Marah Halim Cup (Medan, Indonesia)


Organized by the Medan Football Association. Not to be confused with UDA Cup, held in 1993 and a handful of other occasions.
The Marah Halim Cup is named after the former Govenor of North Sumatra, and was played to celebrate the anniversary of Medan (16th April).


Palmares

Ed. Year    Winners                   Runners-Up
 1  1972    PSMS Medan            3-1 Persebaya Surabaya
 2  1973    PSMS Medan            1-0 Persija Jakarta Pusat
 3  1974    Japan XI              0-0 PSMS Medan                    [5-4 pen]
 4  1975    Western Australia     2-0 South Korea XI
 5  1976    Australia XI          2-0 South Korea XI
 6  1977    Persija Jakarta Pusat 1-0 Japan XI
 7  1978    Burma XI              2-1 PSMS Medan
 8  1979    Burma XI              drw Iceland XI                    [5-3 pen]
 9  1980    Netherlands Amateur   4-2 Burma XI
10  1981    South Korea XI        3-2 Japan XI
11  1982    West Germany XI       2-0 Japan XI
12  1983    South Korea XI        3-1 PSMS Medan
13  1984    Al-Jaish (Baghdad)    1-1 Middlesex Wanderers (England) [6-5 pen]
14  1985    South Korea XI        2-1 Middlesex Wanderers (England) 
15  1986    Yugoslavia Amateur    2-0 South Korea XI
16  1988    Japan XI              3-1 PSMS Medan
17  1989    FC Wageningen (Net.)  1-0 Japan B
18  1991    China XI
19  1995    Medan Jaya            2-0 Harimau Tapanuli 

NB: non-Indonesian teams are usually club teams or youth or reserve
    representations; unfortunately their precise identity is unknown
    in most cases.

Number of Wins

 3 South Korea XI (precise identity unclear)

 2 Burma XI (precise identity unclear)
 2 Japan XI (precise identity unclear)
 2 PSMS Medan

 1 Australia XI (precise identity unclear)
 1 China XI (precise identity unclear)
 1 Al-Jaish (Baghdad) 
 1 Medan Jaya
 1 Netherlands Amateur
 1 Persija Jakarta Pusat
 1 FC Wageningen (Netherlands)
 1 Western Australia
 1 West Germany XI (precise identity unclear)
 1 Yugoslavia Amateur


1972

April 7-16

Group A
PSMS        1-0 Persema
PSMS        1-1 PSM
Persema     2-1 PSM

 1.PSMS (Medan)         2  1  1  0   2- 1  4
 2.Persema (Malang)     2  1  0  1   2- 2  3
 3.PSM (Makassar)       2  0  1  1   2- 3  1

Group B
Persija     1-0 Persib
Persija     1-1 Persebaya
Persebaya   3-0 Persib

 1.Persebaya (Surabaya) 2  1  1  0   4- 1  4
 2.Persija (Jakarta)    2  1  1  0   2- 1  4
 3.Persib (Bandung)     2  0  0  2   0- 4  0

Semifinals
PSMS        1-0 Persija
Persebaya   1-0 Persema

Third Place Match
Persija     4-1 Persema

Final [Apr 16, stadion Teladan, Medan]
PSMS        3-1 Persebaya

Final Ranking:
 1.PSMS (Medan)
 2.Persebaya (Surabaya)
 3.Persija (Jakarta)
 4.Persema (Malang)

1973

April 10-24, Medan, Indonesia

Participating teams:
Persija (Jakarta)
PSM (Ujung Pandang)
PSMS (Medan)
Persebaya (Surabaya)
Persib (Bandung)
PON DI Aceh (Banda Aceh) - Tim Pekan Olahraga Nasional provinsi Daerah Istimewa Aceh
 (National Sports Week Team of the special region of Aceh)
Singapore XI 
Selangor XI (Malaysia) - note: Indonesian sources report a Kelantan team instead
"Thailand" - team strength unknown
Rangoon (Burma)
Caroline Hill (Hong Kong)

The Singapore team was effectively a national B team. The best Singapore players were
playing in the last stages of the Malaysia Cup during this event. Likewise the Selangor
team was not the full strength Selangor state team, which was also playing in the Malaysia Cup.

Some of the match dates below may be slightly wrong.


Round 1

Group A
 1.PSMS (Medan)      3  3  0  0  6- 0  6
 2.Persib (Bandung)  3  1  1  1  5- 4  3
 3.Singapore XI      3  1  1  1  8- 8  3
 4.Selangor XI       3  0  0  3  3-10  0

10/4 PSMS (Medan)      3-0 Selangor XI
13/4 Singapore XI      3-3 Persib (Bandung)   (2-2 HT)
15/4 Singapore XI      5-3 Selangor XI
15/4 PSMS (Medan)      1-0 Persib (Bandung)
16/4 PSMS (Medan)      2-0 Singapore XI       (1-0 HT)
17/4 Persib (Bandung)  2-0 Selangor XI

Group B
 1.Persija (Jakarta)    2  2  0  0  8- 0  4
 2.PSM (Ujung Pandang)  2  1  0  1  1- 3  2
 3.Caroline Hill        2  0  0  2  0- 6  0

Known results:
13/4 Persija (Jakarta)    3-0 PSM (Ujung Pandang)
??/4 Persija (Jakarta)    5-0 Caroline Hill
17/4 PSM (Ujung Pandang)  1-0 Caroline Hill

