Isle of Man 2017/18


Premier League
Division Two

Premier League

Table:

 1.St Georges                  23  21  1  1 140-30  64  [C]  Champions
 2.Peel                        24  18  2  4 111-36  56
 3.Rushen United               24  18  1  5  91-32  55
 4.Corinthians                 23  17  1  5 100-22  52
 4.St Johns United             24  10  8  6  75-57  38
 6.DHSOB                       24  10  7  7  51-41  37
 6.St Marys                    24  11  3 10  77-66  36
 7.Laxey                       24  10  1 13  64-83  31
 8.Douglas Athletic            24   9  1 14  55-83  28
10.Douglas Royal               24   4  3 17  39-112 15  [P]
11.Braddan                     24   4  2 18  33-104 14  [P]
------------------------------------------------------
12.Ramsey                      24   3  2 19  26-103 11       Relegated
13.Colby                       24   3  2 19  29-122 11       Relegated

Round 1 [Sep 2]
Douglas Athl.  0-1 Corinthians    
Douglas Royal  1-4 Ramsey         
Laxey          6-3 Braddan        
Rushen United  3-2 Peel           
St Johns       2-6 St Georges     
St Marys       5-1 Colby          
DHSOB          bye

Round 2 [Sep 6]
Braddan        2-0 Douglas Royal  
Colby          0-6 Laxey          
Corinthians    5-1 St Marys       
DHSOB          1-1 St Johns       
Peel           5-2 Douglas Athl.  
St Georges     6-2 Rushen United  
Ramsey         bye

Round 3
[Sep 9]
Douglas Athl. 0-14 St Georges     
Douglas Royal  1-1 Colby          
Laxey          0-1 Corinthians    
Ramsey         2-4 Braddan        
St Marys       1-2 Peel           
[Jan 20]
Rushen United  4-1 DHSOB          
St Johns       bye

Round 4 [Sep 16]
Colby          7-1 Ramsey         
Corinthians    5-0 Douglas Royal  
DHSOB          1-0 Douglas Athl.  
Peel           6-1 Laxey          
St Georges     3-1 St Marys       
St Johns       0-3 Rushen United  
Braddan        bye

Round 5 [Sep 23]
Braddan        2-0 Colby          
Douglas Athl.  4-4 St Johns       
Douglas Royal  0-4 Peel           
Laxey          2-7 St Georges     
Ramsey         0-7 Corinthians    
St Marys       4-0 DHSOB          
Rushen United  bye

Round 6
[Sep 30]
Corinthians    4-1 Braddan        
Rushen United  5-1 Douglas Athl.  
St Johns       5-1 St Marys       
[Mar 27]
St Georges     8-1 Douglas Royal  
[May 5]
Peel          11-0 Ramsey         
[May 8]
DHSOB          1-2 Laxey          
Colby          bye

Round 7
[Oct 7]
Colby          1-7 Corinthians    
Douglas Royal  2-8 DHSOB          
Laxey          3-3 St Johns       
[Feb 10]
St Marys       3-1 Rushen United  
[Mar 31]
Ramsey         0-5 St Georges     
[May 12]
Braddan        1-8 Peel           
Douglas Athl.  bye

Round 8
[Oct 13]
St Johns       9-2 Douglas Royal  
[Oct 14]
Douglas Athl.  6-0 St Marys       
[Mar 24]
DHSOB          2-1 Ramsey         
Rushen United  6-2 Laxey          
[Apr 3]
St Georges    11-0 Braddan        
[Apr 10]
Peel           6-2 Colby          
Corinthians    bye

Round 9
[Oct 21]
Corinthians    2-3 Peel           
[Mar 10]
Douglas Royal  0-6 Rushen United  
[Mar 27]
Laxey          3-5 Douglas Athl.  
[Mar 31]
Braddan        2-5 DHSOB          
[Apr 17]
Colby          0-8 St Georges     
[May 1]
Ramsey         0-2 St Johns       
St Marys       bye

