Mexico 1999/2000


Pre-Libertadores Tournament 1999
================================

Round 1 
[Aug 8, Memorial Colisseum, Los Ángeles]
America     1-0 Guadalajara
  [Juan Ángel Paredes 80]         
Cruz Azul   1-1 Toluca
  [Mauro Camoranesi 38; José Cardozo 59]
Atlas bye

Round 2 
[Aug 11, Spartan Stadium, San José]
Cruz Azul   0-0 Guadalajara
Toluca      2-3 Atlas
  [Eduardo Lilingston 9, Carlos María Morales 59; Miguel Zepeda 44, 
   Juan Pablo Rodríguez 73pen, Francisco Almirón 90+]
America bye

Round 3 
[Aug 18, Cotton Bowl, Dallas]
Guadalajara 1-2 Toluca
  [Paulo César Chávez 43; José Cardozo 17, Antonio Naelson 58]
America     0-3 Atlas
  [Jorge Santillana 13, Daniel Osorno 23, Miguel Zepeda 28]
Cruz Azul bye

Round 4
[Sep 1, Soldier Field, Chicago]
Atlas       2-2 Guadalajara
  [Hugo Castillo 9, Juan Pablo Rodríguez 73; Alfonso Loera 2, Mariano Varela 68]
Cruz Azul   1-1 America
  [Diego Latorre 19; Braulio Luna 84]
Toluca bye
 
Round 5
[Sep 8, Robertson Stadium, Houston]
Atlas       1-2 Cruz Azul
  [Eduardo Bustos 28; Joaquín Moreno 14, Julio César Pinheiro 86]
Toluca      2-3 América
  [José Manuel Abundis 23, Darko Vukic 87; Joel Sánchez 70, Braulio Luna 75, 
   Raúl Rodrigo Lara 87]
Guadalajara bye

Table:

 1.Atlas              4  2  1  1  9- 6  7  [Guadalajara]
 2.América            4  2  1  1  5- 6  7  [Cd. de México]
 3.Cruz Azul          4  1  3  0  4- 3  6  [Cd. de México]
 4.Toluca             4  1  1  2  7- 8  4
 5.Guadalajara        4  0  2  2  3- 5  2

[Atlas and América qualify for preliminary round Copa Libertadores 2000]


Winter 1999
===========

Tables Preliminary Round:

Group 1

 1.Toluca            17  9  5  3 40-25 32
 2.Tecos U.A.G.      17  7  2  8 26-35 23  [Guadalajara]
 3.Pumas U.N.A.M.    17  6  3  8 28-32 21  [Cd. de México]
 4.León              17  5  3  9 22-32 18
 5.Toros Neza        17  3  3 11 19-41 12  [Nezahualcoyotl]

Group 2

 1.Cruz Azul         17  7  6  4 25-16 27  [Cd. de México]
 2.Atlético Morelia  17  6  4  7 26-26 22
 3.Puebla            17  5  5  7 19-19 20
 4.Monterrey         17  6  2  9 29-35 20
 5.Atlético Celaya   17  5  4  8 19-27 19

Group 3

 1.Atlas             17 11  5  1 40-16 38  [Guadalajara]
 2.América           17  8  4  5 31-18 28  [Cd. de México]
 3.Santos Laguna     17  5  5  7 27-35 20  [Torreón]
 4.Atlante           17  3  7  7 20-29 16  [Cd. de México]

Group 4

 1.Necaxa            17  9  3  5 32-22 30  [Cd. de México]
 2.Guadalajara       17  8  4  5 20-19 28
 3.Pachuca           17  8  2  7 28-28 26
 4.Tigres            17  5  7  5 27-23 22  [Monterrey]

Qualified: Toluca, Cruz Azul, Atlas, Necaxa (group winners),
           Tecos U.A.G., América, Guadalajara (best three runners-up)

Playoff for final quarterfinal place: Atlético Morelia vs Pachuca


Round 1
[Aug 14]
Necaxa      2-1 Cruz Azul
  [Alex Aguinaga 25, Sergio Vázquez 60pen; Pedro Reséndiz 90]
Tigres      2-3 Atlas
  [Claudio Núñez 55, Ramón Ramírez 90; Jorge Santillana 3, 12, Daniel Osorno 71]
Puebla      1-0 Celaya
  [Jafet Soto 36]
UAG         1-2 Toluca       [in Estadio Jalisco]
  [Roberto Palacios 67; José Cardozo 26, Víctor Ruiz 36]
[Aug 15]
Morelia     0-2 Guadalajara
  [Ramón Morales 66, Manuel Ríos 86]
UNAM        0-1 Leon         [in Querétaro]
  [Manuel Martínez 87]
Pachuca     2-1 Monterrey
  [Gabriel Caballero 22, Octavio Valdez 67; Omar Gómez 29]
America     2-0 Toros Neza
  [Cuauhtemoc Blanco 47, Braulio Luna 80]
Santos      1-1 Atlante
  [Jared Borguetti 5; Gustavo Nápoles 76]

Round 2
[Aug 19]
Cruz Azul   1-2 Pachuca
  [Francisco Gabriel De Anda 86; Gerardo Mascareño 25, Alejandro Glaría 33]
[Aug 21]
Toluca      2-3 Santos
  [Carlos María Morales 20, Robert Forbes 22; Pedro Muñoz 35, 65, Joahan Rodríguez 60]
Monterrey   2-0 UAG
  [Pedro Pineda 43, 50]
Celaya      0-0 Tigres
Atlas       1-1 America
  [Miguel Zepeda 54; Cuauhtemoc Blanco 44]
[Aug 22]
Leon        2-2 Puebla
  [Everaldo Bejines 35pen, Manuel Martínez 43; Jafet Soto 38, Martín Félix Ubaldi 80]
Toros Neza  1-3 Necaxa
  [Washington dos Santos 42; Sergio Vázquez 37, 86, Ignacio Ambríz 78]
Atlante     2-1 Morelia 
  [Roberto Molina 27, Gustavo Nápoles 82; Robson Luiz 32]
[Sep 8]
Guadalajara 0-0 UNAM

Round 3
[Aug 28]
Necaxa      4-1 Pachuca
  [Germán Villa 5, Alex Aguinaga 22, Agustín Delgado 54, 80; David Patiño 79]
Morelia     0-1 Toluca
  [Salvador Carmona 75]
Tigres      3-1 Leon
  [Luis Hernández 23, 83, Claudio Núñez 26; Hernán Medford 68]
Puebla      1-2 Guadalajara
  [Jafet Soto 57; Ramón Morales 12, Jesús Mendoza 72]
UAG         1-1 Cruz Azul    [in Estadio Jalisco]
  [Mauricio Gallaga 90pen; Diego Latorre 4]
[Aug 29]
UNAM        3-2 Atlante      [in Querétaro]
  [Fernando Ochoaizpur 44, Israel López 49, Jesús Olalde 72; Ignacio Vázquez 26, 
  Miguel Gutiérrez 89]
Toros Neza  0-5 Atlas
  [Miguel Zepeda 8, 48pen, Juan Pablo Rodríguez 33, 66pen, Antonio Arteaga 87]
America     6-0 Celaya
  [Cuauhtemoc Blanco 10pen, 76, Braulio Luna 57, Pavel Pardo 61, 83, Sergio Berti 63]
Santos      3-2 Monterrey
  [Jared Borguetti 38, 51, 84; Claudio da Silva 14, Pedro Pineda 90]

Round 4
[Sep 3]
Monterrey   1-2 Morelia
  [Pedro Pineda 53pen; Carlos Adrián Morales 8, Pablo Bezombe 10]
[Sep 4]
Toluca      2-0 UNAM
  [José Cardozo 11, 70]
Cruz Azul   1-1 Santos
  [Omar Rodríguez 13; Jared Borguetti 72]
Celaya      1-3 Toros Neza
  [Carlos Pavón 34; Jesús López Meneses 4, Camilo Romero 61, Nicolás Ramírez 83]
Atlas       1-1 Necaxa
  [Daniel Osorno 59; David Oliva 49]
[Sep 5]
Guadalajara 4-0 Tigres
  [Jesús Mendoza 5, Raúl Llanes Toro 15og, Claudio Suárez 49, Manuel Ríos 83]
Leon        2-2 America
  [Manuel Martínez 20, Alex Madrigal 77; Pavel Pardo 29, Sergio Berti 58]
Pachuca     1-2 UAG 
  [Marcelino Bernal 79; Reynaldo Parks 32, Zdenko Muf 63]
Atlante     0-0 Puebla 

Round 5
[Sep 11]
Necaxa      4-2 UAG
  [Sergio Vázquez 6pen, 19, Agustín Delgado 57, 66; Sebastián Abreu 4, 
  Reynaldo Parks 58]
Morelia     0-3 Cruz Azul
  [Diego Latorre 21, Juan Francisco Palencia 31, Mauro Camoranesi 68]
Tigres      1-1 Atlante
  [Rodolfo Navarro 5; Luis Roberto Alves 45]
Puebla      0-0 Toluca
Atlas       3-0 Celaya
  [Juan Pablo Rodríguez 52, Hugo Castillo 56, Jorge Santillana 80]
[Sep 12]
UNAM        1-4 Monterrey     [in Querétaro]
  [Carlos González 43og; Claudio da Silva 6, Pedro Pineda 20, Ricardo Carvajal 37, 
  Antonio Mohamed 83]
Toros Neza  2-1 Leon 
  [Camilo Romero 24, José Luis Navarrete 40; Hernán Medford 33]
Santos      2-3 Pachuca
  [Martín Mariano Boasso 18, 72; Gerardo Mascareño 25, Pablo Hernán Gómez 75, 
  Alejandro Glaría 73]
America     2-0 Guadalajara
  [Cuauhtemoc Blanco 40pen, 75]
  
Round 6
[Sep 17] 
UAG         1-3 Santos     [in Estadio Jalisco]
  [Zdenko Muf 90; Joahan Rodríguez 2, Gandhi Vega 43og, Jared Borguetti 86]
[Sep 18]
Toluca      2-1 Tigres     [in Ciudad Nezahualcoyotl]
  [José Cardozo 35, Robert Forbes 43; Mauro Caballero 71]
Monterrey   4-2 Puebla
  [Pedro Pineda 5, 55, 60, Claudio da Silva 16; Efrén Hernández 59, Jafet Soto 80]
Cruz Azul   0-0 UNAM
Celaya      2-1 Necaxa
  [Luis Fernando Soto 26, 61pen; Agustín Delgado 75]
[Sep 19] 
Guadalajara 2-1 Toros Neza
  [Luis García 29, Jesús Mendoza 79; Jorge Collazo 87]
Pachuca     4-2 Morelia
  [Marco Garcés 4, Alejandro Glaría 48, Gerardo Mascareño 75, Benjamín Galindo 80; Alex Fernández 36, 53]
Leon        0-4 Atlas
  [Hugo Castillo 8, Pablo Hernán Lavallén 25, 29, Antonio Urteaga 85]
Atlante     0-1 America
  [Isaac Terrazas 32]
  