Group C
 1.Rangoon                   3  2  1  0 11- 2  5
 2."Thailand"                3  2  1  0  6- 4  5
 3.Persebaya (Surabaya)      3  1  0  2 10- 7  2
 4.PON DI Aceh (Banda Aceh)  3  0  0  3  4-18  0

 ?/4 Rangoon              8-1 PON DI Aceh (Banda Aceh)
 ?/4 Persebaya (Surabaya) 2-3 "Thailand"
12/4 Persebaya (Surabaya) 8-2 PON DI Aceh (Banda Aceh)
12/4 "Thailand"           1-1 Rangoon
 ?/4 "Thailand"           2-1 PON DI Aceh (Banda Aceh)
16/4 Rangoon              2-0 Persebaya (Surabaya)  (1-0 HT)


Round 2

Group 1
Rangoon and PSMS (Medan) qualified.
PSM (Ujung Pandang) was eliminated.

18/4 Rangoon      2-1 PSM (Ujung Pandang)
19/4 PSMS (Medan)  -  PSM (Ujung Pandang)
20/4 Rangoon      0-0 PSMS (Medan)  -  Rangoon players attacked referee Ong Eng Yong (Singapore)


Group 2
Persija (Jakarta) and Persib (Bandung) qualified.
"Thailand" was eliminated.

18/4 "Thailand"        1-1 Persib (Bandung)
19/4 Persija (Jakarta)  -  "Thailand"
20/4 Persija (Jakarta) 0-0 Persib (Bandung)

Semifinals
22/4 PSMS (Medan)      4-0 Persib (Bandung)
23/4 Persija (Jakarta) 1-0 Rangoon           (1-0 HT)

Third Place Match
24/4 Rangoon           4-1 Persib (Bandung)

Final
24/4 PSMS (Medan)      1-0 Persija (Jakarta)


Singapore XI squad: 
 Manager: Charlie Chan
 Players: Aris Sitam, Yusof Kassim, Selvarajan, Robert Sim, Low Ah Suan, Brian Rozario, V.Sockalingam,
          Kuah Chui Heong, Rahmat Mawar, Kadir Suleiman, S.Supramaniam, Jita Singh, Jaffar Yacob,
          Lim Lye Huat, Mohammed Redza


Sources: Straits Times (Singapore), Tempo Magazine (Indonesia).

1974

March 18-April 5

Participants:
PSMS (Medan)
Persiraja (Banda Aceh)
Persib (Bandung)
Persebaya (Surabaya)
PSM (Ujung Pandang)
Persipura (Jayapura)
Japan XI
Khmer XI
Singapore XI  (not a national team)
South Korea XI
South Vietnam (national team)
Thailand XI


First Round

Group A
 1.PSMS (Medan)      3  2  1  0 10- 3  5
 2.South Vietnam     3  2  1  0  8- 3  5
 3.Persib (Bandung)  3  1  0  2  1- 5  2
 4.Singapore XI      3  0  0  3  2-10  0

18- 3  PSMS (Medan)     2-0  Persib (Bandung)   (opening match)
??- 3  PSMS (Medan)     2-2  South Vietnam
??- 3  PSMS (Medan)     6-1  Singapore XI
??- 3  South Vietnam    3-1  Singapore XI
??- 3  South Vietnam    3-0  Persib (Bandung)
??- 3  Persib (Bandung) 1-0  Singapore XI

Group B
 1.Persebaya (Surabaya)  3  1  2  0  8- 1  4
 2.Thailand XI           3  1  2  0  6- 2  4
 3.South Korea XI        3  1  2  0  4- 1  4
 4.Persipura (Jayapura)  3  0  0  3  0-14  0

18- 3  Thailand XI           bt   Persipura (Jayapura)
??- 3  South Korea XI        bt   Persipura (Jayapura)
??- 3  Persebaya (Surabaya)  bt   Persipura (Jayapura)
??- 3  Persebaya (Surabaya)  draw South Korea XI
??- 3  Persebaya (Surabaya)  draw Thailand XI
25- 3  South Korea XI        1-1  Thailand XI

Group C
 1.Japan XI                3  3  0  0 12- 1  6
 2.PSM (Ujung Pandang)     3  2  0  1  6- 9  4
 3.Persiraja (Banda Aceh)  3  1  0  2  4- 4  2
 4.Khmer XI                3  0  0  3  2-10  0

??- 3  Japan XI                bt  PSM (Ujung Pandang)
??- 3  Japan XI                bt  Persiraja (Banda Aceh)
??- 3  Japan XI                bt  Khmer XI
??- 3  PSM (Ujung Pandang)     bt  Persiraja (Banda Aceh)
??- 3  PSM (Ujung Pandang)     bt  Khmer XI
??- 3  Persiraja (Banda Aceh)  bt  Khmer XI

Second Round

Group X
Japan XI, Thailand XI, South Vietnam

Group Y
PSMS (Medan), PSM (Ujung Pandang), Persebaya (Surabaya)

Semifinals
 ?- 4  Japan XI             bt   PSM (Ujung Pandang)
 ?- 4  PSMS (Medan)         bt   Thailand XI

Third Place Match
 5- 4  PSM (Ujung Pandang)  bt   Thailand XI

Final 
 5- 4  Japan XI             0-0  PSMS (Medan)   (AET, 4-3 pen)

1975

April 5-25, Medan, Indonesia

Fourteen participating teams:
Persija (Jakarta)      - Indonesian club
PSMS (Medan)           - Indonesian club
Persebaya (Surabaya)   - Indonesian club
Persib (Bandung)       - Indonesian club
DI Aceh                - Daerah Istimewa Aceh - Special Region of Aceh, Indonesian regional team
PSM (Ujung Pandang)    - Indonesian club
India                  - reportedly the full national team
Japan XI               - not a full national team
Malaysian Malays       - selection of ethnic Malay players
Singapore Reserves     - second string national team
South Korea XI         - not a full national team
Taiwan                 - apparently a full national team (unsure)
Thailand XI            - apparently not a full national team (unsure)
Western Australia      - state representative team

A South Vietnamese team withdrew due to the situation in the country.


