floriana      
Lija A.       0-4 Gżira U.      
Hibernians    4-0 St. Andrews   
Tarxien R.    1-4 Ħamrun S.     
[Aug 19]
Balzan        2-0 Naxxar L.     
Sliema W.     2-2 Senglea A.    
Valletta      1-0 Mosta         

Round 2
[Aug 25]
Floriana      5-0 Tarxien R.    
St. Andrews   3-2 Balzan        
Ħamrun S.     0-1 Hibernians    
Senglea A.    0-1 Valletta      
[Aug 26]
Gżira U.      2-0 Birkirkara    
Mosta         3-1 Lija A.       
Naxxar L.     1-5 Sliema W.     

Round 3
[Sep 8]
St. Andrews   1-2 Ħamrun S.     
[Sep 9]
Balzan        0-0 Sliema W.     
Tarxien R.    1-2 Gżira U.      
Hibernians    1-1 Floriana      
Birkirkara    2-0 Mosta         
[Sep 10]
Lija A.       2-3 Senglea A.    
Valletta      0-0 Naxxar L.     

Round 4
[Sep 15]
Floriana      4-0 St. Andrews   
[Sep 16]
Naxxar L.     1-1 Lija A.       
Senglea A.    1-0 Birkirkara    
Gżira U.      3-2 Hibernians    
Ħamrun S.     0-0 Balzan        
[Sep 17]
Mosta         3-1 Tarxien R.    
Sliema W.     0-1 Valletta      

Round 5
[Sep 22]
Hibernians    3-0 Mosta         
[Sep 23]
Lija A.       0-2 Sliema W.     
Tarxien R.    1-1 Senglea A.    
Birkirkara    3-2 Naxxar L.     
Ħamrun S.     0-1 Floriana      
[Sep 24]
St. Andrews   2-3 Gżira U.      
Balzan        2-1 Valletta      

Round 6
[Sep 29]
Balzan        4-3 Lija A.       
Floriana      1-1 Gżira U.      
Birkirkara    0-3 Valletta      
Hibernians    1-1 Naxxar L.     
[Sep 30]
St. Andrews   1-0 Senglea A.    
Ħamrun S.     5-2 Mosta         
Tarxien R.    2-1 Sliema W.     

Round 7
[Oct 13]
Senglea A.    0-1 Hibernians    
Naxxar L.     1-2 Tarxien R.    
Valletta      4-2 Lija A.       
[Oct 14]
Mosta         1-0 St. Andrews   
Floriana      1-1 Balzan        
[Oct 15]
Gżira U.      4-0 Ħamrun S.     
Sliema W.     3-0 Birkirkara    

Round 8
[Oct 20]
Lija A.       0-2 Birkirkara    
Naxxar L.     3-1 St. Andrews   
Gżira U.      1-2 Balzan        
[Oct 21]
Senglea A.    1-3 Ħamrun S.     
Valletta      6-0 Tarxien R.    
[Oct 22]
Mosta         2-2 Floriana      
Sliema W.     1-0 Hibernians    

Round 9
[Oct 27]
Senglea A.    1-1 Gżira U.      
[Oct 28]
Lija A.       0-3 Hibernians    
Valletta      3-0 St. Andrews   
Naxxar L.     1-2 Floriana      
Birkirkara    3-1 Tarxien R.    
[Oct 30]
Mosta         0-5 Balzan        
Sliema W.     1-0 Ħamrun S.     

