Mayotte 2016


Division d'Honneur
Cup Tournaments


Division d'Honneur

Final Table:

 1.Foudre 2000 (Dzoumogné)          22  14  7  1  38-12  71       Champions
 2.FC de M'tsapéré                  22  12  7  3  36-21  65  [C]
 3.ASC Abeilles (M'tsamboro)        22  10  7  5  35-23  59
 4.FC Majicavo Koropa               22  10  5  7  44-34  57  [P]
 5.AS Jumeaux (Mzouasia)            22   9  7  6  40-30  56       [2 1 1 0 5-3 6]
 6.AS Rosador (Passamainty)         22  10  4  8  32-29  56  [P]  [2 0 1 1 3-5 3]
 7.Diables noirs (Combani)          22   6  9  7  23-23  49
 8.Etincelles (Hamjago)             22   6  6 10  28-41  45       [2 1 1 0 5-4 6]
 9.AS Neige (Malamani)              22   6  5 11  30-43  45       [2 0 1 1 4-5 3]
10.ASJ Handréma                     22   5  6 11  26-38  43
-----------------------------------------------------------
11.Miracle du sud (Bouéni)          22   4  8 10  15-28  42       Relegated
12.VCO Vahibé                       22   2  5 15  15-40  33       Relegated

Round 1 [Feb 27]
Rosador            0-2 Foudre 2000        
Jumeaux            1-0 Vahibé             
Diables noirs      0-1 Majicavo Koropa    
Mtsapéré           2-1 Neige              
Abeilles           1-0 Etincelles         
Miracle du sud     0-0 Handréma           

Round 2 [Mar 5]
Handréma           1-0 Rosador            
Vahibé             0-0 Miracle du sud     
Foudre 2000        1-1 Diables noirs      
Neige              1-5 Jumeaux            
Majicavo Koropa    1-1 Abeilles           
Etincelles         2-0 Mtsapéré           

Round 3 [Mar 12]
Handréma           1-1 Vahibé             [award of 0-3 revoked]
Diables noirs      2-0 Rosador            
Miracle du sud     1-3 Neige              
Abeilles           0-0 Foudre 2000        
Jumeaux            2-2 Etincelles         
Mtsapéré           3-1 Majicavo Koropa    

Round 4 [Mar 19]
Diables noirs      1-1 Handréma           
Neige              1-1 Vahibé             
Rosador            3-2 Abeilles           
Etincelles         2-0 Miracle du sud     
Foudre 2000        1-1 Mtsapéré           
Majicavo Koropa    2-2 Jumeaux            

NB: Round 5 played after Round 7

Round 6 [Apr 9]
Abeilles           1-1 Handréma           
Etincelles         1-1 Neige              
Diables noirs      1-1 Mtsapéré           
Majicavo Koropa    3-2 Vahibé             
Rosador            2-2 Jumeaux            
Foudre 2000        1-0 Miracle du sud     

Round 7 [Apr 16]
Handréma           3-1 Etincelles         
Mtsapéré           1-0 Abeilles           
Neige              1-3 Majicavo Koropa    
Jumeaux            0-2 Diables noirs      
Vahibé             0-1 Foudre 2000        
Miracle du sud     0-1 Rosador            

Round 5 [Apr 30]
Handréma           0-2 Neige              
Abeilles           0-0 Diables noirs      
Vahibé             4-0 Etincelles         
Mtsapéré           3-0 Rosador            
Miracle du sud     1-4 Majicavo Koropa    
Jumeaux            3-0 Foudre 2000        [also reported 3-1]

Round 8 [May 7]
Mtsapéré           2-0 Handréma           
Majicavo Koropa    1-1 Etincelles         
Abeilles           1-2 Jumeaux            
Foudre 2000        3-0 Neige              
Diables noirs      1-1 Miracle du sud     [also reported 0-0]
Rosador            3-0 Vahibé             

Round 9 [May 14]
Handréma           1-4 Majicavo Koropa    
Jumeaux            3-2 Mtsapéré           
Etincelles         1-1 Foudre 2000        
Miracle du sud     1-0 Abeilles           
Neige              awd Rosador            [awarded 0-3; originally 0-0]
Vahibé             1-0 Diables noirs      

Round 10 [May 21]
Jumeaux            2-1 Handréma           
Foudre 2000        2-0 Majicavo Koropa    
Mtsapéré           1-0 Miracle du sud     
Rosador            0-0 Etincelles         
Abeilles           2-0 Vahibé             
Diables noirs      1-2 Neige              

Round 11 [May 28]
Handréma           0-2 Foudre 2000        
Miracle du sud     0-0 Jumeaux            
Majicavo Koropa    1-2 Rosador            
Vahibé             1-5 Mtsapéré           
Etincelles         1-2 Diables noirs      
Neige              1-4 Abeilles           

Round 12 [Jul 9]
Handréma           3-1 Miracle du sud     
Foudre 2000        3-1 Rosador            
Vahibé             0-0 Jumeaux            
Majicavo Koropa    2-1 Diables noirs      
Neige              1-1 Mtsapéré           
Etincelles         1-2 Abeilles           