Round 7
[Sep 21]
Necaxa      3-1 Santos
  [Alex Aguinaga 28, Samuel Terres 52, Salvador Cabrera 70; Hugo Marcelo Ovelar 66]
[Sep 22]
Morelia     1-1 UAG
  [José Said Godínez 75og; Sebastián Abreu 78]
Toros Neza  1-1 Atlante
  [Marcos Ayala 37; José Zelaya 11]
UNAM        1-0 Pachuca      [in Querétaro]
  [Joaquín Beltrán 72]
Tigres      2-0 Monterrey
  [Luis Hernández 30, 80]
Puebla      0-1 Cruz Azul
  [Juan Francisco Palencia 2]
America     1-2 Toluca
  [Sergio Berti 87; Manoel Ferreira 59, 69]
[Sep 23]
Celaya      0-0 Leon
Atlas       0-0 Guadalajara 

Round 8
[Sep 25]
Toluca      6-1 Toros Neza
  [Alberto Macías 7, Carlos María Morales 15, 34, 55, José Cardozo 88, 
  Salvador Carmona 90; José Roberto Gama 19]
Monterrey   2-4 America
  [Pedro Pineda 10, Omar Gómez 85; Marcelo da Faria 22, 50, Raúl Rodrigo Lara 34, 
  Cuauhtemoc Blanco 82]
Cruz Azul   2-0 Tigres
  [Juan Francisco Palencia 24, Diego Latorre 43]
UAG         5-4 UNAM     [in Estadio Jalisco]
  [Sebastián Abreu 12, 71, Reynaldo Parks 61, Rubén da Silva 68, Zdenko Muf 82; 
  Joaquín Beltrán 32, Jesús Olalde 58pen 65, 70] 
[Sep 26]
Leon        2-0 Necaxa
  [Alberto García 67, Everaldo Bejines 70] 
Guadalajara 0-5 Celaya
  [Luis Fernando Soto 17pen, 50, Carlos Pavón 28, 29, 86]
Pachuca     2-0 Puebla 
  [Guillermo Maties 18og, Pablo Hernández Roetti 30]
Atlante     3-3 Atlas
  [Roberto Molina 32, Gustavo Nápoles 40, Jesús Estrada 78; Daniel Osorno 12, 42, 
  Juan Pablo Rodríguez 15pen]
[Sep 28]
Santos      3-4 Morelia
  [Joahan Rodríguez 11, 32, Heriberto Ramón Morales 78og; Javier Lozano 52, 
  Alex Fernándes 62, Miguel Ángel Carreón 71og, Emilio Mora 73]

Round 9
[Oct 2]
Celaya      1-1 Atlante
  [César Suárez 41; José Zelaya 43]
Tigres      6-2 Pachuca
  [Claudio Núñez 6pen, 39, 88, Luis Hernández 46pen, Alejandro Villalobos 64, 
  Juan Augusto Gómez 75; Benjamín Galindo 20pen, 70pen]
Puebla      0-1 UAG
  [Sebastián Abreu 56]
[Oct 3]
Leon        1-2 Guadalajara
  [Alex Madrigal 10; Jesús Mendoza 65, Jesús Arellano 89]
UNAM        6-0 Santos      [in Querétaro]
  [Jesús Olalde 7, 37, 73, 81, Gerardo Torrado 80, Federico Lagorio 85]
Toros Neza  2-2 Monterrey
  [Marcos Ayala 81, 82; Claudio da Silva 31, 62]
[Oct 13]
Atlas       3-2 Toluca
  [Daniel Osorno 16, Juan Pablo Rodríguez 29pen, 83; Víctor Ruiz 52, 
  Carlos María Morales 87]
[Oct 20]
Necaxa      0-2 Morelia
  [Hugo Chávez 75, Carlos Adrián Morales 85pen]
America     1-3 Cruz Azul
  [Cuauhtemoc Blanco 90; Juan Francisco Palencia 32, Mauro Camoranesi 35, Diego Latorre 45]

Round 10
[Oct 8]
UAG         2-0 Tigres
  [Sebastián Abreu 73, 89]
[Oct 9]  
Toluca      5-2 Celaya
  [Víctor Ruiz 12, Carlos María Morales 22, José Cardozo 64, Manoel Ferreira 79, 
  Antonio Naelson 90; José Soto 16, Luis Fernando Soto 47]
Monterrey   0-4 Atlas
  [Daniel Osorno 8pen, Jorge Francisco Almirón 24, Jorge Santillana 49, Héctor López 65og]
Cruz Azul   2-0 Toros Neza
  Juan Francisco Palencia 37pen, Marcos Ayala 90og]
[Oct 10] 
Guadalajara 2-1 Necaxa
  [Héctor del Ángel 26, Marco Antonio Ruiz 85pen; Javier Espínola 43]
Morelia     6-2 UNAM
  [Flavio Davino 32, Javier Lozano 45, 78, Pablo Bezombe 70, Alex Fernándes 83, 
  Emilio Mora 86; Fernando Ochoaizpur 53, Federico Lagorio 63]
Atlante     2-1 Leon
  [José Zelaya 48, 63; Hernán Medford 25]
Santos      1-4 Puebla
  [Héctor Altamirano 43; Martín Félix Ubaldi 11, 79, 86, Jafet Soto 59]
[Oct 12] 
Pachuca     2-1 America
  [Octavio Valdez 37, Cesáreo Victorino 89; Pavel Pardo 7] 

Round 11
[Oct 2]
Atlas       2-3 Cruz Azul
  [Pablo Hernán Lavallén 32, Daniel Osorno 69; Julio César Pinheiro 17, 
  Ángel Morales 29, Juan Francisco Palencia 80]
[Oct 16]
Necaxa      3-3 UNAM
  [Agustín Delgado 22, Alex Aguinaga 48, Jorge Campos 88og; Federico Lagorio 27, 42, 
  Jesús Olalde 33]
Tigres      0-0 Santos
Celaya      4-0 Monterrey
  [Carlos Pavón 7, Luis Fernando Soto 21pen, Jorge Jerez 47, José Damasceno 74]
Puebla      0-0 Morelia
[Oct 17]
Guadalajara 0-1 Atlante
  [Gustavo Nápoles 60]
Leon        2-5 Toluca
  [Everaldo Bejines 57, Hernán Medford 80; José Manuel Abundis 10, 
  Carlos María Morales 13, 26, Manoel Ferreira 18, José Cardozo 78]
Toros Neza  1-0 Pachuca
  [Germán Arangio 74]
America     4-0 UAG
  [Reynaldo Parks 34og, Cuauhtemoc Blanco 45, Pavel Pardo 77, Fabián Estay 88]

Round 12
[Oct 22]
UAG         3-2 Toros Neza
  [Roberto Palacios 5, Sebastián Abreu 28, 61; José Roberto Gama 30, Germán Arangio 73]
[Oct 23]
Toluca      1-0 Guadalajara
  [José Cardozo 35]   
Monterrey   3-0 Leon
  [Jesús Gómez 20, Sergio Pérez 80, 88]
Cruz Azul   1-1 Celaya
  [Juan Francisco Palencia 77pen; Luis Fernando Soto 15]
[Oct 24]
UNAM        1-3 Puebla     [in Querétaro]
  [Jesús Olalde 17; Marco Antonio Capetillo 37, Jafet Soto 72, 87]
Pachuca     2-2 Atlas
  [Pablo Hernán Gómez 1, Gabriel Caballero 4; Daniel Osorno 65, Pablo Hernández Roetti 71og]
Morelia     1-1 Tigres
  [Alex Fernándes 59; Juan Carlos Franco 86]
Atlante     0-2 Necaxa
  [Sergio Almaguer 67, Agustín Delgado 74]
Santos      0-1 America
  [Joel Sánchez 87]

Round 13 
[Oct 30]
Tigres      3-1 UNAM
  [Gerardo Torrado 22og, Javier Saavedra 56, Luis Hernández 90pen; Federico Lagorio 89]
Puebla      2-1 Necaxa
  [Adrián Sánchez 5, Jafet Soto 7; Sergio Almaguer 79]
Atlante     2-2 Toluca
  [Antonio Carlos Santos 37, 61pen; Víctor Ruiz 2, 66]
Celaya      1-0 Pachuca
  [Luis Miguel Salvador 58]
Atlas       2-0 UAG
  [Eduardo Bustos 73, Gilberto Adame 80og]
[Oct 31]
Leon        1-0 Cruz Azul
  [Manuel Martínez 26]  
Guadalajara 2-1 Monterrey
  [Paulo César Chávez 6, Álvaro Ortiz 90; Claudio da Silva 64]
Toros Neza  2-2 Santos  
  [Camilo Romero 47, Luis Salazar 84; Marcelo Ovelar 13, Jared Borguetti 89]  
America     1-1 Morelia      [in Querétaro]
  [Pavel Pardo 72; José Luis Malibrán 90]

Round 14
[Nov 3]
Morelia     2-1 Toros Neza
  [Alex Fernándes 40, José Juan Rivera 80ag; Edson Astivia 27]
Santos      1-3 Atlas
  [Héctor Hernández 51; Jorge Santillana 20, Eduardo Bustos 64, Miguel Zepeda 84]
Necaxa      2-1 Toluca
  [Agustín Delgado 31, Sergio Almaguer 81; José Manuel Abundis 51]
Monterrey   4-2 Atlante
  [Gastón Obledo 5, 77, Rodolfo García 34, Guillermo Chabrand 84; Antonio Carlos Santos 27, 
  Gustavo Nápoles 47]
Puebla      1-1 Tigres
  [Jafet Soto 20; Claudio Núñez 6]
América     1-2 UNAM        [in Querétaro]
  [Fabián Estay 90; Jesús Olalde 7, Cristian Zermatten 69]
UAG         1-2 Celaya
  [Sebastián Abreu 26pen; Luis Fernando Soto 45pen, 68]
Cruz Azul   0-0 Guadalajara
[Nov 4]
Pachuca     1-0 Leon
  [Gerardo Mascareño 77]
  
