Malta 2018/19


Premier League
First Division
Second Division
Third Division

Premier League

Final Table:

 1.Valletta                 26  18  4  4  61-18  58  [C]  Championship Playoff
   Hibernians               26  18  4  4  54-27  58       Championship Playoff
 3.Gżira United             26  13 11  2  42-21  50
 4.Ħamrun Spartans          26  12 10  4  35-20  46
 5.Sliema Wanderers         26  13  6  7  37-26  45
 6.Balzan                   26  12  7  7  41-31  43
 7.Birkirkara               26  12  3 11  33-26  39
 8.Floriana                 26   9  5 12  28-25  32
 9.Mosta                    26   7  8 11  30-45  29
10.Tarxien Rainbows         26   8  2 16  29-58  26  [2 1 1 0 4-3 4]
11.Senglea Athletic         26   7  5 14  33-46  26  [2 0 1 1 3-4 1]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.St. Andrews              26   7  3 16  25-45  24       Relegation Playoff
---------------------------------------------------
13.Qormi                    26   6  2 18  25-51  20  [P]  Relegated
14.Pietà Hotspurs           26   3  4 19  25-59  13  [P]  Relegated

Round 1
[Aug 17]
Qormi         1-0 Senglea A.    
Birkirkara    1-0 Balzan        
Hibernians    2-1 Pietà H.      
[Aug 18]
Ħamrun S.     2-0 Floriana      
Mosta         1-3 St. Andrews   
Sliema W.     3-0 Valletta      
Tarxien R.    1-4 Gżira U.      

Round 2
[Aug 24]
Senglea A.    0-2 Mosta         
Floriana      0-1 Sliema W.     
St. Andrews   1-5 Tarxien R.    
[Aug 25]
Gżira U.      0-0 Ħamrun S.     
Pietà H.      1-2 Birkirkara    
Valletta      1-2 Hibernians    
Balzan        4-2 Qormi         

Round 3
[Sep 14]
Hibernians    0-2 Floriana      
[Sep 15]
Qormi         2-2 Pietà H.      
Senglea A.    0-5 Balzan        
[Sep 16]
Ħamrun S.     1-0 St. Andrews   
Mosta         3-1 Tarxien R.    
Birkirkara    0-3 Valletta      
Sliema W.     0-2 Gżira U.      

Round 4
[Sep 21]
Pietà H.      1-1 Senglea A.    
Valletta      6-0 Qormi         
Balzan        3-1 Mosta         
[Sep 22]
St. Andrews   0-2 Sliema W.     
Tarxien R.    2-1 Ħamrun S.     
[Sep 23]
Gżira U.      3-2 Hibernians    
Floriana      0-2 Birkirkara    

Round 5
[Sep 28]
Hibernians    2-0 St. Andrews   
Qormi         1-3 Floriana      
Senglea A.    1-5 Valletta      
[Sep 29]
Balzan        1-0 Pietà H.      
Mosta         0-0 Ħamrun S.     
[Sep 30]
Sliema W.     3-1 Tarxien R.    
Birkirkara    1-2 Gżira U.      

Round 6
[Oct 5]
Pietà H.      3-1 Mosta         
Valletta      4-1 Balzan        
Ħamrun S.     0-0 Sliema W.     
[Oct 6]
Floriana      4-1 Senglea A.    
Gżira U.      1-0 Qormi         
Tarxien R.    2-4 Hibernians    
St. Andrews   2-0 Birkirkara    

Round 7
[Oct 19]
Senglea A.    0-1 Gżira U.      
Qormi         0-2 St. Andrews   
[Oct 20]
Pietà H.      0-4 Valletta      
Birkirkara    2-0 Tarxien R.    
[Oct 21]
Mosta         1-2 Sliema W.     
Hibernians    2-1 Ħamrun S.     
[Oct 22]
Balzan        2-0 Floriana      

Round 8
[Oct 26]
Ħamrun S.     2-1 Birkirkara    
[Oct 27]
Floriana      1-2 Pietà H.      
Tarxien R.    1-0 Qormi         
Gżira U.      3-0 Balzan        
Valletta      5-0 Mosta         
[Oct 29]
St. Andrews   1-2 Senglea A.    
Sliema W.     0-1 Hibernians    

