Mayotte 2015


Division d'Honneur
Cup Tournaments
Division d'Honneur Territoriale
Promotion d'Honneur
Promotion de la Ligue


Division d'Honneur

Final Table:

 1.FC de M'tsapéré                  22  13  5  4  54-23  66  Champions
 2.Foudre 2000 de Dzoumogné         22  11  6  5  40-26  61
 3.ASJ Handréma                     22  11  4  7  33-27  59
 4.ASC Abeilles de M'tsamboro       22   9  6  7  45-32  55
 5.Etincelles d'Hamjago             22   9  5  8  38-42  54
 6.Jumeaux Mzouasia                 22   8  7  7  29-19  53
 7.AS Neige de Malamani             22   9  4  9  48-32  53
 8.Miracle du Sud (Bouéni)          22   7  8  7  33-31  51
 9.Diables Noirs Combani            22   8  4 10  33-32  50
10.VCO Vahibé                       22   8  3 11  28-45  49
-----------------------------------------------------------
11.ASC Kawéni                       22   5  5 12  23-36  42  Relegated
12.FC de l'Ouest de Tsingoni        22   3  1 18  16-75  32  Relegated

NB: 4 more losses than wins; two matches awarded loss against both


Cup Tournaments 2015

Coupe de Mayotte 2015 | Coupe de France 2015 | Coupe de la Ligue 2015

Coupe de Mayotte 2015

Round 1 [Jun 3]
AJ Mtsahara            2-1 FC Kani-Bé
AS Ndranavi            3-1 Olympique de Tsoundzou
Etoile Pamandzi        2-1 Espérance d'Iloni
Miréréni SC            3-4 Olympique de Miréréni  [aet]
AS Bandraboua          8-2 Tornade Club
ASC Wahadi             1-0 AS Vahibé              [later apparently awarded to Vahibé]
Enfants du Port        4-0 AS Ongojou
Trévani SC             1-2 US Kavani
Pamandzi SC            1-1 USJ Tsararano          [aet, 21-20 pen]
AS Mbouini             1-4 Espoir de Mtsapéré
US Bandrélé            5-1 TFC Tsoundzou II
Tonnerre du Nord       1-0 AS Kahani
AS Papillon            1-3 Maharavou Sport
CR Mronabéja           1-1 FC Mtsakandro          [aet, 11-10 pen]        
Mtsamboro FC           1-4 FC Maboungani  
 
Round 2
[Jul 25]
AS Ndranavi            2-2 FC Sohoa               [aet, 4-5 pen]
AS Neige               4-1 FC Maboungani
ASCEE Nyambadao        1-2 Pamandzi SC            [aet]
FC Dembéni             6-2 FC Shingabwé
Feu du Centre          1-2 VCO Vahibé
Etoile Hapandzo        0-1 Etoile de Mtsapéré
US Mtsamoudou          0-4 ASC Kawéni             
CR Mronabéja           2-3 Etincelles Hamjago
Etoile Pamandzi        2-1 AJ Kani-Kéli
AJ Mtsahara            3-1 AS Bandraboua
AS Rosador             0-2 UCS Sada
USC Labattoir          1-1 FC Labattoir           [aet, 4-5 pen]   
CS Mramadoudou         0-1 Maharavou Sport
FC Koropa              1-0 Enfants de Mayotte
ASJ Moinatindri        1-2 Foudre 2000
[Jul 26]
FC Chingoni            1-0 FCO Tsingoni
USCJ Koungou           2-1 Voulvavi Sports
Tonnerre du Nord       1-3 AS de Kawéni            
Chongui FC             2-1 Flamme Hajangoua
AS Sada                6-0 Mtsanga 2000
US Ouangani            6-3 Bandrélé Foot          [aet]
Missile Rouge          1-3 USB Tamajema   
USCP Antéou            1-1 Olympique de Miréréni  [aet, 3-4 pen]
VSS Hagnoundrou        2-4 Diables Noirs
[Aug 19]
Enfants du Port        2-1 Miracle du Sud
ASC Abeilles           1-2 AS Racine du Nord
FC Mtsapéré            2-1 TCO Mamoudzou