Round 15
[Nov 6]
Toluca      2-2 Monterrey
  [Víctor Ruiz 26, Alberto Macías 57; Pedro Pineda 12, Ricardo Carvajal 38]
Tigres      1-1 Necaxa
  [Claudio Núñez 67; Sergio Almaguer 90]
Atlante     2-4 Cruz Azul
  [Raúl Gordillo 10, José Zelaya 90; Francisco Gabriel De Anda 9, 20, Ángel Morales 61, 
  Julio César Pinheiro 67]
Celaya      0-1 Santos
  [Carlos Augusto Gomes 9]
Atlas       2-1 Morelia
  [Mario Méndez 52, Hugo Castillo 86; Javier Lozano 28]
[Nov 7]
Guadalajara 1-0 Pachuca
  [Alberto Coyote 34]  
Leon        6-2 UAG
  [Hernán Medford 8, 38, 67, Manuel Martínez 24, Everaldo Bejines 73, Marcos Paulista 90; 
  Sebastián Abreu 55, 70]
Toros Neza  1-2 UNAM
  [Jorge Arreola 68; Jesús Olalde 19, 34]
America     1-0 Puebla
  [Isaac Terrazas 32]

Round 16
[Nov 13]
Necaxa      3-0 Monterrey
  [Sergio Almaguer 10, 24, Guillermo Rivarola 73og]
Cruz Azul   2-2 Toluca
  [Juan Francisco Palencia 44, Mauro Camoranesi 71; José Cardozo 34, Víctor Ruiz 90]
Tigres      2-2 America
  [Javier Saavedra 27, Raúl Llanes 37; Cuauhtemoc Blanco 19, Braulio Luna 35]
Puebla      3-1 Toros Neza 
  [Jafet Soto 8, Roberto Medina 29, Alberto García Aspe 46; Washington dos Santos 37]
UAG         3-1 Guadalajara
  [Roberto Palacios 25, Zdenko Muf 81, Sebastián Abreu 88; Marco Antonio Ruiz 6]
Pachuca     3-0 Atlante
  [Alejandro Glaría 11, Manuel Vidrio 17, Gerardo Mascareño 74]
[Nov 14]
Morelia     2-0 Celaya
  [Alex Fernándes 46, Robson Luiz 61]
UNAM        0-1 Atlas        [in Toluca]
  [Hugo Castillo 66]
Santos      3-0 Leon
  [Carlos Augusto Gomes 8, 16, Jared Borguetti 58]

Round 17 
[Nov 21]
Atlas       1-0 Puebla      [in Estadio 3 de Marzo]
  [Jorge Santillana 42]
Toros Neza  0-4 Tigres
  [Mauro Caballero 7, 55, Rodolfo Navarro 23, Claudio Núñez 38pen]
America     0-1 Necaxa
  [Sergio Almaguer 49]
Atlante     0-1 UAG         [in Irapuato]
  [Zdenko Muf 8]
Guadalajara 2-2 Santos
  [Claudio Suárez 54, Héctor del Ángel 90; Jared Borguetti 59, Joahan Rodríguez 82] 
Celaya      0-2 UNAM
  [Jesús Olalde 39, 46]
Leon        2-1 Morelia
  [Everaldo Bejines 33, 66; Emilio Mora 75]
Toluca      3-3 Pachuca
  [Víctor Ruiz 2, Carlos María Morales 6, Manoel Ferreira 61; Alejandro Glaría 3, 
Pablo Hernán Gómez 22, Gerardo Mascareño 65] 
Monterrey   1-0 Cruz Azul
  [Pedro Pineda 87]

Tables Preliminary Round:

Group 1

 1.Toluca            17  9  5  3 40-25 32
 2.Tecos U.A.G.      17  7  2  8 26-35 23  [Guadalajara]
 3.Pumas U.N.A.M.    17  6  3  8 28-32 21  [Cd. de México]
 4.León              17  5  3  9 22-32 18
 5.Toros Neza        17  3  3 11 19-41 12  [Nezahualcoyotl]

Group 2

 1.Cruz Azul         17  7  6  4 25-16 27  [Cd. de México]
 2.Atlético Morelia  17  6  4  7 26-26 22
 3.Puebla            17  5  5  7 19-19 20
 4.Monterrey         17  6  2  9 29-35 20
 5.Atlético Celaya   17  5  4  8 19-27 19

Group 3
 
 1.Atlas             17 11  5  1 40-16 38  [Guadalajara]
 2.América           17  8  4  5 31-18 28  [Cd. de México]
 3.Santos Laguna     17  5  5  7 27-35 20  [Torreón]
 4.Atlante           17  3  7  7 20-29 16  [Cd. de México]

Group 4

 1.Necaxa            17  9  3  5 32-22 30  [Cd. de México]
 2.Guadalajara       17  8  4  5 20-19 28
 3.Pachuca           17  8  2  7 28-28 26
 4.Tigres            17  5  7  5 27-23 22  [Monterrey]

Qualified: Toluca, Cruz Azul, Atlas, Necaxa (group winners),
           Tecos U.A.G., América, Guadalajara (best three runners-up)

Recalificación

First Leg [Nov 25]
Morelia     4-2 Pachuca
  [Javier Lozano 9,80, Flavio Davino 12, Juan Carlos Osuna 81; 
   Pablo Hernan Gomez 31,78]

Second Leg [Nov 28]
Pachuca     2-0 Morelia
  [Gabriel Caballero 8, Marcelino Bernal 90]


Quarterfinals

First Legs
[Dec 1]
Pachuca     1-0 Toluca
  [Marcelino Bernal 21]
Tecos       2-3 Atlas
  [Guillermo Hernandez 7, Zdenko Muff 65; Diego Martin Cocca 10, Daniel Osorno 55,61]
Cruz Azul   1-0 Necaxa
  [Juan Francisco Palencia 15]
[Dec 2]
Guadalajara 0-0 America     

Second Legs
[Dec 4]
Toluca      2-2 Pachuca
  [Jose Manuel Abundis 48, Carlos Maria Morales 68; Pablo Hernan Gomez 34,57]
Atlas       2-2 Tecos
  [Daniel Osorno 29, Juan Pablo Rodriguez 72; Sebastian Abreu 4,85]
Necaxa      3-4 Cruz Azul
  [Agustin Delgado 8,44,75; Mauro Camoranesi 39, Angel Morales 51,
   Diego Latorre 59, Julio Cesar Pinheiro 83]
[Dec 5]
America     1-0 Guadalajara
  [Cuauhtemoc Blanco 37]

Semifinals

First Legs
[Dec 8]
Pachuca     2-0 Atlas
  [Pablo Hernan Gomez 12,47]
[Dec 9]
Cruz Azul   0-0 America

Second Legs 
[Dec 11]
Atlas       1-0 Pachuca
  [Hugo Norberto Castillo 24]
[Dec 12]
America     1-2 Cruz Azul
  [Braulio Luna 44; Francisco Palencia 15, Diego Latorre 70]

Final

First Leg [Dec 16]
Pachuca     2-2 Cruz Azul
  [Alejandro Glaria (2); Julio Cesar Pinheiro, Resondiz 90]

Second Leg [Dec 19]
Cruz Azul   0-1 Pachuca    [asdet]

Pachuca winter champions 1999/2000.

Topscorers: 
  
HUGO SANCHEZ TROPHY
Jesus Olalde       Pumas       Mexico     15
W.Sebastian Abreu  Tecos       Uruguay    15
Cuauhtemoc Blanco  America     Mexico     11
Agustin Delgado    Necaxa      Ecuador    11
Pedro Pineda       Atlante     Mexico     11
  

Summer 1999
===========

Tables Preliminary Round:

Group 1

 1.Toluca            17 13  1  3 44-28 40
 2.Pumas U.N.A.M.    17  8  4  5 29-22 28  [Cd. de México]
 3.Toros Neza        17  6  2  9 25-37 20  [Nezahualcoyotl]
 4.Tecos U.A.G.      17  6  1 10 22-33 19  [Guadalajara]
 5.León              17  3  6  8 23-30 15

Group 2

 1.Atlético Morelia  17  5  9  3 28-21 24
 2.Puebla            17  6  6  5 30-28 24
 3.Cruz Azul         17  6  3  8 38-33 21  [Cd. de México]
 4.Monterrey         17  5  6  6 20-31 21
 5.Atlético Celaya   17  4  7  6 23-28 19

Group 3

 1.Santos Laguna     17  8  7  2 31-22 31  [Torreón]
 2.Atlas             17  7  5  5 32-29 26  [Guadalajara]
 3.América           17  6  5  6 35-31 23  [Cd. de México]
 4.Atlante           17  2  5 10 16-34 11  [Cd. de México]

Group 4

 1.Guadalajara       17  7  6  4 25-17 29
 2.Necaxa            17  6  7  4 27-21 25  [Cd. de México]
 3.Tigres            17  5  7  5 25-22 22  [Monterrey]
 4.Pachuca           17  4  5  8 18-25 17

Round 1
[Jan 15] 
Toluca      1-0 UAG
  [José Manuel Abundis 16pen]
Monterrey   2-1 Pachuca
  [Omar Gómez 68, Claudio da Silva 75; Alejandro Glaría 52]
Celaya      2-1 Puebla
  [Salvador Vaca 11, Carlos Pavón 56; Martín Félix Ubaldi 85]
Atlas       0-4 Tigres
  [Claudio Núñez 19, 58, 66, Luis Hernández 61]
[Jan 16] 
Guadalajara 4-1 Morelia
  [Héctor del Ángel 11, Claudio Suárez 21, Manuel Ríos 47, 68; José Luis Malibrán 63]
Leon        1-1 UNAM
  [Everaldo Bejines 44pen; Jesús Olalde 36]
Toros Neza  0-5 America 
  [Marcelo da Faria 37, 66, 83, Fabián Estay 64, José Luis Calderón 71]
Atlante     1-2 Santos
  [Juan Carlos Centurión 70; Jared Borguetti 29, Elvis Brajkovic 61og]
[Jan 26]
Cruz Azul   0-3 Necaxa
  [Agustín Delgado 10, 84, Alex Aguinaga 75] 