Round 10
[Nov 3]
Floriana      3-0 Senglea A.    
[Nov 4]
Gżira U.      2-2 Mosta         
Tarxien R.    2-3 Lija A.       
Balzan        2-1 Birkirkara    
Ħamrun S.     2-0 Naxxar L.     
[Nov 5]
St. Andrews   0-2 Sliema W.     
Hibernians    0-0 Valletta      

Round 11
[Nov 17]
Gżira U.      3-1 Naxxar L.     
[Nov 18]
Mosta         2-1 Senglea A.    
St. Andrews   1-1 Lija A.       
Hibernians    1-0 Birkirkara    
Balzan        1-0 Tarxien R.    
[Nov 19]
Floriana      1-0 Sliema W.     
Ħamrun S.     0-0 Valletta      

Round 12
[Nov 24]
Birkirkara    2-0 St. Andrews   
[Nov 25]
Lija A.       1-5 Ħamrun S.     
Sliema W.     2-1 Gżira U.      
Naxxar L.     2-0 Mosta         
Senglea A.    0-1 Balzan        
[Nov 26]
Tarxien R.    0-3 Hibernians    
Valletta      1-0 Floriana      

Round 13
[Dec 8]
Mosta         1-1 Sliema W.     
[Dec 9]
Ħamrun S.     0-1 Birkirkara    
Senglea A.    2-1 Naxxar L.     
Balzan        1-0 Hibernians    
Floriana      6-0 Lija A.       
[Dec 10]
St. Andrews   2-3 Tarxien R.    
Gżira U.      2-1 Valletta      

Halfway Table:

 1.Balzan                   13   9  3  1  23-10  30
 2.Valletta                 13   8  3  2  22- 6  27
 3.Gżira United             13   8  3  2  29-15  27
 4.Floriana                 13   7  5  1  28- 8  26
 5.Hibernians               13   7  3  3  20- 7  24  [C]
 6.Sliema Wanderers         13   7  3  3  20- 9  24
 7.Ħamrun Spartans          13   6  2  5  21-14  20
 8.Birkirkara               13   6  1  6  15-16  19
 9.Mosta                    13   4  3  6  16-26  15
10.Senglea Athletic         13   3  3  7  12-19  12  [P]
11.Tarxien Rainbows         13   3  1  9  14-35  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Naxxar Lions             13   2  3  8  14-24   9  [P]
---------------------------------------------------
13.St. Andrews              13   2  1 10  11-30   7
14.Lija Athletic            13   1  2 10  14-40   5  [P]

Round 14
[Dec 16]
Naxxar L.     0-0 Balzan        
Senglea A.    3-0 Sliema W.     
Mosta         0-1 Valletta      
Ħamrun S.     2-1 Tarxien R.    
[Dec 17]
St. Andrews   2-1 Hibernians    
Floriana      0-2 Birkirkara    
[Dec 18]
Gżira U.      3-2 Lija A.       

Round 15
[Jan 5]
Birkirkara    4-0 Gżira U.      
[Jan 6]
Balzan        3-1 St. Andrews   
Lija A.       1-5 Mosta         
Valletta      1-0 Senglea A.    
Sliema W.     1-1 Naxxar L.     
[Jan 7]
Tarxien R.    0-2 Floriana      
Hibernians    0-0 Ħamrun S.     

Round 16
[Jan 12]
Senglea A.    2-0 Lija A.       
[Jan 13]
Gżira U.      3-1 Tarxien R.    
Ħamrun S.     1-1 St. Andrews   
Sliema W.     1-2 Balzan        
Naxxar L.     0-1 Valletta      
[Jan 14]
Mosta         0-3 Birkirkara    
Floriana      0-1 Hibernians    

Round 17
[Jan 26]
Valletta      1-1 Sliema W.     
[Jan 27]
Lija A.       0-4 Naxxar L.     
Tarxien R.    0-1 Mosta         
Hibernians    2-0 Gżira U.      
St. Andrews   1-0 Floriana      
[Jan 28]
Birkirkara    5-0 Senglea A.    
Balzan        2-0 Ħamrun S.     