Round 10
[Oct 28]
DHSOB          5-0 Colby          
St Johns       0-0 Braddan        
[Feb 17]
Douglas Athl.  2-1 Douglas Royal  
[Apr 17]
Rushen United  5-0 Ramsey         
[May 12]
St Marys       5-6 Laxey          
[tba]
St Georges      -  Corinthians    
Peel           bye

Round 11 [Nov 4]
Braddan        0-3 Rushen United  
Colby          0-9 St Johns       
Corinthians    0-2 DHSOB          
Douglas Royal  3-3 St Marys       
Peel           2-5 St Georges     
Ramsey         0-7 Douglas Athl.  
Laxey          bye

Round 12
[Nov 10]
St Johns       0-2 Corinthians    
[Nov 11]
St Marys       4-1 Ramsey         
DHSOB          1-1 Peel           
Douglas Athl.  2-1 Braddan        
Laxey          5-3 Douglas Royal  
Rushen United  7-0 Colby          
St Georges     bye

Round 13
[Nov 18]
Braddan        0-6 St Marys       
Colby          1-3 Douglas Athl.  
Ramsey         1-6 Laxey          
[Mar 21]
St Georges     8-0 DHSOB          
[Mar 27]
Corinthians    1-4 Rushen United  
[Apr 17]
Peel           1-5 St Johns       
Douglas Royal  bye

Round 14
[Nov 25]
Colby          2-1 St Marys       
Peel           2-1 Rushen United  
St Georges     3-3 St Johns       
[Jan 6]
Ramsey         2-3 Douglas Royal  
[Apr 3]
Corinthians    4-1 Douglas Athl.  
[Apr 10]
Braddan        3-5 Laxey          
DHSOB          bye

Round 15
[Dec 1]
St Johns       1-1 DHSOB          
[Dec 2]
Douglas Athl. 3-10 Peel           
Douglas Royal  3-1 Braddan        
Laxey          3-0 Colby          
Rushen United  4-0 St Georges     
St Marys       3-3 Corinthians    
Ramsey         bye

Round 16
[Dec 9]
Colby          1-5 Douglas Royal  
Peel           4-2 St Marys       
[Apr 17]
Corinthians    7-0 Laxey          
[Apr 21]
Braddan        3-2 Ramsey         
[Apr 24]
DHSOB          2-2 Rushen United  
St Georges     9-0 Douglas Athl.  
St Johns       bye

Round 17 [Dec 16]
Douglas Athl.  1-2 DHSOB          
Douglas Royal  2-7 Corinthians    
Laxey          0-6 Peel           
Ramsey         2-2 Colby          
Rushen United  1-2 St Johns       
St Marys       3-6 St Georges     
Braddan        bye

Round 18
[Dec 23]
Colby          3-1 Braddan        
Corinthians    9-0 Ramsey         
Peel          11-0 Douglas Royal  
St Georges     4-1 Laxey          
St Johns       2-1 Douglas Athl.  
[Feb 17]
DHSOB          4-4 St Marys       
Rushen United  bye

Round 19
[Dec 30]
St Marys       4-2 St Johns       
[Apr 7]
Douglas Athl.  1-5 Rushen United  
[Apr 21]
Laxey          1-3 DHSOB          
[Apr 24]
Braddan        0-9 Corinthians    
Ramsey         1-5 Peel           
[May 1]
Douglas Royal  2-7 St Georges     
Colby          bye

Round 20
[Jan 13]
Corinthians    9-0 Colby          
Peel           7-0 Braddan        
St Georges     8-2 Ramsey         
Rushen United  5-3 St Marys       
[Apr 24]
St Johns       6-2 Laxey          
[May 5]
DHSOB          3-3 Douglas Royal  
Douglas Athl.  bye