Friendly warmup matches in Singapore (National Stadium)
29/3  Singapore Reserves 4-2 Malaysian Malays   [Att 3000]
30/3  Singapore Reserves 1-4 Singapore (full national team)



First Group Stage

Group A
 1.India               4  4  0  0 11- 3  8
 2.PSMS (Medan)
 3.Persib (Bandung)
 4.Singapore Reserves  4  1  1  2  3-14  3
 5.Taiwan

Known results:
 7/4  Persib (Bandung) 6-0 Singapore Reserves  (3-0 HT)
 ?/4  India            5-2 Singapore Reserves
 ?/4  Singapore Res.   1-1 PSMS (Medan)
 ?/4  Singapore Res.   2-0 Taiwan
 ?/4  India            2-0 Taiwan
 ?/4  India            1-0 Persib (Bandung)
17/4  India            3-1 PSMS (Medan)        (0-0 HT)

Group B
 1.Western Australia     4  3  0  1 11- 6  6
 2.Thailand XI
 3.Persebaya (Surabaya)
 4.PSM (Ujung Pandang)
 5.Japan XI

11/4  Persebaya (Surabaya) 2-1 Japan XI
 ?/4  Persebaya (Surabaya) 1-4 Western Australia
         [Goals: O'Callaghan x2, MacCallum, Morton]
 ?/4  Thailand XI          1-2 Western Australia
         [Goals: ? / MacCallum, O'Callaghan]
 ?/4  PSM (Ujung Pandang)  2-1 Western Australia
         [Goals: ? / Morton]
 ?/4  Japan XI             2-4 Western Australia
         [Goals: ? / MacCallum x3, O'Callaghan]
17/4  Thailand XI          3-2 Persebaya (Surabaya)  (1-0 HT)

Group C
South Korea XI and Persija (Jakarta) qualified.
Other teams in this group: Malaysian Malays and DI Aceh.

Known results:
11/4  Malaysian Malays  2-2  DI Aceh

Second Group Stage

Pool A
 1.Western Australia  2  2  0  0  4- 1  4
 2.PSMS (Medan)
 3.Persija (Jakarta)

Known results:
Persija (Jakarta)  1-2 Western Australia
        [Goals: ? / Brooks, Morton]
PSMS (Medan)       0-2 Western Australia    (one source reports this match as Japan vs W.A.)
        [Goals: Kirkpatrick, Morton]


Pool B
 1.South Korea XI
 2.Thailand XI
 3.India           2  0  0  2  0- 2  0

Known results:
20/4  Thailand XI    1-0 India
??/4  South Korea XI 1-0 India   (or 3-0)

Semifinals
23/4  Western Australia 3-1 Thailand XI     (AET, 1-1 HT, 1-1 FT)
         [Goals: Brooks, Hannigan, MacCallum / ?]
23/4  South Korea XI    1-0 PSMS (Medan)    (AET)

Third Place Match
25/4  PSMS (Medan)      3-1 Thailand XI

Final
25/4  Western Australia 2-0 South Korea XI    (att 40000)
         [Goals: Hannigan, MacCallum]


Official awards included:
Top scorer: Nick MacCallum, Western Australia, 7 goals
Top referee: Barry Harwood, Western Australia

India squad:
  Coach: G.M.H. Basha
  Players: Bandya Gopeshwar Singh, Nicholas Pereira, P.Chowduri, Rajah Dhali, Sankar Bamwerjee,
           Bakshi, Sukhvinder Singh, Mohamed Habib, G.Sarkar, Joseph Machado, S.Bhowmick,
           Shabbur Ali, Inder Singh, Harjinder Singh, Mohamed Akbar, Gilbert Sangma

Western Australia squad: Steve Pateman, Tony Witschge, Sauro Iozzelli,
  Denis Barstow, Dave Jones, Steve Stacey, Bob Taylor, Gary Marocchi,
  Aldo Trinca, Stephen Sceats, Ernie Hannigan, Dave Brooks,
  Nick MacCallum, Ken Morton, Dave O'Callaghan, Bert Kirkpatrick


Sources: Straits Times (Singapore), Western Australia state team webpage,
 www.indianfootball.com, Tempo Magazine (Indonesia).

1976

April 30-May 16

Participants included:
PSMS (Medan), Persib (Bandung), Persiraja (Banda Aceh), Persebaya (Surabaya),
PSM (Ujung Pandang), Persija (Jakarta), Malaysia XI, Burma, Japan XI,
South Korea XI, Taiwan, Thailand, Western Australia

Malaysia, Japan, and South Korea were certainly not full national teams.
The precise designations of the Burma, Taiwan, and Thailand teams are unknown.