Round 2
[Jan 21]
UAG         0-1 Monterrey
  [Omar Gómez 30]
[Jan 22]
Necaxa      2-1 Toros Neza
  [Agustín Delgado 3, Luis Ernesto Pérez 36; Luis Salazar 90]
Puebla      2-1 Leon
  [Roberto Ruiz Esparza 18, Marco Antonio Capetillo 52; Camilo Romero 54]
Tigres      0-0 Celaya
[Jan 23]
Morelia     3-1 Atlante
  [Flavio Davino 62, Luis García 67, Javier Lozano 83; Miguel Gutiérrez 27]
Pachuca     3-2 Cruz Azul
  [Alberto Rodríguez 6, Gabriel Caballero 9, Gerardo Mascareño 87; Juan Reynoso 14, 
  Juan Francisco Palencia 72]
UNAM        0-0 Guadalajara  [in Querétaro]
Santos      4-2 Toluca
  [Jared Borguetti 31, 90pen, Rodrigo Ruiz 81, Carlos Augusto Gomes 86; José Manuel Abundis 14, 
  Alberto Macías 33]
America     4-1 Atlas
  [Carlos Hermosillo 7, Cuauhtemoc Blanco 75, 79pen, Diego Cocca 90og; Juan Pablo Rodríguez 63pen]

Round 3 
[Jan 29]
Toluca      2-1 Morelia
  [José Manuel Abundis 31, Antonio Naelson 61; Robson Luiz 41]
Cruz Azul   5-1 UAG 
  [Juan Francisco Palencia 13, 45, Julio César Pinheiro 30, Raúl Mariscal 38og, 
  Julio César Yegros 57; Sebastián Abreu 27]
Monterrey   0-0 Santos
Celaya      3-1 America
  [José Soto 12, Gustavo Nápoles 35, Armando González 90; Fabián Estay 2]
Atlas       6-1 Toros Neza
  [Daniel Osorno 9, Miguel Zepeda 13, 25, 49, Eduardo Lillingston 47, Gerardo Torres 83; Daniel Garnero 11]
[Jan 30]
Guadalajara 1-1 Puebla
  [Benjamín Galindo 68pen; Alberto García Aspe 72pen]
Pachuca     0-4 Necaxa
  [Sergio Vázquez 6, 24, Luis Ernesto Pérez 48, Alex Aguinaga 61]
Leon        0-0 Tigres
Atlante     0-1 UNAM
  [Manuel de la Torre 65]

Round 4
[Feb 4]
UAG         1-0 Pachuca
  [Reynaldo Parks 10]      
[Feb 5]
Tigres      0-1 Guadalajara
  [Paulo César Chávez 60]  
Puebla      4-0 Atlante
  [Gilberto Jiménez 64, Martín Félix Ubaldi 69, Sergio Zárate 78, Jafet Soto 83]
[Feb 6]
Morelia     5-0 Monterrey
  [Flavio Davino 35, Jorge Francisco Almirón 38, Robson Luiz 71, 78, Alex Fernándes 85]  
UNAM        3-6 Toluca            [in Querétaro]
  [Federico Lagorio 62, Antonio Sancho 74, Manuel de la Torre 83; Manuel Martínez 24, 
  Carlos María Morales 35, 64, 68, José Cardozo 45, Antonio Naelson 66]
Toros Neza  4-3 Celaya
  [Jesús López Meneses 36, Roberto Molina 42, Marcos Ayala 56, Washington dos Santos 80; 
  Gustavo Nápoles 12, Luis Fernando Soto 22pen, 59]
Santos      3-1 Cruz Azul
  [Marcelo Ovelar 22, Salvador Mariscal 58, Jared Borguetti 73pen; Mauro Camoranesi 27pen]
America     4-2 Leon
  [Carlos Hermosillo 23, Cuauhtemoc Blanco 25, 59, 70; Everaldo Bejines 37pen, Christian Torres 50]
[Feb 16]
Necaxa      3-2 Atlas
  [Luis Ernesto Pérez 21, Agustín Delgado 26, 74; Miguel Zepeda 50, Juan Pablo Rodríguez 52]

Round 5
[Feb 11]
UAG         4-1 Necaxa
  [Sebastián Abreu 73, 79, 81, Mario Jáuregui 88; Agustín Delgado 54]
[Feb 12] 
Toluca      5-0 Puebla
  [José Cardozo 4, 50, Alberto Macías 29, Carlos María Morales 52, Manoel Ferreira 57]
Monterrey   3-2 UNAM
  [Julio Estrada 8, Ricardo Carvajal 54pen, Omar Gómez 76; Jesús Olalde 23, Federico Lagorio 25]
Celaya      2-2 Atlas
  [Rafael Bautista 36, Luis Fernando Soto 50; Daniel Osorno 27, Omar Briceño 70]
[Feb 13]
Leon        1-2 Toros Neza
  [Camilo Romero 39; Edson Astivia 12, Germán Arangio 42]
Pachuca     1-1 Santos
  [Marcelino Bernal 86pen; Marcelo Ovelar 3]
Guadalajara 3-0 America
  [Héctor del Ángel 26, Paulo César Chávez 66, Eustacio Rizo 90]
[Feb 14]
Atlante     1-3 Tigres          [annulled as Donizete (Tigres) ineligible]
  [Juan Carlos Centurión 67; Raúl Llanes 33, Claudio Núñez 58, 75]
[Mar 1]
Cruz Azul   1-1 Morelia
  [Juan Francisco Palencia 13pen; Luis García 42pen]
[Mar 15]
Atlante     0-1 Tigres          [Rep]
  [Elvis Brajkovic 60og]

Round 6
[Feb 19]
Necaxa      1-1 Celaya
  [Sergio Vázquez 12pen; Darko Vukic 60]
Tigres      2-1 Toluca          [annulled as Donizete (Tigres) ineligible]
  [Claudio Núñez 22, Osmar Donizette 57; Víctor Ruiz 24]
Puebla      4-2 Monterrey
  [Sergio Zárate 32, 75, Martín Félix Ubaldi 38, Alberto García Aspe 54; Antonio Mohamed 17, Sergio Pérez 90]
Atlas       2-0 Leon
  [Hugo Castillo 63, 76]
[Feb 20]
Toros Neza  1-3 Guadalajara
  [Germán Arangio 64pen; Marcos Ayala 59og, Marco Antonio Ruiz 69pen, Ramón Morales 90]
Morelia     1-1 Pachuca
  [Luis García 86pen; César Gómez 33]
Santos      2-0 UAG
  [Edson Alvarado 80, Héctor Hernández 85]
America     1-1 Atlante
  [Fabián Estay 74; Carlos Gallegos 66]
[Mar 15]
UNAM        1-3 Cruz Azul
  [Federico Lagorio 77; Juan Francisco Palencia 61, 87, Julio César Yegros 68]
[Mar 22]                        [Rep]
Tigres      1-2 Toluca
  [Luis Hernández 90; José Cardozo 25, Víctor Ruiz 37]

Round 7
[Feb 25]
UAG         1-3 Morelia
  [Sebastián Abreu 34; Luis García 52, Alex Fernandes 64, Emilio Mora 89] 
[Feb 26]
Guadalajara 1-3 Atlas
  [Alejandro Nava 73; Fernando Salazar 3, Juan Pablo Rodríguez 72, 90pen]   
Toluca      2-4 America
  [Joel Sánchez 8og, José Cardozo 13; Joel Sánchez 45, Isaac Terrazas 53, 
  Carlos Hermosillo 71, Cuauhtemoc Blanco 90]
Cruz Azul   3-1 Puebla
  [Guillermo Maties 31og, Juan Francisco Palencia 64, 81; Alberto García Aspe 16] 
Monterrey   3-6 Tigres          [annulled as Donizete (Tigres) ineligible]
  [Claudio da Silva 61, 69, 76; Ramón Ramírez 29, Osmar Donizette 31, Guillermo Rivarola 35og, 
  Claudio Núñez 54, José Antonio Noriega 88, Javier Saavedra 90]
[Feb 27]
Santos      2-2 Necaxa
  [Joahan Rodríguez 44, 90; Agustín Delgado 42, 79] 
Atlante     3-2 Toros Neza
  [Gustavo Cañete 7, Luis Miguel Salvador 48, Jair Vázquez 86; Germán Arangio 17, Esteve Padilla 24]
Leon        4-1 Celaya
  [Everaldo Bejines 14, 27, 80, José Luis González China 72; Camilo Romero 2og] 
Pachuca     2-2 UNAM
  [Pablo Hernán Gómez 33, Alejandro Glaría 57; Federico Lagorio 64, Luis Ignacio González 77]
[Apr 6]
Monterrey   0-0 Tigres          [Rep]

Round 8 
[Mar 4]
Tigres      3-2 Cruz Azul
  [Luis Hernández 26pen, 54, Claudio Núñez 68; Ángel Morales 45, Mauro Camoranesi 69]
Atlas       3-1 Atlante
  [Christian Casseres 6, Eduardo Lillingston 45, Daniel Osorno 71; Carlos Gallegos 51]
Puebla      0-0 Pachuca
Celaya      1-1 Guadalajara
  [Gustavo Nápoles 29; Alejandro Nava 48]
Necaxa      1-1 Leon
  [Christian Montesinos 2; Everaldo Bejines 12]
[Mar 5]
UNAM        2-1 UAG
  [Horacio Sánchez 47, Jesús Olalde 88; Sebastián Abreu 23]
Morelia     0-0 Santos
Toros Neza  0-1 Toluca
  [Manuel Martínez 11]
[Mar 6]
America     1-1 Monterrey
  [Guillermo Rivarola 25og; Omar Gómez 80]

Round 9
[Mar 10] 
UAG         1-1 Puebla
  [Zdenko Muf 35; Roberto Ruiz Esparza 22]
[Mar 11]
Toluca      2-1 Atlas
  [José Cardozo 19, Adrián García Arias 25; Eduardo Lillingston 65]
Cruz Azul   2-3 America
  [Mauro Camoranesi 71, Joel Sánchez 73og; Pavel Pardo 3, José Luis Calderón 64, Joel Sánchez 74]
Monterrey   0-3 Toros Neza
  [Germán Arangio 53, Washington dos Santos 61, 80]
[Mar 12]
Guadalajara 1-0 Leon
  [Alejandro Nava 89]
Morelia     0-0 Necaxa
Pachuca     1-0 Tigres
  [Pablo Hernán Gómez 34]
Santos      1-0 UNAM
  [Jared Borguetti 65]
Atlante     1-1 Celaya
  [Ignacio Vázquez 44; Carlos Pavón 90]