Round 12 [Jul 9]
Handréma           3-1 Miracle du sud     
Foudre 2000        3-1 Rosador            
Vahibé             0-0 Jumeaux            
Majicavo Koropa    2-1 Diables noirs      
Neige              1-1 Mtsapéré           
Etincelles         1-2 Abeilles           

Round 13 [Jul 16]
Rosador            1-1 Handréma           
Miracle du sud     2-0 Vahibé             
Diables noirs      0-2 Foudre 2000        
Jumeaux            2-1 Neige              
Abeilles           1-1 Majicavo Koropa    
Mtsapéré           3-1 Etincelles         

Round 14 [Jul 23]
Vahibé             0-2 Handréma           [also reported 1-2]
Rosador            2-1 Diables noirs      
Neige              3-0 Miracle du sud     
Foudre 2000        0-0 Abeilles           
Etincelles         2-5 Jumeaux            
Majicavo Koropa    1-2 Mtsapéré           

Round 15 [Jul 30]
Handréma           0-1 Diables noirs      [also reported 0-2]
Vahibé             1-2 Neige              
Abeilles           1-1 Rosador            
Miracle du sud     1-1 Etincelles         
Mtsapéré           1-1 Foudre 2000        
Jumeaux            2-3 Majicavo Koropa    

Round 16 [Aug 6]
Neige              2-0 Handréma           [also reported 2-1]
Diables noirs      1-3 Abeilles           
Etincelles         1-0 Vahibé             
Rosador            1-2 Mtsapéré           
Majicavo Koropa    3-0 Miracle du sud     [also reported 2-0]
Foudre 2000        3-2 Jumeaux            

Round 17 [Aug 20]
Handréma           2-3 Abeilles           
Neige              3-4 Etincelles         
Mtsapéré           0-0 Diables noirs      
Vahibé             1-3 Majicavo Koropa    
Jumeaux            3-1 Rosador            
Miracle du sud     0-0 Foudre 2000        

Round 18 [Aug 27]
Etincelles         2-1 Handréma           
Abeilles           3-1 Mtsapéré           
Majicavo Koropa    1-1 Neige              
Diables noirs      1-1 Jumeaux            
Foudre 2000        5-0 Vahibé             
Rosador            1-2 Miracle du sud     

Round 19 [Sep 3]
Etincelles         2-1 Majicavo Koropa    
Handréma           1-1 Mtsapéré           
Vahibé             1-3 Rosador            
Neige              0-2 Foudre 2000        
Miracle du sud     0-0 Diables noirs      
Jumeaux            0-1 Abeilles           

Round 20
[Oct 1]
Majicavo Koropa    6-3 Handréma           
Abeilles           1-3 Miracle du sud     
Foudre 2000        3-0 Etincelles         
Rosador            1-0 Neige              
Diables noirs      1-0 Vahibé             
[Oct 5]
Mtsapéré           1-0 Jumeaux            

Round 21 [Oct 8]
Vahibé             1-3 Abeilles           
Miracle du sud     1-2 Mtsapéré           
Etincelles         1-3 Rosador            
Majicavo Koropa    1-2 Foudre 2000        
Handréma           3-2 Jumeaux            
Neige              2-2 Diables noirs      

Round 22 [Oct 19]
Foudre 2000        3-1 Handréma           
Jumeaux            1-1 Miracle du sud     
Rosador            3-1 Majicavo Koropa    
Mtsapéré           1-1 Vahibé             
Diables noirs      4-2 Etincelles         
Abeilles           5-2 Neige              

Final Table:

 1.Foudre 2000 (Dzoumogné)          22  14  7  1  38-12  71       Champions
 2.FC de M'tsapéré                  22  12  7  3  36-21  65  [C]
 3.ASC Abeilles (M'tsamboro)        22  10  7  5  35-23  59
 4.FC Majicavo Koropa               22  10  5  7  44-34  57  [P]
 5.AS Jumeaux (Mzouasia)            22   9  7  6  40-30  56       [2 1 1 0 5-3 6]
 6.AS Rosador (Passamainty)         22  10  4  8  32-29  56  [P]  [2 0 1 1 3-5 3]
 7.Diables noirs (Combani)          22   6  9  7  23-23  49
 8.Etincelles (Hamjago)             22   6  6 10  28-41  45       [2 1 1 0 5-4 6]
 9.AS Neige (Malamani)              22   6  5 11  30-43  45       [2 0 1 1 4-5 3]
10.ASJ Handréma                     22   5  6 11  26-38  43
-----------------------------------------------------------
11.Miracle du sud (Bouéni)          22   4  8 10  15-28  42       Relegated
12.VCO Vahibé                       22   2  5 15  15-40  33       Relegated

Promoted: AS Sada, ASC Kawéni

Cup Tournaments 2016

Coupe de Mayotte 2016 | Coupe de France 2016 | Coupe de la Ligue 2016

Coupe de Mayotte 2016

Final [Nov 19]
ASJ Handrema           0-3 UCS Sada

Coupe de France 2016

Final [Oct 15]
FC Labattoir           0-3 Mtsapéré FC

Coupe de la Ligue 2016

Semifinals [Aug 27]    
AS Bandraboua          n/p USJ Tsararano
USCP Antéou            n/p ASC Abeilles

 

2015

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 12 Jan 2017

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.