First group stage

Group A
Qualified: Japan XI, PSMS (Medan)
Eliminated: Persija (Jakarta), Malaysia XI, Taiwan

Known result:
 2- 5  Japan     7-0   Taiwan     (5-0 HT)

Group B
Qualified: Western Australia, Thailand
Eliminated: Persiraja (Banda Aceh), Persebaya (Surabaya)

Known results:
30- 4  Thailand    0-1 Western Australia
         [Ilott]
       Persiraja   2-7 Western Australia
         [?, ?; Trinca (2), Marocchi, MacCallum, Iozzelli, McMillan, Ilott]
       Persebaya   0-2 Western Australia
         [MacCallum, O'Callaghan]

Group C
Qualified: Burma, South Korea XI
Eliminated: Persib (Bandung), PSM (Ujung Pandang)

Known results:
 1- 5  Persib      0-2 South Korea XI  (0-1 HT)
 2- 5  Burma       1-1 PSM             (0-0 HT)


Second group stage

Group D
Qualified: Burma, PSMS (Medan)
Eliminated: Thailand

Group E
Qualified: South Korea XI, Western Australia
Eliminated: Japan XI

Known results:
       South Korea XI  2-1 Western Australia
         [?, ?; MacCallum]
       Japan XI        0-1 Western Australia
         [McMillan]

Semifinals
       Burma           0-4 Western Australia
         [MacCallum (3), Malcolm]
       South Korea XI  bt  PSMS

Third Place Match
 16- 5 Burma           4-0 PSMS                 (3-0 HT)

Final
 16- 5 South Korea     0-2 Western Australia    (0-1 HT)
         [McMillan, MacCallum.  Att: 50000]

South Korea squad: Baek Yong-Ki, Lee Jong-Chul, Song Jong-Woo, Yoo Jae-Chul, Joo Tae-Yong,
  Lee Yeon-Ho, Kim Dong-Yoon, Kim Sang-Nack, Kim Ho-Gon, Han Jae-Suk, Lee Cha-Man, Baek Joong-Chul,
  Lee Kang-Jo, Cho Dong-Hyun, Han Byung-Ho, Shin Dong-Min, Yoon Myung-Yeol, Kim Hong-Sup.
(only three of the players were regular internationals: Kim Ho-Gon, Cho Dong-Hyun, and Lee Cha-Man)

Western Australia squad: Saverio Madaschi, Tony Witschge, Sauro Iozzelli,
  Denis Barstow (cap), Dave Jones, Peter Johnston, Hugh Miller,
  Gary Marocchi, Gordon McCulloch, Stephen Sceats, John O'Connell,
  Tony Trinca, George McMillan, Dave O'Callaghan, Nick MacCallum,
  Ray Ilott, John Davies

1977

March 19-April 4

Participants (reportedly 13 teams)
PSMS (Medan)            -  Indonesian club team
PSM (Ujung Pandang)     -  Indonesian club team
Persebaya (Surabaya)    -  Indonesian club team
PSP (Padang)            -  Indonesian club team
Persija (Jakarta)       -  Indonesian club team
Persib (Bandung)        -  Indonesian club team
Burma                   -  possibly a national team (one source said several national players were involved)
Japan XI                -  not a national team (the coach was Mitsuo Kamata)
Malaysia XI             -  not a national team (though contained several ex-national players)
Singapore Youth         -  youth national team
South Korea XI          -  not a national team
Thailand                -  possibly a national team (although not a full-strength one)
Western Australia       -  state representative team


First Round

Group X
PSMS (Medan) and Malaysia XI qualified.
Singapore Youth, PSMS (Medan), Malaysia XI, South Korea XI, PSP (Padang)

Known results:
19- 3  Singapore Youth     2-4  Malaysia XI      (2-1 HT)
20- 3  PSMS (Medan)         -   PSP (Padang)
21- 3  South Korea XI      2-1  Singapore Youth  (0-1 HT)
22- 3  PSMS (Medan)        1-3  Malaysia XI      (1-2 HT)
23- 3  South Korea XI      5-1  PSP (Padang)     (3-1 HT)
  [Goals: Yoo Chung-Wun, Jun Ik-Buk, Dyun Hyo-Nam, Jun Ik-Suk, Kim Sung Soo / ?]
25- 3  Malaysia XI          -   South Korea XI
25- 3  PSMS (Medan)         -   Singapore Youth
27- 3  PSMS (Medan)        3-1  South Korea XI   (3-1 HT)
27- 3  Malaysia XI         4-1  PSP (Padang)     (0-0 HT)
         [Zainal Yusuf 48', Zainal Chin 72' 79', Syed Ahmad 82' / Syed Ahmad 76' OG]
29- 3  Singapore Youth      -   PSP (Padang)

Group Y
Burma and Japan XI qualified
Japan XI, Persib (Bandung), Burma, Persebaya (Surabaya)

Known results:
20- 3  Japan XI            1-1  Persebaya (Surabaya)
22- 3  Burma               0-0  Persib (Bandung)
24- 3  Burma                -   Persebaya (Surabaya)
26- 3  Japan XI             -   Persib (Bandung)
28- 3  Burma               0-0  Japan XI
29- 3  Persib (Bandung)     -   Persebaya (Surabaya)

Group C
Thailand XI and Persija (Jakarta) qualified.
Thailand XI, Western Australia, Persija (Jakarta), PSM (Ujung Pandang)

Known results:
19- 3  Thailand XI         2-1  Western Australia
  [Goals: ? / Bill Murray]
21- 3  Persija (Jakarta)    -   PSM (Ujung Pandang)
23- 3  Western Australia   2-0  PSM (Ujung Pandang)
  [Goals; George McMillan x2]
24- 3  Persija (Jakarta)   4-0  Thailand XI
26- 3  Thailand XI          -   PSM (Ujung Pandang)
28- 3  Persija (Jakarta)   1-0  Western Australia
  [Goal: Risdianto]


Second Round

Group X

BURMA              2  2  0  0  3- 1  4
PERSIJA (Jakarta)  2  1  0  1  4- 1  2
Malaysia XI        2  0  0  2  1- 6  0

30- 3  Burma               1-0  Persija (Jakarta)
  [Goal: Mwin Aung Hiang]
31- 3  Burma               2-1  Malaysia XI
 2- 4  Persija (Jakarta)   4-0  Malaysia XI


Group Y
Thailand XI and Japan XI qualified.