Round 10
[Mar 18]
Necaxa      0-0 Guadalajara
Tigres      5-1 UAG
  [Claudio Núñez 41pen 90, Mauro Caballero 70, Luis Hernández 82, 84; Sebastián Abreu 1]
Puebla      3-1 Santos
  [Alberto García Aspe 14, Sigifredo Mercado 58, Jaime Iván Kaviedes 83; Luis Romero 28]
Celaya      2-3 Toluca
  [Luis Fernando Soto 39, Gustavo Nápoles 74; José Cardozo 35, 43, Carlos María Morales 79]
Atlas       1-0 Monterrey
  [Daniel Osorno 36]
[Mar 19]
UNAM        2-0 Morelia
  [Jesús Olalde 39, Federico Lagorio 63]
Leon        2-2 Atlante
  [Everaldo Bejines 22pen, 82; Manuel Sol 19, Alan Israel Atri 66]
America     0-0 Pachuca
Toros Neza  1-0 Cruz Azul
  [Germán Arangio 47]

Round 11
[Mar 24]
UAG         3-2 America
  [Roberto de Assis 24, Sebastián Abreu 31pen 40; Carlos Hermosillo 1, 58]
[Mar 25]
Toluca      3-0 Leon
  [Víctor Ruiz 19pen, Carlos María Morales 70, Antonio Naelson 87]
Monterrey   2-2 Celaya
  [Omar Gómez 33, Claudio da Silva 52; Armando González 45, Luis Fernando Soto 60]
Cruz Azul   1-1 Atlas
  [Julio César Pinheiro 29; Hugo Castillo 52]
[Mar 26]
UNAM        3-0 Necaxa
  [Federico Lagorio 9, Jaime Lozano 77, Jesús Olalde 86]
Morelia     2-2 Puebla
  [Alex Fernandes 2, 59; Sergio Zárate 54, Francisco Javier Gómez 90]
Pachuca     0-1 Toros Neza
  [Germán Arangio 87pen]
Santos      5-0 Tigres
  [Jared Borguetti 34, 58pen, 75, 81, Joaquín Hernández 71og]
Atlante     0-1 Guadalajara
  [Jesús Mendoza 39]

Round 12
[Mar 31]
America     6-1 Santos
  [José Luis Calderón 45, Braulio Luna 47, Carlos Hermosillo 52, 86, Fabián Estay 75, 
  Joel Sánchez 79; Edson Alvarado 56]
[Apr 1]
Necaxa      4-0 Atlante
  [Christian Montesinos 2, Agustín Delgado 17, 70, 77]
Tigres      3-3 Morelia
  [Luis Hernández 16pen, 59, Claudio Núñez 85; Luis García 9, Alex Fernandes 60, Darío Franco 79]
Puebla      1-3 UNAM
  [Jafet Soto 72; Federico Lagorio 41, Christian Ramírez 71, Luis Ignacio González 85]
Celaya      1-0 Cruz Azul 
  [Carlos Pavón 59]
[Apr 2]
Guadalajara 1-1 Toluca
  [Mariano Varela 85; Manoel Ferreira 33]
Leon        4-0 Monterrey
  [Misael Espinoza 39, Everaldo Bejines 51, 64, Hernán Medford 89]
Toros Neza  1-2 UAG
  [Germán Arangio 75; Sebastián Abreu 38, Roberto de Assis 81]
[Apr 12]
Atlas       3-1 Pachuca
  [Christian Cásseres 9, Miguel Zepeda 76pen, Hugo Castillo 79; Marcelino Bernal 48pen] 

Round 13
[Apr 8]
Toluca      2-0 Atlante
  [José Cardozo 20, Carlos María Morales 61]
Cruz Azul   6-3 Leon
  [Ángel Morales 7, 53, Pedro Pineda 36, Francisco Gabriel De Anda 43, 
  Mauro Camoranesi 82, 90; Hernán Medford 51, Everaldo Bejines 67, 85pen]
Monterrey   1-1 Guadalajara
  [Ricardo Carvajal 56pen; Mariano Varela 4]
[Apr 9]
Pachuca     2-0 Celaya
  [Gabriel Caballero 8, 90]
Morelia     2-0 America
  [Alex Fernandes 40, 84]
UNAM        0-2 Tigres
  [Luis Hernández 21, 28]
Necaxa      2-2 Puebla
  [Christian Montesinos 25, 35; Joaquín Velásquez 47, Sergio Almaguer 57og]
Santos      2-2 Toros Neza
  [Carlos Augusto Gomes 26, Joahan Rodríguez 32; Roberto Molina 7, Daniel Garnero 81]
[Apr 26]
UAG         0-1 Atlas
  [Omar Briceño 47]

Round 14
[Apr 15]
Toluca      3-1 Necaxa
  [Carlos María Morales 19, José Cardozo 37, Alberto Macías 84; Agustín Delgado 1]
Tigres      0-1 Puebla
  [Jafet Soto 69]
Celaya      3-2 UAG
  [Gustavo Nápoles 34, Armando González 53, Luis Fernando Soto 76; Zdenko Muf 36, Sebastián Abreu 37]
Atlas       2-2 Santos
  [Daniel Osorno 39, Christian Cásseres 46; Luis Romero 63, Jared Borguetti 72]
[Apr 16]
Guadalajara 3-4 Cruz Azul
  [Jesús Mendoza 16, 45, Paulo César Chávez 42; Mauro Camoranesi 32, 
  Ángel Morales 51, Juan Francisco Palencia 65, 68pen]
Leon        2-1 Pachuca
  [Alberto García 13, Everaldo Bejines 19; César Gómez 66]
UNAM        4-1 America
  [Jesús Olalde 14, 43pen, 78, Luis Ignacio González 85; Fernando Ochoaizpur 59og]
Toros Neza  1-3 Morelia
  [Germán Arangio 18; Jorge Francisco Almirón 27, Luis García 76, 80pen]
Atlante     1-1 Monterrey
  [Juan Carlos Centurión 24; Omar Gómez 41]

Round 15
[Apr 19]
UAG         2-0 Leon
  [Sebastián Abreu 68pen, 90pen]
[Apr 22]
Monterrey   6-2 Toluca
  [Claudio da Silva 43, Víctor Muller 62, Guillermo Rivarola 73pen, 81pen, 
  Jesús Arellano 78, Marcelino Wagner 88; Alberto Macías 25, Víctor Ruiz 39]
Puebla      2-2 America
  [Alberto García Aspe 5, Jaime Iván Kaviedes 41; Cuauhtemoc Blanco 46, 78]
Necaxa      1-1 Tigres
  [José Milián 41; Javier Saavedra 38]
Cruz Azul   2-2 Atlante
  [Juan Francisco Palencia 47pen, Omar Rodríguez 81; Luis Miguel Salvador 50, Miguel Gutiérrez 72]
[Apr 23]
Santos      1-0 Celaya
  [Rodrigo Ruiz 59]
Pachuca     2-0 Guadalajara
  [Gabriel Caballero 22, Pablo Hernán Gómez 90]
Morelia     2-2 Atlas
  [Jorge Francisco Almirón 21, Luis García 74; Christian Cásseres 47, 69]
[May 3]
UNAM        3-1 Toros Neza
  [Jaime Lozano 5, Luis Ignacio González 26, Fernando Ochoaizpur 63; Washington dos Santos 85]

Round 16
[Apr 29]
Toluca      3-2 Cruz Azul
  [Víctor Ruiz 19, Carlos María Morales 56, José Cardozo 58; Juan Reynoso 25, Joaquín Moreno 76]
Atlas       0-0 UNAM
Monterrey   1-0 Necaxa
  [Omar Avilán 70]  
Atlante     2-1 Pachuca
  [Elvis Brajkovic 15, José Zelaya 71; Octavio Valdez 83] 
Celaya      1-1 Morelia  
  [Armando González 90; Javier Lozano 85]
[Apr 30]
Guadalajara 4-0 UAG
  [Héctor del Ángel 28, Jesús Mendoza 45, 67, Alejandro Nava 77]
Leon        2-2 Santos
  [Everaldo Bejines 21, Jaime Ordiales 22; Pedro Muñoz 63, Martín Boasso 82]
Toros Neza  1-0 Puebla
  [Francisco Javier Gómez 18og]
America     2-2 Tigres 
  [Carlos Hermosillo 7, Cuauhtemoc Blanco 76; Luis Hernández 3, Fabián Peña 43] 

Round 17
[May 6] 
Necaxa      2-0 America 
  [Agustín Delgado 58, 81]
Tigres      3-3 Toros Neza
  [Juan Augusto Gómez 41, Luis Hernández 45, 57; Daniel Garnero 60, Daniel Deeke 71, Esteve Padilla 90] 
[May 7] 
Pachuca     2-4 Toluca
  [Jorge Orozco 41, Gabriel Caballero 53; Enrique Alfaro 7, José Cardozo 69, Carlos María Morales 72, 
  Salvador Carmona 77] 
Puebla      5-2 Atlas
  [Alberto García Aspe 58, Jaime Iván Kaviedes 63, 89, Sergio Zárate 69, Jafet Soto 73; Mario Saucedo 57, 
  Juan Pablo Santiago 74] 
Santos      2-0 Guadalajara
  [Héctor del Ángel 26og, Joahan Rodríguez 44] 
Morelia     0-0 Leon 
Cruz Azul   4-0 Monterrey
  [Tomás Campos 36, Omar Rodríguez 38, Juan Francisco Palencia 83, Ángel Morales 90] 
UNAM        2-0 Celaya
  [Luis Ignacio González 8, Jesús Olalde 53]
[May 8]
UAG         3-1 Atlante
  [Sebastián Abreu 4, Agustín García 28, Zdenko Muf 83; Juan Carlos Centurión 6]

Tables Preliminary Round:

Group 1

 1.Toluca            17 13  1  3 44-28 40
 2.Pumas U.N.A.M.    17  8  4  5 29-22 28  [Cd. de México]
 3.Toros Neza        17  6  2  9 25-37 20  [Nezahualcoyotl]
 4.Tecos U.A.G.      17  6  1 10 22-33 19  [Guadalajara]
 5.León              17  3  6  8 23-30 15

Group 2

 1.Atlético Morelia  17  5  9  3 28-21 24
 2.Puebla            17  6  6  5 30-28 24
 3.Cruz Azul         17  6  3  8 38-33 21  [Cd. de México]
 4.Monterrey         17  5  6  6 20-31 21
 5.Atlético Celaya   17  4  7  6 23-28 19