Round 21
[Jan 20]
St Marys       4-0 Douglas Athl.  
[Apr 10]
Douglas Royal  2-7 St Johns       
[Apr 21]
Colby          0-8 Peel           
[May 1]
Laxey          1-4 Rushen United  
[May 5]
Braddan        1-9 St Georges     
[May 15]
Ramsey         awd DHSOB          [awarded 0-0 win to Ramsey, DHSOB forfeited]
Corinthians    bye

Round 22
[Jan 27]
St Georges     8-2 Colby          
Rushen United  4-1 Douglas Royal  
[Mar 27]
St Johns       0-0 Ramsey         
[Apr 17]
DHSOB          2-1 Braddan        
[May 1]
Peel           2-1 Corinthians    
[May 5]
Douglas Athl.  1-3 Laxey          
St Marys       bye

Round 23
[Mar 24]
Douglas Royal  1-7 Douglas Athl.  
[Mar 27]
Colby          0-5 DHSOB          
[Apr 28]
Braddan        4-4 St Johns       
Laxey          3-4 St Marys       
[May 8]
Corinthians    1-2 St Georges     
Ramsey         1-4 Rushen United  
Peel           bye

Round 24
[Feb 23]
St Johns       8-2 Colby          
[Feb 24]
DHSOB          0-1 Corinthians    
Douglas Athl.  2-3 Ramsey         
Rushen United  4-0 Braddan        
St Georges     3-1 Peel           
St Marys       4-0 Douglas Royal  
Laxey          bye

Round 25
[Mar 3]
Colby          1-8 Rushen United  
Ramsey         2-4 St Marys       
[Apr 14]
Douglas Royal  3-1 Laxey          
[Apr 28]
Peel           2-2 DHSOB          
[May 1]
Braddan        1-2 Douglas Athl.  
[May 5]
Corinthians   12-0 St Johns       
St Georges     bye

Round 26
[Mar 17]
Douglas Athl.  4-3 Colby          
Laxey          2-1 Ramsey         
Rushen United  0-2 Corinthians    
[Mar 24]
St Marys       7-2 Braddan        
[May 8]
St Johns       0-2 Peel           
[May 12]
DHSOB          awd St Georges     [awarded 0-0 win to St Georges, DHSOB forfeited]
Douglas Royal  bye

Table:

 1.St Georges                  23  21  1  1 140-30  64  [C]  Champions
 2.Peel                        24  18  2  4 111-36  56
 3.Rushen United               24  18  1  5  91-32  55
 4.Corinthians                 23  17  1  5 100-22  52
 4.St Johns United             24  10  8  6  75-57  38
 6.DHSOB                       24  10  7  7  51-41  37
 6.St Marys                    24  11  3 10  77-66  36
 7.Laxey                       24  10  1 13  64-83  31
 8.Douglas Athletic            24   9  1 14  55-83  28
10.Douglas Royal               24   4  3 17  39-112 15  [P]
11.Braddan                     24   4  2 18  33-104 14  [P]
------------------------------------------------------
12.Ramsey                      24   3  2 19  26-103 11       Relegated
13.Colby                       24   3  2 19  29-122 11       Relegated


Division Two

Final Table:

 1.Marown                      24  18  2  4  98-36  56        Promoted
 2.Castletown                  24  18  2  4  90-33  56        Promoted
------------------------------------------------------
 3.Foxdale                     24  17  3  4 102-33  54
 4.Pulrose United              24  17  1  6  91-38  52
 5.Onchan                      24  14  2  8  60-42  44
 6.RYCOB                       24  13  4  7  92-38  43
 7.Malew                       24  13  2  9  79-68  41
 8.Union Mills                 24  12  4  8  88-69  40  [R]
 9.Douglas & District          24   7  2 15  43-85  23
10.Ayre United                 24   5  2 17  45-93  17  [R]
11.Michael United              24   3  4 17  33-113 13
12.Gymnasium                   24   3  1 20  41-108 10
13.Governors Athletic          24   1  1 22  36-142  4 


2016/17

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Source: Manx Football

Prepared and maintained by HKarel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 1 Jun 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.