Known results:
30- 3  Thailand XI         1-0  PSMS (Medan)
31- 3  Thailand XI         1-1  Japan XI

Semifinals
       Persija (Jakarta)   1-0  Thailand XI
       Japan XI            2-0  Burma

Third Place Match
 4- 4  Thailand XI         2-0  Burma
  [Referee: Eddie Evans (Australia)]

Final
 4- 4  Persija (Jakarta)   1-0  Japan XI
  [Goal: Suhanta.  Att: 40000.  Ref: Udon Anantapong (Thailand).]


Sources: Straits Times (Singapore), Tempo Magazine (Indonesia), footballwa

1978

May 3-14

Final Ranking:
 1.Burma XI
 2.PSMS (Medan)
 3.South Korea XI
 4.Japan XI

Final
14- 5-78 Burma       2-1 PSMS

1979

Participants (10):
   Persiraja (Banda Aceh)
   PSMS (Medan)
   Persija (Jakarta)
   Persebaya (Surabaya)
   Thailand XI
   Kyung Hee University (South Korea)
   Japan U23 (?)
   Burma XI
   ÍA (Akranes, Iceland)
   Turkey B

known results:

Group X
27- 4-79 Burma       1-0 Kyung Hee Univ.        [opening match]
         ÍA          1-1 Persebaya
         ÍA          5-0 Persiraja
         Burma       4-0 Persebaya
         ÍA          1-1 Kyung Hee Univ.
         ÍA          0-1 Burma

 1.BURMA
 2.ÍA (Akranes)         4  1  2  1   7- 3  4
  .Kyung Hee Univ.
  .Persebaya
  .Persiraja

Group Y
 2- 5-79 Thailand    0-2 Turkey
 2- 5-79 Persija     0-7 Japan
  [Goals: Haruhisa Hasegawa x3, Kozo Tashima x2, Takeshi Okada, Naoto]
 4- 5-79 Japan       1-1 Turkey
 6- 5-79 Persija     0-8 Turkey
         Thailand    4-2 Persija
         Turkey      2-1 PSMS
        
 1.JAPAN                4  3  1  0         7
 2.TURKEY               4  3  1  0  13- 2  7
  .Thailand
  .PSMS
  .Persija

Semifinals
 8- 5-79 Burma       1-0 Turkey
 8- 5-79 ÍA          2-1 Japan

Third Place Match
 9- 5-79 Japan       0-1 Turkey

Final
 9- 5-79 Burma       1-1 ÍA                  [4-2 pen]


Note: on their way to the tournament, Kyung Hee University played 
      a friendly in Singapore:
24- 4-79 Singapore Intermediates 0-1 Kyung Hee University

1980

Apr 30 - May 14

Eleven Participants:
NIAC Mitra (Surabaya)    -  Indonesian club
Pardedetex (Medan)       -  Indonesian club
Perkesa '78 (Bogor)      -  Indonesian club
PSMS (Medan)             -  Indonesian club
Burma                    -  unknown, possibly a national team
Iran XI                  -  not a national team (one source reported the team as Mazandaram XI)
Japan XI                 -  not a national team
Luxembourg               -  full national team
Netherlands Amateur      -  Amateur (Olympic) national team
South Korea XI           -  not a national team
Port Authority           -  Thai club

Note: The Fédération Luxembourgeoise de Football regards several of their matches in this
      tournament as full internationals.


First Round

Group X

 1.LUXEMBOURG       5  3  1  1  8- 6  7
 2.SOUTH KOREA XI   5  3  0  2 13- 7  6
  .Japan XI         4  2  1  1  4- 5  5
  .NIAC Mitra       4  2  0  2  6- 5  4
  .Pardedetex       4  1  1  2  5- 7  3
  .Port Authority   4  0  1  3  2- 8  1

Note: table not including the missing results of Japan XI vs NIAC Mitra (Japan did not win),
      and Port Authority vs Pardedetex.

Known results:
30- 4-80 South Korea XI    5-1 Japan XI
 1- 5-80 Pardedetex        2-0 NIAC Mitra
           [Zulham Effendy x2]
 1- 5-80 Port Authority    0-1 Luxembourg
           [Goal: Clemens 84'. Ref: H. van Dijk (Netherlands).
            Surasek Tantadipolok was sent off in the last few minutes.]
 3- 5-80 Port Authority    0-0 Japan XI
 3- 5-80 South Korea XI    3-1 Pardedetex
 5- 5-80 Luxembourg        2-1 NIAC Mitra        [or 2- 5]
 5- 5-80 Japan XI          2-0 Pardedetex
           [Seigo Ono x2]
 5- 5-80 Port Authority    1-3 South Korea XI
           [Jesdaporn 58' / Huh Jung-Moo x2, Kim Sung-Nam]
           [NB: spectators threw stones at the Indonesian referee Karel Matulessu
                for disallowing a goal by Port Authority in the first half.]
 7- 5-80 Luxembourg        2-2 Pardedetex
 7- 5-80 NIAC Mitra        4-1 Port Authority     (1-1 HT)
 9- 5-80 South Korea XI    2-3 Luxembourg         (0-2 HT)
           [Goals: ? / Di Domenico, Reiter x2. Ref: K.Kartadireja (Indonesia).]
11- 5-80 Japan XI          1-0 Luxembourg
           [Ref: U Kyaw Zaw (Burma)]
12- 5-80 NIAC Mitra        1-0 South Korea XI
           [Syamsul Arifin 65']