Group 3

 1.Santos Laguna     17  8  7  2 31-22 31  [Torreón]
 2.Atlas             17  7  5  5 32-29 26  [Guadalajara]
 3.América           17  6  5  6 35-31 23  [Cd. de México]
 4.Atlante           17  2  5 10 16-34 11  [Cd. de México]

Group 4

 1.Guadalajara       17  7  6  4 25-17 29
 2.Necaxa            17  6  7  4 27-21 25  [Cd. de México]
 3.Tigres            17  5  7  5 25-22 22  [Monterrey]
 4.Pachuca           17  4  5  8 18-25 17

Relegated: Toros Neza
Promoted: Irapuato

Quarterfinals

First Legs
[May 14]
Atlas       1-1 Guadalajara 
  [Juan Pablo Rodriguez 42; Marco Antonio Ruiz 89]
[May 17]
Puebla      0-2 Toluca
  [Carlos María Morales 48, 71] 
[May 18] 
Morelia     2-3 Santos
  [Luis Garcia 9, Alex Fernandez 30; Jared Borguetti 28, 91, Luis Romero 75] 
Necaxa      3-4 Pumas 
  [Cabrera 2, Almaguer 7, Perez 56; Gonzalez 6, 38, Ramirez 22, Olalde 29]
 
Second Legs
[May 20]
Toluca      7-0 Puebla
  [Carlos Maria Morales 36, 62, 74, 83, Jose Cardozo 47, 49, Victor Ruiz 91]
[May 21]
Pumas       2-1 Necaxa
  [Jesus Olalde 64, 84; Alex Aguinaga 8]
Santos      0-1 Morelia
  [Ramon Morales 31]
Guadalajara 1-1 Atlas
  [Marco Antonio Ruiz 77; Hugo Castillo 59]

Semifinals

First Legs
[May 24] 
Guadalajara 1-4 Toluca 
  [Chavez 37; Jose Cardozo 9, 53, Carlos Maria Morales 25, Victor Ruiz 46] 
[May 25] 
Pumas       1-1 Santos 
  [Jesus Olalde 7; Hector Lopez 47]

Second Legs
[May 27]
Toluca    2-2 Guadalajara 
  [Jose Cardozo 10, Victor Ruiz 30; Ramon Morales 41, Benjamin Galindo 82] 
[May 28] 
Santos    1-0 Pumas 
  [Jared Borguetti 83] 

Final

First Leg [May 31]
Santos    0-2 Toluca
  [Victor Ruiz 22, Carlos Maria Morales 52]

Second Leg [Jun 3]
Toluca    5-1 Santos
  [Carlos Maria Morales 15pen, Jose Cardozo 60, 76, Rafael Garcia 86,
   Manuel Martinez 88; Luis Romero 32]

Topscorers regular season:

W. Sebastian Abreu        Tecos       Uruguay   14 
Everardo Bejines          Leon        Mexico    14 
Agustin Delgado           Necaxa      Ecuador   14 
Luis Hernandez            Tigres      Mexico    13 
Juan Francisco Palencia   Cruz Azul   Mexico    12 
Jose Saturnino Cardozo    Toluca      Paraguay  11 
Jared Borguetti           Santos      Mexico    10 
Cuauhtemoc Blanco         America     Mexico     9 
Jesus Olalde              Pumas       Mexico     9 
Carlos María Morales      Toluca      Uruguay    9 


Pre-Libertadores Tournament 2000
================================

Round 1 [Jul 1]
Cruz Azul   3-1 Atlante

 1.Cruz Azul          1  1  0  0  3- 1  3  [Cd. de México]
 2.América            0  0  0  0  0- 0  0  [Cd. de México]
 3.Atlas              0  0  0  0  0- 0  0  [Guadalajara]
 4.Pumas U.N.A.M.     0  0  0  0  0- 0  0  [Cd. de México]
 5.Atlante            1  0  0  1  1- 3  0  [Cd. de México]



Mexico 1999/2000 Primera División A

(Second Level)

Winter Season

Tables:

Group A
 1.Angeles de Puebla    19  9  6  4 29-21 33  Qualified
 2.La Piedad            19  7  4  8 32-32 25  Recalificacion
 3.Nacional de Tijuana  19  6  6  7 30-42 24
 4.Saltillo             19  4  6  9 32-51 18
 5.Queretaro            19  2  4 13 29-47 10

Group B
 1.Irapuato             19 11  2  6 53-31 35  Qualified
 2.RS Zacatecas         19 10  4  5 37-26 34  Qualified
 3.Correcaminos         19  9  6  4 39-24 33  Recalificacion
 4.Atletico Mexiquense  19  6  7  6 29-29 25
 5.Veracruz             19  8  0 11 33-35 24

Group C
 1.Zacatepec            19 10  6  3 39-22 36  Qualified
 2.Cruz Azul Hidalgo    19  8  7  4 37-28 31  Qualified
 3.Bachilleres          19  8  5  6 27-25 28  Recalificacion
 4.Lobos UAP            19  6  6  7 38-33 24
 5.Tigres Ciudad Juarez 19  3  8  8 24-37 17

Group D
 1.Real San Luis        19 10  5  4 44-25 35  Qualified
 2.Jaguares Colima      19  7  4  8 24-30 25  Recalificacion
 3.Durango              19  5  8  6 23-30 23
 4.Yucatán              19  6  4  9 24-36 22
 5.Aguascalientes       19  3  6 10 25-44 15
 
Group winners qualify for playoff;
runners-up qualify for playoff if better then all numbers 3;
other runners-up play off against best third-placed teams
  
Round 1 (Aug 8)
At. Mexiquense 1-0 Puebla 
CA Hidalgo     2-0 Nacional 
Yucatán        1-2 Bachilleres
Veracruz       2-0 Queretaro 
Aguascalientes 1-0 Irapuato
Zacatepec      8-0 Saltillo 
Jaguares       1-1 Lobos 
RS Zacatecas   2-1 San Luis 
Correcaminos   4-0 Durango 
La Piedad      4-0 Tigres Ciudad Juarez
  
Round 2 (Aug 15)
Bachilleres    2-1 Correcaminos  
Nacional       3-2 At.Mexiquense 
Durango        0-0 Jaguares 
Saltillo       3-3 RS Zacatecas 
Queretaro      1-4 La Piedad
Puebla         1-1 Zacatepec 
Tigres CJ      1-1 Aguascalientes 
Irapuato       6-1 Yucatán 
San Luis       2-0 Veracruz 
Lobos          2-2 CA Hidalgo
  
Round 3 (Aug 22)
At.Mexiquense  3-1 Lobos 
CA Hidalgo     4-2 Durango 
Yucatán        1-1 Tigres CJ 
Veracruz       3-1 La Piedad 
Zacatepec      1-0 Nacional
Aguascalientes 4-3 Queretaro 
Jaguares       2-0 Bachilleres 
RS Zacatecas   1-1 Puebla 
San Luis       4-1 Saltillo 
Correcaminos   3-2 Irapuato

Round 4 (Aug 29)
Bachilleres    1-1 CA Hidalgo  
Nacional       2-1 RS Zacatecas  
Durango        1-1 At.Mexiquense 
Saltillo       5-1 Veracruz 
Queretaro      4-5 Yucatán
Puebla         0-3 San Luis 
Irapuato       5-0 Jaguares 
Tigres CJ      1-1 Correcaminos 
Lobos          3-2 Zacatepec
La Piedad      1-3 Aguascalientes
  
Round 5 (Sep 1)
At.Mexiquense  1-0 Bachilleres 
CA Hidalgo     2-0 Irapuato 
Saltillo       1-1 Puebla
Zacatepec      2-1 Durango 
Jaguares       2-0 Tigres Cd.Juarez
RS Zacatecas   2-1 Lobos 
San Luis       4-0 Nacional 
Yucatan        1-1 La Piedad 
Correcaminos   3-1 Queretaro 
Veracruz       4-1 Aguascalientes
  
Round 6 (Sep 5)
Aguascalientes 1-2 Yucatan 
Queretaro      1-0 Jaguares 
Puebla         2-0 Veracruz 
Irapuato       4-5 At.Mexiquense  
Tigres CJ      1-1 CA Hidalgo
Nacional       1-1 Saltillo 
Durango        1-3 RS Zacatecas 
Bachilleres    2-2 Zacatepec 
Lobos          0-1 San Luis 
La Piedad      0-2 Correcaminos

Round 7 (Sep 12)
At.Mexiquense  1-1 Tigres CJ  
CA Hidalgo     2-2 Queretaro  
Saltillo       3-3 Lobos 
Veracruz       5-0 Yucatan 
Zacatepec      2-2 Irapuato
Jaguares       2-1 La Piedad 
Puebla         4-1 Nacional 
RS Zacatecas   1-3 Bachilleres 
San Luis       1-1 Durango 
Correcaminos   2-2 Aguascalientes

Round 8 (Sep 19)
Bachilleres    3-2 San Luis 
Nacional       2-1 Veracruz 
Queretaro      2-2 At.Mexiquense
Durango        2-0 Saltillo 
Yucatan        2-0 Correcaminos
Aguascalientes 2-2 Jaguares 
Irapuato       3-1 RS Zacatecas 
Tigres CJ      1-1 Zacatepec 
Lobos          0-1 Puebla 
La Piedad      2-1 CA Hidalgo

Round 9 (Sep 25)
Nacional       2-1 Lobos 
At.Mexiquense  1-2 La Piedad 
CA Hidalgo     1-1 Aguascalientes 
Saltillo       3-1 Bachilleres 
Veracruz       0-1 Correcaminos
Zacatepec      3-1 Queretaro 
Jaguares       2-0 Yucatan 
Puebla         1-1 Durango 
RS Zacatecas   7-2 Tigres CJ 
San Luis       3-3 Irapuato
  
Round 10 (Sep 29)
La Piedad      0-0 Zacatepec 
Aguascalientes 0-2 At.Mexiquense 
Queretaro      1-1 RS Zacatecas 
Tigres CJ      1-2 San Luis 
Lobos          3-1 Veracruz
Irapuato       3-0 Saltillo 
Yucatan        2-1 CA Hidalgo 
Durango        1-1 Nacional 
Correcaminos   2-0 Jaguares 
Bachilleres    1-2 Puebla
  
Round 11 (Oct 3)
At.Mexiquense  1-2 Yucatan 
CA Hidalgo     2-1 Correcaminos 
Saltillo       1-1 Tigres CJ 
Veracruz       3-2 Jaguares 
Zacatepec      2-1 Aguascalientes
Puebla         4-2 Irapuato 
RS Zacatecas   1-0 La Piedad 
Nacional       3-2 Bachilleres 
San Luis       1-0 Queretaro 
Lobos          3-3 Durango
  