Round 9
[Nov 2]
Birkirkara    2-0 Sliema W.     
[Nov 3]
Pietà H.      1-1 Gżira U.      
Senglea A.    1-2 Tarxien R.    
Balzan        0-2 St. Andrews   
Mosta         0-4 Hibernians    
[Nov 4]
Qormi         0-2 Ħamrun S.     
Valletta      1-0 Floriana      

Round 10
[Nov 9]
Gżira U.      0-0 Valletta      
[Nov 10]
Ħamrun S.     1-0 Senglea A.    
St. Andrews   3-3 Pietà H.      
Sliema W.     2-0 Qormi         
Tarxien R.    1-3 Balzan        
[Nov 11]
Floriana      1-0 Mosta         
Hibernians    2-1 Birkirkara    

Round 11
[Nov 23]
Balzan        2-2 Ħamrun S.     
[Nov 24]
Mosta         0-3 Birkirkara    
Senglea A.    0-2 Sliema W.     
Floriana      0-1 Gżira U.      
Valletta      1-0 St. Andrews   
[Nov 25]
Pietà H.      0-3 Tarxien R.    
Qormi         1-2 Hibernians    

Round 12
[Dec 7]
Birkirkara    2-1 Qormi         
[Dec 8]
Ħamrun S.     3-2 Pietà H.      
St. Andrews   awd Floriana      [awarded 3-0, originally 0-0; Floriana did not
Sliema W.     1-3 Balzan         have enough home-grown players in their squad]
Tarxien R.    0-7 Valletta      
[Dec 9]
Gżira U.      3-3 Mosta         
Hibernians    2-0 Senglea A.    

Round 13
[Dec 14]
Gżira U.      2-1 St. Andrews   
[Dec 15]
Mosta         2-0 Qormi         
Pietà H.      0-3 Sliema W.     
[Dec 16]
Senglea A.    0-2 Birkirkara    
Floriana      4-0 Tarxien R.    
[Dec 17]
Balzan        2-2 Hibernians    
Valletta      0-1 Ħamrun S.     

Halfway Table:

 1.Gżira United             13   9  4  0  23- 9  31
 2.Hibernians               13  10  1  2  27-14  31
 3.Valletta                 13   9  1  3  37- 8  28  [C]
 4.Sliema Wanderers         13   8  1  4  19-10  25
 5.Ħamrun Spartans          13   7  4  2  16- 9  25
 6.Birkirkara               13   8  0  5  19-13  24
 7.Balzan                   13   7  2  4  26-19  23
 8.St. Andrews              13   5  1  7  18-19  16
 9.Floriana                 13   5  0  8  15-16  15
10.Tarxien Rainbows         13   5  0  8  19-33  15
11.Mosta                    13   3  2  8  14-28  11
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Pietà Hotspurs           13   2  4  7  16-27  10  [P]
---------------------------------------------------
13.Qormi                    13   1  1 11   8-29   4  [P]
14.Senglea Athletic         13   1  1 11   6-29   4

Round 14
[Jan 11]
Floriana      1-1 Ħamrun S.     
[Jan 12]
Pietà H.      0-2 Hibernians    
Gżira U.      1-1 Tarxien R.    
[Jan 13]
Balzan        0-0 Birkirkara    
St. Andrews   1-1 Mosta         
Valletta      2-0 Sliema W.     
Senglea A.    4-0 Qormi         

Round 15
[Jan 18]
Birkirkara    3-0 Pietà H.      
Ħamrun S.     1-1 Gżira U.      
Sliema W.     1-1 Floriana      
[Jan 19]
Mosta         0-3 Senglea A.    
Tarxien R.    2-1 St. Andrews   
[Jan 20]
Qormi         1-3 Balzan        
Hibernians    1-2 Valletta      

Round 16
[Feb 1]
Balzan        1-2 Senglea A.    
[Feb 2]
Pietà H.      0-2 Qormi         
St. Andrews   0-3 Ħamrun S.     
Floriana      0-1 Hibernians    
Tarxien R.    0-2 Mosta         
[Feb 3]
Gżira U.      1-1 Sliema W.     
Valletta      2-0 Birkirkara    

