Mayotte 2021/22


Regional 1
Cup Tournaments


Regional 1 2021/22

Final Table:

 1.AS Jumeaux (Mzouasia)            22  16  2  4  48-27  49      [-1]  Champions
 2.FC de M'tsapéré                  22  14  5  3  49-16  47
 3.AS Rosador (Passamainty)         22  10  4  8  33-31  33      [-1]
 4.USCP Antéou                      21   9  6  6  32-24  32      [-1]
 5.Tchanga SC                       22   8  6  8  27-22  30
 6.AS Bandraboua                    22   7  8  7  31-36  29
 7.ASC Kawéni                       22   9  2 11  33-41  25      [-4]
 8.AS Sada                          22   7  4 11  31-39  25
 9.Diables noirs (Combani)          22   7  5 10  29-37  25      [-1]
-----------------------------------------------------------
10.UCS de Sada                      22   6  6 10  24-38  23      [-1]  Relegated
11.ASJ Moinatrindri                 21   6  5 10  29-37  22      [-1]  Relegated
12.USCJ Koungou                     22   3  5 14  16-34  13      [-1]  Relegated

NB: remaining match declared void

Round 1 [Jun 26]
Rosador            2-2 Antéou             
Jumeaux            2-0 Moinatrindri       
Bandraboua         awd Diables noirs      [awarded 3-0]
UCS Sada           1-1 AS Sada            
Tchanga            awd Kawéni             [awarded 3-0, Kawéni forfeited]
Mtsapéré           3-0 Koungou            

Roun 2 [Jul 3]
Antéou             1-1 Bandraboua         
Diables noirs      1-1 Tchanga            
Moinatrindri       2-5 Mtsapéré           
AS Sada            2-1 Jumeaux            
Koungou            0-2 Rosador            
Kawéni             1-1 UCS Sada           

Round 3 [Jul 10]
Moinatrindri       3-2 AS Sada            
Rosador            2-0 Mtsapéré           
Jumeaux            awd Kawéni             [awarded 3-0]
Bandraboua         1-0 Koungou            
UCS Sada           awd Diables noirs      [awarded 0-3]
Tchanga            0-2 Antéou             

Round 4 [Jul 17]
Diables noirs      0-2 Jumeaux            
Koungou            0-0 Tchanga            
Mtsapéré           2-0 Bandraboua         
Antéou             1-0 UCS Sada           
Rosador            1-1 Moinatrindri       
Kawéni             0-1 AS Sada            

Round 5 [Jul 24]
Moinatrindri       2-3 Kawéni             
Bandraboua         3-1 Rosador            
AS Sada            3-1 Diables noirs      
Tchanga            0-1 Mtsapéré           
Jumeaux            2-1 Antéou             
UCS Sada           2-1 Koungou            

Round 6 [Jul 31]
Diables noirs      awd Kawéni             [awarded 3-0]
Rosador            awd Tchanga            [awarded 0-3]
Antéou             awd AS Sada            [awarded 0-3]
Mtsapéré           5-0 UCS Sada           
Koungou            1-2 Jumeaux            
Bandraboua         1-1 Moinatrindri       

Round 7 [Aug 14]
Moinatrindri       1-0 Diables noirs      
Tchanga            1-1 Bandraboua         
Kawéni             awd Antéou             [awarded 0-3]
UCS Sada           0-1 Rosador            
AS Sada            3-3 Koungou            
Jumeaux            1-1 Mtsapéré           

Round 8 [Aug 21]
Antéou             3-0 Diables noirs      
Bandraboua         1-0 UCS Sada           
Koungou            1-0 Kawéni             
Rosador            0-1 Jumeaux            [abandoned at 0-1; result apparently stood]
Mtsapéré           4-0 AS Sada            
Tchanga            0-0 Moinatrindri       

Round 9 [Aug 28]
Kawéni             0-4 Mtsapéré           
AS Sada            1-3 Rosador            
Moinatrindri       2-2 Antéou             
UCS Sada           0-1 Tchanga            
Diables noirs      1-1 Koungou            
Jumeaux            4-3 Bandraboua         

Round 10 [Oct 23]
UCS Sada           2-1 Moinatrindri       
Koungou            0-1 Antéou             
Tchanga            1-2 Jumeaux            
Mtsapéré           4-1 Diables noirs      
Bandraboua         2-1 AS Sada            
Rosador            1-1 Kawéni             

Round 11 [Sep 18]
Moinatrindri       2-1 Koungou            
Jumeaux            7-2 UCS Sada           
Antéou             0-0 Mtsapéré           
AS Sada            0-0 Tchanga            
Diables noirs      0-1 Rosador            
Kawéni             5-1 Bandraboua         

Round 12
[Oct 2]
Moinatrindri       1-3 Jumeaux            
Diables noirs      2-2 Bandraboua         
[Nov 6]
Koungou            0-0 Mtsapéré           
AS Sada            0-1 UCS Sada           
Antéou             4-2 Rosador            
Kawéni             2-1 Tchanga            