Group Y

 1.NETHERLANDS AM.  4  4  0  0  8- 2  8
 2.BURMA            3  2  0  1  7- 2  4
  .Iran XI          3  1  0  2  3- 4  2
  .Perkesa '78      2  0  0  2  1- 5  0
  .PSMS (Medan)     2  0  0  2  0- 5  0

Note: table not including three missing results.

Known results:
30- 4-80 Burma             4-0 PSMS (Medan)
 2- 5-80 Netherlands Am.   3-0 Perkesa '78
           [Gienus Meijerink 8', Mat Hakkens (pen) 23', Jaap Schuurmans 70']
 2- 5-80 Burma             2-0 Iran XI            (1-0 HT)
 6- 5-80 Netherlands Am.   2-1 Burma              (2-0 HT, att 8000)
           [Harrie de Haas, Mat Hakkens]
 9- 5-80 Netherlands Am.   1-0 PSMS (Medan)
           [Maradi 14' OG; Red card: Soeparjo (PSMS)]
 9- 5-80 Iran XI           2-1 Perkesa
11- 5-80 Netherlands Am.   2-1 Iran XI            (1-1 HT)
           [Stef van den Oosterkamp 10', Rolf Veneboer 2-1 / Alzadh 25']
   [NB: Iranian players and officials attacked the Indonesian referee Sudarso after
        he awarded a penalty to Netherlands, with the score at 2-1. Subsequently the
        Iranian delegation had to be protected from angry Indonesian spectactors, and
        was ordered to leave the country the following day.]


Semifinals
13- 5-80 Burma             2-0 Luxembourg
           [Goals: Maung Than Win 25' 33'.  Ref: K.Yasuda (Japan)]
13- 5-80 Netherlands Am.   3-0 South Korea XI
           [Jaap Schuurmans 32', Gienus Meijerink, Rolf Veneboer]

Third place match
14- 5-80 Luxembourg        0-3 South Korea XI
           [Ref: H.Sudarso (Indonesia)]

Final
14- 5-80 Burma             2-4 Netherlands Am.  (2-3 HT, att 45000)
           [N.N., N.N.; Gienus Meijerink 2x, Peer Scheepers 2x]

NB: as winners of the two previous editions, Burma would have claimed the challenge cup
    (made out of 8 kilos of pure gold) for keeps in case of a third successive win.

Netherlands Amateur squad: Henny H.P.A. Spierings (BVV), Gerard Drost (Bennekom), Rob Krul (EHC), 
   Gerard B.J. Marsman (Rohda Raalte), Harrie F.J. de Haas (Geldrop), Piet van Blanken (DWV),
   Martin Toet (Rijnsburgse Boys), Mat P.M. Hakkens (Hapert), Rolf P. Veneboer (ACV),
   Jaap Schuurmans (Hubert Sneek), H.A. "Gienus" Meijerink (Emmen), Peer J. Scheepers (Geldrop),
   J. "Hans" van Kooten (DOVO), Rob E. Ouderland (FC Amsterdam), Steef van den Oosterkamp (DOVO),
   Piet Struijk (Spakenburg); coach: Arie de Vroet


Sources: The Straits Times (Singapore), Tempo Magazine (Indonesia), 
         Der Luxemburgische Fussball.

1981

Pool A
Netherlands Amateur XI ("Amateurbondsteaml") 
Thailand XI  (not the full national team)
Singapore XI ("intermediate" national team)
Persija (Jakarta)
PSMS (Medan)

NB: as winners of the 1980 edition, the Netherlands Amateur team were invited to defend
    their title; however, due to the fact that the amateur leagues were in the final
    stages, the KNVB decided to send only players of clubs not involved in championship
    or relegation battles; the team therefore did not go as the official amateur side
    but as "Amateurbondsteam".

known results Pool A:
 ?/4  Thailand XI    3-0 Singapore XI
26/4  Singapore XI   2-1 PSMS
  [Goals: Razali x2 / ?]
27/4  Netherlands XI 3-2 Persija         (2-1 HT)
  [Goals: De Boer, Kamstra, Berends / ?, ?]
28/4  Singapore XI   1-1 Persija         (0-0 HT)
  [Goals: Anyong Andries 60' OG / ?]
29/4  Netherlands XI 1-0 Thailand XI
  [Goals: Kamstra 8']
 1/5  Netherlands XI 3-0 Singapore XI
  [Goals: Godee 60', Berends 85', Delahaije 87']
 4/5  Netherlands XI 4-2 PSMS
 ?/?  PSMS           drw Thailand XI
 ?/?  PSMS           lt  Persija
 ?/?  Persija        unk Thailand XI

Table before final match (Persija-Thailand XI):

 1.NETHERLANDS AM.  4  4  0  0 11- 4  8
 2.Thailand XI      3  1  1  1        3
 3.Persija          3  1  1  1        3
 4.Singapore XI     4  1  1  2  3- 8  3
 5.PSMS             4  0  1  3        1
NB: Thailand XI qualified as runners-up