Round 17
[Feb 8]
Qormi         1-2 Valletta      
[Feb 9]
Mosta         0-0 Balzan        
Senglea A.    2-1 Pietà H.      
Ħamrun S.     3-0 Tarxien R.    
Sliema W.     1-1 St. Andrews   
[Feb 10]
Hibernians    1-0 Gżira U.      
Birkirkara    0-0 Floriana      

Round 18
[Feb 15]
Tarxien R.    1-2 Sliema W.     
[Feb 16]
St. Andrews   1-2 Hibernians    
Valletta      3-3 Senglea A.    
Ħamrun S.     0-1 Mosta         
Floriana      0-1 Qormi         
[Feb 17]
Pietà H.      0-3 Balzan        
Gżira U.      1-1 Birkirkara    

Round 19
[Mar 1]
Senglea A.    0-1 Floriana      
Balzan        1-2 Valletta      
Hibernians    5-0 Tarxien R.    
[Mar 2]
Birkirkara    2-0 St. Andrews   
Mosta         3-2 Pietà H.      
Sliema W.     2-1 Ħamrun S.     
Qormi         1-4 Gżira U.      

Round 20
[Mar 8]
Tarxien R.    0-2 Birkirkara    
Ħamrun S.     1-1 Hibernians    
Sliema W.     3-1 Mosta         
[Mar 9]
St. Andrews   0-2 Qormi         
Valletta      3-0 Pietà H.      
Floriana      0-0 Balzan        
Gżira U.      3-1 Senglea A.    

Round 21
[Mar 12]
Hibernians    2-2 Sliema W.     
[Mar 13]
Birkirkara    0-1 Ħamrun S.     
Pietà H.      0-2 Floriana      
Balzan        0-0 Gżira U.      
Mosta         0-1 Valletta      
[Mar 14]
Senglea A.    5-0 St. Andrews   
Qormi         1-2 Tarxien R.    

Round 22
[Mar 29]
Ħamrun S.     2-1 Qormi         
[Mar 30]
Gżira U.      5-2 Pietà H.      
Tarxien R.    2-2 Senglea A.    
St. Andrews   0-1 Balzan        
Hibernians    1-1 Mosta         
[Mar 31]
Sliema W.     0-1 Birkirkara    
Floriana      2-0 Valletta      

Round 23
[Apr 5]
Qormi         2-3 Sliema W.     
Birkirkara    2-3 Hibernians    
Balzan        2-0 Tarxien R.    
[Apr 6]
Senglea A.    2-2 Ħamrun S.     
Mosta         3-3 Floriana      
[Apr 7]
Pietà H.      3-1 St. Andrews   
Valletta      1-1 Gżira U.      

Round 24
[Apr 13]
Tarxien R.    2-0 Pietà H.      
Birkirkara    1-2 Mosta         
[Apr 14]
Ħamrun S.     1-1 Balzan        
St. Andrews   0-4 Valletta      
[Apr 15]
Sliema W.     0-0 Senglea A.    
Gżira U.      1-0 Floriana      
Hibernians    1-3 Qormi         

Round 25
[Apr 20]
Mosta         1-1 Gżira U.      
Pietà H.      0-2 Ħamrun S.     
Balzan        2-1 Sliema W.     
Valletta      1-0 Tarxien R.    
[Apr 22]
Floriana      0-1 St. Andrews   
Qormi         1-0 Birkirkara    
Senglea A.    0-2 Hibernians    

Round 26
[Apr 26]
Tarxien R.    0-3 Floriana      
Birkirkara    2-3 Senglea A.    
Qormi         1-1 Mosta         
St. Andrews   1-0 Gżira U.      
[Apr 27]
Ħamrun S.     1-1 Valletta      
Hibernians    5-1 Balzan        
Sliema W.     2-1 Pietà H.      