Round 18
[Feb 2]
Gżira U.      1-1 St. Andrews   
[Feb 3]
Senglea A.    2-2 Tarxien R.    
Sliema W.     2-0 Lija A.       
Floriana      1-0 Ħamrun S.     
Naxxar L.     0-2 Birkirkara    
[Feb 4]
Mosta         0-0 Hibernians    
Valletta      0-0 Balzan        

Round 19
[Feb 9]
St. Andrews   0-0 Mosta         
[Feb 10]
Birkirkara    2-1 Sliema W.     
Balzan        1-1 Floriana      
[Feb 12]
Lija A.       1-3 Valletta      
Tarxien R.    5-2 Naxxar L.     
Ħamrun S.     1-2 Gżira U.      
Hibernians    5-1 Senglea A.    

Round 20
[Feb 23]
Naxxar L.     0-0 Hibernians    
[Feb 24]
Lija A.       0-3 Balzan        
Senglea A.    2-1 St. Andrews   
Gżira U.      0-0 Floriana      
Sliema W.     1-1 Tarxien R.    
[Feb 25]
Mosta         0-2 Ħamrun S.     
Valletta      0-0 Birkirkara    

Round 21
[Mar 3]
Birkirkara    2-1 Lija A.       
Floriana      5-0 Mosta         
St. Andrews   0-0 Naxxar L.     
Tarxien R.    0-2 Valletta      
[Mar 4]
Ħamrun S.     3-0 Senglea A.    
Hibernians    0-1 Sliema W.     
[Mar 5]
Balzan        0-0 Gżira U.      

Round 22
[Mar 9]
Lija A.       0-4 Tarxien R.    
[Mar 10]
Senglea A.    0-0 Floriana      
Sliema W.     1-0 St. Andrews   
Birkirkara    1-3 Balzan        
Naxxar L.     1-4 Ħamrun S.     
[Mar 11]
Mosta         3-5 Gżira U.      
Valletta      2-1 Hibernians    

Round 23
[Mar 16]
Tarxien R.    1-3 Birkirkara    
[Mar 17]
Balzan        2-0 Mosta         
Floriana      2-0 Naxxar L.     
Ħamrun S.     2-3 Sliema W.     
St. Andrews   0-1 Valletta      
[Mar 18]
Gżira U.      4-1 Senglea A.    
Hibernians    7-0 Lija A.       

Round 23
[Apr 6]
Senglea A.    5-2 Mosta         
[Apr 7]
Lija A.       1-2 St. Andrews   
Naxxar L.     0-2 Gżira U.      
Birkirkara    1-3 Hibernians    
Tarxien R.    3-1 Balzan        
[Apr 8]
Sliema W.     2-2 Floriana      
Valletta      3-0 Ħamrun S.     

Round 24
[Apr 13]
Ħamrun S.     1-1 Lija A.       
[Apr 14]
Floriana      1-1 Valletta      
St. Andrews   1-0 Birkirkara    
Balzan        2-1 Senglea A.    
Gżira U.      2-1 Sliema W.     
[Apr 15]
Mosta         0-2 Naxxar L.     
Hibernians    2-2 Tarxien R.    

Round 25
[Apr 20]
Naxxar L.     3-0 Senglea A.    
Sliema W.     0-1 Mosta         
Tarxien R.    0-0 St. Andrews   
[Apr 21]
Birkirkara    4-2 Ħamrun S.     
Hibernians    1-0 Balzan        
Lija A.       2-6 Floriana      
Valletta      2-1 Gżira U.      

Final Table:

 1.Valletta                 26  17  7  2  40-11  58       Champions
 2.Balzan                   26  16  7  3  42-19  55
 3.Gżira United             26  15  6  5  52-33  51
 4.Birkirkara               26  15  2  9  44-28  47
 5.Floriana                 26  12 10  4  48-18  46
 6.Hibernians               26  13  7  6  43-16  46  [C]
 7.Sliema Wanderers         26  11  7  8  35-26  40
 8.Ħamrun Spartans          26  10  5 11  39-33  35
 9.Senglea Athletic         26   7  5 14  29-47  26  [P]
10.Mosta                    26   7  5 14  28-52  26
11.St. Andrews              26   6  6 14  21-41  24
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Tarxien Rainbows         26   6  5 15  34-56  23       Relegation Playoff
---------------------------------------------------
13.Naxxar Lions             26   5  7 14  27-41  22  [P]  Relegated
14.Lija Athletic            26   1  3 22  23-84   6  [P]  Relegated

Promoted: Qormi, Pietà Hotspurs

Promotion/Relegation Playoff

[Apr 27]
Tarxien R.    1-0 Żejtun C.     