Round 3 
[Oct 3]
AS Sada                2-0 FC Mtsapéré
FC Sohoa               0-5 ASC Kawéni
AJ Mtsahara            1-2 FC Labattoir
US Kavani              3-1 FC Chiconi
AS de Kawéni           2-0 US Mtsangamboua
Etincelles Hamjago     7-5 Choungui FC
Etoile Pamandzi        0-0 Tchanga FC             [aet, 4-2 pen]
Enfants du Port        2-1 Espoir de Mtsapéré     [aet]
US Ouangani            4-3 VCO Vahibé
FC Dembéni             2-2 UCS Sada               [abandoned in extra time, UCS Sada progressed]
Olympique de Miréréni  abd RC Barakani            [abandoned at 2-0, Olympique progressed]
AS Racine du Nord      0-1 USCJ Koungou          
USB Tamadjema          3-2 AS Neige
Maharavou Sport        3-1 Pamandzi SC
Foudre 2000            1-0 ASJ Handréma
[Oct 18]
Diables Noirs          1-2 FC Koropa

Round 4
[Oct 18]
AS de Kawéni           1-0 Maharavou Sport 
US Kavani              2-1 Foudre 2000            
USB Tama Djema         2-4 USCJ Koungou
Enfants du Port        0-1 ASC Kawéni
[Oct 21]
FC Labattoir           4-2 Etoile Pamandzi
[Oct 28]
Etincelles Hamjago     0-2 FC Koropa
[Oct 31]
US Ouangani            2-0 UCS Sada 
[Nov 4]
Olympique de Miréréni  1-0 AS Sada         
 
Quarterfinals
[Oct 31]
AS de Kawéni           0-1 ASC Kawéni 
FC Labattoir           3-0 US Ouangani
US Kavani              0-4 FC Koropa
[Nov 11]
USCJ Koungou           1-2 Olympique de Miréréni
 
Semifinals [Dec 2]
FC Labattoir           3-0 ASC Kawéni
Olympique de Miréréni  2-0 FC Koropa     
 
Final [Dec 5]
FC Labattoir           0-0 Olympique de Miréréni  [aet, 4-5 pen] 

NB: first ever win for Olympique (who play at the fourth level; FC Labattoir at the third;
    Olympique did not play any top level club during their cup run.


Coupe de France 2015

Round 1 [Mar 7]
Feu du Centre          1-0 USCP Antéou
UCS Sada               1-0 FC Koropa
TCO Mamoudzou          1-2 RC Barakani
AS Rosador             4-0 FC Labattoir
Etoile Hapandzo        1-3 US Mtsamoudou
Enfants de Mayotte     4-5 AS Sada
VSS Hagnoundrou        1-2 FC Chiconi
USC Labattoir          2-2 US Ouangani            [aet, 5-3 pen]
FC Dembéni             2-1 CS Mramadoudou
Bandrélé Foot          4-1 Mtsanga 2000
ASJ Moinatrindri       3-0 Missile Rouge
FC Shingabwé           3-8 Flamme Hajangoua
AS de Kawéni           1-2 Voulvavi Sports
US Mtsangamboua        3-0 Choungui FC   
 
1/16 Finals [Apr 11]
Racine du Nord         1-0 Miracle du Sud
RC Barakani            2-3 AS Neige
Flamme Hajangoua       2-1 USCJ Koungou
FC Chiconi             1-0 ASJ Moinatrindri
Voulvavi Sports        2-0 Feu du Centre
Tchanga SC             3-1 US Mtsagamboua
FCO Tsingoni           1-3 ASC Abeilles
ASC Kawéni             3-2 AS Sada                [aet]
Bandrélé Foot          1-3 Etincelles Hamjago
UCS Sada               3-1 FC Dembéni
ASCEE Nyambadao        1-6 AS Rosador
SC Sohoa               1-2 USC Labattoir          [aet]
AJ Kani-Kéli           0-0 ASJ Handréma           [aet, 4-3 pen]
AS Joumeaux            3-2 Foudre 2000            [aet]
US Mtsamoudou          2-4 Diables Noirs
VCO Vahibé             2-2 FC Mtsapéré            [aet, 2-4 pen]
 
1/8 Finals [May 9]
AS Rosador             2-0 ASC Kawéni             [aet]
FC Chiconi             4-5 AJ Kani-Kéli           [aet]
Flamme Hajangoua       2-5 AS Jumeaux
Voulvavi Sports        2-3 ASC Abeilles
USC Labattoir          1-1 Tchanga SC             [aet, 2-3 pen]
AS Neige               0-1 Racine du Nord
Diables Noirs          0-1 UCS Sada
FC Mtsapéré            1-0 Etincelles Hamjago   

Quarterfinals
[Jun 13]
AS Jumeaux             2-1 Tchanga SC
Racine du Nord         2-1 AS Rosador
AJ Kani-Kéli           2-1 ASC Abeilles     
[Aug 19]
FC Mtsapéré            1-0 UCS Sada