Final Table:

 1.Valletta                 26  18  4  4  61-18  58  [C]  Championship Playoff
   Hibernians               26  18  4  4  54-27  58       Championship Playoff
 3.Gżira United             26  13 11  2  42-21  50
 4.Ħamrun Spartans          26  12 10  4  35-20  46
 5.Sliema Wanderers         26  13  6  7  37-26  45
 6.Balzan                   26  12  7  7  41-31  43
 7.Birkirkara               26  12  3 11  33-26  39
 8.Floriana                 26   9  5 12  28-25  32
 9.Mosta                    26   7  8 11  30-45  29
10.Tarxien Rainbows         26   8  2 16  29-58  26  [2 1 1 0 4-3 4]
11.Senglea Athletic         26   7  5 14  33-46  26  [2 0 1 1 3-4 1]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.St. Andrews              26   7  3 16  25-45  24       Relegation Playoff
---------------------------------------------------
13.Qormi                    26   6  2 18  25-51  20  [P]  Relegated
14.Pietà Hotspurs           26   3  4 19  25-59  13  [P]  Relegated

Championship Playoff

[May 4, National Stadium]
Valletta      2-2 Hibernians    [aet, 4-2 pen]

Promotion/Relegation Playoff

[May 5]
St. Andrews   1-4 Santa Lucia   

NB: Santa Lucia promoted, Saint Andrews relegated;
    third successive promotion for Santa Lucia


First Division

Final Table:

 1.Sirens                   26  18  5  3  60-19  59       Promoted
 2.Gudja United             26  15  7  4  44-28  52  [P]  Promoted
---------------------------------------------------
 3.Santa Lucia              26  13  9  4  68-32  48  [P]  Promotion Playoff   
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Naxxar Lions             26  13  6  7  47-35  45  [R]
 5.Pembroke Athleta         26  10 10  6  34-22  40
 6.Żebbuġ Rangers           26  10  7  9  35-30  37
 7.Lija Athletic            26   9  8  9  49-50  35  [R]
 8.Swieqi United            26  10  4 12  38-39  34  [P]
 9.Mqabba                   26   9  5 12  25-39  32
10.Żejtun Corinthians       26   8  8 10  35-32  32
11.Qrendi                   26  10  2 14  41-50  32
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Vittoriosa Stars         26   6 11  9  27-36  29       Relegation Playoff    
---------------------------------------------------     
13.San Ġwann                26   7  2 17  30-52  23       Relegated
14.Marsa                    26   1  2 23  17-86   5       Relegated

Promotion/Relegation Playoff 2nd/3rd Level

[Apr 30]
Vittoriosa S. 3-2 Mġarr U.      [aet]

NB: both remain at former level

Second Division

Final Table:

 1.St. George's             24  16  5  3  40-16  53       Promoted
 2.Fgura United             24  17  2  5  44-18  53       Promoted
---------------------------------------------------
 3.Mġarr United             24  15  6  3  45-22  51       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Marsaxlokk               24  14  5  5  40-23  47
 5.Birżebbuġa St. Peter's   24  13  4  7  40-26  43
 6.Melita                   24  11  6  7  40-27  39  [R]
 7.Rabat Ajax               24  11  4  9  37-26  37  [R]
 8.Kalkara                  24   6  5 13  30-46  23
 9.Mellieħa                 24   5  7 12  21-36  22  [P]
10.Luqa St. Andrews         24   5  6 13  23-48  21
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Żabbar St. Patrick       24   6  2 16  16-31  20  [R]  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
12.Santa Venera Lightnings  24   4  4 16  17-47  16  [P]  Relegated
13.Siġġiewi                 24   3  4 17  14-41  13       Relegated

Championship Playoff 

[Apr 26]
St. George's  2-1 Fgura U.      

Promotion/Relegation Playoff 3rd/4th Level

[Apr 28]
Żabbar SP     2-0 Msida SJ      

NB: both remain at former level

Third Division

Final Table:
     
 1.Żurrieq                  22  18  4  0  49- 7  58       Promoted
 2.Xgħajra Tornadoes        22  16  3  3  44-18  51       Promoted
---------------------------------------------------
 3.Msida St. Joseph         22  14  4  4  53-25  46       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -          
 4.Mdina Knights            22  11  5  6  41-19  38
 5.Attard                   22  11  5  6  39-29  38  [R]
 6.Dingli Swallows          22  11  3  8  35-25  36
 7.Kirkop United            22   9  5  8  39-26  32
 8.Għaxaq                   22   9  2 11  31-36  29
 9.Ta' Xbiex                22   5  6 11  22-36  21
10.Għargħur                 22   6  1 15  18-44  19  [R]
11.Marsaskala               22   2  0 20  17-68   6
12.Mtarfa                   22   0  2 20  14-69   2

2017/18.

list of final tables.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of top scorers.

foundation dates clubs.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 9 May 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.