Round 12 (Oct 10)
Bachilleres    2-0 Lobos 
Durango        1-0 Veracruz 
Yucatan        0-1 Zacatepec
Aguascalientes 1-3 RS Zacatecas 
Queretaro      5-1 Saltillo  
Jaguares       1-1 CA Hidalgo 
Tigres CJ      0-2 Puebla 
Irapuato       5-1 Nacional 
Correcaminos   3-0 At.Mexiquense 
La Piedad      3-2 San Luis
  
Round 13 (Oct 17)
Nacional       2-3 Tigres CJ 
Durango        0-0 Bachilleres 
At.Mexiquense  2-0 Jaguares
Saltillo       2-3 La Piedad 
Veracruz       0-2 CA Hidalgo
Zacatepec      1-0 Correcaminos 
Puebla         2-1 Queretaro 
RS Zacatecas   2-0 Yucatan 
San Luis       8-1 Aguascalientes 
Lobos          4-0 Irapuato
  
Round 14 (Oct 24)
Bachilleres    3-2 Veracruz 
At.Mexiquense  3-4 CA Hidalgo 
Yucatan        3-0 San Luis
Aguascalientes 1-2 Saltillo 
Queretaro      3-3 Nacional  
Jaguares       2-5 Zacatepec 
Tigres CJ      2-1 Lobos 
Irapuato       3-1 Durango 
Correcaminos   3-1 RS Zacatecas 
La Piedad      2-3 Puebla
  
Round 15 (Oct 27)
Saltillo       4-2 Yucatan 
Zacatepec      4-2 CA Hidalgo 
Puebla         1-1 Aguascalientes 
Nacional       2-1 La Piedad 
RS Zacatecas   3-0 Jaguares
San Luis       2-2 Correcaminos 
Veracruz       2-0 At.Mexiquense
Durango        2-1 Tigres CJ
Bachilleres    1-3 Irapuato 
Lobos          3-1 Queretaro
  
Round 16 (Oct 31)
At.Mexiquense  0-0 Zacatepec 
CA Hidalgo     1-2 RS Zacatecas 
Yucatan        0-1 Puebla
Aguascalientes 3-3 Nacional 
Jaguares       1-2 San Luis 
Irapuato       5-1 Veracruz 
Tigres CJ      1-1 Bachilleres 
Queretaro      2-3 Durango 
Correcaminos   5-2 Saltillo
La Piedad      4-4 Lobos
  
Round 17 (Nov 7)
Bachilleres    1-0 Queretaro 
Nacional       2-2 Yucatan 
Durango        1-3 La Piedad 
Saltillo       1-2 Jaguares  
Veracruz       3-2 Zacatepec
Puebla         2-2 Correcaminos 
Irapuato       2-1 Tigres CJ 
RS Zacatecas   1-1 At.Mexiquense  
San Luis       1-1 CA Hidalgo 
Lobos          3-0 Aguascalientes
  
Round 18 (Nov 14) 
CA Hidalgo     4-1 Saltillo 
At. Mexiquense 2-2 San Luis 
Yucatan        0-2 Lobos 
Veracruz       4-1 Tigres CJ 
Aguascalientes 1-2 Durango
Zacatepec      1-0 RS Zacatecas 
Queretaro      0-2 Irapuato 
Jaguares       1-0 Puebla 
Correcaminos   1-1 Nacional 
La Piedad      0-0 Bachilleres

Round 19 (Nov 20)
Bachilleres    2-0 Aguascalientes  
Nacional       1-4 Jaguares  
Durango        0-0 Yucatan 
Saltillo       1-1 At.Mexiquense  
Angeles        1-2 CA Hidalgo
Irapuato       3-0 La Piedad  
RS Zacatecas   2-1 Veracruz  
San Luis       3-1 Zacatepec 
Lobos          3-3 Correcaminos  
Tigres CJ      5-1 Queretaro 

Tables:

Group A
 1.Angeles de Puebla    19  9  6  4 29-21 33  Qualified
 2.La Piedad            19  7  4  8 32-32 25  Recalificacion
 3.Nacional de Tijuana  19  6  6  7 30-42 24
 4.Saltillo             19  4  6  9 32-51 18
 5.Queretaro            19  2  4 13 29-47 10

Group B
 1.Irapuato             19 11  2  6 53-31 35  Qualified
 2.RS Zacatecas         19 10  4  5 37-26 34  Qualified
 3.Correcaminos         19  9  6  4 39-24 33  Recalificacion
 4.Atletico Mexiquense  19  6  7  6 29-29 25
 5.Veracruz             19  8  0 11 33-35 24

Group C 
 1.Zacatepec            19 10  6  3 39-22 36  Qualified
 2.Cruz Azul Hidalgo    19  8  7  4 37-28 31  Qualified
 3.Bachilleres          19  8  5  6 27-25 28  Recalificacion
 4.Lobos UAP            19  6  6  7 38-33 24
 5.Tigres Ciudad Juarez 19  3  8  8 24-37 17  

Group D 
 1.Real San Luis        19 10  5  4 44-25 35  Qualified
 2.Jaguares Colima      19  7  4  8 24-30 25  Recalificacion
 3.Durango              19  5  8  6 23-30 23
 4.Yucatán              19  6  4  9 24-36 22
 5.Aguascalientes       19  3  6 10 25-44 15
  
Group winners qualify for playoff;
runners-up qualify for playoff if better then all numbers 3;
other runners-up play off against best third-placed teams
  
Recalificacion 

First Legs [Nov 24]
Jaguares       4-2 Correcaminos  
La Piedad      1-0 Bachilleres

Second Legs [Nov 27]
Correcaminos   3-1 Jaguares  
Bachilleres    1-3 La Piedad

Quarterfinals

First Leg [Dec 1]
La Piedad      1-1 Irapuato
CA Hidalgo     2-0 Zacatepec
Angeles Puebla 2-2 San Luis
Correcaminos   0-2 RS Zacatecas

Second Legs [Dec 4]
Irapuato       2-0 La Piedad
Zacatepec      2-0 CA Hidalgo 
San Luis       3-0 Angeles de Puebla 
RS Zacatecas   4-2 Correcaminos       

Semifinals

First Legs [Dec 8]
RS Zacatecas   0-1 Irapuato
San Luis       0-1 Zacatepec

Second Legs [Dec 11]
Irapuato       1-1 RS Zacatecas
Zacatepec      2-1 San Luis

Final

First Leg [Dec 15]
Zacatepec      1-3 Irapuato

Second Leg [Dec 18]
Irapuato       2-2 Zacatepec

Irapuato qualified for promotion playoff.


Summer Season

Tables:

Group A
 1.Angeles de Puebla    19  9  5  5 33-26 32  Qualified
 2.Querétaro            19  8  6  5 27-22 30  
 3.Nacional de Tijuana  19  7  5  7 23-21 26  Recalificacion
 4.Saltillo             19  5  5  9 27-32 20
 5.La Piedad            19  5  4 10 28-41 19  

Group B
 1.Irapuato             19 11  3  5 44-34 36  Qualified
 2.Veracruz             19  7  7  5 32-24 28  Qualified
 3.Atlético Mexiquense  19  8  4  7 37-38 28  Recalificacion
 4.Correcaminos U.A.T.  19  6  6  7 38-30 24 
 5.Real Soc. Zacatecas  19  5  8  6 24-27 23 

Group C 
 1.Cruz Azul Hidalgo    19  9  4  6 28-25 31  Qualified
 2.Tigres Ciudad Juárez 19  7  6  6 27-26 27  Qualified
 3.Zacatepec            19  7  6  6 22-25 27 
 4.Lobos U.A.P.         19  6  8  5 39-35 26
 5.Bachilleres          19  2  8  9 18-31 14

Group D 
 1.Real San Luis        19 11  3  5 38-27 36  Qualified
 2.Yucatán              19  7  7  5 28-27 28  Qualified
 3.Durango              19  6  5  8 24-27 23
 4.Jaguares Colima      19  5  4 10 26-37 19  
 5.Aguascalientes       19  4  6  9 17-25 18
  
Group winners qualify for playoff;
runners-up qualify for playoff if better then all numbers 3;
other runners-up play off against best third-placed teams

NB: apparently Nacional finished 2nd in Group A ahead of Querétaro;
    possibly due to a points deduction
  
Round 1 (Jan 6-9)
Bachilleres    1-2 Yucatán 
Nacional       4-1 CA Hidalgo 
Saltillo       0-0 Zacatepec 
Durango        3-2 Correcaminos 
Querétaro      2-2 Veracruz 
Puebla         4-2 At. Mexiquense 
Irapuato       3-0 Aguascalientes 
San Luis       2-1 RS Zacatecas 
Lobos UAP      1-0 Jaguares 
Tigres CJ      0-0 La Piedad 

Round 2 (Jan 15-16)
CA Hidalgo     2-1 Lobos UAP 
At. Mexiquense 3-2 Nacional
Jaguares       4-2 Durango 
Zacatepec      2-1 Puebla 
Yucatán        1-1 Irapuato 
Aguascalientes 3-1 Tigres CJ
Veracruz       3-1 San Luis 
RS Zacatecas   3-1 Saltillo 
Correcaminos   1-1 Bachilleres 
La Piedad      0-2 Querétaro
  
Round 3 (Jan 20-23)
Bachilleres    1-5 Jaguares 
Nacional       3-0 Zacatepec 
San Luis       1-0 Saltillo 
Durango        1-1 CA Hidalgo 
Querétaro      2-1 Aguascalientes 
Puebla         1-1 RS Zacatecas 
Irapuato       3-2 Correcaminos  
Lobos UAP      4-4 At. Mexiquense 
Tigres CJ      0-0 Yucatán 
La Piedad      1-3 Veracruz 

Round 4 (Jan 29-30)
CA Hidalgo     1-0 Bachilleres 
Zacatepec      3-2 Lobos UAP 
At. Mexiquense 0-2 Durango 
Jaguares       1-1 Irapuato 
Yucatán        2-1 Querétaro 
Veracruz       1-1 Saltillo 
Aguascalientes 2-1 La Piedad 
RS Zacatecas   2-1 Nacional 
San Luis       2-4 Puebla 
Correcaminos   2-1 Tigres CJ
  