Pool B
South Korea XI  (not the full national team)
Japan XI  (not the full national team)
Western Australia  (state representative team)
PSP (Padang)
Persiraja (Banda Aceh)

known results Pool B:
 ?/4  Japan XI       2-1 Western Australia
27/4  Persiraja      0-5 Western Australia  (0-3 HT)
27/4  South Korea XI 2-0 Japan XI           (1-0 HT)
 ?/?  PSP            0-5 Western Australia
 3/5  South Korea XI 0-0 Western Australia
 3/5  Japan XI       2-1 PSP


Semifinals
 5/5  South Korea XI  3-0 Thailand XI
 5/5  Japan XI        3-2 Netherlands Amateur XI
  [Goals: Nobuyo Fujiro 54' 78', Masaaki Sukaida / Van Leeuwen, de Boer 56']

Third Place Match
 6/5  Netherlands XI  4-0 Thailand XI  (2-0 HT)
  [Goals: Den Boer (2), Delahaije, Berends]

Final
 6/5  South Korea XI  3-2 Japan XI     (AET, 2-0 HT, 2-2 FT)
  [Goals: Song Young-Ho 6' 118', Byun Byung-Joo 14' / Masanobu Tashuro, Nobuyo Finishiro]


Netherlands Amateur squad: Peter van Dijk (Achilles '29), Edwin Godee (Elinkwijk),
   Casper van Leeuwen (Elinkwijk), Peter Pijpers (Excelsior), Graeme Rutjes (Excelsior),
   Frank Delleman (De Graafschap), Rob Delahaije (MVV), Marcel Spa (MVV), Henk Klunder
   (Oosterparkers), Alex Kamstra (PEC Zwolle), Martin Berends (Rohda Raalte),
   Ron van den Berg (Sparta), Ton Norbart (FC Utrecht), Folgert Hulshof (Veendam),
   Eddy Klooster (Veendam), Ton Boting (Wilhelmus), Henk Drost (VVOG), Piet den Boer
   (Xerxes); coach: Arie de Vroet;
   note that Excelsior, De Graafschap, MVV, PEC Zwolle, Sparta, FC Utrecht and Veendam
   were professional clubs but the ten players selected from them had amateur status


1982

Group X

known results:
15- 6 Japan XI   5-0 Jakarta
15- 6 Italy XI   4-1 Medan
17- 6 Italy XI   5-1 Jakarta
17- 6 Japan XI   2-1 Medan

Group Y

known results:
South Korea 0-2 Western Australia
  [Middleton x2]
Semarang    1-4 West Germany XI
Semarang    1-1 Western Australia
  [?; Herd]
South Korea 1-0 West Germany XI
W. Germany  4-2 Western Australia
  [?, ?, ?, ?; Kamasz, Middleton]

Semifinals

Third Place Match (20 or 21 June)
Italy XI    3-0 South Korea XI

Final (20 or 21 June)
Japan XI    0-2 West Germany XI

1983

Known result:
 3- 4 Iraq  2-1 Japan

Third Place Match
Iraq        5-2 Japan

Final
S. Korea XI 3-1 PSMS     

1984

 
Known results (thanks to www.niiis.com)

      Al-Jaish  3-1  South Korea XI
      Al-Jaish  3-2  PS Semen Padang
      Al-Jaish  1-0  "Thai Raja"
10- 5 Al-Jaish  2-2  Middlesex Wanderers  (7-6 pen) 

1985

Third Place Match
Thailand    3-1 PSMS

Final
S. Korea XI 2-1 Middlesex Wanderers (England) 

1986

11-16 April 1986

Group A
11- 4 Persib          0-3  Thailand
12- 4 PSMS            2-3  Thailand
13- 4 Persib          1-1  PSMS

 1.THAILAND          2  2  0  0  6- 2  4
 2.PSMS (Medan)      2  0  1  1  3- 4  1
 3.Persib (Bandung)  2  0  1  1  1- 4  1

Note: the standard of the Thailand team is not known.

Group B
11- 4 South Korea     0-3 Yugoslavia Amateur
        [Zivko Slepcevic x2, Ratko Dostanic]
12- 4 Indonesia Youth 1-3 South Korea
13- 4 Indonesia Youth 0-8 Yugoslavia Amateur
        [Ratko Dostanic, Damir Vrabac x3, Ivan Ivanov, Dejan Mustahinic x3]

 1.YUGOSLAVIA AM.    2  2  0  0 11- 0  4
 2.SOUTH KOREA       2  1  0  1  3- 4  2
 3.Indonesia Youth   2  0  0  2  1- 11 0

Note: based on the players involved, South Korea was the full national team,
      although none of their matches are listed by the KFA (not even as
      unofficial games).

Semifinals
15- 4 South Korea     3-1 Thailand
15- 4 Yugoslavia Am.  7-0 PSMS

Third place match
16- 4 Thailand        3-2 PSMS

Final
16- 4 South Korea     0-2 Yugoslavia Amateur
        [Davor Mitic, Damir Vrabac]

1988

Group X

  .PSMS (Medan)
  .Indonesia U23
 3.Hungary U20                   4  1  2  1  6- 6  4
  .Hallelujah (South Korea)
  .Middlesex Wanderers (England)

Known results:
27- 5 Indonesia U23   1-0 Hallelujah (South Korea)      (opening day)
27- 5 Hungary U20     2-1 Middlesex Wanderers (England)
        [Kecskés, Süle / ?]
29- 5 Hungary U20     2-2 Hallelujah
        [Zs. Tóth, Huszák / ?]
31- 5 Indonesia U23   1-1 Hungary U20
        [? / Zs. Tóth]
 2- 6 PSMS (Medan)    2-1 Hungary U20


Group Y
Japan XI played in this group.