Semifinals [Sep 19]
AK Kani-Kéli           1-1 FC Mtsapéré            [aet, 7-6 pen]
AS Racine du Nord      0-1 AS Jumeaux
 
Final [Oct 17]
AK Kani-Kéli           2-3 AS Jumeaux        

Coupe de la Ligue 2015

Round 1 [Apr 12]
Pamandzi SC            2-1 Espoir de Mtsapéré
USJ Tsararano          bt  US Kavani
USC Kangani            5-0 ACSJ Mliha
Olympique de Miréréni  5-2 RCES Poroani
ASC Wahadi             bt  TFC Tsoundzou II 
AJ Mtsahara            bt  AS Papillon
AS Vahibé              1-0 Tonnerre du Nord
Espérance d'Iloni      bt  AS Ndranavi
Enfants du Port        0-2 CR Mronabéja
AS Ongojou             bt  CS Miréréni
FCS Hagnoundrou        bt  Mtsamboro FC
AS Kahani              bt  Maharavou Sport
FC Mtsakandro          bt  FC Maboungani
AS Bansdraboua         bt  Tornade Club
Lance Missile          lt  AS Mbouini    
US Bandrélé            lt  Olympique de Tsaoundzou
Trévani SC             bt  FC Kani-Bé
Etoile Pamandzi        bye      
 
Round 2 [May 9]
USJ Tsararano          bt  AS Bandraboua
Olympique de Tsoundzou 3-0 AS Mbouini
USC Kangani            1-1 CR Mronabéja           [4-3 pen]
AS Kahani              awd Espérance d'Iloni      [Kahani forfeited; awarded 0-3]
FCS Hagnoundrou        lt  ASC Wahadi
Trévani SC             1-0 AS Vahibé
Olympique de Miréréni  3-1 FC Mtsakandro
AJ Mtsahara            bt  Etoile Pamandzi
Pamandzi SC            1-2 AS Ongojou  
 
Intermediate Round [Jun 3]
Trévani SC             3-1 AS Ongojou
 
Quarterfinals [Jun 14]
USC Kangani            0-1 Olympique de Tsoundzou
Espérance d'Iloni      2-0 AJ Mtsahara
Olympique de Miréréni  2-1 USJ Tsararano
ASC Wahadi             0-1 Trévani SC

Semifinals [Sep 20]
Trévani SC             awd Olympique de Tsoundzou [awarded 3-0; originally 0-1]
Espérance d'Iloni      3-1 Olympique de Miréréni

Final [Dec 5]
Espérance d'Iloni      1-0 Trévani SC             
 

Division d'Honneur Territoriale

Final Table:

 1.FC Koropa                        22  15  4  3  43-19  71  Promoted
 2.AS Rosador de Passamainty        22  15  2  5  47-22  69  Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.AS Sada                          22  14  4  4  45-19  68
 4.Enfants de Mayotte               22  14  3  5  52-33  67
 5.UCS Sada                         22  10  6  6  56-36  58
 6.Tchanga SC                       22   8  7  7  33-26  53
 7.USCJ Koungou                     22   7  4 11  35-47  47
 8.AS Racine du Nord                22   7  2 13  20-28  45
-----------------------------------------------------------
 9.FSC Sohoa                        22   7  7  8  36-36  40  [-10]  Relegated
10.FC Chiconi                       22   3  8 11  25-37  39  Relegated
11.Choungui FC                      22   4  2 16  27-68  34  [- 2]  Relegated
12.TCO Mamoudzou                    22   1  3 18  15-63  15  [-13]  Relegated

NB: 2 more losses than wins; one match apparently awarded loss against both

Promotion d'Honneur

Poule Nord

Final Table:

 1.FC Labattoir                     22  16  4  2  52-15  74  Promoted
 2.Missile Rouge                    22  13  5  4  39-24  66  Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.FC Mtsapéré 2                    22  13  4  5  47-30  65
 4.RC Barakani                      22  11  3  8  50-45  58
 5.Voulvavi Sports                  22   9  5  8  50-50  54
 6.US Mtsangamboua                  22   8  4 10  37-50  50
 7.FC Shingabwé                     22   8  3 11  50-50  49
 8.Feu du Centre                    22   7  6  9  42-41  49
-----------------------------------------------------------
 9.Mtsanga 2000                     22   8  2 12  47-54  46  [- 2]  Relegated
10.AS de Kawéni                     22   8  6  8  45-43  39  [-13]  Relegated
11.Etoile Hapandzo                  22   2  6 14  19-43  34  Relegated
12.FC Chiconi 2                     22   3  4 15  23-56  34  [- 1]  Relegated