Round 5 (Feb 3-6)
Bachilleres    1-0 At. Mexiquense 
Lobos UAP      3-3 RS Zacatecas 
Nacional       0-1 San Luis 
Puebla         2-1 Saltillo 
Durango        1-1 Zacatepec 
Querétaro      2-1 Correcaminos 
Aguascalientes 0-1 Veracruz 
Irapuato       3-1 CA Hidalgo 
Tigres CJ      1-0 Jaguares 
La Piedad      3-3 Yucatán

Round 6 (Feb 12-13)
CA Hidalgo     2-2 Tigres CJ
Jaguares       1-1 Querétaro 
At. Mexiquense 4-5 Irapuato 
Zacatepec      2-1 Bachilleres 
Yucatán        1-2 Aguascalientes 
Veracruz       2-3 Puebla 
RS Zacatecas   0-0 Durango 
San Luis       2-2 Lobos UAP
Correcaminos   5-0 La Piedad 
Saltillo       3-1 Nacional 

Round 7 (Feb 17-20)
Bachilleres    2-2 RS Zacatecas 
Nacional       1-0 Puebla 
Lobos UAP      2-2 Saltillo 
Yucatán        2-1 Veracruz 
Querétaro      1-2 CA Hidalgo 
Durango        2-2 San Luis 
Aguascalientes 1-2 Correcaminos 
Irapuato       1-0 Zacatepec 
Tigres CJ      1-2 At. Mexiquense 
La Piedad      2-0 Jaguares

Round 8 (Feb 26-27)
CA Hidalgo     2-1 La Piedad 
At. Mexiquense 1-1 Querétaro 
Jaguares       0-3 Aguascalientes 
Zacatepec      0-4 Tigres CJ
Veracruz       0-0 Nacional 
Puebla         4-2 Lobos UAP 
RS Zacatecas   1-0 Irapuato 
San Luis       1-1 Bachilleres 
Correcaminos   2-0 Yucatán 
Saltillo       3-1 Durango 

Round 9 (Mar 2-5)
Bachilleres    2-2 Saltillo 
Lobos UAP      1-0 Nacional 
Yucatán        2-2 Jaguares 
Aguascalientes 0-2 CA Hidalgo 
Querétaro      1-0 Zacatepec 
Durango        0-1 Puebla 
Irapuato       3-1 San Luis 
Correcaminos   0-0 Veracruz 
Tigres CJ      2-1 RS Zacatecas 
La Piedad      1-0 At. Mexiquense 
  
Round 10 (Mar 10-12)
Nacional       0-1 Durango 
San Luis       2-1 Tigres CJ 
At. Mexiquense 2-2 Aguascalientes 
Saltillo       4-2 Irapuato 
Jaguares       2-5 Correcaminos  
Zacatepec      2-0 La Piedad 
Puebla         1-1 Bachilleres 
Veracruz       2-2 Lobos UAP 
RS Zacatecas   1-1 Querétaro 
CA Hidalgo     4-1 Yucatán 

Round 11 (Mar 16-19)
Bachilleres    2-3 Nacional 
Jaguares       1-5 Veracruz 
Yucatán        3-1 At. Mexiquense 
Aguascalientes 2-2 Zacatepec 
Querétaro      1-2 San Luis 
Durango        2-0 Lobos UAP 
Tigres CJ      1-0 Saltillo 
Irapuato       2-1 Puebla 
Correcaminos   1-2 CA Hidalgo 
La Piedad      3-1 RS Zacatecas 

Round 12 (Mar 24-25)
Lobos UAP      3-0 Bachilleres 
Nacional       1-0 Irapuato 
San Luis       4-0 La Piedad 
At. Mexiquense 2-1 Correcaminos
Zacatepec      0-2 Yucatán 
RS Zacatecas   0-0 Aguascalientes 
Puebla         2-0 Tigres CJ
Veracruz       1-0 Durango 
Saltillo       1-2 Querétaro 
CA Hidalgo     2-1 Jaguares 

Round 13 (Mar 30-Apr 2)
Bachilleres    2-1 Durango 
Jaguares       2-2 At. Mexiquense 
Yucatán        2-3 RS Zacatecas 
Querétaro      1-0 Puebla 
Aguascalientes 0-3 San Luis 
Irapuato       2-5 Lobos UAP 
Tigres CJ      2-2 Nacional
CA Hidalgo     0-0 Veracruz 
Correcaminos   2-2 Zacatepec 
La Piedad      3-2 Saltillo 

Round 14 (Apr 7-9)
Nacional       1-0 Querétaro 
San Luis       2-1 Yucatán 
At. Mexiquense 3-1 CA Hidalgo 
Saltillo       1-0 Aguascalientes 
Zacatepec      0-1 Jaguares 
Veracruz       1-0 Bachilleres 
Puebla         1-1 La Piedad 
RS Zacatecas   1-1 Correcaminos 
Durango        1-3 Irapuato 
Lobos UAP      1-1 Tigres CJ

Round 15 (Apr 15,16)
CA Hidalgo     0-0 Zacatepec 
At. Mexiquense 3-1 Veracruz 
Yucatán        1-1 Saltillo 
Aguascalientes 0-0 Puebla 
Querétaro      1-1 Lobos UAP 
Tigres CJ      1-1 Durango 
Irapuato       3-2 Bachilleres 
Correcaminos   2-3 San Luis 
Jaguares       2-1 RS Zacatecas 
La Piedad      4-2 Nacional 
  
Round 16 (Apr 20-23)
Bachilleres    0-2 Tigres CJ
Nacional       0-0 Aguascalientes 
Durango        1-2 Querétaro 
Saltillo       4-3 Correcaminos 
Zacatepec      2-0 At. Mexiquense 
Puebla         2-2 Yucatán 
Veracruz       2-2 Irapuato 
RS Zacatecas   2-1 CA Hidalgo 
San Luis       3-0 Jaguares 
Lobos UAP      4-3 La Piedad 

Round 17 (Apr 29,30)
Yucatán        0-0 Nacional 
At. Mexiquense 2-1 RS Zacatecas 
Zacatepec      5-4 Veracruz 
Aguascalientes 1-3 Lobos UAP 
Querétaro      0-0 Bachilleres 
Tigres CJ      5-3 Irapuato 
CA Hidalgo     1-3 San Luis 
Correcaminos   4-1 Puebla 
Jaguares       2-0 Saltillo 
La Piedad      3-4 Durango 

Round 18 (May 4-7)
Bachilleres    1-1 La Piedad 
Nacional       1-1 Correcaminos
Lobos UAP      1-2 Yucatán 
San Luis       3-4 At. Mexiquense 
Durango        1-0 Aguascalientes 
Saltillo       0-3 CA Hidalgo 
Puebla         4-2 Jaguares 
Irapuato       4-1 Querétaro 
Tigres CJ      1-0 Veracruz 
RS Zacatecas   0-0 Zacatepec  

Round 19 (May 13)
CA Hidalgo     0-1 Puebla 
Jaguares       0-1 Nacional
Yucatán        1-0 Durango 
At. Mexiquense 2-1 Saltillo 
Aguascalientes 0-0 Bachilleres 
Veracruz       3-0 RS Zacatecas 
Querétaro      5-1 Tigres CJ
Correcaminos   1-1 Lobos UAP 
Zacatepec      1-0 San Luis 
La Piedad      1-3 Irapuato 

Tables:

Group A
 1.Angeles de Puebla    19  9  5  5 33-26 32  Qualified
 2.Querétaro            19  8  6  5 27-22 30  
 3.Nacional de Tijuana  19  7  5  7 23-21 26  Recalificacion
 4.Saltillo             19  5  5  9 27-32 20
 5.La Piedad            19  5  4 10 28-41 19  

Group B
 1.Irapuato             19 11  3  5 44-34 36  Qualified
 2.Veracruz             19  7  7  5 32-24 28  Qualified
 3.Atlético Mexiquense  19  8  4  7 37-38 28  Recalificacion
 4.Correcaminos U.A.T.  19  6  6  7 38-30 24 
 5.Real Soc. Zacatecas  19  5  8  6 24-27 23 

Group C 
 1.Cruz Azul Hidalgo    19  9  4  6 28-25 31  Qualified
 2.Tigres Ciudad Juárez 19  7  6  6 27-26 27  Qualified
 3.Zacatepec            19  7  6  6 22-25 27 
 4.Lobos U.A.P.         19  6  8  5 39-35 26
 5.Bachilleres          19  2  8  9 18-31 14

Group D 
 1.Real San Luis        19 11  3  5 38-27 36  Qualified
 2.Yucatán              19  7  7  5 28-27 28  Qualified
 3.Durango              19  6  5  8 24-27 23
 4.Jaguares Colima      19  5  4 10 26-37 19  
 5.Aguascalientes       19  4  6  9 17-25 18
  
Group winners qualify for playoff;
runners-up qualify for playoff if better then all numbers 3;
other runners-up play off against best third-placed teams

NB: apparently Nacional finished 2nd in Group A ahead of Querétaro;
    possibly due to a points deduction
  
Recalificacion 

First Leg [May 17]
Nacional       2-0 At. Mexiquense

Second Leg [May 20]
At. Mexiquense 3-1 Nacional

Quarterfinals

First Legs [May 24]
At. Mexiquense 2-5 Irapuato
Tigres CJ      2-2 San Luis
Yucatan        3-1 Puebla
Veracruz       2-1 CA Hidalgo

Second Legs [May 27]
Irapuato       4-1 At. Mexiquense
San Luis       1-1 Tigres CJ
Puebla         6-0 Yucatan
CA Hidalgo     2-0 Veracruz 

Semifinals

First Legs [May 31]
CA Hidalgo     2-1  San Luis
Ángeles Puebla 1-1  Irapuato

Second Legs [Jun 3]
San Luis       1-1  CA Hidalgo
Irapuato       2-1  Ángeles Puebla

Final

First Leg [Jun 7]
CA Hidalgo     2-2 Irapuato

Second Leg [Jun 10]
Irapuato       2-2 CA Hidalgo [aet; 4-2pen]


Irapuato were promoted by winning both stages.


1998/99.

2000/01.

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by José de Jesus Mora Rivera, Erik Francisco Lugo and Roberto Lahsen for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: José de Jesus Mora Rivera, Erik Francisco Lugo and Roberto Lahsen
Last updated: 19 Feb 2010

(C) Copyright José de Jesus Mora Rivera, Erik Francisco Lugo, Roberto Lahsen and RSSSF 1999/2010
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.