Round 13
[Oct 9]
Rosador            0-1 Koungou            
UCS Sada           3-2 Kawéni             
Bandraboua         1-0 Antéou             
Tchanga            2-1 Diables noirs      
Mtsapéré           2-0 Moinatrindri       
[Dec 1]
Jumeaux            3-0 AS Sada            

Round 14 [Oct 16]
AS Sada            1-0 Moinatrindri       
Mtsapéré           3-0 Rosador            
Kawéni             3-1 Jumeaux            
Koungou            1-2 Bandraboua         
Diables noirs      4-3 UCS Sada           
Antéou             0-2 Tchanga            

Round 15
[Nov 1]
AS Sada            2-0 Kawéni             
Bandraboua         1-1 Mtsapéré           
Tchanga            awd Koungou            [awarded 3-0; originally 1-1]
UCS Sada           0-0 Antéou             
[Nov 6]
Jumeaux            2-0 Diables noirs      
[Dec 4]
Moinatrindri       1-4 Rosador            

Round 16
[Nov 11]
Koungou            1-1 UCS Sada           
Kawéni             2-1 Moinatrindri       
Rosador            2-1 Bandraboua         
Diables noirs      3-1 AS Sada            
Mtsapéré           1-2 Tchanga            
[Dec 25]
Antéou             4-2 Jumeaux            

Round 17
[Nov 13]
Moinatrindri       2-1 Bandraboua         
Kawéni             1-2 Diables noirs      
Tchanga            1-2 Rosador            
AS Sada            1-1 Antéou             [also reported 1-4]
UCS Sada           0-1 Mtsapéré           
[Dec 4]
Jumeaux            2-0 Koungou            

Round 18
[Nov 20]
Diables noirs      1-1 Moinatrindri       
Bandraboua         2-2 Tchanga            
Rosador            1-1 UCS Sada           
Koungou            3-1 AS Sada            
[Dec 4]
Antéou             1-2 Kawéni             
[Jan 1]
Mtsapéré           0-1 Jumeaux            

Round 19
[Nov 27]
UCS Sada           1-1 Bandraboua         
Jumeaux            awd Rosador            [awarded 0-3; originally 3-0]
AS Sada            3-5 Mtsapéré           
Moinatrindri       3-0 Tchanga            
Diables noirs      1-4 Antéou             
[Dec 18]
Kawéni             1-0 Koungou            

Round 20
[Dec 11]
Mtsapéré           5-3 Kawéni             
Rosador            2-1 AS Sada            
Antéou             awd Moinatrindri       [match declared void; originally 0-1]
Tchanga            0-1 UCS Sada           
Koungou            0-2 Diables noirs      
[Jan 8]
Bandraboua         2-2 Jumeaux            

Round 21 [Jan 15]
Moinatrindri       2-3 UCS Sada           
Antéou             2-1 Koungou            
Jumeaux            2-1 Tchanga            
Diables noirs      0-0 Mtsapéré           
AS Sada            3-0 Bandraboua         
Kawéni             3-1 Rosador            

Round 22 [Jan 22]
UCS Sada           2-3 Jumeaux            
Mtsapéré           2-0 Antéou             
Tchanga            3-1 AS Sada            
Rosador            2-3 Diables noirs      
Bandraboua         1-4 Kawéni             
Koungou            1-3 Moinatrindri       

Final Table:

 1.AS Jumeaux (Mzouasia)            22  16  2  4  48-27  49      [-1]  Champions
 2.FC de M'tsapéré                  22  14  5  3  49-16  47
 3.AS Rosador (Passamainty)         22  10  4  8  33-31  33      [-1]
 4.USCP Antéou                      21   9  6  6  32-24  32      [-1]
 5.Tchanga SC                       22   8  6  8  27-22  30
 6.AS Bandraboua                    22   7  8  7  31-36  29
 7.ASC Kawéni                       22   9  2 11  33-41  25      [-4]
 8.AS Sada                          22   7  4 11  31-39  25
 9.Diables noirs (Combani)          22   7  5 10  29-37  25      [-1]
-----------------------------------------------------------
10.UCS de Sada                      22   6  6 10  24-38  23      [-1]  Relegated
11.ASJ Moinatrindri                 21   6  5 10  29-37  22      [-1]  Relegated
12.USCJ Koungou                     22   3  5 14  16-34  13      [-1]  Relegated