Poule Sud
 
Final Table:

 1.ASJ Moinatrindri                 22  15  2  5  44-21  69  Promoted
 2.FC Dembéni                       22  12  6  4  43-25  64  Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.AJ Kani-Kéli                     22  13  3  6  54-35  64
 4.USC Labattoir                    22  10  8  4  43-30  60
 5.Bandrélé Foot                    22  11  4  7  38-33  57  [-2]
 6.CS Mramadoudou                   22   8  4 10  28-37  50
 7.VSS Hagnoundrou                  22   7  6  9  32-28  47  [-2]
 8.US Ouangani                      22   6  6 10  39-43  46
-----------------------------------------------------------
 9.USCP Antéou                      22   6  6 10  29-38  46  Relegated
10.US Mtsamoudou                    22   5  6 11  26-51  41  [-2]  Relegated
11.Flamme d'Hajangua                21   4  4 13  29-49  37  Relegated
12.ASCEE Nyambadao                  21   4  5 12  21-36  36  [-2]  Relegated

NB: missing match not played

Promotion de la Ligue

Poule A

Final Table:

 1.Enfants du Port (Longoni)        18  13  4  1  41-17  61  Promoted
 2.US Kavani                        18  10  6  2  35-17  54  Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.FC Mtsakandro                    18   9  7  2  46-17  52
 4.Pamandzi SC                      18   9  6  3  37-18  51
 5.Tornade Club                     18   8  4  6  35-31  44  [-2]
 6.Diables Noirs 2                  18   6  2 10  28-40  38
 7.Trévani SC                       18   4  7  7  23-30  37
 8.Espoir de Mtsapéré               18   3  9  6  23-30  36
 9.AS Vahibé                        18   1  5 12  17-43  17  [-9]
10.TFC Tsoundzou II                 18   1  2 15  13-55  13  [-10]

Poule B

Final Table:

 1.AJ M'tsahara                     18  15  2  1  65-18  65  Promoted
 2.USC Kangani                      18  14  2  2  62-20  62  Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.AS Bandraboua                    18  13  2  3  83-21  59
 4.ASC Wahadi                       18  11  1  6  43-26  51  [-1]
 5.Enfants de Mayotte 2             18   7  4  7  51-37  43
 6.ASC Abeilles 2                   18   6  2 10  34-47  36
 7.Tonnerre du nord                 18   6  5  7  26-31  33  [-8]
 8.ACSJ Mliha                       18   3  4 11  23-56  30  [-1]
 9.Mtsamboro FC                     18   2  2 14  21-59  23  [-3]
10.Voulvavi sports 2                18   0  2 16  16-109 19  [-1]

Poule C

Final Table:

 1.Olympique de Miréréni            16  11  4  1  44-15  53  Promoted
 2.Espérance d'Iloni                16  11  2  3  44-17  51  Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.USJ Tsararano                    16   9  4  3  39-20  47
 4.USB Tama Djema                   16  10  3  3  35-20  47  [-2]
 5.Olympique de Tsoundzou           16   7  4  5  31-20  37  [-4]
 6.AS Papillon                      16   5  0 11  25-38  31
 7.Etoile de Pamandzi               16   4  3  9  18-34  27  [-4]
 8.FC Maboungani                    16   3  0 13  20-65  20  [-5]
 9.AS Ongojou                       16   1  2 13  17-44  18  [-3]
 -.AS Kahani                        withdrew or excluded
 
Poule D

Final Table:

 1.CJ Mronabéja                     18  14  1  3  57-13  61   Promoted
 2.RCES Poroani                     18  12  2  4  55-24  56   Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.Maharavou Sport                  18  11  4  3  49-28  55
 4.Miréréni SC                      18  11  1  6  36-27  52
 5.Lance Missile                    18   9  4  5  42-33  49
 6.FC Kani-Bé                       18   8  3  7  61-35  45
 7.FCS Hagnoundrou                  18   4  2 12  36-50  32
 8.Miracle du Sud 2                 18   4  3 11  29-89  31  [-2]
 9.ASJ Moinatrindri 2               18   3  2 13  27-54  29
10.VSS Hagnoundrou 2                18   1  4 13  24-63  22  [-3]
 -.AS Mbouini                       withdrew or excluded
 -.AS Ndranavi                      withdrew or excluded
 


2014

2016

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 14 Jul 2016

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.