Semifinals

Final
  - 6 Japan XI      3-1 PSMS (Medan)

1989

17th edition

Played at Teiadan Stadium, Medan, Indonesia.

First Round

Group A
 1- 7-89 Japan B     2-1 Wageningen 
           [Jinnol 74, Hiroki Hatori 76; Jan Oosterhuis 10pen; ref: Jimmy
            Schmogod  (Phi); att: 25,000]
         Medan Jaya  2-1 PSDS
            [Suharto 14, Abdullah 56; Subono 7]
 3- 7-89 PSDS        1-1 Japan B
           [Suganda Lubis (pen); Hiroki Hattori 34; ref: Misran Sasmita (Ina)]
         Wageningen  1-0 Medan Jaya
           [Jan Oosterhuis 70]
 5- 7-89 Wageningen  1-1 PSDS 
           [Schuurman 62pen; Gustaaf Loupatty 88]
         Japan B     2-1 Medan Jaya
           [Hiroki Hattori 20, Sawanobori 80; B.Syamsudin 35]

 1.Japan B              3  2  1  0   5- 3  5
 2.FC Wageningen        3  1  1  1   3- 3  3  [Netherlands]
 3.Medan Jaya           3  1  0  2   3- 4  2
 4.PSDS (Deli Serdang)  3  0  2  1   3- 4  2

Group B
 2- 7-89 Tianjin     1-1 Bangkok Bank
           [Wang Chai 73; Attaporn Hirunstitr 51]
         PSMS        0-0 Persib 
 4- 7-89 Tianjin     3-3 Persib 
           [Wang Chai 10, 18, Huo Jian Thing 60; Kurnia 38, Ajat Sudrajat 55,
            Yusuf Bachtiar 77; att: 12,000]
         PSMS        0-0 Bangkok Bank
 6- 7-89 Persib      3-2 Bangkok Bank
           [Asep Sumantri 7, Yusuf Bachtiar 60, Ajat Sudrajat ?; Dede
            Iskandar 18og, Surachai Poosuwan 83]
         Tianjin     1-0 PSMS 
           [Wang Chai 19]

 1.Persib (Bandung)     3  1  2  0   6- 5  4
 2.Tianjin              3  1  2  0   5- 4  4
 3.Bangkok Bank         3  0  2  1   3- 4  2
 4.PSMS (Medan)         3  0  2  1   0- 1  2
 
Semifinals
 8- 7-89 Persib      0-0 Wageningen          [0-3 pen] 
         Tianjin     0-0 Japan B             [4-5 pen]

Third Place Match
 9- 7-89 Tianjin     2-1 Persib
           [Zhou Shu Fa 73, 85; Ajat Sudrajat 11]

Final
 9- 7-89 Wageningen  1-0 Japan B
           [Gilbert Schrijner 19; ref: Jimmy J.Scomod (Phi)]

1995

Group A 

16- 4-95 PSMS             1-2 Australia XI
17- 4-95 Pelita Jaya      3-1 Medan Jaya 
18- 4-95 Pelita Jaya      0-0 Australia XI
19- 4-95 Medan Jaya       2-1 PSMS 
20- 4-95 Pelita Jaya      1-0 PSMS 
         Medan Jaya       2-0 Australia XI

 1.Pelita Jaya          3  2  1  0   5- 1  7
 2.Medan Jaya           3  2  0  1   5- 4  6
 3.Australia XI         3  1  1  1   2- 3  4
 4.PSMS (Medan)         3  0  0  3   2- 5  0

Group B
17- 4-95 Gelora Dewata    1-3 Bulgaria XI
18- 4-95 Harimau Tapanuli 0-0 Gelora Dewata 
19- 4-95 Harimau Tapanuli 2-2 Bulgaria XI 

 1.Bulgaria XI          2  1  1  0   5- 3  4
 2.Harimau Tapanuli     2  0  2  0   2- 2  2
 3.Gelora Dewata        2  0  1  1   1- 3  1

Semifinals 
21- 4-95 Pelita Jaya      drw Harimau Tapanuli  [2-4 pen]
         Bulgaria XI      1-2 Medan Jaya

Third Place Match
24- 4-95 Pelita Jaya      4-1 Bulgaria XI 

Final 
24- 4-95 Medan Jaya       2-0 Harimau Tapanuli 
           [Nasib Rayadi 43, Makukula Kuyangana 88]


About this document

Thanks to Mark Sensen for additional information on 1980 and 1981

Sources (apart from those indicated in the file): [PSS 80] (for 1972-1978), Morgunblaðið (Iceland) (for 1979), Tempo (Indonesia), Pikaran Rakyat (for various editions), [LGN 07] (1980 and 1981)

Prepared and maintained by Mark Cruickshank, Erik Garin, Novan Herfiyana and Neil Morrison for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Mark Cruickshank, Erik Garin (garinerik@hispeed.ch), Novan Herfiyana, Neil Morrison (nfm24@cantab.net) and Karel Stokkermans
Last updated: 16 May 2013

(C) Copyright Mark Cruickshank, Erik Garin, Novan Herfiyana, Neil Morrison and RSSSF 1999/2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.