NB: both remain at former level


First Division

Final Table:

 1.Qormi                    26  18  5  3  49-23  59       Promoted 
 2.Pietà Hotspurs           26  18  1  7  58-29  55       Promoted 
---------------------------------------------------
 3.Żejtun Corinthians       26  14  6  6  53-31  48  [P]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Żebbuġ Rangers           26  13  8  5  46-29  47
 5.Mqabba                   26  13  7  6  48-28  46
 6.San Ġwann                26  12  6  8  46-38  42  [P]
 7.Vittoriosa Stars         26   9  8  9  41-44  35
 8.Pembroke Athleta         26  11  8  7  45-32  31  [R]
 9.Qrendi                   26   7  8 11  33-40  29  [P]
10.Sirens                   26   8  4 14  40-49  28
11.Marsa                    26   7  7 12  40-51  28
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Żabbar St. Patrick       26   6  5 15  35-55  23  [P]  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
13.Melita                   26   4  7 15  27-53  19       Relegated
14.Rabat Ajax               26   1  2 23  19-78   5       Relegated

Promotion/Relegation Playoff 2nd/3rd Level

[Apr 30]
Żabbar SP     0-3 Swieqi U.     

NB: Żabbar St. Patrick relegated, Swieqi United promoted

Second Division

Final Table:

 1.Gudja United             24  13  7  4  43-13  46       Promoted
 2.Santa Lucia              24  13  7  4  50-26  46  [P]  Promoted
---------------------------------------------------
 3.Swieqi United            24  12  8  4  39-19  44       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Fgura United             24  12  7  5  48-27  43  [R]
 5.Siġġiewi                 24  11  8  5  43-24  41
 6.Marsaxlokk               24  11  6  7  42-31  39
 7.Birżebbuġa St. Peter's   24  10  6  8  42-37  36
 8.Kalkara                  24  11  3 10  47-49  36  [P]
 9.Mġarr United             24   9  8  7  39-45  35
10.Luqa St. Andrews         24   6  4 14  30-53  22  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.St. George's             24   6  2 16  16-49  18       Relegation Playoff
---------------------------------------------------
12.Attard                   24   4  4 16  21-42  16       Relegated
13.Għargħur                 24   1  4 19  16-61   7  [R]  Relegated 

Championship Playoff 

[Apr 21]
Gudja U.      3-1 Santa Lucia   

Promotion/Relegation Playoff 3rd/4th Level

[Apr 21]
St. George's  2-1 Xgħajra T.    

NB: both remain at former level

Third Division

Final Table:

 1.Santa Venera Lightnings  22  17  2  3  57-11  53       Promoted
 2.Mellieħa                 22  16  2  4  56-15  50  [R]  Promoted
---------------------------------------------------          
 3.Xgħajra Tornadoes        22  13  5  4  43-22  44       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Kirkop United            22  12  6  4  36-22  42
 5.Msida St. Joseph         22  12  2  8  37-29  38
 6.Mdina Knights            22   9  4  9  39-29  31
 7.Għaxaq                   22   9  4  9  32-31  31  [R]
 8.Dingli Swallows          22   7  7  8  20-27  28
 9.Żurrieq                  22   8  3 11  25-32  27
10.Mtarfa                   22   4  3 15  17-50  15
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Ta' Xbiex                22   2  2 18  16-61   8       Apply for Re-admission
12.Marsaskala               22   2  2 18  15-64   8       Apply for Re-admission

NB: additional clubs may apply to enter the Third Division 2018/19

2016/17.

2018/19.

list of final tables.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of top scorers.

foundation dates clubs.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 13 Sep 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.