NB: remaining match declared void

Promoted: AJ Kani Keli, ASC Abeilles (M'tsamboro), Bandrélé FC


Cup Tournaments 2021

Coupe de France 2021 

Coupe de France 2021

Round 1 [Jun 27]
Espoir de Mtsapéré     3-2 ACSJ M'liha
FC du Sud              4-0 Jeunesse Mronabeja
Flamme d'Hajangoua     3-1 US Mtsambangoua
Trevani SC             1-2 AS Kahani
Maharavou Sport        5-1 US Mtsamoudou
FC Bouyouni            0-3 USJ Tsararano          [Bouyouni forfeited]
Feu du Centre          2-2 Espoir Club Longoni    [aet, 4-3 pen]  
FC Ylang de Koungou    5-1 Etoile Hapandzo
ASCJ Alakarabu         3-1 Voulvavi Sports 
ASCEE Nyambadao        2-0 AS Ongoujou            [aet]
AS Papillon d'Honneur  0-3 Tornade Club
FMJ de Vajibé          2-1 Lance Missile
FC Passi M'bouni       1-3 US d'Acoua
CS de M'ramadoudo      1-4 FC Mtsakandro
UAS de Bandrélé        0-1 FCO Tsingoni    
 
Round 2     
[Aug 7]
VSS Hagnoudrou         1-2 Enfants de Mayotte
FC Ylang de Koungou    5-3 Ndrema Club
ASJ de Handréma        3-2 Tchanga SC
FC de Sohoa            0-1 AS Sada
Pamandzi SC            2-0 USCP Antéou
Espoir de Mtsapéré     1-2 FC de Dembéni
Enfant du Port         2-3 AS Rosador
Tornade Club           1-0 USC Kangani
Etincelle Hamjago      0-3 Jumeaux de M'zouasia
ASC Abeilles           3-1 FC Mtsapéré
Olympique Mireréni     2-1 AJ Kani Kéli
Maharavou Sport        4-2 FC Mtsakandro
RC de Barakani         1-2 Diables Noires
L'Espérance d'Iloni    2-1 ASJ Moinatrindri       [aet]
ASCEE Nyambadao        1-3 US Kavani
Racine du Nord         4-3 US de Ouangani
FC de Labattoir        0-1 AS Neige de Malama
FCO Tsingoni           1-3 ASO Espoir Chingoni
Foudre 2000            2-0 AS Bandraboua
Miracle du Sud         3-1 AJ Mtsahara
FC de Chingoni         3-2 AS Kahani
Flamme d'Hajangoua     3-4 AS de Kawéni
FC de Kani Bé          5-0 Choungui FC
Mahabou SC             5-1 ASC Wahadi
VCO de Vahibé          2-1 ASCJ Alakarabu         [aet]
Feu du Centre          2-2 FMJ de Vahibé          [aet, 4-2 pen] 
USJ Tsararano          3-1 FC Shingabwe
[Aug 8]
FC du Sud              0-3 UCS de Sada
FC Majicavo            1-3 USCJ Koungou
RC de Tsimkoura        1-5 ASC Kawéni
US d'Acoua             1-1 Bandrélé FC            [aet, 4-2 pen] 
[Sep 18]
TCO de Mamoudzou       1-0 USC Labattoir

Round 3
[Sep 11]
FC de Kani Bé          2-3 Diables Noirs
Feu du Centre          0-0 Miracle du Sud         [aet, 4-5 pen]
FC de Chiconi          2-3 AS Rosador
Jumeaux de M'zouazia   4-0 AS Neige de Malama
Mahabou SC             3-2 Racine du Nord
Enfants de Mayotte     1-1 AS Sada                [aet, 1-3 pen]
Pamandzi SC            3-1 VCO de Vahibé          [aet]
USCJ Koungou           1-0 Olympique Miréréni
AS de Kawéni           2-1 L'Espérance d'Iloni
US Kavani              2-0 ASC Abeilles
Maharavou Sport        0-2 USC de Sada
Tornade Club           lt  Foudre 2000
USJ Tsararano          1-2 Bandrélé FC
ASJ de Handrema        bt  ASC Kawéni
[Sep 12]
FC Ylang de Koungou    0-5 ASO Espoir Chiconi      
[Sep 22]
FC de Dembéni          1-0 TCO de Mamoudzou     
 
1/8 Finals
[Sep 25]
AS Rosador             1-0 Diables Noirs
Bandrélé FC            0-1 Jumeaux de M'zouazia            
Miracle du Sud         4-2 Foudre 2000
FC de Dembéni          2-0 Mahabou SC
AS Sada                3-1 USCJ Koungou
US Kavani              0-1 UCS de Sada
ASO Espoir Chiconi     awd Pamandzi SC            [awarded 0-3; originally drawn, 4-3 pen]
[Oct 2]
ASJ de Handrema        0-0 AS de Kawéni           [aet, 5-3 pen] 
 
Quarterfinals
[Oct 2]
Miracle de Sud         0-4 AS Rosador
UCS der Sada           2-0 AS Sada
Pamandzi SC            2-3 FC de Dembéni
[Oct 9]
ASJ de Handrema        0-1 Jumeaux de M'zouazia
 
Semifinals [Oct 19]
AS Rosador             4-1 FC de Dembéni
Jumeaux de M'zouazia   2-0 UCS de Sada

Final [Oct 30]
AS Rosador             0-4 Jumeaux de M'zouazia   

2020/21

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 3 Feb 2022

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.